'RebeP Ykema staat op scherp 5 D T Feyenoord wil trainer op bank Vijf Post-renners rijden ronde in VS Promotie tennisteam vraagteken Hans Kraay werkt volgend seizoen niet meer in Kuip Geld speelt geen rol in Spanje.. Kruithof blijft het proberen.. U.V.S. A - FEYENOORD A VRIJDAG 4 FEBRUARI 1983 PAGINA 13 NIEUWEGEIN (ANP) - De promotie van het Neder landse tennisteam naar de eerste divisie van het toer nooi om de Koningsbeker hangt voor een belangrijk deel af van tennisvoorzitter Coen Hehenkamp. Michiel Schapers en Huub van Boec- kel voltooien hun sportieve verplichtingen, die zij an derhalve maand geleden op zich hebben genomen. Zij confronteerde gisteravond in het tweede en laatste pro motie-duel in Nieuwegein Hongarije met een 3-0 ne derlaag. De met een dik ver band om de linkerenkel spe lende Huub van Boeckel ontdeed zich met 6-3, 6-4 van de Hongaarse nummer 4 Vilmos Lazar. JVIichiel Schapers veerde na een achterstand van 2-0 in de derde set op en klopte de Hongaarse nummer 3, Fe- renc Csepai met 6-2, 5-7, 6—2. Het dubbel tenslotte werd ook in winst omgezet. Het antwoord op de vraag of het sportieve recht op pro motie in daden wordt omge zet, ligt nu op de groene ta fel. In een poging het mo- Huub van Boeckel in actie tijdens de eerste partij tegen de Hongaar Lazar. De Nederlander won, zoals ook interland winnend werd afgesloten. strijden uit het toernooi om Franse kampioenschappen de Davis-beker en de open ter hand te nemen. Gerulaitis aangeklaagd NEW YORK (SID) - De Ameri kaanse tennisprof Vitas Gerulai tis zal worden aangeklaagd we gens het gebruik en in bezit heb ben van verboden stimulerende middelen. John Martin, de offi cier van justitie in Manhattan, is de aanklager. Hij legt Gerulaitis ten laste het gebruik en het ver handelen van cocaïne tijdens het Masters-toernooi vorig jaar in New York. menteel sponsorloze toer nooi weer in de belangstel ling van mogelijke geld schieters te brengen is de Europese tennisbond doen de een nieuwe opzet te ver wezenlijken: drie klassen van elk zes landen, die op een plek een halve competi tie spelen. Aangezien in die opzet de huidige eerste divi sie van 8 naar 6 moet wor den verkleind, is er eigenlijk geen plaats voor landen die promoveren. Maar hier komt Coen Hehenkamp in het vizier. De tennisvoorzit ter zit in de commissie die de nieuwe opzet moet uit werken en kan dus invloed uitoefenen. De tennisbond heeft Tom Ok- ker gecontracteerd als trai ner/coach voor het nationale tennisteam. Okker zal in de komende maanden vier we ken beschikbaar zijn om de voorbereiding op de wed- Bij nationale sprintstrijd DEN HAAG (ANP) - Jan Ykema verdedigt het komend weekeinde in Utrecht de natio nale sprinttitel. Voor de eerste keer moet hij het niet alleen opnemen tegen zijn collega sprinters. De allrounders hebben het eigen schaatskampioenschap reeds ach ter de rug en kunnen, tussen het Europese en het wereldkampioenschap in, ontspan nen de confrontatie met de korte afstand-specialisten tegemoet treden. BOSSCHENHOOFD (ANP) Vijf wielrenners uit de ploeg van Peter Post nemen van 8 tot 10 april deel aan de eerste ronde van de Verenigde Staten. De ploegleider wees gisteren voorlopig vier renners voor deze ronde aan. Het zijn: Theo de Rooy, Peter Winnen, Gerrie Knetemann en Ad Wijnands. De vijfde renner wordt mogelijk de door Raleigh gespon sorde Amerikaan, van wie Peter Post de naam vergeten was. Voor De Rooy en Knetemann moet Post dispensatie zien te krijgen. Zij staan namelijk op de lijst van A-renners en daardoor verplicht om in de klassieker Parijs-Roubaix op 10 april te starten. Post: "Ik denk dat De Rooy en Knetemann, die in geen geval door de Hel van het Noorden rijden, wel toestemming voor de ronde van Amerika zullen krijgen. In mijn ploeg zitten vijf A-renners. Met Jan Raas, Bert Oosterbosch en Johan van der Velde kom ik wel naar Parijs-Roubaix". De driedaagse van Virginiabeam naar Washington heeft een prijzengeld van honderdduizend dollar (270.000 gulden). Vergeleken met wedstrij den van hetzelfde kaliber in Europa is dat ongekend veel. Voor het wereldkampioenschap sprint, dat op 26 en 27 februari in Helsinki wordt gehouden, zijn drie plaatsen te verdelen. Van de vijf sprintkernploegleden moe ten er in elk geval twee afvallen. Dat kunnen er meer worden, in dien een aantal allrounders zich bij de eerste drie in Utrecht rijdt. Ykema maakt zich vooralsnog geen zorgen over de vervelende situatie, waarin het instituut sprintkernploeg kan geraken. De rebel van de Nederlandse schaatssport, die het afgelopen seizoen door de KNSB voor acht maanden werd geschorst, treedt de concurrentie zonder schroom tegemoet. Desondanks acht Yke ma de kans niet uitgesloten dat één of twee allrounders het ko mend weekeinde de reis naar Helsinki zullen binnenhalen. „Hein Vergeer en Hilbert van der Duim hebben op de sprint in druk gemaakt. Ik ben voor nie mand bang. Voor het sprintge- beuren heb je echter een stevige portie geluk nodig. Eén misslag betekent vaak datje de aspiraties kunt vergeten. Dat kan een sprinter overkomen, maar even zo goed een allrounder. Ik ga in elk geval de titel tot de laatste snik verdedigen", benadrukt Ykema. In tegenstelling tot het voorgaande seizoen heeft de negentienjarige Fries dit jaar nog geen persoon lijk record verwezenlijkt. Hij stelde wel zijn eigen Nederlands juniorenrecord op de 500 meter scherper (38,30 op 22 januari in Davos). Vorig seizoen was hij in een officieuze wedstrijd echter al eens tot een toptijd van 37,58 se conden gekomen. Daarmee bleef hij een-honderdste verwijderd van het Nederlands record, dat op naam staat van Sies Uilkema. Het was ook vorig jaar, dat Yke ma, op achttienjarige leeftijd, de nationale sprinttitel veroverde. Daarvoor was al duidelijk gewor den, dat de Harlinger van alle Nederlandse sprinters de beste toekomst tegemoet ging. In een wat houterig aandoende stijl snelde Ykema over de baan. In MADRID (GPD) - Terwijl de Spaanse voetbalcompetitie nog maar amper halverwege gevorderd is, ontwikkelen de twee grootmachten van het Spaanse voetbal, Real Ma drid en Barcelona, al een koortsachtige activiteit op de transfermarkt. Het kapitaalkrachtige Barcelo na heeft nu al zijn zinnen ge zet op een van de meest be geerde spelers uit de Spaanse liga, buitenspeler Lopez Ufarte van landskampioen Real Sociedad. Real Madrid wil niet bij zijn eeuwige concurrent achter blijven en wil zich nu al ver zekeren van een aantal ver sterkingen voor het komende seizoen. De Koninklijke trekt momenteel opnieuw aan Juan Lozano, Spaans gastar beider bij Anderlecht. De aartsvijand vliegen afvan gen behoort al jarenlang tot het favoriete, spel van de twee voetbalsupermachten. Inzet van de onderlinge strijd is momenteel de Poolse inter national Boniek, die bij het Italiaanse Juventus weinig rendeert. Barcelona-voorzit- ter Nunez heeft al weer bij de Spaanse voetbalbond aange drongen op uitbreiding van het maximaal toelaatbare aantal buitenlanders tot drie. Real Madrid wil Boniek daarop graag achter de hand houden voor het geval de Duitser Uli Stielike aan het eind van het seizoen opstapt. Stielike heeft de laatste weken her haaldelijk verkondigd graag naar de Bondsrepubliek te willen terugkeren. Van dat voornemen zou hij alleen af te brengen zijn door een aan bod van een jaarlijks hand geld van ongeveer zes ton, exclusief premies en maand salaris. ROTTERDAM - Hans Kraay heeft op 3 februari 1983 volgens eigen zeg gen „de diepste kniebuiging van zijn carrière" in betaald-voetballand gemaakt. De trainer-coach die zelf graag bij Feyenoord had willen blij ven, in een managersfunctie naar Engels model, kreeg gisteren van het stichtingsbestuur van de Rotterdamse club te horen dat zijn contract niet zal worden verlengd. Alvast vooruitblikkend naar de volgende voetbaljaargang, waar in met grote waarschijnlijkheid Europees voetbal zal worden ge speeld, prefereert Feyenoord een trainer-coach die ook bij wed strijden in de dug-out zit. Kraay was daartoe om gezondheidsre denen (hij kon de spanning niet aan) dit seizoen niet in staat, had zelf al herhaaldelijk om een an dere functie gevraagd, en had het plan voor de nieuwe constructie van het technisch apparaat al klaar ligen. Omdat hij in een vroeg stadium wilde weten waar hij aan toe was, drong hij aan op een snelle be- stuursbeslissing. Die volgde gis teren en viel, mede daardoor, ne gatief voor hem uit. Gerard Ker- kum, voorzitter van het stich tingsbestuur: „Omdat Kraay dat nu al wilde weten, heeft hij ons niet de tijd gegund om ons nader te beraden over een alternatieve functie. Voorlopig denken we nog niet aan een manager. We willen in eerste instantie een goed functionerende trainer- coach". De uitkomst van het besluit stelde Hans Kraay hevig teleur. „Mijn trots heeft een knauw gekregen, maar mijn zelfvertrowen is onge schonden gebleven", zo om schreef hij de gemoedstoestand waarin hij verkeerde. „Want ik ben en ik blijf de beste die bij Feyenoord kan functioneren. Wie mijn plaats volgend seizoen ook inneemt, hij zal na 20 duels geen 32 punten hebben. Daarvan ben ik overtuigd. Al heb je Mi- chels of Happel op de bank. Hun ploeg verliest ook wel eens, zoals afgelopen zaterdag werd bewe zen. Dat geeft me toch nog wel een beetje vertrouwen in me zelf'. Voor het blok gesteld, had het stichtingsbestuur van Feye noord dat in dit stadium niet in die mate, dat het nog door Paul de Tombe door wilde gaan met Kraay. De opvolger van Vaclav Jezek, die op 26 januari 1982 werd gepre senteerd als de nieuwe man (aan vankelijk met een contract voor twee jaar, maar na een conflict met het oude bestuur werd dat teruggebracht tot een jaar met een optie voor het tweede), vol deed wel, maar raakte verzeild in een onmogelijke situatie. Hij „lag" goed bij de spelers en de supporters, bracht sponsors aan die de komst van Valke, Hout man en Gullit, financieerden, maar raakten al in de voorberei ding op het seizoen in de proble men met zijn gezondheid. Tijdens een toernooi in Kassei stortte hij in en daarna kwam hij na ampele overwegingen wel te rug, maar meed hij de dug-out. De coaching tijdens wedstrijden voor de competitie en de beker, liet hij nadien over aan zijn „as sistent" Ab Fafié. Bepaald geen ideale situatie, zoals hij ook zelf besefte, maar de resultaten ver doezelden dat. Na het rampjaar 1981-1982 vond Feyenoord opmerkelijk snel de weg terug naar de top, vandaar dat Kraay positieve kritiek kreeg. Niet alleen van spelers en supporters, ook van de sponsors die hij zelf binnenhaalde. Die geldschieters oefenden eerder deze week druk uit op het be stuur om Kraay in welke functie dan ook te handhaven, maar on der het motto dat zij het beleid niet bepalen trokken Kerkum en de zijnen zich daar niet veel van aan. Het leidde tot het opzeggen van het dienstverband met de oe- fenmeester aan het einde van het seizoen. De betrokken geldschieters is dat per brief meegedeeld en Kerkum sluit zullen weglopen. „Mis schien komen er zelfs sponsors bij", meent hij. Kerkum, die vol lof was over het werk dat de oefenmeester voor de club had verricht, en Kraay gaan overigens in goede ver standhouding uit elkaar. Al thans, zo werd het voorgesteld voor de buitenwereld. En Kraay zei ook: „Ik zal mijn loyaliteit to nen en tot het einde van het sei zoen blijven", maar hij liet intus sen wel doorschemeren dat ook hij diepe teleurstellingen had meegemaakt. „Mij was ter ore gekomen dat Feyenoord met drie spelers in onderhandeling was. Contract- besprekingen behoorden tot mijn takenpakket, maar ik wist van niets. Ik moest zelfs in een krant lezen dat Feyenoord een speler van RBC had gecontrac teerd. Dat is allemaal buiten mij om gegaan. Ook daarvan heeft mijn trots een knauw gekregen, maar mijn zelfvertrouwen is on geschonden gebleven. Ik had een constructie bedacht voor het technisch apparaat. En ik heb te gen het bestuur gezegd: ik werk volgend seizoen op deze i hier of bij een andere club". Kraay weg bij Feyenoord, m club. Dat wordt dus een andere club, waar hij die eisen wel kan stel len. „Ik ga nou niet van maandag tot en met zaterdag op het oefen- veld staan", aldus Kraay. „Daar zal iemand voor moeten worden aangetrokken. Maar ik ga er wel van uit, dat ik geregeld bij wed strijden van die ploeg aanwezig zal zijn. Niet op de bank, maar op de tribune en op de momenten die ik zelf bepaal". Zo'n kniebuiging als gisteren wil Kraay nooit meer maken. ZEIST (ANP) Feyenoord moet zijn middenvelder Mi chel Valke twee wedstrijden missen. Valke kreeg naar aanleiding van zijn derde ge le kaart in het duel tegen PSV van de tuchtcommissie van de KNVB een schorsing opgelegd van twee wedstrij den onvoorwaardelijk en één wedstrijd voorwaardelijk en tevens een boete van 400 gul den. NEC moet het vier wed strijden stellen zonder Piet Wijnberg, die tevens een boe te kreeg van 200 gulden. Valke twee wedstrijden aan de kant Larios De wens van de Franse voetba linternational Jean-Frangois Larios is in vervulling ge gaan: Las Palmas, een club uit de Spaanse eerste divisie, heeft hem voor het volgende ■i ingelijfd. Middenvel der Larios, al jaren een vaste keus van de Franse bonds coach Michel Hidalgo, liet woensdag weten naar een an dere club uit te kijken. Larios speelde bij St. Etienne. Die club raakte verwikkeld in een zwart-geldschandaal, hetgeen de club niet ten goe de kwam. Momenteel staat St. Etienne m ondontt re gionen van de ranglijst. Door de slechte resultaten zijn de spelers minder gaan verdie nen. Dat is één van de rede nen, waarom Larios de club wilde verlaten. de aanloop naar het lopende sei zoen is daar verbetering in opge treden. Niet in het minst heeft een operatie aan de schouder daartoe bijgedragen. Het schou dergewricht functioneerde niet perfect, waardoor de arm van Ykema nogal eens uit de kom schoot Het gevolg was, dat hü met schaatsen in zijn armbewe ging werd geremd. Dat probleem is in het voorjaar van 1982 ver holpen. Langer dan normaal had hij dit seizoen nodig om zijn do minerende rol bij de Nederland se sprinters te gaan spelen. Het duurde tot de Brabant Plant-tro- fee, voordat de jonge Fries weer in de "winning mood" kwam. Triomf Na de triomf in de Eindhovense klassieker volgde in Stavanger de verrassende winst in de inter land tegen Noorwegen. Behalve Van der Duim, die in Stavanger als sprinter optrad, had Ykema de Noorse topsprinter Fr ode Rönning achter zich gelaten. Ge durende het trainingskamp van een maand in midden-Europa ze gevierde Ykema in het eerste toernooi van de vierbanentoer- nee te Inzeil. De werkelijke top pers waren daar echter met aan wezig. Het gaf de benjamin van de sprintploeg niettemin het ge voel dat hij op de goede weg zat. De duur van het trainingskamp leidde ertoe, dat de motivatie en concentratie bij Ykema weg vloeide. „De eerste twee weken ging het prima. Daarna merkte ik dat de motivatie minder werd. Het laatste weekeinde in Davos was helemaal een ramp. Ik heb daar verschrikkelijk slecht gere den. Maar ik lig er tóch niet wak ker van. Vol goede moed en zelf vertrouwen ga ik myn tegenstan ders straks te lijf. De vorm is aan wezig", aldus de Fnes. Realiteit Ykema is een realist, wanneer hij praat over de positie van de Ne derlandse sprinttop in het inter nationale gebeuren. In de con frontaties met de echte vedetten van het korte werk komen de Ne derlanders er niet aan te pas. Ykema beseft dat terdege. „Ik had niet gedacht dat de kloof met de toppers zo groot zou zijn. Wij komen dat echt een beetje zielig over. De concurrentie is bij de sprinters veel groter dan bij de allrounders. Het is voor ons een gelukkige omstandigheid, dat bij het wereldkampioen schap slechts vier Sowjetsprin- ters mogen meedoen. Anders was een plaats bg de eerste tien niet eens haalbaar", verklaarde Ykema. In Utrecht moet Ykema de eerste stap zetten naar de con frontatie met de wereldtop. Pro longatie van zijn sprinttitel staat daarbij voorop. Ykema, de rebel van de Nederlandse schaats sport, staat op scherp. De con currenten, sprinters en allroun ders, zijn gewaarschuwd. HAVELTE Jan-Roelof Kruithof heeft de beslissing over zyn al of niet starten in de alternatieve elf stedentocht in het Amenkaanse Vermont een week uitgesteld Na een nieuw onderzoek van'Zijn door vochtvormmg opgezette knie mocht de zeven voudige winnaar uit Havelte licht trainen met de fiets op de home-trainer. Kruithof gaat daar mee door tot de schaatsmarathon van Heeren veen op 7 februari Dat wordt de test die moet uitwijzen of Kruit hof naar Amenka afreist of niet. Jan Kooiman won gisteravond in Alkmaar /nn vttjttt achtereen volgende marathon. Kooiman was een gelukkige winnaar in de eind- print .m n knpgr<>..-p v.in zes man, die een ronde voor sprong had genomen Teun hu r, die in winnende positie lag. REGIONALE JEUGD

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 13