Kerk heeft wind tegen Kerkdiensten d r jjijp ijipl Kaagse kerk beraadt zich over toekomst C Evangelische Alliantie: verlangen naar vernieuwing van gemeente ZATERDAG 5 FEBRUARI 1983 Vandaag houdt de Evangelische Alliantie in Nederland een 'nationale ontmoetings dag' in de Rotterdamse Doelen met als thema: 'Vernieuwing van de christelijke gemeente'. De Alliantie - opgericht in 1979 als een ontmoetingsplaats en werkge meenschap voor evangelische christenen om de boodschap van de bijbel te verbrei den - heeft 1983 uitgeroepen tot een jaar met speciale aandacht voor het gemeente zijn in deze tijd. Extra En daar is wel reden voor. Procentueel loopt de kerkelijkheid in Europa en ook in Nederland over vrijwel de hele linie dui delijk terug. Maar de werkelijkheid ach ter die nuchtere cijfers geeft nog méér te denken. Recente onderzoeken laten zien, dat de helft van de jongeren geen lid van een kerk zou willen zijn, vertelde de gereformeerde godsdienstsocioloog dr. G. Dekker (Vrije Universiteit) deze week op een studiedag van de Gereformeerde Vrouwenbond in Ede. Bij 46 procent van de jongeren in de leeftijd van 15 tot 19 jaar speelt de gods dienst geen enkele rol. Vroeger was er bij ouders altijd nog hoop dat de betrokkenheid van jongeren bij de kerk op latere leeftijd wel weer zou op bloeien, maar die hoop is ijdel gebleken. "Er lopen meer jongeren warm voor actie tegen de apartheid en dergelijke dan voor het geloof in God", zei Dekker. Vele nog wél godsdienstige jongeren zijn bij evan gelische en charismatische bewegingen terecht gekomen. Het christendom in andere delen van de we reld heeft de wind mee. Vooral Latijns- Amerika, Afrika en Azië beleven een ster ke groei. Op de totale wereldbevolking blijft het percentage christenen ongeveer gelijk (32). 'Vernieuwing van de gemeente' dus. "Overal kunnen we een ver langen naar geestelijke verdie ping en vernieuwing van het ge meente-zijn bespeuren", zegt professor J. H. van Bemmel, voorzitter van de Evangelische Alliantie. "Maar vernieuwing is niet automatisch verbetering. Daarom willen wij een platform zijn om gezamenlijk te ontdek ken, wat vooral de bijbel ons zegt over verantwoord gemeente-zijn in deze tijd. Dat is van groot be lang voor de wervende kracht van de gemeente". De Evangelische Alliantie waar aan tal van kerkelijke groepen en bewegingen deelnemen maar ook organisaties waarin leden van verschillende kerken en groepen samenwerken heeft hierover deze week een thema nummer uitgegeven, dat naar al le kerkeraden, gemeenten en evangelisatiecommissies is ge gaan. Wie het persoonlijk wil hebben, kan het bestellen: Evan gelische Alliantie, Hoofdstraat 55, 3971 KB Driebergen. Sociale opdracht In dat nummer legt Otto de Bruij- ne (Voorthuizen), secretaris bin nenland van de hulpverlenings organisatie 'Tear Fund', een dui delijk verband tussen gemeente vernieuwing en praktische inzet voor de naaste. Maar dan wel een inzet 'geïnspireerd door Gods Woord en geleid door Gods Geest'. "Gemeentevernieuwing en bijbels sociaal denken hebben alles met elkaar te maken". Evangelischen hebben lange tijd een uitgesproken voorkeur ge had voor de verkondiging van het Woord. Daardoor raakten za ken als sociale gerechtigheid op de achtergrond. De taak van evangelist eiste alle aandacht op. Maar sinds de grote conferentie in Lausanne (1974) is daarin, me- pende zaak is. En dat is toch niet zo. Wel zal de kerk intens bezig moeten zijn met de vraag hoe mensen van nü de inhoud en vorm van haar boodschap voor hün leven als belangrijk kunnen de onder sterke aandrang van mensen uit arme landen, veran dering gekomen. Er is een op nieuw erkennen van de sociale opdracht. De Bruijne vindt dat een belangrij ke ontwikkeling, die kan leiden tot gemeenleverandering en nieuwe mogelijkheden voor de zending. "Als de zorg voor de mens in. nood niet in daden blijkt, zal de verkondiging het noodzakelijke voorbeeld van de liefde missen". De tegenstelling in de kerken tussen maatschappijvernieuwers en mensen die alle nadruk leggen op de innerlijke geloofsbeleving vindt Otto de Bruijne 'verschrik kelijk'. Het doet tekort aan de 'volle breedte van Gods op dracht'. Ds. W. J. Bouw (Oud-Loosdrecht), tot vorig jaar secretaris van de Hervormde Bond voor Inwendi ge Zending, constateert een stag natie in de opbouw van de ge meente. Hij heeft er geen af doend recept voor maar wel een paar. suggesties. Het evangelie zelf moet centraal blijven staan. Een maatschappelijke levenswij ze die daarmee in overeenstem ming is kan de verkondiging on dersteunen. Openheid naar de buitenwereld (geen knus isole ment), volharding in het bidden en een bezielde eredienst zijn on misbaar voor wervingskracht. Er moet ruimte komen voor de 'adem van Gods Geest'. In één hok De Nederlands gereformeerde pre dikant van Dordrecht, H. Hors man, vertelt in dit thema-num mer, hoe het in zijn kerk toegaat. Een kerk met 'vogels van velerlei pluimage'. Ze hebben daar maar één kerk dienst op zondag, maar daaraan wordt dan ook alle aandacht be steed. Iedere zondag is er avond maal, met de kinderen, iedere maand een gemeenschappelijke maaltijd na de dienst. Op zon dagavond houdt een van de le den 'open huis'. Vooral voor een zamen erg belangrijk. Voor de doordeweekse bijbelkringen aan huis en voor de gemeente-week ends bestaat grote belangstel ling. "Dat alles proberen wij sdmen te doen, met alle verschil van in zicht. Ik verlang naar een waarachtige oecumene, waarin mensen, ondanks die verschillen, elkaar aanvaarden. Soms wor den vérschillen géschillen. Dan kan het hoog oplopen. Dan denk je: kdn het eigenlijk wel, al die verschillende schapen in één hok. Maar dan denk ik toch aan al die mensen die mooie dingen moch ten geven én omova n in de ge meente. Daar mag je God toch ook wel dankbaar voor zijn". Twee uren Voorganger H. ter Welle van de evangeliegemeente 'In de ruim te' in Soest (na 14 jaar zo'n 500 leden plus 250 kinderen en jon geren!) heeft gelijke ervaringen. 'Open diensten voor iedereen'. "De prediking moet relevant zijn de noden en behoeften van het menselijk hart. Veel predi kanten preken over de hoofden van de kerkgangers heen. Indrin gende prediking van Christus moet gericht zijn op levensver nieuwing, een geestelijke door braak. Als men een vernieuwde gemeente wil, moet er ruimte zijn voor veel samenzang, voor een geestelijke, ja emotionele er varing van aanbidding en voor persoonlijke voorbede. Waarom zouden wij in de kerk met de jas aan moeten luisteren naar een soort lezing om na een enkel ge zang met een uur weer buiten te staan?" Een dienst met Ter Welle duurt wel twee uur. "En de mensen zijn en thousiast". "De tijd vliegt om!" Voor Ter Welle is jeugdwerk een hoofdzaak. "Het is catastrofaal, dat veel predikanten weinig of geen opleiding hebben gehad in kinder- en jeugdwerk, noch in ge- meentegroei en management, je kan nou wel een enorme dosis ou de talen en dergelijke hebben doorworsteld, maar in de prak tijk van de plaatselijke gemeente is een krachtig jeugdwerk toch een eerste levensbehoefte". Be langrijkste taak van de voorgan ger is, uit te zien naar vertrouw de mensen die bekwaam zullen zijn om anderen te onderrichten (kadertraining). Veel ruimte Een gemeente zonder vernieuwing verkalkt en sterft af, zegt de gere formeerde dominee van Stiens P. Boomsma, vroeger directeur van 'Youth for Christ' Neder land. Hij verhaalt, hoe men dat in zijn eigen gemeenta probeert te gen te gaan. Vooral geen 'experi mentele kunsten', maar groei in geloof en gemeenschap, in dienst en verantwoordelijkheid. Velen laten zich daarbij inschakelen. "Wat gezaaid is, mocht geoogst worden". Er zijn ook zorgen. "Maar de betrokkenheid van de leden geeft veel ruimte". In Stiens wordt aan Vietnamese vluchtelingen Nederlands gege ven, maar ook bijbelstudie. Inzet en visie Er wordt onder kerkmensen nogal eens onderscheid gemaakt tus sen 'oecumenischen' en 'evange lischen'. De oecumenischen zijn dan druk met de samenleving het 'hier en nu' - in de weer, ter wijl het de evangelischen vooral te doen is om de mens als per soon. Wie van dat onderscheid een te genstelling maakt, alsof de één de bijbel dicht laat en de ander de maatschappij geen zier kan schelen, doet aan beiden geen recht. Beter is, elkaar serieus te nemen. Motieven en ervaringen van an deren zijn misschien te gebrui ken bij het zoeken naar een ma nier van kerk-zijn die past bij de ze tijd, een tijd waarin de maat schappij verandert in een tempo als nooit tevoren. Dat er aan de kerkelijke gemeente zoals vorige generaties die hebben overge dragen iets schort, moet langza merhand ieder die haar afbrok keling ziet en ervaart wel duide lijk zijn. Sociologen vertellen alleen maar, Samenstelling van deze pagina: S.J. de Groot hoe beroerd de kerk eraan toe is. Dat is hün taak. Wat daar nog aan leven, inzet, hoop en visie wordt gevonden, vertellen hun statis tieken in de regel niet. Je zou haast denken, dat het een aflo- De Evangelische Alliantie doét er dit jaar op haar manier wat aan. Ze maakt het in elk geval bespreekbaar. En dan niét theo retisch, maar vanuit de ervaring van mensen die zijn betrokken bij nieuwe vormen van christelij ke gemeenschap. Morgen om 5 uur zingt "Cantate Deo (Z.meer) met solisten in een cantatedienst in de Zuiderkerk te Leiden het vierde deel van het oratorium 'Paulus' van Fehx Mendelssohn-Bartholdy. Van avond 7 uur werkt "The Lord's Folks' mee aan een viering in de Herensingelkerk te Leiden. The ma: 'Als onze wereld één dorp zou zijn'. Gcrcf. Kerken Vrijg beroepen te Assen E. Hoogen- doorn Dalfsen; bedankt voor Drachten J. Slotman Enschede. Chr. Geref. Kerken: beroepen te Alphen D. Slagboom Katwijk. Baptistengem.: beroepen te Treebeek J. Schouten Delfzijl. Morgen is hel in verscheidene protestantse kerken de zondag voor het werelddiakonaat. The ma: 'Honger is onri-cht'. "On/c Hervormde Kerk is veel breder dan wij in Katwijk kunnen den ken. Van homofiele dominees tot marxistische maatschappijver beteraars. De Heere beware onze kerk bij Zijn Woord". (Ds. C. van Sliedregt te Katwijk na een semi narieperiode in Driebergen). Full-time predikant en pastorie te duur DE KAAG- Om financieel het hoofd boven water te houden, zal de Kaagse hervormde gemeente, naar het zich laat aanzien, haar full-time predikantsplaats en pastorie moeten opgeven. De klei ne gemeente met rond 300 leden kan zich die 'luxe' niet meer veroorloven. Wil zij haar taak voor de toekomst veilig stellen, dan zijn op korte termijn maat regelen nodig. Deze week heeft de kerkeraad de gemeente - die in groten getale was opgekomen - opening van zaken gegeven. Alle leden krij gen binnenkort nog een verslag van deze informatie-avond. Be sluiten zijn er nog niet genomen - men zette er om 11 uur voorlo pig een punt achter -, maar dat zal wél moeten gebeuren op een tweede avond (28 maart), want de financiële positie van de Kaagse gemeente laat niet toe, het beleidsplan op de lange baan te schuiven. Dubbel Ik sprak even met dominee C. Kolkman (31). De Kaag is zijn eerste standplaats. Hij kwam daar in juli 1979. In juli dit jaar na vier jaar - is hij dus weer be roepbaar. "Wij hebben de leden duidelijk willen maken, dat het op de oude voet niet verder kan. Aan de ge meente zelf ligt het niet, want die brengt het dubbele op van het landelijke gemiddelde. Ze is meelevend en doet wat ze kan. Het zijn vooral de verplichtingen die voortvloeien uit landelijke re- Kerk op het Kaageiland. gelingen van de kerk, en de eco nomische toestand die hier een rol spelen. Met incidentele in spanningen om bijzondere uitga ven te dekken kom je er niet. Al leen het opknappen van de pas torie zou naar schatting al een ton kosten". De kerkeraad heeft de bevoegd heid om orde op zaken te stellen. Maar hij wil bij het uitzetten van zijn beleid in geen geval over de gemeente heenwalsen. Ds. Kolk man: "Het is een gevoelige kwes tie. En dat vraagt méér dan een verstandelijke benadering. De gemeente moet zich op basis van concrete gegevens achter de keu ze van de kerkeraad kunnen scharen". Keuze Wat die keuze zal zijn, is nog niet precies te zeggen. Een functiona ris van de Generale Financiële Raad van de Hervormde Kerk was ook op de gemeente-avond. Hij droeg een aantal mogelijkhe den aan, waarvan een combina tie met Sassenheim er één is Daar werkt nu nog één predikant - met tijdelijke assistentie van een emeritus voor bezoek aan zieken en bejaarden - voor zo'n 2800 hervormden. Ds. Kolkman: "Dat lijkt onder de gegeven omstandigheden een ideale oplossing. Maar nogmaals, het is een van de mogelijkheden. Er zijn ook nog andere die het overwegen waard zijn. En Sas senheim weet officieel nog van niets". De Kaagse gemeente mag dan le klein zijn voor een full-time pre dikant en pastorie, ze biedt in de zomer ook kerkelijk onderdak aan watertoeristen. En dat zijn er nogal wat. Voor de kerkeraad een reden temeer om nu regelin gen te treffen die de voortgang van de enige protestantse kerk m De Kaag verzekeren. T LEIDEN: Heiv. Gem. Hoogl kerk 10 ds. Kramer, mmv cantorij, 11.45 oecum. Marekerk 10 ds. De Jong, ha, 5 ds. v.d. Velden, Woerden; Maranathak. (L. Morsweg) 10 ds. Kool stra, ook met doven, ha; Regenboog (Merenwijk) 9.30 ds. v. Leeuwen, 11.15 ds. v. Leeuwen en pas toor v. Well; Bethlehemk.(Driftstr.) 10 ds. Panne- koek, ha; Bevrijdingsk.(Montgomerystr.) 10 ds. Rietveld, ha, 5 ds. Hortensius; Vredesk.(BurggravenL) zie Zuiderkerk; Waalse kerk (Breestr.) 10.30 ds. Ribs. Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst, 10.15 ds. Bovenberg. Diakonessenhuis 10.30 ds. v. Achter berg, zat. 12 febr. 10.30 rk. diénst, H. De- lemarre. Endegeest: zie Oegstgeest. Geref. Kerk: Zuiderk. (Lammen- schansw.) 10 dr. Lamping, ha, 5 cantate dienst, dr. Lamping; Petrak. (Surinamestr.) 10 ds. Horten sius, ha; Oude Vest 10 ds. Keyser, Utrecht, ha, 5 ds. Rietveld; Maranathak.(L. Morsw.) zie herv. gem.; Bevrijdingsk.(Montgomerystr.) zie herv. gem.; bejaardenhuis Groenhoven 10 ds. Ver- Geref. K. Vrijg. (Herengr.): 10 en 5 ds. Zemel. Chr. Geref. K. (Steenschuur): 10 en 5 ds. Den Hertog. Geref. Gem. (N. Rijn): 10 en 4.30 ds. Boogaard. Geref. Gem. in Ned. (Bethl.kerk Driflstr.): 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.): 10.15 ds. Baas (Overduin, Katwijk). Doopsgez.-Remonstr. Gem. (Lokhorstk. Pieterskerkstr.): 10.30 ds. Koek, gezins- dienst. Baptistengem. (O. Rijn 3): 10 ds. Bos veld, doop en ha, 9 en 7 bijbelschool, wo. en do. 8 bijbelschool. Evang. Christengem. (Middelstegr. 3): 10 br. Dikkes. Zendingswerk Middernachtsroep (Zoe- terw.singel 21): 5 hr. Roos. Evangeliecentrum (Zijlsingel 2): zo. 10 hr. Zijlstra, di. 8 film. Pinkstergem. (O. Vest 13): 10 hr. Elker- Leger des Heils (Hooigr.): 10 heiligings- samenk., 5 verlossingssamenkomst. Nieuw-Apost. Kerk (H. Rijnd. 24): 9.30 en 4. wo. 8. Zevendedagadventisten (Ontmoe- tingsk. Voorschoten): elke zat. 9.45 bij belstudie, 10.45 predikdienst. Christian Science (Steensch. 6): 10.30. Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Da gen (Brahmsl.): 9.30, 10.30 en 11.20. Oud-Kath. K. (Zoeterw.singel): 10. Church of England 5 nam. in oud-kath. kerk Zoeterw.singel. Rooms-Kath. K.: Haagweg zat 7, zo. 9 en 10 45; Herensingel zat. 7, zo. 9.30 en 11; Rijndijk (Leiden-V.schoten) zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Steenschuur zat. 7, zo. 8.30, 10, 11.30, 6 en 7 (lof); Boshuizerkade zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Lammenschansweg zat. 7, zo. 9,10.30 en 12; Haarl.straat zat. 7, zo. 9.30, 10.45 en 12.15; H. Rijndijk (zie Zoeterwoude). ABBENES: Herv. Gem. 9.30 ds. Goverts. AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 ds. Groenendijk, Scheveningen, 7 ds. Pannekoek, Leiden. Geref. K: 10 ds. Brouwer, Den Haag, 6.30 ds. Stolk. Chr. Geref. K: 9.30 dienst, 5.30 ds. Vele- ma, Nunspeet. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Adventskerk 10 ds. Bogers, 5 ds. v.d. Heiden; Kruiskerk 10 ds. De Jonge; Op- st.kerk 10 ds. v.d. Heiden, ha, 5 ds. Ring- nalda, jeugddienst; Nabij 10 jeugdka- pel; G. Herderk. 10 ds. Mulder, 6.30 ds. Verheul; De Bron 9 en 10.30 (jeugd dienst) ds. Nieuwenhuis, 6.30 ds. Oost hoek; Albanianae (Diamantstr.) 10 ds. Verheul; Ashram (Marsdiep) 10 ds. Oosthoek; Drichoorne 7 ds. Hane- maayer; Oudsh. kerk zie Raad van Ker ken; Sionskerk (Planetensingel) 9.30 en 6.30 dl,. Ouwendijk. Geref. K: Mar.kerk 10 ds. Stolk, 6.30 ds. Verdoorn; Salv.kerk 10 ds. v.d. Werff, 6.30 ds. Dronkert, Gouda. Zie ook herv. Ned. Geref. K. (school Willemstr): 9.30 ds. Waagmeester, 4.30 ds. De Jong. Chr. Geref. K.: 9.30 en 4.30 ds. v.d. Ent. Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240): 9.30 en 4. Bapt.gem. (Molenwerfstr. 1): 10 evang. Leidekker, 6.30 ds. Koekkoek. Baptgem. Noord (school Kalkovenw. 62): 10 hr. Vork, 6.30 zend. v.d. Laak. Volle-evang gem. (techn. school Bos- parkweg): 10 hr. v.d. Hoorn. Pinkstergem. (school Batenstein 16): 10. Leger des H. (Corn, de Vlamingstr.): 10 en 6.30. Remonstr. Kring (Van Mandersloostr. 36): 10 dr. Cramer. Raad van Kerken: 10 oecum. dienst in Oudsh. kerk, ds. Oort en pater Verhoe- Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7, zo. 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7. zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7, zo. 9.30 en 11. BENTHUIZEN. Herv. Gem. 9.30 kand. Paul, Z.meer, 6 ds. Exalto. Geref. Gem. 9.30 en 6 ds. Vogelaar. BODEGRAVEN Herv Gem Dorps kerk 10 ds. v.d. Hoef, 6.30 ds. Wieman; Salv.kerk 10 ds. Richter, 6.30 ds. v.d. Hoef; Bethl.kerk 10 ds. Wieman, 6.30 ds. Rich- Geref. K.: 9.30 ds. Elderman, 6.30 ds. Geref. K. Vrijg.: 9.30 ds. Hidding, 4 ds. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. Vlasblom, 6.30 ds. De Leeuw, Maarn; De Stek 9.30 ds. Van 't Hoff. Geref. K: 9.30 ds. Bol, Vijfhuizen, 5 ds. v. 't Hoff. Chr. Geref. K.: 9.30 en 5 kand. Aarnoud- Geref. Gemeente. 9.30 leesd., 7 ds. Boogaard. Rk Kerk: zat. 5.30 (De Stek) en 7. zo. 9.30 HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. De Graaf, 6.30 ds. Bakker, Maassluis. Geref. K.: 10 ds. Damsma, Rijnsburg, 5 ds. Knotters, Z.meer. Rk Kerk: dorp zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Anker zat. 7, zo. 8.45 en 11.15; Rijndijk zo. 10. HILLEGOM: Herv. Gem. zie geref. Geref. K.: 10 en 5 ds. v.d. Wal. HOOGMADE: Herv. Gem. 10 ds. v.d. Hoek. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10. DE KAAG: Herv. Gem. 10 ds. Kolkman. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10. KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv Gem. Dorpsk. 10 ds. Aarents, 6 ds. Ge braad; Ontm.kerk 10 ds. Gebraad, 6.30 ds. Aar- Ver. ter voorbereiding van een herv. deelgemeente 'De Rank' te Katwijk (au la P. Groen-college): zie Katwijk aan Geref. K.: 10 ds. v.d. Horst, 5 ds. Kerst- Marinevliegkamp Valkenburg: 10.30 ds. v. Melle. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. v. Sliedregt, 6 ds. v.d. Berg, Werkendam; O. Kerk 10 ds. v. Roon, 6 ds. De Jong; Ichthusk. 10 ds. Driebergen, 5 ds. Vis- Pniêlk. 9.30 ds. De Jong, 6 ds. Drieber gen; aula Bestevaer-mavo (Rijnsoever) 10 ds. Schuurman; Overduin 2.15. Ver. ter voorbereiding van een herv. deelgemeente 'De Rank' te Katwijk (au la P. Groen-college): 10 prof. dr. v. Gen nep, Leiden. Geref. K: Vr.kerk 10 ds. Koster, 5 ds. v.d. Horst; Triumfatork. 10 ds. Kersten, 5 ds. Keu- ning, Noordwijk, opendeurdienst. Geref. K. Vrug.: 10.15 en 3.30 ds Heida. Chr. Geref. K.: 10 en 5 ds. Slagboom. Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal): 10 en 5 ds. v.d. Belt. Geref. Gem. (Remisestr.): 10 en 5 stu dent Beens. Volle-evang.gem. (Tripodia): 9.45. KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. 10 ds. Lapré, 5 ds. Stolk, Alphen, opendeurdienst Geref. K.: 10 ds. Veenstra, Leiden, 5 zie LEIDERDORP: Herv. Gem en Geref. K. Dorpsk. 10 ds. Stegeman, 6.30 mevr. ds. Westera; Hoofdstr. 10 ds. Knorth, Scheppingsk. 9 en 10.30 ds. v.d. Born. Leythenrode 10 ds. Lutmers. Elis.ziekenhuis 9.30 hoogmis, 10.45 ds. Brommet. Bapt.gem. (wijkgeb. Zijlkw 10. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9, 10.30 en 12. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Schalk. Geref. K.: 9.30 en 7 ds. Den Heeten, Hoofddorp, ha. Rk Kerk zat. 7. zo. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. De Gelder, Pauluskerk 10 en 7 ds. 't Hooft. Geref. K.: 10 en 7 ds. Boswijk. Geref. K. Vrijg.: 8.45 en 4.30 ds. De Put- Ned. Geref. K. (Salvatori): 9 ds. v.d. Dus- sen, 7 ds. Biewenga. Chr. Geref. K.: 10 en 4 30 ds. v Dijken. Geref. Gem.: 10 en 4 ds. Hakkenberg. Rk Kerk: Agathakerk zat. 7, zo. 10 en 11.30; Poelpolder zat. 7. zo. 9 en 11.30; Mariakerk zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.45; Engelbew zat. 7. zo. 9 30. 11 en 5 45. NIEUWKOOP Herv Gem. 9 30 ds. Bronsgeest. 6.30 ds. Bronsgeest jeugd- Geref. K: 9.30 dr. Vlijm, Leiden, 6.30 ds. Bakker, Wateringen. Chr. Geref. K.: 9.30 dienst, 2.15 ds. v.d. Ent. Remonstr. Gem.: 10 ds. Knoppers. Rk Kerk: zat. 7. zo. 9 en 10 45 NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Mo lenaar, 6.30 ds. De Jonge, Alphen. Geref. K.: 9.30 kand. De Bruin, 7 ds. El derman, Bodegraven. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 11. NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 dr Schram, Abcoude. 7 ds. Goverts. Geref. K: 9.30 ds. Wijngaarden, 4.30 ds. J. de Haan. Chr. Geref. K 9.30 en 4.30 ds. Visser Rk Kerk: zat. 7. zo. 10 NOORDEN Herv. Gem. 9.30 ds. v.d. Velden, Woerden. 7 ds. Zoutendijk, Gro- Geref K.(W. Verlaat): 10 en 7 ds. Noote boom, ha. Rk Kerk: zat 7, zo. 9 en 10.30. NOORDWIJK: Herv Gem Voorstr- .(Binnen) 10 ds. v.d. Lee, 5 hr. Visser, Vinkenl. 5 ds. Elgersma, Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Keurung, 5 ds. Nap, Woerden. De Rank (Golfbaan) 10 kand. Den Toom. Geref. K.: Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Koren- hoff. jeugddienst; Vinkenl. (Binnen) 9.30 en 5 ds. Elkgers- ma; Sole Mio 9 ds. Bouma, Stichtingskerk 11 ds. Slofstra. Ned. Prot Bond (aula O.Zeew.) geen Rk Kerk: Zee zat. 7. zo. 9.30 en 11; Binnen zat. 7, zo. 8, 10 en 11.30. NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 ds v. Niel, Rijnsburg. Rk Kerk: Victork. zat 7. zo. 9.30 en 11, Jozedt. zat 7, zo. 10 en 11 30 OEGSTGEEST: Herv Gem. Groene of Will.kerk 11 prof. dr. Leertouwer, Pauluskerk 9.30 ds. Ter Linden. Gemeentecentrum (Lijtw.) 10.30 ds. Kooman. 7 ds Ter Linden Geref. K.: 10 ds. Heemskerk Geref. K. Vrug 10.30 ds De Putter. 4 30 dienst. Ned. Geref. K. (Gem.centrum): 8.45 ds. De Lange, 4 ds. Biewenga. Z meer Van Wijckerslooth: 4 mevr. ds. Visch. Endegeest: 9.30 ds. Friederich Volle-evangeliegem. (Gem.centrum): 4 Rk Kerk WiU.kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30 OUD-ADE Rk Kerk zat 7. zo. 8 30 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING Herv. Gem. 9.30 ds. De Korte Geref. K.: 9.30 ds. Jaspers Focks, 5 ds Broer. Remonstr. Gem. 10 dr. Metering, O.geest. Rk Kerk: zat 7, zo. 9.30 en 11 30 ROELOFARENDSVEEN Rk Kerk Mar Pres zat 7. zo 9 en 11. Petrus-B. zat 7. zo 9 30 cn 11.30. RIJNSATERWOUDE Herv. Gem 9 30 kand. Goodijk, Utrecht, 7 ds V.d Kal lp Chr. Geref K. 9.30 en 2.15. RIJNSBURG Herv Gem. Laurentius- kerk 9.30 ds Smaling, 5 ds. Romein. Bethelkerk 9.30 ds Romein. Geref K. Petrak 9 30 ds Baayen. 5 ds Zwaag, Scheveningen, jeugddienst: Imm.kerk 9 en 10.30 ds. Snel. 5 ds. Czi Mar.kerk 9 30 ds. Czina, 5 ds. Baayen Geref. K. Vnjg 10 en 5.15 ds. Grutter Chr Geref K 9 30 en 5 ds. v Sorge Evang. Christengem. (aula mavo) 10 ds Visser, ha. Rk Kerk zat. 7.30, zo. 10.30. RIJPWETERING Rk Kerk zat 7. zo 7 30, 9 en 10 30 SASSENHEIM Herv. Gem. 9 en 10.30 ds. Germans. 7 hr. Hoffenaar. Geref. K 10 ds Baas, 5 ds. Ferwerda Ned. Prot Bond (Jul laan IT) 1030 Rk Kerk zat 7. zo. 9 30 en 11 TER AAR Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds Klein Kranenburg Geref. K.: 9.30 ds. Broer, 6.30 ds. Buike- Rk Kerk: Aardam zo. 9 en 12; kerk Langeraar zat 7, zo. 9.30 en 11.30 VALKENBURG Herv Gem. 10 en 6.30 ds. Vermeulen, ha. Geref. K 9.30 ds. Oegcma. 6.30 ds Baas, S.heim. 'Geref. K Vnjg 9 30 leesd 5 ds Heida Marinevliegkamp 10.30 ds v. Melle VOORHOUT. Herv. Gem. 10 ds. Bro kerhof, ha. Rk Kerk zat 7. zo. 9. 10 30 en 11 45 VOORSCHOTEN Herv Gem. Dorps kerk 10 ds. v.d. Schoot. 5 ds De Zwart. De Ontmoeting (Noordhofiand) 10 ds De Zwart. Hulp en Heil (Schakenbosch) 10 ds. Ver- heule, zangd lenst. Geref. K. 10 ds Reedijk. Rhoon Geref. K. Vrug.: 8.30 ds. Geelhoed. Den Haag. 5 ds Voorberg, Waardhuizen Aulagemeenschap Noordhofiand 10.30 woorddienst met agapè, thema Geroe pen worden' Rk Kerk Laur kerk zat. 7, zo 11.30, M. Godskerk zat 7, zo. 10 WADDINXVEEN Hen Gem Brugk 9.30 ds. v. Eijk, Gouda. 5 ds. Maasland. Hoeksteen 9 30 ds. Talsma, Den Haag. 6.30 ds. Roetman, Bethelk 9.30 ds. Roetman. 5 ds. Kruit hof. Monster, Imm.kerk 10 mm. ds De Nie, O geest. 5 hr Yska. Den Haag Geref Kerk Kruisk 10 ds. De Vnes. Den Haag. 5 ds. De Moor; Ontm.kerk 10 ds. v.d Berg Rk Kerk Victork. zat. 7. zo. 10. Ontm.kerk zat 7. zo. 11.45 WARMOND Herv. Gem 10 dienst. Rk Kerk zat. 7. zo 8.30, 10 en 11 30 WASSENAAR Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds Steenstra. 4.30 ds. Wolters, 7 ds v Waas bergen, Kicvietk. 10 ds. v. Bruggen. Messiask. 10 ds. v Waasbergen. Dorpscentrum 9.30 ds. Cupcrus, Nieu werkerk ad IJssel Geref. K ZiJUaan 10 en 5 ds. v.d Mcu- len; Zuid (Bloemcamplaan) 10 ds vd Ned. Prot. Bond (Kerkdam) 10.30 ds Werner WOUBRUGGE Hen Gem 9 30 d» Koelewun, 6.30 hr Drijver, Voorschn- Geref. K 9.30 ds. De Vnes, Schevenin gen. 8.30 ds. Wattel, Hoofddorp Rk Kerk zat 7, zo. 10. ZEVENHOVEN Herv Gem 9.30 ds Termaat, Jutphaas Geref K - 10 hr v Duin, Noordwijk. 7 hr Vermeer Rk Kerk zat 7. zo. 9 en 10 45 ZOETERWOUDE Herv Gem 10 ds. Wolthaus Rk Kerk St Jan zo 9.30 en 11; Chr Dicnaark. zat. 7. zo. 10. H. Rund uk zat 7, zo 10 en 11J0. ZWAMMERDAM Herv. Gem 10 ds Boer. Katwuk. 6 30 ds v Achterberg, Leiden Geref. K 10 ds. Buikcma. 6 30 ds. Jas pers Focks. Remonstr. Gem.: 10 gez. dienst in Bos koop, ds. v.d Laarse

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9