Onderhoud aftrekbaar: nu de huurhuizen nog Rechter negeert publieke functie pers Mevrouw Thatcher regelt het liefst haar zaakjes zelf Rijk kampt met tegenstrijdige eisen LD/AD bestraft voor 'verspreiden belediging' LEZERS SCHRIJVEN VRIJDAG 4 FEBRUARI 1983 Meningen PAGINA 11 Onlangs vergiste een D'66 eerste-kamerlid zich, die minister Winsemius van volkshuisvesting, ruime- lijke ordening en milieu beheer verwarde met mi nister Ruding van finan ciën (handelingen eerste kamer 28-12-1982). Zo'n vergissing is begrijpelijk. Beide zijn (zoals minister Winsemius opmerkte) "lang, dun en lekker". Maar er is meer. Medio januari 1983 hield minister Ruding een geruchtmakende rede voor een aannemersorganisatie, waarin hij meedeelde dat de financiële last van de volkshuivesting voor het rijksbudget onhoudbaar wordt. "Hebben wij een nieuwe minister van volkshuisvesting?" vroegen enkele woningbouwspe- cialisten in de tweede kamer zich of Het antuxtord kan grotendeels be vestigend zijn. Op 29 december 1982 is het immers opnieuw mi nister Ruding - deze keer samen met staatssecretaris Koning van financiën die een maatregel aankondigde die regelrecht op het terrein van het volkshuives- tingsbeleid ligt: onder bepaalde voorwaarden zal het groot-on derhoud voor de bewoner-eige naar aftrekbaar worden voor de inkomstenbelasting. door prof. dr. H. Priemus De voorgestelde regeling ziet er als volgt uit. De kosten van de bouwkundige ingreep mogen tenminste f2000,- bedragen en ten hoogste f 20.000. De regeling heeft betrekking op "groot-on derhoud", d.w.z. alle onder-, houdswerkzaamheden die nodig zijn om het voortbestaan van een huis te verzekeren. Het gaat om reparaties aan elektrische bedra ding, vervanging van kapotte rio lering en rotte raamkozijnen, funderingsherstel en het herstel len van gebreken aan het dak. Ook het aanbrengen van isolatie materiaal is in de regeling begre pen. Schilderwerk Schilderwerk valt er buiten, tenzij dit schilderwerk direct met het groot onderhoud samenhangt. Vandaar de "verbijstering" van het Bedrijfschap Schildersbe drijf, dat graag alle schilderwerk onder de regeling zag vallen. De regeling wordt gepresenteerd als "voorlopig", geldend voor de pe riode 1 januari 1983 1 januari .1986. Op jaarbasis kost de regeling f 150 miljoen. Een deel van de kosten (f85 miljoen) wordt gevonden door een verhoging van het huurwaardeforfait (de voor de belasting geschatte huurwaarde van een bewoond koophuis. Dit wordt over de hele linie verhoogd van 1,3% tot 1,5% van de waarde van de woning in bewoonde staat. Waar de overige Minister Ruding. Of is het Winse mius? De perikelen rond de woning bouwvereniging De Eendracht hebben in deze krant heel wat stof doen opwaaien. Vorige week werd er zelfs een kort geding over gevoerd. Wat was er name lijk gebeurd? In een stukje over De Eendracht werd ondermeer het communistische gemeente raadslid Jan Brands geciteerd. Twee bestuursleden van die wo- door Reiner de Winter ningbouwvereniging hadden zich volgens hem schuldig ge maakt aan omkoperij. Volgens de betrokkenen zelf was dit ech ter "vieze politieke laster". Zij overwogen Brands dan ook "voor de rechter te slepen". Maar in plaats daarvan begonnen ze een kort geding tegen de krant. Zij vonden het citaat van Brands "grievend en beledi gend". Daarom eisten zij rectifi catie in de vorm van publicatie van het vonnis. De rechter bleek het met hun eens te zijn en de volgende dag stond het vonnis dan ook al - integraal, tot en met de kosten van het geding - in de krant. f65 miljoen vandaan moet ko men, is onbekend. Als we de WD, de bouwonderne mers en de schilders mogen gelo ven, is de voorgestelde regeling veel te benepen en is de voorge nomen verhoging van het huur waardeforfait onverantwoord. Uitbreiding van de regeling met schilderwerk zou echter tot een aanzienlijke aanslag op de schat kist leiden, wellicht zelfs een veelvoud van f 150 miljoen. Waar onze berooide overheid dat geld vandaan zou moeten halen, is niet duidelijk. Tegenstrijdige eisen Wat is de bedoeling van de rege ling? Men kan zeggen dat er vijf tegenstrijdige eisen in het geding zijn: 1. Bevordering eigen-woningbezit (dat zou inhouden: géén verho ging van het huurwaardeforfait; zo mogelijk: schilderwerk mee nemen). 2. Bevordering werkgelegenheid in de bouw (dit doel zou gediend zijn met een uitbreiding van de regeling inclusief het schilder werk). 3. Bestrijding van de beunhazerij in de bouw (idem). 4. Een zo gering mogelijke aanslag op de schatkist (dus: hou de re geling beperkt; verhoog het huurwaardeforfait). 5. Uitvoerbaarheid van de regeling moet vaststaan (dit betekent vooral: hou de regeling beperkt). De doelen 1, 2 en 3 staan dus op gespannen voet met de doelen 4 en 5. Zoals gewoonlijk is 't ook hier schipperen: de regering kan niet iedereen tevreden stellen. In Een echte rectificatie kun je dat vonnis overigens moeilijk noe men. Dat de beschuldiging van Brands onjuist is, staat er name lijk niet in. Het enige wat eruit blijkt, is dat de krant zich vol gens de rechter niet netjes heeft gedragen. En inderdaad, het is natuurlijk niet zo beschaafd om iemand van omkoperij te betich ten - zelfs al doe je dat maar bij wijze van citaat. Toch had de rechter dat niet per se als beledigend hoeven op te vat ten. Wanneer het algemeen be lang dat eist. mag je je volgens de wet namelijk wat méér veroorlo ven. Met name over zoiets be langrijks als de volkshuisvesting ligt een pittig debat dan ook in de lijn der verwachtingen, zou je denken. Aan het incasserings vermogen van bestuurders van een woningbouwvereniging zou je daarom wat extra eisen mogen stellen. Het gevaar dat de discus-, sianten te vroeg worden terugge floten, valt op die manier enigs zins te beperken. Vraagtekens Een voortijdige aftocht betekent een verschraling van de demo cratie. De discussie moet immers de discussie krijgen de eerste drie doelen de meeste aandacht. Men bedenke evenwel dat inder tijd een regeling m.b.t. de aftrek baarheid van groot onderhoud werd afgeschaft omdat de belas tingdienst dol werd van de uit voeringproblemen. Men sprak toen nog niet alom over 'deregu lering', men dééd 't gewoon. Nu heeft de regering de mond vol van 'deregulering' en kondigt een regeling aan, die een toon beeld van 'regulering' is. Het lijdt geen twijfel dat sinds de jaren zestig het werkgelegen heidsargument aanzienüjk aan gewicht heeft gewonnen. Het lijkt me vooral met het oog op dat argument begrijpelijk dat de afweging nu anders uitpakt dan eertijds. Niettemin is het ver standig (al is 't nu nog zo sneu) dat Ruding het schilderwerk (dat meestel niets met "groot" oner- houd heeft te maken) buiten de regeling houdt. Op deze wijze blijven de (niet ge ringe) uitvoeringsproblemen tenminste enigszins binnen de perken. De belastingdienst kan moeilijk nagaan of iets binnen- schilderwerk of buitenschilder werk is. Wanneer ook het bin- nenschilderwerk aftrekbaar zou worden, zou een gigantisch gat Meningen op deze pagina zijn voor rekening van de auteurs zo lang mogelijk worden openge houden. Pas wanneer het écht niet anders kan, mogen er beper kingen worden opgelegd. Van daar dat er bij de uitkomst van dit kort geding de nodige vraag tekens zijn te plaatsen. Gaf de rechter bijvoorbeeld niet wat al te gauw gehoor aan de strikt in dividuele belangen van de be trokken bestuursleden? Had het publieke karakter van de zaak niet een groter gewicht in de schaal moeten leggen? Er speelde hier trouwens nog iets anders ook. De heer Brands, van wie het omstreden citaat afkom stig was, maakt zelf namelijk deel uit van de gemeenteraad. Dat betekent dat hy zich voor wat hij tijdens de raadsvergade ringen zegt, kan beroepen op zijn immuniteit. Hij kan daarvoor, met andere woorden, niet ver volgd worden. "Als Brands de zelfde beschuldiging had gedaan in de gemeenteraad", schreef Ruud Paauw dan ook in zijn "Leidse kroniek" van 28 januari, "was er niets aan de hand ge weest. Brands mag dat in die ruimte doen en de krant kan het dan ook publiceren". Maar zo simpel ligt het niet. Nog maar kort geleden vloeiden de in het rijksbudget worden gesla gen. Eigen-woningbezit De regering hamert er vooral op dat het voorstel past in het (ge- waarderde) streven naar bevor dering van het eigen-woningbe zit In dat kader passen de hand having van de onbeperkte aftrek baarheid van hypotheekrente en de als manna uit de hemel vallen de rentedaling. De groot-onderhoudregeling zou een "zweepslag" moeten zijn ter stimulering van de eigen-wo- ningsektor. Gezien de verhoging van het huurwaardeforfait lijkt me het netto effekt van de aftrek baarheid van groot-onderhoud op de bevordering van het eigen- woningbezit zeer beperkt. Per saldo wordt er gemiddeld ruim f 30 per woning in de koopsektor gepompt. De aanduiding "zweepslag" is in elk geval sterk overdreven. Bewoners-eigena ren in nieuwere woningen (zon der groot-onderhoud) gaan er per saldo op achterut; bewoners-ei genaren in oudere woningen, welke aan groot-onderhoud toe zijn, gaan er op vooruit. Huursector Het nadeel van een belastingfacili teit is altijd dat mensen met lage inkomens er relatief weinig van profiteren. Gegeven de mogelijk heden en de doelen van het be leid is de voorgestelde regeling al met al te verdedigen. Toch is er vanuit volkshuisvestingsoog punt reden voor slechts een be scheiden enthousiasme. volgende volzinnen uit de pen van een Advocaat Generaal bij de Hoge Raad: "Een immuniteit dient uit de aard van de zaak niet extensief te worden geïnterpre teerd. Dat de pers en communi catiemedia verslag doen van wat in de gemeenteraad is gezegd en aan deze is geschreven betekent wél dat ten aanzien van het aldus bekendgemaakte, de zegsman binnen de bescherming van de immuniteit blijft, maar niet, dat alles wat het raadslid heeft ge zegd in of geschreven aan de raad, bij publicatie door of van wege hem daarbuiten, in die im muniteit deelt". Reactionair? Oftewel: de immuniteit dekt alleen het raadslid zélf; de pers blijft hoe dan ook aansprakelijk. Op het eerste gezicht klinkt dat mis schien verschrikkelijk reactio nair. Maar zou je dat standpunt verlaten, dan zou dat tot grote ongelijkheid van de discussie partners leiden: aan de ene kant zouden raadsleden zich de grof ste beledigingen kunnen veroor loven. aan de andere kant zou den hun tegenspelers echter de normale voorkomendheid in Het is jammer dat er voor het veel ernstiger probleem van het groot-onderhoud in de huursec tor nog steeds geen bevredigen de regeling bestaat (die schijnt wel in de maak te zijn). Een in bedding van de nu voorgestelde regeling in een beleid, dat mikt op een systematische bevorde ring van onderhoud en verbete ring van de gehele woningvoor raad ontbreekt. Een nauwere sa menwerking tussen de minister Rudemius en Winsing, vooral op het budgettaire vlak, zal nodig zijn om te komen tot een consis tenter woningvoorraadbeleid. (Professor dr. H. Priemus is hoogleraar in Rotterdam) Minister Winsemius. Of is het Ru ding? acht moeten nemen. Dat lijkt me niet bepaald een bevordering van de publieke discussie. In uit breiding van de immuniteit zie ik dan ook weinig heil. Het lykt me zinvoller om publieke zaken in het algemeen wat minder scru puleus te benaderen. Dat betekent met name een grotere vrijheid voor de pers. Een groot deel van Het politieke debat speelt zich vandaag-de-dag im mers niet meer in de Kamer of in de gemeenteraad af, maar in de pers. Een aardig voorbeeld daar van was afgelopen zaterdag nog te vinden in het NRC-handels blad. Minister Ruding verklaar de toen in een interview dat hij zijn wetsontwerp over de aftrek baarheid van groot onderhoud zou intrekken, wanneer de WD voet bij stuk hield over de aftrek baarheid van schilderwerk. Let wel: dat zei hij in een interview, en niet in de Kamer. Tot nu toe is de publieke funktie van de pers by de rechterlijkt- macht tamelijk onopgemerkt ge bleven. Maar wie weet. mis schien bloeit er ooit nog eens iets moois uit op. (Reiner de Winter is gerechtsauditeur bij de strafkamer van de Hoge Raad der Nederlandeni. Lord Franks heeft gesproken: de Argentijnse invasie van de Falk- land-eilandcn was niet te voor zien, niet te voorkomen, en nie mand in Engeland heeft dan ook echt schuld aan het uitbreken van de oorlog om die eilanden. Ook het ministerie van buiten landse zaken niet. Weliswaar (aldus nog steeds Franks die een zes maanden du rend onderzoek naar de voorge schiedenis van de Falkland-oor- log deed) zijn er hier en daar foutjes gemaakt, ook bij buiten landse zaken, maar die wegen niet erg zwaar. door Henk Dam Downing Street 10, de ambtswo ning van de premier, en de Victo riaanse kolos die de thuisbasis is voor de 4500 ambtenaren van buitenlandse zaken, liggen ruim telijk gezien vlak bij elkaar. In termen van opvattingen, respect en waardering gezien kon de af stand echter nauwelijks groter zijn. Premier Thatcher is er begin deze maand zelfs toe overgegaan de voormalige Britse ambassadeur bij de Verenigde Naties. Sir An thony Parsons, als haar persoon lijke, en dus op Downing Street residerende adviseur voor bui tenlandse zaken te benoemen. En dat, terwijl het nu juist de taak van de Foreign Office is dit soort adviezen te geven. Het met de benoeming van Par sons wel heel duidelijk gewor den wantrouwen van de premier in haar ministerie van buiten landse zaken, is niet van vandaag of gisteren. Om te beginnen zyn er psychologische oorzaken. De hoekige en rechtlijnige Thatcher houdt niet van de gladde manier tjes, het diplomatentaaltje en de neiging tot compromissen van dit ministerie. De premier is in hoge mate een agressieve doener, een vrouw met zeer harde standpunten, die elke poging om water bij de wijn te doen minachtend van de hand wijst. Dat blijkt al uit de manier waarop ze de zieke economie te lijf gaat. Die wil ze genezen met haar monetaristische recept, en of dat nu tot een verdubbeling of verdriedubbeling van de werk loosheid moet leiden, dat doet er voor haar niet toe. Kabinetsleden die het in het verle den waagden te twyfelen aan de juistheid van deze zienswijze, (door de premier smalend de 'wets', de halfzachten, genoemd) vlogen er uit of werden op verve lende posten in het kabinet ge zet. Zo verdween bijvoorbeeld Jim Prior van het ministerie van werkgelegenheid naar het wei nig dankbare ministerie van Noord-Ierland. Diezelfde compromisloze houding neemt mevrouw Thatcher in waar het gaat om het buitenland se beleid. Al direct na haar aan treden in mei '79 startte ze de rel over de Britse bijdrage aan de EG-begroting, die er uiteindelijk toe leidde dat ze twee-derde van, zoals ze nog steeds zegt, 'ons geld' van de EG-partners terug kreeg. Dat was heel wat anders dan het ministene van buitenlandse za ken, toen nog onder Lord Car- rington, eigenlijk voor ogen had. Het ministerie had met veel min der geld genoegen genomen, vooral om de relaties met de EG- landen geolied te houden. Eén- nul voor Thatcher dus. Een volgende slag verloor ze. Toen eind '79 in Londen over de toe komst van Rhodesiê moest wor den gepraat, was Thatcher voor stander van een regeling waarbij Ian Smith, samen met de gema- Minimumloon Betreft uw bericht over het mini mumloon in de krant van 20 ja nuari. Ten opzichte van 1939 groeide het netto minimumloon per maand met 37 procent, een modaal maandinkomen met 27 procent en anderhalf keer mo daal met 3 procent. Daarboven is het dik verlies Nu modaal al 10 procent heeft in geleverd (en dan nog veel meer zal moeten inleveren) is het lo gisch dat ook het minimumloon in het kielzog van de nivellering is terecht gekomen. Ach en wee roepen heeft geen enkele zin. Kunstgrepen helpen niet meer. het is het systeem. Door het nog verder in elkaar drukken van het loongebouw doemen steeds meer problemen op. Zo moet de kruideniersbran- Cne eind januari toch 1 procent prycompensatie betalen om te voorkomen dat ook de nog reste rende twintig procent cao-lonen door het minimumloon worden ingehaald en de vakbeweging in deze branche overbodig wordt Ook het ledenverlies van de bon den is een onplezierig efTect van 'Keerpunt 1 !»VJ im i- Den Uyls sinterklaaseffect van 40 miljard gulden en daarbij het cumulatie-effect op deze opera tie volkomen te verg»-ten Door dit gebrek aan management stevenen we nu af op een ontre gelde samenleving, waarvoor professor Pen reeds in 1972 zo uitdrukkelyk waarschuwde Po tigde bisschop Muzorewa, de lei ding over een onafhankelyk Rhodesiê zou krijgen De premier voelde niets voor ge sprekken met de door haar als terroristenleiders beschouwde Nkomo en Mugabe. Lord Car- rington wist echter haar en de overige kabinetsleden ervan te overtuigen, dat de twee zwarte leiders by de onderhandelingen betrokken moesten worden, om dat anders een burgeroorlog on- vermydelyk zou zijn De 'Grote Overreder', zoals Car- rington's bijnaam luidt, kreeg zo zijn gelijk. Dank zy zijn grote di plomatieke gaven werden trou wens de meeste verschillen van inzicht tussen mevrouw That cher en de Foreign Office uitein- delyk in der minne geschikt Al leen daarom bleef het tussen de premier en het ministene lange tyd redelijk gaan. Dat werd anders, toen Carrington april vorig jaar vanwege de Falk land-crisis aftrad, en werd ver vangen door Francis Pym. Pym was een jaar eerder door That cher uit haar kabinet gezet, om dat ze hem (hij was minister van defensie) niet recht genoeg in de leer bevond waar het haar econo mische politiek betrof, en ze bo vendien twijfelde aan Pym's be reidheid ernstige bezuinigingen op defensie door te voeren Ze moest Pym, weggepromoveerd naar de positie van voorzitter van het Lagerhuis, wel nemen van wege diens uitstekende kontak ten met het overgrote deel van de Tory-parlementanêrs. Immers, mevrouw Thatcher was vlak na de Argentijnse inval niet ten on rechte bang dat deze affaire haar de kop zou kosten Zoals bekend, gebeurde juist het tegendeel: de oorlog om de Falk- landeilanden liep voor Engeland gunstig af, de premier werd ui termate populair m het land en zou nu nog steeds, als er verkie zingen werden uitgeschreven, moeiteloos winnen. En nu zit ze met Pym, die ze niet vertrouwt en niet erg mag. en die een de partement leidt dat ze al hele maal niet vertrouwt. Dat vertrouwen is door de Falk- landcnsis alleen nog maar min der geworden. Mevrouw That cher heeft de Foreign Office ver weten de Argentynse mentaliteit aan de vooravond van de invasie van de Falklandeilandcn niet goed te hebben ingeschat Tij dens de oorlog om die eilanden verdacht ze het ministene bo vendien van de bereidheid de Falklandeilanden op termyn op te geven Sindsdien is het dus helemaal mis. en heeft de premier besloten zelf het heft in handen te nemen waar het de hoofdlijnen vu h< t Bntse buitenlandse beleid be treft. De benoeming van Sir An thony Parsons spreekt wat dit betreft voor zichzelf. De invloed van mevrouw Thatcher heeft inmiddels voor een opmer- kelyk diplomatiek schandaal ge zorgd. Zy weigerde eind vong jaar een Arabische delegatie on der leiding van de Marokkaanse koning Hassan te ontvangen als daar een vertegenwoordiger VU de PLO by zou zitten Du (Ma gatie was al wel, inclusief PLO'er, in Parijs ontvangen, in Moskou en in Peking Pym heeft lang geprobeerd me vrouw Thatcher van haar weige ring af te brengen, maar |ev> geefs, want ze 'praat niet met ter roristen' Het ministerie van bui tenlandse zaken zit nu met de brokken, en moet proberen niet alleen de Arabische landen, maar ook de eigen premier voor een compromis te vinden. En vooral dat laatste zal niet meevallen (Henk Djuii is correspondent in Groot BritUnnic voor dexe krant). litieke arrogantie ten voeten uit H.J.de Boer. Stationsplein 204, Leiden Burger lijke ongehoorzaamheid Wat klinkt dat braaf, maar wat zyn de gevolgen voor de man of vrouw die er vatbaar voor is? Op standigheid. die niet te beteuge len valt en het resultaat is een strenger optreden van het gezag. Moet dit dan gaan veranderen, moet de sfeer in Nederland van 1983 worden als in Polen en Est land, Letland, Litauen enz. Werken moet in Polen, anders krijgt men geen cent uitkering Wie beslist over ons wel en wee? Immers wij zelf, via lidmaat schap van politieke partijen en verkiezingen7 Wat helpt nu gc kanker onder elkaar7 Kom op de bijeenkomsten, eer de regeringsvorm van Nederland Als iedere weldenkende burger dat beseft krijgen we een bewus tere, indirecterc regenngsaan- pak en de aandacht voor elkaar, die we echt niet kunnen missen, maakt van ons vredige mensen Wat houdt burgerlyke ongehoor zaamheid in7 Wat zyn de gevol gen. wat gaat er allemaal verou deren by de bevolking van het land7 Besef uw verantwoorde- lykheid, een ieder die dit propa geert. Bezint eer gc begint Mevr E G Meyer Potgieterlaan 56 Hazerswoude Ryndyk Vooral mensen met hogere inkomens en oudere huizen profiteren van de mogelijkheid groot-onderhoud van de belasting af te trekken. Voor huurhuizen ontbreekt een bevredigende regeling.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 11