Ommezwaai Belgisch kabinet Bush daagt Moskou uit Antwerpen laat de Russen komen mrnmiv. Inspirator Rode Brigades kandidaat verkiezingen In Voerstreek-kwestie België en Luxemburg ruziën over schade In haven 4 schepen per dag ZATERDAG 5 FEBRUARI 1983 ROME - Een van terrorisme be schuldigde gedetineerde in de Romeinse Rebibbia-gevangenis zal zich kandidaat laten stellen voor de eerstkomende Italiaanse kamerverkiezingen. Het is de po liticoloog Toni Negri, professor aan de universiteit van Padua, die al sinds 7 april 1979 in het ka der van de Italiaanse antiter reurwet wordt vastgehouden. Toni Negri, wiens proces al enkele malen is uitgesteld maar op 24 fe bruari eindelijk zal beginnen, wordt er met andere oprichters en leiders van de „Arbeidersau- tonomie", een losjes samenhan gende beweging van over het land verspreide protestgroepen, van verdacht tegelijkertijd de aanzet en de eerste inspiratie te hebben gegeven aan de Rode -L Buitenland door Hein ten Kortenaar Brigades, als clandestiene gewa pende arm van de beweging, en zelfs een tijdlang deel te hebben uitgemaakt van hun strategische leiding. Hoewel er in Negri's geschriften heel wat aansporingen te vinden zijn om „de wapens van de kri tiek" te verruilen voor „de kri tiek van de wapens", heeft hij van het begin af ontkend dat hij zijn ideeën ook in daden zou heb ben omgezet. De partij die hem het kandidaat schap heeft aangeboden is de Ra dicale Partij van Marco Pannella. Voorlopig blijft het bij een de monstratief gebaar: de normale zittingsperiode van het huidige parlement is tot juni 1984, en tot nu toe tonen de regeringspartij en niet veel neiging om die ter mijn te bekorten. Mochten de nieuwe verkiezingen nog zolang uitblijven, dan is er alle kans dat Negri al veroor deeld is en uit dien hoofde onver kiesbaar wordt, of dat hij intus sen is vrijgesproken, zodat hij metterdaad op de kandidaatslijst kan worden geplaatst. Interes sant wordt het pas, als er in zijn zaak nog geen uitspraak is ge daan, want dan zou zijn verkie zing ook de parlementaire on schendbaarheid meebrengen: in Italië mag geen parlementslid voor de rechter gedaagd worden zonder voorafgaand verlof van het parlement. BRUSSEL - Het Belgische kabinet-Martens heeft gisteren de dreigende regeringscrisis rond de Voerstreek voorlo pig bezworen. Het kwam een nieuw compromis overeen, waarbij de omstreden Waalse taaiactivist José Happart nu toch burgemeester van de of ficieel Vlaamse gemeente Voe ren wordt per 31 december van dit jaar. In ruil daarvoor gaat de door Vlaanderen zo bestreden administratieve overheveling van de Voerstreek van de Vlaam se provincie Limburg naar de tweetalige provincie Brabant niet door. Martens gaf toe dat zijn regering zich bij de eerste compromisop lossing op 30 januari had vergist. „Het parlement (dat herziening eiste) heeft daar wijs op gerea geerd", aldus Martens. De pre- Einde staking is in zicht LONDEN (GPD) - Voor het eerst sinds de staking bij de Britse wa terleidingbedrijven begon, nu bijna twee weken geleden, is er hoop op een spoedige beëindi ging van het conflict. Dit heeft er toe geleid dat nu 7 miljoen Brit ten hun drinkwater moeten ko ken uit angst voor ziektekiemen. Vakbonden en werkgevers zijn overeengekomen, morgen be sprekingen te beginnen over de al toegezegde 7,3 procent salaris verhoging en verdere verhogin gen in het vooruitzicht stellen. Epilepsi door computer Twee neurologen van de Ame rikaanse Mayokliniek in Ro chester, Donald Klass en Ja mes Mellinger, hebben ver klaard dat in het laatste half jaar twee jongens van vijftien jaar epileptische aanvallen hebben gekregen door het vi- deospel, 'Pac-Man'. Het zijn de eerste gevallen in de Ver enigde Staten. In Engeland hebben zich even eens twee gevallen voorge daan. De aanvallen worden kennelijk opgewekt door lichtflikkeringen op het scherm. Eigen grafrede De Amerikaanse 27-jarige do minee James Dotson die aan kanker is overleden heeft op zijn begrafenis via video zijn eigen lijkrede gehouden. Dotson wist al enkele maan den dat hij ten dode opge schreven was. Hij wilde een boodschap voor vrienden en verwanten achterlaten en be sloot een preek van een half uur ingeblikt achter te laten voor het afspelen tijdens zijn begrafenis. In de lijkrede besprak de domi nee zijn eigen dood en het ef fect op zijn christelijke geloof en bezwoer zijn gehoor in Christus de kracht te vinden om te leven en te sterven. "Kookkunst" Leerling-koks in het Indiase Chandigarh die hun kunnen zouden tonen aan het pu bliek, hebben talrijke gasten in het ziekenhuis doen belan den. Het gemeentebestuur had met veel tamtam de opening van een nieuwe school voor koks, het "foodcrafts institute" aangekondigd en vele gasten uitgenodigd. Toen de avond was gevallen la gen meer dan 70 gasten met vergiftigingsverschijnselen in verschillende ziekenhui zen. Het gemeentebestuur heeft opdracht gegeven tot een onderzoek, verluidde la- koniek uit Chandigarh. Ereburger af De Westduitse stad Paderborn heeft 50 jaar nadat hij aan de macht kwam, nazi-dictator Adolf Hitler formeel ge schrapt van zijn lijst erebur gers. De gemeenteraad besloot una niem de naam van Hitier te schrappen. Hitier stond als 18de op de lijst ereburgers. Die stap werd gezet nadat verschillende kranten er op hadden gewezen dat Hitier nooit van de lijst was verwij derd. mier gaat ervan uit dat de rege ringsfracties jiem nu wel zullen steunen, te meer daar gelijk met Happart een Vlaamse adjunct commissaris voor het arrondisse ment benoemd wordt, die het be leid van de burgemeester van Voeren moet controleren. Happart heeft minister van bin nenlandse zaken Nothomb moe ten beloven dat hij als burge meester de Nederlandse taal zal gebruiken. Hij heeft nu een jaar de tijd om dat te leren. Op 30 januari trof het kabinet-Mar tens het eerste compromis voor de Voerstreek, waartegen echter de Vlaamse christen-democraten en liberalen alsmede de opposi tie eensgezind te hoop liepen. Scherpste punt van kritiek was de administratieve herindeling, maar in Vlaanderen bestond ook grote weerstand tegen Happart als persoon, omdat hij zich als leider van een Waalse „knok ploeg" in de taalstrijd niet erg populair heeft gemaakt. Mariens benadrukte echter dat Happart volkomen volgens de wet door een meerderheid van de gemeen teraad in Voeren als eerste kan didaat voor het burgemeester schap naar voren geschoven is. Van Vlaamse zijde in Voeren werd de benoeming van Happart ech ter „onverteerbaar" genoemd. „Hij heeft zich vijf jaar als gewel denaar leren kennen en we kun nen in die persoon onder dwang geen burgervader zien", aldus een Vlaamse woordvoerder uit Voeren. Desondanks bestaat de indruk dat de Voerenaren Hap part wel zullen aanvaarden, nu de aansluiting met Vlaams Lim burg overeind blijft. De Vlaamse oppositiepartijen ble ven spreken van een zware Vlaamse nederlaag. Dit te meer daar de afspraak om de economi sche opsplitsing van België tus sen Vlaanderen en Wallonië twee jaar lang in de ijskast te zetten, is gehandhaafd. Dit betekent dat nationaal de verantwoordelijk heid blijft bestaan Voor bijvoor beeld het overeind houden van de noodlijdende Waalse staalin dustrie Cockerill-Sambre. De Vlamingen vinden dat zij in feite moeten betalen voor de giganti sche verliezen van Cockerill. Miss 'Migi', de oudste vrouwtjes olifant van een Amerikaans circus, heeft haar 99-ste verjaardag gevierd. Zij deed dit midden op straat in het Italiaanse Milaan. Binnen een kwartier zag zij kans een taart van 22 kilo tot de laatste kruimel naar binnen te werken. GENEVE (Reuter/DPA/AFP) De Amerikaanse vice-pre sident George Bush heeft de Sowjet-Unie gisteren uitge daagd te komen met eigen voorstellen tot het uitbannen van alle raketten voor de middellange afstand. Bush zei dit in een rede voor de 40 landen omvattende permanen te ontwapeningscommissie in Genève. BRUSSEL (ANP) België en Lu xemburg maken ruzie om het Verkiezingen in Portugal LISSABON (AP) President An tonio Ramalho Eanes heeft giste ren het Portugese parlement ont bonden en voor 25 april algeme ne verkiezingen uitgeschreven om een einde te maken aan een politieke crisis, die is ontstaan door het aftreden van premier Francisco Pinto Balsemao. De verkiezingen, de tiende sinds de Anjerrevolutie van 1974, moe ten Portugal zijn vijftiende rege ring in negen jaar opleveren. Rookverbod KOPENHAGEN (DPA) - De Scandinavische luchtvaartmaat schappij SAS heeft gisteren in Kopenhagen bekendgemaakt, dat zij bij de organisatie van Eu ropese luchtmaatschappijen zal voorstellen, op korte-afstands- vluchten in Europa het roken te verbieden. SAS wil zelf het goede voorbeeld geven door het verzoek te herha len om bij vluchten in Scandina vië sigaretten te weren. vergoeden van een schade, die is ontstaan toen in juli 1981 een Mi- rage-straaljager van de Belgische luchtmacht in Luxemburg de zendtoren van het commerciële radio-tv-station RTL ramde. De piloot kwam daarbij om het le ven. Op de grond vielen nog eens twee doden. De zendmast, een gevaarte van 250 ton, knapte af als een lucifershoutje. Als schadevergoeding heeft de Lu xemburgse RTL een bedrag van 57,7 miljoen gulden geëist, waar van 5,5 miljoen voor het herstel van de zendmast en de rest als schadevergoeding voor de in komsten die de commerciële zender enige tijd heeft moeten derven. Binnen de NAVO bestaat een af spraak dat bij dit soort gevallen 75 procent van de schade betaald wordt door het land waar het vliegtuig zijn basis had en 25 pro cent door het land in welks luchtruim het ongeluk gebeurde. België wil zijn aandeel wel beta len, maar het Groothertogdom houdt vol dat het dat niet kan. Een kwart van 57,7 miljoen gul den gaat de financiële draag kracht van Luxemburg te boven. De Luxemburgse regering zegt bovendien dat het hier om een Belgische binnenlandse militaire vlucht ging, waarbij de piloot bo ven Luxemburg was verdwaald. De vice-president verklaarde dat alle voorstellen die Moskou tot nu toe heeft gedaan het Sowjet- monopolie op het gebied van de middellange-afstandsraketten in stand houden. "Ik zeg tot de Sowjets: kom met je eigen plan om deze inf-raketten uit te ban nen, we zijn bereid initiatieven te bestuderen die tot dat doel lei den". Hij benadrukte dat de Verenigde Staten niet een "alles-of-niets"- houding innemen. Bush verwees daarmee naar het Amerikaanse voorstel om af te zien van het NAVO-voornemen om vanaf eind 1983 572 nieuwe inf-raket ten te stationeren in West-Euro pa als de Sowjet-Unie haar ss-4-, ss-5- en ss-20-raketten ontman telt. Dit is de zogeheten "nul-op tie". Bush vroeg zich af wat er fout is aan dit voorstel dat is gericht op het elimineren van de aardbol van een hele generatie raketten. Een vraag die hij ook bij zijn be zoek aan Den Haag met enige na druk opwierp ter verdediging Verlies 3000 banen bij Ford Engeland LONDEN (AP) De Fordfabrie ken in Engeland hebben gisteren bekendgemaakt dat in de Lon- dense fabriek bij Dagenham voor 1985 3000 arbeidsplaatsen zullen verdwijnen. Het gaat om een poging de kosten te vermin deren en de produktiviteit te ver groten. Vorige maand werd bekendge maakt dat per 1 april in de Ford fabriek bij Halewood 1300 banen zullen verdwenen. Aan het begin van dit jaar had Ford in Groot-Brittannië ruim 10.000 werknemers minder dan in 1979. Op dit moment werken er nog 48.485 mensen bij Ford. i de officiële Amerikaanse on derhandelingspositie in het Ge- neefse overleg over de Eurora ketten. De vice-president maakt een rond reis door West-Europa om met de bondgenoten te praten over met name de problematiek van de wapenbeheersing. Bush herhaalde tegenover de le den van de permanente ontwa peningscommissie ook de oude Amerikaanse beschuldiging dat de Sowjet-troepen in Afghanis tan en Moskous bondgenoten in Zuidoost-Azië, zoals Vietnam, chemische wapens gebruiken. Dat leidde tot een woedende reactie van de leider van de Rus sische delegatie bij de ontwape ningscommissie, ambassadeur Viktor Issraelyan. Hij noemde de beschuldiging een leugen. Hartoperatie één dag oude baby geslaagd ROME (DPA) - In de kinderkli niek Bambino Gesu (kindje Je zus) in Rome heeft een groep chi rurgen voor de eerste maal in de geschiedenis een geslaagde hart operatie verricht op een kind dat 24 uren eerder was geboren. Bij de operatie werd een tumor zo groot als een noot verwijderd, die de linker hartkamer voor on geveer 80 procent vulde. De operatie is op 12 januari ver richt, maar pas gisteren bekend gemaakt, nadat het kind buiten levensgevaar was gekomen en de kliniek had verlaten. In de hele wereld zijn volgens de artsen tot dusver pas twaalf tu moroperaties op de harten van enkele weken oude kinderen verricht. Daarbij was nog geen kind in leven gebleven dat bij de operatie jonger was dan zeven dagen. BRUSSEL - Antwerpen volgt met argusogen de huidige verwikkelingen rond de ves tiging van een Russische ver tegenwoordiging in Rotter dam. „Er is geen paniek", verzekert een ambtenaar van de Antwerpse haven. Duide lijk is er wel enige ongerust heid over mogelijk verlies van Russische klanten aan Rotterdam. Die ongerustheid is alleen maar toegenomen sinds het Nederlandse minis terie van buitenlandse zaken eind januari zo duidelijk liet weten dat een verblijfsver gunning voor Russische be- drijfsmanagers in Rotterdam „betaald" moet worden met uitbreiding van de Russische scheepvaart op Rotterdam. Wie garandeert dat dit met ten koste van het nabij gele gen Antwerpen zal gaan. zo vraagt men zich in België af. Tot nu toe heeft Antwerpen dit soort concurrentie van Rot terdam nauwelijks hoeven te vrezen. Het verschil in rege ringsbeleid tussen Nederland en België ten aanzien van de Russische scheepvaartactivi teiten was hemelsbreed. Ter wijl Nederland de afgelopen jaren Russische pogingen voor een uitgebreide aanwe zigheid in de haven hebben afgewezen uit angst voor spionage, hield Antwerpen de deur wijd open. Na de vestiging in 1970 van een agentschap van de Russische rederij Transworld Marines en in 1978 het Russische con sulaat telt Antwerpen mo menteel tien grote gemengde Russisch-Belgische bedrij ven, de rode multinationals die zich niet tot de scheep vaartsector beperken maar ook handelen in olie, elektro nica, consumptiegoederen, auto's en zelfs diamanten. En dat allemaal onder voorna melijk Russische directies. door Ferry Mingelen De Russische scheepvaart is belangrijk voor Antwerpen. Ze neemt zo'n 12 procent van de Antwerpse havenactivitei ten in. Toch is, volgens een woordvoerder van de Ant werpse haven, het effect van de vestiging van dat Russi sche consulaat in 1978 op de havenactiviteiten „niet echt denderend te noemen". In 1977, voor het consulaat er kwam, was er een Russische goederentransport in Ant werpen van 6,4 miljoen ton, in 1978 werd dat 6,7 miljoen ton, in 1979 daalde dat tot 5.6 miljoen ton. In 1980 groeide dat ineens spectaculair naar 8,5 miljoen ton, maar volgens deze havenwoordvoerder had dat in belangrijke mate te maken met de toen begon nen massale Amerikaanse graanleveranties aan de Sow jet-Unie die in Antwerpen van de grote zeeschepen op de kleinere kustvaarders werd overgeslagen. „De vestiging van het consu laat heeft niet echt spectacu laire extra activiteiten met zich meegebracht", zo zegt men in Antwerpse haven kringen. Men meent daar dat Rotterdam ook niet direct een eventuele Russische boy cot hoeft te vrezen als de pro blemen rond de Russische vertegenwoordiging in Rot terdam zouden voortduren (dat laatste valt niet uit te sluiten nu de Sowjet-Unie nog steeds niet heeft gerea geerd op het laatste Neder landse aanbod: geen consu laat maar wel een gemengd Nederlands-Russisch bedrijf met Russische managers). „Rotterdam is toegankelijk voor zeer diep stekende sche pen, vooral ook olietankers die wij in Antwerpen hele maal niet kunnen hebben. Zelfs als de Russen Rotter dam willen boycotten zijn ze toch met hun grote schepen van Rotterdam afhankelijk", aldus een havenambtenaar. In Antwerpen varen iedere dag zo'n vier Russische schepen binnen. Per jaar bezoeken zo'n 50.000 Russische zeelui de stad en met name het „ro de plein" in het Antwerpse schipperskwartier waar in vele Russische winkels wes terse consumptiegoederen tegen, m Russische ogen, weggooiprijzen te koop zijn. Als men daarbij nog eens de honderd Russen optelt die permanent in Antwerpen wo nen, dan is het duidelijk dat veiligheidscontrole op hun bezigheden niet eenvoudig Officieel maakt de Belgische regering zich geen zorgen over mogelijke spionageacti- viteiten van al deze Russen, het beleid is zeer open, zeker vergeleken met Nederland. Dit temeer als men in aan merking neemt dat Antwer pen een belangrijke aanvoer- haven is voor Amenkaans le- germaterieel in crisistijd. En er zijn in de afgelopen jaren toch wel wat affaires ge weest Zo werd in 1971, na in lichtingen van een Russische overloper, een dertigtal Rus sen België uitgezet wegens spionage, onder wie de in de Antwerpse haven zeer geres pecteerde oprichter van dat Russische Transworld Man- nes-agentschap, Tsjebota- riev. Voorts werd in 1976 de directeur van het Russisch- Belgische computerbedrijf Elorg, Vladimir Khlystov. gearresteerd wegens al te grote belangstelling voor de nieuwe F-16 straaljagers van de NAVO. De laatste jaren zijn zulke za ken niet meer aan het licht gekomen maar het is duide lijk dat het Russisch consu laat in Antwerpen zich niet uitsluitend met handel bezig houdt. Het Scholieren Anti- Oorlogscomité in Antwerpen mocht in november 1981 een vriendelijke brief ontvangen van de secretaris van het Russische consulaat ter plek ke, Doboudko, met het aan bod aan de anti-kernwapen- activiteiten van deze scholie- rengroep bijstand te verle nen. De Rus maakte echter één fout, het comité was wel iswaar communistisch maar niet op Moskou doch op Pe king georiënteerd en ijverde derhalve sterk voor ontwape ning van zowel de Russen als de Amerikanen. In NAVO-kring zal men zich even grote zorgen maken over de technische spionage- activiteiten die de Sowjet- schepen eigenlijk ongehin derd kunnen bedrijven. In 1980 bijvoorbeeld bezochten behalve de koopvaardijsche pen ook 42 Russische traw lers en 12 wetenschapssche pen de Antwerpse haven. De ze elektronisch zeer goed uit geruste schepen hebben doorgaans grote belangstel ling voor zaken die niet altijd direct met de visvangst of de pure wetenschap te maken hebben. Sinds enige tijd ligt er op het Belgische ministerie van bui tenlandse zaken een aan vraag voor de vestiging van een Russisch bureau voor technische scheepvaartcon trole. „Het verzoek wordt be studeerd", zegt een woord voerder van buitenlandse za ken in Brussel officieel. Er wordt echter verwacht dat die studie lang gaat duren en dat de toestemming nooit zal worden verleend want, zo zegt men in diplomatieke knng, wat die Russen met die controleapparatuur allemaal gaan controleren, niemand kan het precies nagaanDe Belgische regering heeft graag een goede handelsrela tie met de Sowjet-Unie. maar is niet helemaal op haar ach terhoofd gevallen. Sneeuvv bericht Door de sneeuwval van de laat ste dagen zijn de wintersport- mogeUjkheden dicht-bij- huis, met uitzondering van de Ardennen en do BfUL enigszins verbeterd. In het Alpengebied zyn op de hoger gelegen pistes (vanaf ca. 1500 m) de skimogelijkheden goed tot zeer goed te noemen. Hieronder volgt een kort overzicht per land. De ver melde sneeuwhoogten zijn gemiddelden in centimeters. Linker kolom: lage pistes; rechter kolom, hoge pistes Belgie Ardennen geen Duitsland: Hu i tol co SO i Sauerland tot c Ei fel tot ca 10 Duitse Alpen. 18 55 Frankrijk: Savoie-Haute Savoie 70 Alpes du Sud 30 )ustnirijk: Vorarlberg 80 Tirol45 Salzburgerland50 Karinthic35 Zwitserland: Berner Oberland35 Graubuenden 75 Wallis 85 Noord-Italié: Zuid Tirol 15 Eerst zonnig, later Nachts lichte vorst, overdag temperatuur rond nul graden.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7