Ruim 20 miljoen bezuinigen Steeds Illegaal gokhuis aan Herenstraat opgerold Hoogleraar: "Dialect van binnen uitgehold Universiteit maakt cijfers bekend: Open dag op Uytterdijkschool Sen me) fco{omb btadbteetfl VRIJDAG 4 FEBRUARI 1983 Politie houdt twaalf man aan LEIDEN - De Leidse politie heeft vannacht een illegaal gokhuis aan de Herenstraat opgerold. Omstreeks middernacht deed twintig man politie, met één hond, een inval in het gokhuis dat op dat moment in vol bedrijf was. Een kamer op de eerste ver dieping, aan de straatzijde, was ingericht met een speeltafel en een bar. Er werd een vorm van Chinees pokerspel gespeeld. De spelers werden door het politie optreden volkomen overrom peld. De hond hoefde geen dienst te doen. "Op bevel van de politie gingen de handjes ge- Twaalf mannen, in de leeftijd van 20 tot 45 jaar, zijn aangehouden wegens het overtreden van de wet op de kansspelen. De speel tafel, met toebehoren, een hoe veelheid bier en een bedrag van ruim 1500 gulden aan speelgeld werd in beslag genomen. Eén van de mannen bleek in het bezit van een schietklaar wapen. Na verhoor werden tien personen, vannacht omstreeks drie uur, weer heen gezonden. De organi sator en de vermoedelijke eige naar van het vuurwapen werden ingesloten. De organisator van het illegale speelhol, een 26-jarige man, werd vorig jaar ook al aangehouden bij een inval in een illegaal gokhuis aan de Beestenmarkt in Leiden. De man is toen tot twee maanden gevangenisstraf veroordeeld we gens illegaal wapenbezit De eigenaar van het pand aan de Herenstraat zal nog door de poli tie worden verhoord in verband met het zogenaamd gelegenheid geven aan illegale activiteiten. Het gokhuis is ongeveer twee maanden in bedrijf geweest. i de twaalf aangehoudenen. Erg betreuren doen ze hun arrestatie kennelijk niet. Vrouw raakt zwaar gewond bij ongeval LEIDEN - Een 70-jange Leidse vrouw is gisteren ernstig gewond geraakt toen zij op de Zijlsingel door een auto werd geschept De bejaarde vrouw reed op de fiets, in de Oostdwarsstraat, toen zij linksaf de Zulsingel wilde oprij den. Zij zag een auto, bestuurd door een 31-jarige Leidenaar, niet aankomen en kwam daar mee frontaal in botsing. De vrouw kwam op de motorkap te recht en is door de voorruit in de auto terecht gekomen. Zij is met ernstig hoofd- en inwendig letsel naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht De automobilist kwam er goed vanaf. Een 24-jange voetganger werd gis teren door een auto geschept toen hij plotseling de Pelikaan straat over wilde steken De man moest met een hoofdwond naar het AZL worden overgebracht LEIDEN - De bestuurders van de Leidse universi teit hebben gistermiddag laten weten hoeveel zij willen bezuinigen: mini maal zo'n 20 en maximaal 22 miljoen gulden. Van daag maken alle univer siteiten en hogescholen tijdens een vergadering van de landelijke taak verdelingscommissie be kend hoeveel zij willen inleveren. Hierover zal dan in de komende tijd nog worden gediscus sieerd. In totaal moet er in 1987 258 miljoen gul den zijn bezuinigd. Enige tijd geleden werd bekend gemaakt welke disciplines ge heel of gedeeltelijke 'geofferd' zullen worden. De landelijke taakverdelingscommissie maak te toen nog niet bekend om wel ke bedragen het precies ging. Gistermiddag heeft het dagelijks bestuur van de Leidse teit echter in een - besloten -1 gadering van de universiteits raad vertelt welke bedragen Lei den waarschijnlijk op tafel zal moeten leggen. Zo zal de faculteit letteren naar verwachting 4,1 miljoen gulden moeten bezuinigen. Dit houdt o.a. in dat Italiaans wordt opge heven. Door sommigen wordt dit als zeer vervelend ervaren, om dat dit vak in Leiden kwalitatief gezien goed zou zijn. Sociale wetenschappen wordt minstens 2,9 miljoen armer. Er is sprake van dat andragogiek ver dwijnt en dat er wat betreft poli- tocologie en sociologie in de toe- LEIDEN - "Uytterdijk", mid delbare beroepsopleiding tot kraam-, gezins- en bejaar- denverzor gende, zette deze week even de klok terug. Op alle mogelijke manieren werd door leerlingen en leerkrach ten aandacht geschonken aan de periode 1900 tot 1945. Het hoogtepunt was gisteren de tentoonstelling met als the ma: "Toen door de ogen van De bedoeling van deze thema- week was om de eerstejaars leerlingen een indruk te ge ven van de leef- en gedachten- wereld van de mensen die in die periode zijn opgegroeid. Zij probeerden zich. een aan tal dagen in te leven in de manier van leven zoals de be jaarden van nu, dat vroeger hebben gedaan. De foto geeft een beeld van de kraamzorg uit die jaren. De leerlingen werden geïnfor meerd over de gezondheids zorg, huishouding, de vrije- tijdsbestdeing, de maat schappij en de rol van de vrouw daarin, de crisistijd en de Tweede Wereldoorlog. Het spreekt haast vanzelf dat ook de bejaarden-, gezins-, en kraamzorg in die tijd uitvoe rig aan de orde is geweest. De overzichtstentoonstelling die gisteren door wijkbewoners, ouders en andere belangstel lenden kon worden bekeken was door de leerlingen zelf in gericht. Door algemeen Nederlands LEIDEN "Het dialect moet niet alleen steeds meer terrein prijs geven maar verandert ook zelf in ernstige mate onder invloed van de standaardtaal. Steeds meer al gemeen Nederlandse elementen hollen het als het ware van bin nen uit". Prof. dr. C. van Bree zei dit vanmiddag bij de aanvaar ding van het ambt van gewoon hoogleraar in de Nederlandse taalkunde aan de Leidse univer siteit. Het onderwijs', de massamedia en de toegenomen mobiliteit van de bevolking zouden volgens Van Bree een heilloze invloed op de dialecten uitoefenen. Dialectspe- kers zelf wijzen vaak op de in vloed van de import, waarmee ze dan vaak de nieuwe streekbewo- ners, die in de nieuwbouwwijken leven, bedoelen; mensen die het plaatselijke dialect niet beheer- Tet is overigens volgens Van Bree maar de vraag of er veel reden tot somberheid is over het uitster ven van de dialecten in Neder land. "Er zijn tekenen dat men voor deze tijd van een wederop leving van het dialect kan spre ken. Er worden toneelstukken in het dialect opgevoerd, er zijn re- gioale schrijverskringen die de dialectliteratuur beoefenen, er komst zal worden samengewerkt met de Rotterdamse Erasmus- universiteit. Het bestuur van de faculteit sociale wetenschappen heeft overigens nog niet zo lang geleden zijn reorganisatieplan nen bekend gemaakt, plannen die o.a. inhouden dat het aantal vakgroepen drastisch zou ver minderen. Bij natuurkunde wordt er in Lei den 0,8 miljoen bezuinigd, bij biologie 1,3 1,7 en bij scheikun de 1,4. Wat betreft biologie en scheikunde: er zijn in Leiden al voorstellen gedaan door de be sturen van de subfaculteiten. De bedragen die zij voorstelden ko men overeen met de bezuini gingsvoorstellen die nu werden genoemd. Geneeskunde zal acht miljoen moeten inleveren. Hoe dit be drag bezuinigd zal worden - daar over is weinig bekend. Meer be kend is er over rechten. Deze fa culteit moet 0,6 miljoen op tafel leggen. Het ligt in elk geval in de bedoeling om Antilliaans recht en notarieel recht op te heffen. Wat betreft farmacie is de situatie nog onzeker. Als dit vak in Utrecht wordt opgeheven is er niets aan de hand, verdwijnt far macie uit Amsterdam, dan moet Leiden 430.000 gulden bezuini gen. Geologie wordt in Leiden opgehe ven, dat was ook al eerder be kend. Dit levert in elk geval een besparing van 1,3 miljoen gulden op. Filosofie zal, ten slotte, 120.000 gulden moeten bezuini gen en aardrijkskunde en prehis torie 25.000 gulden. Spreiding Het dagelijks bestuur heeft gister middag ook bekend gemaakt hoe het de gewenste bezuiniging van maximaal 22 miljoen over de komende jaren denkt te sprei den. In '84 zou er dertig procent moeten worden bezuinigd, in '85 tien, in '86 twintig en in '87 veer tig. Er werd tijdens de vergadering van de universiteitsraad overigens ook een voorstel ingediend door de Progressieve Partij waann stond dat het wenselijk zou zijn als de universiteit uit het lande lijke overleg zou stappen. Het da gelijks bestuur typeerde dit ver langen als weglopen voor verant woordelijkheden. Ook de raad accepteerde het voorstel niet. Bassie en Adriaan in Leiden LEIDEN - Bassie en Adriaan zijn terug in het theater. Tijdens de voor jaarsvakantie. op maandag 14 februari, laten zij dat in de Stadsgehoor zaal zien. Na driejaar in het circus Bassie Adriaan te hebben opgetre den, zijn de clown en de acrobaat teruggekeerd naar de planken van het theater Zij brengen een programma voor kinderen vol zang, muziek en vooral humor. Bassie en Adnaan zijn al heel lang bij elkaar. De laatste vijf jaar onder de naam waarmee ze via de televisie grote bekendheid verwierven; de 25 jaar daarvoor werkten ze als The Crocksons. Het negentig minuten durende programma in de Stadsgehoorzaal begint om half drie. T entoonstelling LEIDEN - Van 9 tot 30 maart is de tentoonstelling "geschiedenis van de homosexualiteit" te zien in de openbare bibliotheek, Nieuwstraat 4. In de vitrines in de hal van de universiteitsbiblio theek, Rapenburg 70-74, zullen gedurende de cyclus werken uit het oudere bezit van de universi teitsbibliotheek over homose xualiteit te zien zijn. LEIDEN - De JOVD-afdeling Lei den houdt maandag een avond over het onderwerp 'werkgele genheid'. Spreker is het Tweede- Kamerlid G.B. Nijhuis van de WD. De bijeenkomst wordt ge houden in "In den Bierdeghel", Vestestraat 7a, en begint om on geveer negen uur. worden nu en dan kerkdiensten in het dialect gehouden, er wor den dialectcursussen gegeven, radiopiraten zenden regionale hits uit en er zijn popgroepen die plat zingen, zoals de Achterhoek- se groep Normaal". Als het dialect een bepaalde waar de heeft, dan zal dat zijn gevol gen moeten hebben voor o.a. het onderwijs, vindt Van Bree. "Een misprijzende houding van de school tegenover dialect en kin deren die dialect spreken is mijns inziens volstrekt verwer pelijk", meent de Leidse hoogle- Uitgelicht Omwonenden hadden het al zien aankomen. Dat moest een keer fout gaan op het kruispunt Tel- derskade/Churchilllaan. En ja hoor, woensdag verdronk het kalf en pas daarna werd de put gedempt. Volgens politievoorlichter Dick Graveland hadden al verschei dene omwoners de gemeente gebeld met de mededeling dat op het bewuste kruispunt een stoplicht was gesneuveld, toen het woensdag dan 'eindelijk' raak was. Van de Telderskade trok een automobilist op toen hij 'groen' kreeg en op de Churchilllaan (voorrangsweg) reed een automobilist vrolijk door 'rood' omdat de rode lamp defect was. De klap die volgde was hard, maar geluk kig kwamen beide automobi listen met trillende knieën vrij- De politie heeft de betrokkenen geadviseerd de schade op de gemeente te verhalen. "Want", zo sprak Dick Graveland giste ren, "de gemeente zit hier na tuurlijk goed fout". Maar volgens verkeersambte- naar J. Verwoerd heeft de poli tie net zo veel schuld aan de verdrinking van het kalf op het kruispunt als de gemeente. "Wij hebben namelijk in over leg met de politie besloten om de installatie niet af te sluiten ondanks het defect". Na het ongeluk heeft de politie eigenhandig de installatie op 'knipperen' gezet. Inmiddels is de kapotte lamp vervangen en de installatie weer in werking gesteld. Waarom die lamp niet onmiddellijk is vervangen? De gemeente Leiden bezuinigt im mers op stoplichten. En als verkeersambtenaren onmid dellijk op elke bewonersklacht over stoplichten moeten afvlie gen dan mogen zij wel een spe ciale reparatie-auto voor de deur van het stadsbouwhuis hebben staan. "Maar zo'n auto staat er nu eenmaal niet", al dus de 'gemeentewerker' Ver woerd. Overigens is het niet zeker of de installatie op het kruispunt Telderskade/Churehilllaan weer helemaal in orde is. Ver woerd: "Er kan nog ergens sto ring zitten. Het is eigenlijk net als met een schemerlamp waarmee het net zo lang wach ten is tot-ie de geest geeft". Als het dan maar bi] een lamp Het kruispunt Telderskade/Chu rehilllaan als het kalf verdronken is, dempt men de put. (Foto: Holvi blijft en het niet een verkeers deelnemer is die de geest geeft.. J.V. Meesterwerk (1) Stadsadvocaat Bouma kan best tellen. Daar twijfelden be stuursleden van de regionale kabelclub aan. Die stelden laatst op een vergadering van de Gemeenschappelijke Rege ling Antenne- en Energievoor ziening Leiden en Omstreken voor de dwangsom van een halve ton die kabelclub heeft moeten betalen aan Rob Hou wer Film Holland bv. op mees ter H.Th. Bouma te verhalen. De Haagse rechtbank kwam na melijk deze zomer tot de con clusie dat de Gemeenschappe lijke Regeling één dag te laat de zendmast in Oegstgecst had afgesloten. De Leidse piraat Rainbow kon zo in de nacht van eerste op tweede kerstdag 1981 de speelfilm 'Soldaat van Orai\je' (van Houwer) uitzen den. Dezelfde rechtbank had op 26 november 1981 bepaald dat 'Leiden en omstreken' binnen vier weken de zendmast in Oegstgeest voor tv-piraten moest hebben afgesloten. Een maand later was de mast inder daad afgesloten Te laat. want en maand is iets anders dan een termijn van vier weken. Stadsadvocaat Bouma trad des tijds ook als raadsman van de Gemeenschappelijk Regeling op. "En als hij ons fout heefi geadviseerd dan moet hij die vijftigduizend maar betalen", riepen de wethouders Schagen (Warmond) en Peters (Leiden) tijdens de laatste bestuursver gadering van de kabelclub in Leiderdorp uit. Voorzitter Jos Fase (wethoudster te Leiden) beloofde een onderzoek in te stellen. Dat onderzoek is nog niet begon nen omdat volgens secretaris Noordermeer het dagelijks be stuur zich "nog niet over deze materie heeft gebogen". Meesterwerk (2) Wel, dat onderzoek hebben wij al vast maar verricht Mr. Bouma verklaart het vonnis van de rechtbank destijds naar het secretariaat van de Ge meenschappelijke Regeling te hebben doorgestuurd en in zijn begeleidende schrijven te hebben gewezen op de termijn van vier weken. "Daarna heb ik een afschrift gekregen van een bnef van het secretariaat waann werd gesproken over "een maand" en dat is inder daad heel iets anders dan vier weken. Die bnef hebben waar schijnluk alle belanghebben den gekregen en er is niemand over 'die maand' gevallen. Ook mij is het met opgevallen. An ders had ik natuurlijk onmid dellijk het secretanaat gewaar schuwd". Sec re tans Noord em eer kan het verhaal van Bouma onder schrijven maar om te stellen dat hij de schuldige is dat gaat hem te ver. "We hebben in elk geval zo lang mogelijk willen wachten met de afsluiting om dat de publieke opinie duide lijk op de hand van de tv-pira- ten was". Bovendien heeft het dagelijks bestuur van de Gemeenschap pelijke Regeling de datum van afsluiting aangevochten omdat het vonnis van de rechtbank pas twee dagen na de uitspraak zou zyn betekend Tevergeefs want de Gemeenschappelijke Regeling is uiteindelijk door de rechter gedwongen de dwangsom aan Rob Houwer te betalen. Tot ons onderzoek. WO stellen nu voor de dwangsom, die voorlopig uit gemeen schapsgeld is betaald, te verha len op alle bestuursleden van de Gemeenschappelijke Rege ling. Zu zijn immers allemaal even schuldig. Dat wordt dus een dikke duizend gulden de man/vrouw, heren en dame ka belbestuurders. J.V.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3