c M - i a Ui mi Van de Meent: "Feyenoord viel me tegen'' J NAC: nederlaag 'door pure pech' Krol terug in Oranje Houtman ontneemt NEC zege De Vries overleden MAANDAG 7 FEBRUARI 1983 PSV blijft de baas over 'broer' Helmond S. EINDHOVEN - Opnieuw is de Oostbrabantse broederstrijd tussen PSV en Helmond Sport uitgedraaid op een overwinning voor de Eindho- vense ploeg. Na de 5-2 zege eerder dit seizoen in Hel mond, volgde zaterdagavond een Eindhovense triomf van bescheidener aard: 3-1. Op de uitslag viel weinig af te dingen. PSV bleek ook nu sterker dan de Helmondse eredivisiedebutant, waarvan acht spelers eens hun thuis haven in het ir. Ottenstadion hadden. Helmond Sport, in de volksmond PSV 2 gehe ten, kwamen op essentiële onderdelen van het spel net iets te kort ten opzichte van hun zo beter betaalde streek genoten. Niettemin had de overwinning van PSV een wrang bij smaakje, het optreden van scheidsrechter Piet Bosman was daar niet vreemd aan. Hij onthield Helmond Sport een strafschop om vervolgens luttele seconden later de Hel mondse verdediger Ad de Wert een tweede gele kaart voor te schotelen. Het gebeurde allemaal in een periode dat Helmond Sport energiek jacht maakte op de gelijkmaker, want nadat Jur- rie Koolhof de score had ge opend, kregen de bezoekers vele mogelijkheden tot nivel lering van de score. Bosman, schijnbaar sneeuwblind, floot uiterst inconsequent en trok in ijltempo gele kaarten (behalve De Wert, voor Huub Stevens en Hall var Thoresen) voor vergrijpen die daarvoor onbestraft waren gebleven. Vijf minuten voor tijd bracht Johan van der Hooft de span ning terug, nadat twee minu ten tevoren de voor Thoresen gekomen Deen Jan Heintze 2-0 had gescoord. Jan Poort vliet besliste een minuut voor tijd de strijd: 3-1. Sport Vf .-o.- -- *- 7 te;) •- fi 'X'-f tr V. f i s»' - i" •-♦v-:t Eenzaam maar niet alleen staat hij daar, Helmond Sport-doelman Otto Versfeld. Driemaal liet PSV hem zaterdagavond vissen'. Twee oud-Ajacieden in hoofdrol BREDA (GPD) - Uitgerekend twee bij het Bredase NAC gestationeerde oud-Ajacieden eisten zaterdagavond een hoofdrol voor zich op in het treffen tussen de Bredase degra datiekandidaat en de ranglijstaanvoerder. Positieve waardering was er voor Johnny Dusbaba, die onverdroten NAC naar voren dirigeerde en en passant ook nog Vanen burg vrijwel uit de wedstrijd hield. Een beduidend mindere bijdrage leverde opnieuw Ruud Geels, vaak in het centrum van de aan val aangespeeld, maar even zo vaak moest hij de ballen bij Op- hof inleveren. Geels mist zijn vroegere scherpte en daarmee is het dan ook meteen verklaard dat de Bredanaars tegen de vrij vlak spelende Ajacieden geen enkele tegentreffer wisten te plaatsen: 0-2. Met een doeltreffende kopbal had Willem Kieft in de 27ste minuut Ajax op een 1-O-ruststand gezet, maar de Amsterdammers kregen het vervolgens in de tweede speelperiode erg moeilijk om de Bredanaars van de gelijkmaker af te houden. Ajax-trainer De Mos achteraf: „Die voorsprong was een logisch gevolg van de speelwijze van Ajax. Op deze ma nier spelend zijn er maar weinig die ons kunnen pakken". Toegegeven, Ajax speelde in die eerste 45 minuten bijzonder aan trekkelijk voetbal, mede moge lijk gemaakt doordat NAC het middenveld volledig aan de Am sterdammers liet. Maar gezien die ene treffer die het enorme overwicht van Ajax tot uitdruk king bracht toch ook weer niet biister effectief. „Ik begrijp Jan sen niet", aldus De Mos, „om hier in een thuiswedstrijd niet minder dan zeven man achterin te houden. Op die manier kun je een goede wedstrijd natuurlijk op voorhand wel vergeten". "Groot gat" NAC-trainer Jo Jansen deed dat verwijt met een schouderopha len af. Afgezien nog van het feit dat hij in deze periode van de competitie, waarin de degradatie afgewend moet worden, het zich niet kan permitteren de poort hoffelijk voor Ajax wagenwijd open te zetten, zag NAC vlak voor de wedstrijd Willy Janssen afhaken. De oud-PSV'er was tij dens de warming up tegen een zweepslag aangelopen en moest zich derhalve noodgedwongen laten vervangen door Kraay. „En dat doorkruiste natuurlijk danig onze plannen", zo stelde Jo Jan sen. „Met Janssen op het mid denveld zou er nooit zo'n groot gat zijn gevallen. Bovendien mis- NIJMEGEN (GPD) - Opgelucht stapten de Feyenoord-spelers gistermid dag van het veld. Dank zij een laat doelpunt van Peter Houtman was een dreigende nederlaag tegen NEC op het nippertje afgewend en werd de achterstand op koploper Ajax maar één puntje groter. Toch keken ver wijtende ogen een beetje in de richting van Ruud Gullit. De flegmatieke aanvaller miste in de slotfase drie riante mogelijkheden en verzuimde daarmee zijn ploeg alsnog aan de overwinning te helpen. Dat zou overigens ook te veel van het goede zijn geweest. Op grond van een grote dosis inzet toonde NEC zich lange tijd gelijkwaar dig aan Feyenoord, dat pas het laatste kwartier massaal op- stoomde in de richting van het Nijmeegse doel. Vanaf de zijkan-' ten werden tientallen ballen hoog voor het doel van de gast heren gegooid, maar meer dan een gelijk spel zat er toen niet Al direct na de aftrap bleek dat NEC niet van plan was Feye noord (met André Stafleu voor de geschorste Michel Valke) een rustig middagje te bezorgen. Met een goed gevuld Goffert-stadion als decor werd geknokt voor ie dere meter. Om alles in goede ba- DORDRECHT/AROSA (ANP) - In de nacht van vrijdag op zaterdag is in Arosa de voor zitter van de Dordtse eerste- divisieclub DS'79, Nico de Vries, overleden. In verband daarmee is de wedstrijd in de eerste divisie tussen DS'79 en FC Den Bosch, die gisteren zou worden ge speeld, afgelast. De 48 jaar geworden De Vries overleed aan de gevolgen van een long-embolie, die tijdens zijn wintersport vakantie in Arosa plotseling optrad. De voorzitter van DS was enkele jaren geleden ook wet de Frisol-ploeg ac tief in de beroepswielrenne rij. nen te leiden zag scheidsrechter Corver zich genoodzaakt al in een vroeg stadium gele kaarten te tonen aan Troost en Willemse, maar daarmee haalde hij het vuur beslist niet uit het Nijmeeg- ROTTERDAM De Rotterdamse zakenman Jan Blommenstein, die het mogelijk maakte, dat Mi chel Valke dit seizoen voor Feye noord kan spelen, heeft ver klaard het volgend seizoen met zijn sponsor-activiteiten te zullen stoppen. Blommestein zegt te leurgesteld te zijn in het Stich tingsbestuur van Feyenoord, dat volgens hem Hans Kraay "aan de kant zet". Ook is hij gebelgd over uitlatingen van voorzitter Gerard Kerkum, als zou de Stichting Feyenoord geen verantwoording schuldig zijn aan de "vrienden van Feyenoord". se spel. Vooral de agressieve Henk Grim vormde een voortdu rende plaag voor de Rotterdamse afweer, en hij was het ook die NEC al na een kwartier aan de leiding bracht. Hans Wanders knalde op de lat en de terug springende bal werd door de at tente Grim onder doelman Hiele door tegen het net gewerkt: 1-0. Sein Voor Feyenoord betekende deze treffer zoals verwacht het sein om de zaken wat energieker aan te pakken NEC werd vastgezet op eigen helft, maar de uitste kende- Nijmeegse defensie met Dick Mulderij aan het hoofd gaf nauwelijks kansen weg. Met wat meer overleg had de razensnelle Heisper zelfs voor een ruimere voorsprong kunnen zorgen, maar tot twee keer toe strandde hij op Hiele. Met Mario Been voor Van Hanegem gooide Feye noord na de hervatting alle voor zichtigheid van zicji af. Onder aanvoering van Ben Wijnstekers en Jan van Deinsen rolde de ene na de andere aanval op het doel van Schellekens af, maar door gebrek aan creativiteit bleven de kansen tot een minimum be perkt. Pas toen invaller Henk Duut zich aan het front meldde voor de ge blesseerde Jeliazkov ging NEC er onderdoor. Een vrije trap van Stafleu werd vijf minuten voor het einde door Peter Houtman langs doelman Schellekens ge kopt. NEC-trainer Pim van de Meent na afloop: „Natuurlijk ben ik tevreden met dit gelijke spel. We zijn niet weggespeeld en met wat meer geluk hadden we zelfs kunnen winnen. Feyenoord viel me zwaar tegen". Peter Houtman heeft Feyenoord naast NEC gebracht en loopt juichend weg. Rijvers houdt Tahamata buiten beeld Hans Dorjee voor keuze DORDRECHT - Hans Dorjee, trainer van eerste divisie club DS'79 uit Dordrecht, wil een andere overeen komst met de club. De Delf tenaar werkt bij DS op part time basis, maar komt in tijdnood omdat hij tevens eigenaar is van twee zaken in sportartikelen in Delft. Beide taken blijken voor hem niet te combineren. Dorjee heeft de club voorge steld hem een baan in volle dige dienst te geven als trai ner. dan wel hem aan te stel len als manager, waarbij het veldwerk gedaan zou moe ten worden door een trainer en een assistent. ZEIST (ANP) - Kees Rij- vers gaat morgen en woensdag met veertien spelers trainen voor de wedstrijd van volgende week woensdag tegen Spanje in Sevilla. De groep van tien man uit de Nederlandse competitie, die vorige week ook in Zeist was, is aangevuld met Ruud Krol, Ronald Spelbos, René van der Gijp en Michel van de Korput. De door Rijvers uitgenodigde spe lers zijn: Piet Schrijvers. Edo Óp- hof. Peter Boeve, Dick Schoena ker en Gerald Vanenburg (Ajax) Ben Wijnstekers (Feyenoord) Kees van Kooten (PEC/Zwolle) Hugo Hovenkamp (AZ'67), Jur rie Koolhof (PSV), Edward Met god (Haarlem). Ruud Krol (Na poli), Michel van de Korput (To rino). René van der Gijp (Loke ren) en Ronald Spelbos (Club Brugge). Rijvers zal nog overleg plegen met John Metgod, die zich voor de trainingsdagcn niet kan vrijma ken. omdat hij woensdag met Ruud Krol weer in gratie bij bondscoach Kees Rijvers. Real Madrid een wedstrijd voor de Spaanse competitie moet spe len. Het lig nog in de bedoeling van de bondscoach overleg te plegen met Jan Peters, die door blessures de laatste weken een aantal wedstrijden van Genua heeft gemist. Voor de wedstrijd in Spanje is Si mon Tahamata voorlopig buiten beeld. Dat geldt, in minder mate, ook voor Kees Kist, die ten hoog ste in een noodgeval nog een te lefoontje van de coach van het Nederlands elftal mag verwach ten Sóren Lerby: steunpilaar. ten we zijn offensieve impulsen, waardoor met name Van der Borgt en Waslander in stelling hadden moeten worden ge bracht'" De rol van Willy Janssen werd na rust mm of meer overgenomen door Johnny Dusbaba. sinds en kele weken niet meer acterend als laatste man. maar als vleugel verdediger by NAC. De drang om zich juist tegen zyn oude club te manifesteren, bracht Ajax plotseling toch in grote pro blemen, zodanig zelfs dat een kleine tien minuten voor het ein de de bij De Mos in ongenade ge vallen Leo van Veen alsnog moest opdraven om by de reor ganisatie van de Amsterdamse verdediging te assisteren. Zijn komst was inderdaad dnngend noodzakelijk, omdat Lerby (grie perig) na de rust niet was terug gekeerd. waardoor Schoenaker („Ik had met Ryvers afgespro ken dat ik hem alleen dan zou in zetten wanneer de noodzaak dat vroeg", aldus De Mos) de regisse rende taak toebedeeld kreeg. Schoenaker kreeg evenwel van het agressieve NAC geen moment de kans zich te onderscheiden. Hij haalde dan ook nauwelyks een krappe voldoende. Schrijvers, Ophof, Boeve en Mólby waren m feite de enige Ajacieden die wel een voldoende haalden. Zeker Molby, die een foutloze wed strijd speelde Dankzy deze ver dedigers kon Ajax de vele onvol- komendheden in het team nog enigszins camoufleren. te traag De Mos: „Toen NAC na rust wat meer pressie ging ontwikkelen konden diverse Ajacieden daar te weinig kracht tegenover stel len, terwyl er bovendien veel te traag werd bewogen. Het had er alle schijn van dat Ajax meer en meer geïmponeerd raakte door het tegenspel van NAC. Dat was dan ook de reden dat ik Vanen burg na rust uitwisselde voor Van Veen". Eerder is al aangegeven dat het fa len van Vanenburg met de enige reden was om Van Veen toch maar weer in te zetten. Van Veen moest simpelweg als fysieke buf fer fungeren tegen de steeds bru taler wordende Bredanaars. die met Van Schyndel voor Kraay zelfs een extra aanvaller hadden ingezet. „Daarmee neem je na tuurl^k wel het risico dat er achtenn één tegen één moet wor den gespeeld aldus Jansen. „In die positie heeft Ajax natuurlijk betere spelers dan wy voorhan den hebben. Er moest evenwel worden gegokt Een gelijk spel zat er wel degelyk in. Goed, dat doelpunt valt dan uit> n i. k aan de andere kant. Pure pech. Maar ik kan daar echt niet van wakker liggen Wanneer wc de komende weken zo spelen als nu tegen Ajax zullen we het heus wel in de eredivisie redden". Of Ajax het uiteindelyke doel. het prolongeren van het landskam pioenschap. eveneens zal berei ken valt nog te bezien. Qua spe lers potentieel heeft Ajax zonder meer de beste ploeg van Neder land. maar wanneer uit dat col lectief spelers als Cruyff, Lerby en Schoenaker wegvallen, res teert er memand meer om al dat talent effectief te bundelen tot een zelfverzekerd spelende ploeg ..Lerby is één van de steunpilaren van dit elftal. Ik wil hem dan ook niet naar Bayern laten vertrek ken", aldus De Mos. die er by het Ajax-bestuur op aan zal dringen die eventuele transfer alsnog af te wenden. „Er moet trouwens toch zo snel mogclyk duidelijk heid komen. Niet alleen wat be treft Sóren Lerby. maar ook ten aanzien van de andere spelers wier contracten aan het eind van dit seizoen aflopen Onrust bin nen de groep is wel het laatste wat ik op dit moment kan ge bruiken"

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 11