Schakers Philidor maken schoon schip LMHC puntloos tegen kampioenskandidaten 5 0T Hüsmann oppermachtig in Midwintermarathon Voorschoten na verlies in problemen Van der Ven triomfeert Concurrentie op forse achterstand Dio Deegenaars heft Olympische linriet Veldrijder René Guyt bevestigt goede vorm met derde plaats PAGINA 14 Sport MAANDAG 7 FEBRUARI 1983 LEIDEN - Na een wat ongelukkige start gevolgd door de beide goede beurten tegen HSG/Hilversum en Utrecht heeft het hoofdklasseteam van Phili- dor/Leiden zaterdag in de zesde ronde van de landelijke schaakcompetitie eindelijk eens huisgehouden dat de stukken eraf vlogen. Maar liefst zeven koningen van het Haagse DD sneuvel den onder de mattekloppers van de Leidenaars, die blijkbaar nu al door het 'lentevirus' worden geplaagd. Al leen teamchef Joop Piket en invaller Jan Bakker sloegen zo hard, dat hun klappen als boemerangen gingen werken (verlies), terwijl Ad van den Berg hem net te zacht raakte om te winnen (remise). Zo werd DD in Den Haag met 2'/2-7l/2 het onvrijwillige slachtoffer van de Leidse schoon maakwoede. Nog een paar van derge lijke veegwedstrijden en de Hagenaars zitten in de bezemwagen richting eer ste klasse. Desondanks slaagde Philidor er niet in lijstaanvoerder van de amateurs te worden, want de 'witte tornado' van Utrecht bij VAS/ASC in Amsterdam was nog krachtiger dan de Leidse storm: 2-8. Toch klommen de Leide naars naar de vijfde plaats, omdat L&T/Eindhoven met 6Vb-3Vfe HSG/Hil versum 'verblindde'. Hoewel Paul van der Sterren in een glanspartij de vloer met Viktor Kortsj- noi aanveegde, degradeerde V/Kotter- dam. zij het met nipte cijfers (4M2-5Vi), rivaal D/Watergraafsmeer toch tot een figurant in de strijd om de landstitel. Immers, met nog drie ronden voor de boeg heeft het team uit de Maasstad een voorsprong van maar liefst vier punten op de Amsterdammers. Vooral de winstpartijen van Jan Timman en John van der Wiel op Hans Ree res^ pectievelijk Gert Jan de Boer legden de basis voor het Rotterdamse succes. Voor de ex eerste bordspeler van Phi- lidor/Leiden, Rinie Kuijf. was dat blijkbaar niet inspirerend genoeg, want hij verloor van Martin. Matten speelden in het treffen tussen het Haagse DD en Philidor/Leiden een grote rol. Lex Jongsma 'klopte' met een dwingend dameoffer als eerste een mat met loper en paard op het bord: 0-1. Vervolgens was het de beurt aan Peter Gelpke met een fraaie posi tionele partij de stand naar 0-2 te 'stof fen'. Maar... Joop Piket slaagde er niet in de mislukking van zijn te provoce rende opening weg te poetsen. Net voordat Grotenhuis het ondekbare mat wilde uitrollen, rolde Piket maar zelf zijn matten op: 1-2. Piet Bakker sloeg als 'behanger' geen gek figuur. Zijn insnoeringstaktiek had zoveel succes dat het erop leek alsof de stukken van zijn opponent op het bord waren vastgelijmd. Materiaal winst was toen een koud kunstje ge worden: 1-3. Met een pionoffer had Marcel Piket het initiatief gegrepen en tevens zijn tegenstander twee dubbel- pionnen aangesmeerd. Het 'smeer geld' bracht in tijdnood zijn rente op: stukwinst en 1-4. Met een glanspartij poetste Jeroen Piket de stand naar 1-5. Zijn tegenaanval was zo krachtig, dat hij in tijdnood de koning van Schend- stok op een 'schoon' matje kon trakte ren. Jan Bakker liet nu de machine van Phili dor even in de soep lopen. Al na tien zetten had hij niet alleen een pion meer maar bovendien nog een supe rieure stelling bij elkaar geveegd. On begrijpelijk knoeiwerk deed het ge heel echter in een puinhoop verande ren: 2-5. Bijna in dezelfde minuut wis te RAG de Graaff deze schoonheids- fout uit. Met zijn bekende gevoel voor humor had hij Kort een 'leuke variant' toebedacht. Een mat behoefde hij niet aan te kondigen, want Kort struikelde al over zijn eigen paard: 2-6. Schoonheidsspecialist Hans Kuijf was ditmaal Lindner met een fraaie maar erg ingewikkelde combinatie, dat met een kwaliteitsoffer werd 'ingezeept', te glad af: mat of dameverlies....2-7. Ad van den Berg had volgens ooggetui gen meer moeten profiteren van de tijdnoodperikelen van Happel. Een glansrol was daarom dan ook niet voor hem weggelegd: remise.Toch spreekt een score van 7 V2 uit 8 aan de eerste acht borden boekdelen over de krachtsverhouding. In klasse I A heeft LSG I/Leiden zich ditmaal niet door het Groningse Uni- tas laten verrassen. Het werd zaterdag een overtuigende zege: 6-4. Toch blijft de kloof tussen LSG en koploper Am stelveen twee matchpunten en een bordpunt, want ook dat team lijkt met 4-6 te gaan winnen bij Amersfoort. De Leidenaars begonnen overrompe lend. Met een koningsaanval resulte rend in ondekbaar mat verraste Joop Bakker zijn onontwikkelde tegenstan der: 1-0. Maar toch had Unitas het ant woord al klaar liggen, want Wim Heemskerk had zijn pionnenopmars in het centrum overschat. In een bijna analoge variant van het Siciliaans was het wel goed geweest. Nu ging hij er kansloos af: 1-1. Erik van der Marei had wel positioneel voordeel, maar hij kwam toch niet verder dan remise: IV2-V/2. Unitas nam zelfs een voorsprong 'dank zij' Jan Tolenaar, die een fatale pen ning onderschatte: l1/2-2,/2. Charles Kuijpers rekende zaterdag eindelijk af met het remisespook. Terwijl zijn ver dediging op de koningsvleugel over eind bleef, sloeg hij op de damevleugel een beslissende bres naar de zwakke tweede rij: 2 V2-2 V2. Vanaf dit moment was er voor LSG ei genlijk geen vuiltje meer aan de lucht. Boven de resterende Groningse stel lingen pakten zich immers donkere wolken samen, terwijl alleen Osse- waarde kans op onweer had. Deze voorspelling kwam niet geheel uit. Wel overspoelde Konings zijn oppo nent met een ware pionnenstorm. Zijn pionformatie c7, d6, e5, f4, g3 deed bij velen de vraag opkomen, of hij nu aan het schaken dan wel aan het dammen was. Een dameoffer was de inleiding tot een promotiecombinatie op lange termijn: 3V2-2V2. Van Putten legde de basis voor zijn winstpartij met een uitgekiende pion- nenstruktuur na een snelle dameruil: 4'/2-21/2. Zoals al te verwachten was haalde Ossewaarde wel de tijdcontro- le, maar zijn stelling was naar de maan: 41/2-31/2. Een grappige paardma- noeuvre van d3 via c5, e6 en f4 en terug naar d3 leverde Dirk Sikkel een pion op. De winst was verder een kwestie van techniek. Ook Hagendijk had naar het scheen met een pion meer een technisch gewonnen eindspel, maar het verzandde in remise: 6-4. Vlak voor carnaval bedacht Voorscho ten ten opzichte van het afgelopen sei zoen een nieuw geintje. Na een slechte start volgden toentertijd een reeks overwinningen, zodat men niet degra deerde. Nu echter kwam na een slecht begin en een overtuigende zege op Charlois/Europoort (7V2-2Vi) zaterdag een geheel onnodige nederlaag bij me dedegradatiekandidaat Nieuwegein: 6V2-3V2. Voorschoten had met die cij fers moeten winnen, maar het falen van Huizer, Wise, Bert Houweling, Roel Piket en Lindeboom kostte drie punten. Brouwer zag als eerste een zelfverzon- nen afwijking van de theorie de mist ingaan, terwijl ook de Dame-Indiër van Both niet uit de verf kwam. Bon- gers daarentegen tekende met het En gels voor een degelijke remise. Roel Piket deed na winst van een pion zo'n kromme loperzet, dat hij tenslotte twee pionnen achterkwam: 3V2-V2. Wouters zag zijn torenoffer beant woord met een paardoffer. Toch won hij als enige zijn partij, zij het op vlag. Grooten ging kapot aan een dodelijke zwakte op d6, terwijl Lindeboom een schijnoffer toeliet, zodat hij zijn buit gemaakte pion weer moest inleveren: 5-2. Nog had Voorschoten kans op 5-5, maar Houweling, Huizer en Wise lie ten hun prachtstellingen in remise verzanden: 6V2-3V2 verlies. De winst van Ton Kohlbeck was voor zijn tegenstander aanleiding te roe pen: "Als het maar niet 9-1 voor Moer- wijk gaat worden." Maar hij kreeg geen gelijk, want Philidor II sleepte nog een 5-5 uit het vuur. VENRAY (ANP) - Grote triomfator tijdens de bijzon der spectaculaire interna tionale motorcrosswedstrij den in Venray was gister middag Kees van der Ven, die met KTM alle drie man ches bij de 500 cc internatio nale won. Hij werd evenwel in de eerste manche door Toon Karsmakers en in de twee volgende manches door Henk van Mierlo ern stig bedreigd. De terugkeer van Gerard Rond verliep voor de 5000 toeschouwers niet zo succes vol: in de eerste manche be rekende Rond met zijn nieu we Suzuki de afstand bij twee springschansen ver keerd en maakte een schui ver, waarna hij de strijd moest staken. In de tweede en derde manche herstelde hij zich enigszins met een zesde en vierde klassering. Vooral in de derde manche gaven Van der Ven en Van Mierlo elkaar geen duim breed toe. Fracties van seconden waren beslissend voor de eind stand van de zijspannen. Winnaars werden uiteinde lijk Tony Bens en Jan de Wild. LEIDEN De zaalhockeyploeg van Amsterdam is gistermiddag kampioen geworden in de overgangsklasse A. De Amsterdammers zijn na de 16-6 overwinning op LMHC onbereikbaar geworden voor het als tweede geplaatste Bloemendaal. - Kees van der Ven gaat gedoodverfd winnaar Toon Karsmakers voorbij. Hij was gisteren oppermachtig. LMHC speelde zaterdagmiddag een goede wedstrijd tegen Bloe mendaal, maar verloor op het nippertje met 7-8. De fatale tref fer die de Oegstgeestse ploeg de das om deed werd op een on reglementaire manier uit de lucht gescoord. Ook na felle protesten wilde de arbiter zijn medefluiter niet raadplegen en drukte daarmee zijn stempel op de uitslag. In de gelijkopgaande wedstrijd werd door de ploegen om beur ten een voorsprong genomen. Joan van Marwijk Kooy scoorde driemaal uit een strafhoekslag en eenmaal door een strafbal. Twee velddoelpunten kwamen van de stick van Wouter Eikenhout, ter wijl Bob-Jan Dietrich het mooi ste LMHC-doelpunt liet aanteke nen. LMHC gaf tegen de veldhockey- hoofdklasser Amsterdam, dat de internationals Ewout van As- beek en Arno den Hartog in de gelederen had, tijdens de eerste periode uitstekend partij. De be trouwbare Amsterdamse doel man Bart Rietkerk hield strafbal- len j^an Kooy en Eikenhout. Me de daardoor kon Leiden voor de pauze niet dichterbij komen dan 7-4. Na de hervatting benutte Amster dam vrijwel alle kansen, in te genstelling tot zijn tegenstander, en liep uit naar 16-6. Over veer tien dagen spelen de degradatie kandidaten LMHC Leiden en La ren in een directe confrontatie om het'behoud van een plaats in de overgangsklasse. Dames In de eerste klasse is Leiden ter nauwernood aan de degradatie ontkomen. Kieviten is kampioen geworden en Ring Pass ver dwijnt uit de eerste klasse. Klein Zwitserland won met 1—2 van Leiden waarin Gemma van Schaik de tegentreffer scoorde. APELDOORN (ANP) - De Apeldoornse Midwintermarathon, die zaterdag voor de tiende keer i> successie werd gehouden, is op overduidelijke wijze gewonnen door de Westduitser Jürgen Hüsmann, die twee jaar geleden derde werd. Hij finishte met een voorsprong van liefst viei minuten en achttien seconden op Henny Riedijk van het Vlaardingse AV Fortuna. Hüsmann ontsnapte al vrij snel met Riedijk, Verberne van Tart- letos (Wageningen) en Wim Ze- gers van AV'34 uit Apeldoorn uit het peloton van ruim 1300 deel nemers en schudde na achttien kilometer resoluut alle mede vluchters van zich af. Hij ging tot aan de finish alleen door op het de door de sneeuwval bijzonder zware en sterk geaccidenteerde parcours. Rob Strik, als één van de favorieten gezien, moest afha ken en viel na 27 kilometer we gens een hinderlijke liesblessure uit. De bondscoach van de lange-af- standslopers Wim Verhoorn coachte in samenwerking met Roelof Veld, die het wegens een spierblessure moest laten afwe ten een aantal deelnemers, waar bij zijn belangstelling speciaal uitging naar Riedijk. De winnaar van deze lustrummarathon slaagde er niet in het record van Ko van der Weijden, dat in 1978 op 2.16.0 werd gesteld, te verbe teren. De zege bij de dames ging naar de Finse Klippa, die in de totaal rangschikking een 38e plaats be zette. De Finse was naar Apel doorn gekomen om zich te kwali ficeren voor de wereldkampioen schappen, die van 7 t/m 14 augus tus in Helsinki worden gehou den. Zij haalde de Finse limiet, die op 2 uur en 45 minuten was gesteld ruim met haar winnende tijd van 2.40.51. Eefje van Wissen (Hollandia, Hoorn) eindigde in 2.46.38 als tweede bij de dames. De Noordhollandse liep daarmee de vijfde tijd ooit door een Ne derlandse gemaakt. Sneller wa ren alleen Marja Wokke (2.32.38), Carla Beurskens (2.34.14), Annie van Stiphout (2.37.28) en Claire Spauwen (2.44.50). De Westduitser Jürgen Hüsmann (667) leidt samen met Vrolijk (447) de kopgroep in het eerste gedeelte van de midwinter-marathon. Hüsmann zou alleen over de finish gaan, met ruime voorsprong op nummer twee Riedijk (572) en nummer drie Verberne (geheel rechts). Tegen Hudito werd met 2—2 ge lijkgespeeld. Alexandra Rooyaards en Hetty Bonga maakten de doelpunten voor Leiden. In de tweede klasse A verspeelde Alecto zijn eerste punten. Noord- wijk smaakte het genoegen om de op de titel azende Leiderdorp- sen af te troeven en met 2-1 te verslaan. De Noordwijkse ploeg koos met succes voor een zone dekking en kwam door een straf bal van Josette Beuk op 1—0. Alecto maakte gelijk door Marjo lein van Alderwerelt die de hele verdediging uitspeelde en raak schoot. Ondanks de vele kansen waaronder vijftien strafcorners kwam Alecto niet verder. Noord- wijk pakte door een strafcorner van Alexandra van Kan, die drie keer op de paal schoot, de nipte zege. Het nog voor het kampioenschap in tel zijnde Craeyenhout won met 7-3 van Noordwijk. Na vier minuten spelen kwamen de Haagsen op een 3-0 voorsprong. De ruststand werd 5—1, met een tegengoal van Alexandra van Kan. De tweede periode was ge- lijkopgaand met Noordwijkse treffers van Nicole Brouwer en Loki Faase. Alecto ging in de ontmoeting tegen het onderaanstaande Forescate geconcentreerd en fel van start. Via Marjolein van Alderwerelt (3x), Annet Vasbinder (2x) en twee strafcorners van Manja Bosch werd het 1-7. Het Voor- schotense doelpunt kwam van Liesbeth van de Burg. De confrontatie Forescate-Room- burg leverde een 3—3 gelijkspel op. Els de Buvry zorgde met twee treffers voorde Voorscho- tense 2-0 voorsprong. Bonnie Montanus en Ariëne Rietveld brachten de Leidse ploeg nog voor de rust op gelijke hoogte. Rietveld en Van de Burg scoor den nog eenmaal voor beide de gradatiekandidaten in deze zeer matige wedstrijd. De ontmoeting tussen Groen Geel en Roomburg is met 3—2 in het voordeel van de Haagse dames geëindigd. Het fanatieke Groen Geel kwam op 3-0 door onder meer een strafbal. Twee andere Haagse strafballen werden ge mist: naast en redding van Loes de Vries. Ariëne Rietveld zorgde voor de Leidse tegentreffers. DEN HAAG - Het competitietref- fen tussen de gewichtheffers van De Spartaan en die van het Haagse Simson-KDO werd de wedstrijd van Dio Deegenaars. De Leidse brandweerman groei de in dit treffen naar grote hoogte en verbeterde zijn eigen nationale rekord met maar liefst 15 kilogram. Tevens pas seerde Deegenaars met dit re sultaat de felbegeerde Olympi sche limiet. De licht-zwaarge- wicht diende zijn totaalscore daartoe met 5 kilo's op te schroeven. Dat werden er dus meteen 15. Daarmee lijkt de 21- jarige gewichtheffer wel zo'n beetje verzerkerd van uitzen ding naar de Olympische Spe len. Ook De Spartaan zelf ging het voor de wind. Mede dankzij de presta ties van Deegenaars vestigde de club met een totaalscore van 1503 punten een nieuw nationaal teamrekord. Lichtgewicht en ju nior Jan Kluivers zorgde bij het stoten en met zijn totaalscore voor nieuwe rekords. Dat de Ha genaars hiertegen niet waren op gewassen was duidelijk. Met een score van 1407 punten zorgde Simson echter ook van zijn kant voor een goed resultaat. De Spar taan gaat na deze zege over naar de in april te Breda te houden fi nale, waarin het Atlas uit Maas tricht als tegenstander treft. - Dio Deegenaars was uiteraard zeer content met zijn prestaties: "Zover mijn werk dat toeliet heb ik de laatste maanden twee keer per dag getraind. Dat wierp zijn vruchten af. Ik had echter niet verwacht dat het nu al zo goed zou gaan. Het was eigenlijk een testwedstrijd voor de EG-kam- pioenschappen, die in maart in Denemearken worden gehou den. Daar hoop ik bij de eerste drie te kunnen eindigen. Met na me bij het stoten was ik zaterdag erg goed op dreef. Nadat ik de 170 en de 172 kg had gemaakt (hetgeen al een verbetering van 2 kg betekende), nam ik op advies van mijn trainer een gokje door in de laatste poging de 180 kg aan te pakken. Dat werd een succes, zodat ik mijn nieuwe rekord in één keer met maar liefst 8 kg. verbeterde. Met het trekken ging ik 5 kg vooruit, zodat er in totaal 15 kg bij kwam. In Denemarken ga ik proberen nog eens 5 kg meer omhoog te krijgen." De individuele resultaten van het vijftal van De Spartaan, met tus sen haakjes het persoonlijke ge wicht: Jan Kluivers (56) - 80 kg trekken, 100 kg stoten; Hein van Putten (73) - 90, 125; Adrie Bentvelzen Dio Deegenaars (77) - 90.120; Dio Deegenaars (81) 135, 180; Herman Filippo (86) - 115, 140. LEIDEN - Met nog alleen het wereldkampioen in het En gelse Birmingham (over twee weken) in het vooruitzicht, loopt het wielerveldrit- sei zoen zo'n beetje op zijn einde. René Guyt bevestigde giste ren in Son en Breugel zijn goede optreden tijdens de Nederlandse kampioen schappen. De Katwijkse nieuweling wist tijdens deze cross na een langdurige ach tervolging aansluiting te vin den bij het tweetal koplo pers: nationaal kampioen Pluis en nummer twee Ger ritsen. In de eindspurt was dit duo Guyt nog te snel af, de talentvolle Swift-renner moest het daardoor met een derde plaats doen. Rijnsbur ger Hans Kolenbrander kwam op 20 seconden achter stand als vierde over de meet. Bij de junioren moest wk- ganger Martin Overdevest op dit zware loopparkoers met een zevende stek genoegen nemen. Dat Reinier Groenendaal niet meer in oude doen is, bleek tijdens de rit voor profs en amateurs. Groenendaal kreeg duidelijk klop van winnaar Wil Brouwers en Herman Snoeyink. Hans Steekers reikte naar een tiende stek. Zaterdag ontmoetten de ren ners elkaar in Deurne. Daar was Groenendaal voor Brou wers en Harings nog wel de sterkste. Bij de junioren ruk te Martin Overdevest vanuit de achterhoede naar een ge deelde vierde stek op. Tij dens de finale bleken de door Overdevest achterhaalde Fit ters en Nieuwenhuis evenwel meer lucht over te hebben, met als gevolg dat de Leide- naar zich met een zesde plaats tevreden moest stel len. Winnaar werd Hendriks, voor Van der Leij en Nijboer. Casper van der Meer uit Roe- lofarendsveen kwam als elf de over de meet. Bij de nieu welingen sleepte Hans Ko lenbrander een vijfde plaats in de wacht. Tijdens de interclubcross in de Spaanse Polder te Rotterdam finishten Cock van der Hulst en Kees Kerkvliet als twee en drie. Gerard van Amsterdam werd vijfde. John Eradus won een vroege wegkoers aan de Rotterdamse Doenka- de, door zijn drie mede vluchters in de spurt klop te geven.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 14