Gemirii mager beloond§0T Ronald van Egmond kampioen met geluk Alleen Van Bentum op dreef Dames Scylla in twee uur naar 6-0 Degradatie bijna feit voor LZ na 9-11 verlies LUSV komt weer niet tot overwinning Leids duo leidt bij JNK-bridge Judobestuur mag blijven Leythe-roeier krijgt stage van sportfonds LEIDEN - De dames van Scylla zijn hard op weg het verloren terrein te heroveren. Na de minder succesvolle 'herfsteditie' heeft het Leidse da- mestrio inmiddels zes punten uit drie duels gehaald. Zonder proble men werd zaterdagavond Koningslust met 6-0 terzijde geschoven. Bin nen twee uur stonden Marian Kantebeen, Stephine van Gennip en Sandra de Kruiff weer buiten. Juist de laatste dame van het gezelschap speelt uiteraard een belangrijke rol bij de wederopstanding van Scylla. Ze heeft de strijdbijl (tijdelijk) begraven en stelt haar diensten weer ter beschikking. Na nauwelijks een maand competitie heeft ze inmiddels al een invitatie voor Oranje ontvangen, als beloning voor haar verrichtingen. Komende zaterdag speelt Scylla de belangrijke thuiswedstrijd tegen Torenstad, de win naar van de herfsttitel en daardoor als eerste geplaatst voor de strijd om de landstitel. Bij winst is het waarschijnlijk dat Scylla dan als tegen stander fungeert. Avanti, een belangrijk concurrent van de Leidse da mes, liet het afweten. Tegen Tempo Team werden de Hazerswoudse dames met een 4-6 nederlaag geconfronteerd. De Scylla-heren hebben de eerste volle winst te pakken. Shot bleek geen tegenstander van formaat, zoals de cijfers uitdrukken: 2-6. Anne Vlieg en Sjoerd Meijer moesten Angenent feliciteren. De winstpunten: Hans Lingen (2x), Anne Vlieg (2x) Sjoerd Meijer. De gewonnen dubbel lever de het zesde punt op. Het tweede herenteam was ion het afgelopen weekeinde goed op dreef. NOAD werd met 6-4 verslagen. Sjaardema vocht met Ravestein een uitermate spannend gevecht uit. De ploegen gaven elkaar geen duimbreed toe, zodat het duel in 5-5 eindig de. Friso Reitsma was met drie gewonnen partijen de meest succesvol le Oegstgeestenaar. Herman van der Broek zorgde met twee winstpar tijen voor de overige productie. Met drie punten uit drie partijen neemt Sjaardema plaats in de middenmoot van de tweede divisie. Docos staat aan kop van de derde divisie, hoewel die plaats moet worden gedeeld met NOAD. Tegen die ploeg nu liet de Leidse ploeg de kans op een overwinning liggen. De jonge Engelbert beschikte in de allerlaatste partij bij 5-4 stand in het voordeel van Docos niet over genoeg routine, waardoor Noad het gelijkmakende punt kon scoren: 5-5. De dames van Docos waren beter op dreef. Het Leidse trio zegevierde met 7-3 over Swift. MAANDAG 7 FEBRUARI 1983 Ron van Egmond, damkampioen van Leiden LEIDEN Uiteindelijk is Ron van Egmond er voor de derde achtereenvolgende maal in geslaagd het kampioenschap van de LDDB te bemachtigen. Maar het ging deze keer zeer moeizaam. Na een snel le nederlaag tegen Peter Bronstring moest een uit puttende klopjacht op Cees Binnenkade ingezet worden die pas in het voordeel van de latere kam pioen uitviel toen beide titelkandidaten elkaar in een rechtstreeks duel ontmoetten. Enigszins geluk kig besloot Van Egmond die strijd in zijn voordeel en behaalde cje zege door in de laatste ronde met Jan Passchier te remiseren. Jan Passchier deed zijn plicht en bracht de titelhou der in de grootste moeilijkheden. Hij bestreed de omsingeling van zijn tegenstander met driest aan- valsspel en leek in een klassiek standje met een ac tieve randschijf slecht te staan. Een ijzersterke door stoot gecombineerd met het offer van Dussaut deed de kansen echter volledig omslaan. Een vreemde vorm van damblindheid betekende evenwel een on verwachte en voor Van Egmond opluchtende pun- tendeling. Dat gelijke spel bleek voldoende voor de eindzege om dat Cees Binnenkade, ook in een omsingeling, wel iswaar een fraaie combinatie nam, maar een tegen zet onderschat had zodat hij Jan Fase een gelijk waardige remise moest toestaan. De kampioen van dit gezelligste titeltoernooi is docto raal student econonometrie en hoopt over maximaal driejaar af te studeren. Hij begon zijn damloopbaan op 15-jarige leeftijd bij HDC in Alphen. Daar bleek al snel zijn aanleg om als regionaal topdammer door het leven te gaan. Ook in bestuurlijk opzicht liet hij zich niet onbetuigd. Als jeugdtrainer (drie jaar) had hij onder andere de huidige adspirantenkampioen van Zuid-Holland onder zijn hoede. De opvallendste speler was ongetwijfeld Arend van Beelen. Ook afgelopen week, in een gewaagd opge zette partij wist hij Niek Anker grootmeesterlijk te overmeesteren. De Katwijker zette een simpel een- om-tweetje open waarna hij net deed of hij schrok. De Bodegraver tuinde erin en moest niet een stuk maar en dam meer toestaan, waarna hij beduusd op gaf. Ook Peter Bronstring won met een korte vleugel op sluiting en een kettingstelling op het bord werd bij zonder veel nauwkeurigheid van de spelers ge vraagd. Louis de Frankrijker blunderde, speelde nog wel heel lang en goed door, maar verloor toch erg fraai door oppositie. De derde omsingelaar, Frans de Jonge, was de enige die een gewonnen stelling forceerde, maar het taaie verzet van Theo Zwetsloot bracht hem op een dwaalspoor. Zonder dat er van tijdnood sprake was miste De Jonge een niet zo moeilijke winst. De laatste parttij bracht de wedstrijdleider, Jaap van Duyvenbode en Max Leiwakabessy tegenover el kaar. Een van het begin af aan klassieke strijd werd uiteindelijk in het voordeel van de LDG'er beslist en daarmee kwam Leiwakabessy precies op gelijke hoogte met zijn opponent. LEIDEN Het geduld van Gemini werd bij US zwaar op de proef gesteld en met één punt bij dit laagge klasseerde team maar ma ger beloond. De volleybal- ploeg moest in Amster dam ruim vier uur wach ten op het beginsein, wat de concentratie niet ten goede kwam: 3—2 verlies. LUSV kwam tegen Torna do niet aan de bak (3-0), ondanks een vlotte start. Winst was er in de natio nale competitie wel voor de twee damesteams van Gemini, de Leython-vrou- wen vatten de goede draad op met een 3-1 overwinning op Starlifi. Het voert al te ver om de ne derlaag tegen Tornado van LUSV-heren op naam te schrijven van Rob van den Bosch, die bij een 14—9 voor sprong in de eerste set Rob Mudde kwam vervangen. De wissel pakte verkeerd uit. Onder aanvoering van Eg- bert Pelt liep het tot dat mo ment uitstekend, maar raak te daarna de grip kwijt. Tor nado won de set en draafde in de volgende ronde naar 1—8. LUSV kwam zowaar nog terug tot 9-10, voordat de bezoekers hun surplus aan aanvalskracht in achtereenvolgens 9—15 en 10-15 setwinst omzetten. Vertraging Gemini arriveerde zaterdagmiddag rond kwart voor drie in Amster dam voor de partij tegen US 2, die naar men dacht om vier uur zou beginnen. Fout. want pas om zes uur stond de match gepland. Omdat andere partijen langer duurden dan was voorzien, klonk uiteindelijk om zeven uur s'avonds de eerste fluittoon. Bij Gemini was de concentratie zoek. Na 15-6 en 15-13 verlies volgde in de derde en vierde set het herstel (8-15, 11-15), maar kwam in de vijfde set kracht te kort: 15-7 (3-2). Gemini-dames kon tevreden zijn met de 3-0 overwinning op Mad- joe, de nummer vier op de rang lijst. De dames legden een dege lijke partij op de vloer, met een sterk blok en een goede opslag. Binnen een uur was het karwei gefikst: 15-10, 15-10, 15-7. NOVO trok tegen AV'40 in een enerverende partij aan het korste Donars Wout van het Veer heeft een smash afgeleverd, de Noordwijkers Jan Pley (10) en Kees Vink vormen het t eind. De zwakke pass lag daar aan ten grondslag. Aanvallend konden de Noordwijksen geen vuist maken tegen het sterk ver dedigende AV40: 11-15, 15-3, 11-15, 15-8, 14-16(2-3). Leython liet zich na het onver wachte verlies van vorige week weer ouderwets gelden. Starlift, dat de Leidse dames door die ne derlaag op de ranglijst was ge passeerd, kwam in de eerste set als beste uit de bus, 7-15. Anette Tebarts, spelverdeelster maar ook in verdedigend opzicht na drukkelijk aanwezig, zette haar ploeg daarna weer op het goede spoor: 15-13,15-11. Inde vierde set dreigde het mis te gaan. De Voorburgse dames namen een ruime 8-1 voorsprong, maar het talrijke publiek creëerde een be haaglijk sfeertje, waarin Leython niet verloren kon gaan: 15-12 en 3-1. Met een gevaarlijke service en een goede verdediging als solide ba ses boekte Gemini 2, met Cora Brussee en Angenis van Clooster in een opvallende rol, een 3-0 ze ge op Ruiter. De absentie van Gerda de Kruiff, die wegens ver huizing niet langer van de partij is, werd met 15—2,15—8 en 15—13 aardig ondervangen. Ritme DAC, promotieklasse heren, heeft een punt moeten laten aan het jeugdige DOS 2. Na de eerste twee sets te hebben gewonnen, wisselde de coach van de Alphe- naren liefst drie spelers. Dat was teveel van het goede. Het ritme verdween en de derde set ging verloren. De basisploeg stak pas in de vijfde set weer in de vereis te vorm, nadat DOS ook de vier de set naar zich toe had getrok ken: 3-2. NOVO had zijn handen vol aan Do- nar, dat met vijf invallers aan trad. De Noordwijkers hadden hadden op de beslissende mo menten mentaal iets meer kracht in huis, al zorgde Donar-speler Lieuwe de Boer (ex-NOVO) met zijn geweldig harde slagen voor de krenten in de pap. 15-9, 10-15, 13-15 en 12-15 (1-3) wa ren de cijfers waarmee Donar zich lang niet ontevreden hoefde tonen. Leython stuurde Skania in de eer ste set naar 6—15 verlies, dat in de twee volgende sets zich met 15—13 en 15-9 revancheerde. Ed Hedeman in verdedigend op zicht en Chris Verwoert in de aanval zorgden dat de winst de Leidenaren niet ontglipte, al sprak de conditie een hartig woordje mee: 9-15, 13—15. Ge- mini 2 kwam er tegen Zevenhui zen niet aan te pas. Alleen in de tweede set liet men nog iets van zich horen: 15-5, 2—15, 15—12, 15-11 (3-1). LUSV-dames speelde een van de beste wedstrijden in het seizoen, het Alphense DAC was het slachtoffer. Beide ploegen gok ten op hun sterke aanvalskracht. Bij LUSV kwam die het beste uit, omdat aan Alphense zijde de pass beneden peil bleef. Het werd 0—3 via 13—15, 12—15 en 8-15. Gemini 3 ondervond hoe moeilijk het is WW in eigen huis te ver slaan. In een leuke pot werd het 3-1 (15-6, 15-4, 6-15, 15-4). RW liet de laatste kans om van de onderste plaats af te komen onbenut. Tegen Jupiter nam men wel een 2-1 voorsprong (11-15, 15-12, 15-9) maar liet vooral in de vijfde set de winst knullig glippen: 4-15, 12-15; 2-3. GER RENES PARIJS (ANP) - Het Neder lands succes bij de interna tionale kortcbaanwedstrij- den in Parijs is beperkt ge bleven tot de overwinning op de 200 meter vrije slag van vrijdag door Conny van Ben tum. De Barneveldse eindig de zaterdag als derde op de 50 meter vrije slag in de beste tijd ooit door een Nederland se gezwommen: 25.89. Giste ren werd zij tweede op de 100 meter vrije slag: 55.81 en der de op de 200 meter vlinder slag: 2 16,72. Het dichtst bij een Nederlands record kwam Petra van Staveren. De zwemster uit Kampen miste met een tijd van 1.10.95 haar eigen nationale topverrich- ting met slechts 0.25 secon den. Zij werd derde. De der de Nederlandse vertegen woordigster Ellen Voskes fi nishte als vierde op de 50 me ter vrije slag en als zevende op de 100 meter vrije slag. De 50 meter vrije slag was evenals in Amersfoort voor de Amerikaanse sprintster Dara Torres. Zij won in 25.47. Het officieuze wereldrecord op de 25 meterbaan is met 25.28 seconden in handen van de Oostduitse Caren Met- schuck. Twee leden van de Oostduitse ploeg bij het wereldkam pioenschap in Guayaquil Kathleen Nord en Kristin Ot to domineerden de meeste damesnummers. Otto won de 100 meter vrije slag (54.75), de 100 meter rugslag (1.02.10) en de 200 meter rugslag (2.11.38). Bij de heren bleek de toegeno men vorm van wereldrecord houder Rowdy Gaines. De drievoudige estafettewinaar van de wereldkampioen- schappen in Ecuador won de 100 meter vrije slag in 49.58 seconden en was daarmee iets meer dan een seconde verwijderd van het officieuze wereldrecord van zijn land genoot David McCagg (48.52). De Italiaan Giovanni France- schi, die bij het wereldkam pioenschap derde werd op de 400 meter wisselslag, verbe terde op die afstand het offi cieuze Europese record. Met een tijd van 4.16.94 bleef hij 1.51 seconden binnen de top tijd van de Sovjetrussische zwemmer Serge Fesenko. Verder won hij de 200 meter in 2.01.33, de vijfde korte- baantijd aller tijden. Van absolute wereldklasse was het optreden van Sandor Wladar op de 200 meter rug- slag. De Hongaar bleef op de ze afstand binnen de twee mi nuten: 1.59.90. LEIDEN/HILVERSUM - De Zijl/LGB heeft de laatste wedstrijd van de gewone competitie verloren. HZC/de Robben was in Hilversum met 12-8 te sterk. Voor LZ'86 gaat de toekomst er somber uitzien nu in eigen bad van Zian/Vitesse werd verloren. Uitslag 9-11. Vivax be dwong in de tweede klasse KZC met 8-5. In de zelfde klasse speelde Katwijk een goede wedstrijd tegen koploper BZPC. In Bodegraven werd nipt met 7-5 verloren. DKD voor het eerst sinds weken weer kompleet zegevierde over DSZ uit Den Haag met 9-5. Bij de dames was er een overwinning van de Zijl/LGB op Brandenburg (5-2) en een gelijkspel voor LZ'86 tegen Pluvius uit Nijmegen (6-6). UTRECHT (ANP) - Het Leidse duo Frans ten Brink/Bas de Bruyn, dat in de viertallencom petitie niet in de hoogste klasse speelt, leidt halverwege de strijd om het nationale kampioen schap meesterklasse voor paren. In het eerste weekeinde van de twee die op het programma staan, haalden Ten Brink en De Bruyn te Utrecht 603 punten uit een mogelijk aantal van 1092. Zij hebben daardoor twaalf punten voorsprong op titelhouders Kreyn s/Vergoed. Het koppel Kees Kaiser/Jaap Kokkes, inter nationals uit een niet zo ver verleden, scoorde in het eerste weekeinde niet meer dan een magere 42 procent en staat voor een vrijwel onontkoombare de gradatie. DEN HAAG (ANP) - Het bestuur van de judobond Nederland mag blijven. De extra bondsvergade ring verwierp gisteren in Den Haag moties van de afgevaardig den van het district Zuid-Hol land. waarin werd geëist dat voorzitter Van Oosten, secretaris Post en penningmeester Feijen hun functies moeten neerleggen. Met een persoonlijke aanval op verschillende vooraanstaande Zuidhollanders oogstte Van Oos ten applaus van de meerderheid van de vergadering. Voor de ereklassers stond er in het afgelopen weekeinde het laatste programma voor de play-offs op het spel. Vanaf volgende week spelen de bovenste vier van de ereklasse om het kampioen schap en de onderste vier vech ten tegen degradatie. De degra datie komt voor LZ'86 nu wel dichtbij. Van Zian/Vitesse moest gewonnen worden om een rede lijke kans te behouden (de wed- strijdpunten tot nu behaald blij ven in de play-offs staan). In de aanvangsfase leek het erop dat LZ'86 ook daadwerkelijk aan winst kon denken. De aanvallen werden goed opgezet en de ver dediging was redelijk gesloten. Telkens slaagde de Leidenaren erin een voorsprong te nemen. Maar ook Zian/Vitesse onder kende het belang van deze wed strijd en vocht goed terug. Even zovele keren hadden zij, al moes ten zij het initiatief aan LZ laten, hun antwoord gereed. Zo bleef de strijd gelijk opgaan tot en met het tweede speldeel, die werd af gesloten met een 5-5 gelijke stand. De eerste de beste aanval in de der de periode bracht John v.d. Lei denaren geen man over boord, maar werden zij nu vaker in de verdediging gedwongen dan in het eerste speldeel het geval was. Hoewel het laatste partje met een 7-9 achterstand aanving waren de Leidenaars gezien het spel- beeld zeker nog niet kansloos. In deze laatste 7 minuten echter was de LZ aanval te gehaast om echt gevaarlijk te worden. Er werd van te ver geschoten om de goed keepende Harm de Jager echt te verontrusten. Het was dan ook Zian/Vitesse dat het eerst kon scoren (7-10). Nog één maal kwam LZ terug. Wilco v.d. Zeeuw bracht de stand terug tot 8-10 en in de volgende aanval konden de Leidenaars opnieuw gevaarlijk worden om dat John v.d. Bosch was blijven liggen. Een onnauwkeurige pass vanuit de LZ verdediging was echter fa taal. Zian onderschepte de bal en v.d. Bosch faalde niet alleen voor Jan Teske (8-11). Het Leids ver zet was hiermee gebroken. Wilco v.d. Zeeuw bracht de stand nog op 9-11. Goals: Wilco v.d. Zeeuw 5, Joop Siera, Frans v.d. Brink, Wim Klumper en Ruud Muusse. Voor de Zijl/LGB is de competitie in feite al geëindigd. Meer dan een derde plaats zit er voor de formatie van coach Rob Schou ten niet meer in. Wat nog wel be langrijk voor de Zijl/LGB is is "de strijd" om de eerste plaats. Als AZC immers kampioen wordt (en dat zit er dik in) dan kunnen de Leidenaren zich op maken voor het Europa Cup 2 gebeuren. Daarom zou het aardig zijn als de Kooiclub er in zou sla gen AZC-s konkurrent HZC/de Robben een punt af handig te maken. Zaterdagavond in Hil versum zat dit er echter niet in. Na een desastreus eerste part ke ken de Leidenaars al tegen een onoverbrugbare 5-1 achterstand op. Dat de strijd in de volgende drie perioden vrijwel gelijk op ging had toen geen waarde meer. Vooral in de tweede periode kwam de Zijl/LGB goed terug. Vooral dankzij Alex van Belkum, die tweemaal een man meer situatie benutte naderde de Zijl/LGB tot 7-5. Dichterbij konden de Leide naars echter niet komen. In de derde periode konden zij het doel van Robben doelman de Bie niet bedreigen. Theo Uittenhout, die in de tweede periode nog een strafworp stopte, moest echter drie maal naar het net, waardoor een kansloze 10-5 op het score bord verscheen bij aanvang van de laatste periode. In deze plicht matig uitgespeelde periode werd de stand op 12-8 bepaald. Goals: Stan v. Belkum 2, Alex v. Bel kum 2, Ron Koster 2, Rob La- grand en Albert Spijker. Bij Vivax marcheren de zaken weer naar wens. Na een wat min dere periode zitten de Oegstgees- ters nu weer op de goede weg. Slachtoffer werd KZC, dat na aanvankelijk met 1-2 te hebben voor gestaan met 8-5 het onder spit moest delven. Vooral de 2de en 3de periode was er van goed Oegstgeest spel te. genieten. De snelle Beverwijkse break werd goed opgevangen en zelf schoten de mannen van Henny Hensing met scherp. Van 1-2 werd het toen 8-2. In de laatste periode kwam KZC nog wel terug tot 8-5 maar de zege kwam niet in ge vaar. Topscorer: Jack Frauenfel- der 3. Katwijk speelde een goede wed strijd tegen BZPC. Tot en met de derde periode hield Katwijk in Bodegraven koploper BZPC achter zich (4-5). In de laatste pe riode had BZPC duidelijk de hulp nodig van het leidende duo om zich aan kop van de tweede klasse te handhaven middels een 7-5 overwinning. DKD won de belangrijke wedstrijd tegen DSZ met 9-5. Na twee pe rioden van weinig doelpunten en gelijk opgaande strijd (1-1) toon de DKD zich in het tweede spel deel sterker. Met aanvalsleider Frank Dreef weer in de gelede ren was de DKD aanval niet meer af te remmen. Via 5-2 werd het 9-5. Doelpunten: Frank Dreef 3, Bob Wouterse 2, Jan v.d. Brink 2, Roland Dreef en Enno Dreef. DIRK KLOOS. LEIDEN - Door het Leo van der Karfonds is de Leythe-roeier T^jark de Vries uitgenodigd tot het volgen van een trainingssta ge in het buitenland. Zij coach Fred van der Loo zal de Leidse juniorroeier, die vorig jaar met Martijn Cohenmin de dubbelt- wee 8e werd op de W.K. in Italië, daarheen begeleiden. Toegevoegd aan het tweetal is Mar griet Lucassen uit Naarden. Waar precies De Vries de stage zal lopen is nog niet bekend. Tot de mogelijkheden behoren Zu rich bij Melchior Bürgin of Piedi- luco bij Tor Nilssen. De stage zal plaatsvinden in de week rond Pasen.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 12