c Geen scherpere controle banken Steun voor "opeet"- regeling Kamer staat eenvoudiger achter scheiden Koophet Tussenrappo Ministerie ontvangt PLO-man Gesprek minister en ouderbonden mislukt Informatie- lek politie onderzocht ECN in Petten wil afval toch opslaan Gedwongen verhuizing rotganzen Ruding: voldoende middelen fraudebestrijding Vandalen voor schade aangeslagen Soelaas voor huizenbezitters met bijstandsuitkering Uitleg bezuinigingen op justitie geweigerd VRIJDAG 4 FEBRUARI 1983 DEN HAAG (ANP) - De verte genwoordiger van de Pale stijnse Bevnjdings Organis- tie (PLO) in Nederland, Chazi Khouri, heeft een "eerste kenningsmakingsgesprek" gevoerd met het hoofd van het bureau Midden-Oosten, van het ministerie van bui tenlandse zaken. Het gesprek vond plaats een dag nadat de Tweede Kamer een motie van het CDA had aanvaard over contacten met de PLO. Hierin vroeg het CDA aan de regering om con tacten met de PLO aan te gaan, teneinde de vredeson derhandelingen positief te kunnen beinvloeden. Binnenland DEN HAAG (GPD) - Drie landelij- ke ouderorganisaties hebben in een gesprek met minister Deet- man (onderwijs) hun bezorgd heid geuit over de voorgenomen bezuinigingen in het onderwijs. Het gesprek, dat afgelopen dins dag plaatshad en volgens de ou ders is mislukt ging over de drei gende aantasting van kwaliteit en toegankelijkheid van het on derwijs. Gezamenlijk vertegenwoordigen de landelijke ouderorganisaties ongeveer 750.000 ouders. De ouders hebben na het gesprek met de minister moeten consta teren dat de minister niet meer wil praten over de invulling van de bezuinigingen. Ook slaagden de ouders er niet in van de minis ter te horen te krijgen wat voor hem in de toekomst de absolute ondergrens van de bezuigingen De minister wilde ook niet met de ouders in discussie gaan over de gevolgen op lange termijn van de voorgestelde bezuinigingen. De ouders doen nu een beroep op het parlement om de minister tot andere gedachten te brengen. Volgende week donderdag heb ben ze een gesprek met de vaste commissie voor onderwijs en wetenschappen uit de Tweede Kamer. De gezamenlijke ouderorganisa ties hebben ook bekend gemaakt dat ze mee zullen doen aan de manifestaties die de onderwijs- vakbonden op 23 februari gaan organiseren. In Groningen, Zwolle, Breda, Eindhoven, Utrecht en Den Haag zijn de monstratieve bijeenkomsten. ROERMOND (ANP) - De rijksrecherche gaat onder zoeken of leden van het korps rijkspolitie in het dis trict Roermond gegevens van vertrouwelijke aard over per sonen doorspelen aan bedrij ven. De opdracht tot het on derzoek is gegeven door de Roermond se hoofdofficier van justitie, mr. J. Booster. Aanleiding tot het onderzoek vormen berichten dat politie mannen van het district Roermond vertrouwelijke in lichtingen doorgeven aan be drijven, onder andere aan Philips en DSM. Zij zouden voor de bewezen diensten zijn "beloond" in de vorm van relatiegeschenken. ZIJPE (ANP) - Het bestuur van het Energie Centrum Nederland (ECN) in Petten (gemeente Zij- pe) heeft bekendgemaakt bereid te zijn tot opslag van radio-actief afval. Drs. De Wit, commissaris van de koningin in Noord-Hol land. heeft dit de burgemeester van Zijpe meegedeeld. De gemeenteraad van Zijpe heeft gisteren een voorstel van het col lege van B en W overgenomen om negatief te reageren op het verzoek van minister Winsemius (VROM). De minister vroeg de gemeente medewerking te verle nen aan de tijdelijke opslag van radio-actief afval, met name in het bij Zijpe behorende Petten, waar het ECN is gevestigd. Minister Winsemius zal schriftelijk op de hoogte worden gesteld van het besluit van de gemeenteraad van Zijpe. Woensdagavond rea geerde de gemeenteraad van Den Helder negatief op het ver zoek van de minister. Den Helder, Zijpe, Enkhuizen en Heemskerk zijn in Noord-Hol land door de minister als alterna tieve locaties naar voren gescho ven voor de tijdelijke opslag van radio-actief afval, nu Velsen zich krachtig verzet tegen het voorne men van de bewindsman om het afval in Velsen-Noord op te slaan. DEN HAAG (ANP) - Ook dit jaar wil het ministerie van landbouw en visserij, rotgan zen dwingen te verhuizen van landbouw- naar natuur gebieden. Bij het verjagen zal gebruikt worden gemaakt van geweren, vuurpijlpisto len en andere knalapparaten. De ganzen brengen schade toe aan de landbouwgebieden als zij gaan fourageren. Vong jaar is het verjagen van deze vogels van Terschelling naar het natuurgebied "De Bosch plaat" met succes verlopen. De schade aan de landbouw gronden is sterk verminderd. Tegen het gebruik van geweren is vong jaar geprotesteerd door onder andere Kntisch Faunabeheer. DEN HAAG (GPD) - Minister Ruding (financiën) heeft voorlopig geen behoefte aan scherpere wettelijke maatregelen om belastingfraude te bestrijden. Ruding vindt dat de middelen die ter beschikking zijn voldoende. Dit bleek gisteren tijdens overleg van de minister met de kamer commissie voor financiën. De Kamer toonde zich n iet erg te vreden met de opvatting van de bewindsman. Alle grote partijen vinden dat de regering veel ARNHEM (GPD) - Vandalen die in Arnhem gemeente-ei gendommen vernielen moe ten er rekening mee houden dat zij persoonlijk worden aangeslagen voor de schade die zij hebben aangebracht. De gemeente Arnhem kent geen pardon meer en is zelfs van plan om de rechter in te schakelen als de aangeschre venen niet direct willen beta len. De eerste slachtoffers van deze nieuwe harde lijn zijn 8 jon geren die begin augustus bij een inbraak in een school voor 7200 gulden schade aan richtten. Door tussenkomst van de poli tie heeft de gemeente Arn hem de namen van de acht kunnen achterhalen. Zij heb ben een brief thuis gekregen. Daarin staat dat ieder van de acht 900 gulden moet beta len. Het bedrag dient vóór 15 maart in de gemeentekas ge stort te worden. Gebeurt dat niet dan zal de gemeente tot gerechtelijke invordering over gaan. De gemeente Arnhem zet met deze zaakeen hele nieuwe beleidslijn uit. In het verle den werden vandalen ook wel eens aangeschreven voor de schade die zij de gemeen schap berokkenden, maar de procedure werd nooit tot een einde gebracht. Wie niet echt wilde betalen kon er wel on deruit komen. WEERRAPPORTEN Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd.Limburg Aberdeen Barcelona Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Mallorca Malta München Nice Oslo Parijs Stockholm Wenen Casa Blanca Istanbul Las Palmas Tel-Aviv Tunis strenger moet optreden tegen be lastingfraude, vooral waar het gaat om zwart geld dat bij de banken is ondergebracht. keffect bij de banken, met name op het punt van het naleven van de bestaande interne richtlij nen". Minister Ruding vond dat de ban ken geen enkele reden hebben om niet mee te werken. Ze heb ben volgens hem nauwelijks be lang bij het zwart geld. Kan inwinnen, is voigcu, xwu.ng Kombrink (PvdA) en Engwirda goed. Maar hy zal wel overleg rn'66) vonden dal De bestaande gedragscode, op ba sis waarvan de belastingdienst bij de banken in specifieke ge vallen inlichtingen over cliënten kan inwinnen, is volgens Ruding gaan plegen met de banken c een beter naleven van die regels. „De richtlijnen zijn niet fout maar worden verkeerd toege past", aldus Ruding. Voor nieuwe controletechnieken of scherpere wettelijke maatre gelen is volgens Ruding geen re den. Samen met staatssecretaris Koning liet hij blijken niets te weten van klachten van belas tinginspecteurs over gebrekkige medewerking door de banken aan de belastingdienst. Diverse kamerleden zeiden van belas tinginspecteurs klachten verno men te hebben, waaruit bleek dat de banken aarzelend inlich tingen over cliënten verstrekken. De belastingdienst zou vaak zeer lang op informatie moeten wach ten en van het kastje naar de muur worden gestuurd. Ruding zei verbaasd te zijn over die klachten, maar zegde toe ze te zullen onderzoeken. Uit recen te publicaties is gebleken dat de banken soms bewust meewer ken aan het onderbrengen van zwart geld. Maar. Ruding be streed dat de rol van de banken daarbij de laatste tijd groter is ge worden. Hij zei dat de publiciteit over het zwart geld een positief effect kan hebben. „Een schri- (D'66) vonden dat de belastings dienst even grote bevoegdheden moet hebben voor controle bij de banken, als zij dat heeft bij het controleren van de boeken van gewone bedrijven. Ruding zag echter wel degelijk verschil. Een verscherpte controle van de ban ken kan gevolgen hebben voor het economisch verkeer en kan leiden tot kapitaalvlucht naar het buitenland, zo waarschuwde hij. De bewindslieden van financiën lieten weten niet te voelen voor een algemeen inzagerecht, waar door de belastingdienst te allen tijde financiële informatie over cliënten van de banken kan op vragen. Volgens de huidige re gels kan dat alleen in individuele gevallen, als een duidelijk ver moeden van fraude bestaat. Binnenkort zal door de belasting dienst bij een aantal banken wel een steekproef worden uitge voerd, waarbij wordt nagegaan of de verkregen rente in alle ge vallen wel in de belastingaangif te is opgenomen. Die steekproef geschiedt anoniem, zodat de be trokkenen niet zullen worden vervolgd, wanneer fraude wordt geconstateerd. De gegevens wor den na verwerking ook vernie tigd. AMSTERDAM - Blij dat ik rij is het motto van menig automobilist. Op het grasveld i>oor de Amsterdamse RAI. waar de Personenauto RAI van dit jaar wordt gehouden, heeft de actiegroep Stop de kindermoord een duidelijk protest opgericht. Met 150 doden die maandelijks in het verkeer vallen is er volgens de groep geen enkele reden tot "blijheid". (Foto: ANP) Stop op nieuwe gemeentepolitie DEN HAAG (GPD) - Een meerder heid in de Tweede Kamer is gis teren akkoord gegaan met het stopzetten van de overgang van rijks- naar gemeentepolitie in groeigemeenten. Dit levert het rijk nog dit jaar 20 tot 24 miljoen gulden op. Met dit geld wordt de uitbreiding van de politiekorp sen in de vier grote steden be taald. De Kamer debatteerde gisteren over het zogeheten stopwetje, waarmee de overgang van de ene naar de andere soort politie wordt bevroren. De wet heeft een werkingsduur van 5 jaar. Binnen die tijd moet de nieuwe politie organisatie een feit zijn De besparing wordt bereikt door h» mrt laten doorgaan van de overgang van rijkspolitie naar een eigen politiekorps in de ge meenten Wychen, Veghel, Erme- lo en Uden. Volgens minister Rietkerk (bin nenlandse zaken) zijn er momen teel 27 gemeenten, die binnen kort de grens van 25.000 inwo ners benaderen wat ook hen recht zou geven op gemeentepo litie. Een tweede reden om het zogehe ten stopwetje in te dienen is de reorganisatie van de politie, die volgens de regering op til is. De gemeente- en rijkspolitie moet dan opgaan in één regionale poli- DEN HAAG (GPD) - Staatssecreta ris De Graaf (sociale zaken) kan op een meerderheid in de Twee de Kamer rekenen voor zijn plannen, om mensen met een bij standsuitkering een geringer deel van hun eigen huis te laten „opeten". CDA en WD steun den het regeringsvoorstel giste ren tijdens een eerste bespreking van het voorstel. PvdA en D'66 vroegen om veel verdergaande plannen. De regeringsfracties steunden eveneens het plan van De Graaf om de nieuwe regeling te betalen onbewolkt 5 0 2 onbewolkt 5—2 3 half bew. 4-4 3 onbewolkt 4—3 2 onbewolkt 5—3 2 onbewolkt 4 2 1 sneeuw 5-2 2 onbewolkt 3-1 4 Sneeuwbui 6 13 hagelbui 4-1 2 licht bew. -6 0 licht bew. 1 licht bew. - 3 sneeuwbui 2 2 zwaar bew. 12 6 2 sneeuw 4-2 2 onbewolkt 6—2 2 zwaar bew. 2 0- onbewolkt —5 —19 01 sneeuwbui 2 —3 05 onbewolkt 2-8 0 onbewolkt 3—3 0 onbewolkt 16 4 0 onbewolkt 8-4 onbewolkt 6-5 0 licht bew. 3 -4 onbewolkt 4 onbewolkt 7 onbewolkt 0 - licht bew. 3 zwaar bew. 2-5 2 onbewolkt 14 4 0 half bew. 2-8 0 onbewolkt 8-1 0 onbewolkt 13 0 3 licht bew. 9 0 0 onbewolkt -6-11 0 zwaar bew. 6 -1 02 sneeuw 2 0 4 mist 16 5 0 sneeuw 10 1 16 licht bew. 20 15 0 licht bew. 11 onbewolkt 0 - regen 4 07 DEN HAAG (GPD) - Minister Korthals Altes voelt wel voor een eenvoudiger echtscheidingspro cedure, zoals door de CDA- en VVD-fractie is voorgesteld tij dens het debat over de justitiebe groting in de Tweede Kamer. Hij wil in bepaalde echtscheidings zaken de verplichte inschakeling van advocaten afschaffen. De bewindsman zei echter de door het CDA op tien miljoen gulden geschatte opbrengst te betwijfe len. Bovendien wil hij op dit mo ment niet toezeggen dat de even tuele opbrengst ten goede zal ko men aan het gevangeniswezen. Het idee spreekt hem echter bij zonder aan „omdat in deze tijd verplichte inschakeling van ad vocaten bij echtscheiding toch eigenlijk niet meer zou hoeven." De minister zei tJe overwegen een zelfde maatregel te treffen bij ali- BOTLEK - Meer dan 10.000 illegale videobanden zijn gisteren verdwe nen in de verbrandingsoven van de Afvalverwerking Rijnmond. De ban den werden voor meer dan een half miljoen gulden door de legale handel opgekocht. (Foto ANP) mentatiegedingen of bepaalde gedingen in het personen- en fa milierecht. Partijen kunnen dan voor de rechter verschijnen om helemaal zelf hun zaken te rege len en verdedigen zonder een du re advocaat (die vaak deels door het rijk wordt betaald) in te scha kelen. De opbrengsten van een eenvoudi ger echtscheidingsprocedure (als gevolg van het niet langer hoe ven vergoeden van advocaten) zullen volgens de minister echter pas laat merkbaar zijn; op zijn vroegst in 1984. De oppositie liet in het debat geen principiële bezwaren tegen de voorstellen horen, maar betwij felde wel sterk de voorgespiegel de opbrengsten Als er opbreng sten zjjn dan moeten die in ieder geval ten goede komen aan de sociale advocatuur, aldus de PvdA. PvdA-woordvoerder Kos- to wil voorkomen dat de voorge nomen eigen bijdrage van 50 gul den voor rechthulp wordt inge voerd. Hij vreest dat de sociale advocatuur ernstige financiële klappen krijgt te verwerken. Veel advocatenbureau's drijven op de vergoedingen die ze krijgen voor de echtscheidingszaken. Vijftig procent van de gedingen in het civiele recht bestaat uit echtscheidignszaken. CDA-woordvoerder Buikema maakte in de discussie nog dui delijk dat zijn fractie het voorstel niet heeft ingediend om de echt scheiding makkelijker te maken. Concrete voorstellen hoe de nieuwe procedure er uit zal zien, worden nog voor de zomer van de minister van justitie ver wacht door mensen met een wwv-uit- kering. Zij moeten meer loonbe lasting betalen. Voor de PvdA en D'66 was dat on aanvaardbaar. Zij vonden dat verschillende groepen werklo zen op die manier tegen elkaar worden uitgespeeld. De opposi tiepartijen wezen op andere geld bronnen: een geringe verhoging van de vermogensbelasting of een beperking van de aftrekbaar heid van hypotheekrente. De lastenverhoging voor de wwv'ers zal de schatkist jaarlijks 100 miljoen gulden opleveren, zei De Graaf. De eerste jaren is dat aanzienlijk meer dan voor de bekostiging van de maatregel voor de eigen-huisbezitters in de bijstand nodig is, maar daarna is het te weinig. Volgens de voorstellen van De Graaf krijgen bijstandstrekkers met een eigen huis een aanzien lijk hoger „vrij vermogen" dan nu. De eerste 30.200 gulden is vrij, terwijl van de hogere hypo- theekvrije waarde van het huis de helft vrij is, met een totaal ma ximum van 75.000 gulden. De rest van het in de woning gesto ken vermogen moet worden „op gegeten" in de vorm van een kre diethypotheek bij de gemeente lijke sociale dienst. De Graaf zegde de regeringsfrac ties toe een oplossing te zoeken voor het probleem van de rente die over die krediethypotheken wordt berekend. CDA en WD vonden dat de opeenstapeling van rente die moet worden be taald er niet toe mag leiden dat er toch geen sprake is van vrijstel ling van vermogen. De Graaf denkt aan een regeling waarbij de rente pas in rekening wordt gebracht zodra men weer uit de Bijstandswet geraakt De nieuwe regeling zal gelden met terugwerkende kracht tot 1 ja nuari 1983, kondigde De Graaf aan. Dat betekent dat iedereen die na 1 juli 1980 werkloos is ge worden en via de ww (half jaar) en de wwv (twee jaar) in de bij stand (rww) terecht komt, ervan kan profiteren. Volgens de staatssecretaris doen de grootste moeilijkheden zich bij die groep voor. „De grote stroom" (jaar lijks 16.000 mensen) komt naar zijn verwachting in de loop van dit jaar op gang. PvdA en D'66 vonden de voorstel len van het kabinet onvoldoen de. De PvdA stelde voor de „bo dem" in de regeling op te trek ken tot 45.000 gulden. De maxi male vrijstelling willen de socia listen op 103.000 gulden bepalen. D'66 wilde langs een andere weg de regeling verruimen, door niet de verkoopwaarde van de wo ning als vermogen aan te mer ken. maar de waarde in bewoon de toestand. Die is zestig procent van de verkoopwaarde. De oven- ge 40 procent zou dus „vrij" ver mogen zijn. De Graaf verwierp alle voorstellen die verder gingen dan het zijne, omdat ze te duur zouden wor den. „Het zal veel meer kosten dan we ons kunnen veroorlo ven". zei hij. Nietemin zegde hy toe, de kosten van de oppositio nele plannen te laten berekenen. De resultaten daarvan krygt de Kamer eind volgende week te horen. DEN HAAG (GPD) De opposi tiepartijen hebben minister Kor thal-Altes (justitie) tijdens het begrotingsdebat in de Kamer ge vraagd om een duidelijker uit eenzetting over de komende be zuinigingen op zijn begroting. Mevrouw Salomons (PvdA) ver weet de minister en zyn staatsse cretaris Korte-Van Hemel dat zij bewust een mistgordijn rond hun maatregelen optrekken. Zy vroeg nog vóór 1 maart een nota waarin alle bezuinigingen en de effecten daarvan op het gevange niswezen. de kinderbesch. r ming, de reclassering en de rechtshulp op een rijtje worden gezet. De bewindslieden weigerden. Een nota zou de uitvoering van de maatregelen teveel vertragen. Er volgt nog wel een discussie, in mei, over het gevangeniswezen apart aan de hand van een oude nota van de vonge regering. Volgens de uiteenzetting van mi nister Korthals Altes blijft, dank zij de eventuele opbrengst van de eenvoudiger echtscheidings procedure nog een bezuiniging op justitie over van 35 miljoen: 20 miljoen voor de kinderbc scherming en 15 miljoen op de reclassering m de periode van nu tot 1986 Ontslagen in die secto ren zijn daarbij onvermijdelijk. Buiten dit alles hangt justitie nog eens een bezuiniging van dertig miljoen gulden boven het hoofd op het gevangeniswezen (te reali seren voor 1986), als gevolg van afspraken in het regeerakkoord ADVERTENTIE Het Tussenrapport vormt dc basis voor Brede Maatschappelijke Discussie over Energiebeleid. Voor vijf gulden is het verkrijgbaar bij vrijwel alle openbare bibliotheken. U kunt ook f9,25 (inclusiel verzendkosten) overmaken op postgiro 121488 t.n.v. Stuurgroep MDE, Postbus 20102,2500 EC Den Haag. Informatie telefoon: 070-624562.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7