c Een tekenfilm van stand Nieuwe film Wajda inzet conflict Nieuwe Belmondo-film wel sympathiek, niet zo leuk rjsrJr, El Heer Bommel in "Als je begrijpt wat ik bedoel" VRIJDAG 4 FEBRUARI 1983 Film De Poolse filmregisseur Andrzej Wajda in Parijs. PARIJS (AP) - "Danton", de nieuwe film van Andrzej Wajda over de Franse Revolutie, heeft in Frankrijk voor een storm van con flicten gezorgd. De film gaat in tegen het tra ditionele Franse beeld van twee sleutelfigu ren in de Franse Revolutie, Danton en Robe spierre. Volgens velen is de film een nauwelijks ver sluierde vergelijking met de huidige situatie in Polen. Wajda, de meest vooraanstaande Poolse filmregisseur, beaamt dit ook. De vergelijking is al gemaakt tussen Lech Wale sa en Danton en tussen generaal Jaruzelski en Robespierre. De film, een Frans-Poolse co-produktie, schetst een gunstig beeld van Georges Dan ton, die door linkse historici gezien wordt als een briljant maar corrupt politicus. De film is echter wat dubbelzinnig over Robespier- Danton werd in 1794 onthoofd in opdracht van zijn vroegere vriend en bondgenoot Maximi- lien Robespierre, de meedogenloze leider van het revolutionaire comité. Robespierre is door links in Frankrijk altijd vereerd om zijn toewijding aan de idealen van de revolu tie. Wajda zei zelf in een interview dat hij het idee voor de film al lang in zijn hoofd had, "maar ik had de film niet kunnen maken als ik niet in 1980 in Polen was. De botsing tussen Dan ton en Robespierre is precies wat wij nu meemaken". Wajda ziet Robespierre als het symbool voor het oostblok. Danton symboliseert het wes ten. Danton's opvattingen en manier van denken "lijken erg op die van ons". De minzame en sensuele Danton, gespeeld door de Franse acteur Gérard Depardieu, komt in de film naar voren als een geliefd verdediger van het volk en een onschuldig slachtoffer van Robespierre's machtswel lust Danton is altijd verdacht van een samenzwe ring tegen de revolutionaire regering. De film laat zijn pogingen zien om een dergelij ke samenzwering juist te verhinderen. Robe spierre was de norse, onomkoopbare radi caal, wiens terreur-regime gerechtvaardigd werd door het revolutionaire ideaal. In de film, gespeeld door de Poolse acteur Woj- ciech Pszoniac, is Robespierre echter nau welijks heroïsch. Critici hebben de film aangevallen omdat "de ze de geschiedenis herschrijft". Wadja zou verzuimd hebben een standpunt in te nemen over de strijd tussen "gematigdheid" (Dan ton) en "radicalisme" (Robespierre). Gérard Depardieu in een eerdere rol, nu speelt hij Georges Danton. Met de programma-vullende tekenfilm „Als je begrijpt wat ik bedoel" slaat producent Rob Houwer een nieuwe mijlpaal in de Nederlandse filmgeschiedenis. Niet alleen omdat het toe vallig de eerste lange tekenfilm is die in ons land tot stand is gebracht, want in de jaren '40 had Marten Toonder dat al een keer bijna bereikt met een resultaat dat in de laatste fase van voltooiing werd afgekeurd voor bioscoopgebruik. Maar de Bommel-film die sinds gisteren in 70 bioscopen draait is sim pelweg het meest ambitieuze project waar onze filmindustrie zich ooit aan waagde. LVC Het filmhuis van het Vrijetijds centrum begint dit weekein de een cyclus rond de Ameri kaanse acteur Jack Nichol son. Vrijdag- en zaterdag avond is de veelgeprezen "One flew over the cuckoo's nest" van regisseur Milos Forman te zien. Nicholson speelt de rol van psychia trisch patiënt McMurphy, die in een inrichting het verzet leidt tegen het strenge regi me van hoofdzuster Gates (prachtige rol van Louise Fletcher). De film, op beide avonden om kwart over ne gen te zien, werd met vijf Os cars onderscheiden. Woensdag en donderdag 20.00 en 22.15 uur) van Bernardo Bertolucci "Prima della revo- luzione". Hij won er in 1964 op 23-jarige leeftijd de grote prijs van Cannes mee. Thema is het verraad dat iedere vol wassene op een zeker mo ment pleegt aan zijn eigen jeugd. K&0 Dinsdagavond om acht uur be gint in de kapelzaal van K O een serie van drie films van Ettore Scola, de nu nu 51-jari- ge Italiaanse regisseur, die op geheel eigen wijze de Ita liaanse traditie van tragi-ko- medie en melo-drama voort zet. Te zien is zijn voorlaatste film "Passion d'Amore", het verhaal van een monsterlijk lelijke vrouw die een onmo gelijke liefde opvat voor een jonge, knappe garnizoens commandant, die al een rela tie met een andere vrouw on derhoudt. Scola weet geloof waardig te maken dat de jon geman (Bernard Giradoux) zijn liefde (Laura Antonelli) in de steek laat voor de lelijke Fosca (Valerie d' Obici). Wat traag, maar schitterend kijk spel. „Als je begrijpt wat ik bedoel" be zit een aantal voortreffelijke ei genschappen. In Nederland heeft de film mee dat de stripfi guren in brede kring bekend en geliefd zijn. In het buitenland, waar de film ook zal worden uit gebracht, ligt het voordeel pre cies omgekeerd: daar zullen slechts weinigen de strip ken nen, maar daarom juist kan het nogal originele Rommeldamse universum bijzondere indruk maken. Het wijkt immers dras tisch af van de cliché-matig wor dende Disney-wereld, die nog al tijd de norm is op dit vakgebied. Z.o'n wat dommige maar brave beer die rondloopt in een geruite jas, of toerend in zijn Oude Schicht; deze heuse kasteelbe woner die steeds weer heibel krijgt met de enghartige notabe len van een dierendorp met mid deleeuwse architectuur, ik denk dat die enorme charmes kan heb ben voor tekenfilm-liefhebbers overal ter wereld. Toonder heeft er dan ook veertig jaar aan kun nen slijpen, stileren en bouwen voor de strip in zijn huidige, nauw sluitende gedaante over eind stond en dat heeft het ont werpen van „Als je begrijpt wat ik bedoel" enorm vergemakke lijkt. Het verhaal is ontleend (Houwer heeft om zijn keus te bepalen nog eens alle 180 avonturen doorgenomen) aan het van 1957 daterende De Zwelbast. Daarin ging tijdens een gezellig avondje in de Kleine Club, de overmoedi ge Heer Ollie in op de uitdaging van burgemeester Dickerdack om in de Zwarte Bergen te gaan zoeken naar 'zwelbasten", dra ken die groter worden als ze boos zijn en krimpen als ze de smoor in hebben. Ze staan bekend als roofzuchtige woestelingen. Bom mel vindt zo'n beest, brengt hem mee naar Rommeldam en dat is dan het begin van een hoop el lende. In het sterk gewijzigde filmverhaal (het is nu ook in een filmeditie als album gepubliceerd) gaat het er geheel anders aan toe. Hier wordt Bommel (Tom Poes komt er nauwelijks aan te pas) onver hoeds geconfronteerd met een merkwaardige bal, die een ei blijkt waaruit de jonge „zwei- bast" tevoorschijn springt, om een beroep te doen op Bommels vaderlijke gevoelens. Bommel wordt zo opgevoerd als een fa lende opvoeder die veel te stellen krijgt met o.m. Zwelgjes neiging tot kleptomanie. In de film is het zwelbare draakje niet tot spre ken in staat, in de strip had hij een nogal ruige, zij het boeiend discours. Maar in de film wordt er nog meer ravage aangericht dan in de strip. Overigens dienen de de fanatieke Bommel-fans wel goed te besef fen dat een tekenfilm zich niet leent om volledig recht te doen aan de „literaire" subtiliteiten van Toonders krantenstrips. Dit film-uitstapje lijkt eerder aan te sluiten bij de balloon-strips in kleuren, zoals die bijv. werden gepubliceerd in de Donald Duck. Er zitten nog genoeg voor vol- iii'. ''iii,. ''ii, 'ii r .dill"" .4iir "Als je begrijpt wat ik be doel". Regie: Harrie Gee- len en Marten Toonder, Lido 1 en Euro 1, a.l. iiiiiuiiiiiiiiinniiiiiiiiiiiiunl wassenen aansprekelijke aardig heden in de dialogen verwerkt, maar het geheel lijkt toch vooral te zijn toegesneden op apprecia tie door de jeugd. De dialoog-regie is trouwens bij zonder geslaagd. Heer Bommel zou ik een wat diepere stem heb ben toegedacht dan die van Fred Benavente, maar het kan ermee door. Erg geestig klinken Luc Lutz als Joost, André van den Heuvel en Gees Linnebank als Super en Hieper, Paul Haenen als kruidenier Grootgrut en Har rie Geelen zelf als Wammes Wag gel. Fred Emmer als een nieuws lezer (een waterbuffel) kón na tuurlijk niet fout. De muziek van Herman Schoonderwalt is me te flets. Het belangrijkste technische as pect van „Als je begrijpt wat ik bedoel" wordt vanzelfsprekend gevormd door de animatie zelf. Helemaal perfect is die niet Rus tige scènes zijn weliswaar nau welijks voor verbetering vatbaar, maar bij wat massalere en fellere bewegingen verdwijnt de sou plesse nogal eens. Bommel mag dan een heer van stand zijn, mo torisch weet hij het niveau van Disney-figuren niet continu vol te houden. In Nederland zal deze kleurrijke Olivier B. Bommel het echter best rooien. Naar zijn bui tenlandse avontuur wordt met meer gespannen nieuwsgierig heid uitgekeken. PIETER VAN LIEROP De naam van Jean-Paul Belmondo is de laatste jaren synoniem ko men te staan met komedies. Na het overlijden van Louis de Fu- nès is hij nu met Pierre Richard dé acteur van het vrolijke genre in Frankrijk. Vooral in zijn laatste rol van bok- strainer Jo Cavalier in l'As des As heeft hij veel Franse bio- scoopgangers aan zich verplicht De zalen stroomden vol. Ook in Nederland plegen de Belmondo- komedies flink te scoren en dat zal met Aas der Azen (zoals de film hier heet) niet anders zijn. Belmondo belandt weer in me nig dwaze situatie, waar hij zich met veel klappen en een knipoog naar het publiek weer met veel gemak uit redt. Het is voor sommigen misschien wat wrang dat het verhaal in Na- zi-Duitsland is gesitueerd, juist op het moment dat de macht sovername van Hitier vijftig jaar geleden wordt herdacht. De be roering die dat kennelijk in de Franse pers teweeg heeft ge bracht, doet echter overdreven aan. l'As des As is ongecompli ceerd en op een gezonde manier naïef zodat de makers in de geko zen vorm weinig te verwijten valt. Jean-Paul Belmondo vertrekt als de bokstrainer Cavalier met zijn ploeg naar de Olympische Spe len in Berlijn. Een joods jongetje spreekt hem aan in de trein en zorgt er voor dat Cavalier zich in Duitsland nauwelijks met bok sen kan bezighouden. De ganse familie Rosenblum wordt door hem op sleeptouw genomen op weg naar de grens met Oosten rijk. Via een ongewild maar kort verblijf in Berchtesgaden, de zo merresidentie van Hitier, lukt dat ook. l'As des As waagt zich dus duide lijk niet aan al te brandbare stof en blijft binnen de perken van het karikaturale. Zo wordt bij voorbeeld in Berchtesgaden een zuster van Hitier opgevoerd. Een gigantisch mens dat een korte kalverliefde voor Belmondo en (later) een Duitse vriend opvat. iii'. ^»k 'li,, 'ii l'As des As; regie: Gérard Oury; hoofdrollen: Jean- Paul Belmondo en Marie- France Pisier; theaters: Trianon, Leiden en Euro 4, Alphen; alle leeftijden iiiiiiiiiiiiiiiiiiimiimiiiiiiiii Zoals in de meeste Belmondo- films slagen de makers er wel in grappige situaties te creëren, maar daadwerkelijk grappig wordt het zelden. Daar is Bel mondo zelf ook debet aan. Hij is wel een innemend maar geen overtuigend komisch acteur; hij kan een film niet dragen zoals De Funès dat wel bijvoorbeeld wel kon. l'As des As is zeker geen on sympathieke film. Maar leuk? Nee, niet echt. BART JUNGMANN Jean-Paul Belmondo als bokstrainer Jo Cavelier die het joodse jongetje Rosenblum veilig Duitsland uit loodst. Twee bijzondere westerns ko mende week op de tv en daar alles dan ook gelijk mee ge zegd. De filmliefhebber zal zijn heil dus in bioscoop of film huis moeten zoeken. Morgen Red River, een film uit 1948, op Duitsland 1. De eerste western van Howard Hawks met een eminente rol van John Wayne en een even sterk de buut van Montgomery Clift als zijn gevoelige zoon. Wayne speelt een eigenaar van een grote veestapel in Texas die hij - kort na de Eerste Wereldoor log - niet kwijt kan in het ver armde Zuiden. Hij drijft zijn kudde daarop langs de Red Ri ver naar Missouri voor een be tere prijs. Walter Brennan speelt de rol van rechter Roy Bean in The Wes terner. Bean was een berucht heer die zichzelf tot rechter had benoemd en zich voornam Texas te zuiveren. Honderden schuldige en onschuldige ver dachten werden opgehangen. Gary Cooper is in The Wester ner zijn tegenspeler die als Co le Hardin ten onrechte door Bean ter dood wordt veroor deeld. William Wylers klassie ke western wordt vrijdag op Duitsland 2 uitgezonden. Dezelfde vrijdag op België 1 The late show, een aparte thriller van Robert Benton. Hfi voert Art Carney als een gepensio neerde detective op, die nog eenmaal in het vak terugkeert om de dood van zijn vroegere partner en vriend Harry Regan III' te wreken. Tegelijkertijd komt een vrouw (Lily Tomlin) hem vragen haar verdwenen kat op te sporen. De twee zaken blij ken vervolgens met elkaar te maken te hebben. De enige film op de Nederlandse tv is morgenavond The Gam bler. Ook dit is een western, waarin zanger Kenny Rogers een beroepsgokker speelt die er pas jaren later achter komt dat h^ een zoon neeft. En laat nu de stiefvader van zijn zoon tevens zfin grootste vijand zijn. Dick Lowry regisseerde de film. Het programma: ZATERDAG: The Other Love; 16.00 uur; Bel. 1 (regie: André de Toth met Barbara Stan wyck. Amerikaanse film uit 1948). Hunde wollt Ihr ewig leben; 20.15 uur; Dtsl. 2 (regie: Frank Wisbar. Westduitse film uit 1958). The Gambler; 20.30 uur; Ned. 2. Red River, 22.20 uur; Dtsl. 1. Ivy; 22.55 uur; Dtsl. 3 (regie: Sam Wood met Joan Fontaine. Amerikaanse film uit 1947). ZONDAG: Young and Innocent; 14.50 uur; Dtsl. 2 (regie: Alfred Hitchcock met Nova Pilbeam. Engelse film uit 1937) MAANDAG Utkósben; 23.00 uur, Dtsl. 1 (regie: Maria Més zaros. Hongaars/Poolse film uit 1979). DINSDAG: Father of the hride; 19.30 uur; Dtsl. 2 (regie: Vin- cente Minelli met Spencer Tra cy Amerikaanse film uit 1950). WOENSDAG: New Conntry; 22.15 uur, Dtsl. 3 (regie. James Szalpaski. Amerikaanse mu ziekfilm uit 1977), DONDERDAG Between Friends; 20.15 uur; DtsL 3 (re gie: Donald Shcbib. Canadese film uit 1973). VRIJDAG Das Riesenrad; 20 15 uur; Dtsl. 1 (met Maria Schell; Westduitse film uit 1961). The late show; 20.20 uur; Bel. 1. The Westerner; 23.15 uur; DtsL BLIJVERS "Annie" - Bruisende musical voor jong en oud. Luxor. Leiden, Euro 2, Alphen. "E.T." - Ontroerende film voor kin deren van 9 tot 90, Lido 1. Leiden, Euro 3. Alphen. "The Thing" Horror zonder raad sels. Lido 4. Leiden. "Porkr's pikante pretpark" Sprankelende humor, City 2. Kat wijk "Diva" - Aparte, boeiende thriller. Studio. Leiden. "Big Bomber" - Bekende werk Bud Spencer. Lido 3. Leiden. (OP)NIEUW "Banana Joe" - Flauwe Bud Spen cer. City 1Katwijk.. "Sharky's Machine" - Thriller met Burt Reynolds, City 3. Katwijk. SEXFILMS "The sound of love" - Rex. Leiden. "Tiroler sexkliniek" - City 4. Kat- Nachtfilms "Tussen de coulissen" Rex. Lei- "Wat meisjes dromen" Euro 1, Al phen. "Kostschoolmeisjes klappen uit de schoot" - Euro 2, Alphen "The gauntlet" - Euro 3. Alphen. "Aas der Azen" - Euro 4. Alphen. DEN HAAG "Annie" - Asta (463500), a.L "Samen uit uit, samen thuis Bijou (461177). al. 'The world according to Garp" - Ca lypso (463502). 12 jr. E.T." - Babylon 1 (471656), al "Close encounters of the third kind" - Babylon 2. al "A Midsummer Night's texcome- dy" - Babylon 3. al. "Als je begrijpt wat ik bedoel" - Ci neac 1 (630637), al. "The Excorcist" - Cineac 2, al. "Het huis bij het kerkhof' - Cineac 3. 16 jr. ThunderbalT - Du Midi (855770), al. "Les uns et les autres" - Euro, al. "Als je begrijpt wat ik bedoel" - Me tro po le 1 (456756), al. "E.T." - Metropole 2, al. "Still of the mght'- Metropole 3,16 jr "Garde 4 vue" - Metropole 4, 16 jr. "Trail of the Pink Panther" - Metro- pole 5, al. "Aas der Azen" - Odeon 1 (462400), al. "Best little whorehouse in Texas" Odeon 2, 16 jr. "Le choc"- Odeon 3. 16 jr. "Raiders of the lost ark" - Odeon 5, 12jr "Ring of desire" Le Paris (656402), 18 jr. "Pruimenbloesem" - Le Paris 2, 18 jr- "Koningin van het liefdesspel" Le Paris 3. 18 jr. "Aas der Azen" - Passage (460977), AMSTERDAM "The world according to Garp" Al fa 1 (278806). 12 jr. "Het geheim van Nimh" - Alfa 2. al. "La nuit de Varennes" - Alfa 3,18 jr. "Un homme et une femme" - Alfa 4, 12 jr. "Le choc" - Alhambra 1 (233192), 16 jr. "Garde a vue" - Alhambra 2 (233192), 16 jr. "Annie"- Bellevue Cinerama (234876(266227). al "E.T." - Calypso 1 (266227/234876X al. "Trail of the pink panther" Calyp so 2, a.l. "Querelle" - Calypso 3. 16 jr. "Puberty Blues" - Cineac Damrak 1 (245648), al. "Pruimenbloesem" - Cineac Dam rak 2, 18 jr. "Het huis bij het kerkhof' - Cineac (243639), 16 Jr. "Les fantómes du Chapelier" - Cine- center (236615), 16 jr. "Yol" - Cinecentcr (236615), 16 jr. "Casanova" - Cinecenter, 16 jr "Het afscheid" - Cinecenter. 16 jr "Aas der Azen" - Cinema 1 (151243), al. "E.T." Cinema 2. 16 jr. "Aas der Azen" - City 1 (234579), al. "Identificazione di una donna"- Ci ty 2. 16 jr "De boezemvriend" en "The pirate movie" - City 3. al "Missing" - City 4. 16 jr "Still of the night" - City 5 (34579), 16 jr. "Garde A vue" - City 6 (234579), 16 jr. "Diva" - City 7 (234579). 16 jr. "Annie Hall" - Cine "D", 16 jr "Tempest" Leidsepleinthcater (235909). al. 'The Excorcist" Nöggcra- th( 248933). 16 jr. "Aas der Azen" Rembrandtpictn- theater 1 (223545). al "De kannibalen vallen aan" - Rem brandt plein theater 2 223545). 16 jr. "Who's afraid of Viorginia Woolf- Studio K (231708), 16 jr "Andrej Roebljev" Kn tenon (231708). 16 jr. "Diva". "Identificazione di una don na". "1900". deel 1 en 2, - The Mo vies (245790). 16 jr "Als je begrijpt wat ik bedoel" - Tu- schinki 1 (262633). al "F. T Tuschinski 2. al "Suil of the mght" - Tuschinski 3,18 ^Trail of the Pink Panther" Tu schinski 4 (262833). al "Les uns et les autres" Tuschinski 5.16 jr "A midsummer night's sex cc dy" - De Uitkijk (237460), al.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 15