Dood Horb schok voor Surinamers Nigeria bewees Ghana 'n dienst Tweestrijd Suriname beslecht Scheuring dreigt in partij van Haughey Volgende week staking verwacht Verzet Berlin (El Salvador) overwonnen Steun Ghana Geschoold kader hard nodig VRIJDAG 4 FEBRUARI 1983 Buitenland DUBLIN (Reuter) - De Ierse op positiepartij Fianna Fail wacht mogelijk de grootste scheuring in haar geschiedenis na het afwij zen van een verzoek van dissi denten in de partij om spoedig de politieke toekomst van leider en voormalig premier Haughey te bespreken. Woensdag ondertekenden 41 van de 74 parlementsleden van de partij, onder wie vijf voormalige ministers, een petitie waarin werd gevraagd vandaag een bui tengewone vergadering te hou den om de kwestie van het lei derschap te bespreken na ont hullingen over een afluister- schandaal tijdens Haughey's laatste regering. Dissidenten in de partij, die vorig jaar twee maal trachtten Haug hey te wippen, wilden op de ver gadering een stemming over Haugey's leiderchap. Zij meen den voldoende steun te hebben om hem te laten vallen. Maar de voorzitter van de Fianna Fail, James Tunney, heeft de ver gadering uitgesteld. De dissidenten wijzen het uitstel af, blijkbaar omdat ze bang zijn dat Haughey in het extra week einde meer steun van partijleden in het gehele land zou kunnen oproepen. Diplomaat goochelt met geld Charles Haughey LONDEN (GPD) - De Hoge Com missaris (ambassadeur) van Zim babwe in Engeland, Robert Zwi- noira. heeft van zijn regering een ernstige reprimande gekregen omdat hij, zonder daarvoor toe stemming te vragen, in de sjieke Londense wijk Mayfair een huis heeft gekocht voor 700.000 pond (3 miljoen gulden). Daarmee heeft Zwinoira in één klap bijna al het geld opgemaakt dat de regering van Zimbabwe had gereserveerd voor de aan koop van woningen voor diplo matiek personeel over de gehele wereld. Voor dit doel was een be drag van 770.000 pond (3,3 mil joen gulden) opzij gelegd. Zwinoira heeft een aantal opval lende financiële goocheltrucs uitgehaald om het huis in May fair te kunnen kopen, aldus een rapport van de Rekenkamer van Zimbabwe, waarvan de inhoud gisteren in Londen is bekendge maakt. Zo gebruikte hij geld dat was bestemd voor pensioenen. Hij nam bovendien een royaal kre diet op bij de bank van het Hoge Commissariaat Daarmee zette Zwinoira zijn regering voor ren tebetalingen van meer dan 100.000 pond (420.000 gulden). Ten slotte betaalde de Hoge Commissaris 120.000 pond (een half miljoen gulden) te veel voor het huis, dat hij niet eens had la ten taxeren. Zwinoira voerde gisteravond voor de tv-camera's van de BBC als verdediging aan, dat de door hem gekochte woning de goed koopste was die hij op een aan hem voorgelegde lijst had kun nen vinden. DEN HAAG (GPD) - Van verschillende zijden in Paramaribo is gisteravond de verwach ting uitgesproken dat er volgende week zal worden gestaakt uit protest tegen de de dood van de tweede militair van het land, majoor Roy Horb. Volgens de Surinaamse staatsradio heeft Horb zich in de nacht van woensdag op donderdag in zijn cel opgehan gen aan het koord van zijn sportbroek. Horb was vorig weekeinde samen met twintig anderen gearres teerd in verband met een ver meende samenzwering tegen le gerleider Bouterse. De officiële lezing, dat Horb zelfmoord pleegde, wordt zowel in Surina me als in Nederland alom betwij feld. In Suriname heeft het bericht van de dood van Horb grote op schudding en angst veroorzaakt. Na de melding van de dood van Horb via de radio haalden veel ouders hun kinderen van school. Op een middelbare school wil den de leerlingen de Surinaamse vlag die elke ochtend wordt ge hesen, halfstok hangen. Dat werd aanvankelijk verhinderd door de directeur maar nader hand slaagden de leerlingen er toch in de vlag naar beneden te krijgen. Zegslieden in Paramaribo menen dat de verslagenheid onder de bevolking bijna even groot is als na de executies van 15 vooraan staande Surinamers op 8 decem ber van het vorig jaar. Niemand in Paramaribo gelooft ook dat Horb zelfmoord heeft gepleegd maar dat hij in opdracht van Bouterse uit de weg is geruimd. Ook de omstandigheden waaron der Horb dood zou zijn aange- trofffen lijken zelfmoord uit te sluiten. Horb zat in de streng be waakte gevangenis van de mili taire politie, vlak naast Fort Zee- landia, het hoofdkwartier van Bouterse. Woordvoerders van verschillende organisaties van Surinamers in Nederland spraken hun grote twijfel uit over de bewering dat Horb zelfmoord zou hebben ge pleegd. Een familielid van Horb zei tegenover de NCR V-radio dat Roy Horb (30) er niet de persoon naar was, om zoiets te doen. Ex- premier Chin A Sen zei er van overtuigd te zijn dat Horb is ver moord. De bijna integrale uitzending door Radio Nederland Wereldomroep van de persconferentie die de Surinaamse ambassadeur in Ne derland Henk Herrenberg woensdag in Den Haag hield heeft grote verontwaardiging ge wekt onder de Surinamers. Zoals bekend zendt de Wereldomroep iedere ochtend om zes uur rich- Uranium-ongeluk In Japan is een geleerde omge komen bij een experiment met kernbrandstof. De 23-ja- rige Minoru Kikuchi verloor het leven toen een reageer buis met uranium ontplofte. Volgens een woordvoerder van het instituut voor de ontwik keling van kernbrandstoffen te Ningyotoge, op 550 km ten westen van Tokio, waar het ongeluk zich voordeed, be stond geen gevaar voor radioactieve straling. Over de oorzaak van het ongeluk kon hij geen mededelingen doen. Veil geen president Simone Veil, oud-voorzitter van het Europese Parlement, heeft gezegd dat ze niet be schikbaar is voor het presi dentschap van de staat Israël. De socialistische parlementa riër Jacques Amir zei dat zij als Frans-joodse politicus en overlevende van een nazi concentratie-kamp een ideale president zou zijn "die het karakter van Israël als staat voor alle joden en niet alleen voor de joden van Israël zou versterken". Walvisvangst Het parlement van IJsland heeft met 29 tegen 28 stem men de besluiten aanvaard van de internationale com missie voor de walvisvaart voor een verbod van het van gen van walvissen met in gang van 1984. Walvisvaartkringen op IJsland, dat op de wereldranglijst wat de tonnage betreft de derde plaats inneemt, hadden ver geefs geprobeerd druk op de regering uit te oefenen, zich tegen het besluit van de com missie te verzetten. Nobelprijs De Oostenrijkse nazi-speurder Simon Wiesenthal is een van de ruim 75 kandidaten voor de Nobelprijs voor de vrede van 1983. Het Noorse No- belcpmité heeft dit beves tigd. De leider van de thans verbo den vrije vakcentrale Solida riteit in Polen, Lech Walesa, is opnieuw voorgedragen. Walesa was al kandidaat voor de prijs in '81 en '82. maar kreeg haar niet. ting Zuid-Amerika uit en be hoort haar Surinaamse program ma tot de meest beluisterde in het hevig gecensureerde en ge lijkgeschakelde land. In Surina me vindt men de wijze waarop Herrenberg de Nederlandse pers behandelde meer dan schandalig en verwijt men hem dat hij geen woord van afkeer over de execu ties van 8 december heeft geuit. De bewering van Herrenberg dat het Surinaamse volk massaal over de gebeurtenissen van 8 de cember is heengestapt en zich nu achter het leger heeft geschaard wordt als grove leugen bestem peld. SAN SALVADOR (Reuter/AFP) - De veiligheidstroepen van El Salvador hebben gisteren de strategische oostelijke stad Ber lin zonder een schot te lossen weer in handen gekregen nadat linkse guerrillastrijders zich na drie dagen voor de naderende troepen hadden teruggetrokken. Dit heeft de minister van defensie, generaal José Guillermo Garcia, meegedeeld. Hij noemde de ver overing van de stad door 700 guerrillastrijders een publici teitsstunt die bedoeld was om de wereld te tonen dat zij een macht waren waarmee de wereld reke ning diende te houden. Het op 113 km ten zuidoosten van de hoofdstad in de provincie Usulutan gelegen Berlin was de grootste stad die in drie jaar bur geroorlog in handen van opstan- Een hulppost van het Rode Kruis registreert aanmeldingen voor hulp )an Salvadorianen die het geweld in Berlin zijn ontvlucht. Het ministerie van buitenlandse zaken in Washington heeft be vestigd dat de Amerikaanse ser geant Jay Thomas Stanley (25) door een kogel in een been werd getroffen toen hij aan boord van een helikopter van het Salvado- riaanse leger boven de provincie Usulutan vloog. Hij was niet "in gevechtspositie" toen dit inci dent zich voordeed. De Amerikaanse adviseurs hebben de instructie aan geen enkel ge vecht deel te nemen en zich niet in gebieden te begeven waar zich botsingen voordoen. Het is voor het eerst dat een Ameri kaanse militair in El Salvador is gewond sedert Washington be gin 1981 besloot militaire advi seurs te sturen om het leger bij te staan in zijn strijd tegen de guer- rilleros. delingen viel na twee dagen felle strijd die 60 mensenlevens eiste. Volgens de minister waren er aan wijzingen dat de verzetsstrijders zich hadden teruggetrokken naar de kleine steden San Agus- tin en San Francisco Javir, ca 16 km ten westen van Berlin. Beide plaatsen zijn sedert vorige week in handen van de verzetsstrij ders. Reagan: 1983 is bijbeljaar WASHINGTON (DPA) - De Amerikaanse president Ro nald Reagan heeft 1983 uitge roepen tot "jaar van de bij bel". Hij riep de Amerikanen op zich tot de godsdienst te wenden om opgewassen te zijn tegen de grote uitdagin gen waarvoor de Verenigde staten zich geplaatst zien. Volgens Reagan geeft de bijbel antwoord op alle problemen die de mensheid kent. Een diep innerlijk geloof is naar zijn mening deel van het Amerikaanse erfgoed en deel van de fundamenten van de natie. DEN HAAG (GPD) - Met de dood van de voormalige garnizoens commandant Roy Horb (30), tot voor kort de tweede man in het nationale leger na bevelhebber Desi Bouterse, is een lange twee strijd om de feitelijke macht in Suriname definitief beslecht. Horb werd zondagavond samen met twintig andere militairen gearresteerd onder beschuldi ging van het beramen van een gewapende samenzwering tegen bevelhebber Bouterse. In Paramaribo werd van officiële zijde beweerd dat Horb betrok ken was bij de voorbereiding van een vermeende coup-poging tij dens de afgelopen kerstdagen. De executie op 8 december van vijftien Surinamers werd ook al in verband gebracht met deze zo genaamde kerstcoup, waarvoor nooit bewijzen zijn geleverd. Horb was een van de zestien mili tairen van het eerste uur die in de nacht van 25 februari 1980 een geslaagde staatsgreep uitvoerde in Suriname. Hij maakte daarna snelle carrière in het Surinaamse leger: hij begon als sergeant en eindigde in de rang van majoor. Als tweede man van de legertop had hij naast Bouterse zitting in het beleidscentrum, het feitelijke machtslichaam in Suriname. Horb stond bekend als een ijdele maar gewone jongen die weinig politieke aspiraties vertoonde. Hij belichaamde het traditionele militaire karakter in de legertop en had nogal wat moeite met het links-radicale optreden van zijn enige meerdere, luitenant-kolo nel Bouterse. Vooral na het uit roepen van de socialistische re publiek Suriname in het voorjaar van 1981 ontstond er een verwij dering tussen Horb en Bouterse. Terwijl Bouterse zich liet inspire ren door revolutionaire bewegin gen als die op Cuba en Greneda en het nationaal leger wilde om vormen tot de voorhoede van het zogenaamde revolutionaire pro ces, omringde Horb zich steeds meer met personen die een te rugkeer naar een vorm van de mocratie nastreefden. Tot zijn adviseurs behoorden onder meer mr. André Haakmat, de voorma lige minister van buitenlandse zaken en justitie die tijdig naar Nederland is gevlucht. Ook Cy- riel Daal, de vermoorde vak bondsleider van de Moederbond, behoorde tot zijn adviseurs. Horb had goede banden met ex- premier Chin A Sen die hij in ok tober jongstleden nog een be zoek bracht in Pittsburg. Waar nemers in 'Paramaribo vreesden in toenemende mate dat de toe komst van Suriname beslist zou worden in een directe confronta tie tussen Bouterse en Horb. Horb, die niet afkerig was van een eventuele terugkeer van de militairen naar de kazerne, kon evenwel weinig ondernemen zonder Bouterse. Horb was niet erg populair in het leger (daarbuiten des te meer) en ondanks het feit dat hü garni zoenscommandant was, werd hij zelden alleen in de kazerne gesig naleerd. Dat deze tegengestelde personen nog zolang met elkaar konden samenwerken wordt in verband gebracht met een eed die ze aan de vooravond van de 25 februari hadden gezworen en waarin ze hadden beloofd elkaar te zullen blijven dekken tot de dood. Deze dood is voor Horb toch nog snel gekomen. En zoals insiders menen niet geheel onverwacht. Na zijn arrestatie van zondag werd zowel in Suriname als in Nederland regelmatig gesugge reerd dat Bouterse op dezelfde manier met Horb zal afrekenen als hij deed met zijn vijftien op posanten op 8 december 1982. De definitieve nederlaag van Horb tekende zich af in november van het vorig jaar toen hij Haakmat en Daal zijn steun toezegde in hun poging Bouterse middels massademonstraties tot een te rugkeer naar de democratie te dwingen. Op 6 november ver scheen hij echter samen met Bouterse op de Surinaamse tele visie en sprak tegen dat er grote onenigheid binnen de militaire top bestond. Zijn adviseur Haak mat maakte hij toen uit „voor een figuur die voortdurend pro beert splijtzwammen te creëren binnen de legerleiding". Na de executies van 8 december trok Horb zich uit protest terug uit het beleidscentrum en werd hij door Bouterse op non-actief gezet. Hieruit kan men opmaken dat Horb zich distantieerde van de gewelddadige moorden van 8 december. Zegslieden in Para maribo menen dat Horb de laat ste maand steeds verder geiso- leerd raakte binnen het leger en nog slechts kon rekenen op de steun van een kleine groep lijf wachten. ACC RA/LAGOS (AFP/Reuter/ GPD) - De internationale hulp verlening aan de onafzienbare stoet verdreven illegale arbei ders uit Nigeria begon gisteren geleidelijk op gang te komen. Unicef, het kinderfonds van de VN. werkt aan een noodplan, vooral bestemd voor de tiendui zenden Ghanese vluchtelingen die nu opeengehoopt zitten in een kamp bij Aflao, de grens overgang tussen Togo en Ghana. In Benin, Togo en Ghana zijn de eerste hulpzendingen aangeko men: graan uit de Verenigde Sta ten, spijsolie en visconserven uit de Bondsrepubliek, melkpoeder uit Ierland, dekens en tenten van de Liga van Rode Kruisvereni gingen. die ook een vliegtuig, een hospitaalschip en medisch personeel ter beschikking heeft gesteld. Minister Schoo (ontwikkelingssa menwerking) heeft een bedrag van 189.000 gulden beschikbaar gesteld voor hulpverlening aan de Ghanezen. De organisaties „Mensen in Nood", Memisa en Cebemo, die zich met ontwikkelingshulp bezighou den, voeren gezamenlijk actie voor steun aan de Ghanese vluchtelingen. Gisteravond is er vanuit Nederland een vliegtuig vertrokken met voor 25.000 gul den aan medicamenten. Eind februari worden per boot vier grote containers met voedings middelen naar het Westafrikaan- se land gestuurd. Zij zullen over het land worden verspreid en per stuk genoeg bevatten om 20.000 mensen irn weck lang te voe den. Vermoedelijk zullen er op korte termijn twee vrachtwagens vanuit Nederland naar Ghana worden gebracht. „Mensen in Nood", Cebemo en Memisa bera den zich nog over een grote mza- mriing—ctte voor de vluchtelin gen. Het Rode Kruis heeft inmid dels giro 777 opengesteld voor steun aan de uit Nigena gestuur de Ghanezen. Dit .Nigeria heeft Ghana met het uitwijzen van ongeveer een miljoen Ghanezen onge vraagd een dienst bewezen. Ondanks alle ellende die het land nu binnen enkele weken overspoelt, komen daarmee de artsen, verpleegkundigen, onderwijzers en timmerlui te rug. Die waren de afgelopen tien jaren naar Nigena ver dwenen omdat er in Ghana voor hen te weinig te verdie nen viel. Aan die uittocht van geschoold kader is nu onver wacht een einde gekomen. Door hun terugkeer wordt het land ook minder afhanke lijk van uit het buitenland aangetrokken specialisten". de reactie van een voor korte tijd in ons land verbly- vende Ghanese intellectueel op de situatie die zich de af gelopen dagen heeft ontwik keld. Hy erkent wel dat dege nen die nu terug komen nog wel enkele maanden nodig zullen hebben voordat ze zich zullen hebben hervestigd in hun dorpen van afkomst. Zxj moeten daar zelf zorgen voor hun dagelijks onderhoud door de landbouw weer op te De Ghanezen die de afgelopen tien jaren naar het buitenland en met name Nigeria hetzij legaal of illegaal zijn vertrok ken, werden aangetrokken door de grote verdiensten in dat land en het vele werk wat daar voorhanden was dank zij de inkomsten uit de olie. Het waren voornamelijk de Ashanti's die in het centrum van het land in het regenwou dengebied wonen, die uit Ghana vertrokken nadat daar de economische malaise in trad doordat de wereldcacao- prijs in elkaar stortte. Onder hen bevonden zich juist de mensen met een goede oplei ding, waaraan het land juist zo'n behoefte heeft. De Ashanti's. behorende tot een dynastie van ruim 2000 jaren oud, zijn altijd al een reislustig en avontuurlijk volk geweest. Toen na de eeuwwisseling de cacaoteelt vanuit Brazilië naar Ghana werd gebracht, waren het de Ashanti-boeren die met hard werken er voor zorgden dat Ghana het eerste cacao-pro- ducerende land ter wereld werd door Cees Keizer instorten caomarkt ruptie Dit was voor luchtmacht-luite nant Jerry John Rawlings aanleiding de macht te grij pen. Maar toch droeg hij die macht na een half jaar over aan een gekozen parlement en een gekozen president, dr. Hilla Limann. Rawlings deed dit met de waarschuwing, dat mocht Limann niet in staat zijn de corruptie de kop in te drukken, hij weer terug zou komen. Dat deed hij inder daad op oudejaarsdag 1981. De macht over het land kwam in handen van de door Raw lings geleide People's Natio nal Defence Council. Een van de eerste maatregelen was het sluiten van de grenzen voor alle importen. Iedereen die in de hoofdstad Accra overbodig was, joeg Rwa- lings terug naar de akkers om de landbouw en vooral de ca caoteelt weer op poten te zet ten. De industrieën die in de jaren zestig en zeventig waren op gebouwd toen het geld van de cacao en de buitenlandse hulp niet op kon, zijn de afge lopen maanden gesloten Het meeste personeel van die fa brieken verdween naar Nige na of keerde terug naar de Wat de olie de laatste jaren is geweest voor Nigeria, was de Ghana. Door het •an de wereldcaca- i de enorme cor- achtereenvolgen de militaire regiems, stortte Ghana economisch in de af grond. dorpen om daar het boeren bedrijf ter hand te nemen. Want het volk moest toch eten. Door al deze maatregelen van Rawlings heeft de bevolking de afgelopen zes maanden geen kruimel brood meer ge zien, omdat er geen bakmeel meer werd geïmporteerd. Benzine voor transport was met mondjesmaat beschik baar. De in de havenstad Te- ma draaiende raffinaderij kon slechts dan aan Nige- naanse ruwe olie komen, als contant in dollars werd be taald. Omdat die dollars er vaak niet waren, werden de tankers niet gelost De afgelopen maanden heeft Rawlings ook alle handel op de markten verboden. De marktvrouwen werden met geweld verdreven omdat zij door een steeds groter wor dende schaarste de prijzen opdreven. Eeuwenlang heb ben de marktvrouwen via hun marktsysteem binnen de verschillende stamgebieden de economie draaiende ge houden. Mede door deze maatregel is onder de bevol king en met name onder de Ashanti's - Rawlings is geen Ashanti, hij heeft een Schot se vader een een Ewe-moeder - een grote haat tegen Raw lings ontstaan De vluchtelingen uit Nigeria komen nu terecht in een sfeer die uiterst geladen is. „We le ven hier dagelijks op een vul kaan en weten niet wanneer die zal uitbarsten", schreef een in het Ashanti-gebied werkende geestelijke. Dat is ook de reden dat Rawlings de afgelopen week alles wat in het land nog vier wielen heeft en kan rijden, heeft gevor derd en naar de grens met To go gestuurd om daar de vluchtelingen op te halen. Van daaruit worden ze niet naar de hoofdstad Accra ge bracht. want Rawlings vreest dat als die miljoen vluchtelin gen daar bij elkaar komen er een grote onrust zal uitbre ken. die uiteindelijk de vonk in het kruitvat zal betekenen. Alle Ghanezen die nu terug ke ren uit Nigeria worden met de schamele transportmidde len die er nog zijn, gebracht naar centra in de vier uithoe ken van het land. Van daaruit moeten ze zelf maat zien hoe ze in hun dorpen terecht ko- Vast staat nu al dat al die hon derdduizenden volledig af- hankefijk zijn van wat hun fa milie hen toeschuift. Het As hanti-gebied is wat de voed selvoorziening betreft afhan kelijk van de yamvelden in het noorden van het land. Het afgelopen jaar werd honger geleden omdat er geen trans port was om de yams naar het zuiden te brengen. Het uitbleven van de regen waarop men had gehoopt, heeft de yamoogst in het noorden nu ook nog doen mislukken. Als er voedsel te koop is, is dat nu extra duur door de schaarste en de enor me kosten van transport In Accra worden yams verkocht voor 75 Cedi per stuk. Een ge middeld maandsalaris van ie mand die nog werk heeft, be draagt slechts 400 Cedi's

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9