„Europa is aantrekkelijker 3 Bram Wassenaar: recht door zee en open kaart Ford: amateur met NBA-salaris •>r> -C Toppers werken samen Mike Wiley en de stroom van ex-profs uit de VS Sport ZATERDAG 5 FEBRUARI 1983 Het is alweer ruim een decen nium geleden dat de eerste Amerikanen in de Europese basketbalcompetities infil treerden. Spelers uil het land waar het spelletje aan het eind van de vorige eeuw door James Naismith is uitgevon den moesten in 'de oude we reld' een nieuwe dimensie ge ven aan deze meest verbreide sport ter wereld. Voor zichzelf hadden en hebben ze diverse redenen om ae oversteek te wagen. In de meeste gevallen haalden ze thuis, waar het ni veau nog immer het hoogst is, de profs net niet en om toch nog een graantje mee te pik ken was en is Europa een re delijk alternatief en soms een omweg om er toch nog te ko men. Er waren gelukszoekers, avonturiers en ook zelfs spe lers bij die hier een nieuw be staan wilden opbouwen. Veelal kwamen ze voor een paar jaar om daarna terug te gaan. De clubs bij wie ze terecht ko men. of het nu Real Madrid, Thessaloniki. Malmö of Haaksbergen betreft, hebben zonder uitzondering maar één doel voor ogen. Beter wor den van en door die buiten landse ook Joegoslaven zijn momenteel in trek) inbreng. De vlucht die het basketbal heeft genomen is voor een be langrijk deel te danken aan die 'gastarbeiders', die als voorbeeld dienden voor de ei gen mensen. En met de kwaliteitsverbete ring werden, logischerwijs, ook de eisen die aan de im port-spelers worden gesteld steeds hoger. Nam men tien jaar geleden nog genoegen met een willekeurige bleke, net afgestudeerde twee meter man ergens uit Oklahoma die in het land der blinden toch nog gemakkelijk voor koning kon doorgaan: nu moet-ie minstens een jaar of wat in de NBA, de Amerikaanse pro fleague, hebben gespeeld. In Italië lopen inmiddels in de eerste en tweede divisie (Al en A2) 50 ex-profs rond. Die nu, op amateurbasis goud geld verdienen zoals bijvoor beeld de voor Torino uitko mende Don Ford (ex- Los An geles Lakers) die maar liefst 80.000 dollar per seizoen tou cheert. Wat dat betreft is er in tien jaar heel wat veranderd. LEIDEN - De basketbalclubs Leiden, Den Bosch en Haaksber gen hbeen een onderlinge overeenkomst gesloten om tijdens de play-offs geen spelers van elkaar over te nemen voor volgend seizoen. Pas na de finale van de extra competitie mogen de on derhandelingen beginnen. De besturen van de drie clubs kunnen dan ook nog spelers tegen houden naar een van de concurrenten te vertrekken. Hiermee hopen de basketbaltoppers de wildgroei aan onderlinge trans fers enigszins te beteugelen. De gedachte om een dergelijk ak koord te sluiten, is ontstaan omdat vorig seizoen al tijdens de play-offs bekend was dat sommige spelers het jaar daarop by de concurrent zouden spelen. NOORDWIJK - Dat geldt ook voor Nederland en zeker voor Lei den. Daar stapte, tien jaar gele den, ene Wayne Denham de Vijf Meihal binnen, die bomvol zat simelweg omdat-ie de eerste Amerikaan was. Het publiek stond op de banken en Bona Stars werd een begrip. Nu, na dat een eindeloze rij landgeno ten van hem die steeds groter en beter werden de revue zijn ge passeerd, zou Denham waar schijnlijk met een puntje van de bank genoegen moeten nemen. Inplaats van deze noeste werker en sobere scorer die alleen op basis van 'fundamentals' ver boven zijn onervaren Hollandse ploegmaten uitstak staat daar nu een zeer spectaculaire sprin ger als Wilson Washington die voorheen drie jaar in 's werelds beste competitie zijn niet gerin ge kunsten vertoonde. En naast hem loopt dan nog Mike Wiley, de alleskunner, die eveneens twee jaar bij de profs uitkwam. Ook hier gaat de spiraal nog steeds omhoog. Al valt dat be slist niét af te lezen uit de pu blieke belangstelling, want die is net als bij het betaalde voet bal tanende. Aanwinst De interesse voor Europa van de zijde der ex-profs is daarentegen stijgende. Michael Wiley, de laat ste aanwinst van Elmex Leiden, legt daar getuigenis van af als hij zegt: "Dat er zowel binnen als buiten de NBA veel gepraat wordt over het continentale bas ketbal. Een tijdlang werd ge dacht dat er alleen bij ons bas ketbal van niveau werd ge speeld. Alleen de zwakkere spe lers, de afvallers zeg maar, gin gen naar de overkant. Die tijd is voorbij. Europa is voor ons zeer interessant geworden. Om diver se redenen". Mike Wiley werd 24 jaar geleden geboren in New Orleans in het zuiden van de States waar Ame rican Football aanvankelijk zijn sport was. Dat veranderde toen hij op 14-jarige leeftijd verhuisde naar Californiö, de staat waar al tijd de zon schijnt en waar door het jaar heen op straat basketbal kan worden gespeeld. Op high- school, te vergelijken met de middelbare school hier, maakte hij rap furore en behoorde tot de beste spelers van het land, het geen hem de titel All America opleverde. Tientallen universi teiten stonden dan ook op de stoep om hem een beurs aan te bieden. In de praktijk betekent dat dat je een paar uur per week studeert en je voor het overige uitsluitend concentreert op bas ketbal. De rivaliteit tussen de universiteiten is enorm en sport is een manier om status te ver- De zwarte spelers zijn dor Ad van Kaam zeker niet kansarm wat elders in de Amerikaanse maatschappij nogal eens het geval is. Huis Hoe dan ook, Wiley bleef dicht bij huis door voor Long Beach State te kiezen, een universiteit met 44.000 studenten. Ook daar be hoorde hij tijdens zijn vier-jarig verblijf tot de uitblinkers en zijn naam prijkt nog steeds bovenaan op de topscorerslijst. De 23 NBA- clubs kiezen vervolgens aan het eind van het studiejaar uit de af gestudeerden hun nieuwe profs (het zwakste team heeft de eerste keuze) en in de tweede ronde van die zogenaamde 'draft' pikte San Antonio Spurs Mike Wiley op. Hij kreeg een contract (minimaal 40.000 dollar per jaar in de NBA) voor twee jaar. Na één seizoen boden de Spurs hem een contract voor vijf jaar waarin Wiley het lieve sommetje van 300.000 dollar kon verdie nen. Hij legde het naast zich neer omdat hij datzelfde bedrag in drie jaar wilde hebben. San An tonio verkocht hem daarop door naar San Diego Clippers waar hij na een jaar opnieuw in een finan cieel geschil verward raakte. De Italiaanse club Banco Roma gooide daarop een visje uit. Wi ley hapte gretig toe. "Ik hoorde", zo vertelt hij nu, "van diverse jongens die in Italië had den gespeeld goede berichten over het Europese basketbal. Ik was het gezanik over geld een beetje beu en was er inmiddels achter gekomen dat spelen in de NBA nou ook niet alles was. Het is een slopend bestaan met een schema van meer dan 80 wed strijden per seizoen. Het enige watje ziet zijn sporthallen, hotels en vliegtuigen. Alleen de echte goede spelers verdienen veel geld, het merendeel springt net uit de kosten en pleegt daarbij roofbouw op zichzelf. Er wordt, dag in dag uit, zeer fysiek ge speeld. Twee jaar in de NBA staat gelijk aan vier jaar Europa, dat kan je wel stellen". Teleurstelling Wiley ging dus een aantal collega's achterna, maar hem wachtte in Italië geen roem doch teleurstel ling. Banco Roma, de huidige koploper in het land der pizza's, bleek namelijk te beschikken over twee Amerikanen, van wie de 36-jarige Willie Sojourner (ui teraard een voormalige prof) evenwel nog maar moeilijk te Leiden. "Er wordt hier goed ge speeld". (Foto Holvast) motiveren was. Wiley: "Al snel werd me duidelijk dat ik alleen maar was gehaald om hem te prikkelen. Iets dat lukte want ze hielden mij aan het lijntje. De ene dag zeiden ze van morgen te ken je, de andere dag moest ik nog maar even wachten. Toen Theo Kinsbergen me, via make laar Jim McGregor, uit Neder land belde ben ik onmiddellijk op de trein gestapt. Ik daar heb ik tot nu toe geen spijt van. Op de Italiaanse mentaliteit knapte ik snel af." In Leiden voelt Wiley zich uitste kend op zijn gemak. "Het lijkt een beetje op thuis. De mensen zijn rustig en vriendelijk en bijna iedereen spreekt Engels. Daarbij is het niveau van het basketbal me ontzettend meegevallen. De topploegen doen heus niet zo veel onder voor de teams waarin ik speelde. Er wordt intelligent en fysiek stevig gespeeld. Het verschil is alleen dat in het in de NBA elke dag raak is en dat je hier moet wachten op een topper omdat de rest niet kan meeko men. Maar", zo lacht hij, "dat vind ik niet zo'n probleem. Voor het eerst sinds jaren ben ik hele maal tot rust gekomen. Dat opge jaagde gevoel is weg." Wat vooral opvalt in het spel van Wiley is zijn soepele tred en zijn bereidheid om veel vuil werk op te knappen bij het verdedigen. Over dat laatste zegt hij: "Dat is noodzaak wil je je in de NBA kunnen handhaven. Omdat daar alleen man tegen man wordt ge speeld kan je je niet permiteren om jouw tegenstander te laten lo pen. Wordt er iemand uitge speeld dan moet je overnemen. Dat zit er bij mij gewoon inge pompt. Bij Elmex gebeurt dat nog te weinig. Ik denk dat dat een kwestie van tijd is. Wilson Washington en ik zijn eigenlijk nog maar pas bij de ploeg. De jongens moeten nog aan onze speelstijl wennen. Verdedigen is misschien niet het leukste, maar zeker wel het belangrijkste ele ment van het basketbal. Wie dat goed doet, die wint." In vergelijking met bijvoorbeeld San Antonio, dat bij elke thuis wedstrijd kan rekenen op 15.000 toeschouwers, loopt Leiden be paald nog niet warm voor zijn in een nieuw jasje gestoken eredivi sie-vertegenwoordiger. Wiley zit daar niet mee. "Okay, er komen niet zoveel mensen, maar dege nen die er zijn leven ontzettend mee. Dat is in de NBA wel an ders. Het publiek wat daar zit is een beetje 'sophisticated'. De meeste toeschouwers zijn een avondje uit, komen in hun beste kleren. Ze zijn erg kritisch, klap pen zelden. Het klimaat voor basketbal is hier niet erg gunstig. Alles speelt zich binnen af en er zijn te weinig hallen. Bij ons kan je het hele jaar door op elke hoek van de straat buiten spelen. Daarnaast kan je altijd in een zaal terecht. Dan is de interesse van de jeugd er vanzelf." Aanbieding Of Mike Wiley volgend seizoen ook in Leiden blijft hangt van hem zelf af. "Ik heb al, ongeacht of we kampioen worden of niet, een aanbieding van Elmex op zak", meldt hij. Als ik voor Europa kies dan ga ik ook nergens an ders spelen, want ik vind dat ze me uitstekend behandelen. Maar ik weet het nog niet. Ik wil later graag coach worden op een colle ge, het liefst op Long Beach Sta te. Zo links en rechts heb ik ook vernomen dat er NBA-clubs in mij zijn geinteresseerd. Hoe be kender je bent, des te meer kans heb je straks op een baan als coach. Daarom lokt de NBA toch weer, want daar maak je naam. Ook al beginnen ze inmiddels te begrijpen dat je hier heus niet loopt te lanterfanten. Er is al een aantal voorbeelden van spelers die zich via Europa in de NBA speelden. Dus zo goed is jullie basketbal wel." VOORSCHOTEN (GPD) - Een dezer dagen komt Haico Scharn in Voorschoten op be zoek. Een visite die past in de inwerkperiode van Bram Wassenaar, die onlangs door de KNAU bereid werd gevonden om tot 1 oktober de functie van 'afvallige' Scharn waar te nemen. Een onderonsje van twee heel goede bekenden die er in het begin van de jaren '70 voor zorgden dat de Nederlandse herenatletiek op de middenafstand over de gren zen een gezicht kreeg. Vooral in Scandinavië waren beiden graag gezien: de rijk geta lenteerde Bram Wassenaar en de slimme vechter Haico Scharn. Aan gespreksstof zal het niet ont breken. Bram Wassenaar neemt alvast een voorproefje: „Het is nu bijna twaalf jaar geleden. Ik liep toen al vroeg de limiet voor de Europese Kampioenschap pen. Haico bleef steken totdat we een wedstrijd in West-Duitsland kregen. Ze hadden mij in de A- serie gezet en Haico in de B-loop. We hebben toen gewisseld en in zijn race liep Haico exact de li miet van 3.40,8 op de 1500 me ter". Roemloos Een leuke herinnering, al vergeet Bram Wassenaar het liefst het vervolg: die Europese kampioen schappen zelf, waar hij roemloos in de serie ten onder ging en Hai co voor Nederland de eer redde door als enige uit de ploeg de fi nale te halen. Dat was in 1971 in Helsinki. De Finse hoofdstad waar dit jaar de eerste wereldkampioenschap pen worden gehouden en daar zou het best eens kunnen gebeu ren dat beiden elkaar weer tref fen. Bram Wassenaar als een van de begeleidende KNAU-trainers en Haico Scharn als belangstel lend zaakbehartiger van met na me Rob Druppers of van nog een ander talent uit Scharns 'renstal'. In dat onderonsje zullen die actue le zaken ongetwijfeld meer aan de orde komen dan die herinne ringen aan de tijd dat beiden el kaar als recordhouder afwissel den. Tussen de EK van Helsinki '71 en de WK '83 ligt bij wijze van spreken een eeuw. Fenomeen Sponsoring was voor de Neder landse atleet toen nog een onbe kend fenomeen. Al mocht Bram Wassenaar zich een jaar na Hel sinki de eerste Nederlandse at leet noemen die gesteund werd door een Oosterbeeks reinigings bedrijf waarvoor hij als tegen prestatie mondeling reclame moest maken. Ook werd er i buitenland al betaald vooi optreden van het Nederlandse duo, getuige de uitspraak van Wassenaar „Ik zorgde voor de startgelegenheid en Haico voor de centen". Inderdaad, centen. Een bedragje dat niet in verhouding staat met de forse bedragen die topatleten nu op hun rekening bij de bond overgemaakt krygen. 'Renstal len' waren ook nog een onbe kend fenomeen. Het is niet uitgesloten dat de schoenenfirma by wie Rob Druppers onder contract staat, straks in Helsinki vertegenwoor digd wordt door part-time mede werker Haico Scharn en fullti mer Jos Hermens die twaalf jaar geleden ook al in Helsinki zijn debuut maakte. „Het is voor mij natuurlijk belang rijk te weten hoe Haico zich ten opzichte van my opstelt. Vrywel de gehele A-selectie is bij 'zijn' firma onder contract. Ik heb ech ter tot nu toe niet de indruk ge kregen dat men zich van mij en mijn trainingen distantieert. Ik hoop dat ik de kans krijg te werken zoals ik wil en daarin heb ik best vertrouwen", aldus Bram Wassenaar, wiens motto is „recht door zee gaan en open kaart spe len". De toekomst zal moeten uitwijzen of daardoor conflicten overwon nen kunnen worden, want con flictstof ligt er te over. Mede ook omdat de KNAU zich twee jaar geleden aan een schoenenspon sor bond en niet koos voor de in West-Duitsland gekozen consor tium-vorm, waarin alle sportkle- dinggiganten hun inbreng heb ben, alsmede hun reclamemoge lijkheden. Bram Wassenaar kent de proble matiek als nog actief loper en marathonloper, die dit seizoen zelfs nog voorkomt in de natio nale B-selectie dankzy zijn 2.21,52. Van die lyst kan de 38-jange overi gens geschrapt worden, want marathontraining, fungeren als bondstrainer en een volledige dagtaak by het voorlichtingsbu reau voor voeding gaan niet sa men. In zijn inwerkperiode heeft Bram Wassenaar ook een gesprek gear rangeerd met de grote man ach ter de KNAU-sponsor, Henny Warmenhoven. Hij wil precies de in en outs kennen. Bijvoorbeeld over de vraag of hij mee zou kun nen naar een trainingskamp dat Bram Wassenaar voelt veel voor een vaste aanstelling bij de KNAU. belegd wordt door de 'concur rent'. Haico Scharn stootte daar bij op problemen. „Ik vind dat je beslist een sponsor die de KNAU steunt, recht moet doen. Aan de andere kant moet alles gedaan worden om te voor komen dat atleten zelf de dupe worden van deze gegroeide si tuatie", klinkt het. „Geld is een belangrijke rol gaan spelen. Ik heb daar geen moeite mee. Atletiek is veel populairder geworden. Kyk maar naar de wedstrijden in het Europese cir cuit. Ik kan het vergelijken. Ook ik heb in Koblenz gelopen, toen een heel bescheiden accommo datie. Ja, ik zou het in deze tijd nog best eens over willen doen", waarmee Bram Wassenaar niet direct doelt op die bankbiljetten. „Alleen al het lopen voor zoveel mensen en tegen zulke goede te genstanders". Amusementwaarde „Als je die belangstelling ziet, die amusementswaarde die de atle tiek heeft, mag daar best wat te genover staan. Ik heb het er ech ter moeilijker mee als er voor binnenlandse wedstrijden veel gevraagd wordt. Dit dan wel met de kanttekening dat het ook een absurde situatie is dat Neder landse organisatoren soms wel de buitenlanders flink honore ren, maar de eigen atleten af schepen met veel kleinere bedra gen. Toch neig ik zeker wat be treft Nederlandse wedstrijden naar de opvatting dat het gevaar lijk is het deelnemen te laten af hangen van de hoogte van de be dragen. Ik heb het idee dat de ontwikkeling in ons land wat te snel is gegaan". Wat dat betreft mag je Bram Was senaar wel een beetje behoudend - maar dan in de goede zin van het woord - noemen. Alles wat snel gaat - behalve een atleet in de race dan - hoeft niet meteen goed te zijn. „Neem de jonge lopers die een voorzichtige aanpak nodig heb ben. Te gemakkelijk wordt er naar schema's van toppers geke ken. Naar die van Coe en Ovett bijvoorbeeld, die behoorlijk in tensief trainen met heel korte rust tussen de 'duizendjes'. Je roept dan een hoge verzuring op van het jonge lichaam. Het li chaam moet zich (geleidelijk aan passen. Dat kost jaren. Ook Rob Druppers is niet in één seizoen zover gekomen. Hij doet ook- al tien jaar aan atletiek". Bram Wassenaar denkt nu dan ook wel heel wat verder dan Helsinki of Los Angeles volgénd jaar. „Je moet al denken aan de Olympi sche Spelen van Seoel in '88. Daar nu al naar toe werken, waarbij ik evenals Haico veel waarde hecht aan gedecentrali seerde trainingen waarin zeker het contact met de clubtrainer centraal moet staan. Een organi satie met naast de bondstrainer regionaal verdeelde zogenaamde speerpunttrainers Daarmee laat Bram Wassenaar al doorschemeren dat hij zijn tijde lijke functie straks best voor een vaste aanstelling wil verwisse len. „Van weerszijden bekijken we het tot oktober en ik zou lie gen als ik nu beweerde dat ik al leen maar tijdelijk actief wil zijn", aldus Bram Wassenaar die uit hoofde van zijn beroep, het voorlichtingsbureau voor de voe ding dus, ook over dat aspect best iets kwijt wil. Kruiden Hij is er namelijk van overtuigd dat er elders in Europa naast doping gewerkt wordt met natuurpro- dukten, vooral in de kruiden sfeer. „Dat de Russen bijvoor beeld ging seng zouden gebrui ken, wordt vaak gerangschikt onder de rubriek wilde verhalen. Ik hecht er echter wel geloof aan. Ik weet nog goed dat ik, toen ik nog in Oosterbeek trainde, brandnetels plukte en die gingen op de tomaat. Brandnetels bevat ten veel ijzer". „Ik weet ook dat tarwekiemolie een zuurstofbesparend effect heeft. Er is erg veel in de natuur dat, zonder dat je aan doping- middelen die op de lijst staan denkt, in de sport bruikbaar is. Ik heb het idee dat ze dat in het buitenland al aardig op het spoor zijn. In ons land zou dat best eens onderwerp kunnen zijn van een goed onderzoek", vindt Bram Wassenaar.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 10