Onbegonnen Werk actief in I vrije tijd I Bewijs tegen drugshandelaren onrechtmatig? Wat doet Kissinger tussen oud-papier en oude metalen? Spijbelen toenemend verschijnsel in Leiden en omgeving «nJ Eisen van vijftien maanden tot twee jaar tegen Leidenaars en Hagenaar PAGINA 4 Lelden VRIJDAG 4 FEBRUARI 1983 Leidse kroniek door Ruud Paauw Toen de tekst van het gesprek hem werd voorgelegd, zette hij zuchtend een kringetje om het woord "godsterwereld" en zei: "Kan dat er niet uit?" Dat kon natuurlijk best, maar om hem te jennen zei ik: "Hoe zo? U heeft dat toch gezégd?" "Ja, ja, ik heb het gezegd, maar als jongen van CHU-huize hóór ik het niet te zeggen Dat de freule hem óóit als lid heeft geaccepteerd. Fanaat De sport heeft in hem eindelijk een staatssecretaris die kennis van zaken heeft, zo'n beetje de tegenpool van zijn voorganger, die wazige Wallis de Vries. Al die beperkende maatregelen bij tv-uitzendigen op sportge bied (dubbele rijen reclamebor den, wel reclame op sporttenue en weer niet op het trainings pak, de grootte van de lettertjes enz.) zou hij, als u het mij vraagt, het liefst mét kracht term het Galgewater in kiepe ren, want als sportfanaat is hij veel te bang om die reden iets op het scherm te moeten missen. Hij heeft het natuurlijk niet al leen te beslissen, hoe graag hij dat ook zou willen. Hoe het met Van der Reyden ver der gaat - ik houd mijn hart een beetje vast. Waar is hij al niet over beziggeweest? Over de ziekenfondsen en hun rijks daalder, over de gezinszorg, over het betaald voetbal, over het voetbalvandalisme, over de lijkbezorging, over de pensioe nen van de vervolgingsslacht offers en nog een hoop meer. Terwijl je bij sommige ministe ries nog moet puzzelen wie daar ook weer minister is, staat hij al bekend als de bonte hond. Tot slot nog dit, Joop: dat tracte- ment als staatssecretaris, is dat nou zó beroerd dat er geen héél brilletje af kan? LEIDEN - Hoewel in Leiden het spijbelen onder het landelijk ge middelde ligt, maakt leerplicht ambtenaar H. Niepoth zich toch zorgen. Hadden we een jaar of vijf geleden nog te maken met één procent van het aantal leer plichtige leerlingen dat spijbel den, nu zitten Leiden en de regio bijna aan de drie procent. Met een aantal directeuren, recto ren en leerkrachten van scholen uit Leiden en omgeving werd gistermiddag gesproken over het spijbelen en de gevolgen die hieruit kunnen onstaan. Ook wa ren er twee vertegenwoordigers van de Leidse kinderpolitie aan wezig om te vertellen op wat voor een manier zij met spijbe lende kinderen te maken krijgen. Waar Niepoth zich grote zorgen over maakt, is dat de scholen voor het voortgezet onderwijs hun spijbelaars niet doorgeven aan de leerplichtambtenaar. Een lijstje toonde aan dat dit school jaar 99 gevallen uit het lager be roeps onderwijs en 13 uit het la ger onderwijs werden gemeld. Met grote stelligheid beweerde Niepoth dat het onmogelijk was dat het voortgezet onderwijs (mavo, havo, vwo) geen spijbe laars kent, omdat de politie er wel mee te maken krijgt. De aanwezige rectoren ontkenden dit. Met de hand op het hart ver klaarden zij geen langdurige spij belaars op hun scholen te ken nen. De leerplichtambtenaar, die deze uitspraak overigens sterk in twijfel trok, is van mening dat de hulpverlening veel beter kan ver lopen als de scholen hem direct op de hoogte stellen. "Er wordt dan van twee kanten aan ge werkt. Vaak is het zo dat een leerling die van school wegblijft, aandacht nodig heeft. Als het kind dan al maanden niet meer op school verschijnt, is er in vele gevallen al te veel gebeurd om het weer recht te breien. Je moet het 'kwapd' bij de wortel aanpak ken". B.W. Kievits van de kinderpolitie krijgt in toenemende mate te ma ken met kinderen die langdurig verzuimen. In vele gevallen ma ken zij zich ook schuldig aan cri mineel gedrag: dit varieert van vernielingen tot winkeldiefstal. Ook heeft de Kievits al meege maakt dat spijbelende leerlingen waren terecht gekomen in de jeugdprostitutie of heroïnehan del. "Deze laatste voorbeelden zijn in Leiden gelukkig nog inci Na de affaire-Henriette van Don gen is het een tijd rustig geble ven tussen bestuur en gemeen teraadsfractie van de PvdA in Leiden. Zó lang zelfs dat ik al ongerust begon te worden. Want uitbarstingen op gezette tijden hóren een beetje bij de socialisten en als ze dan te lang wegblijven krijgt de sfeer iets onheilspellends. Iemand die rookt, drinkt, achter de vrouwen aanzit en daar dan inééns mee ophoudt, boe zemt me ook altijd grote angst in. Ik kan het niet helpen. Maar gelukkig: bestuur en frac tie van de PvdA zijn elkaar de ze week weer ferm in de haren gevlogen. We hoeven ons dus geen zorgen te maken, alles is nog bij het oude. Het PvdA-bestuur verwijt, kort gezegd, de meerderheid van de fractie via het wegmoffelen van erfpachtverplichtingen zo'n twee miljoen te willen bij dragen aan het bouwen van een parkeergarage aan het Le vendaal. Dat is in strijd met het verkiezingsprogram van de PvdA, waarin wordt gezegd dat er geen gemeenschapsgeld Drs. Joop van der Rey den. in een parkeergarage mag worden gestoken. Ja, meent PvdA-wethouder Tes- 8elaar, dat kan wel wezen, maar ik heb in eerste instantie te maken met het college-pro gram PvdA-WDen niet met het verkiezingsprogram van de PvdA. En met dat college-pro- gram hebben de leden destijds ingestemd. Met zijn bekende doordouwerigheid vroeg hij meteen om een extra ledenver gadering om dit appeltje even te schillen, maar daar wilde voorzitter Van Rij weer niet aan. Wat leert ons derhalve dit con flict? Dat het partijprogram van de PvdA op dit punt niet deugt. Kissinger Bij sommige advocaten nemen de gedachten zo'n verheven vlucht dat zij ver uitstijgen boven de te behandelen, profane mate rie. De Leidse advocaat mr. Tj. Schaper is zo iemand. Een krasse, oude baas die het gou den jubileum in zijn vak er al ruimschoots heeft opzitten, maar nog geharnast doorvecht. fing. "Dat is toch droevig in de ze tijd waarin zelfs Kissinger geen oplossingen meer weet". Moet je ndgaan. Kissinger. Hebben ze die man in Amerika moeizaam uit de politieke frontlijn gemanoeuvreerd, duikt hij hier ineens op temid den van het oud-papier en de oude metalen. De Kissinger-De Nobel connec tion. Wat heeft dat te betekenen? Ik weet het niet, hoor. Als er maar geen raketten aan de Zoeterwoudseweg verschijnen. Heel jammer eigenlijk, want dat zou zonder twijfel een formida bele Poolse landdag hebben op geleverd. Ik vind het overigens zo'n raar geval. Want waarom zou de gemeente nu niet in één of andere vorm bijdragen aan de totstandko ming van een parkeergarage? De gemeente steekt geld in tal van activiteiten, subsidieert links en rechts voorzieningen, waarom dan in hemelsnaam niet een maatregel die eniger mate de parkeerproblemen in de stad zal doen verminderen? Van een parkeergarage hoef je geen wonderen te verwachten om er toch het nut van in te In de kwestie-De Nobel (de oud papier en -metaalhandelaar aan de Zoeterwoudseweg) die deze week voor de Raad van State diende, ergerde mr. Scha per (de raadsman van het be- drijf) zich aan de houding van een aantal buurtbewoners die vonden dat De Nobel weg moest omdat hij voor overlast zorgt. Ook de gemeente maakte vol gens de advocaat te veel soe- sah. En zelfs staatsraad Van Schaik die wilde weten of het bij De Nobel nu om één dan wel twee bedrijven ging, wroette volgens Schaper in "futilitei ten" en "kleine feitjes". Waar het om ging, was dat een be drijf bedreigd werd met ophef- De leiding van het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur (uwe) is geheel in Leid se handen. Ga maar na. Minis ter is de nog adembenemend jonge Merenwijker Eelco Brinkman, staatssecretaris is Joop v.d. Reyden in Oegstgeest woonachtig, maar door en door een Leidenaar) en als hoofd voorlichting van wvc treedt Han Mulder op, oud-hoofdre dacteur van deze krant. Als we de Volkskrant mogen gelo ven dan botert het niet erg tus sen de Leidenaars Brinkman en Van der Reyden. "De karak ters botsen niet eens, zo ver lig- Onderwijskrachten, ambtenaren en politiemensen spraken gistermiddag met elkaar over spijbelen. V.l.n.r. de heren Roest en Kievits van de kinderpolitie, voorzitter Schrier van de directie onderwijs van de gemeente Leiden, leerplichtambtenaar Niepoth en zijn medewerker L.C. Venne. dentele gevallen, maar de kleine vergrijpen nemen hand over hand toe". De meeste spijbelaars worden aan getroffen in groep van dertien en veertienjarigen. Uit gesprek ken met deze leerlingen blijkt dat de overgang van het lager on derwijs naar het beroeps- of voortgezet onderwijs moeilijker was, dan men had verwacht. Ook speelt de motivatie een steeds grotere rol. "Waar doe ik het voor?"; "Je krijgt toch geen werk"; "De leraren snappen er niets van", zijn voor Niepoth en de politie herkenbare uitdruk kingen. Kievits denkt datje spijbelaars, die in de criminele sfeer zijn terecht gekomen met zware straffen of het onmiddellijk inschakelen van de justitie niet helpt. Ook htf is van mening dat er met zo'n leerling gepraat met worden. "Dat kan alleen als we snel op de hoogte zijn". Niepoth is een groot voorstander van samenwerking. "Ik wil be slist niet als een soort boeman worden gezien die alleen de brokken kan opruimen. We moe ten preventief te werk gaan". Corsica Werkgemeenschap De Ratel laat het licht zondagochtend schij nen op het eiland Corsica. Het echtpaar Hendriksen maakte er menige voetreis en doet daar door middel van dia's verslag van. Om half elf, in het Volks huis aan de Apothekersdijk. LAK-cursussen Het Leids Academisch Kunstcen trum heeft nog plaatsen vrij op diverse cursussen: basistoneel, grimeren, tapdansen, tekstpro- duktie over 'humor', tekenen en olieverfschilderen. Inlichtin gen bij het secretariaat van het LAK, Levendaal 150 driehoog, tussen drie en vijf uur. Tele foon: 124890. Muziek per video Het Open-Café van het Leids Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, biedt zaterdag muziek via de video: opnamen van Facto ry complication. Het café is van twee tot vijf uur geopend. Anders eten "De Zaailing" heeft een kookcur sus "Anders eten" op touw ge zet, dat wil zeggen: koken met biologisch-dynamische pro- dukten. In de cursus is een dia lezing over het gebruik van wilde kruiden inbegrepen. De cursus beslaat zes maandag avonden, van 14 februari tot en met 21 maart. Reserveren bij de Zaailing, Hooigracht 41. Politieke vorming De Stichting Welzijn houdt een politieke vormingscursus voor vrouwen met politieke belang stelling en/of ervaring met de VOS- of andere vrouwengroe pen. Wie interesse heeft kan zich opgeven bij Margriet Veuls, tel. 213182 of Margriet Lagerberg tel. 143342. Eind de ze maand is er op dinsdagoch tend een kennismakingsbijeen komst; daarna begint de cur sus op tien dinsdagochtenden in het gebouw van de stichting, Breestraat 117. Kinderopvang is aanwezig. Bijenteelt In maart begint weer ee,n cursus bijenteelt voor beginners, geor ganiseerd door de imkersver eniging Leiden en Omstreken. De cursus bestaat uit vier theo rielessen en dertien y prak tijklessen die in de bijenstal van het polderpark Cronesteyn worden gegeven. Voor meer in formatie: F. Banda, Sleutel- bloemzoom 9 in Leiderdorp, tel. 071-890236. De automobilist die op dit moment het Rapenburg op rijdt, wacht een hele boeiende slalom: Rapenburg-Doelenbrug-Rapenburg-Non- nenbrug. Pittoresk. De bestrating heeft zich daar frivool bij aangepast. gen ze uit elkaar. Brinkman koel en gladjes, schijnbaar zon der emotie. Van der Reyden emotioneel, de krachttermen liggen hem in de mond bestor ven, en niet bang om te laten merken dat hij een terrein niet beheerst". Als de heren zich nou maar niet gaan gedragen alsof ze in de Leidse gemeenteraad zitten. Brinkman ken ik niet, Van der Reyden des te beter. De hierbo ven gegeven beschrijving van hem klopt wel aardig. Dat van die krachttermen is, vrees ik, ook waar, want in onderlinge gesprekken kan hij hem be hoorlijk van onderuit de zak van katoen geven, zoals oud-le den van LZC en de Sportstich ting zich ongetwijfeld nog zul len herinneren. Maar ja, wat wil je ook van ie mand die zijn maatschappelij ke carrière in de veehandel en zijn sportieve in de waterpolo- sport begon? Dat zijn bezighe den waarbij niet voortdurend correct uit de Schrift wordt ge citeerd. Ooit interviewde ik hem als voor zitter van de Sportstichting en in het vuur van de strijd (voor rust en gezapigheid moet je nu eenmaal niet bij hèm zijnriep hij op zeker moment uit hoe iets "godsterwereld" mogelijk was. DEN HAAG/LEIDEN - Was de politie al dan niet langs illegale weg (lees: aftappen van de tele foon) te weten gekomen, dat de Leidse cocaïne-gebruikster C.H. op 3 november van het vorig jaar met haar vriend naar Den Haag reed om bij de daar woneEde J.C. dertig gram cocaïne op te halen? Dat was gisteren de centrale vraag bij de Haagse rechtbank, waar een inwoner en inwoonster van Leiden en een Hagenaar zich moesten verantwoorden voor handel in hard-drugs. Tegen hen werden gevangenisstraffen geéist van respectievelijk vijftien maanden, anderhalf en twee jaar met aftrek. Hoe kon de politie zo zeker hebben geweten wat H. op de ochtend van de derde november ging doen? Bij die vraag uitten de raadslieden van de drie verdach ten nogal wat bedenkingen. Voor rechtbankpresident mr. Kootte was dat aanleiding de zitting te onderbreken, teneinde met zijn collega's te beraadslagen of de handelwijze van de politie een nader onderzoek verdiende. Nee, luidde het oordeel; de zitting werd dus niet verdaagd. Aange houden werd wèl de zaak tegen de niet ter zitting verschenen 57- jarige Leidenaar C. van A, even eens een handelaar in hard drugs. Hardleers De vier dealers zijn stuk voor stuk goede bekenden van de politie. Het meest op zijn kerfstok heeft de 34-jarige Hagenaar J.C. We gens handel in heroïne heeft hij drie jaar in West-Duitsland en een jaar in ons land gevangen ge zeten. Eind augustus was hij pas vrijgekomen. „U moet ook wel verdraaid hardleers zijn, om dan meteen weer te gaan dealen", sprak mr. Kootte verontwaar digd. C. ontkende dat laatste echter. „Ik heb niet gedeald, ik heb slechts bemiddeld. H. is een goede vriendin van mij. Ik wist dat zij gebruikte en om het spul verle gen zat. Louter om haar te hel pen heb ik haar toen in contact gebracht met een kennis die weet waar je cocaïne kunt krij gen. Aan de transacties heb ik niets verdiend." H. bevestigde een en ander. De 27- jarige Leidse, al eens eerder ver oordeeld voor overtreding van de opiumwet, werd al enige tijd door de politie in het oog gehou den. Daar stond ze bekend als ge- bruikster van en handelaar in hard-drugs. De heroïne en cocaï ne betrok ze in hoofdzaak van C. Met hem maakte ze op 3 novem ber om tien uur 's ochtends ook telefonisch de afspraak om later op de ochtend 30 gram cocaïne te komen afhalen. Om half twaalf toog ze zodoende met haar vriend per auto naar Den Haag, niet wetende dat haar woning in de Tuinstad wijk al een half uur door een rechercheur werd geobserveerd. Deze volgde haar tot Voorschoten en meldde dat aan zijn chef, die vervolgens de Haagse gemeentepolitie in lichtte. Een uur later, bij het ver laten van de woning van C, werd H. met 30 gram verse cocaïne (waarvoor ze 4200 gulden had be taald) op zak gearresteerd. „Maar hoe kon de politie nou zo ze ker weten dat mijn cliënte en haar vriend naar Den Haag gin gen? En waarom was men er zo zeker van dat zij de cocaïne bij zich had en niet haar vriend?" - Vragen die raadsvrouw mr. Draaijer de rechtbank voorlegde. Volgens haar leed het geen twij fel dat de politie, die beweert door anonimi te zyn getipt, haar telefonische informatie langs il legale dus onrechtmatige weg heeft verkregen. Ze pleitte dan ook voor vrijspraak. Officier van justitie mr. Den Os ontkende echter dat er iets op de handelwijze van de politie was aan te merken. Zijn eis luidde dan ook anderhalf jaar gevange nisstraf met aftrek van de drie maanden die H. tot nog toe in de Bijlmerbsyes heeft gezeten. Daar is ze volgens mr. Draaijer inmid dels afgekickt. Tragisch Door een problematische relatie met haar vader zou H, moeder van een achtjarig zoontje, aan de drugs zijn geraakt. Ze gebruikte heroïne. „En die kocht ze van het geld dat ze met dealen verdien de", betoogde haar raadsvrouw. „Ze was dus geen dealer in de ware zin van het woord." Mevrouw Draaijer bracht ook naar voren dat haar cliënte al heel lang van de drugs afwilde, maar dat pogingen daartoe mislukten als gevolg van tragische gebeur tenissen (een miskraam en de ge boorte van een baby zonder le venskansen, die drie weken oud stierf). „In die moeilijke fijd heeft niemand haar geholpen. Ook het consultatiebureau voor alcohol en drugs (CAD) niet. Daar had men geen tyd, toen ze daar om hulp vroeg." Kritiek op het CAD had ook de raadsman van verdachte J.T. Tij dens de zitting kenschetste offi cier Den Os deze 28-jarige Leide naar als „een dealer van enig ni veau". Mede gelet op eerdere veroordelingen voor overtreding van de opiumwet eiste hij vijf tien maanden gevangenisstraf met aftrek. Behalve dealer was T. ook gebrui ker. Hij werd eveneens op de derde november van het vorig jaar in hechtenis genomen. Dat gebeurde in het huis van H, waar de politie huiszoeking deed op het moment dat T. er aanklopte om naar eigen zeggen een schuld te vereffenen. Bij H. kwam hij wel vaker. Tot 31 oktober („de dag dat ik gestopt ben met dea len") betrok hij cocaïne van haar. Zelf had hij er acht afnemers voor. Verder bestond zyn klan tenkring uit ongeveer twintig junkies. Drempels „Ik kom wat cocaïne kopen", zou T. volgens politieverklaringen hebben gezegd toen een recher cheur die bewuste dag H's deur opendeed. Ter zitting ontkende T. dit. „Zoiets zegje niet tegen de politie. Ik zag wel dat er vreem den binnen waren, maar dat was voor mij geen reden om niet aan te bellen. Ik vond dat ik niks te vrezen had. Maar ik werd meteen naar binnen getrokken, gefouil leerd en binnen een paar minu ten zat ik op het bureau." Medio december stelde het Hof hem echter voorlopig in vrijheid. T, vader van een vierjarig doch tertje, gebruikt al enige tijd al leen nog maar methadon. Zodra hij daarvan af is, kan hij terecht in een drugvrije, therapeutische gemeenschap. Reeds eerder pro beerde hij af te kicken, maar vol gens zijn raadsman mislukte dat „omdat het CAD hem te veel drempels liet nemen. Daar moet men zo lang wachten, dat men weer opnieuw aan de drugs raakt." De raadsman laakte het optreden van de politie. Naar zijn overtui ging waren er geen gegronde re denen aanwezig om T. (die vijf tienduizend gulden moet aflos sen aan huurachterstand en gas- en lichtrekeningen e.d.) aan te houden, noch te fouilleren. „Zijn bekentenis is dan ook voortge vloeid uit onrechtmatige dwang middelen, weshalve ik pleit voor vrijspraak." Aan het slot van zijn betoog sprak raadsman zijn diepe verontwaar diging uit over het feit dat T. vier weken heeft moeten opknappen in een politiecel. „Dat kan men gelijkstellen aan acht weken in een huis van bewaring." Hagenaar C. onderging hetzelfde lot. Hij heeft vier weken op het Wassenaarse politiebureau in hechtenis gezeten. Naar zijn zeg gen heeft hij in totaal 54 gram co caïne aan H. geleverd. Hij betrok het van een inmiddels gearres teerde Rotterdammer, die bij de politie te boek staat als een „dea ler van zwaar kaliber." Baan Even zag het er gisteren ter zitting naar uit dat C, tegen wie de offi cier twee jaar gevangenisstraf met aftrek had geëist, in voorlo pige vrijheid zou worden gesteld. Zijn raadsman mr. Mantz kon na melijk een brief van een Zwitser se professor overleggen, waarin deze per direct de Hagenaar een baan aanbiedt in het Zuidduitse Konstanz. Hierop beraadslaagde de rechtbank in hoeverre het raadzaam was C. de kans te ge ven zijn goede voornemens aan het Bodenmeer te bewijzen. Er werd evenwel van afgezien. De rechtbank doet donderdag 17 februari uitspraak.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 4