'Vedetten' laten het wéér afweten Bizarre ontknoping Saturnus laat nogmaals een steek vallen Leiden verliest van Haarlem HVS grijpt strohalm Trotters één helft goed Danaïden toch voorbij Zuiderkwartier Broederstrijd in Bodegraven MAANDAG 7 FEBRUARI 1983 HAARLEM - Voor het steeds omvangrijker wordende boek met als titel 'Missers en Blunders van Elmex Leiden' werd zaterdagavond weer een navrant hoofdstukje ge schreven. Het is nog pas twee weken geleden dat de toenmalige koploper in de eredivi sie basketbal in eigen hal uitgleed tegen de nummer voorlaatst op de ranglijst, Amster dam, en nu ging Leiden nogmaals op z'n bek. Dit keer notabene tegen het eenzaam onderaan bungelende Stars uit Haarlem dat helemaal nergens op mocht rekenen en daarom na de 74-73 overwinning maar feest vierde alsof men zojuist kampioen was geworden. Een aandoenlijk gezicht, dat wel. Op het contigent Nederlanders (Hagens, Kragtwijk, Kip) en de furieuze helft van het publiek (de Leidenaars) na zaten de verant woordelijke mensen (de Ameri kanen) bepaald niet met dit defi cit. Opgeruimd dronken ze na af loop een biertje in de Beynes- kantine om vervolgens breed la chend richting Leidseplein af te reizen. Een mentaliteit die type rend is voor de manier waarop er momenteel wordt gespeeld. Er wordt maar wat aangerotzooid, net als dat het geval is op de trai ning waar geen meter wordt ge lopen en slechts onderlinge ve- te's de moeite waard blijken om je druk over te maken. Je mag van Theo Kinsbergen denken wat je wil, maar dit had hij waar schijnlijk ook niet gepikt. Kins bergen is evenwel tijdelijk van huis en de glamourboys gedra gen zich als de bekende muizen. Schandalig als je die instelling ver gelekt met die van de Haarlem mers. Voor een bord warm eten en een paar gulden fooi werkt het duo Lockhart/Cooper zich wekelijks uit de naad, de rest van Harrewijns' spelers krijgt daar helemaal geen stuiver voor. Toch ziet dit ongesponsorde ploegje, dat per dag moet bekijken of er nog geld genoeg is om 's ande rendaags de hal te kunnen hu ren, kans om een stel duurbetaal de vedetten, die niets anders aan hun hoofd hebben dan af en toe een balletje op te gooien, de les te lezen. Het hele budget van Haar lem zou ontoereikend zijn om het salaris van bijvoorbeeld Wil son Washington te dekken. Des alniettemin maken de heren profs hun geld voor nog geen twee centen waar. Boos Dit verlies is. zoals een zwakke Noord 10, Wessels en Emmanuels 6, Koster 4, Liesdek en De Jager 2. Schot- percentage 50, rebounds 37, balverlies stem uit het Leidse nog probeer de, geen kwestie van een com plete off-day. De zeer boze aan voerder Emill Hagens liet daar trouwens geen twijfel over be staan. "Die Amerikanen bij ons denken, ook al zijn ze een beetje uit vorm, dat ze het toch moeten maken. Ze blijven schieten zelfs al gaat dat twintig keer mis. Dat ze daarmee de rest van het team laten vallen komt blijkbaar niet in ze op. Geen greintje discipline, dat is het punt. Het is zo dom hè, de ene week winnen van Den Bosch en de andere week verlie zen van Stars. Voor de play-offs straks zie ik het somber in. Eén zo'n wedstrijd als deze en je ligt eruit". Frappant genoeg had Leiden, on danks het blamerend slechte spel, ook om een andere dan voornoemde redenen dit duel ei-, genlijk nooit mogen verliezen. Na volkomen gelijk op te zijn ge gaan raakte het boven zichzelf uitgroeiende Stars namelijk in de tumultueuze slotfase nog bij na en volkomen onnodig door Cooper het spoor bijster. Nadat de veel te egoïstisch spelende Washington er bij 72-73 met zijn vijfde fout uitging kreeg eerst de zwaar tegenvallende Mike Wiley een vrije schotkans die dertig se conden voor tijd de beslissing had kunnen forceren. Geheel passend in het beeld miste hii evenwel hopeloos waarna Frank Wessels Haarlem via vrije wor pen op 74-73 bracht. Om te win nen moest Leiden daarna de tijd uitspelen en nog één keer scoren. Haas Met nog acht seconden te spelen stal uitblinker Cooper evenwel de bal, maar inplaats van rustig rond te spelen ging de Haarlem se Amerikaan er als een haas vandoor, daarbij prompt een loopfout makend. Leiden kreeg van Vrouwe Fortuna toen nóg een kans. Van de zes seconden verprutste de zwak acterende Ronald van den Bergh er vijf met nietsdoen, maar toen Bert Kragt wijk geheel vrijstaand onder het bord de bal alsnog ontving leek het noodlot zich voor Stars te voltrekken. De totaal zonder zelf vertrouwen spelende internatio nal gooide het leder echter tegen de onderkant van de ring. Waar mee het recht zijn loop kreeg. Die misser van Kragtwijk was ze ker geen toeval. Leidens' zesde man, in het recente verleden een zeer nuttige kracht, loopt er mo menteel verloren bij, iets dat ook geldt voor Ron Richel die hele maal geen speeltijd meer krijgt toebedeeld. Met Hagens en Wiel heeft dit sfeergevoelige duo be hoefte aan enerzijds een stevige training en anderzijds een duw tje in de rug om optimaal te kun nen presteren. Bovendien erge ren zij zich aan de lakonieke hou ding van hun Amerikaanse colle ga's die hen nauwelijks zien staan. Kragtwijk kwam zaterdag uit op 0 punten en sjokte met ge bogen hoofd naar de kleedka- Weliswaar was de Amerikaanse scoringsinbreng beduidend gro ter, maar het trio Washington, LEIDEN - De heren van Saturnus moesten gisteren weer een punt laten liggen, maar de laatste loodjes wegen ook zwaar voor concurrent Seyst. Saturnus hield de schade in Castricum beperkt tot 9-9 tegen een ontoelaatbaar hard spelend CSV. Seyst verloor echter in en van Mon- nickendam met 13—10... Emill Hagens: "Om beroerd van te worden". Wiley en Van den Bergh had daarvoor zoveel pogingen nodig dat Haarlem de hele wedstrijd door gemakkelijk aan de goede kant van de score kon blijven. Daarbij troefde het trio Cooper, Lockhart en Van Noord hun te genstanders keer op keer onder het bord af. De russtand, 42-39, hield een duidelijke waarschu wing in. Echter aan dovemanso ren gericht. Sappelen Want Leiden bleef ook na rust sap pelen. Een verdediging met enorme gaten, veel te veel on nauwkeurige schoten en veel te weinig rebounds. Bij 66-63 kon Emill Hagens het ongeïnteres seerde gedoe van zijn ploeg maats niet langer aanzien. De spelmaker gaf geen bal meer af en nam veel risico door het ver der alleen te doen, maar kwam solo wel tot 72-73. Hagens: "Wat moest ik anders Natuurlijk, zoiets mag je eigenlijk alleen als je in een zwak team als Haarlem speelt. Maar de rollen waren dit keer omgedraaid, dus ik voelde me verplicht om iets te onderne men. Wat een stel, zeg. Daar word je toch beroerd van". AD VAN KAAM Dat betekent dat de Leidse hand- balploeg met nog drie wedstrij den te spelen weer twee punten voorstaat op de concurrentie. Het geeft de burger moed. Op pa pier is het programma voor de Leidse ploeg gemakkelijker. Sa turnus krygt Monnickendam en Achilles nog thuis en Seyst uit, dat daarnaast nog op bezoek moet bij Achilles en AHC'32. In de eerste divisie A hebben de dames van HVS de laatste stro halm gegrepen om zich in deze klasse te handhaven door degra datie-kandidaat de Volewijckers in thuishal De Fluit met 10-8 te kloppen, na een 7-3 voorsprong bij rust. Foreholte domineerde driekwart van de wedstrijd tegen Hellas 2. maar ging in de slotfase onderuit: 9-10, na 6-5 bij rust Ge lijk de heren van Saturnus, wer den in de tweede divisie D de da mes van Oase met Noordhol landse arbitrage geconfronteerd. AUTRECHT - De Trotters ging in Utrecht met 93-68 onderuit tegen Kangeroes. Tot de pau ze liep het voortreffelijk (38- 40) bij de Leidenaars, maar in het tweede part nam de thuis ploeg afstand. Voor de pauze kon alles, maar na de rust liep alles mis. Binnen vijf minu ten keek de Leidse ploeg te gen een 56-48 achterstand aan. Het gat werd hierna al leen maar groter. Blitz-Juventus 90-53 Het op de tweede plaats gesta tioneerde Blitz kende geen enkel probleem met Juven- tus. Via goed basketbal be haalde de ploeg een ruime overwinning. Sea Devils-MSV 59-80 De dames van MSV speelden in de eerste helft nogal onge concentreerd en kregen dan ook een 34—32 ruststand ge presenteerd. De voorgaande wedstrijden tegen de ploeg uit Castricum waren moeite loos gewonnen en coach Krouwel eiste dan ook dat Sea Devils na de pauze an ders aangepakt zou worden. Onder aanvoering van de goed storende Ria Bröring werd Sea Devils overspeeld en na zes minuten stonden de Noord wij kse dames twintig punten voor. Topscorers wa ren Marjolein ter Laak met 18 en Renate Sluis met 22 pun ten. Luba-Midland 68-88 De Leidenaars hadden een uit stekend eerste kwartiertje en namen een verrassende 32-26 voorsprong. Toen was het echter gebeurd met Luba en kwam Midland langszij (rust 36-38). Kimbria - Leiden 96-59 Leiden was geen partij voor Kimbria. Na een 58-21 rust stand verloren de Leidse da mes met 96-59. Ilona Luurs- sen scoorde twaalf punten voor Leiden. LEIDEN - Als derby was Zuiderkwartier-De Danaïden zonder meer een topper. De spanning, tot in de laatste seconden voortdurend deed alles vergeten, zelfs dat de beide Leidse ploegen nog altijd onderaan de ranglijst bungelen. Waarvan Zuiderkwartier na de 11-12 nederlaag nu onder de rode streep. De overgangsklassers gingen verder op de ingeslagen weg. Fides Pacta richting titel via een 13-9 zege op Oost Arnhem en Pernix kansloos verliezend bij HKC (13-7) verder bergafwaarts. In Arnhem leed Fides Pacta des tijds haar enige puntenverlies. De return bracht echter geen ver rassingen. Vier seconden waren weggetikt voordat Henny Piket's eerste schot de mand doorboor de. Het initiatief werd vervol gens ook niet meer uit handen gegeven, al bleven de verschillen minimaal. De gebroeders Alex en Ronald Ligt hielden de Arnhemse sub topper met hun vijf goals nog wel lang in de wedstrijd. Maar verdedigend liet Ronald Ligt even grote steken vallen in de duels met Nico Pikaar. Vooral toen de lange Leidenaar meer op de doorbraak ging spelen werd er maar al te vaak aan de nood rem getrokken. In de slotfase van de eerste helft betekende dat een eerste, door Ronald van der Velden benutte strafworp, welke met de eerder afstandstreffer van Pikaar goed was voor de 7-5 rust stand. Fides Pacta maakte het zichzelf soms wel erg moeilijk. Van de twee strafworpen door een weer ijzersterk onder de korf opere rende Jacqueline Velthuyzen ge forceerd werd slechts de tweede gepromoveerd tot doelpunt. Maar ook waren er schitterende doelpunten te bewonderen van een ongrijpbare Henny Piket, die totaal vier maal de korf vond. Een schitterend stuk amusement voor het ruim vijfhonderd koppi ge publiek. De spanning bleef tot in de laatste minuten. Tijdens het op balbezit spelen rondde Robin Sommeling het karwei af: zijn derde treffers betekende 13-9. De overige doel punten kwamen uit handen van Ronald van der Velden (4) en Bea Schrama. Het degradatiespook zweefde in sporthal Wielewaal. Zowel HKC als Pernix leken verstard, be- roerdt door de kilte. Of waren de belangen, die op het spel ston den een te zware last? Van een korfbalwedstrijd op over gangsklasseniveau was zeker geen sprake en de 3-3 ruststand sprak boekdelen. "Ik moet er eens rustig over naden ken. En dan weet ik het mis schien nog niet", oordeeelde een 'sprakeloze' Pernix-coach Jasper Engel na afloop. Deed de thuis club voor rust nog mee in het foutenfestival, een bevlieging, een kwartier in de tweede helft, bracht de acht van coach Bram van Geffen de zege. Vijf doelpun ten in even zo vele minuten (10-5) maakten van Pernix een gesla gen ploeg. Daar konden ook in vallers Caro Verhagen en Daan Vreeken weinig meer aan veran deren, al scoorde Verhagen nog wel het laatste doelpunt, de eind stand op 13-7 bepalend. Daarvoor hadden Janneke Mulder (2), Jenny van der Laken, Kees Brokaar, Janko Breed veld en Kees Hortensius de mand al ge vonden. Een thrillerschrijver zou jaloers zijn op de plot van Zuiderkwar tier—De Danaïden. Een dramati sche ontknoping in de allerlaat ste seconden: Erik Peters, nog geen moment gevaarlijk, is de opdracht van zijn coach al weer vergeten en tilt de bal omhoog. Tot eigen verbazing verdwijnt het leer in de korf, scheidsrech ter fluit af en De Danaïden wint met 11-12. En niet Zuiderkwar tier, dat de vijfenvijftig minuten daarvoor nog aan de leiding ging. Zuiderkwartier-coach Hen Zierik- zee wees na afloop beschuldi gend naar zijn collega. Want had Kees van Vliet nadat Pieter Koorneef de score had geëgalis- seerd niet aangegeven, dat de bal vast moest worden gehouden? Zuiderkwartier zou dan 'volgens afspraak' hetzelfde doen en de punten broederlijk delen. Op zich al een vreemde beslissing, want in de degradatiestrijd, waarin de ploegen gewikkeld zijn tellen alleen overwinningen. Gezien het wedstrijdverloop kon den de geel-blauwen zeker een punt claimen. Hoewel De Danaï den als ploeg minder zwakke plekken kende, het miste de in dividuele klasse van een Dick Derksen en Dirk Jan de Kreek. Dit duo was verantwoordelijk voor de 5-1 voorsprong,, die Zuiderkwartier na twaalf minu ten had opgebouw. De Danaïden kwam kort na rust te rug tot 7-6, maar dit was nog bij gratie van een wat wegzakkend Zuiderkwartier. Vijf minuten la ter was de marge al weer her steld, maar de kentering in de strijd liet niet lang meer op zich wachten. De chaos nam ziende rogen toe en reeksen kansen werden gemist. Drie minuten voor tijd kwamen de beide ploe gen dan toch op gelijke hoogte. En om die nog resterende tijd te doden ging De Danaïden rond spelen. Wachten op de allerlaat ste kans.. Voor De Danaïden scoorden Cees Christiaanse (4), Hans van der Leek (3), Pieter Koorneef (2) Jo ke van Nood en Annemarie van Dijk; Voor Zuiderkwartier Dirk Jan de Kreek (4), Dick Derksen (3), Els van Lunteren, Christa Metselaar, Theo van Leeuwen en WU de Wit. Een door het ontbreken van drie basisspelers/sters ernstig gehan dicapt TOP verloor in de slotfase van het duel tegen Animo zicht op enig winstpunt. Een in Sas- senheimse ogen dubieuze straf worp vergrootte de achterstand wederom tot twee punten (8-6) en dat was met nog zeven minu ten te gaan teveel: 9-7. Jacqueli ne Winter (2), Hans Oudshoorn (2), Gerco Langelaan, Anne van der Zaag en Peter Tiggelman scoorden. Ons Eiland verloor van een Oranje Wit, dat zeker niet beter speelde, maar wel zuiverder schoot. In vallers Barrie van Duyn en Jan van Kalkeren scoorden na rust (3-5) 'alle' goals: 5-9. De Algemene gaf koploper Snel tot diep in de tweede helft uitste kend partij. Het dozijn Leidse treffers, waarvan acht van Martin Filippo en Wim van Vliet, was echter niet voldoende. Een gat van twee punten viel overigens pas na drie kwartier: eindstand 12-15. Crescendo haalde met twee wissel spelers een 5-1 ruststand nog op tot 6-4. Merwic schoot daarop echter in een minuut tweemaal raak en won vervolgens met 12-7 Velocitas had veel te danken aan Leon Brouwers, die in het duel tegen hekkesluiter Maassluis viermaal korf trof. De Leiderdor pers wonnen met 8-11. Fluks werd in Arnemuiden opge rold (13-4) door een veel geïnspi- reerder spelend TOP. Aad van Drongelen scoorde nog twee maal. Fiks maakte voor rust (9-1) al korte metten met staartploeg Keep Fit '70: 15-6. De voorsprong op de Erik Peters reikt net iets hoger dan Theo van Leeuwen. Cees Christiaansen en Dick Derksen wachten gespan- xen af. De derby Danaiden-Zuiderkwartier trok veel publiek. tQto „oIt achtervolgers steeg tot vijf pun ten, doordat het voorlaatst ge plaatste KNS op haar beurt WION een punt afhandig maak te: 7-7. Heieen van der Nat, was met haar twee laatste treffers de 'reddende engel' voor deze Oegstgeester ploeg. BRAM VAN GENT Die manschappen laten erg veel toe. maar zijn het tevens herhaal delijk met elkaar oneens. Twee minuten uitsluitingen na storend confereren wie de boosdoener is, draagt niet bij tot rust en opti maal presteren binnen de lijnen. Oase verloor na een 7-5 voor sprong in de tweede helft met 8- 10. In de derde divisie G maak ten de dames van MMO korte metten met de nummer drie van de ranglijst, Snelwiek (rust 9-4, eindstand 15-8). In de afde lingsklasse is de aandacht vooral gericht op de heren van HW70 en de dames van Olympia'72, de kampioenskandidaten uit de Leidse regio. De heren uit Voor schoten bleven gemakkelijk overeind tegen Hermes 3. By de rust was het al 11-2. Niek Mole naar (7x raak) en Wim Dompe ling (6x) waren uitblinkers. De Wassenaarse dames hadden het niet makkelijk tegen concurren te Northa. Hermien Goekoop stopte by een 7-7 stand een Noordwykse strafworp, waarna Olympia de eindstand op 9-7 (rust 4-3) kon bepalen. De dames van Saturnus wonnen in de tweede klasse van Oase 2: 6-3, na een 3-2 ruststand. Met drie rake sprongschoten mocht Conny van der Werf zich match- winner noemen. Overige uitsla gen in de afdelingsklassen: twee de klasse heren: 01ympia72- Quintus 5 15-22; derde klasse: Oase-Saturnus 3 15-13, Rynsoe- ver MMO 23-12. Keihard Saturnus werkte keihard tegen CSV en die inzet werd door de Castricummers beantwoord met een niets ontziende afweer. Hans Blansjaar, de Leidse break-out, kan de tekenen van de Castri- cumse afweer waarschijnlijk nog wel een week aan de belangstel lenden tonen. Hoge sprongwor- pen waren gisteren in Castricum een levensgevaarlijke onderne ming. Nauwelijks had de schut ter beide voeten van de grond of hij werd aangetast met een vuist in de maagstreek en niet zelden werd dat nog gevolgd door een zet in e rug na. Geen propaganda voor het handbal, maar de arbi ters wuifden alle commentaar met de losse pols weg. Toch zou de winst nog naar Saturnus zijn gegaan, en iedere objectieve toe schouwer zou daar vrede mee hebben gehad, als in de laatste minuut Wim van Leeuwen een strafworp had benut De span ning bleek hem echter teveel en hy miste. Foreholte strandde in den Haag voornamelijk op een fantastisch keepende Sandra Reinders. Die maakte liefst vier strafworpen onschadelijk. Dne missers kwa men op rekening van Nel Geer- lings, toch een strafworp-spec la- lis te met jarenlange ervaring. Met nog tien minuten te spelen leidde Foreholte met 9-8. Toen bracht de Hellas-coach Ingnd Hartnack voor het eerst binnen de lynen en eer Foreholte besefte hoe gevaarlyk deze speelster is. had zy al toegeslagen met twee zoevende afstandsschoten: 10-9, waar het by zou blijven HVS miste tegen Volewijckers de spelverdeelster Sjanie Waayer wegens een tijdens de training opgelopen knieblessure. De ploeg uit Stompwyk ving het manco collectief goed op en leid de bij de doclwisseling dikver diend met 7-3. Net als Saturnus en Oase werd ook HVS gecon fronteerd met een arbitrage, die vooral in de defensie veel toeliet. Het verre en keihard uitstappen van de Amsterdamse afweer op de HVS-aanvalsters, dat 'weg draaien' van de aanvalsters tot logisch gevolg had, werd voor 'inlopen' aangezien en gehono reerd met vrije worpen voor Vo lewijckers Tegen het einde werd het daardoor toch nog knap be nauwd voor HVS: 9-8. Alles of niets, besloot toen Volewyckcrs, dat zyn coach vanwege herhaald commentaar op de leiding al met een rode kaart naar de tribunes zag vertrekken. Het werd niets, want Lenic van der Bosch ont snapte en scoorde 10-8. FRANK BONTE BODEGRAVEN - Dat zaterdag Vriendenschaar en Kwiek elkaar voor de korfbal competitie ont moetten is op zich niet zo bijzon der. De stryd speelde zich echter ook af langs de lijn en nog wel binnen een familie Elk een ploeg coachend stonden daar Ruud- en Wim Niessing, ooit sterspelers van Fides Pacta. Ruud won met 10-8 de broeder strijd.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 13