Fietspad voor rampweg blijft voorlopig uit [Le/cfee agenda Weinig belangstelling op energiemanifestatie Enquête in Zoeterwoude over meer 'W iet energievraagstukmaar menselijke verhoudingen is probleem van deze tijd tv-kanalen J)ie moderne zijn vaak zo onpersoonlijk' Nieuw voetpad Voorstraat- Wagenerf Oegstgeestenaar rijdt met auto in sloot en verdrinkt Financiële meevaller door nieuw contract Grondaankoop struikelblok veiliger Nieuweweg ZOETERWOUDE - Nog steeds kan de Zoeterwoudse gemeentesecretaris Kruithof geen garantie geven over wanneer nu daadwerkelijk een fietspad langs de Nieuweweg wordt aangelegd. De aanleg ervan is namelijk helemaal afhankelijk van de vraag of de onder handelingen rond een tweetal grondaankopen ten behoeve van het fietspad spoedig met succesvol resultaat kunnen worden afgerond. De aanleg van een fietspad langs deze lange en smalle weg is des te noodzakelijker geworden nu er ook al dit jaar tot nu toe drie ernstige ongelukken zijn ge beurd. Een trimmer werd door een auto geschept, een andere auto is tegen een boom gereden en deze week werd een 15-jarige jongen aangereden die met twee vrienden liep te wandelen. Bij al le drie de ongelukken waren er zwaar gewonden te betreuren. Vorig jaar verloor een bromfietser het leven toen hij in juli tegen een boom reed en, eveneens vo rig jaar, reed een auto tegen een boom toen hij moest uitwijken voor een tegemoetkomende auto die een fietser passeerde. Boven dien reden er nog eens twee au to's "zonder bekende oorzaak" tegen een boom. En de waslijst van ongelukken is nog immer groeiende. "De situa tie op die weg is dan ook zeer ge vaarlijk", aldus een woordvoer der van het plaatselijke rijkspoli tiekorps "De weg is vrij recht en dat nodigt uit tot hard rijden. Ie der zinnig mens kan zien dat het geen ideale weg is. Hij is geheel onverlicht en vrij smal. Met het oog op de veiligheid zou daar op zijn minst een fietspad moeten komen". Verbaal geweld En dat vindt de gemeente ook. Al jaren wordt er tijdens de begro tingsbehandeling door alle par tijen opaangedrongen dat het fietspad er moet komen. Fietsen de ldnderen op weg van huis naar school lopen constant ge vaar te worden geschept door langsrazende auto's, zo wordt dan gezegd. Vooral het sluipver- keer naar industrieterrein "Grote Polder" zorgt voor gevaarlijke si tuaties, meent men. Het lang ver- bijde fietspad heeft al dit verbale geweld tot nu toe echter nog niet opgeleverd. De plannen voor een fietspad tus sen de dorpskern en de Weipoort stammen al uit 1978. Een actie van het Zoeterwoudse vrouwen gilde leverde toen ruim tweedui zend handtekeningen op. De provincie keurde de plannen goed en was bereid een subsidie te verlenen. Alleen de grond moest nog worden aangekocht. Maar juist die grondaankopen blijken de aanleg van het fiets pad al jaren tegen te houden. Eind 1981 raakten de onderhande lingen tussen de gemeente en de grondeigenaren in een impasse. De eigenaren wilden een strook grond van twaalf meter breed ten behoeve van het fietspad niet verkopen omdat er dan te weinig grond zou overblijven voor hun bedrijfsvoering. Gemeentesecretaris Kruithof zei toen dat er binnen een jaar een besluit moest worden genomen. Maar dat besluit laat nog steeds op zich wachten. Kruithof nu: "Als je iets wilt doen dat hoog op de verlanglijst van de gemeente staat en je kunt het op dit mo ment niet doen dan is dat heel erg jammer. Wij gaan er wel van uit dat het eigenlijk nü moet ge- MAANDAG 7 FEBRUARI 1983 Vooral fietsers riskeren hun leven op de Zoeterwoudse Nieuweweg. Een triest aantal ongevallen i jaren wijst dit uit. beuren, omdat er nü door de pro vincie subsidie is gereserveerd". Haken en ogen Hoe het staat met de onderhande lingen tussen de gemeente en de grondeigenaren wil Kruithof niet zeggen, omdat dan "belangen kunnen worden geschaad". Hij wil wel kwijt dat er aan de grond aankoop "nog haken en ogen zit ten. We tasten alle mogelijkhe den af. Maar die zijn er jammer genoeg niet zoveel", aldus Kruit hof. De gemeente wil de steeds terug kerende ongelukken in die on derhandelingen niet als dwang middel gebruiken. Kruithof: "We moeten de verkopers niet onder psychologische druk zetten. Dat zou niet aardig zijn. Bij ons speelt die gedachte echter wel mee. Daarom willen we het fiets pad ook zo snel mogelijk realise ren". Kruithof durft echter niet te zeg gen of het fietspad er dit jaar nog komt. Dat hangt helemaal af van de onderhandelingen. Kruithof: "Het blijft onze intentie om het fietspad dit jaar aan te leggen". MAANDAG Leiden - Stadhuis, gemeenteraad, 19.30 Vrouwenhuis - Hooigracht 79, introduc tie-avond, 20 uur. Zaal Lage Morsweg 14a - Spiritisch Ge nootschap Leiden, inleiding over een geestelijk onderwerp, spreker dhr. Don uit Vlaardingen, 20 uur. Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19. ma t/m vr van 10-12 uur. tel. 122000. Vereniging Ouders van Drugsverslaaf den - Lange Mare 45. 20 uur. tel. 130547. Buurtwinkel - Haarlemmerstraat 73b, spreekuur comité Gasprijsverhoging NEE. di van 10-11 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 4 febr tot 11 febr door: Apotheek Tot Hulp der Menschheid, Rosmolen 13. tel. 121060; apotheek Kok. Topaaslaan 15, tel. 763439; apotheek Noord-Hofland, Thorbeckeweg 3, Voor schoten, tel. 762877. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruis- gebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13-14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Ljjtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. OEGSTGEEST - De afgelopen zaterdag gehouden energiemanifestatie in Oegstgeest, die georgeniseerd werd door de Brede Maatschappelijke Discussie- werkgroep van de Oegstgeestse Raad van Kerken, is bij de plaatse lijke bevolking niet bijzonder aangeslagen. Ondanks allerlei afwisselende activiteiten zoals het bekijken van films, de volle lectuurtaféls en een tentoonstelling bleef de publieke opkomst beduidend onder de gestelde verwachtingen. Voorzitter van de Raad van Kerken, dhr. Thorn, onderwijzend bezig bij een van de vele tentoongestelde afbeeldingen. Van links naar rechts kijken Ton Hillebrand en de organisatrices mevr. v.d. Grient-van Willes en mevr. Meilink-Maatman belangstellend toe. (Foto Holvast) Voorschotense verzamelde vijfduizend geboortekaartjes Het hoofdthema van deze energie dag was energiebesparing in par ticuliere huishoudens. Voorzitter van de Raad van kerken, dhr. Thorn, stelde in zijn openings woord tegenover een praktisch lege zaal het belang van het zui nig en nuttig omgaan met ener gie voorop. De oud-wethouder roemde daarbij het initiatief van Oegstgeeste- naar T. Hillebrand, die een eigen zonne-kollektor voor zijn huis had ontworpen: "Deze tentoon gestelde energiebron is slechts een voorbeeld en bovendien een eenvoudig middel orri thuis ener gie te besparen". ZOETERWOUDE - In de loop februari zullen bij de abonnees op het kabelnet van Casema in Zoeterwoude enquête-formulie ren door de brievenbus rollen met de vraag of uitbreiding van het zenderaanbod wordt ge wenst. Momenteel kijken de Zoeterwou- denaren al "op proef' naar het uitgebreide zenderaanbod van twaalf kanalen. Die proef zal tot 1 maart voortduren. Indien de Zoeterwoudenaren in meerderheid beslissen dat ze wil len blijven kijken naar de drie Engelse en drie extra Belgische zenders, zullen ze hiervoor 1,50 gulden per maand meer aan abonnementsgeld moeten beta- len. VOORSCHOTEN - De gemeente Voorschoten moet nog voor de zomer beginnen met de aanleg van een voetpad dat loopt tussen de Voorstraat en de parkeer plaats die ligt achter de Voor straat, het zogeheten Wagenerf. Dit vond de raadscommissie voor openbare werken. De raadsleden meenden dat het belangrijk is voor de markt dat het voetpad wordt aangelegd. Het voetpad begint ter hoogte van Voorstraat 13. nóést de benzinepomp. Het pad komt vlak naast het on langs aangelegde Kerkepad te liggen. Raadslid Ayelts Averink (VVD) vroeg zich af of het niet dubbelop is, twee paden vlak naast elkaar. Volgens wethouder Van Leeuwen is dat echter niet het geval: het nieuwe pad wordt volgens hem het hoofdpad, het andere pad slechts een bijpad. VOORSCHOTEN - The Time Bandits "wellicht Neerlands po pulairste popgroep van het mo ment", zo zegt de aankondiging, treedt vrijdagavond op in de Lin- dchoeve in Voorschoten. Ze brengen een anderhalf uur du rende show die bestaat uit een mixture van soul disco en fiink. VOORSCHOTEN - "Er staat een vosje op het kaartje, de mensen wonen vast in de Vossenstraat", met een deskundig gezicht bekijkt de Voor schotense mevrouw Van Ispelen (41) één van de 5000 geboortekaar tjes die zij in haar bezit heeft. grote salontafel die bedolven is onder de multomappen. Ze ruilt daarnaast ook met mensen die hele andere dingen sparen. Maar die bereid zijn haar blij te maken met geboortekaartjes wanneer de Voorschotense daar voor zaken terugstuurt als luci ferdoosjes, suikerzakjes en foto's van het koningshuis. Ze kan ze vaak blij maken omdat ze zelf, zoals ze zegt, kasten vol ruilmate riaal heeft. Mevrouw van Ispelen "Ik bewaar élles. Toen ik ging verhuizen zei mijn familie tegen mij: "Doe nou toch eens wat weg". Maar dat kan ik niet". Toen ze vijftien was is ze begonnen met het sparen van kaartjes: "Het sprak me aan, ik vond ze lieflijk. Want ja, zwangerschap en geboorte is lieflijk, daar doe je je best voor". door Paul van der Kooij 25 multomappen heeft ze gevuld met geboortekaartjes waarop veiligheidsspelden, ganzenbor den en beschuiten met muisjes prijken. Tussen de immense hoe veelheid kaarten zitten veel lieve kaartjes, meent de Voorschoten se. Ze wordt nog immer ontroerd wanneer ze de mappen doorbla dert: "Ik ga 's avonds vaak aan de tafel zitten en dan zitten er zulke ontzettend mooie momen ten met m'n geboortekaartjes", zegt ze terwijl ze het ene boek na het andere oppakt en driftig wijst op kaarten waar kinderen in roze wiegjes liggen; in blauwe wiegjes liggen en in wiegjes lig gen waaraan een roze strik is be vestigd. Vooral kaarten waarop foto's van de babies staan geven haar een warm gevoel: "Als ik die gezicht jes zie dan zeg ik vaak tegen me zelf: "Hoe zal het met ze gaan?" Dit laatste vroeg ze zich met na me af na het zien van een kaartje met foto van een "mongooltje": "Op het kaartje stond zo'n lief ge zichtje! En de ouders hadden er naast geschreven: "Neem me zo als ik ben, ik wil er helemaal bij horen". Ik liep helemaal vol van binnen, het ontroerde me ontzet tend", zegt ze. En ik dacht: ik zou ze zó wel eens willen schrijven". Ze heeft het niet gedaan. Er is geen beginnen aan, zo meent ze: "Dan zou ik 5000 kaarten moeten schrijven. En ik schrijf al zo veel". Bedorven Zo houdt ze regelmatig contact met 40 verzamelaars. Onder hen zitten mensen die eveneens ge boortekaartjes verzamelen, zoals een dame in Zoetermeer. Deze dame heeft reeds 11.000 kaartjes. "Daarbij ben ik een kleine", zegt de Voorschotense. "Als je haar verzameling ziet, dan heb ik er nog maar weinig, terwijl ze haar blik verlegen laat dwalen over de "De lezing van ir. J. Becht van het Centrum voor Energiebesparing (CE) over "Minder energie, toch welvaart" trok aan het eind van de dag meer mensen naar het Ge meentecentrum. Onder de toehoorders bevonden zich ook wethouder van energiezaken, Van Hazel (CDA) en WD»frac- tievoorzitter, Rijks. In zijn voordracht maakte Becht duidelijk, dat in het zgn. "Verge ten Scenario" van het CE wordt gepleit voor het zo lang mogelijk handhaven van aardgas als be langrijkste energiebron: "Ener giebesparing is derhalve beter dan het zoeken naar nieuwe energiebronnen. Kernenergie en kolen zijn beide duurder dan aardgas, want één kubieke meter gas kost eigenlijk niet meer dan een cent". Dat de particuliere huishoudens nu ongeveer 60 cent moeten neertellen is volgens Becht een noodzakelijkeheid: "Door de energieprijs relatief hoog te hou den bevordert men immers ener giebesparing". Becht vertelde verder, dat energie besparing pas goed gaat functio neren indien arbeidskrachten in gezet gaan worden. Als voorbeel den noemde hij de isolatie van woningen, het hergebruik van materialen en de reparatie van apparaten". Bij al deze activitei ten komt arbeid, dus welvaart boven energieverbruik", aldus Becht. De visie van Becht op het energie beleid is een van de 4 keuzemo gelijkheden scenario's), die de Stuurgroep-de Brauw voor de brede maatschappelijke discus sie op tafel heeft gelegd. Daar naast voorziet dit - milieuvrien delijke - CE scenario voor het jaar 2000 een daling van het ener gieverbruik van ongeveer 20 pro cent t.o.v. het huidige verbruik. In de andere 3 scenario's stijgt dit verbruik daarentegen met 12 tot 25 procent. Na deze lezing werd de energiedag besloten met een discussie. Men speelde hiermee in op de brede maatschappelijke discussie, waarover op 24 januari j.l. het veel besproken Tussen rapport is verschenen. De be langrijkste, relativerende opmer king kwam van een van de oude re gespreksdeelnemers: "Niet het energievraagstuk, maar een verbetering van de intermense lijke verhoudingen.is het belang rijkste probleem van deze tijd om aangepakt te worden. Is dit niet eerder een taak van de Raad van Kerken, die deze dag organi seert?". HEIN-JAN SALMAN Trots toont de Voorschotense mevrouw Van Ispelen haar tientallen plak boeken met een deel van de vijfduizend geboortekaartjes. (Foto Holvast) Spijt Toen ze ging trouwen gaf ze de ver zameling echter aan haar zusje: "We gingen inwonen en hadden weinig ruimte en ik dacht laat ik ze maar aan mijn zusje geven, die houdt ook van geboortekartjes. Na een paar jaar kreeg ik daar spijt van. Ik heb mijn zusje een heleboel brieven geschreven waarin ik almaar vroeg of ik de kaarten terug mocht hebben. Op een gegeven moment ben ik naar mijn zusje in Zwitserland toege gaan en ben met een zware tas met mappen helemaal terug ge zeuld met het vliegtuig. Dolge lukkig was ik". Bij terugkomst is in Nederland is ze pas echt begonnen met de hobby. Zo heeft ze advertenties geplaatst waarin ze vroeg of mensen kaartjes wilden opstu ren. Ze kreeg hierop zeer uiteen lopende reacties. "Er reageerden mensen die zeer veel geld vroe gen voor hun verzameling. Zo vroegen ze 7,50 gulden voor oude kaartjes van Anton Piek. Ik heb ze niet gekocht hoor: ruilen vind ik leuk, maar kopen niet. Dan is het einde zoek. Trouwens, dat kan ik ook niet betalen". Bakken vol Over het algemeen zijn de reacties echter vaak positief: "Mensen zeggen goh, wat een leuke hob by. En soms sturen ze bakken vol kaartjes. Hele mooie, maar ook wel eens heel lelijke. "Die moderne kaartjes zijn niet al tijd mooi", meent ze. Ze zijn zo onpersoonlijk soms. En hebben vaak van die felle kleuren, er staan zelfs vaak oudere kinderen op. Ze hebben dikwijls nog maar weinig met babies te maken. Met een vies gezicht bekijkt ze een kaart waarop staat "Dit is het be wijs van toegang tot het wereld gebeuren. Tja, die worden ook verstuurd", peinst ze. Terwijl ze doorbladert valt haar blik op een kaart in de vorm van een blauw lint met gouden opdruk. "Het lijkt wel een graflint", zegt ze. "Zoiets doe je toch niet". Volgens een woordvoerder van de LEIDERDORP Een 24 jarige politie is de Oegstgeestenaar inwoner van Oegstgeest is zon- waarschijnlijk"door te hoge snel- dagmorgen rond half vier om het heid in het water geraakt. De au- leven gekomen toen hij met zyn to kwam eerst in de berm van de auto in de langs de Achthovener- weg terecht, raakte vervolgens weg gelegen sloot in Leiderdorp een boomstronk en belandde terecht kwam. toen in het water. OEGSTGEEST Het aandeel van de gemeente Oegstgeest in de to tale kosten van de brug over het Oegstgeesterkanaal naar nieuw bouwwijk Haaswijk zal als ge volg van het hernieuwde con tract met BNG 10% lager uitko men dan in 1977 was overeenge komen. Nu het Bouwfonds de kosten voor 80% voor zijn rekening neemt, betekent dat voor de gemeente een groot financieel voordeel. Door deze meevaller vindt het col lege het dan ook niet nodig om het resterende kostenaandeel - 20% - te dekken met een doorbe rekening aan de grondprijs van het industrieterrein in de Morse belpolder, aangezien dit terrein niet via de brug over het kanaal wordt ontsloten, maar een eigen ontsluiting zal krijgen op de Haarlemmerstraatweg. OPGERICHT 1 MAART 1860 LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B V. Post uitsluitend LEIDEN Telefoon: 071-144941 Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18 00-19.30 uur (nabezorging na 19.30 uur); zaterdag van 16.30-18 00 uur Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem Kwartaalabonnement 61.25 Per post f 83.60 Maandabonnement 20,59 (machtiging per incassogiro) Directie: G. Koopman Adj.dir.: N. Qüakernaat Wnd.-hoofdredacteur: R. D. Paauw Commentaren: R. D. Paauw. WF.J Wirtz en A. A van Brussel Plv Alg redactiechef Rubriekchefs: J. Kroon (stad) B.W.T. Jungman (plv) H.I.J. Veldhuizen (regio) H, v.d. Post (plv) W F J Wirtz (bin./bult./ec J. Ruygrok-Hoogeveen (plv) P. J. de Tombe (sport) A. van Kaam (plv) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn. Brussel. Londen. Parijs. Washington, Cairo, Rome. Madrid. Mexico I 071-144941. tst 219

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2