Patstelling rond De Burcht jBH -f- té Van Reijn: zegetocht van het gebaar agenda Dave Berry en het gevoel ouder te zijn geworden... TegenvaUende opkomst in Leiden Jongen (12) na ongeluk overleden Arena vergeet het publiek [L,e/cfee Koper niet te vinden gebouw steeds slechter cl l Fontanarosa soms geforceerd LEIDEN Ooit stond hij doods angsten uit. Jaren geleden werd hij in een dierenkooi van het cir cus Toni Boltini door Amsterdam gereden. De niet verwachte 6000 mensen drongen dichter naar de kooi waarxn de Engelse zanger zich steeds ongerieflijker begon te voelen. Gisteravond stond hij in het Hans Menken Bowling Cen trum aan de Boshuizerlaan in Leiden. Z'n grootste hit: "This strange effect". Z'n naam: Dave Berry. Leo Burghouwt (31) en Tjeerd Scheffer(30) van de club "Re member" haalden hem, in nauwe samenwerking met Hans Men ken, die zich later bij de enigszins teleurstellende belangstelling be reid toonde het eventueel tekort voor te schieten, naar Leiden. Ge rekend was op 500 man. Het wa ren er 300. Voor de jongeren onder het publiek was Berry gewoon "een zanger". Maar voor het oudere gedeelte bleek het een nostalgische memo ry-trip te worden. "Now", "Litte Things" en het eerder genoemde "This strange effect" bracht ons, al wat kalende min of meer gear riveerde, fans van het eerste uur in gedachten terug naar de klei ne uurtjes van Pegasus, Monday Star Club, het Diefje, Metro, Mar co en de Bliksem. Begrippen die de doorgewinterde Stones-, Beat- VOORSCHOTEN - Een twaalfja rige jongen uit Voorschoten is gisteren in het academisch zie kenhuis in Leiden overleden aan de verwondingen die hij eerder op de dag bij een verkeersonge luk had opgelopen. De jongen stak per fiets de Admiraal de Ruytersingel in Voorschoten over en werd daarbij aangereden door een personenauto, ln Leiderdorp, op de provinciale weg naar Hoogmade, is een vrouw uit Rijnsburg gistermid dag gewond geraakt bij een bot sing. Zij reed met haar auto uit de richting Hoogmade en nam ter hoogte van Alberts Corner vermoedelijk de bocht te ruim. Zij botste tegen een autobus die uit de andere richting kwam. De vrouw werd met verwondingen aan het gezicht en een diepe vleeswond naar het AZL ge bracht. Haar auto was zwaar be schadigd. LEIDEN - Het LAK-theater be steedt de komende twee maan den veel aandacht aan moderne dans. Tot 15 april maakt haast wekelijks een dans- of bewe- gingsgroep haar opwachting in Leiden. De spits van die serie werd gisteravond afgebeten door Stichting Arena uit Groningen, een gezelschap rond danseres Kim van der Boon, die al een aantal jaren met eigen danspro- dukties bezig is. Arena bestaat verder uit danseres Sjoukje Osinga, slagwerker Bert Kleijn en vocaliste Ine Draaijer. Een erg gelukkige keuze als ope ning van deze dansperiode kan Arena niet worden genoemd. De groep lijdt aan een euvel, waar mee meer moderne dansgroepen kampen; men is zo met zichzelf bezig, dat helemaal wordt verge ten dat er ook nog een publiek naar de voorstelling zit te kijken. Van enige contact met de toe schouwer is tijdens het hele pro gramma geen sprake. Langzaam bekruipt je het gevoel, dat je er eigenlijk net zo goed niet had kunnen zitten. Het verhaal van Arena is zo oud als de dans zelf. Twee personen ont moeten elkaar en er volgt een spel van elkaar aftasten, van aan trekken en afstoten, waarbij één van de danseressen terughou dend is, maar zich allengs ge wonnen geeft. De ontmoeting mondt uit in een liefdesgevecht, dat, gezien de vreugdedans die erop volgt, voor beide partijen bevredigend verloopt. Dit gegeven wordt uitgewerkt bin nen banen, die door drie hoepels van verschillende grootte wor den bepaald. De speelsters draai en als planeten om elkaar, ieder in de «gen sfeer. Wanneer ze in eikaars cirkel stappen, volgt de confrontatie. Vandaar de titel Arena. Beide danseressen wor den muzikaal ondersteund. Sjoukje Osinga door de zangeres, die angstaanjagende neusklan ken en ritmisch gekir laat horen, dat in het begin nog intrigeert, maar daarna erg gaat irriteren. De slagwerker ondersteunt Kim van der Boon. Zijn instrumenta rium bleek te beperkt om de vol le lengte van het stuk te blijven boeien. ARIEJAN KORTEWEG les-, Kinks- en Animalsfans uit Leiden beslist nog wel iets zeg gen. En daar tussendoor werden David Mac Williams, Marianne Faith- full, Sandy Shaw en Dave Berry "getolereerd". Daarom is "The Crying Game" niet alleen de ex clusieve hit van Dave Berry, al jaren gehuwd met de Nederland se Marty van Lopik, maar tege lijkertijd een verwijzing naar Like A Rolling Stone", "It's All Over Now" en "Can't Buy Me Lo ve". Daarom zeggen "Can I Get It From You" en "I'm Gonna Take You There" veel meer dan de Everly Brothers-cover Bye Bye Lave, de Jeff Beck-cover High Ho Silver Linin' en de Janis Joplin- compositie "Mercedes Benz". Na tuurlijk: hel is leuk als je Dave de Johnny Cash-cover "San Quen- tin" hoort zingen en het vrij onbe kende "Bring My Cadillac Back". Maar dóórvoor is Dave Berry door SchefferlBurghouwVMenken niet echt naar Leiden gehaald. Elke oude hit (en er zijn er veel meer, die hij gisteravond niet heeft ge zongen) betekent immers "dat moeilijke proefwerk op de mid delbare school, dat meisje met die zwarte cape die onbereikbaar bleef en dat klassefeestje waar je stoer beweerde Johnny Lion en Rob de Nijs tot je vrienden te re kenen". Z'n stem heeft wat aan volume en zuiverheid ingeboet. Het kapsel is niet langer de bevestiging van een modetrend. En de Stones- cover "Honky Tonk Women" is niet echt goed. Maar dat is allang onbelangrijk geworden. De klankkleur van z'n stem, z'n aan wezigheid en z'n gnjsgedraaide hits zijn voldoende om je weer met een schok te realiseren dat John Lennon, Brian Jones, Jimi Hendrix, Janis Joplin en Jim Morrison er niet meer zijn. Dave Berry is ouder geworden, Lei- dens Albert's Corner is een In disch restaurant en in de Koets- O-Theek voel je je plotseling oud. Dat is waarschijnlijk de functie van Berry's optreden. Je reali seerde je dat een tijdperk is afge sloten. BERT KOEKEBAKKER ZATERDAG 5 FEBRUARI 1983 door Wim Koevoet WARMOND - Deze maand is het precies vier jaar ge leden dat de eerste aan vraag voor de ver- en nieuwbouw van het voor malige Warmondse ver enigingsgebouw "De Rurcht" werd ingediend. Nadien is er op papier en in woorden van alles en nog wat gebeurd met het gebouw op de hoek He- renweg-Kerkdam, maar voor hen die het gebouw passeren is daarvan niets merkbaar. De Burcht staat er nog altijd troosteloos verlaten en lelijk bij, de ramen zijn dichtgetimmerd en de muren doen slechts dienst als aanplakborden en worden herhaaldelijk volgekalkt door anonieme liefhebbers van schut tingtaai. En nog altijd is het ein de van dit troosteloze verhaal niet in zicht. Veel Warmonders ergeren zich aan de trieste aanblik van het ge bouw dat onderhevig is aan een voortschrijdende verkrotting en dat tezamen met de aan de over kant gelegen kerk een van de mooiste plekjes van het dorp zou kunnen zijn. De beschuldigende vinger wijst meestal in de rich ting van het gemeentehuis. Ge meentesecretaris Zoetemelk wijst er echter op dat dit ten on rechte is en dat ook de eigenaar van het gebouw, de in Lisse ge vestigde vennootschap onder fir ma "Ter Leede" geen enkele blaam treft. De oorzaak is name lijk gelegen aan de ontwikkelin gen in de koopsector van de bouwmarkt, waardoor de prijzen zijn gekelderd en voor de eige naar elke verbouwing met een eraan vastgekoppelde verkoop onbetaalbaar is geworden. De Burcht, het voormalig verenigingsgebouw i dichtgetimmerd, volgekalkt en lijdend aan een voortschrijdende verkrotting. Verval Het verval van De Burcht is eigen lijk begonnen toen in '78 't Meer- punt het nieuwe onderkomen werd van de verenigingen "Scouting" en "Ut Sloepie". De Burcht werd zodoende aan zijn bestemming onttrokken, kwam leeg te staan en werd door de toenmalige eigenaar, de Mat- thiasparochie, voor zes ton ver kocht aan voornoemde vennoot schap, waarvan de Voorhoutse De eerste plannen met De Burcht waren om er een appartementen gebouw van te maken met daar achter (aan de kant van de Dorpsstraat) nog eens vijftien woningen. Dit idee werd echter al in de kiem gesmoord omdat de gemeente zich verzette tegen zulk een massale bouw op die plek in het dorp en vanwege de in de plannen ontbrekende par keervoorzieningen. Op 14 februari 1979 kwam er op het Warmondse gemeentehuis een aanvraag binnen voor de bouw van twee woningen in De Burcht zelf en nog eens twee erachter. Dit plan viel wel in goede aarde en er werd een bouwvergunning verleend. De bouw en verbouw konden beginnen, maar er ge beurde niets. Niet lang daarna verzocht architect Paardekoper het aantal geplande woningen te wijzigen in drie stuks en ook de ze herziening stuitte bij het ge meentebestuur niet op bezwa- In 1981 trok Paardekoper de ver gunning zelf in. Reden; kopers van de te bouwen woningen wa ren onvindbaar en de gevraagde prijzen overschreden de twee ton, een prijs die door de ge meente als het plafond werd ge zien omdat ze de woningen ten goede wilde laten komen aan plaatselijke woningzoekenden. Onwrikbaar In mei van hetzelfde jaar diende de eigenaar een nieuwe aanvraag in. Ditmaal was het de bedoeling De Burcht te verbouwen tot een wo ning plus bijbehorend kantoor. En ook deze aanvraag werd met een bouwvergunning gehono reerd. Hierna ontstond wat gemeentese cretaris Zoetemelk beschouwt als "een onwrikbare patstelling": de eigenaar kon nog altijd niets uitrichten, omdat er zich maar geen koper meldde en de ge meente kan de eigenaar niet dwingen ook daadwerkelijk ge bruik te maken van de verstrekte bouwvergunning. Eén keer nog heeft de gemeente zich met De Burcht kunnen be moeien. Dat was toen ambtenaar De Jong van bouw- en woning toezicht constateerde dat de kap van De Burcht los zat en daar door direct gevaar voor de omge ving opleverde. "Maar dat euvel is toen meteen verholpen, van onwelwillendheid van de eige naar is dan ook geen sprake", al dus Zoetemelk. Quitte De Burcht dreigt thans niet alleen het slachtoffer te worden van verkrotting maar ook van de tand des tijds. Zoetemelk: "Hoe langer het duurt voordat er iets met "De Burcht" gebeurt, hoe slechter het gebouw wordt, hoe duurder de restauratie wordt", luidt Zoetemelks onheilstijding. De. gemeentesecretaris vreest dat bij lang aanhouden van de pat stelling de rijksdienst monumen tenzorg restauratie van het mo numentale pand onverantwoor delijk duur gaat vinden. "En dat zou heel jammer zijn want de gemeente Warmond is er in de loop der jaren telkens in ge slaagd haar monumentale pan den te restaureren, kijk maar naar Groot Leerrust en de Jan Steenhuisjes. De gemeente hoopt dan ook vurig dat er zich op heel korte termijn een koper zal melden.". Architect Paardekoper op zijn beurt vertelt dat de zaak aardig is vastgelopen. "Zolang er geen op dracht komt om te gaan bouwen kan ik ook niets uitrichten", be seft hij en onthoudt zich vervol gens van verder commentaar. Op de vraag of de gemeente het pand zelf niet kan kopen ant woordt Zoetemelk dat daarvoor de financiële middelen niet voor radig zijn en dat de gemeente bo vendien niet echt verlegen zit om het pand. "Warmond zit goed in zijn sociaal-culturele accommo daties en ik zou niet zo gauw een andere bestemming weten. Bo vendien kun je er vanuit gaan dat de prijs op zijn minst zes ton zal bedragen, ik neem aan dat de ei genaar tenminste quitte wil spe len". Warmonds gemeentesecretaris denkt dat Ter Leede indertijd bij de aankoop van het pand de zaak heeft onderschat, maar voegt er onmiddellijk aan toe dat nie mand had kunnen verwachten dat de markt van onroerend goed in zo'n rap tempo zo slecht zou worden. Bloemenkiosk in brand Pantomime is in Nederland een sterk onderschatte en onderge waardeerde loot aan de boom die 'Nederlandse cultuur' heet. In Amsterdam loopt al tientallen ja ren een niet eens zo bijster grote man rond, die z'n voortbestaan gekoppeld lijkt te hebben aan het overleven van het pantomi me in Nederland. Hij heet Rob van Reijn. Hij is ongelofelijk be gaafd en wordt, recht evenredig aan z'n kunstuiting, sterk onder schat. Gisteravond stond hij in Leiden. In de Leidse Schouwburg. Voor een beslist niet overmatig gevul de schouwburgzaal. Z'n panto mime-interpretatie heette 'De Vliegende Hollander'. Iets zinvols over pantomime ver tellen wordt natuurlijk hevig be lemmerd door de totale (fanatie ke?) afwezigheid van het gespro ken woord. Geen snerende op merking over een snerpende uit haal of een onmogelijk accent. De pantomimekunst van Rob van Reijn, gisteravond zonder pauze zich afspelend van half acht tot kwart voor negen, blijkt de exclusieve zegetocht van het 'gebaar'. Alleen ter beschikking: een gebaar, een suggestie, een blik, de beweging van een pink. Het genre kent he laas vele aanknopingspunten voor grenzeloze verveling. Geen moment was daarvan gisteravond sprake. De volgende keer zitten er tóch weer zo wei nig mensen in de zaal. Pantomi me ken in Nederland immers slechts één pleitbezorger: Rob van Reijn. BERT KOEKEBAKKER ZATERDAG Leiden - LVC, Breestraat 66, optreden de Leuvense groep Pas de Deux, 21 uur. Malle Babbe - Beestenmarkt, optreden de Leidse groep Hotrocks, 22 uur. Jazzzolder Hot House - zolder LVC, op treden George Lowis/Evan Parker Kwartet, 22 uur. Stadsgehoorzaal - carnaval voor bejaar den, 13.30-17 uur; vanaf 21 uur, Carna val-in festival De Hutspotten. Nieuwe Mare/hoek Oude Singel - an tiek- en curiosamarkt. 9.30-17 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café- Caeciliastraat 18, disco, 22-2 u_. Jongeren Advies Centrum - Caecilia- straat 67, 14-17 uur. Oegstgeest - gemeentecentrum, Lijt- weg, energiedag, 10 uur. ZONDAG Leiden - De Uyl van Hoogland, Nieuw- straat, optreden Leidse formatie Num ber Four, 14.30 uur. Bowlingcentrum Hans Menken - Bos huizerlaan. Jazz on Sunday met Edwin Rutten, 15 uur Afd. Leiden Instituut voor Natuurbe schermingseducatie - natuurwandeling door de Horsten in Voorschoten, 14 uur bij toegangshek aan Veurseweg. Volkshuis - Apothekersdijk. verslag met dia's over Corsica, 10.30 uur. Wassenaarse Slag - strandloop AV Hol land, parkeerterrein, 11 uur. Middelweg 19c - kindervoorstelling Leids Poppentheater, 14.30 uur, tel. 125802. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, 'De Roze Salon', 14-18 Ontmoetingscentrum - hoek Boshuizer laan, bejaardensoos Zuid-West, ma 14.30 uur. Breestraat 56 - Bhagwancentrum, Bhag- wan op video, 20 uur, vanaf 21 uur disco. ARTSEN Leiden - de weekenddienst begint zater dag om 8 uur en eindigt zondag om 24 Wijk 1 - Boerhaavedistrict, Binnenstad- Noord, Groenoord, Kooi, Merenwijk: za 8 uur tot zo 8 uur: J. Rus, Middelste gracht 131, tel. 132500, spreekuur vlgs afspraak. zo 8 uur tot 24 uur: H. de Jong, Noord- eindsplein 4a, tel. 123752, spreekuurt vlgs afspraak. Wijk 2 - Binnenstad-Zuid, Tuinstadwijk, Professorenwyk, de Waard: za 8 uur tot zo 8 uur: J. Stolk. Burggra- venlaan 16, tel. 125820, spreekuur vlgs afspraak. zo 8 uur tot 24 uur: W. de Bruyne, de L. de Kanterstraat 32, tel. 126866, spreek uur: 12 en 17 uur. Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid- vlgs afspraak, zo 8 uur tot 24 uur: E.H. Nieuwenhuis, Bevrijdingsplein 60, tel. 768918, spreek uur: 12 en 17 uur. Voor de praktijk van Groeneveld, v. Leeuwen, Meijer, Reinders, Tan, v. Tol, Verhage en Zwijnenburg: P.L. Tan, Schoenerwal 13, tel. 210890, spreekuur 11-11.30 uur aan huis. Leiderdorp - za, J. v.d. Leden, Hoofd straat 8, tel. 894539; zo J. v.d. Beek, Bal juwstraat 5, tel. 894539, spreekuur za en zo 12.30-13 uur, Hoofdstraat 8. Oegstgeest - E.J. Roelants, Frans Hals laan 10, tel. 153747. Voorschoten - za, C. Meijer, Rouwcoop- park 11, tel. 2493; zo, A. Tromp, Leidse- weg 328, tel. 071-762159. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 4 febr tot 11 febr Apotheek Tot Hulp der MenschheidL Rosmolen 13, tel. 121060; apotheek Kok. Topaaslaan 15, tel. 763439; apotheek Noord-Hofland, Thorbeckeweg 3, Voor schoten, tel. 762877. DIERENARTSEN Leiden - voor de praktijk van Muurling, Helder, Roest: F. Muurling, Plantsoen dylaan 260, tel. 153266. Voorschoten - C.P. van Oostrom, Veur seweg 36, tel. 01717-2317; Mevr. C.E. Bir- nie-Heringa, Kon. Wilhelminalaan 27, Leidschendam, tel. 070-275450. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider dorp en Oegstgeest wordt waargeno men door: J. Pels, v.d Valk Boumanweg 21, Lei derdorp, tel. 896896; spreekuur za en zo om 13 uur. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruis- gebouw. Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13-14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, Spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lütweg 7, tel. v.d. Waalslaan, tel. 4641. LEIDEN - In de Kapelzaal was gisteravond het eerste van de twee cello-recitals onder de titel 'Cello centraal' te beluisteren, ge wijd aan de zes suites voor cello solo van Bach. De jonge Franse cellist Renaud Fontanarosa, die op deze eerste avond de Suites no. 2, 3, en 4 ver tolkte, heeft niet voor niets een indrukwekkende staat van dienst. Zijn spel is knap en bril jant, zijn stokvoering soepel en zijn vingervlugheid trefzeker. Aan zijn instrument ontlokt hij een volumineuze haast robuuste toon, die op de hoogste snaar in het fortissimo soms geforceerd klinkt. Zijn aanpak vn de Suites was ook overwegend robuust en zwaar aangezet, zodat het onderlinge verschil in karakter van de diver se dansen ondanks het juist ge kozen tempo niet optimaal tot zijn recht kwam. Indrukwek kend cellospel kortom, maar een niet geheel bevredigende inter pretatie. Aanstaande maandag avond zal Renaud Fontanarosa de overige drie suites voor cello solo van Bach uitvoeren. MIES ALBERDA. LEIDERDORP - In eert bloemen kiosk op de hoek van de Splinter laan en de Steenbakkerslaan is gisteravond rond acht uur brand ontstaan De Leiderdorpse brandweer moest er aan te pas komen om het flink smeulende bouwwerk te blussen. Dat ging soepel. De kiosk bleef gespaard, al sprong er door de hitte wel een ruit. OPGERICHT 1 MAART 1860 LEIDSCH £i. DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappi) Leidsch Dagblad B V Post uitsluitend Postbus 54. 2300 AB LEIDEN LEIDEN Telefoon: 071-144941 Geen krant ontvangen: tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19 30 uur); zaterdag van Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten. Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. Kwartaalabonnement 61,25 Maandabonnement 20,59 (machtiging per incassogiro) Directie: G. Koopman Adj.dir.. N. Quakernaat Wnd-hoof dredacteur R. D. Paauw Commentaren R D Paauw, W. F. J. Wirtz en A. A. van Brussef Rubriekchefs: J. Kroon (stad) B.W.T. Jungman (pfv) H.I.J. Veldhuizen (regio) H. v.d. Post (plv) W. F. J Wirtz (bin./buit /ec.) J. Ruygrok-Hoogeveen P. J. de Tombe (Sport) A. van Kaam (plv) Aangesloten bij de Gemeenschappeli|ke Persdienst met eigen correspondenten o a in: Bonn. Brussel, Londen. Pari|s, Washington, Cairo, Rome. Madnd, Mexico en Wenen tel 071-144941. tst. 219

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2