fSPufe ti Beurs tussen hoop en vrees Emancipatie: schone schijn? Vrouw de dupe van tweeverdieners-belasting Economie Extra Aftrek onderhoud: voor de slimmerik Belasting Beursweek ZATERDAG 5 FEBRUARI 1983 Extra PAGINA 25 Na bijna vijftien jaar vrouwenstrijd op een 'breed front' is de dagelijk se zorg voor het brood op de plank niet meer vanzelfsprekend een mannenzaak. De emancipatie van de vrouw sijpelt langzaam door in het logge lichaam van het Nederlandse staatsbestel. De strijd voor gelijke kansen heeft vooral de laatste tien jaar veel ten goede veranderd. De Wet Gelijke Behandeling is hier slechts één voorbeeld van. Helaas slaat de economische crisis met grof geweld toe. Bedrijven be zuinigen juist op de zogenaamde 'restposten', waar -toch nog tradi tioneel- vooral vrouwen werkzaam zijn. Ook de voortschrijdende au tomatisering lijkt juist de 'vrouwen-banen' in te pikken. De overheid reageert op de crisis met de invoering van extra belasting op dubbele inkomens. Tegenwoordig beter bekend als de 'tweever dieners-belasting'. Zo op het eerste gezicht resultaat van een 'vrouw vriendelijk' beleid. De vrouw spitst haar oren. Een stap in de goede richting op weg naar individualisering van inkomens; één van de stokpaardjes van de emancipatiebeweging. Nadere beschouwing van wetsvoorstel van het kabinet-Lubbers werpt echter een schaduw op het aanvankelijk enthousiasme. I Vijftig jaar geleden bestond er nog een arbeidsverbod voor gehuwde vrouwen. Vrouwe lijke ambtenaren kregen op de dag van hun huwelijk met een hun ontslagbrief. Het pa troon lag vast: de vrouw hoort thuis. Zelfs de arbei dersbewegingen in die dagen huldigden dit principe. Al leen hadden zij niet zozeer de christelijke huwelijksmoraal voor ogen, maar het idee dat een man genoeg moest ver dienen om een gezin van te kunnen onderhouden. Toch leefde er in de jaren dertig reeds de gedachte bij de so ciaal-democraten, dat de vrouw recht had op arbeid en gelijke behandeling. Nu de Dolle Mina's alweer ge schiedenis zijn en het 'radi caal-feministische' vrouwen blad Opzjj haar tiende ver jaardag achter zich heeft, wordt er op een breed front over vrouwenemancipatie gedacht, gesproken èn ge handeld. Alle banen zijn bij wet toegan kelijk voor mannen en vrou wen. Veel werkgevers, onder wie de overheid, plegen zelfs 'positieve discriminatie' door bij vacatures hun voorkeur voor vrouwelijke werkne mers uit te spreken. Deelna me van de vrouw aan het arbeidsproces wordt dus aan gemoedigd. Getuige diverse publicaties in de media drin gen de vrouwen door in ba nen die tot dan toe exclusief voor de heren waren gereser veerd: "een secretaresse op een directiepost, vrouwelijke piloten, ja zelfs ruimtevaard- sters (of hoe zou je die noe men). Recentelijk haalde de eerste vrouwelijke spring- stofdeskundige de krante koppen. Allemaal fantastisch mooi natuurlijk, of niet soms? Onderscheid Een rapport van de Loontech- nische Dienst zorgde onlangs voor een domper op de feest vreugde. Het onderzoek wees uit, dat met de Wet gelijke be handeling nog in (te) veel ge vallen de hand wordt gelicht. In de periode 1980-1981 werden in 783 bedrijven van uiteenlo pende aard onderzocht. Bij 846 personeelsadvertenties in die zelfde periode maakten werkgevers in 54 procent van de gevallen onderscheid naar geslacht. Meestal in het voor deel van de man. Vooral in de produktiesector en bij com merciële functies werd de voorkeur gegeven aan man nen. Voor lagere administra tieve banen had men liever vrouwen. De redenen voor het gemaakte onderscheid waren enerzijds van fysieke aard (zwaar of juist licht werk), anderzijds van psy chologische aard (weerstan den tegen wijzigingen in het traditionele rolpatroon). Voor de zogenaamde beleids- voorbereidende banen en voor die banen waar repre sentatieve eigenschappen werden vereist, gaf men weer de voorkeur aan vrouwen. Gelijke betaling laat ook nog te wensen over. Van de 1095 on derzochte lonen was er in 846 gevallen sprake van onder scheid. Genjiddeld verdiende een vrouw 2,8 procent min der in dezelfde functie dan een man. Hoewel cijfermatig, zijn de conclusies van de Loontechnische Dienst voor al pijnlek. Automatisering De veelgehoorde stelling, dat automatiseren banen kost gaat niet altijd op. Toch vormt het een bedreiging voor de werkgelegenheid van vooral vrouwen. De compu ter wordt immers meestal in gezet ter vervanging van 'eenvoudige werkzaamhe den'. Het zijn nu juist deze banen, met name in de admi nistratieve sector, die voor het groctste gedeelte door vrouwen worden bekleed. Onderzoekers van de Leidse universiteit hebben in op dracht van het ministerie van sociale zaken een studie ge maakt naar de gevolgen voor de werkgelegenheid door au tomatisering. In hun rapport; "Micro-elektronica en vrou wenarbeid" concluderen zij, dat vrouwen hier wel dege lijk de dupe van dreigen te worden. Volgens de onderzoekers ech ter, schuilt het gevaar niet in de computer zelf. Het rapport stelt, dat op het niveau waar beslissingen worden geno men over de invoering van automatisering, meestal geen vrouwen werkzaam zijn. "Het is dan ook daarom dat vrouwen dikwijls eerder het sluitstuk zijn van het automa tiseringsproces dan het ver trekpunt". Anders gezegd: het kwaad dat tegenwoordig met groot gemak aan de com puter wordt toegeschreven kan net zo eenvoudig worden teruggespeeld naar de tafel waar de beslissingen worden genomen. Tweeverdieners Het voornemen per 1 april van dit jaar extra belasting te hef fen op dubbele inkomens, ook wel 'tweeverdieners-be lasting' genoemd is zeker niet alleen een gevolg van eman cipatoir denken van over heid. Het doel van de rege ring is met deze belasting zo'n 225 miljoen gulden extra binnen te halen. Zij wil dat door Anneloes Timmerije geld gebruiken voor de finan ciering van voorzieningen voor de 'echte minima'. Een mooie gedachte. Maar de groep waar het geld vooral vandaan wordt gehaald is die van de laagst scorende twee- verdienders. De minima dus. "Een raar soort solidariteit", vinden de FNV-vrouwen. Het is dan ook daarom, dat het wetsvoorstel met gemengde gevoelens is ontvangen, al dus Kitty Roozemond, be leidsmedewerkster van het secretariaat vrouwelijke werknemers van de FNV. Aan de ene kant is er vreug de, omdat het een stap is op weg naar de individualise ring van inkomens; een door braak in het traditionele 'kostwinners-principe'. Voor de duidelijkheid: nu nog is het zo, dat echtelieden of sa menwonenden door de belas ting worden beschouwd als een economische eenheid. Hun inkomsten worden dan ook als zodanig belast. "Fout", zegt de emancipatie beweging. Mensen moeten als individu worden behandeld. Zelfs als wonen zij samen, of zijn zij getrouwd. De belas ting mag dan ook niet gericht zijn op hun totaal aan inkom sten, maar moet apart wor den bezien. Met de invoering van de twee- verdienders-belasting wor den man en vrouw in dezelf de belastingschijf geplaatst. Beiden mogen zij dan een be lastbaar inkomen tot 7381 gulden hebben. Gelijke be handeling. Toch zit het Kitty Roozemond niet lekker. In een artikel in de Bondskrant van 26 januari zegt zij: "Als je kijkt naar de gevolgen voor het totale in komen van het gezin, dan zien de cijfers er minder leuk uit". Los van het 'ideële' karakter van deze maatregel staat na tuurlijk het financiële aspect. Bij nadere beschouwing van het wetsvoorstel komen de voetangels en klemmen te voorschijn. In gezinnen waar de vrouw meer verdient dan de man heeft het een gunstig effect. Als man en vrouw hetzelfde verdienen, blijft hun inko men met de nieuwe belasting ongeveer gelijk. Hetzelfde geldt voor echtparen met twee top-inkomens, bijvoor beeld een arts en een juriste. Maar in tegenstelling tot wat veelal wordt gedacht, beslaat deze groep een relatief klein gedeelte van de tweeverdie ners. Nadeel De zorgen van de FNV-vrou wen gelden vooral de catego rie tweeverdieners met de al lerlaagste inkomens, verre weg de grootste groep. Hoe lager het inkomen van de man is, hoe belangrijker en extra inkomen van de vrouw wordt. "Ook al is dat dan een traditionele opvatting, die in strijd is met de gedachte dat het inkomen van een vrouw niet als bijverdienste mag worden gezien", zegt Rooze mond. In deze tijd van achteruit hol lende koopkracht komt de tweeverdieners-belasting voor de gezinnen met een mi nimum inkomen hoogst on gelegen. Door de gelijkscha keling wordt er fors ge schrapt in het belastbaar in komen van de man. Het be lastingvoordeel van de vrouw weegt niet op tegen het na deel dat de man ondervindt. Het deelnemen van de vrouw aan het arbeidsproces, waar voor emancipatiebewegin gen jarenlang hebben gestre den, wordt door de tweever dieners-belasting zeker niet gestimuleerd. In 1970 is een belangrijke wijziging in de belastingheffing van de eigen woning tot stand gekomen. Aanvankelijk moest de "econo mische huurwaarde (de huur, welke men zou kunnen bedingen) als fiscaal inkomensbestanddeel worden aangegeven, terwijl o.m. de onderhoudskosten volledig aftrekbaar waren. Die regeling bleek in dé praktijk tot grote moeilijkheden aanleiding te geven. Talloze verbouwingen, welke fiscaal niet aftrekbaar zijn, werden in samen werking tussen opdrachtgever en aannemer blijkens de omschrij ving op de nota's in een ja$je van fiscaal onderhoud gestoken, zodat de fiscus kon méébetalen. Dergelijke samenspannigen èn het praktisch probleem om "onder houd" te onderscheiden van "verbetering" was de echte drijfveer om het systeem grondig te veranderen. In plaats van de hoge "eco nomische huurwaarde" (welke in het algemeen ook al moeilijk te bepalen viel) werd een veel lager huurwaarde-bedrag (een vast be drag, afhankelijk van de waarde "in bewoonde staat") bijgeteld. Daarmee werd geacht, dat ook de onderhoudskosten waren vergol den: de z.g. "forfaitaire huurwaarde" vormde als het ware het saldo tussen de echte huurwaarde (huurprijs) en een "zeker" bedrag aan onderhoudskosten, lasten en afschrijvingen. Discussie Denk niet, dat die wetswijziging er zo gemakkelijk doorging. Er ont stond destijds een gedachtenwisseüng, waarvan de inhoud ons vandaag de dag meer dan bekend in de oren klinkt. "Zal het niet meer mogen aftrekken van de onderhoudskosten niet leiden tot verkrotting van woningen en zal de beunhazerij niet worden bevor derd"?, zo werd toen al gevraagd. "Nee. hoor", zo luidde het officië le antwoord, "de drijfveer tot het verrichten van onderhoud door de eigenaar zal veelal gelegen zijn in het verlangen om het woongenot en de waarde van het pand te behouden". Dat neemt niet weg, dat keer op keer in de jaren nè 1970 de roep om terugkeer van de aftrek van onderhoudskosten opklonk. Met name in het parlementaire zittingsjaar 1974-1975 werd een waar spervuur van vragen gericht aan de bewindslieden, echter zonder resultaat: "onderhoudskosten van eigen woningen kunnen fiscaal niet aftrek baar worden gesteld". Vorig jaar deelde de staatssecretaris zelfs mee. dat fiscale aftrek toch niet voldoende zou helpen: er zou al een te groot verschil zijn ontstaan tussen "witte" en "zwarte" belonin gen voor onderhoudswerk. De huidige wet kent al het begrip "groot onderhoud", maar dat is slechts van toepassing op panden met een waarde in bewoonde staat van 40.000,- en minder, terwijl de kosten van groot onder houd slechts aftrekbaar zijn, indien en voorzover deze 10% van de waarde van de woning in bewoonde staat te boven gaan. Van die regeling profiteerde tot dusverre vrijwel niemand. In het deze week bekendgemaakte wetsvoorstel wordt dat begrip "groot onderhoud" gehandhaafd voor een nieuwe regeling, welke - als het voorstel tot wet wordt verheven - exact zal gelden voor de periode 1 januari 1983 tot 1 januari 1986. Dat "groot onderhoud" nu door J. Booy behelst ingrijpende reparaties van vergane dakspanten, verrotte balklagen en raamkozijnen, alsmede van verzakkingen. Kortom: grote, eenmalige, onderhoudswerkzaamheden, die bij met-uitvoe ring het bestaan van de woning in gevaar zou brengen. In het persbericht wordt nog gesproken over: vervanging van electri- sche bedrading en defecte riolering, alsook over het opheffen van gebreken aan de dakconstructie. Met schilderwerk wordt (resultaat van een pagina-grote advertentie van de gezamenlijke schilders) alleen fiscaal rekening gehouden voor zover dit direct samenhangt met dat onderhoud. Geheel in strijd met het fiscale begrip "onderhoud" wordt ook niet aangebrachte thermische isolatie in aftrek toegestaan Dat zou dan weer passen in het door de overheid gevoerde energiebeleid. Zweepslageffect De fiscale maatregel geldt voor een termijn van drie jaren om de werkgelegenheid in de bouwsector snel en flink te stimuleren. De momenten van aangaan van de verplichting, van uitvoering en van beuling moeten alle in de jaren 1983 t/m 1985 vallen. De maatregel geldt voor alle zelf bewoonde panden, ongeacht de waarde. Bij de aftrek is een drempel ingebouwd, welke moet worden over schreden alvorens men aan daadwerkelijke aftrek toekomt Zo is nooit aftrekbaar (dus: fiscaal "voor eigen rekening") 2V* maal het huurwaardeforfait, met een minimum van 2000,- per jaar. De kos ten bóven die drempel zijn aftrekbaar, waarbij het aftrekbare be drag niet hoger kan zijn dan 20.000,- per jaar Verhoging huurwaarde De hoogte van het huurwaarde-forfait is, zoals gezegd, afhankelijk van de waarde "in bewoonde staat" (60% van de waarde "leeg opge leverd") van de woning. Uit de Ubel blijkt, dat het huurwaardebe drag is gesteld op 1,3% van de waarde. Om het verlies aan belasting gelden wat te compenseren, wordt dat percentage van 1,3 op 1.5 gesteld en wel vanaf 1 april 1983 tm 31 december 1985. De regeling lijkt geen ipjectie voor de bouwwereld te gaan beteke nen. Het is eerder een voorstel, waarmee slimmeriken, die toch al van plan waren wat aan hun huis te doen, door een goede planning van werkzaamheden en betalingen, fiscale - en dus financiële - voordelen kunnen behalen. door C. Wagenaar Ook ditmaal was het een beurs- week vol plussen en minnen. In Amsterdam en New York traden op één en dezelfde dag fikse fluctuaties op. Het is daarbij niet duidelijk of er nu een soort consolidatieproces op hoog niveau wordt doorge voerd of dat aarzeling en twij fel een strijd voeren met hoop en goede verwachting. Vooral de Newyorkse effectenbeurs werd sterk heen en weer ge slingerd tussen gunstige en on gunstige berichten en ver schijnselen. In Amsterdam gedroeg de beurs zich positiever, want hier werd ten eerste de week al op hoog niveau ingezet, terwijl nadien bij koersdalingen snel koopjes jagers in de markt sprongen om op wat lager niveau hun slag te slaan. Hierdoor bleven de koersdalingen beperkt en was het saldoresultaat op in dexbasis eerder nog iets hoger. Het meest zat de koersontwik keling op de obhgatiemarkt te gen. Zowel in New York als in Am sterdam liepen de noteringen terug, hetgeen erop wijst dat, voorlopig althans, aan de da lende rente een einde is geko men. Of dit een tijdelijke stop is in de neerwaarts gerichte be weging of hel begin van enig rente-aantrekken is niet duide lijk. Duidelijk is wel dat top man Volcker van de FED, het bestuur van de gezamenlijke Amerikaanse centrale banken, dwars blijft liggen in pogingen de rente verder omlaag te bren gen. De man blijft hameren op de enorme overheidstekorten op de Amerikaanse begroting. Vooral de hoge last van de de fensie begint alle perken te buiten te gaan. De lichte neiging tot internatio nale rentestijging werd deze week duidelijk zichtbaar op de Eurodollar-markt De daar op lopende tarieven waren op de eerste plaats een goede steun voor de Amerikaanse dollar. Deze steeg in Amsterdam tot boven de f2,70. Merkwaardi gerwijs bleef ook het goud zeer vast. Meestal vertoont het gele metaal een tegengestelde be weging aan de waardeontwik- keling van de dollar. Maar dit maal ging deze vlieger niet op. Het goud kwam hierdoor voor het eerst sinds april 1981 weer boven de 500 dollar. Dit opmerkelijke verschijnsel wordt toegeschreven aan de snel toenemende druk op de olieprijzen, die in een glij vlucht terecht dreigen te ko men, ondanks wanhopige po gingen van olieminister Yama- ni van Saoedi-Arabiê, dwars liggers binnen de OPEC als Ni geria tot andere gedachten te brengen. Snel dalende olieprij zen kunnen landen als Mexico en Venezuela m nieuwe moei lijkheden brengen en daarmee vooral Amerikaanse banken. die grote kapitalen in deze lan den hebben uitstaan, meesle pen. Vorig jaar ontstond in een soortgelijke situatie eveneens een tijdelijke vlucht in het goud. De lichte rentestijging in ons land kwam, behalve in dalende obligatiekoersen, ook tot ui ting in de verlaging van de af- gifteprijzen voor pandbrieven. De 7-procentstukken van de Rabo bank werden tot een af- giflekoers van 97,5 procent te ruggebracht, waardoor het ren dement tot circa 7,5 procent steeg. Ook een aantal bank- brieven werd op lagere afgifte- prijzen gesteld. De eerder deze week door bank Mees en Hope geïntroduceerde 6,75-procent- bankbrieven tegen 98,5 pro cent werden schielijk tot 97 procent teruggebracht. Hoewel donderdag de obligatie- markt de afbroldceling stopte. was er toch al ruim 1 punt van de index verloren gegaan Niettegenstaande de oüefond- sen in Wall Street aanhoudend flink terrein moesten afstaan, bleef Koninklijke Petroleum wonderwel overeind. Doordat de Koninklijke Shell een groot deel van zijn oliebehoeflen op de vnje markt koopt en niet produceert, worden dit con cern eerder zelfs voor dan na delen door de snelle prijsdalin gen toegekend. Mede door de goede ligging van ons hoofd fonds bleef ook de index van de internationals op peil. De per saldo overwegende vraag voor meer lokaal gerichte in dustriële aandelen bracht hier de index zelfs nog een paar punten boven het niveau van een week geleden. Het alge meen gemiddelde van de beurs bleef door dit alles eveneens vrijwel onveranderd. Dat kwam omdat tegenover forse koersverliezen ook koerswin sten tot stand kwamen. Het meest dramatisch was de koersval voor RSV, die van f 12 op een nieuw dieptepunt bene den de f5 terechtkwam door de zware problemen waaron der dit concern gebukt gaat Daartegenover stonden verdere winsten van f5 voor Gist-Bro- cades, Ballast Nedam, Tele graaf, Verenigde Glas en Ma cintosh. Ahold moest echter van f 137 op f 131 terug door een aangekondigde aandelene missie Opmerkelijk goed lag wederom Philips, waarvan in de afgelopen januari maand niet minder dan 16 mihoen aandelen verhandeld werden. De koers kwam op een nieuw hoogtepunt van f33. Het te genvallende derde kwartaal voor de KLM bracht de koers, die eerder deze week tot f 161 was opgelopen, tot f 145 terug. Vrouwenarbeid rond 1900: naaisters aan het werk in een textielfabriek op de Veluwe.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 23