PPC: bedrijven moeten weg uit Pancras-west Pzei 98 Provincie: handhaaf ijsbaan Bastiaans mag in oude villa blijven i :.vmrt Gewapende overval op benzinestation Blonk, Berk en Bijl Tachtigjarige vrouw van tasje beroofd Negen jonge dieven bij V&D betrapt Expositie van straatgroen Ministerie van WVC: Vrouw (76) aangereden WOÏSfr Geen geld, wel morele steun voor stichting 'f ls weer carnaval. EU MAANDAG 7 FEBRUARI 1983 LEIDEN - Het vertrek van een aantal autobedrijven uit Pancras-West lijkt, ondanks hun protesten, onvermijdelijk. De Provinciale Planologische Commissie (PPC) stemt in met het gemeentelijke bestemmingsplan voor dit gebied en wijst daarmee de bezwaren van de bedrijven af. Ook met andere bezwaren tegen het bestemmingsplan (onder meer van het Leids City Centrum) is de PPC het niet eens. De PPC is een belangrijke advies commissie voor het provinciaal bestuur dat het bestemmings plan voor Pancras-West (het ge bied tussen Hooigracht, Nieuwe Rijn, Hoogstraat en Oude Rijn) nog moet goedkeuren. Dezelfde wijk is overigens door het rijk eind vorig jaar tot stadsvernieu wingsgebied verklaard. Donder dag behandelt een commissie uit Gedeputeerde Staten, het dage lijks bestuur van de provincie, de bezwaarschriften in een hoorzit ting. De bedrijven die ondanks hun protesten waarschijnlijk op den duur uit Pancras-West moeten verdwijnen zijn het garagebe drijf van Blonk aan de Nieuw- straat, Hartesteeg en Beschuit steeg; het autoservicebedrijf van Berk aan de Kaasmarkt en het garagebedrijf van Bijl aan de Middelweg. De PPC is met het gemeentebe stuur van mening dat het bedrijf van Blonk "vanwege het - gelet op de omgeving - grootschalige en verkeersaantrekkende karak ter beter naar elders verplaatst kan worden". Volgens de PPC zijn in beginsel de mogelijkhe den tot verplaatsing aanwezig. De gemeente wil op de plek van het bedrijf van Blonk een combi natie van verschillende bestem mingen tof stand brengen: win kels, al dan niet gecombineerd met een ambachtelijk bedrijf, ga leries, een koffie-shop of restau rant, een klein bedrijf (maximaal 150 vierkante meter vloeropper vlakte) en op de verdiepingen uitsluitend woningen. De ge meente wil achter dit plan spoed zetten. De Nieuwstraat is al een stuk verbeterd en geldt als aan looproute naar de winkels in het centrum en naar toeristische trekpleisters; realisering van de plannen op de plek van Blonk zou het aanzien van de straat des te sneller verbeteren, aldus de gemeente. Volgens eigenaar N.G. Blonk houdt de gemeente er te weinig rekening mee dat hij en zijn werknemers voor hun le vensonderhoud op zijn bedrijf zijn aangewezen; hij wijst erop dat met name ook in de binnen stad wonen en werkgelegenheid bij elkaar horen en dat zijn be drijf niet méér verkeer aantrekt dan andere winkels en bedrijven. Kaasmarkt Berk bv probeerde eerder al tever geefs een nieuw gebouw op de Kaasmarkt te realiseren; nu ziet het ernaar uit dat dit autoban den- en garagebedrijf geheel van zijn huidige plek zal verdwijnen. De PPC is het met de gemeente eens dat het bedrijf op de Kaas markt ongewenst is "vanwege de grootschaligheid en het ver- keersaantrekkend karakter". Re gelmatig, aldus de PPC, worden werkzaamheden aan vrachtau to's op de openbare weg verricht, hetgeen erop duidt dat het be staande complex onvoldoende is en het dus ook voor het bedrijf zelf beter is om te worden ver plaatst. Volgens de gemeente ko men het industrieterrein by de Groenoordhallen en de Stevens- hofpolder daarvoor in aanmer king. Eigenaar Berk daarentegen Op de achtergrond links het bedrijf van Blonk aan de Nieuwstraat. De gemeente vindt dat deze plek spoedig moet worden opgeknapt en dat de panden een andere bestemming moeten krijgen. noemt bedrijfsverplaatsing "eco nomisch gezien een sprong in het duister". Het is de bedoeling dat in de toekomst op de plaats van het bedrijf aan de Kaasmarkt eengezinswoningen worden ge bouwd. Het garagebedrijf van J. Bijl aan de Middelweg moet volgens het be stemmingsplan verdwijnen; hij is het daar niet mee eens en meent dat zijn bedrijf geen hin der veroorzaakt. De gemeente daarentegen vindt dat de Middel weg veel te smal is voor een der gelijk bedrijf, dat daardoor moei lijk bereikbaar is. De PPC is de zelfde mening toegedaan. Een vierde bedrijf dat een bezwaar schrift tegen het bestemmings- lan Pancras-West heeft inge diend is de firma De Vrind aan de Beschuitsteeg. Dit loodgie- tersbedrijf hoeft niet te worden verplaatst, maar acht zich door het plan te veel in zijn mogelijk heden beperkt. Volgens de ge meente mag De Vrind zijn groot handelsactiviteiten blijven voortzetten, mits hij dat blijft doen in combinatie met het lood- gietersbedrijf. De parkeerverbo den in de omgeving van het be drijf acht de gemeente juist, om dat het verkeer in de Beschuit steeg anders zou vastlopen. Ook de PPC wijst de bezwaren van De Vrind van de hand. Het Leids City Centrum en de win keliersvereniging Op de Nieuwe Rijn hebben bezwaarschriften ingediend, omdat zy van mening zijn dat het vestigen van winkels op de bovenverdiepingen aan de Nieuwe Rijn zonder meer moet kunnen. Gemeente en PPC daar entegen willen het principe van woonbestemming handhaven en van geval tot geval bekijken of er op een bovenverdieping eventu eel een winkel mag worden ge vestigd. Ook maakt de LCC er bezwaar tegen dat het bestem mingsplan het tegengaan van doorgaand verkeer uit de wijk stimuleert en dat de gemeente het parkeren wil beperken en ter compensatie daarvan een par keergarage op de Kaasmarkt wil bouwen. Ook op dit punt is de PPC het met de gemeente eens: in oude binnenstadswijken als Pancras-West "is het niet altyd mogelijk optimale voorzieningen en parkeerplaatsen te crëeren. In dergelijke gebieden kan alleen getracht worden een zo goed mo gelijke en ook haalbare parkeer voorziening te treffen en daarbij de mogelijkheid te scheppen om deze zonodig aan gewijzigde om standigheden of inzichten te kunnen aanpassen". De capaciteit van de parkeergarage moet volgens het plan 150 tot 225 auto's worden, met een uitloop mogelijkheid tot 375. De kans dat er op de Kaasmarkt een par keergarage komt, lykt groter te zyn geworden nu de gemeente voor wat betreft de bouw van een nieuwe binnenstadsschool op de Garenmarkt mikt. LEIDEN - Een 80-jange Leidse vrouw is gistermiddag aan de Lorentzkade beroofd van haar tasje. Twee jongens op een brom fiets rukten de tas uit haar han den en gingen er vandoor. De tas werd overigens even later terug gevonden in de brandpoort by de Senngenstraat De inhoud van de tas. alleen wat papieren, was nog geheel aanwezig. LEIDEN - Negen zeer jeugdige dieven zijn zaterdag aangehou den in V en D. Om half twee wer den zes Leidse jo -ïgen van 13 en 14 jaar aangehouden vanwege de diefstal van een paar petjes. An derhalf uur later werden drie Leidse jongens van 11 en 12 jaar betrapt op het stelen van fietson derdelen. De jongens werden na verhoor door de kinderpolitie aan de ouders overgedragen. LEIDEN - 'Groen in de straat' is de naam van een tentoonstelling die het Instituut voor Natuurbe schermingseducatie (IVN) orga niseert Daarin worden voorbeel den gegeven hoe een straat kan worden opgefleurd met planten. Mogelijkheden met plantenbak ken en geveltuinen worden ge toond. Vanaf acht februari is de tentoonstelling te zien in de cen trale openbare bibliotheek aan de Nieuwstraat Vijftien maart verhuist 'Groen in de straat' naar de hal van het stadhuis. LEIDEN/OEGSTGEEST - Prof. dr. J. Bastiaans mag zijn werk zaamheden ten behoeve van oor logsslachtoffers voorlopig blij ven voortzetten in de oude villa van de Jelgersmakliniek aan de Rhijngeesterstraatweg in Oegst- geest. Dit heeft het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur bekendgemaakt. Staatssecretaris Van der Reyden komt daarmee terug op het standpunt dat hij in december innam: "Verhuizing van de pa tiënten met een KZ-syndroom naar de nieuwbouw ligt wel in de rede". Hij antwoordde dit toen op vragen van de Tweede-Ka merleden De Pree en Müller-Van Ast (PvdA). Nader overleg met onder meer de directeur-gene raal van het ministerie van WVC heeft nu echter tot de afsrpaak geleid dat Bastiaans zeker nog tot juni 1985 gebruik kan blijven maken van de oude dependance, die door de staatssecretaris des tijds als "onvoldoende en onge schikt" werd bestempeld. Uiter lijk 1 juni 1985 moet er een defi nitief plan voor de opvang van mensen met een concentratie- LEIDEN - Een 76-jarige Leidse vrouw moest zaterdagmiddag worden overgebracht naar het AZL na een aanrijding op de Vijf Meilaan. De vrouw fietste op de rijweg en wilden voorsorteren om linksaf te gaan. Daarbij werd ze geschept door een personen auto, bestuurd door een 19-jarige Leidenaar. In het ziekenhuis werd de vrouw onderzocht op eventuele verwondingen. ADVERTENTIE VERSE HEEL KILO EXPORT KWALITEIT HEEL KILO kampsyndroom worden vastge steld, zo is nu afgesproken. Vorig jaar werd de nieuwe Jelgers makliniek in Oegstgeest ge opend, met daarin een afdeling van tien kamers voor Bastiaans en zyn patiënten. De slechte be huizing van de patiënten met een KZ-syndroom speelde destijds een rol bij de beslissing van het ministerie om op zo kort mogelij ke termijn te komen tot de bouw van een nieuwe Jelgersmakli niek. Tijdens de bouw bleek ech ter dat Bastiaans de nieuwe kli niek voor zijn patiënten niet ge schikt vond. Hij omschreef de kamers als "hokken". Bastiaans vroeg en kreeg toestemming van het college van bestuur van de Leidse universiteit en van het be stuur van het academisch zie kenhuis - onder wier beheer de Jelgersmakliniek valt om in de oude villa le blijven. Die toe stemming is er dus nu ook van het ministerie van WVC. Lege bedden in de nieuwe kliniek be tekenen een onrendabele inves tering. "Onaanvaardbaar", zei Van der Rpyden hier destijds over. "ik ga er echter van uit dat slechts van een tijdelijk nadelig effect op de exploitatieresultaten sprake zal zijn". Hahdhaving van de opvang van zijn parieten in de oude villa was door Bastiaans tevens als voor waarde gesteld aan zijn vertrek als directeur van de Jelgersma. Per 1 januari is hij in die functie opgevolgd door prof. dr. H.G.M. Rooymans (hoofd van de afde ling psychiatrie in het AZL). Bas tiaans blijft wel de behandeling van oorlogsslachtoffers voor zijn rekening nemen. AZL en univer siteit hebben aan het ministerie van onderwijs en wetenschap pen toestemming gevraagd Bas tiaans pas op zeventigjarige leef tijd te pensioneren, in plaats op zijn 65ste. LEIDEN - Het dagelijks bestuur van de provincie Zuid-Holland is van mening dat de ijsbaan in Lei den moet blijven bestaan. Gede puteerde Staten hebben dit laten weten aan de Stichting Schaats- centrum Leiden, een organisatie van ijs verenigingen uit de Leidse regio, die ijvert voor het behoud van de ijshal aan de Vondellaan. Geld daarvoor is evenwel van de provincie niet te verwachten. Het provinciebestuur wijst erop dat de totstandkoming van sportaccommodaties en het be houd daarvan een plaatselijke en geen provinciale aangelegenheid is. Met het oog op de spreiding van ijsbanen over de provincie achten G.S. het voortbestaan van de ijshal in Leiden wel van be lang. Het bestuur van de Stichting Schaatscentrum Leiden heeft G.S. verzocht het gemeentebe stuur van Leiden te wijzen op zijn verantwoordelijkheid. De gemeente Leiden heeft een optie tot aankoop van de ijshal, die sinds het faillissement van op richter Ton Menken onder het beheer van de Westland Utrecht Hypotheekbank valt. De ge meente is van plan van de ijshal na aankoop een sporthal te ma ken. De stichting vmdt dat de ge meente van dit voornemen moet afzien en dat moet worden beke ken op welke wijze het beheer en de exploitatie van de ijsbaan kan worden voortgezet. Op dit mo ment is de exploitatie in handen van de in Lisse gevestigde bv Ex ploitatie Maatschappij Ijsbanen (EMIJ). Volgens de stichting is het seizoen 1982/198? voor de ijs hal tot nu toe bijzonder succes vol. "De ijsbaan voorziet in een behoefte van zeer vele schaatsers uit Leiden, de Rijnstreek- en Bol lenstreekgemeenten. De exploi- tatiecyfers zijn dermate gunstig dat gesproken kan worden van een rendabele sportvoorzie- ning" De stichting heeft zich inmiddels ook gewend tot de gemeentebe sturen in de regio met het ver zoek om de doelstelling "de ijs baan Leiden moet blijven" te steunen. Aan de gemeenteraad van Leiden heeft de stichting ge vraagd de ysbaan te behouden en geen besluiten te nemen die de sluiting van "deze unieke en onmisbare voorziening voor de ijssporten" tot gevolg hebben. LEIDEN - De Hutspotten namen afgelopen zaterdag bezit van de Stadsgehoorzaal. Het carnavals- spektakel barstte 's middags al los. Traditiegetrouw werden toen de bejaarden door de Hutspotten ontvangen met een hossende Raad van Elf (zie foto boven). 's Avonds werd het All In Festival gehouden, ook wel Karnaval-In Festival genoemd. De Hutspotten waren erin geslaagd een man naar Leiden te halen die in car navalskringen als een regelrech te kraker wordt beschouwd: Va der Abraham. De met baard en bolhoed uitgedoste zanger bracht het publiek aan zijn voeten (foto onder). Carnavalsdelegaties uit i-^-m - r Buit: een paar honderd gulden Alphen aan den Rijn (de Cascar- vieten), Leiderdorp (De Rijn schuimers), Wassenaar (De Deylknotsen) en Den Haag (Ons Brabant) waren voor deze gele genheid uitgenodigd. Een ploeg van twintig mensen heeft aan de voorbereiding van dit groots op gezette carnavalsfeest gewerkt. Inmiddels staat vast dat het All In Festival elk jaar zal terugke ren. LEIDEN Op het benzinestation aan de Plesmanlaan is gister avond een gewapende roofover val gepleegd. By de overval wer den enkele honderden guldens buitgemaakt. De dader, een man van een jaar of dertig, kon na de overval ontkomen in de richting van het parkeerterrein aan de Muiderkring. Even voor half negen drong de overvaller gisteravond het benzi nestation binnen en richtte een lang vuurwapen op de pomphou der. Omdat by de betreffende pomp nooit meer dan wisselgeld in de kas aanwezig is, bleef de buit beperkt tot een paar hon derd gulden. De direct na de overval gealarmeerde politie kon de overvaller niet te pakken kry- gen. Wel is bekend dat de man ongeveer 1.80 meter lang is. half lang blond krullend haar heeft en een paars jack. sjaal en muts droeg. Turks fruit Foto's In Huis de Bijlen, Morsstraat 60. is tot eind februari een exposi tie te zien van de Leidse foto graaf WiUtam Verschuur. Kinderfilm KdtO vertoont woensdagmiddag de jeugdfilm "Lassies grootste avontuur". Timmy en zijn hond belanden met een ballon in een dicht oerwoud. Lassie, de hond. weet uiteindelijk een uitweg te vinden. De film, die geschikt is voor kinderen van zeven jaar af, begint om half drie. De werkgroep TV-issue uan de Leidse Studenten Ekklesia laat woensdagawnd per video de film 'Turks fruit" naar het boek van Jan Wolkers zien. In de hoofdrollen: Monique van de Ven en Ruiger Hauer De film wordt vertoond in gebouw Ra penburg 100/102 en begint om half tien. Tafeltennis De tafeltennisvereniging Scylla organiseert voor de vijfde achtereenvolgende keer een be drijf scompetitie tn haar club gebouw aan de Calhnj ne straat 10 Bedrijven en instel lingen kunnen voor dit evene ment inschrijven met één of meer teams can drie personen. Vrouwen en mannen kunnen gemengd in één team spelen. De bednjfscompetitie wordt ge houden op woensdag- en don derdagavonden. Elk team zal ongeveer tien keer achter de groene tafel verschijnen. Deel nemers kunnen zich vóór 20 fe bruari opgeven bij Jan Spil, Prof. dr. J. Bastiaans

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3