Buurt vraagt om andere verwarmingsmaatschappij C Le|den 3 Plateau als een oase in verpauperde buurt LEZERS SCHRIJVEN Bewonerscommissie Oranjegracht: "De maat is vol Plein op plaats van Vrouwenkerk Baarvader- onderzoek? Afscheid van rectrix J.L. de Boer-Pino Ijsbaan Raadzaal Nadat het mannelijke 'onder- zoekobject' zijn onderzoe kers van de vergissing op de hoogte had gesteld, keerde hij weer huiswaarts. De foute oproep kon volgens Van de Wetering nooit het gevolg zijn van een verwisseling van hem zijn echtgenote, "want mijn vrouw is vorig jaar al on derzocht en bovendien heb ben wij natuurlijk niet dezelf de voorletters en geboorteda tum". Volgens een woordvoerster van het Leids Cytologisch Labo ratorium, belast met de uit voering van dit bevolkings onderzoek onder vrouwen van 35 tot 65 jaar, is dit de eer ste keer dat de computer in de fout is gesprongen. "En we hebben al zo'n 90.000 vrouwen in Leiden en omge ving onderzocht. Dan mag er dus wel een keer een foutje gemaakt worden bij het op roepen", aldus de woordvoer ster die de computerfout "ui termate koddig" noemde. LEIDEN In het Vrouwenhuis, Hooigracht 79, is maandag een introductie-avond, bedoeld voor vrouwen die niet of nauwelijks weten wat er in het Vrouwenhuis gebeurt. De bijeenkomst begint om acht uur. Aan het eind van de avond treedt de vrouwengroep De Sirenes op. LEIDEN - Grote hilariteit gis terochtend in het gezond heidscentrum Noord aan de Bernhardkade toen daar Pie- ter Johannes van de Wetering kwam binnenzetten. Schater lachend toonde deze Leide- naar uit de Atjehstraat een oproep om deel te nemen aan het bevolkingsonderzoek naar baarmoederhalskanker en nam plaats tussen de wachtende dames uit Noord... LEIDEN - Onder grote belangstel ling van vrienden en bekenden uit de onderwijswereld, heeft mevrouw J.L. de Boer-Pino (62) gistermiddag officieel afscheid genomen. Bijna tien jaar is zij rectrix geweest van de Rem- brandt-Scholengemeenschap. Rijksinspecteur van het algemeen voortgezet onderwijs, H. van Mierlo, noemde haar een school leider die op een geheel eigen wijze deze functie gestalte heeft weten te geven. "Geen enkele commissie ter bevordering van uni-sex in het taalgebruik kan daar iets aan doen", sprak hij roerend. Wethouder Tesselaar reikte haar namens de gemeente de gedenk- speld in het zilver uit. Daarnaast kreeg ze een aantal boeken over handigd, waaronder 'Opperland se taal- en letterkunde' van Bat- tus. Een onontbeerlijk geschrift voor de boekenkast van een lera res Nederlands, want dat is vak waarmee mevrouw de Boer bijna vijfentwintig jaar geleden haar onderwijscarrière is begonnen. Naast haar op de foto, J.B.L. Geerts (44). Nu nog leraar Duits en conrector aan de Agnes Scho lengemeenschap. Per 1 maart zal hij tot rector van de 'Rembrandt' worden benoemd. LEIDEN - Leiden is weer een pleintje rijker. En wat voor één. Tussen de vroegere bui tenmuren van de Vrouwen kerk, in de wijk De Camp, is een fraai plateau aangelegd waar het in de zomermaanden ongetwijfeld goed toeven is. De gerestaureerde muurres- ten, opgemetseld tot zithoogte, zorgen voor een mooie be schutte plek in het verpauper de buurtje achter de Haarlem merstraat. De Vrouwenkerk werd om streeks 1330 gebouwd en is tot 1825 in gebruik geweest. Daar na werd zij afgebroken en is op dezelfde fundering een school gebouw neergezet. De school werd enkele jaren geleden ge sloopt. Bij opgravingen, die daarop volgden, werd de fun dering gevonden van een nog oudere kerk. Deze zou van vóór 1300 dateren. Tijdens de opgravingen werden tal van in teressante vondsten gedaan, waaronder het gebeente van de geleerde Scaliger. Het zijn niet alleen beroemde voorvaderen die hun sporen hebben nagelaten in het histo rische stukje grond in De Camp. Vele duizenden Leide- naars zullen zich het gebied achter de Haarlemmerstraat vooral herinneren als de plek waar zij jarenlang naar school zijn gegaan. Tot 1979 is het ou de schoolgebouw in gebruik geweest. De laatste jaren voor al als tijdelijk onderkomen voor onderwijsrichtingen die in afwachting waren van bete re, definitieve huisvesting. Na dat de Stichting voorzieningen gehandicapten noordelijk Zuid-Holland als laatste van het gebouw gebruik had ge maakt viel het in 1979 onder de slopershamer. Actie Het tot voor kort braakliggende stukje grond kwam vorig jaar in de belangstelling nadat win keliers van de Haarlemmer straat het terreintje 'kraakten' ten behoeve van (tijdelijke) parkeergelegenheid. Wethou der Waal maakte resoluut een eind aan deze actie. Hij dreigde op te stappen als een meerder heid in de gemeenteraad de wens van de winkeliers wilde honoreren. Na het machtswoord van de wet houder was de kogel snel door de kerk en werd het benodigde geld gevonden om de monu mentale restanten van de Vrouwenkerk op te knappen. Met de restauratie en de be strating van de omgeving is een bedrag gemoeid van ruim acht ton. De werkzaamheden zijn thans op een oor na gevild. Over het gebruik van het plein wordt nog gekibbeld. Zeker lijkt dat Jan Boer een deel van het plateau tegenover zijn café het Praethuys mag gebruiken als terras. Daarnaast zal het plateau ongetwijfeld dienst gaan doen als speelterrein, en als een plein voor manifesta ties,buurtfeesten en brade- Rechts de school die in 1979 werd afgebroken. LEIDEN - Een enquête on der de bewoners van 42 opgeknapte woningen aan de Oranjegracht en omgeving heeft geresul teerd in een lawine van klachten over de wijze waarop de Amsterdamse Verwarmingsmaatschap pij (AVM) de vernieu wing van de centrale ver warming heeft aange pakt. "De maat is vol", vindt de bewonerscom missie. "De gemeente moet de AVM nu maar de laan uitsturen". De resultaten van de enquête lie gen er niet om. "In 80 procent van de woningen blijken installa teurs meerdere malen te zijn te rug gekomen om fouten te her stellen, zoals lekkages, montage- fouten en in het zicht lopende lei dingen. Er werden installateurs op het werk gezet die, volgens de bewoners, geen enkele rekening hielden met het feit dat ze in hui zen werkten waar gewoond werd. In de woningen zou onno dig schade zijn aangericht en de inrichting zou onnodig zijn be vuild. Met name de chaotische werkwijze van de installateurs heeft veel overlast bezorgd, zeggen de be woners. De werkzaamheden werden slecht georganiseerd en afspraken met bewoners zijn niet nagekomen. Ondanks uitdruk kelijke bepalingen in het con tract met de AVM zouden bij het werk ook onderaannemers zijn ingeschakeld. "Klungelwerk" In mei vorig jaar kwam aan het licht dat de centrale verwarming in 230 nieuwbouwwoningen aan de Oranjegracht en omgeving zo slecht was dat die geheel moest worden vernieuwd. De gemeente is, om op de kosten van herstel te besparen, opnieuw in zee gegaan met de AVM. In 42 woningen, die er het slechtst aan toe waren, is de centrale ver warming nog vóór de winter ver vangen. Bij herhaling is echter opnieuw "klungelwerk" gele verd door de Amsterdamse Ver warmingsmaatschappij "Iedereen dacht dat de AVM, om haar naam te redden nu goed werk zou leveren", zegt me vrouw Houweling, voorzitter van de bewonerscommissie. "We hadden, bij wijze van spreken, gedacht dat we een installatie met gouden buizen zouden krij gen. Maar ze hebben de zaak voor de tweede keer verprutst. Het uiteindelijke resultaat is goed, maar de werkwijze was één grote ellende". De bewoners van de overige 188 woningen kunnen volgens de be wonerscommissie niet nog een keer met de AVM worden opge scheept. "De gemeente moet ze nu maar de laan uitsturen. Het zijn koekebakkers geweest", al dus mevrouw Houweling. "De buurt heeft alle vertrouwen in de AVM verloren". Een woordvoerder van de gemeen te wijst er op dat de AVM uitein delijk, met veel pijn en moeite, goed werk heeft afgeleverd. Vol gens de gemeente mag de schuld van alle narigheid niet alleen op de AVM worden geschoven, om dat de oorzaak van de problemen ook zou hebben gezeten in de korte voorbereidingstijd. Wet houder Tesselaar, van volkshuis vesting, heeft eerder verklaard dat niet uitgesloten moet worden geacht dat de AVM opzij wordt gezet. Het buurtcomité heeft deze week in een brief aangedrongen op een evaluatievergadering over de herstelwerkzaamheden. Die ver gadering zou al eerder hebben moeten plaatsvinden. Het buurt comité is bang dat bij verder uit stel de herstelwerkzaamheden aan de centrale verwarming in de overige 188 woningen niet op tijd (voor de volgende winter) klaar zullen zijn. De evaluatievergadering is inmid dels vastgesteld op 14 februari. Daarna zullen B en W, met in achtneming van wat de bewo ners vinden, een beslissing ne men of men opnieuw met de AVM in zee gaat. Interpellatie Het PSP-raadslid De la Mar heeft gevraagd het college van B en W te mogen interpelleren over deze kwestie in de raadsvergadering van aanstaande maandag. De la Mar wil weten of het college ook van mening is dat er haast gebo den is met de aanbesteding van de vernieuwing van de centrale verwarming in de 188 woningen. Hij vraagt of B en W bereid zijn deze werkzaamheden binnen één week na de evaluatieverga dering aan te besteden. Volgens De la Mar zouden twee cv- installatiebedrijven bereid zijn, voor dezelfde prijs als met de AVM is overeengekomen, de herstelwerkzaamheden uit te voeren. De la Mar wil ten slotte weten of het juist is dat over één en ander, deze week, een gesprek heeft plaats gevonden tussen de AVM en de gemeente. Ondanks de zeer gegronde argu menten van de vele clubs die van de ijsbaan Leiden gebruik ma ken, ondanks het advies van het Provinciaal Bestuur van Zuid- Holland, ondanks het dringend advies van de VW, ondanks de sluitende cijfers van de exploita tie maatschappij ijsbanen B.V., ondanks de tegenargumenten van de Groenoordhal, ondanks het dringend advies van de Leid- se schoolsportcommissie, on danks de onmisbaarheid van de ze ijsbaan voor de KNSB, de Curling Bond Nederland, de Ne derlandse IJshockeybond, on danks dat er 2250 personen in georganiseerd verband en per week gebruik maken van de ijs baan (dit is 50.000 personen per half jaar), ondanks dat er 130.000 mensen als recreant ko men schaatsen, ondanks het dringend advies van de stichting Schaatscentrum Leiden, wil de gemeente i.e. de hr. Tesselaar, wethouder van de Partij voor het volk, beweren dat er in Leiden géén behoefte is aan een ijsbaan. Een bewering die natuurlijk ner gens op slaat gezien het zeer gro te aantal mensen dat van deze re creatieve voorziening per sei zoen gebruik maakt. Immers als men deze aantallen gebruikers gaat vergelijken met b.v. het aan tal gebruikers van zwembaden en sporthallen, welke recreatieve voorzieningen zeer grote exploi tatie verliezen ten laste van de gemeente Leiden te zien geven, dan zal het duidelijk zijn dan de ze cijfers vele malen ongunstiger zijn dan het instandhouden van de ijsbaan Leiden, welke de ge meente Leiden jaarlijks nog al- f tijd het lieve sommetje van f85.000,-. aan erfpacht oplevert en deze zeer in trek zijnde recra- tieve voorziening de gemeente verder geen cent kost. Maar wat is nu het standpunt en de handelwijze van de gemeente Leiden? Zij biedt de Westland Utrecht hypotheekbank, die ei genaar van de hal is, aan om de ijshal te kopen en hierbij tevens de (achterstallige) erfpacht- schulden voor haar rekening te nemen. Een mooi gebaar naar de vorige ei genaar van de ijshal, ware het niet dat de gemeente Leiden niet van plan is om" de ijshal als zoda nig in stand te houden maar om te bouwen tot sporthal, waarvan er dan wel niet genoeg zijn in Leiden maar ze zijn er toch, er zullen toch zeker nog wel andere alternatieven zijn om dit tot stand te brengen. Enige cijfers: kosten aankoop 2,3 miljoen, kosten verbouw 1,2 miljoen. Dan heeft men een hal waarin voor de topsport geen plaats is i.v.m. de hoogte, het ontberen van vol doende kleedgelegenheid (im mers uitbreiding is altijd verbo den geweest i.v.m. bestemmings plan) het volstrekt onvoldoende aantal parkeerplaatsen bij evene menten e.d. Alléén aan rentever lies dus al een bedrag van f 400.000,- plus nog eens f 85.000,- aan inkomstenderving van de erfpacht. Kort gezegd komt het er op neer dat als de schaatsers sportschoe nen aantrekken, de gemeente Leiden wél 5 ton per jaar wil meebetalen maar dat als deze sportmensen/recreanten de glad de ijzers aanbinden men tegen de gemeente Leiden moet gaan concurreren om de ijshal in hun eigen bezit te verkrijgen en men dan aan deze sportmensen moet gaan verdienen. Dat hier van zeer grove discriminatie sprake is, moge uit bovenstaande duide lijk zijn Direct gevolg van deze politiek is dat er aan ongeveer 20 verenigin gen hun bestaansrecht ontno men wordt, omdat deze nu een maal op deze ijsbaan aangewe zen zijn. Ter vergelijking: men zou eens moeten proberen om een voetbalclub in Leiden van pakweg 100 leden hun veld te vorderen voor b.v. woningbouw en géén alternatief te bieden. Al deze verenigingen hebben in de zes jaar dat de ijsbaan Leiden nu bestaat iets unieks opgebouwd met inzet van vele honderden vrijwilligers en dat op het mo ment dat de vruchten hiervan ge plukt kunnen worden, zie de uit slagen in de diverse kampioen schappen en de nog steeds groeiende toename van het aan tal recratie schaatsers/sters, de gemeente Leiden een streep on der dit hele gebeuren wil zetten en de vele schaatsenthousiaste- lingen zonder meer op straat wil zetten. Schaatsers/sters en sympatianten van de schaatssport, protesteert allen tegen deze foute handelwij ze van de gemeente Leiden en laat de bestuurders van Leiden tot het inzicht komen dat de ys baan Leiden als ysbaan moet blijven bestaan. Namens alle georganiseerde gebruikers van de ijsbaan Leiden. A. Ravensbergen seer. Indoor Hardrij Club Leiden baancoordinator KNSB Leiden Groenvinkerf 2 2251 MZ Voorschoten In het artikel van woensdag 2 fe bruari over het opknappen van de raadzaal stond vermeld dat al leen Cor Vergeer (SP) tegen dit voorstel gestemd heeft. Ook de PSP vond het bedrag van 225.000 gakten batechelttk hoog) aftw In een tyd van bezuinigingen. Aan de ene kant bezuinigen op het buurt- en clubhuiswerk bv. en aan de andere kant wel geld be schikbaar stellen voor nieuwe gordijnen (die nooit gebruikt worden) en vloerbedekking (die ook nog wel een tydje mee kan). De PSP heeft daarom oók tegen dit voorstel gestemd. Ik vind het een beetje slordig van de krant dat de informatie die Cor Vergeer gege ven heeft, niet even nagetrokken is Dai Car VargNr la d> P8P niet zijn grootste bondgenoot ziet, mag bekend zijn. Maar in dit geval waren we het roerend met elkaar eens. Hans de la Mar P8P tmótüó Haarlemmerstraat 24 Leiden

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3