Coalitiegenoten blijven verdeeld "Een zorgvuldig geplande moord" -C Kamer wil eigen reddingsplanRSV Bt' 'Teveel heil van overheid verwacht' Landelijk protest tegen kernwapens eind oktober Over omvang bezuinigingen Geen Onderwijs demonstreert Forse bezuinigingen in buitengewoon onderwijs MAANDAG 7 FEBRUARI 1983 Binnenland UTRECHT (GPD) Zolang de Tweede Kamer zich nog niet heeft uitgesproken over het al of niet plaatsen van nieuwe raket ten, zal de vredesbeweging niet grijpen naar het middel van bur gerlijke ongehoorzaamheid. Pas wanneer het Kamerbesluit nega tief uitvalt voor de tegenstanders van de kruisraketten, zal die ui terste actiemogelijkheid ter spra ke komen. Dat bleek zaterdag in Utrecht tijdens een conferentie van de zeven samenwerkende vredesorganisaties in ons land. De zeven actiegroepen, verenigd in het Landelijk Overleg van Vre desgroepen, zijn het eens gewor den over een omvangrijk actie programma. dat moet uitmon den in een landelijke demonstra tie op zaterdag 29 oktober in Den Haag. Het doel is de Nederlandse regering ertoe te bewegen geen kruisraketten te plaatsen. De ongeveer duizend deelnemers aan de actieconferentie hebben in kleine groepen de actiemoge lijkheden voor het komend jaar besproken. Meer dan in 1981 zal de nadruk liggen op plaatselijk en regionaal niveau. De meeste sprekers bleken afgelo pen zaterdag tamelijk optimis tisch over de kansen van de Vre desbeweging om de kruisraket ten tegen te houden. Ter Veer ba seerde dat optimisme onder meer op het feit dat de leuzen van de vredesbeweging nu wor den gedragen door belangrijke maatschappelijke organisaties, zoals de vakbonden, de Raad van Kerken en de linkse politieke pa- tijen. Wanneer het parlement on danks de signalen uit de samen leving toch tot plaatsing van de kruisraketten zou besluiten, gooit het parlement zijn eigen functie te grabbel, zo meent Ter Veer. Omdat de besluitvorming van re gering en parlement de komende maanden wordt voorbereid, wil len de zeven vredesgroepen op Tweede Paasdag een eerste hoogtepunt van vredesactivitei- ten. Als suggesties voor acties zijn genoemd paasvuren, paas- marsen, acties tegen oorlogs speelgoed en vastenacties. De zeven vredesgroepen die de ac tieconferentie van zaterdag orga niseerden, zijn het IKV, Pax Christi, Stop de N-bom, Vrou wen voor Vrede, Vrouwen tegen Kernwapens, Platform Radikale Vredesgroepen en het Humanis tisch Vredesberaad. Nederlander in Israël vermoord TEL AVIV/ DEN HAAG (ANP) - De 23-jarige Bob Soeten uit Hilversum is vorige week vrijdag in de Israëlische plaats Tel Aviv door kogel- schoten om het leven ge bracht. De politie van Tel Aviv heeft in verband hier mee vijf arrestaties verricht, waaronder de Israëlische vriendin van het slachtoffer Een 27-jarige vrouw is overle den aan een overdosis heroï ne. Haar stoffelijk overschot werd vorige week vrijdag avond op een toilet in het Dijkzigtziekenhuis in Rotter dam aangetroffen. De dag er voor vond de politie in een huis in de Maasstad nog een 26-jarige heroineslachtoffer. Een bejaard echtpaar is giste ren in het Sint Radboud-zie- kenhuis in Nijmegen overle den aan de gevolgen van een verkeersongeval. De slacht offers hadden gisterochtend op een kruising met hun auto geen voorrang verleend aan een andere personenauto. Een 20-jarige meisje uit Am sterdam is zaterdagnacht tij dens een ruzie in haar wo ning met messteken om het leven gebracht. De 26-jarige dader meldde zich na het misdrijf bij de politie. DEN HAAG (GPD) - De coalitiepartners CDA en WD blijken nog steeds verschillend te denken over de mate waarin straks eventueel verder moet worden bezuinigd. Terwijl CD A-fractieleider De Vries zaterdag op de CD A-partij raad verklaarde dat tegenvallen de inkomsten uit aardgas of belastingen niet automatisch tot verdergaande bezuinigin gen mogen leiden, bleef WD-fractieleider Nijpels vasthouden aan de afspraken in het regeerakkoord over de verkleining van het staatstekort. Nijpels zei dat nieuwe ombuigin gen geen automatisme zijn, maar dat blijvende financiële tegen vallers wel moeten worden ge compenseerd. Aan de afspraken over inkrimping van het tekort van de staat is het CDA gebon den, daar zal de WD op toezien, aldus Nijpels. Hij reageerde daarmee op de toe spraak van De Vries die de knup pel in het hoenderhok gooide met een waarschuwing tegen te forse bezuinigingen. Die zouden de neerwaartse spiraal verster ken, aldus De Vries. Bij tegenval lende inkomsten uit het aardgas of de belastingen, zou een wat Vader en zoon verdronken GROENLO (ANP/GPD) - De 39-jarige J. W. van der Veen en zijn twaalfjarige zoon zijn gistermiddag vlak bij hun woonhuis verdronken. De jongen die met zijn vader in de buurt van de snel stro mende beek de Slinge aan het voetballen was, wilde de in het water gevallen .bal pak ken. Daarbij viel hij voor over, kwam bij een stuw vast te zitten en verdronk. De vader trachtte zijn zoon nog te redden door ook in het wa ter te springen. Door de ster ke stroom kwam ook hij in de stuw vast te zitten en ver dronk. Een uur later haalde de Groenlose brandweer de lichamen boven water. WEERRAPPORTEN si aS I lï groter financieringstekort (ver schil tussen inkomsten en uitga ven van de staat) voor lief geno men moeten worden. Lubbers Minister-president Lubbers schaarde zich aan de kant van zijn partijgenoot De Vries. Hij maakte dit weekeinde nadrukke lijk onderscheid tussen tegenval lers in de uitgaven en in de in komsten. Te hoge uitgaven moe ten worden goedgemaakt door bezuinigingen, aldus Lubbers. Maar bij tegenvallende inkom sten (gas en belastingen) moeten de gevolgen van verdergaande bezuinigingen goed worden af gewogen. „Ik zeg niet dat er dan' niet moet worden omgebogen, maar het gaat om de mate waarin", zei de premier. Behalve bezuinigingen noemde hij ook andere mogelijk heden om de tegenvallende in komsten te compenseren. „Zo is het denkbaar dat we, als er min- Lichte aardschok EINDHOVEN (ANP) - Inwoners van Eindhoven en Waalre heb ben zaterdagochtend rond negen uur een lichte aardschok ge voeld. Bij de politie zijn diverse meldingen binnengekomen. Vol gens de seismografische dienst van het KNMI in De Bilt is het een onbetekenend aardschokje geweest, dat nauwelijks op de schaal van Richter was te vin den. De schok duurde enkele seconden. Sommige mensen die zich bij de politie meldden zeiden een rom melend geluid te hebben ge hoord. Anderen spraken van knallen. der belastingeld binnen komt, el ders meer belasting gaan vra gen". Overigens liet geen van de politici zich uit over de omvang van eventuele nieuwe tegenval lers. Schattingen lopen uiteen van 2,5 tot 4 miljard gulden. "Krachtproef' Nijpels bleef dit weekeinde de ko mende Voorjaarsnota over de staatsfinanciën bestempelen als „de grote krachtproef voor de coalitie". Premier Lubbers neemt dat met een korrel zout, zo liet hij blijken. Hij wees er op dat de WD weliswaar pleit voor dergaande bezuinigingen, n de laatste weken in de Tweede Kamer juist voorstellen heeft ge daan die geld kosten. In dat verband noemde Lubbers de debatten over de regeling voor bezitters van een eigen huis in de bijstand, over de fiscale af trekbaarheid van schilderwerk en over de belasting op zoge naamde tweeverdieners. „De krachtproef zal niet in de eerste plaats in het kabinet plaatsheb ben, maar primair in het parle ment, waar zal moeten blijken of de regeringsfracties mee willen blijven gaan op de weg van on vermijdelijke maatregelen", al dus Lubbers. Overigens noemde Nijpels zater dag tijdens een WD-feest in Breda, ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan van de liberale partij, de sfeer tussen de coalitie partijen goed. Hij rekent erop dat CDA en WD bij de debatten over de Voorjaarsnota tegenover elkaar „ruggegraat zullen to nen", maar evenzeer dat deze niet zullen ontaarden in „een partij vrij worstelen". VLISSINGEN (ANP) - Het Twee de-Kamerlid Van der Doef (PvdA) wil dat de Kamer na de hoorzittingen woensdag en don derdag over de problemen bij RSV minstens een week de tijd krijgt om een beslissing te kun nen nemen over deze zaak Tijdens een vergadering van het steuncomité Red de werkgele genheid bij de Schelde afgelopen zaterdagmiddag zei Van der Doef, dat de Kamer een eigen so ciaal plan wil uitbrengen, dat de brede steun heeft in het parle ment. Dat plan moet dan een tegenwicht vormen tegen de vergaande af slankingsplannen die de rege ring vrijdagavond voor het RSV- concern heeft bekendgemaakt. Zoals het er nu uitziet zullen er bij de Schelde rond de 1600 ar beidsplaatsen moeten verdwij nen. Zaterdag hebben de geza menlijke vakbonden in Zeeland een actieplan opgesteld. Zo is de bevolking van Walcheren voor vanmorgen opgeroepen deel te nemen aan een demonstratieve optocht door Vlissingen. In de middag gaat er een zware delega tie naar de massale protestbg- eenkomst van het RSV-perso- neel in de energiehal in Rotter dam. Vanavond is er een perso neelsbijeenkomst in het Schel- dekwartier in Vlissingen. Zaterdagmiddag heeft het steunco mité Red de werkgelegenheid bij de Schelde besloten politiek, kerken en bewoners van Zeeland te mobiliseren. Vandaag zullen het Zeeuws provinciaal bestuur en de betrokken gemeentebestu ren de problemen bij de Schelde bespreken. De vakbonden zullen proberen het uitstel van betaling die voor alle RSV-bednjven afzonderlijk is aangevraagd, in ieder geval voor de Schelde te laten uitstellen. Dat kan volgens Van der Doef als de minister zich garant verklaart voor de Schelde. Gebeurt dit niet dan kunnen schuldeisers de hele Schelde leeghalen. Dan heeft het volgens het kamerlid geen zin meer voor de Kamer om nog overlevingsplannen op te stellen. UTRECHT (ANP/GPD) - Ruim 15.000 mensen woonden afgelo pen zaterdag in de Utrechtse jaarbeurs de protestbijeenkomst bij, gericht tegen de bezuini gingsmaatregelen van minister Deetman (onderwijs) betreffen de het buitengewoon onderwijs. De belangrijkste grief van de de monstranten is de drastische in krimping van het vervoer naar de scholen. In een radiocommentaar verklaar de de minister bereid te zijn te zoeken naar een oplossing. Hij onderstreepte echter dat de 320 miljoen, die de vervoers in krim ping oplevert, op de een of ande re manier op tafel moet komen. De ambtenarenbond AbvaKabo heeft de minister van onderwijs aanstaande donderdag voor de rechter gedaagd, omdat hij de 1,85 procent korting ook is gaan inhouden op de salarissen van het niet-onderwijzend personeel. Dat is tegen de afspraak in, aldus de bond. De 1,85 procent wordt sinds 1 ja nuari in het onderwijs op de sala rissen ingehouden om tekorten in de onderwijsbegroting te dek ken. Afgesproken was dat hei niet-onderwijzende personeel buiten de kortingsmaatregel zou blijven. Joods protest AMSTERDAM (ANP) - De drie joodse kerkgenootschappen in ons land en de Nederlandse Zio nistenbond hebben gisteren in een telegram aan minister Van den Broek (butenlandse zaken) gewaarschuwd voor mogelijke contacten met de PLO tijdens zijn komende Midden-oosten reis."Wij beschouwen eventuele besprekingen van u met PLO- vertegenwoordigers als een bui tengewoon onwenselijke koers wijziging van de Nederlandse politiek", aldus de groeperingen. Amsterdam half bew. De Bilt geheel bew. Deelen geheel bew. Eelde sneeuw Eindhoven geheel bew. Den Helder zwaar bew. Rotterdam zwaar bew. Twente sneeuw Vlissingen onbew. Zd.-Limburg CDA presenteert twee systemen voor sociale zekerheid Aberdeen Athene Barcelona Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Malta Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Istanbul Las Palmas Beiroet Tel Aviv Tunis half bew. half bew weerlicht geheel bew. sneeuwbui onbew. licht bew. onbew. regenbui licht bew. licht bew geheel bew. licht bew. regenbui weerlicht EDE - Premier Lubbers heeft een dringende oproep aan werkge vers en werknemers gedaan zelf na te denken over een nieuw stel sel van sociale zekerheid en op dat punt niet alle heil van de overheid te verwachten. Het be staande stelsel van sociale zeker heid is juist fout gelopen, omdat het op den duur teveel een stelsel van de overheid alléén was, al dus Lubbers. Hij zei dat afgelopen zaterdag in Ede, waar de CDA-partij raad dis cussieerde over de grondslagen voor een nieuw sociale-zeker- heidsstelsel. De partijraad op haar beurt sprak uit dat het zoe ken naar een nieuw stelsel niet alleen door bezuinigingen mag worden gemotiveerd. De sociale partners zullen zelf een verantwoordelijkheid voor de so ciale zekerheid moeten dragen, aldus Lubbers. „Ook nu dreigt bij de ombouw van het stelsel te veel naar de ministers te worden gekeken". De overheid zal zich in de toekomst, hoe een nieuw stelsel er ook uit gaat zien, hoofd zakelijk moeten richten op het beschermen van de positie van die het krapst zitten, hen minimale condities garanderen, aldus Lubbers. Volgens Lubbers is de laatste jaren het misverstand ontstaan „dat sociaal anoniem zou zijn, iden tiek aan geld ter beschikking stellen, aan uit de hand gegroei de zaken toedekken. Het weg wuiven van problemen is a-so- ciaal, het aanpakken ervan, dèt is sociaal. Daarom zullen wij door gaan datgene te doen wat nodig De CDA partijraad deed zaterdag overigens geen keuze voor een nieuw sociaal-zekerheidsstelsel. Ter discussie stond de nota „Ver nieuwing om behoud" van het wetenschappelijk bureau van het CDA. waarin een aantal grondslagen voor de toekomst worden uiteengezet. Het CDA-bestuur verzette zich te gen oproepen uit de partijraad om wèl een keuze te doen. Daar voor is het nog te vroeg, vindt de CDA-top. Voorstellen waarin wel een duidelijke keuze werd ge daan, werden dan ook alle ver worpen In de nota „Vernieuwing om be houd" worden twee mogelijke systemen uitgewerkt, het „twee- trajectenstelsel" en het „vang net-systeem". In het eerste krijgt iedereen een basisuitkering van 70 procent van het minimum loon, met daarboven de moge lijkheid van bijverzekeren. De hoogte van de totale uitkering is afhankelijk van de leefsituatie en het arbeids-inkomen. In dat stelsel staat de solidariteit voorop, omdat hoge inkomens en alleenstaanden in feite méér betalen ten behoeve van alleen verdieners en minimuminko mens. Het vangnetsysteem daar entegen is meer op het individu in de sociale zekerheid gericht. Dat systeem kent dezelfde basis uitkering. maar de totale uitke ring is gegarandeerd 70 procent van het laatstgenoten inkomen. Bovendien geldt deze uitkering voor iedereen, man of vrouw, sa menwonend, alleen- dan wel twee-verdiener of alleenstaande. Een keuze bleef zaterdag uit, al bleek in de groepsdiscussies wel dat het eerste systeem bu veel CDA'ers op weinig enthousias me kan rekenen. Ook premier Lubbers zei desgevraagd de voorkeur te geven aan een sys teem dat dicht in de buurt van het vangnetsysteem komt. De CDA-partijraad legde wel twee uitgangspunten vast: de basisuit kering, in welk systeem dan ook. zou 70 proqent moeten gaan be dragen van het netto-minimum- loon, waarbij in elk geval alleen verdieners met een minimumin komen zeker moeten zijn van een aanvulling tot 100 procent. Bovendien wordt voor de hoogte van de bijstandsuitkering „ge dacht" aan het minimumniveau van de basisuitkering, dus 70 procent van het minimumloon. Wel moet er een onderzoek ko men naar wat nu echt het „so ciaal bestaansminimum" is Daarmee werd door de partijraad in pnncipe uitgesproken dat er een koppeling moet blijven tus sen de sociale basisuitkeringen op minimumniveau en het mini mumloon. De partijraad vond ook dat de uitkeringen boven mi nimumniveau een relatie moeten hebben met de algehele loonont wikkeling. Een voorstel om ook daar van koppeling te spreken haalde het met. Ruim 15 000 mensen die op een of andere manier te maken hebben met het buitengewoon onderwijs, hebben zaterdag in de Utrecht se Jaarbeurs geprotesteerd tegen de bezuinigingen die minuter Deetman voor dit onderwijs heeft voorgesteld Er werd een peti tie aangenomen die door tien leerkrachten in een estafetteloop naar het ministerie van onderwijs in Den Haag werd gebracht Daarin worden de bezuinigingsplannen "immoreel" genoemd. De voornaamste grief die zaterdag tegen mtnister Deetman naar voren kwam was dat hij 30 miljoen gulden wil bezuinigen op de 120 miljoen gulden die jaarlijks wordt uitgegeven voor het ver voer ran en naar scholen voor buitengewoon onderwijs. Maar ook in andere opzichten wordt het buitengewoon onderwijs "ge pakt", legt Dick de Lange in onderstaand verhaal uit. Hij is secretaris van het landelijke Vbo-Lom-Convent, een organisatie die namens alle vakbonden de belangen van het voortgezet on derwijs voor kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijkheden (lom) behartigt. Ook is hij directeur van de Sint Chrutoffelschool voor vbo-lom in Breda. In totaal volgen ongeveer 7500 kinderen tussen 12 en 19 jaar deze vorm van onderwijs. Het zijn vaak leerlingen met een normale intelligentie, die evenwel niet goed in het gewone" onderwijs passen: ze kunnen zich slecht concentreren, zijn weinig gemoti veerd of lopen achter in hun sociaal-emotionele ontwikkeling Ze hebben, anders gezegd, intensieve begeleiding nodig. Het vbo- lom zorgt daarvoor, maar moet nu 72 miljoen gulden inleveren. Hij schroomt niet het een „zorgvuldig geplande moord" te noemen. „Een sa menleving die deze leerlin gen treft in het recht op een harmonische ontplooiing van hun mogelijkheden, beweegt zich mijns inziens op een hel lend vlak". Dick de Lange is kwaad. Kwaad op staatssecretaris Van Leijcnhorst (onderwijs) die 7,2 miljoen gulden wil be zuinigen op een onderwijs soort waar geen cent gemist kan worden. Kwaad ook om dat die bezuinigingen bin nengehaald worden over de ruggen van zeer kwetsbare leerlingen Wat hij de staatssecretaris voor al verwijt, is dat hij als argu ment voor de bezuinigingen in het buitengewoon onder wijs „het afremmen van de ongebreidelde groei" noemt. „Zo er al sprake is van iets dat je ongebreideld kan noe men. moet je je ook afvragen of dat onze schuld is". „Het gewone voortgezet onder wijs weet geen weg met de wat meer bewerkelijke kin deren. Het hele systeem is daar niet op berekend. Alles is daar toch voornamelijk ge richt op het verwerven van kennis". Volgens Dick de Lange heeft het gewone voortgezet onder wijs al stevig kennis gemaakt met het nieuwe type leerling. Hij noemt het kinderen die „allergisch luken te zijn voor een autonteitsvolle benade ring". Dat geeff grote proble men in een onderwjjssys- door Jan Geert Majoor teem dat daar niet op bere kend is. „Het gevolg is dat we op onze scholen een steeds problema tischer type kind krijgen". Hu wust verder op het effect van het steeds bekender wor den van dit type school. „Hoe bekender dit onderwijs werd, hoe minder ouders er moeite mee hadden hun kind daar naar toe te sturen". Het stigma van „debielen- school" verdwijnt, de drem pel wordt lager en het aantal leerlingen neemt toe. De Lan ge: „Er zijn nu 80 scholen voor voortgezet lom-onder wijs. jaarlijks komen er een stuk of vijf bg en dat kost na tuurlijk geld". Drempelverhoging Met het spreken over de toene mende behoefte aan dit soort scholen, komt ook de eerste bezuinigingsmaatregel ter sprake. Op het ogenblik komt een lom-school of lom afdeling in het voortgezet buitengewoon onderwus (vbo) voor subsidie in aan merking als er 32 leerlingen zijn. Het kabinet heeft besloten dat aantal voor nieuwe scholen en afdelingen te verhogen tot 60 leerlingen De bestaande lom-scholen krijgen tot '87 de tijd om die 60 leerlingen te halen. Als ze er dan niet zijn wordt de school of afdeling gesloten. Dick de Lange: „Het is de doodsteek voor veel vbo-lom- scholen" Nogmaals maakt hu duidelijk dat het een ge vecht is voor kwaliteit. „De bezuinigingen kosten ook ar beidsplaatsen, maar voor ons is dat ondergeschikt Het gaat om de kinderen". Een volgende bezuiniging pas seert de revue. De verhoging van de groepsgrootte. Het ka binet wil de groepen op vbo lom-scholen van gemiddeld tien leerlingen brengen op veertien. .Als je het zo leest denk je: nou dat kan mis schien best wel" „Maar. ik herhaal het. met een groep van veertien leerlingen kun je nooit de kwaliteit be reiken die je bereikt met een groep van tien leerlingen". Zo n maatregel kost natuur- lijk ook arbeidsplaatsen, maar de staatssecretaris heeft gezegd dat memand van het personeel dat nu op vbo-lom- scholen werkt hoeft te ver dwijnen. Dick de Lange: „Ook daar geldt de situatie op 1 augustus 1987 Als er voor die tgd leer krachten verdwgnen, mag je ze met vervangen Er is dus wel een stringente vacatures top en de staatssecretaris ver wacht dat hu via natuurlijk verloop zijn zin zal krijgen" Vakonderwijs Ook het vakonderwijs, een zeer belangrijk facet van het on derwijs op de vbo-lom-scho- len, moet een gevoelige veer laten. De Lange: „Dat vakon derwijs is een harde nood zaak. Dat geeft onze scholen juist de noodzakelijke extra ruimte om dat te doen wat goed is voor de kinderen". Op de Chnstoffelschool knjgen de leerlingen vijf en een half uur vakonderwijs Handvaar digheid. gymnastiek, wis kunde. Frans. Duits. De laat ste dne vakken voor leerlin gen die uiteindeluk op de ma vo of het leao terecht komen. „Die vijf en een half uur is door allerlei omstandigheden meer dan op de meeste vbo- lom-scholen gegeven wordt", geeft De Lange toe. „Maar", voegt hu daaraan toe „het kabinet wil het terugbrengen naar anderhalf uur en dat is te gek om los te lopen" Omdat dit type leerling veel in dividuele aandacht nodig heeft, zitten ze allemaal in een groep met een vjste groepsleider. „Tudens de uren vakonderwgs kan de groepsleerkracht gaan werken met een leerling die speciaal aandacht nodig heeft" „De staatssecretaris doet het voorkomen alsof die groeps leerkrachten tijdens de uren vakonderwijs uit hun neus zitten te eten. Nou ik kan hem verzekeren dat dat niet gebeurt. En laten we nou eer lijk zijn; wat kan je nu in an derhalf uur met die kinderen doen?". „Juist via het ontwikkelen van 'I'' - r- I. ii<J. i proberen we de kinderen weer in het spoor te knjgen. Ook in dit geval heeft het voor de meeste scholen nog geen directe personele conse quenties. „maar toch", voegt Dick de Lange eraan toe. Dan komt het „symbiose on derwijs" leerlingen die daar toe in staat zijn volgen een paar uur onderwgs in een na bunge lts of huishoudschool De Lange „Leerlingen gaan soms via die lessen snel over naar de „gewone" technische of huishoudschool We ver korten er dus de verblijfs duur op onze school mee Maar de staatssecretaris wil de ze uren laten vallen onder het vakonderwgs, dus onder die anderhalf uur Vergeet die lessen dus maar" Tenslotte merkt Dick de Lange op dat de bezuinigingsmaat regelen „een onterechte aan tasting van de kwaliteit van dit onderwgs zgn". „De reddingssloep die wij voor deze kinderen hebben uitge zet, wordt niet alleen steeds kleiner gemaakt door het ka binet, er wordt nu zelfs op ge schoten. Dan is het toch niet vreemd dat wc daartegen protesteren''".

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7