c Geen trek in profvoetbal "Nederland geen slechte handelspartner Frankrijk Israël maakt nummer over indicent met VS Bende inbrekers opgerold Alleen Rijnsburg 'denkt nog na' Recordpoging Wiersma Volleyballer vlucht Van den Broek in Parijs: Van Aardenne geeft fiat aan Hoogovens Mini-WK in Noorwegen Geen recessie in recreatie Milaan wint van Cantu Veel bedrijven 'in' voor autokeuring Varia In het verleden is Noordwijk de confrontatie met betaalde clubs nooit uit de weg gegaan. Deze foto i oefenduel met Telstar bewijst dat. Nu Noordwijk al een periodetitel op zak heeft, zou de club volgend seizoen Telstar in competitieverband kunnen ontmoeten. Secretaris Honsbeek echter: "We voelen niets voor een avontuur in het profvoetbal". (Foto Holvast) club omgevormde amateurver eniging een gegarandeerde uit kering van drie ton tegemoet zien. Limburgia uit Brunssum en RBC uit Roosendaal, twee clubs met een semi-profverleden, achten de versoepelde toegangsregeling kennelijk aantrekkelijk genoeg non-amateurclubs ook 1 opzichten boven de wetten van het betaalde voetbal geplaatst. Tenzij de club een andere trainer in dienst wil nemen, mag worden volstaan met een B-oefenmees- ter. Andere uitzonderingen: 1. Ingeval de non-amateurclub de thuiswedstrijden op zondag wil spelen, behoeft rond het speel veld geen lichtinstallatie te wor den aangebracht. 2. Bij toetre ding tot het betaalde voetbal mag de club zelf bepalen of het reserve-elftal in het amateurvoet bal dan wel in het semi-profvoet- bal zal uitkomen. Die keuze wordt voor een periode van drie jaar gemaakt, daarna moet pas definitief worden gekozen. 3. De non-amateurclub zal onverkort meedelen in de te verstrekken subsidies en uitkeringen. In het eerste jaar kan de tot semi-prof- door Gerard van Putten om de gok te wagen. Of ze inder daad tot het betaalde voetbal zul len worden toegelaten, valt ove rigens nog te bezien. Aan het ein de van dit seizoen laat de KNVB maar één amateurclub toe tot de eerste divisie, zodat de sectiebe- sturen betaald en amateurvoet bal hun beslissing zullen laten af hangen van "sporttechnische en economische criteria". Tot nu toe is er geen zaterdagclub opgestaan, die in het voetspoor van de bovengenoemde zondag- hoofdklassers wil treden. Een rondgang langs de velden van de in deze contreien gevestigde za terdageersteklassers leert, dat er maar weinig animo bestaat voor 'sport tegen betaling'. Alleen Rijnsburgse Boys houdt het voorstel van de werkgroep van zes nog in beraad, althans voor zitter Piet van Egmond heeft zijn mede-bestuursleden gisteravond gevraagd "over dit onderwerp na te denken". "Op de eerstvolgen de bestuursvergadering, over veertien dagen, zullen we dieper op de zaak in gaan", laat secreta ris Gerard van Zuylen weten. Bij Noordwijk, al in bezit van een periodekampioenschap, Quick Boys en RCL zijn de bestuurders over deze kwestie al uitgepraat. Volgens Noordwijk-secretaris Honsbeek zijn er binnen de ver eniging hoegenaamd geen voor standers voor betaald voetbal te vinden. "We voelen er weinig voor", geeft hij prijs. "We zijn nog steeds een echte zaterdag- club. Onze statuten voorzien ook niet in voetbal tegen betaling. Die statuten kunnen vanzelf sprekend gewijzigd worden, maar daar hebben we geen be hoefte aan". AMSTERDAM (ANP) - Oud-wereldkampioen dammen Harm Wiersma zal zijn eigen wereldrecord simultaandammen op vrij dag 15 en zaterdag 16 april aanvallen. Wiersma, die in 1976 in 26 uur aan twintig borden 470 partijen speelde tegen steeds wisse lende tegenstanders, hoopt bij zijn recordpoging te Amsterdam in 28 uur, opnieuw volgens een roulatiesysteem tussen de tegen standers, 500 partijen te kunnen spelen. Om zijn eigen record te verbeteren moet Wiersma tussen vrijdag avond zeven uur en zaterdagavond elf uur over die partijen een gemiddelde van tachtig procent halen. MUNCHEN (ANP) - Arnold Schulz, een voormalige topvolleybal- ler uit Oost-Duitsland, heeft de terugreis uit Argentinië, waar hij bij een toernooi als scheidsrechter optrad, aangegrepen niet meer naar zijn vaderland terug te keren. Bij de tussenlanding in Wenen verliet Schulz het vliegtuig en dook twee weken onder by vrienden in Oostenrijk. Daarna reisde hij naar München, waar hij momenteel verblijft. De vrouw, zoon en dochter van Schulz bleven in de DDR achter. Over de reden van zijn vlucht was Schulz kort: "Ik was niet tevreden over de omstandigheden in mijn vaderland". Investeringen vergen 2,5 miljard PAGINA 14 LEIDEN - De in het Leidse gewest residerende zater dageersteklassers voelen weinig voor een avon tuur in het betaalde voet bal. Alleen het bestuur van Rijnsburgse Boys moet zijn standpunt nog bepalen ten aanzien van de vernieuwde promotie/ degradatieregeling, ont worpen door een zeshoof- dige commissie, gevormd door leden van de sectie amateur- en betaald voet bal van de KNVB. Noord wijk, Quick Boys en RCL hebben het ontwerp al gewogen en te licht be vonden. Sinds 20 januari staat voor zondag hoofdklassers en zaterdageer steklassers in beginsel de moge lijkheid open gebruik te maken van een in vergelijking met het oude 'doorsluismodel' aanzien lijk versoepelde overstaprege- ling. Voor toetreding tot het be taalde voetbal komen de kam pioenen en houders van een pe riodetitel in aanmerking. Krachtens een uit 1976/1977 date rende KNVB-regel mochten al leen de landskampioenen aan spraak maken op promotie naar de eerste divisie, zij het onder strikte voorwaarden. Wilde een landskampioen in het recente verleden overschrijving vragen naar de profsector, dan moest de adspirant-BVO voldoen aan de voor betaald voetbal geldende fi nanciële verplichtingen en ac- commodatie-eisen (het bezit van een geschikte lichtinstallatie bij voorbeeld); de KNVB was bereid OSLO (ANP) - Voor de eerste keer in de schaatsgeschiedenis wordt op donderdag 10 februari een zo genaamd mini-wereldkampioen schap gehouden. Jeugdrijders uit een aantal landen maken op het "heilige" natuurijs van Bis- lett uit, wie zich wereldkam pioen mag noemen. Er wordt in twee categorieën gereden. In de groep van twaalf- en dertienjari gen wordt gestreden op de 500 en 1500 meter. De veertien- en vijf tienjarigen meten zich op de 500 en 3000 meter. In de laatste categorie is Nederland vertegenwoordigd met Frans Kuijpers, die anderhalve week geleden in Alkmaar Nederlands c-kampioen werd, en Herbert Dijkstra, die tijdens dat toernooi op de tweede plaats eindigde. DARIJS (ANP) - Neder land voelt zich geen slech te handelspartner van Frankrijk. Alleen moeten de Fransen niet uitslui tend kijken naar de balans tussen de twee landen, maar het zien in het rui- mere EG-verband. Minis- NOORDWIJKERHOUT (ANP) - Ondanks of misschien wel dank zij de economische recessie ne men steeds meer mensen deel aan (openlucht)recreatie. Daalt de koopkracht, dan wordt het laatst op recreatie bezuinigd, want eerder geeft men minder uit aan zaken die anderen niet di rect merken zoals wat minder kleding en goedkoper vlees. Dit heeft directeur D. Westendorp van de Consumentenbond ge zegd in Noordwijkerhout. JERUZALEM - De Israëlische commandant in Beiroet heeft gisteren een ontmoeting gehad met de Amerikaanse militaire at taché in Beiroet naar aanleiding van het incident tussen een Ame rikaanse officier en een Israëli sche tankpatrouille dat woens dag plaatsvond. De Amerikaanse officier weigerde toen met ge trokken pistool aan drie Israëli sche tanks de doorgang. De Israëlische legerwoordvoerder noemde het incident gisteren een „misverstand". Hij legde er de nadruk op dat de Israëlische tanks zich binnen het gebied be vonden dat door Israël bezet wordt gehouden, en de demarka- tielijn niet hadden overschreden. De Israëlische plaatselijke com mandant uitte echter felle kritiek op de Amerikaanse mariniers, die hij van ondoelmatigheid be schuldigde, omdat de Amerika nen niet de bevoegdheid hebben gewapende elementen aan te houden. In een dergelijk geval moeten zy het Libanese leger waarschuwen. „De mariniers mogen geen terroristen ontwape nen, maar zy mogen zich kenne lijk wel op Israëlische tanks wer pen", zei de commandant ïro- daar een jaarlijks wisselgeld van 50.000 gulden tegenover te stel len. Ook al omdat de bedrijfstak betaald voetbal de laatste jaren weinig floreerde, de overstap naar het profvoetbal door ama teurclubs als een sprong in het duister werd gezien, meldde zich in het nabije verleden geen enke le gegadigde. Zelfs het van ambi ties toch stijf staande RKC uit Waalwijk verkoos na een be haald landskampioenschap een voortgezet verblijf in de rijen der liefhebbers. Nu zowel de sectie amateurvoetbal als de bedrijfstak betaald voetbal zijn goedkeuring heeft gehecht aan het voorstel van de commis sie van zes (Herman Feringa, Joop Wagenaar en Joop Jans- sens namens de sectie-amateur- voetbal, alsmede de profaf gevaardigden Karei Jansen, Kees van den Berg en Jan Huy- bregts), staat voor de amateur- clubs de deur naar de eerste divi sie wijder open. Niet langer geldt het landskampioenschap als een absolute toelatingseis, ook een periodekampioen mag nu een proflicentie aanvragen. Na af loop van dit seizoen is in elk ge val één amateurclub uit de groep van kampioenen en periodekam pioenen (totaal 20 clubs) gerech tigd toe te treden tot het betaalde voetbal; na het seizoen 1983/'84 wordt voor drie clubs de poort opengehouden en na 1985/'86 mag nog één vereniging zich de profstatus aanmeten. Ruim Het begrip betaalde club dient in dit verband ruim te worden geïn terpreteerd. De tot het betaalde voetbal toetredende amateur- club behoeft driejaar lang niet te voldoen aan de reglementaire be palingen, waaraan de BVO'S (Betaalde Voetbal Organisaties) ter Van den Broek (bui tenlandse zaken) heeft dat gisteren in Parijs gezegd tegen zijn Franse ambtge noot Cheysson. De Franse regering stoort zich er enigszins aan, dat Frankrijk van Nederland voor 6 miljard gulden meer importeert dan naar Neder land uitvoert. Frankrijk wil graag, dat Nederland meer Fran se produkten koopt om tot een zeker evenwicht te komen. Voor minister Van den Broek gaat die redenering niet helemaal op, hoewel hij begrip opbrengt voor de Fransen. Binnen de Europese Gemeenschap hebben de lidsta ten volgens hem steeds een te kort jegens het ene en een teveel jegens het andere EG-land. Bo vendien: bijna de helft van de zes miljard is de prijs, die Frankrijk betaalt voor zijn Nederlands aardgas (2,5 miljard gulden), al dus de minister. Tegelijkertijd met het bezoek van nisch. Hij verzekerde dat de Israëli's geen bedoelingen hebben om het door de Amerikanen gecontroleerde gebied binnen te gaan, een ge bied waar zich ook eenheden van het Libanese leger bevinden. Het gaat met name om de wijk van de universiteit van Rechan, waar een post is van het Libanese le ger. Daar vlak naast loopt de be langrijkste verbindingsweg voor Israëlisch troepen en ander transport, en daar is het waar de Israëli's voortdurend vanuit hin derlagen worden aangevallen. De Israëlische commandant uitte na de ontmoeting met de Ameri kanen wel een verkapt dreige ment; als de Libanezen en Ame rikanen met in staat zijn guerilla- nu zijn onderworpen. Het mini mum aantal contractspelers is gesteld op vijf; zij zullen over eenkomstig de geldende cao die nen te worden gehonoreerd. Voor de rest van het spelersbe stand blijven de amateurbepalin gen van kracht. Bovendien heeft de werkgroep de zogenaamde de Nederlandse bewindsman aan Parijs verscheen op de voor pagina van het dagblad "Le Mon de" een hoofdartikel over de Frans-Nederlandse verhouding. Volgens "Le Monde" ügt het in de eerste plaats aan Frankrijk zelf, dat het niet meer aan Neder land verkoopt. 'Frankrijk moet de mouwen op stropen", aldus het dagblad. "Al leen langdurige inspanning kan ertoe leiden, dat Nederlanders niet meer tegen hun luie kinde- ASSEN (ANP) - De rijkspolitie in de districten Assen en Apel doorn heeft een bende van 12 in brekers opgerold. De groep wordt ervan verdacht in de pe riode november '81 tot december '82 een groot aantal diefstallen, inbraken en een brandstichting te hebben gepleegd. Bovendien zouden enkele leden van de bende in juni '81 tegen be- door Jaap van Wesel acties te voorkomen, dan is het beter dat zij de stellingen bij de universiteit verlaten. Zo lang zij effectief optreden, zei hij, is er van Israëlische kant niets te vre zen. Israël noemt het incident, dat woensdag plaats vond tussen Amerikaanse mariniers en drie Israëlische tanks, een opgebla zen zaak. De Amerikanen hiel den in Zuid-Beiroet drie Israëli sche tanks tegen die op patrouil le waren en probeerden het door de Amerikanen gecontroleerde ren zeggen: doe dat niet met de Franse slag". De relatie tussen Nederland en Frankrijk is volgens Van den Broek goed "en staat niet onder druk". De bewindsman rekent erop, dat de Fransen hun woord houden en de Rijnzoutkwestie - zoals beloofd - vóór de zomer re gelen. Cheysson heeft niet dezelfde ideëen als de Nederlandse be windsman over eventuele econo mische sancties jegens Zuid taling een Fransman geholpen hebben bij de ontsnapping uit de strafinrichting Norgerhaven. De totale schade die de groep heeft aangericht wordt op 1,2 miljoen gulden geschat. De bende was actief in de provin cies Gelderland, Drenthe, Fries land en Groningen. In totaal wer den 120 inbraken gepleegd, voor namelijk in woningen en vakan- gebied binnen te dringen. Amen- ka heeft, over wat het „een Israë lische provocatie" noemt, gepro testeerd by de Israëlische zaak gelastigde in Washington. Er zijn in Beiroet voortdurend ru zies over de scheidslijn tussen de Israëlische troepen en de Ameri kaanse mariniers. Daarover zijn het afgelopen weekeinde afspra ken gemaakt tussen de Israëli's en de Amerikanen, maar die blij ken niet te werken. By het inci dent van woensdag laadde een Amerikaanse officier zijn pistool, sprong op de voorste tank en zei dat ze alleen over zyn lijk verder konden gaan. De Israëli's keer den toen terug. Politiek komt het Israël heel goed uit, want de Israëli's proberen nu Minister Van den Broek Afrika. Van den Broek had hem daarover gepolst omdat Neder land op het ogenblik ook lid is van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties. De Franse mi nister zet vraagtekens bij derge lijke sancties. tiehuizen, waarbij de voorkeur van de inbrekers uitging naar kleurentelevisies en stereo-appa- ratuur. Met de arrestaties denkt de politie klaarheid te kunnen brengen in de brandstichting in een villa in Putten in augustus van het vorig jaar. De eigenaar van de villa werd aangehouden op verdenking van uitlokking tot brandstichting. te bewijzen dat een internationa le vredesmacht zoals Amerika en Libanon ook voor Zuid-Libanon voorstellen, niet effectief is en niet in staat is Israëls grens tegen terreuracties te beveiligen. Te gen Unifil in Zuid-Libanon heb ben de Israëli's gelijksoortige be zwaren, reden waarom zy geen internationale troepenmacht en geen Unifiltroepen gestationeerd willen hebben in de bufferzone ten noorden van Israëls grens. Door Unifil wordt de laatste dagen geklaagd dat de Israëli's het werk saboteren door Unifil-kon- vooien urenlang op te houden voor zogenaamde veiligheids controles, volgens de Israëli's no dig vanwege de veelvuldige guerrilla-acties. Zowel de ruzie met de Amerikaan se mariniers als met Unifil heb ben één doel: het werk van inter nationale troepen in Libanon te genwerken. Op die manier willen de Israëli's bereiken dat er voor Zuid-Libanon een regeling wordt getroffen zonder Unifil en zonder internationale vredes macht. Alleen op die manier kan Zuid-Libanon via de milities van Hadad permanent onder Israëli sche controle blijven. DEN HAAG (ANP) - Het struc tuurplan dat Hoogovens in juni vorig jaar heeft ingediend kan naar het zich laat aanzien in grote lijnen gehandhaafd blijven, zij het dat er enkele aanpassingen noodzakelijk zullen blijken. Mi nister van Aardenne van econo mische zaken schrijft dat in een brief aan de vaste Kamercom missie voor economische zaken. De aanpassingen zullen volgens de minister moeten bestaan uit aan vullende besparingen én uitstel van sommige investeringspro jecten. Hij wil over twee maan den van Hoogovens een rapport hebben over deze aanpassingen, die niet zullen mogen leiden tot aanvullende steun van de over heid. Het structuurplan van Hoogovens bevat een pakket van maatrege len en investeringen, waarvoor 2,47 miljard gulden nodig is. De maatregelen houden een vermin dering in van het aantal arbeids plaatsen met 1300. Gestudeerd wordt nog op de toekomst van de Utrechtse vestiging Demka. Het AMSTERDAM (ANP) - Tot nu toe hebben drieduizend bedrij ven het ministerie van verkeer en waterstaat laten weten een erkenning te willen hebben voor deelneming aan de ver plichte periodieke autokeu ring. Als die keuring van per sonenauto's op 1 januari 1985 begint, zal er voldoende capa citeit aanwezig zijn. Dit vertel de minister Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat gisteren bij de opening van de interna tionale personenautotentoon stelling in de RAI in Amster dam. Volgens de minister moet het al lemaal zo doeltreffend moge lijk zijn en zo min mogelijk kosten. Om dit te bereiken is de wet op enkele punten aan gepast. Zo zal het percentage steekproefkeuringen, om te controleren of de bedrijven de keuringen goed hebben uitge- VRIJDAG 4 FEBRUARI 1983 Ook op Nieuw Zuid wordt er verre de voorkeur aan gegeven alles bij het oude te laten. De clubleiding van Quick Boys beziet de nieuwe promotie/degradatieregeling als een hamerstuk. "Ik denk", ver moedt Jaap Sip, "dat dit agenda punt vanavond op de bestuurs vergadering nog geen twee mi nuten in beslag zal nemen". Voorzitter Arie Guyt geeft ook al blijk weinig op te hebben met het door de Zeister werkgroep voorgelegde praatstuk. "Wij zul len er geen gebruik van maken", drukt hij zich kernachtig uit. "Ik vraag me af welke redenen ten grondslag hebben gelegen aan het besluit tot versoepeling van de toegangseisen. Je kan je af vragen of die beslissing is inge geven door de heersende bloed armoede in de eerste divisie. Ten opzichte van een zondagclub zouden wy nog in het nadeel zijn, omdat we onze wedstrijden op zaterdagavond zouden moeten afwerken. Bovendien zie ik niets in uitwedstrijden op zondag, daar zyn we principieel op tegen. In een geleidelijke doorstroming naar het betaalde voetbal kan ik me best vinden, maar dan niet in een tijd van sanering en faillisse menten". Guyt krijgt bijval van RCL-secreta- ris Teun Rietveld. Op sportpark 'De Bloemerd' gold altijd het 'ge zelligheid kent geen tijd', wat hem betreft moet dat maar zo büjven. "Wij beoefenen de sport voor ons plezier, met dien ver stande dat we zo hoog mogelijk willen spelen in het zaterdag- voetbal. De eerste klasse is voor ons de top, wy piekeren er dan ook niet over een aanvraag in te dienen om tot het betaalde voet bal te worden toegelaten. Daar is het al armoe troef, wat zouden wij als eenvoudige amateurclub er dan te »oeken hoK>hen?" DEN HAAG (ANP) De uitslagen van de wedstrijden die gister avond in de finalegroep voor het toernooi om de Europese beker voor basketbalkampioenen (he ren) werden gespeeld, zijn: Billy Milaan (Ita)-Cantu (Ita) 71- 66, Cibona Zagreb (Jsl)-Maccabi Tel Aviv (Isr) 87-94, Real Madrid (Spa)—CSKA Moskou (Sov) 95- 91. De stand is: 1. Maccabi Tel Aviv 7- 11.2. Cantu, Milaan en Real 6-10, 5. CSKA Moskou 7-10, 6. Cibona Zagreb 6-6. Bij het toernooi van de landskam pioenen dames hebben Daoega- wa Riga (Sov), Monting Zagreb (Jsl), Vicenza (Ita) en Agon Düs- seldorf (Wdl) zich voor de halve finales geplaatst. plan werd positief beoordeeld door de bureau McKinsey, dat een verbetering van de concur rentiepositie van Hoogovens voorziet als de maatregelen en investeringen worden uitge voerd. Ook Nedstaal in Alblasserdèm, de tweede staalproducent in Neder land, heeft overheidshulp ge vraagd voor een investerings plan dat tot 1986 ongevee^ 80,7 miljoen gulden kost. Al toege zegd is een bedrag van 4,07 mil joen gulden voor de gedeeltelijke sluiting van de ruwstaalproduk- tie en rationalisering van de daarop volgende produktiefase, wat 30,5 miljoen kost. De regering wil de zogeheten stra tegische investeringen van Hoogovens en Nedstaal steunen tot een maximum van 198,3 mil joen gulden. Voor research en ontwikkeling draagt de overheid 23,2 miljoen by. Verder wordt de bedrijven geld ter beschikking gesteld in de vorm van aandelen kapitaal en achtergestelde lenin gen. voerd, van vyf naar drie gaan. Bovendien behoeven auto's tot drie jaar oud niet gekeurd te worden. De automobilist zal voorts bij de keuring geen le ges hoeven te betalen. Via een toeslag op deel III van het ken tekenbewijs worden de kosten voor controle en opsporing hoofdelijk omgeslagen. De veiligheid van het verkeer hangt volgens de minister ook al van de rijkwaliteit van de au tomobilist. Zij stelde vast dat het met de belangstelling voor de theorie-opleiding droevig is gesteld. Naar schatting neemt nog geen tien procent van de rij-examenkandidaten deel aan de theorielessen van rijscho len. Er wordt evenwel gewerkt aan een nieuwe theorietest, waarvan mevrouw Smit-Kroes hoopt dat dit het deelnemen aan theorielessen zal stimule ren.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 14