de nieuwe verslaving Snkele jaren geleden was er in Leiden vrijwel geen dartkroeg te vinden. Se rieuze spelers uit de Sleu telstad trokken naar de Bollenstreek waar het spel al veel langer op ni veau wordt gespeeld. De ze regio staat als de baker mat van het Nederlandse darts bekend. Bij ESTEC werkzame Britten wen sten hun pint niet langer te ledigen zonder dat er te vens een dartbord in het bierlokaal aanwezig was. Darts begint tegenwoordig ook bij de Hollander "in" te ra ken. Lieden van diverse plui mage worden door het dartvi rus besmet. Een caférijke stad als Leiden kon niet ach terblijven. Tien jaar geleden werd in café "In den oude Marenpoort" het eerste dart- bord aan de muur genageld. In eerste instantie bleef het bij schuchtere pogingen van de stamgasten om met het spel vertrouwd te raken. De laatste jaren begon het bij sommige darters te kriebe len. Het vrijblijvende gooien veranderde door de drang naar meer prestatie in com petitiegooien. Moesten de grootste fanatici voor het spelen van competi tie hun heil eerst nog in Noord wijk zoeken, de laatste twee jaar opende café na café de poorten voor het wed strijd-darten. Heden ten dage spreekt Leiden daadwerke lijk een woordje mee aan het dartfront. Elke week kan men wel in een toernooi te recht. Wie nu een Leids café binnenstapt maakt een gere de kans aldaar het bord met de "Buil" aan te treffen. Ook in menig huis siert het ronde bord de wand. Sportzaken springen gretig in op de toe nemende vraag van het pu bliek. Met het oog hierop slaan zij ruime assortimenten pijlen, borden en toebehoren Ruzie -4^ Harmonieus verloopt de groei in de dartwereld niet. De Ne derlandse Darts Bond (NDB) had lange tijd het alleenrecht voor wat betreft de organisa tie in Nederland. Ongeruste lieden waren echter weinig te spreken over de in hun ogen gezapige aanpak van de NDB. Deze dissidenten richt ten daarom ruim een jaar ge leden hun eigen bond op: de Nederlandse Intercity Darts Organisatie (NICDO). Dit tot groot ongenoegen van de NDB. De meeste Leidse darters heb ben het niet zo op die con troverse voorzien. Zij zien de vrede liever zo spoedig moge lijk getekend. Pieter de Ja ger, officieus Leids kam pioen: "Ik vind het een zwak ke vertoning, waar het darts niet bij gebaat is. De rol van de NICDO zie ik spoedig uit gespeeld. De NDB doet er nu immers van alles aan, terwijl de NICDO wedstrijden naar mijn smaak te ver uit de buurt zijn en té lang duren. De harde kern van het Neder landse darts zit nog altijd in Den Haag, een district dat vanwege zijn historie de NDB niet snel zal verlaten. Anderzijds zou ik volgend jaar best eens aan die wilde toernooien Willen deelne men. Volgens mij durft de NDB het toch niet aan om zijn goede spelers te schor sen. Dat is tot nu toe ook niet echt gebeurd." Peter de Winter, districtsbe stuurslid van de NDB en lid van de selectie, wil wat dat betreft ook een balletje op gooien: "Binnenkort ga ik me in die toernooien mengen. Eens kijken of ze mij durven te schorsen." Afschrijven- De eigenaars van de voornaam ste Leidse dartkroegen, De Marenpoort, Mijnheer Jans sen, De Taverne en de 3 Ha ringen zijn het erover eens: darts verdringt het biljart van de eerste plaats als kroeg- sport. Ruimtegebrek deed Haringen-exploitant Willem Mulder besluiten het biljart aan de kant te zetten en het minder oppervlakte vretende dartsspel in zijn café te intro duceren. "In het begin kreeg ik veel commentaar van de vaste bil jarters, maar na verloop van tijd wende men eraan. Met darten blijft de mogelijkheid bestaan om een spelletje te doen, wat voor een kroeg erg belangrijk is. Bovendien is de drempel veel lager om het spel te spelen. Iedereen kan pijltjes gooien, niet iedereen kan biljarten. Uiteraard komt er wel wat meer bij kijken om een beetje niveau in de dart- sport te bereiken, maar in principe valt darts gemakke lijk te leren", aldus de eige naar van de 3 Haringen in de Groenesteeg. De dartbaan in zijn etablissement is per dag vier tot vijf uur bezet. Soort gelijke geluiden zijn te be luisteren in de andere Leidse kroegen waar darts wordt ge speeld. Al win Janssen, eigenaar van "Mijnheer Janssen" aan de door Ruud Dobbelaar en Dirk-Jan Roeleven Bijlage van het Leidsch/Alphens Dagblad Concentratie is het hele eieren eten, bier hoort erbij en vrouwen cunnen even ver komen als mannen. De nieuwste vorm van verslaving is de Leidse regio binnengeslopen. Als je er eenmaal mee >egint blijf je doorgaan, zo zeggen de slachtoffers van dit nieuwe fenomeen. We bedoelen darts, een van oorsprong Engelse liefhebberij die druk doende is ook in ons land populair te worden. Een rond bord (met een roos en genummerde vakken) houdt in een groeiend aantal dartkroegen de gemoederen bezig. "Bij voetbal bleef ik altijd rustig, maar bij een partijtje darts sta ik te trillen op mijn benen". De Leidse darts-vedette Frans B redde Is in café De Marenpoort: "Laatst trokken tien man zich terug toen ik me opgaf voor een toernooi (foto Dtrt Krttlaci noeg vrouwen darts, vindt Peter de Winter, speler bij Dynamic Arrows en mede-or ganisator van het onlangs ge houden kroegentoernooi: "In Noord wij kerhout en Roelofa- rendsveen zijn vrouwen teams, in Leiden kan het nog veel beter wat dat betreft. Veel vrouwen durven niet, denk ik wel eens." Engeland is voor De Winter het voorbeeld. Daar speelt bij voorbeeld een vrouw als Ma ry Flowers de sterren van de hemel met een gemiddelde van 110 (180 is het hoogst denkbare). Fred van Hasselt, de eerste Leidenaar die zich onder de beste 32 spelers van Nederland schaarde: 'Toen ik en keertje een toernooi in Engeland speelde kwam ik in de eerste ronde tegenover een vrouw te staan. Dat is een makkie dacht ik. In luttele worpen was ik mooi uitge speeld. Ze bleek een oud-pro fessional te zijn". Omdat darts een kroegensport bij uitstek is, gaat het vaak hand in hand met drankge bruik. Het is echter een mis verstand dat de brercon- sumptie de pan uit rijst Zo staat het team van de Dyna mic Arrows in de regio be kend als de "Spa-Groentjes", terwijl het team van de Bull dogs de illustere bijnaam van "Cola-Boys" heeft gekregen. Peter de Winter zegt ook zon der pardon dronken spelers uit de wedstrijd te zetten wanneer hij als scheidsrech ter fungeert. Verslavend Darters beschouwen hun spel als een serieuze sport. In te genstelling tot in Engeland laten de media het naar hun smaak afweten. Hans Kruyff was jarenlang voetballer bij UVS en LFC. De laatste tyd heeft hij zich met groot en thousiasme op het dartspel gestort. Niet zonder succes, want bij het eerste Bollen- streek-rankingtoernooi in de Taverne werd hij verrassend tweede: "Bij voetbal train je een paar keer in de week, nu doe ik dat twee tot drie uur per dag. Ik vraag me daarom af wat meer sport is. Darts of voetballen?". Pieter de Jager: "Het darts werkt puur verslavend. Na dat ik moest stoppen met voetballen, ben ik via een ad vertentie in de krant bij Dy namic Arrows Sport gaan spelen. Ik besefte toen nog niet wat voor consequenties dat zou hebben. Voordat je het weet sta je hele weekein den te gooien." Piet van Houten: "Het preste ren speelt een belangrijke rol bij die verslaving. Je raakt niet uitgeleerd, het is nooit perfect. In Engeland werd het voor de toppers, profes sionals die een vette boter ham aan het darts verdienen, op een gegeven moment te gemakkelijk. De oplossing was simpel. Men maakte het vak voor de triple 20 (de hoogst denkbare worp) wat kleiner en ook de goeien kon den er weer tegenaan. Lukt het een keer niet, dan maak je je kwaad en gooi je er nog een schepje bovenop". Frans Breddels: "Het op fraaie wijzè uitmaken van het spel geeft een enorme kick. Bo vendien vind ik het winnen erg leuk" Moeite De darts port heeft zichtbaar moeite om de stormachtige ontwikkelingen bij te benen. Dat blijkt niet alleen uit het bestaan van twee bonden, maar ook uit het ontbreken van een concrete lijst die aan geeft hoe het met de speel- sterkte van de darters is ge steld. Gemiddelden die de spelers gooien worden nog maar sporadisch berekend De daartoe vereiste computer ontbreekt meestal Feit is dat de beste darters (nog) in Den Haag zitten. Daar zijn ook professionele dartcentra met 10 of meer vaste banen te vin den, terwijl er 350 teams aan de competitie deelnemen te gen bijv. 50 in de Bollen streek. Pieter de Jager: "De Britse Ha genees Mal con Nolan is zon der meer de beste speler in Nederland. Die steekt met kop en schouders boven de rest uit. Maar na hem begint het ondoorzichtig te worden. Zo werden twee weken terug verschillende goede Haagse spelers tijdens het nationale rankingtoernooi in Noord- w\jk, met als inzet een plaats bij de finales van het nationa le kampioenschap, door on der anderen mijzelf uitge schakeld. Een paar man uit Den Haag zijn echter toch nog beduidend beter. Het Ne derlandse niveau is relatief. Zo'n jongen als Nolan zou in Engeland niet veel in de melk te brokkelen hebben. Wat dat betreft bestaat er nog een grote kloof'. Frans Breddels nam onlangs deel aan het Open kampioen schap van Engeland, een toernooi met 1500 deelne mers, spelend volgens het knock-out systeem: "In de eerste ronde wist ik een goe de speler uit te schakelen, maar tijdens de tweede kwam ik niet meer aan de bak". De beste -4*^l""w Wie momenteel de beste speler in Leiden is. om nog maar te zwijgen over de Bollenstreek, daarover zijn de meningen verdeeld. Sommigen houden het voor wat Leiden betreft op Frans Breddels Anderen weer op Pieter de Jager, die in 1982 het gesloten Bollen streek-kampioenschap en vóór Breddels - de officieuze Leidse titel op zijn naam bracht. Breddels: "Als ik ga zeggen dat ik de beste ben wordt dat toch niet gepikt. Buiten my- zelf zie ik in Pieter de Jager en misschien een Fred van Hasselt in vorm de beten- spelers. Tegen Pieter heb ik vaak partytjes gespeeld, we hielden elkaar in evenwicht". De Jager "Breddels is de bes te, al gaat het onderling gelyk op. Daarachter is het dringen geblazen". Frans Breddels baarde in sep tember opzien door het "open Amsterdamse" te win nen Die zege wordt niet door iedereen even serieus geno men, omdat het hier een NIC- DO-toemooi betrof. Piet van Houten "Dat heeft veel min der niveau. Iedere willekeu rig goede speler uit de Bol lenstreek kan zoiets winnen. Laatst deed Theo Schrama in Rotterdam mee Hij werd meteen derde, terwijl Bred dels toen niet aan de bak kwam". Breddels relativeert zelf ook: "De beste spelers zitten nog by de NDB, maar dat zal spoedig veranderen." Wel heeft hy in Leiden naam ge kregen "Laatst trokken tien man zich terug toen ik me op gaf voor een Leids toernooi". Druk Zoals in vele andere sporten zijn de omstandigheden ty- dens het wedstryddart heel anders dan tydens de trai ning. In een wedstryd staan de spelers immers onder gro te druk. Een minieme afwy- king in de worp kan fataal zijn. Van Houten: "Sommige spe lers gooien beter onder druk, anderen juist minder In een com petitie wedstryd wordt er ook met duo's gegooid Som mige spelers die individueel slecht werpen, blyken het met een tweetal opeens wel te kunnen, ze zijn dan van de druk bevTyd. Zo'n speler weet immers dat als hy slecht gooit, de ander dat altyd nog goed kan maken Dat scheelt een stuk". Hans Kruyff: "Ik heb met voet ballen heel wat meegemaakt. Toen bleef ik altyd rustig, maar tydens een dartpartytje sta ik soms te trillen op myn benen". Nieuwe Rijn, vertelt: "Drie kwart van de mensen hier speelt weieens darts. Toen ik negen maanden geleden de zaak opende hing er één bord. Dat was zo overbezet dat er al gauw een tweede bord werd opgehangen. Nu moet ik al een afschrijfsys- teem invoeren om alle lief hebbers aan de beurt te laten komen. Helaas heb ik geen ruimte om nog meer borden op te hangen." n het eerste dartcafé van Lei den, In den oude Maren poort, hangen drie borden. De eigenaars Piet Bergman en Krijn van Ingen hebben daartoe een ingrijpende ver bouwing moeten verrichten. De investering voor deze dart-accommodatie bedroeg maar liefst tien mille. Kelder Bij café De Taverne aan de Ko- revaarstraat stond eigenaar Nico Reyneveld aanvankelijk niet te trappelen om een bord aan de muur te hangen. Dat kwam er pas toen de spelers van het Leidse dart-team de Bulldogs, die hun partijen in Noordwijk dienden te spelen, de Taverne-baas vroegen of zij aan de Korevaarstraat hun thuishaven mochten creëren. Inmiddels is de Taverne de kroeg met de meeste dambor den en het hoogst geklasseer de team van Leiden. In een kelder onder de bar hangen vijf borden, terwijl er op de begane grond nog één hangt. Reyneveld is door de grote belangstelling van zyn (deels ook Britse) klanten zelf ook maar pyltjes gaan werpen. Het zoveelste slachtoffer van de dartverslaving. De koffieshops blijven onder tussen niet achter. Ben Jon kers van de Bruine Boon ver ving zijn restaurant deels door een dartruimte met twee borden: "Dat was niet mijn eigen idee. Een horeca- vertegenwoordiger gaf mij de tip. Het slaat duidelijk aan. Er bestaan al plannen om met een team in de competi tie te gaan spelen." Peter Labruyère van de gelijk namige dumpzaak aan de Haarlemmerstraat ziet, na enige tijd dart-artikelen te hebben verkocht, lijn in het aanbod komen: "Ik werd op een bepaald moment hele maal maf van de vele soorten pijltjes die er zijn. In het be gin had ik er de ballen ver stand van, maar nu begin ik er aardig in te komen. De ver koop van borden en pijlen is bij ons sinds een half jaar ze ker vertienvoudigd". Vrouwen Darts is een spel waarbij het ac cent niet op de fysieke kracht ligt. Concentratie en veel uur tjes trainen zyn veel belang rijkere aspecten. Juist door het ontbreken van het krachtelement is darts erg ge schikt voor vrouwen. In wei nig andere sporten zal de ge lijkheid der sexen qua presta ties beter uitkomen. De ver houdingen liggen dan ook fif- ty-fifty wat betreft het aantal mannen en vrouwen dat darts speelt. Bij de Maren poort en Mynheer Janssen spelen gemengde teams. Toch spelen er nog niet ge-

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 13