"Van gerechtigheid moet je niet alleen getuigen" Leidse gereformeerde kerk schort beroepingswerk op Interview Minister Van den Broek (buitenlandse zaken): VRIJDAG 4 FEBRUARI 1983 Varia PAGINA 17 door Ruud Kreutzer en Marien van den Bos Pas als je eens een Nederlandse rechtszaak bijwoont, ga je beseffen hoe catastrofaal het voor de aange klaagde is als hij (zoals in Iran) van rechtshulp verstoken is, of zo als in de Sowjet-Unie) zijn advo caat op alle mogelijke manieren ge dwarsboomd wordt. Gisteren heb ik in Amsterdam het kort geding bijgewoond dat Godefridus Johan nes Bom van de VARA had aange spannen tegen Leo Derksen van de Telegraaf. De eerste kon wegens privé-omstandigheden helaas niet aanwezig zijn, vertelde mr. R. H. L. Post, zijn advocaat (die in de offi ciële stukken procureur blijkt te he ten), de tweede was lijfelijk aanwe zig. De privé-omstandigheden van Frits Bom waren in dit geval, als ik het goed begrepen heb, zijn natuur lijke opvliegendheid en aanleg tot verontwaardiging, zodat men het bij de VARA beter had geoordeeld als hij rustig thuis (of bij de VARA) bleef zitten. „De fotograaf weet het hè, één of twee minuten!" zei de pedel (of hoe heet zo iemand bij de rechtbank) voor het begin van de zitting, de fo tograaf deed zijn plicht, waarna zijn werk van hem werd overgeno men door de rechtbanktekenaar van De Telegraaf, die de hele zit ting mocht blijven tekenen omdat tekenen nu eenmaal veel moeilijker is dan fotograferen. Toen kwam de president, mr. H. W. F. Borgerhoff Mulder het zaaltje binnen, en er ontstond tot mijn verbazing een kort geharrewar over de vraag welke advokaat het eerst aan het woord zou komen. De president dacht dat mr. Post van de VARA wel zou willen dat mr. Oranje van De Telegraaf het eerst sprak, maar mr. Post zei dat hij er eigenlijk op gerekend had het eerst het woord te voeren, en dat mocht hij toen ook. Blijkbaar zijn daar geen vaste re gels voor. En toen mr. Post was uit gesproken, wist ik zeker: dat gaat Frits Bom winnen. Kritiek is prima, had Post gezegd, maar er zijn grenzen, bovendien is er jurisprudentie, de VARA had ook het geding verloren toen prof. Heertje vond dat zijn roep om een sterke man niet vertaald had mo gen worden in een roep om Hitier; Gied Jaspars was veroordeeld om dat hij de TROS-bestuurders geen gansterfiguren had mogen noemen, en Henk Spaan had lang geleden een kort geding verloren omdat hij in de Haagse Post had geschreven dat FC Twente-speler Eddy Achter berg in zijn jongensjaren kikkers had opgeblazen. Was het denkbaar dat Frits Bom en de VARA dit kort geding niet zou den winnen, terwijl Leo Derksen toch had geschreven dat de protest wandeling van de Ombudsman te gen de verhoging van de tarieven van het openbaar vervoer „schrik barende herinneringen had opge roepen"? „Waar, oh waar, hadden wij dit soort beelden eerder gezien. Waar, oh waar, hadden we gelijk luidend gebral eerder gehoord? Be droog onze verbeelding ons of was dat werkelijk in de jaren dertig? Een dictator in opkomst?" Me dunkt! Maar toen kwam mr. Oranje (als ik de Telegraaf was had ik óók net zo lang gezocht tot ik een advocaat had gevonden die Oranje heet en bovendien precies zo praat als Tom Manders in zijn beroemde sketch van de archivaris en de muizenval), die begon te cite ren uit interviews die Frits Bom in onbewaakte ogenblikken aan Het Vrije Volk, Humo en het Algemeen Dagblad had toegestaan. „Ik weet, dat ik soms vreselijk kan sarren en tarten, dat ik demagogisch als de kelere kan zijn". (rAls wij chante ren, zijn wij heel creatief, creatie ver dan de mensen aan de andere kant van de streep". „Zo wist ik van de Kwantum-directeur, dat hij een wapen droeg. Die wetenschap heb ik aan de onderhandelingstafel tegen hem gebruikt". „En om macht uit te oefenen moet ik veel kijkers hebben". Het zal wel allemaal uit zijn ver band zijn gerukt, maar tijdens zo'n zitting zijn het toch punten die sco ren. Nu was het interessante van dit kort geding, dat hier niet Goed en Kwaad tegenover elkaar ston den, maar FC Demagogie tegen De magogie '82. Kwaad tegen Erger, zou je kunnen zeggen. Bij de VARA zijn ze blijer met de hoge kijkcijfers van de ombudsman, dan met de aanpak van Frits Bom. Een PvdA- kamerlid heeft eens tegen mij ge zegd dat hij het schandelijk vond zoals Frits Bom tegen de sociale dienst van Rotterdam te keer was gegaan, „waarschijnlijk de best functionerende sociale dienst in het hele land". Dat geldt idem dito met een sterretje voor Botns „aanpak" van de ANWB. Aan de andere kant is Leo Derksen ook een demagoog. Het is natuur lijk onzin om zo'n demonstratieve optocht van halte naar halte te ver gelijken met de marcherende SS- ers van Hitier; een vergelijking met de bedelaarsoptocht van Peachums mannen in de Dreigroschenoper zou zinniger zijn geweest. Derksen kan wel zeggen in zijn eigen ver weer, waaruit mr. Oranje ruim schoots geput heeft) dat hij Bom niet met de dictator, „wiens naam hem onmiddellijk te binnen zal zijn geschoten", heeft vergeleken, maar dat hij slechts DE SITUATIE heeft vergeleken, maar op die manier kun je, door een iets andere rang schikking van de situatie, Frits Bom ook met Jezus Christus of E.T. vergelijken. Overigens vind ik wel dat Leo Derksen zulke dingen moet kunnen mogen schrijven, zoals Ger- rit Komrij zijn onthutsende aanval op prof. Bastiaaiise in NRC Han delsblad van woensdag jl. moet kunnen mogen schrijven. DEN HAAG - „Ik geloof dat we een functie kunnen vervullen om te proberen de standpunten van een aantal westerse landen en de Derde-Wereldlanden hier en daar wat dichter naar elkaar toe te buigen. Ik wil op dat punt niet overmoedig klinken, als u maar weet dat dit in ons achterhoofd meespeelt bij de bena dering van de problematiek". Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) doelt op de Veiligheidsraad, waarin Nederland twee jaar lang een rol mag spelen op het podium van de wereldpolitiek. Mr. Hans van den Broek (46) verloochent zijn beroepsmatige achter grond niet. Voordat hij via de gelederen van het CDA vrij snel naar boven stoomde, maakte hij een snelle carrière bij het Akzo-con- cern. Hij doet nog altijd eerder denken aan een geslaagd zakenman dan aan een diplomaat. Zakelijkheid troef dus de komende jaren in het statige pand aan het Haagse Plein. Een inderhaast aangegeten broodje en een onaangeroerd glas volle melk zijn stille getuigen van de overvolle agenda van de minister. Na ons staat Amerika's ambassadeur Dyess al te trappelen om het ambtsvertrek te mogen betreden. Van den Broek benadrukt dat Nederland niet in de Veiligheidsraad zit namens de NAVO of de EG. „We zullen ons telkens toespitsen op de merites van de zaak zélf en hopen dat het ons misschien gegeven zal zijn de afstand te overbruggen die nogal eens bestaat tussen enerzijds het Westen en anderzijds de Derde Wereld. Of dat zal lukken, moet de praktijk uitwijzen". „Het westerse standpunt zal dus niet automatisch het Nederlandse standpunt zijn. Het hangt ervan af wat men wil bereiken als V-raad, en of het nodig is juist bepaalde standpunten dichter tot elkaar te brengen. Maar bijvoorbeeld inzake het Midden-Oosten zullen we niet verloochenen dat we deel uitmaken van de Tien (de EG red.). We gaan daar dus geen beslissingen bevorderen of propageren die daar haaks op staan". Getuigen - U heeft in de Tweede Kamer gezegd dat Nederland meer nadruk zal leggen op het bereiken van overeenstemming dan op 'getuigenispo litiek'. Heeft dat direct te maken met onze zetel in de V-raad? „Kijk, je kunt alleen goed in de Veiligheidsraad functioneren indien je ook in de Algemene Vergadering geloofwaardig bent en serieus wordt genomen. We moeten erop uit zijn de VN en dus ook de Veiligheidsraad doelmatig te laten functioneren. Niet uitsluitend als een orgaan dat alleen maar uitspraken repeteert, jaar na jaar, maar dat probeert achter die uitspraken een zo breed mogelijke steun te vergaren en dus ook een maximum aan invloed uit te oefenen". Minister Van den Broek: "Het Westerse standpunt zal niet automatisch het Nederlandse standpunt zijn". (Foto Pc tor Sentour) - Uw oud-collega Van der Stoel, die ons land in de Verenigde Naties zal gaan vertegenwoor digen, zei onlangs dat je met getuigenispolitiek niet 'scoort'. „Waarmee eigenlijk al weer aan gegeven is dat Van der Stoels benadering dezelfde was. Maar ik ken ook die grensgevallen waar het zo ontzettend moelijk is te kiezen tussen de doeltref fendheid van het geheel, wat vaak om een versobering van de teksten vraagt, en ander zijds de eerlijke verontwaardi ging die op zijn plaats is bij ernstige schendingen van de mensenrechten". - Zuid-Afrika bijvoorbeeld? „Ja. Getuigenis heeft trouwens niks slechts hoor, ik benader dat niet negatief, alleen de ge rechtigheid die je nastreeft, daar moet je niet alleen van ge tuigen, die moet je ook probe ren te laten heersen. En dat laatste is vaak een nogal weer spannige bezigheid". Signaal - Uw partijgenoot Jan Nico Scholten verwacht dat dit ka binet hoe dan ook tot sancties tegen Zuid-Afrika zal over gaan. „Er moet ook een afwegingspro ces plaatsvinden over de vraag in hoeverre je bezig bent het ei gen land onevenredig zwaar te treffen, terwijl het effect ervan naar Zuid-Afrika toe maar zeer beperkt is. Dus als met zijn uit spraak bedoeld wordt: het kan niet schelen wat het kost, maar het afgeven van een signaal naar Zuid-Afrika is zo belang rijk dat we niet hoeven te kii- ken naar de economische re percussies voor het eigen land, dan deel ik die mening niet". „Ik ben nogal huiverig voor een soort wedijver die er de afgelo pen jaren is ontstaan over wie nu eigenlijk het meest veront waardigd is over de situatie in Zuid-Afrika". Wedijver tussen de politieke partijen? „Ja, tussen de partijen, of zelfs tussen mensen binnen dezelf de partij, want ook dat komt voor. Ik ga ervan uit dat ieder een, van voor naar achteren in de Tweede Kamer, het apart heidssysteem verafschuwt. Het verschil ligt, zoals ook bij vredes- en veiligheidszaken, bij de vraag langs welke weg je het doeltreffendst een bijdrage aan verandering kunt leveren". PLO Door de motie-Van Weezei, maar vooral door uw eigen in terpretatie daarvan, is de PLO sinds kort in de Nederlandse achting gestegen. U wilt zelfs als minister het „toevallig" ont moeten van PLO-vertegen- woordigers niet uit de weg gaan. Uit Palestijnse bron hoorden we dat u op uw reis ko mende week nmaar enkele Arabische landen ook meteen iemand van de PLO gaat ont moeten. Weet u al wie en waar? „Nee, dan weet u meer dan ik. Ik heb in de Kamer duidelijk aan gegeven wat ik bedoelde met het toestaan van ambtelijke contacten met de PLO. Ik had het gevoel dat er een stap moest worden gedaan. De PvdA wilde nog een stap ver der gaan door contacten uit te breiden tot regeringsniveau. Daarvoor acht ik de tijd niet gekomen". „Wanneer we spreken over de PLO op dit moment, dan zijn er positieve en negatieve facto ren te noemen. Ik blijf erbij dat als negatief element stellig valt aan te merken dat het be staansrecht van Israël niet wordt erkend. Dat men daarbij uitgaat van een zekere weder kerigheid, kan ik eigenlijk wel begrijpen. Maar wat nog be langrijker is in het huidige pro ces, is dat de PLO de wereld zou moeten duidelijk maken dat ze hun politieke doelstel lingen met vreedzame midde len, en niet met geweld, willen bereiken. Dergelijke uitspra ken worden naar mijn mening onvoldoende gedaan". Radicale elementen „Hoe men het ook wendt of keert, geconstateerd moet wor den dat met name El Fatah van Arafat, en ook Arafat persoon lijk, naar mijn indruk probeert de meer radicale elementen binnen de PLO zo veel moge lijk tot een redelijk standpunt te brengen. Een redelijk stand punt, wat het ook mogelijk maakt Jordanië in naam van de Palestijnen een bepaalde rol te laten vervullen". „U weet ook dat er een beslissing is genomen het hoofdkwartier van El Fatah te verplaatsen van het radicaal gezinde Syrië naar Amman in Jordanië. Ook dat acht ik een aanwijzing dat men toch vooral probeert met de gematigde krachten teke nen af te geven naar de buiten wereld dat men serieus wil proberen tot een vergelijk te komen. Zo zou je positieve en negatieve ontwikkelingen naast elkaar kunnen blijven zetten. Voorshands heeft Ara fat daar de leiding, en wat wij bij kunnen dragen om juist een meer gematigd man als hij meer ruggesteun te geven, dat moeten we doen en dat heb ik ook beoogd met deze stap". Raketten Iets heel anders, de modernise ring van middellange-af- standsraketten. Bent u blij met de signalen uit Washington dat men daar wat soepeler wordt ten opzichte van de onderhan delingen oxter kernwapens m Europa? .Onder die soepelheid wordt wel verstaan dat men niet onver kort zal vasthouden aan de nul optie (niet-plaatsing van de ra ketten in West-Europa in ruil voor ontmanteling van alle Sowjet-systemen voor de mid dellange afstand red.). Ik mag nog eens onderstrepen dat het met name de Bondsrepubliek en Nederland zyn geweest die destijds binnen het bondge nootschap een lans hebben ge broken voor deze benadering, omdat dat kon leiden tot de verwijdering van een totale ca tegorie kernwapens uit Euro pa. Dus iedereen die dat doel opgeeft, heeft mijn steun niet". „Maar zo begrijp ik de uitlatin gen van president Reagan niet. Ik heb meer de indruk dat hy zegt dat het zeer de vraag is of wij op korte termijn in staat zullen blijken die nul-nul-optie aan beide kanten geheel te be reiken, en dan vind ik bepaal de tussenfasen bespreekbaar". Britten en Fransen - Een probleem is de vraag in hoe verre de Britse en de Franse kernmacht 'meegewogen' zou den moeten worden in Genève. „De inbreng van de Franse en Britse kernwapens bij de hui dige INF-onderhandelingen (INF slaat op de middellange- afstandsraketten red.) in Genè ve zou naar mijn gevoel zeer sterk vertragend op het hele proces inwerken. Waarom? Omdat je dan naar mijn gevoel toch weer appels en peren bij elkaar optelt. Het zijn geen ver gelijkbare arsenalen. De Britse en Franse systemen zijn bij voorbeeld voor het grootste ge deelte op zee gestationeerd, terwijl op zee gestationeerde systemen van Sowjet-zijde ook niet zijn ingebracht in Genève. Daarnaast zijn de Britse en Franse arsenalen strategische kernwapens, terwijl wy hier te maken hebben met middellan- ge-afstandswapens, een andere categorie" „Eén ding moeten we voorko men, en dat is door allerlei vor men van onderhandelingen in deze zeldzaam ingewikkelde materie zodanig vertragend te gaan werken, dat we ten slotte op alle punten vastlopen en er van enige wapenreductie geen sprake zal zijn". Manoeuvreerruimte De bewindsman blijkt er voor stander van de details van de besprekingen over te laten aan de specialisten in de NAVO- overleggroep (de zgn. Special Consultative Group). Zou de Kamer dit wel accepteren als er weliswaar minder maar toch nieuive raketten op Neder landse bodem komen „Op mijn vraag van die strekking aan de PvdA-woordvoerder Klaas de Vries heb ik geen ant woord gekregen. Maar ik ken het antwoord wel: een dereelii- ke deeloplossing accepteert men niet. Dat maakt natuurlijk ook de manoeuvreerruimte van Nederland betrekkelijk beperkt, als je hierover mee spreekt Je kunt proberen te overtuigen, dat plaatsing in het Westen tot elke prijs voorko men moet worden Zeker op het moment dat over tussenop lossingen wordt gesproken, richten de blikken van het bondgenootschap zich al heel gauw op Nederland M.i.ir meer kan ik er ook niet over zeggen. Een uitspraak over plnMBg in Nederland kan niet worden verwacht voordat de discussie over de (nog niet verschenen red.) Defensienota heeft plaatsgevonden". De kerkeraad algemene zaken van de gereformeerde kerk in Leiden heeft het beroepings- werk in een bestaande predi kantsvacature tijdelijk opge schort. Een commissie gaat on derzoeken, of er financiële mo gelijkheden zijn om de vacature (wijk Zuiderkerk) alsnog te doen vervullen. Uiterlijk 1 mei zal deze commissie hierover rapporteren. Dit besluit van de kerkeraad houdt verband met de financiële posi tie van de Leidse gereformeerde kerk, die in een mededeling van de kerkeraad 'erg zorgelijk' wordt genoemd. De inkomsten stijgen te weinig en de uitgaven te veel, dat laatste voornamelijk door energie- en onderhoudskos ten. De begroting voor dit jaar vertoont een tekort van f. 150.000. Bij ongewijzigd beleid zal het tekort in 1987 f. 350.000 bedragen, wat betekent dat in dat jaar een schuld van ongeveer f. 1,5 miljoen op de kerk zal druk ken. De kerkeraad algemene zaken is eenstemmig van oordeel, dat het beleid moet worden herzien. De commissie van beheer denkt aan het niet vervullen van een predikantsvacature en/of het verkopen van een kerkgebouw. Er zijn drie volledig gereformeerde kerken in Leiden: Zuiderkerk, Petrakerk en Oude Vestkerk. De Maranathakerk - aanvankelijk hervormd - en de Bevrijdings kerk aanvankelijk gerefor meerd worden gezamenlijk door hervormden en gerefor meerden gebruikt. Deze winter zijn er, ter beperking van de stookkosten, ook gezamenlijke diensten beurtelings in de Vre- deskerk hervormd en de Zuiderkerk. Het beroepingswerk in de bestaan de vacature was al een tijd aan de gang. De kerkeraad kon enige maanden geleden zelfs een be roep op een predikant uitbren gen, maar die bedankte. De voor bereidingen voor een tweede be roep waren al ver gevorderd. De kerkeraad spreekt dan ook van een 'pijnlijk en verdrietig be sluit'. Maar eerst moet er helder heid komen in de aard van de problemen om te kunnen Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Uitwijk (NB) kandidaat N. de Boo Koudekerk aan den Rijn; aangenomen naar Badhoevedor p-Lijnden H. Mondeel Scher- penzeel (Fr.), naar West-Ter schelling D. T. Rugters IJhorst- De Wijk. Gereformeerde Kerken: aangeno men naar Kamperland kandidaat G. J. Schussler. De Nederlandse Zendingsraad in Amsterdam heeft professor dr. H. B. Kossen, hoogleraar aan het doopsgezinde seminarie, be noemd tot tweede voorzitter. Het is de bedoeling, dat hij begin vol gend jaar het voorzitterschap overneemt van ds. C. B. Posthu mus Meyjes. '(De Zendingsraad is een samen werkingsverband van de zen dingsorganen van verscheidene protestantse kerken, de Morgen- landzending en het Nederlands Bijbelgenootschap). De omroeppastor Jan ter Laak te Amersfoort is benoemd tot alge meen secretaris van de rooms- katholieke vredesbeweging 'Pax Christi' Nederland. Hy volgt Guy Dilweg (Leiden) op, die zes jaar deze functie heeft vervuld. Ter Laak, die 44 jaar is, was al eer der bij 'Pax Christi' werkzaam. In 1968 werd hij adjunct-secreta ris, tevens algemeen secretaris van het Interkerkelijk Vredesbe raad. Zes jaar later volgde zijn benoeming tot pastor van de om- roepparochie 't Zand in Amers foort, die onder meer eucharis tievieringen voor radio en tv ver zorgt. Gevangenis Het bestuur van de Vereniging tot verspreiding van de Heilige Schrift vraagt de minister van justitie in een brief, af te zien van zijn voornemen om de geestelij ke verzorging in de strafinrich tingen drastisch in te krimpen. "Uit het voorstel om de taak van de gevangenispredikanten te la ten overnemen door wykpredi- kanten en andere plaatselijke pastores blijkt in feite een ge brek aan kennis over het werk van de geestelijke binnen en bui ten de gevangenis". Als gedetineerden later als vol waardig burger weer in de maat schappij willen functioneren, dan kan de geestelijke verzor ging daarbij niet worden gemist, schrijft het bestuur. 'Er is hoop'. In een oplage van 750.000 exemplaren is het twee de evangeliserende magazine 'Er is hoop' verschenen. Daarvan zyn er al 600.000 door plaatscly- kc kerken, cvangehsatiecommis- sies, organisaties en individuele christenen besteld. In het hart van het kleurrijke blad is een uit- necmbare poster opgenomen. Het blad is een vervolg op de lan delijke evangelisatie-actie 'Pro- jekt 82' van vong jaar. Pers. Predikanten moeten niet overhaast met verklaringen over politieke zaken naar de pers lo pen. Zo waarschuwt de evangeli sche bisschop Eduard Lohsc van N< <1. .ik - (Hannover) zijn medewerkers. Een predikant, zegt Lohse, vind moeilyk gehoor ais hy doet waar toe hij geroepen is: het Woord Gods uitleggen en getuigen van Gods barmhartigheid. Maar hij baart telkens weer opzien als hij de grenzen van zijn ambt over- schrydt en zich op politiek ter rein beweegt. Lohsc beschouwt publieke verklaringen voor pre dikanten als een 'uiterste mid del'. Protest. D| mums katholieke bisschoppen van Zuidelyk Afri ka hebben opnieuw geprotes teerd tegen de Zuidafnkaansc be/elting V.iri Namibië De bis schoppen dachten eerst, dat de bevrijdingsbeweging Swapo marxistisch is, maar, zo zei aarts- W ChopDtalSHunn van Dur ban, de Namibièrs zelf ontwaren in de Swapo christelijke trekjes En dié zwakken de marxistische tendenzen af De bisschoppen zullen ook een of ficieel protest indienen by de Zuldafnkaanat regering, die niet wil dat het Namibiè-rapport van de bisschoppenconferentie wordt gepubliceerd.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 17