c 'Koude sanering' RSV Franse auto loopt deuk van islam op Beurs Amsterdam Kort zakelijk marktberichten Koeweit wil verder EG-markt oprukken Bonden woedend over surséance BlNTJt Nieuwe greep Lantana naar macht Westhaven Beurso ver zicht VRIJDAG 4 FEBRUARI 1983 Economie Jachtwerf De bewindvoerder van de in uitstel van betaling verkerende jacht werf Conyplex b.v. in Medem- blik heeft bij de Alkmaarse rechtbank het faillissement van de werf aangevraagd. Bij het ge westelijk arbeidsbureau wordt een ontslagaanvraag voor de 63 personeelsleden ingediend. Te gen vijftien van hen was al eer der wegens inkrimping van het bedrijf ontslag aangezegd, maar nog niet verleend. Volgens oud-voorzitter J. Achter berg van de ondernemingsraad van Conyplex bestaat er goede kans dat de jachtwerf na de fail lissementsuitspraak op een of andere wijze zal worden voortge zet. Bij de bewindvoerder heb ben zich vier kapitaalkrachtige watersportliefhebbers gemeld die het bedrijf voor vier miljoen gulden willen overnemen. Stork Ketels Stork Ketels Hengelo moet sneller inkrimpen dan werd aangeno men toen de onderneming (een voortzetting van de ketel- en ap paratenbouw van VMF) vorig jaar werd opgericht, zo heeft de directie meegedeeld. Indertijd ging men er vanuit dat het aantal medewerkers in de periode tot 1985 van 1300 tot 1100 man zou worden teruggeschroefd. Maar als gevolg van het schrappen van de kolencentrale in Dordrecht en andere ketelbouwprojecten moet het aantal personeelsleden in versneld tempo omlaag. Dit houdt in dat niet meer kan wor den volstaan met natuurlijke af vloeiing en gedwongen ontsla gen onvermijdelijk zijn. De directie van Stork Ketels gaat ervan uit dat de onderneming na de sanering weer gezond is en winst kan maken. Voorwaarde is wel dat het ministerie van econo mische zaken blijft bij het stand punt dat de zware-ketelbouw in Hengelo moet worden geconcen treerd. "Besluit men die alsnog onder te brengen bij de Schelde in Vlissingen dan heeft Stork Ke tels echter geen toekomst meer", zegt woordvoerder Noltus. Energie In het jaar tweeduizend kan het energieverbruik met veertig pro cent zijn gedaald zonder enige te ruggang van de welvaart. Het aandeel van de olie in de energie voorziening, nu 45 procent, kan tot twintig procent teruglopen. Duurzame energie kan voor elf procent in de energiebehoefte voorzien. De milieuvervuiling kan met de helft worden terugge bracht. Er komt werkgelegen heid voor een half miljoen men sen. Tot deze conclusie komen twee Groningse onderzoekers na een uitgebreide studie van de ener giesituatie in ons land. Hun boek "Olieslaaf of eigen baas", wordt vandaag door de Aktie Strohalm in samenwerking met de Ekolo- gische Uitgeverij in Amsterdam gepubliceerd. Hun plannen kos ten vele miljarden guldens, maar die kunnen volgens hun bereke ningen gemakkelijk uit de extra aardgasopbrengsten betaald worden. Krauthammer De Wolters Samson Groep heeft overeenstemming bereikt met de aandeelhouders van Eric Krau thammer (Nederland) b.v. in Noordwijk over de overneming van deze onderneming door de Wolters Samson Groep. Eric Krauthammer (Nederland) verzorgt praktijktrainingen op het gebied van management en verkoop volgens methoden, die door Eric Krauthammer SA uit Genève zijn ontwikkeld. Het is volgens Wolters Samson de bedoeling dat de activiteiten van Eric Krauthammer (Nederland) binnen de groep in hun huidige vorm en onder de bestaande lei ding zullen worden voortgezet. Andijvie 3,10-3,40; boerenkool 63-78; rode kool 21; prei 80—1,16; spinazie 3.40-3,60; stoofsla 1,02; spruiten A 52-56; Spruiten B 55-58; spruiten C 35; spruiten D 55-1,13; uien 18-62; winter peen 27-30; witlof 1,05—2,20; knolselde rij 15-39; sla 54-81; peterselie 66; radijs 92—97; selderij 35—55. ROTTERDAM (ANP/UPI) - De overname van verkoopactivitei ten van Gulf in de Benelux en de raffinaderij in Rotterdam door de staatsoliemaatschappij KPC van Koeweit zal de markt van olieprodukten in de Benelux niet verstoren. Koeweit heeft bewust voor opvullen van een (dreigend) gat in de markt gekozen in plaats van op een agressieve marktver storende expansie uit te zijn. De ze strategie is na jarenlange stu die over uitbreiding van activi teiten gekozen. Dit heeft verkoopdirecteur N. Sul tan van de staatsoliemaatschap pij KPC gisteren in Rotterdam gezegd bij een bezoek aan de door Koeweit gekochte raffina derij in de Europoort. De consu ment in de Benelux zal dan voor alsnog ook weinig merken van de overname. Koeweit zal zich aan de markt conformeren en de raffinaderij zal moeten werken met ruwe olie die tegen officieel geldende prijzen in Koeweit zal worden ingekocht, aldus Sultan. De KPC-topman liet doorscheme- ren dat Koeweit interesse heeft in verdere aankopen op de West- europese markt. Aanvankelijk was het ook de bedoeling meer activiteiten van Gulf in Westeu ropa over te nemen, maar die on derhandelingen zijn afgeketst. Van diverse kanten zijn de Koe- weiti daarna andere aanbiedin gen gedaan. Dat is ook de reden dat KPC de overname-prijs voor de Gulf-activiteiten vooralsnog geheim wil houden. Verkoopdirecteur Sultan van KPC benadrukte dat Koeweit er al enige jaren behoefte aan heeft verder in de oliemarkt te pene treren en zich niet uitsluitend met de produktie van ruwe olie bezig te houden. Koeweit loopt wat de Arabische OPEC-landen betreft daarmee voorop. Gulf is met de Britse oliemaat schappij BP van oudsher aktief geweest in Koeweit. Vandaar dat onderhandelingen met de staats oliemaatschappij KPC geen ver rassing waren toen Gulf vorig jaar te kennen gaf zich van de Westeuropese markt terug te wil len trekken. De raffinaderij in Europoort is bij voorbeeld speciaal gebouwd voor de verwerking van ruwe olie uit Koeweit. Gulf, de klein ste van de zeven grote oliemaat schappijen, wil het geld dat vrij komt uit desinvesteringen in West-Europa in de Verenigde Staten investeren. De raffinaderij in de Europoort heeft een maximale doorzet van 75.000 vaten per dag. Op dit mo ment werkt de raffinaderij ge zien de slechte marktsituatie op 65 procent van de capaciteit. Koeweit heeft naast de raffinade rij het verkoopnet (750 verkoop punten) van Gulf in de Benelux, de smeeroliefabriek en de labo ratoriumorganisatie overgeno men. Overigens is Koeweit bereid zijn olie vier dollar onder zijn officië le richtprijs op de vrije markt te verkopen, zo is gisteren verno men in de Japanse olie-industrie. Normaal vTaagt het land 32,50 dollar voor een vat (159 liter) ru we olie. Het is niet uitgesloten dat Koeweit hiermee het voor touw heeft genomen voor een al gemene prijsverlaging voor olie uit de landen van de OPEC (Or ganisatie van Olie Exporterende Landen). DEN HAAG (GPD) - Het ka binet heeft tot woede van de vakbonden gekozen voor de snelste weg naar een ontmanteling van het scheeps- en machine bouwconcern van Rijn- Schelde-Verolme. Het geeft RSV geen cent steun meer, maar zal slechts een hand je toesteken bij onderdelen, waarvan verwacht wordt dat zij nog een toekomst hebben wan neer ze uit het concern worden losgemaakt. Ten minste 5000 van de nu nog riiim 17.000 banen in het concern zullen in de operatie verloren gaan. Eerste gevolg van de beslissing van het kabinet is, dat voor het hele concern surseance van beta ling wordt aangevraagd. De 100 miljoen gulden die de regering amper een maand geleden nog aan RSV ter beschikking stelde, zijn alweer zo goed als op. Voor vier werkmaatschappijen (met bijna 1500 personeelsleden) zal de surseance regelrecht in een faillissement uitmonden: Thomassen Amsterdam, Machi nefabriek Breda, Gieterij Mid delburg en Verolme Elektra. Voor een grote groep andere on derdelen is de rapportage min der desastreus uitgevallen. Het gaat om een zeker 20 onderne mingen, waaronder drie Verol- me-fabrieken, de Machinefa briek IJmuiden, Pannevis, Elec tron Breda en Thomassen Inter national. Pas vandaag valt in de minister raad de beslissing wat er zal ge beuren met de RSV-bedrijven Wilton-Fijenoord-RDM (6400 mensen) en De Schelde (4250), die hun bestaan voor het groot ste deel danken aan hun werk in de marine-sector. Afgezien daarvan zullen al honder den miljoenen - in ruwe schat ting is al een bedrag genoemd van dik een half miljard gulden - nodig zijn om een voortbestaan van Schelde, WF-RDM te verze keren. Het ministerie van econo mische zaken zal dat bedrag niet helemaal self kunnen ophoesten; andere departementen zullen er ten koste van andere projecten, aan moeten bijdragen. De vakbonden zeggen door de aan kondiging van de minister „met stomheid" te zijn geslagen. Ze spreken van een "koude sane ring" en vrezen dat de rigoureuze aanpak van de (door de regering geforceerde) surseance van beta ling grote risico's inhoudt voor RSV-onderdelen die op zichzelf levensvatbaar zijn. Potentiële klanten zullen nu aarzeling ge troffen worden. Voor sommige onderdelen van het RSV-concern is volgens de bon den geen vervanging in Neder land „of zelfs in de wereld" aan wezig. Ze stellen het kabinet dan ook „verantwoordelijk" voor eventuele onrust die in de RSV- bedrijven kan ontstaan. schal record BERLIJN (ANP) Westduitse huisvrouwen hebben gisteren met het Nederlandse bintje een nieuw record aardappelschillen gevestigd. Dat geschiedde in Berlijnwaar de grootste Westeuropese landbouwtentoonstel ling, de Grüne Woche, wordt gehouden. De Berlijnsen schilden is drie kwartier 167,2 kilo bintjes, voldoende voor vermelding in het Guiness Book of Records. Meer gerook door minder Europeanen DEN HAAG (ANP) - In de pe riode van 1960 tot 1980 heb ben vele inwoners van de lid staten van de EG de sigaret afgezworen. De overgebleven rokers zijn echter wel meer sigaretten gaan roken. In Ne derland bijvoorbeeld rookte in 1960 61 procent van de be volking boven de vijftien jaar. In 1980 was dit nog maar 45 procent. De toename van het aantal siga retten per roker per dag be droeg in dezelfde periode in ons land maar liefst 79 pro cent. In de hele EG, behalve Griekenland, werden in 1960 378 miljard sigaretten per jaar gerookt, terwijl dat er in 1980 564 miljard waren. Eén en ander blijkt uit een on derzoek van de Europese Commissie, het dagelijks be stuur van de EG, gepubli ceerd in het blad van het "Bureau Europees des Unions de Consommafeurs" (BEUC), de Europese Unie van Consumentenbonden. Het blad komt tot de conclu sie dat de EG weinig heeft ge daan om het stoppen met ro ken te bevorderen. Dit on danks het feit dat de wereld gezondheidsorganisatie en kelejaren geleden verklaarde dat de strijd tegen het roken het middel is om de algeme ne gezondheidssituatie te verbeteren. AMSTERDAM (ANP) - Lantana b.v. gaat een nieuwe poging doen het bestuur van Westhaven Amsterdam b.v. (voorheen ADM Beheer n.v.) naar haar hand te zetten. Lantana heeft een ingrijpende herstructure ring van de vennootschap bedacht, die de aandeelhouders flinke fiscale voordelen biedt. Via de rechter heeft Lantana, die een belang van 34 pet. in Westhaven heeft, een buitengewone aandeelhoudersvergade ring afgedwongen die op 18 februari in Amsterdam wordt gehouden. De nieuw op te richten n.v. zal volgens verwachting geen structuurven nootschap zijn. Dit betekent dat aandeelhouders meer invloed zullen hebben op de gang van zaken in de onderneming. Indien inderdaad tot verkoop van de aandelen in Westhaven zal worden overgegaan zal de aan de werknemers van de oude ADM verstrekte garantie worden over genomen door de nieuwe n.v. Hiervan verwacht Lantana geen proble- Lantana is voorts van oordeel dat het bestuursbeleid de toets der kritiek niet kan doorstaan. Zij meent dat het bestuur zelf zou moeten aftreden. Lantana wil hierover het gevoelens van de andere aandeelhouders in- Onaanvaardbaar acht Lantana het dat twee van de drie commissarissen van Westhaven, de heren Heuzeveldt en De Vilder, tevens commissaris zijn bij de werf. "Deze dubbelfunctie heeft ongetwijfeld ten gevolge gehad dat het bestuur van Westhaven te veel aandacht heeft besteed aan de werf en te weinig oog heeft gehad voor de eigen belangen van Westhaven". In 1981 en 1982 heeft de overheid een reddingsoperatie op touw gezet voor de financieel steeds verder verzwakkende werf. Van Westhaven werd daarbij verlangd het pakket aandelen in de werf ad 5 min. nomi naal voor ƒ1,— over te dragen aan een door de minister van economi sche zaken aan te wijzen rechtspersoon. Het bestuur van Westhaven aanvaardde dit voorstel en de effecten ervan werden in de jaarrekenin gen van de werf en van Westhaven over 1981 verwerkt. Nu is gebleken dat voor de reddingsoperatie de goedkeuring van de Eu ropese Commissie ontbrak. In december 1982 is het pakket aandelen van 5 min. aan de rechtspersoon overgedragen terwijl het bestuur wist dat de financiële operatie, waarvan de aandelenoverdracht een onderdeel vormde, nog de goedkeuring van de Europese Commissie behoefde, aldus Lantana. Lantana noemde dit beleid misleiding van de aandeelhouders. Stakingen, vechtpartijen en machtsstrijd hebben de Franse automobielindustrie een maand lang geplaagd Nadat deze week de werknemers bij het staatsconcern Renault na vier weken staken weer aan de slag gingen op last van de rege ring, kwam het gisteren nog tot een uitbarsting bij Citroen. Door de communistisch geo- rienteerde vakbond CGT ge mobiliseerde stakers raakten slaags met hun werkwillige collega's. Het resultaat: 17 ge wonden en een improduktieve dag voor Citroen, dat bij al de ze ellende besloot de poort maar weer een dag te sluiten. Dat kan dan worden opgeteld bu de al eerder berekende schade: in elk geval een produktiever- lies van 100.000 auto's. Te be treuren in het licht van de des astreuze situatie op de Franse handelsbalans, niet in de laat ste plaats omdat Frankrijk on danks de felle concurrentie op de Europese markt zijn uitvoer vorig jaar met vijf procent wist te vergroten. Dat vloeit voort uit een ingreep vorige week van de regering, die niet langer begrip kon op brengen voor de eisen van de stakers en uiteindelijk steun verleende aan de Renault-di- rectie. door Rudolph Bakker De Franse automobielbazen en vakbondsleiders doen er ook goed aan, naast hun normale vakliteratuur af en toe eens een blik in de koran te werpen. Want dat politieke overtuigin gen van buitenlandse werkne mers een belangrijke rol heb ben gespeeld staat vast. Zeker voor de Franse regering, die bij Renault steun gaf aan de direc tie omdat zij niet langer begrip kon opbrengen voor de 'mo hammedaanse' eisen van de CGT-stakers. In een verklaring, waarop aller wegen beduusd is gereageerd, wees premier Mauroy het afge lopen weekeinde de buitenlan ders zelfs aan als hoofdschuldi gen. „De voornaamste proble men in de automobielindus trie", aldus Mauroy, "worden veroorzaakt door buitenlandse werknemers wier problemen ik niet misken maar die - en ik moet dat wel vaststellen - wor den ingegeven door religieuze en politieke criteria die weinig te maken hebben met de Fran se realiteit". Terwijl de eerste-minister deze woorden sprak, was president Mitterrand op staatsbezoek in Marokko, een van de Noord- afrikaanse landen die een groot contingent gastarbeiders aan de Franse automobielin dustrie leveren. De president zei daar op een persconferen tie: „Pierre Mauroy heeft met kennis van zaken gesproken", en Mitterrand voegde eraan toe dat twee dingen uit elkaar ge houden dienden te worden: de arbeidsverhoudingen in Frankrijk en „internationale problemen". Want het geval wil, dat de Fran sen onlangs werden opge schrikt door het bericht dat de Franse veiligheidspolitie een inval had gedaan in de villa die de Algerijnse vrijheidsstrijder en oud-president Ahmed Ben Bella na zijn vrijlating in Mont morency bewoont. Tijdens de inval was de vroegere vrij heidsheld al in Zwitserland, maar een aantal van zijn mede werkers werd gearresteerd en de politie legde de hand op niet alleen een volledig wapenarse naal, maar ook op een grote hoeveelheid documenten. Uit deze documenten zou blijken - zo meldde afgelopen zondag het „Journal de Dimanche" - dat Ben Bella steun verleende aan de mohammedanen bij Re nault. die direct bij de staking betrokken waren geweest Ben Bella heeft met onder stoe len of banken gestoken dat hij een aanhanger geworden is van de sjiietische tak in de is lam en daarmee van de Ir aan se leider, ayatollah Chomeini. In dit verband past de verklaring van minister van binnenlandse zaken Gaston Defferre een de zer dagen, dat het wat betreft het conflict in de automobiel industrie gaat om een „vreemdsoortig fenomeen van godsdienstige activisten, van sjiieten". Vastgesteld is dat in bepaalde ge vallen - zoals bij Citroén in Aul- nay - ruim de helft van het per soneel uit Noordafrikanen be staat. Hun „igatollah" is een Marokkaan, een vakbondsge delegeerde bovendien, die zijn volgelingen tot „revolutie" aanzet, aldus een Franse arbei der tegenover een journalist van l'Express, welk weekblad een „cover-story" aan het pro bleem heeft gewijd. Daarmee is duidelijk regering bij Renault heeft inge grepen. Aan bepaalde financië le eisen is voldaan, zonder dat die de door de regering gestel - de 8-procentgrens te boven gingen. Over maatregelen die een garantie moeten geven voor het „respect" dat de mos lims voor zich opeisen, werd niet meer gesproken. En de staking bij Renault is voorbij Resteert het probleem van de im migranten. Op een bevolking van zo'n 53 miljoen zijn er iets meer dan vier mihoen buiten landse werknemers in Frank rijk. Van hen zijn rond 130.000 zonder werkvergunning het land binnengekomen, die bij de komst van de socialistische regering mochten blijven. Nieuwe immigranten worden echter rigoureus geweerd en smoesjes dat men „bij zijn tan te op bezoek komt" worden aan de grens voortaan met hoongelach beantwoord. Opvallend genoeg is het percen tage aan buitenlandse arbeids krachten in Frankrijk sinds de jaren '30 niet gestegen Toen waren het echter Polen, Italia nen en Portugezen, die hun ge luk in „la douce France" kwa men beproeven, onder ande ren de ouders van Henri Kra- sucki, de huidige leider van de communistische vakbond CGT. Zij stonden klaarblijke lijk dichter bij "de Franse reali teit" ACTIEVE AANDELEN Glsl Brocades Philips (DIV.-83) 84,60 85,00 BINNENLANDSE AANDELEN Aas. St.R'Dam Ballast Ned am 90.20 92,00 389,80 390,00e 19,20 19,80 880,00e 887,00 35.70 35.00 27.10 2?.00b 264,50 266.00 1650.00 1635.00 106.00 105.00 Nrdap 116,50 117,00 5130,00 5120.00 1100,00 1090,00 62,00 62.50c 485,50 495,00e 382,00 380,00 179,50 180,00 BELEGGINGS INSTITUTEN 1420,00 1415.00 127.50 127,50 567,00 567.00 32,80 33,10 GOUD EN ZILVER Goud onbew 42 930 - 43.730 Zilver onbew 1180 - 1250 BUITENLANDS GELD Franae franc (100) Finse mark (100) AMSTERDAM - Op de Amsler damse effectenbeurs was het vrijdag erg rustig. Dc markt was licht verdeeld, waarbij koersda lingen iets de overhand hadden. KLM. du- donderdag op dc slcch te resultaten over het derde kwartaal nog een fors verlies moest toestaan, was zeer vast Rond het middaguur had het luchtvaartfonds al een koers winst van 6,60 geboekt op 151,30. Volgens beurshandela ren was de handel in het fonds bepaald rommelig te noemen Bij de sl.iat t»n«f n w a let dud»' luk stil, ,i!dw ur krirsi" n D-- meeste fondsen noteerden dan ook onveranderd Een aantal obligaties kon kleine winsten van rond dc 0.2 punt boeken Naast KLM ging bu de internatio nals ook Koninklijke Olie om hoog, met een winst van 0,60 op 94.- Philips verloor 0,30 op 32,90, Unilever 0,50 op 198,- en Akzo 0,20 op 40,10 Ennia moest een flink verlies toe staan. Het fonds werd verhan deld op f 126,een achteruit Kan* van f 4 -

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 21