Dakota weer de lucht in Werkende vrouw: dubbele dagtaak C Twee vliegers maken zich sterk voor roemruchte Joegoslavische ontwaakt langzaam ZATERDAG 5 FEBRUARI 1983 Extra Met wat staartwind, nog een paar honderd leden en wat sponsors moet het kunnen lukken. Dan zal er dit jaar weer een oude Dakota DC-3 brommend boven Nederland vliegen. Twee Transavia-vliegers en inmiddels zo'n vijfhonderd luchtvaartfreaks hebben zich er sterk voor gemaakt. Zij richtten - nu bijna een jaar geleden - de Dutch Dakota Association op. Hun doel: voldoende geld op tafel zien te krijgen om in de loop van dit jaar het roemruchte vliegtuig van weleer op de startbaan te zetten. Anne Cor Groeneveld, de stuwende kracht achter het plan, vertelt hoe de zaken ervoor staan. Het fotoboek gaat open. Minutenlang staart hij, zonder één woord te zeg gen, naar de legendari sche Dakota. Een machi ne met een brok historie van formaat. Zoals de één antieke auto's adoreert, zo is Anne Cor Groeneveld verzot op oude vliegtui gen. Lyrisch zegt hij: "Zó'n kist, met zó'n verle den, die moet toch weer de lucht in?" Maar daar komt wel wat voor kijken. Hoofdschuddend passeert hy een paar keer in de week het Aviodome. Op een grasveldje voor het luchtvaartmuseum staat een Dakota DC-3 - de enige die in Nederland is overgebleven - weg te roes ten. Doodzonde vindt Anne Cor dit Die kist moet weer de lucht in, zo nam hij zich voor. Hij vertelde zijn plan aan collega vlieger Gerrit van Gelder en de twee piloten besloten sa men hun schouders eronder te zetten. De directie van het Aviodome vond het idee niet eens zó slecht. Maar over ver kopen van de machine wilde zij liever niet praten. Huren, daar was wel over te onder door Jan Westerlaken handelen. Verder wou ze niet gaan. Nu sputterden echter de sponsors tegen. Daarom is het hoogst twijfelachtig ge worden dat déze Dakota nog eens boven Nederland zal 'hangen'. Aanbiedingen Voor een dilemma staat de Dutch Dakota Association zeker niet. De club had het toestel graag willen hebben en had er veel geld voor over om het op te knappen: tussen de vier en vijf ton. Maar de DDA heeft inmiddels al ne gen aanbiedingen op zak. Uit alle delen van de wereld. Kosten? Die lopen nogal uit een: van 35.000 gulden tot een kwart miljoen. Jammer vindt Anne Cor het ze ker dat het Aviodome de Da kota niet van de hand wil doen. De kist is dan wel meer dan veertig jaar oud, maar heeft er nauwelijks achtdui zend vlieguren opzitten. Dit is maar een fractie van wat andere Dakota's hebben ge presteerd. Het record dat ooit is geboekt overschrijdt de 85.000 uur. Het sleutelwoord is geld. Naast de kosten van het toestel is er nog wel het één en ander no dig. De DDA denkt 250.000 gulden nodig te hebben voor het aanschaffen van de kist zelf. Groeneveld verwacht per jaar honderd vijftig uur in de lucht te zijn. Kosten zo'n twee ton. Daarbij komt dan nog eens de verzekeringspre mie van minstens dertigdui zend gulden. Daarom is het standpunt van Anne Cor: eerst het geld op tafel heb ben, dan pas tot daden over gaan. Leden en sponsors, het is al opgemerkt, zullen het leeuwendeel voor hun reke ning moeten nemen. Of geld schieters die sympathiek te genover de club staan. Groeneveld: "Mensen die wat meer geld kunnen missen, Anne Cor Groeneveld rechtsen Gerrit van Gelder voor de roestende Dakota bij Aviodome. (foto Luchthaven Schiphol) en ook uit de zakenwereld is geld beloofd. Dat komt ech ter pas af als het vliegtuig startklaar is. De DDA is zelfs bereid om de buitenkant van de Dakota voor reclame-doel einden te 'verkopen'. Te be schilderen, om maar eens een voorbeeld te geven, in de kleuren van een tube tand pasta. Wél met de restrictie dat die boodschap eens kan worden afgekocht. De onder nemer die deze reclame-mo gelijkheid wenst te benutten, moet heel diep in de beurs tasten. "Er moet dan zeker een ton op tafel komen", zegt Anne Cor. De grote vraag is: hoe krijgt men de Dakota startklaar. Want zo ver is het nog niet. Wel staat de club een legertje helpers ter beschikking: ge pensioneerde Dakota-mon- teurs die hebben toegezegd te willen sleutelen; vliegers die voor het merendeel op ei gen kosten in het buitenland willen leren hoe met het toe stel moet worden omgegaan. Hulp van vele kanten dus. Hulp die ook hard nodig is. Alleen al om de enorme kosten te drukken. De inrichting van de kist wordt eveneens in ei gen beheer gedaan. De stoe len worden, net als in de der tiger jaren, met pluche over trokken; gordijntjes voor de ramen; in de keuken wordt een oventje geïnstalleerd waarop een warm potje kan worden gekookt; de etens borden zullen van porselein zijn en niet van plastic; de stewardessen zullen in nostalgische kleding rondlo pen en de cabine blijft zoveel mogelijk in tact. Alleen de communicatie Cboordradio) zal aan de eisen van deze tijd moeten worden aangepast Veilig kunnen een stoel in het vlieg tuig adopteren. Ik denk dan aan bedragen van rond de vijfduizend gulden. Wat wij daar voor terug doen? Hun naam wordt in een koperen plaatje gegraveerd óf in de bekleding geborduurd. Zo dat iedereen kan zien van wie die stoel is." Tandpasta Interesse is er zeker voor dit Dakota-plan. De KLM heeft al medewerking toegezegd Dc Rijks Luchtvaart Dienst, die het luchtruim op veilig heid controleert, heeft de plannen van Anne Cor Groe neveld positief benaderd. Zo positief, dat er inderdaad met een Dakota mag worden ge vlogen. De registratie (PH- DDA) heeft de club al op zak. Het streven is erop gericht om absoluut veilig te vbegen. "Een frame van een Dakota is wel twee keer zo sterk als dat het eigenlijk zou moeten zijn", vertelt Anne Cor. "Wat inhoudt, dat wanneer we met een gereviseerde kist om hoog gaan. deze net zo goed is als destijds in 1935 Boven dien is het onmogelijk om ook maar een kleinigheidje door de vingers te zien. Dan ga je. als historische lucht vaart, brokken maken. De RLD vertrouwt ons. dat geeft dus verplichting." Wat men zich nu precies van het vliegen met de Dakota moet gaan voorstellen, moet ook het bestuur van de DDA nog nader uitwerken. Ge dachten zijn er wel over. Het uitvoeren van historische vluchten, het allereerste tra ject naar Londen of Parijs of de Melbourne-race nog eens herhalen. Hoewel de Uiver geen echte Dakota maar een DC-2 was. Groeneveld wil met de Dakota ook naar aller lei vliegshows. De leden van de association mogen één keer per jaar mee het lucht ruim in. Alleen leden. De RLD heeft die beperking op gelegd. Voor het publiek mo gen er geen concurrerende lijndiensten mee worden uit gevoerd. Leden die meevlie gen, betalen behalve hun contributie een deel van de brandstofkosten. Dan nog vliegen zij een stuk goedko per dan wanneer ze van een lijndienst gebruik zouden maken. Honderd jaar Misschien klinkt het wat over dreven, maar Anne Cor Groe neveld verwacht dat als de Dakota die de club op het oog heeft na revisie nog wel hon derd jaar mee kan. "Het toe stel wordt zó vertroeteld, het wordt alleen maar beter. Daarnaast, er is geen enkel vliegtuig in de luchtvaartge schiedenis dat zo sterk is als de Dakota. Zelfs nu vliegen er nog rond de vijfhonderd. De meeste in de Derdewe reld-landen, maar ze worden ook als militaire trans- porttoestcllen gebruikt". Onderdelen worden nog altijd in vrij grote hoeveelheden ge produceerd. Daarom hoeft er niet te worden geïmprovi seerd. De kisten die nu nog vliegen zyn al eens in een nieuw jasje gestoken. Daar door zijn ze langzamerhand, tot grote opluchting van Groeneveld en al die leden van de DDA, onverwoestbaar geworden. Op papier zijn de vrouwen in Joegoslavië hun tijd verder vooruit dan hun sexe-genoten in Nederland. Maar in de praktijk valt er nog heel wat vrouwvriendelijk werk te verrichten, bericht Désirée Swaneveld uit Joegoslavië. Zij beëindigde vorig jaar haar studie geschiedenis aan de Leidse universiteit en verblijft nu voor een halfjaar in Zagreb om daar historisch onderzoek te doen. Voor onze krant schreef ze een aantal artikelen over Joegoslavië. Vandaag het derde en laatste. door Désirée Swaneveld "Mijn vrouw is gelukkig heel gehoorzaam en dat is maar goed ook", verklaart de man fier. Hij zit op de achterbank van een auto bus temidden van een groep dansers en danse ressen. We keren terug van een folklore-manifes- tatie in de provincie, waar volksdansen werden ge demonstreerd. In op perbeste stemming, onder het zingen van nationale liedjes, hutsen en klutsen we over de Joegoslavi sche wegen, terug naar de grote stad. Als het woord "vrouwenbewe ging" valt wordt de eensge zindheid in de groep ver stoord. Na veel aandringen heb ik verteld wat ik in Joe goslavië doe. Na mijn docto raalexamen geschiedenis ben ik naar dit Balkanland afge reisd om de mogelijkheden voor een onderzoek na te gaan. Mijn onderwerp - de Joegoslavische vrouwenbe weging vóór en nó de Tweede Wereldoorlog - noopt tot eni ge terughoudendheid. Want niet zelden leidt al het noe men ervan tot lachsalvo's en felle, agressieve opmerkin gen. Het woord 'vrouwenbe weging' lijkt in deze con treien als een rode lap op een stier te werken. Feminisme is nog een graadje erger. Dat schijnt iets zeer verwerpe lijks en belachelijks te zijn. Opgelucht Het begon al op het politiebu reau, waar ik na drie ochten den wachten op een verblijfs vergunning eindelijk mocht vertellen wat ik in Joegosla vië kwam doen. "U doet toch geen feministisch onderzoek, wel?", vroeg de vrouw achter het grote bureau aan de ande re kant van de kamer streng en afgemeten. Toen ik ver ward wat stamelde over vrou wen in de socialistische be weging, hun rol daarin en hun plaats in de zelfbesturen- de maatschappij, klaarde haar gezicht op. Zé vulde be hulpzaam aan dat ik natuur lijk wilde nagaan hoe groot de bijdrage van vrouwen in het opbouwen van het nieu we Joegoslavië was geweest. Daarna besloot ze dat ik niet het gewraakte feministische onderzoek in gedachten had en opgelucht verliet ik met de begeerde verblijfsvergun ning het gebouw. Na deze er varing op het politiebureau volgden er meer. Vooral de ongenuanceerde manier waarop een collega historicus reageerde ("Dus u ziet mij als een mannelijk chauvinistisch zwijn") was verbijsterend. Blijkbaar was het niet moge lijk onderzoek te doen naar de geschiedenis van vrouwen zonder op die manier over de andere sexe te denken. In de bus van de dansgroep be gint de man wiens vrouw zo gehoorzaam was, een dram merig verhaal af te steken. "We hebben hier wel feminis tes", zegt hij smalend, "maar dat zijn van die bourgeois- meisjes die te lelijk zijn om een man te vinden. Over het algemeen moeten onze vrou wen niets van die malle wes terse fratsen hebben. De vrouwen in Joegoslavië zijn allang geëmancipeerd en hebben geen feminisme no dig. Ze hebben hier gelijke rechten". En thuis?. "In het huwelijk moet er altijd één de baas zijn en dat zijn wij natuurlijk". Triomfantelijk kijkt hij in het rond, waar hij inderdaad de Veertig procent van de vrouwen in Joegoslavië werkt, daarna komt de huishouding nog eens. Niet gelijk Op het moment dat het gesprek een andere wending lijkt te krijgen, valt een meisje, dat tot nu toe zwijgend heeft zit ten luisteren, onverwacht fel uit. "O, o, wat zijn wij geë mancipeerd. Op papier, ja, dóór hebben we gelijke rech ten. Onze wetten zijn zodanig dat westerse vrouwen er ja loers op kunnen zijn. Het an tifascistische vrouwenfront en de daaruit voortgekomen conferentie voor maatschap pelijke activiteit van Joego slavische vrouwen hebben de afgelopen 40 jaar heel wat werk verzet om het zo ver te krijgen". Ze vertelt dat de deelname van vrouwen aan het arbeidsproces tegen de 40 procent loopt. Boos: "Maar daarmee kan je niet van ge lijkheid spreken. Het werk thuis, in de huishouding en de verzorging van de kinde ren, blijft mooi voor vrouwen liggen. Vrouwen hebben hier een dubbele dagtaak". Als de man gebelgd opmerkt dat dét toch geen mannen werk is, geeft de Joegoslavi sche hem een flinke veeg uit de pan. "Het wordt tijd dat jullie je primitieve mentali teit eens duchtig veranderen. We leven echt niet meer on der de Turkse overheersing hoor. Het zou niet meer nor maal moeten zijn dat een vrouw haar man gehoor zaamt als een kind". Opgewonden richt ze zich weer tot mij. "Als je eens wist hoe diep die patriarchale mentali teit geworteld is. Waarschijn lijk is dat voor een Neder landse niet te begrijpen." Hiërarchie In bijna alle gebieden van Joe goslavië heerste nog niet zo lang geleden het zadruga (letterlijk: 'gemeenschap') systeem. Het was een vorm van 'grootgezin' (een huis houden waarin meer genera ties samenleven) met een sterk hiërarchische struc tuur, waarin de mannen het voor het zeggen hadden. On deraan de hiërarchie stond de vrouw. Uit heel wat gebrui ken bleek haar onderdanig heid. De invloed die deze vaak eeuwenoude tradities op de relatie tussen mannen en vrouwen hebben, kan na tuurlijk niet een-twee-dne door 'geëmancipeerde' wet geving teniet worden gedaan. Misschien zou een andere op voeding, van jongs af aan via de scholen, meer effect heb ben. "Ja," knikt de vrouw in stemmend. "Het trieste is al leen dat uit Joegoslavisch on derzoek blijkt dat juist ook via scholen het traditionele beeld van man en vrouw wordt versterkt". Enthou siast begint ze te vertellen dat er vooral de laatste vier tot vijf jaar wel wat aan het ver anderen is. Er blyken zich in grote steden als Belgrado. Zagreb en Sanyewo groepjes vrouwen èn mannen te vor men die zich met het door breken van rolpatronen en het veranderen van de men taliteit bezighouden. "Jammer genoeg kunnen we ons niet zomaar organiseren, zoals jullie In Joegoslavië hebben we al de Conferentie, die officieel de vrouwen be langen behartigt. Daarom is er voor eenzelfde soort orga nisatie daarnaast geen ruim te. De Conferentie houdt zich echter voornamelijk bezig met wetten en cijfermate riaal, zoals hoeveel vrouwen buitenshuis werken en hoe veel vrouwen in vertegen woordigende lichamen geko zen zijn". Ze zegt het belang rijk te vinden dat er meer vrouwen in topfuncties ko men. "Dat een vrouw als Mil- ka Planinc voorzitter van de Federale Uitvoerende Raad (te vergelijken met onze pre mier - D.S.) kon worden, is wel een goed teken". Maar meer aandacht voor een men taliteitsverandering vindt ze toch belangrijker en daaraan komt de 'Conferentie' haars inziens niet toe. Westers De groepjes in de grote steden, waarover ze sprak, blyken ondanks het feit dat ze geen officieel erkende organisaties zijn. wel hun idMtn te kun nen publiceren in kranten en tijdschriften. De artikelen doen vaak verbazingwek kend westers-feministisch aan. Het blijkt dat er gepubli ceerd kan worden dankzij het feit dat veel sociologen zich voor het probleem interesse ren. Zij kunnen de facilitei ten die hun beroepsorganisa ties bieden, gebruiken om de aandacht op bijvoorbeeld de noodzaak tot verandering van rolpatronen te richten De situatie zoals in de Sowjet- Ume. waar het in het open baar uiten van zogenaamde 'bourgeois feministische' ideeën verbanning óf gevan genisstraf tot gevolg heeft, gaat voor Joegoslavië zeker niet op. "Ze krijgen wel vaak te horen dat ze bourgeois-fe- ministisch bezig zijn en dat ze zich teveel door Ameri kaanse radicale feministes la ten beïnvloeden Maar elke keer weer wordt er door de leden van de groepjes op ge wezen dat ze vanuit een mar xistische visie redeneren. Het gaat hun vooral om een werkelijke gelijkheid tussen vrouw en man. Door middel van publicaties, vertalingen van westerse boeken en het organiseren van discussie avonden proberen ze hun steentje by te dragen tot het veranderen van de patriar chale mentaliteit". Het betoog van genoemde vrouw (een Joegoslavische feministe?) maakt de heren om ons heen onrustig. Blyk- baar wordt de sfeer te serieus gevonden, want opeens zet een jongen voor ons een lied in Het is één van de laatste tophits van een Joegoslavi sche rockgroep met de illus tere naam Riblja Tsjorba' CVissoep'): "Ik hou ik hou ik hou van vrouwen, maar zy houden zoveel minder van my "Ach", roept het meis je met een grote gryns op haar gezicht de zanger toe. "er is nog hoop voor jullie, hoor..."

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 19