Ren in de problemen en drafsport EK-schaatsen: iets voor een Oscar! "Selectiebeleid is een giller" Lerby hoeft alleen "ja" te zeggen Ook RBC wil naar de eerste divisie Sponsors Feyenoord stellen ultimatum DINSDAG 1 FEBRUARI 1983 Sport PAGINA 9 Harry Gregg, oud-doelman van Manchester-United, bevrijdde in 1958, toen zijn elftal betrokken was bij een vliegtuigramp in de buurt van München, Vera Lucas en haar dochtertje Vesna van anderhalf uit de wrakstukken. Zaterdag, 25 jaar later, zag hij het tweetal in Londen terug. Allen een stuk ouder. Maar wel vrolijker dan toen. Goed. goed, het was geen regel matig schaatskampioenschap, het leek er in de verste verte niet op, maar zo ónregelmatig was het nu ook weer niet: ieder een kreeg over die twee dagen zijn deel van voor- én tegen slag. Zeker, Van der Duim had niet te mopperen over het ver loop van 1500 en 10.000 meter. Daar staat tegenover dat het hem op de eerste dag bepaald niet meezat. Overigens heeft hij nu dl zijn gro te titels op Nederlandse banen in de wacht gesleept. Het wordt wel tijd dat hij zijn overwicht eens in het buitenland laat vastleggen. Zelf vond ik het een leuk, van spanning zinderend kam pioenschap. Het komieke van Charlie Chaplin gecombineerd met het thrillerige van Hitch cock. Je wist geen moment waar je aan toe was. Tijden zeiden niets. Hoe ligt de baan er bij en hoe hard waait het, wanneer wordt er gedweild en houden we het droog, waren de cruciale vragen. Voor rijders en coaches waren het rampza lige toestanden, maar als toe schouwer-genieter van onvoor spelbare taferelen, van "sus pense" kwam je wel aan je trekken, hoor. En eindelijk werd een schaats- scheidsrechter, wiens naam je anders nooit hoort, behandeld als een voetbalscheidsrechter, met al het interessante dat daar weer aan vastzit. Ik vond het al bij al een theaterstuk met hoge amusementswaarde: een negen. Het was echt volmaakt geweest als die laatste Rus, die bij nacht en ontij over de baan moest. Van der Duim nog van zijn troon had gereden. Dan had het scenario m Hollywood moeten worden voorgedragen voor een Oscar. De preciezen onder ons is dit alles natuurlijk een gruwel, die wensen een ordentelijk kam pioenschap met de netheid van een spoorboekje. Maar zegt u nou zelf: over zo'n keurige wedstrijd praat je nog twee keer en dan sla je hem op in een hersenkwab waar hij nooit meer uitkomt. De Uithof- strijd daarentegen zal nog tij den stof bieden voor bonte ver halen en boeiende speculaties. Je moet dit soort spektakelstuk ken niet te veel hebben, te veel is niet leuk, maar een enkele keer kan het geen kwaad, dan suist het bloed weer eens heftig door de aderen. Over twintig jaar, als de wind weer eens Uithof -achtig door de schoorstenen loeit (en er na tuurlijk al lang geen open ba nen meer bestaan), zal ik er mijn kleinkinderen nóg schil derachtig over kunnen vertel len: over Gustafson, die zich ondanks de voor hem zo teleur stellende afloop zo'n voortreffe lijke sportman toonde, over Ny- land die zijn 10.000 meter reed onder omstandigheden die op de slaande hand Gods wezen, over Duim die uit kansloze po sitie terugkeerde, over Yep die uit het niets kwam, over het ge schraap en gedweil na twee dan wel drie ritten, over regen, hagel sneeuw en over wind kracht vijf tot negen binnen en kele minuten, over Pfrommer die er bij alle trammelant toch voortdurend op lette of de heup boven de blokjes werd gedrukt en over Smeets die dan ordi nair riep: als het maar hard gaat. "En dronk je toen van de span ning ook zoveel port als nu, opa", zullen ze dan wel vragen. En ik zal antwoorden: "Verge leken bij toen, kinderen, ben ik nu gehéélonthouder". Ramp Vijfentwintig jaar geleden, op 6 februari 1958, om vier uur in de middag, stortte vlak bij München een vliegtuig van de Engelse maatschappij BEA neer. Van de 44 inzittenden kwamen er 22 om het leven. Nu zijn er meer vliegtuigrampen geweest, heel wat omvangrij ker dan deze ook, en de meeste zijn door de hamerslagen van de tijd uit de herinnering ver dwenen. Maar de echo van deze zou heel lang hoorbaar blijven. Want in dat toestel zaten de spelers van het kampioensteam van Engeland: Manchester United. Een dag eerder had de ploeg zich geplaatst voor de halve finales van de Europa Cup door gelijk te spelen tegen Rode Ster Belgrado. Manchester United verloor bij de ramp acht spelers (onder wie een aantal internationals): Ed wards, Jones, Colman, Pegg, Whelan, Byrne, Taylor, Bent, voorts trainer Curry, coach Whalley en de secretaris van de vereniging. Daarnaast kwa men acht sportjournalisten om, bij wie de beroemde Frank Swift, oud-doelverdediger van het Engelse elftal. Het toestel had een tussenlanding gemaakt in München en bij het weer opstijgen verloor het vrij wel dadelijk hoogte. Het raakte daarna met een vleugel een huis van twee verdiepingen en bij het neerkomen brak de staart van het toestel af, de rompt vloog in brand. Tot de gewonden behoorde Bobby Charlton, de maker van twee doelpunten tegen Rode Ster. Het enige dat hij zich herinner de was "dat ik bij kwam op een meter of veertig van het bran dende toesteltot mijn verba zing kon ik nog lopen". Tot de weinige ongedeerden be hoorde doelman Harry Gregg. Hij had onmiddellijk zijn posi tieven bij elkaar, haaide in een sneeuwstorm een nog levende en een al overleden speler uit de wraktstukken en slaagde er ook nog in een bekneld geraak te Joegoslavische vrouw met haar anderhalf jaar oude dochtertje te bevrijden. Afgelo pen zaterdag zag hij hen na 25 jaar terug - zie foto. De staalharde Gregg en Bill FouIkes waren de enige oud-ge- dienden die nog geen veertien dagen na de ramp het nieuwe Manchester United aanvoer den dat West Bromwich Albion voor de FA Cup met 3-0 ver sloeg. Zeer zwaar gewond raakte de be roemde manager van Manches ter United, Matt Busby (sinds 1946 als zodanig werkzaam; als speler had hij voor de oor log overigens furore gemaakt bij Uniteds grote rivaal. Man chester City.. Hij was er zo slecht aan toe dat de artsen hem tot 24 februari onkundig lieten van hetgeen zijn ploeg was overkomen uit vrees dat de schok hem het leven zou kosten. Busby herstelde langzaam, maar hei~i>ond de veerkracht om met Manchester United van de grond af weer te beginnen. Na tien jaar hard en doelgericht werken kwam de beloning: in 1968 won Manchester United (met de onverwoestbare Bobby Charlton nog in de gelederen de Europa Cup in een prachti ge finale tegen Benfica. Uit Engeland wordt nu gemeld dat Manchester Uniteds en Ro de Ster in februari of maart een herdenkingsduel zullen spelen. Het is plezierig dat in de keiharde wereld van het top voetbal nog plaats en aan dacht is voor dat soort dingen. Sentimenteel Dan maar sentimenteel. Hard. geknuffel Er wordt te hard geknuffeld op de voetbalvelden. Spelers die een doelpunt maken worden dusdanig besprongen dat je je hart vaak vasthoudt. In mijn tijd juichte je alleen, je gaf de doelpuntenmaker een hand. een klapje op de schouder of een tikje voor de kont en dan was het wel mooi geweest. Maar nu..... Het lijken wel ri tuelen van oerwoud-stammen. Zelfs of juist ook bij de jeugd. Tijdens de jeugdwedstrijd Roo- denburg-Feyenoord (4-6) dit weekeinde maakte Roger Ja mes, kort nadat hij voor de Leidse ploeg als invaller in het veld was gekomen, de gelijk maker (3-3) waarna zijn mede spelers zo hardhandig met hem aan het vrijen sloegen dat hij meteen (met een liesblessure) het veld weer kon t'erlateii Om dat Roodenburg zijn wisselspe lers had verbruikt moest de ploeg met tien man verder Kijk. op die manier is scoren voor je ploeg gewoon een nd- deel. Spelers, knuffel dus met ver stand. Wéét waar u zoent, pakt, drukt of duwt. En als dat advies niets uithaalt, moeten coaches hun doelpun tenmaker maar meteen in qua rantaine plaatsen om erger te voorkomen bijv. een kooi aan de zijlijn waar de succesvolle schutter direct in kan vluchten. Op zulke momenten denk ik al tijd: tvat zouden we tussen nu en 2000 nog meer voor rarighe- den op de voetbalvelden mee maken? Martin Haar bedankt voor olympisch elftal DEN HAAG (ANP) - De vaste kamercommissie van landbouw heeft gisteren bij de hoorzitting in het gebouw van de Tweede-Kamer kennis kunnen nemen van de zeer uiteenlopende meningen van de belangenorganisaties over het structuur-onderzoek in de noodlijdende sector draf- en rensport. De bevindingen en aanbevelingen van het rapport, dat in opdracht van de ministeries van economi sche zaken en landbouw en vis serij werd vervaardigd, werd op 4 december j.l. aan minister Braks aangeboden. Het is de vraag of de commissiele den veel wijzer zijn geworden, van de grote partijen waren al leen de PvdA en de WD verte genwoordigd, het CDA liet ver stek gaan. „Hoe meer de dag ver strijkt, hoe minder ik er van be grijp", verzuchtte WD-er Piet Blauw in de middaguren. In de acht uur durende bijeenkomst kreeg de commisssie een lawine van standpunten van woordvoer ders van niet minder dan 26 in stanties en organisaties, over zich heengestort, die iets met de onder een totale schuldenlast van achttien miljoen gulden ge bukt gaande draf- en rensport te maken hebben. „Wat zijn we toch heerlijk tegen strijdig met z'n allen", kon één van de aanwezigen niet nalaten op te merken. Zo \vas het ook. MÜNCHEN (ANP) Bayern Mün chen is bereid anderhalf miljoen gulden te betalen voor Sören Lerby van Ajax. In de onderhan delingen zou de Deense midden velder met de Duitse club tot overeenstemming zijn gekomen betreffende zijn persoonlijke ei sen. Volgens de Duitse interna tional Karl-Heinz Rummenigge behoeft Lerby alleen nog maar ja te zeggen. Bayern en Ajax moe ten nog aan tafel gaan zitten om de transfer te beklinken. Nu trapte de onder voorzitter schap van W. J. Lokhorst staande structuurcommissie in een ruim honderd pagina's tellend boek werk, op diverse zere tenen. Vooral de voorgestelde schei ding tussen het professionele- en het recreatiedeel sprak vele orga nisaties weinig aan. Ook het voorstel om te komen tot drie professionele combinaties van twee banen (Duindigt-Nootdorp, Alkmaar-Hilversum en Gronin- gen-Wolvega) gaf aanleiding tot veel kritiek. Daarbij is de toe komst van de nu twee jaar gele den met circa 20 miljoen aan overheidsgeld gereed gekomen, maar stroef draaiende, baan in Schaesberg een heet hangijzer. De commissie beschouwt de rea lisering van het project in Schaesberg, evenals de ingevoer de automatisering, als een van een aantal ongelukkige beleids beslissingen in de afgelopen tien jaar. „Duidelijk moet zijn dat de financiële situatie zeer kritiek is en dat de organisatorische struc tuur van de draf- en rensport moet worden veranderd. Snel heid van handelen is dringend geboden", was de boodschap, die woordvoerder Simon Maan- dag de aanwezigen meegaf. Inmiddels heeft minister Braks de kamercommissie al schriftelijk laten weten Schaesberg als een zelfstandige professionele baan te willen behouden, waarbij de exploitatieverliezen voor reke ning van de overheid zouden ko men. Bij zoveel tegenstellingen waren de meeste aanwezigen het over enkele onderwerpen eens. Zo vond men bijna unaniem dat de baan in Schaesberg althans de eerstkomende jaren zeker moet blijven. „Tot de dag van vandaag heeft men daar eigenlijk geen fai re kans gehad", aldus voorzitter Roozemond van de Stichting To- talisator Nederland. „Weliswaar zijn er vijftig koersdagen per jaar, maar die vallen allemaal op vrijdagavond. Een kind weet dat dat een slechte avond is voor het pubüek. Wij zouden het bepaald toejuichen als Schaesberg de ko mende vijf jaar een kalender krijgt waar men mee uit de voe ten kan en niet met de restantjes van andere banen wordt afge scheept". Ook het uitbreiden van wedmoge- lijkheden buiten de banen kwam steeds weer als een grote wens naar voren. Het openstellen van postkantoren voor wedden schappen op Supertrio koersen blijkt niet die toeloop te hebben opgeleverd, die men ervan ver wachtte. „Wat we nodig hebben is een vijftigtal adressen van b.v. sigarenwinkeliers, waar veel meer service kan worden ver leend dan op een postkantoor", aldus Roozemond, die voorts meldde dat op het illegale wed- circuit aanzienlijk meer dan vijf tig miljoen gulden in de handen van bookmakers terecht komt. Het idee van de invoering van een Paardenlotto tijdens recrea tieve wedstrijden werd door de meesten verworpen. Voor oud-dressuurruiter John Swaab was de hele hoorzitting eigenlijk niet nodig geweest. „Het probleem, waar we allemaal omheen fietsen, is heel simpel", zo stelde hij. „Er is doodeenvou dig geen respect voor de eige naars van paarden. De draf- en rensport, die ik zeker niet profes sioneel zou willen noemen, be staat uitsluitend bij de gratie van de eigenaars, die uit liefhebberij geld inbrengen, wat maar gedeel telijk terugkomt. De enige ma nier om de eigenaars te animeren is te zorgen voor meer prijzen geld. De als voorzitter van de hoorzitting optredende PvdA-er Rob Taze- laar vatte het verwarrende ge beuren uiteindelijk als volgt sa men: „Ik heb vandaag de volgen de argumenten gehoord: als er geen koersbanen zijn, valt de sector draf- en rensport weg, als er geen eigenaars zijn, valt de sector weg, als er geen professio nals en geen toeschouwers zijn valt de sector ook weg. Men moet eigenlijk met elkaar zeggen: de sector moet blijven". Uit het krachtig applaus dat volgde, bleek dat deze woorden iedereen uit het hart waren gegrepen. Martin Haar maakte gisteren bekend, dat hij zich niet meer beschikbaar stelt voor het olympisch voetbaleftal. ROOSENDAAL (GPD) - Het bestuur van de Roosendaalse hoofdklasser RBC zal op korte termijn de KNVB verzoeken volgend seizoen als non-amateurclub in de eerste divisie van het betaalde voetbal te mogen uitkomen. De Roosendaalse vereniging is daarmee na Limburgia de tweede hoofdklasser die officieel heeft gereageerd op het KNVB-voor- stel amateur hoofdklassers via een promotieregeling naar de eerste di visie-competitie van het betaalde voetbal over te hevelen. In tegenstel ling tot Limburgia heeft RBC inmiddels al een periodetitel veroverd, een van de voorwaarden om eventueel tot de eerste divisie toegelaten te kunnen worden. Overigens, zo bleek het RBC-bestuur afgelopen week in een gesprek met Joop Wagenaar, bestuurslid van de sectie amateurvoetbal van de KNVB, dat het nog allerminst zeker is dat eind dit seizoen slechts een hoofdklasser als non-amateurclub naar de eerste divisie zal overgaan. Verschillende eerste divisieclubs worden momenteel in hun voortbe staan bedreigd, zodat de mogelijkheid niet uitgesloten moet worden geacht, dat er dit seizoen al twee, of eventueel drie clubs over kunnen stappen naar het betaalde voetbal. ZEIST (GPD) - Martin Haar (Haar lem) heeft besloten zich niet meer beschikbaar te stellen voor het Nederlands olympisch elftal. Nadat gisteravond bekend werd dat bondscoach Ger Blok de 30- jarige libero niet had opgenomen in zijn selectie voor de vriend schappelijke wedstrijd van mor genavond tegen Roda JC, be sloot Haar een punt achter zijn olympische 'carrière' te zetten. Zijn niet-selectie betekende voor Haar de druppel, aangezien hij al geruime tijd vraagtekens achtei de organisatie en het selectiebe leid van het olympisch elftal plaatste. „Ik vind het selectiebeleid in Zeist een giller", aldus Haar. „Blok weet toch over welke capacitei ten ik beschik9 Toch schynt hij de selectie volledig afhankelijk te hebben gemaakt van twee oe fenpartijtjes in Zeist (onderling) en Deventer (tegen de 'oude' olympische selectie). Het kan best zijn dat ik daar wat minder presteerde dan normaal, maar nogmaals, ik ben er altijd vanuit gegaan dat Blok Martin Haar nu wel voldoende zou kennen en een uitverkiezing voor het olym pisch elftal niet van twee wed strijdjes af zou laten hangen". Omdat Ger Blok daarin blijkbaar van mening verschilde met Haar heeft de Haarlemmer nu dus be sloten om maar helemaal af te zien van een verdere voortzetting van zijn internationale loopbaan. Haar blijkt op dit moment overi gens de enige 'afvaller' die naar aanleiding van het selectiebeleid rond het olympisch elftal hele maal afhaakt. Roelf-Jan Tiktak van AZ'67 werd eveneens niet opgenomen in de olympische se lectie, maar hoopt in tegenstel ling tot Haar („Ik kan nu al mijn aandacht weer op Haarlem gaan richten") nog altijd dat Blok in de toekomst weer een beroep op hem zal doen. „Ik vind het vreemd dat ik er niet bij ben. In Zeist heb ik inderdaad een matige wedstrijd gespeeld, maar dat heb ik tegen de oude olympische selectie in Deventer toch weer ruimschoots gecom penseerd. Althans, dat dacht ik. Zeker toen Blok mij iets van de zelfde strekking influisterde na afloop van die wedstrijd. Van Martin Haar kan ik het begrijpen dat die bedankt. Het is ook bela chelijk dat hij met is geselec teerd. Van mij hoef je zoiets ech ter niet te verwachten. Naast het verrassende uitvallen van Haar en Tiktak viel ook het niet-selecteren van een speler als Gerard van der Lem (FC Utrecht) op. Daarentegen selec teerde Ger Blok wel Theo Keu kens van FC Groningen, een spe ler die daarvoor nog geen enkele keer in actie was gekomen voor de olympische selectie (Haar: „Niets persoonlijks, maar daar begrijp ik helemaal niets van"). Wilbert Suvrijn (Fortuna) maakt ook nu weer deel uit van de voor lopige groep van zestien. Blom weg bij Amsterdam AMSTERDAM (ANP) - Henny Blom heeft met ingang van giste ren zijn functie als coach bij de Amsterdamse basketbalvereni ging Canadians overgedragen aan Edwin van der Hart. Door zijn drukke werkzaamheden in de diamanthandel kon Blom slechts bij twee van de vier trai ningen in de week aanwezig zijn. Het werken met een assistent op de andere dagen voldeed geens zins. Van der Hart geeft zijn spe lersloopbaan die hij in septem ber hervatte op. SLACUToFrec EEM HECWToAMEisl- WEPkEMDE &P&E- 0ERSO4AP CAAhJ MET APPIE MEE DE LUCHT ROTTERDAM (ANP) - Sponsors van de Rotterdamse eredivisie club Feyenoord, die het mogelijk hebben gemaakt dat Valke. Gul- lit en Houtman konden worden aangetrokken, hebben het be stuur een ultimatum gesteld. De geldschieters hebben in een bnef gedreigd hun financiële steun in te trekken, wanneer zij niet voor dinsdag 8 februari worden inge licht over het al dan met verlen gen van het contract van trainer Hans Kraay. Volgens voorzitter Gerard Kerkum hoeft het bestuur van Feyenoord zich met te verantwoorden te genover de sponsors. Het be stuur van Feyenoord zal de bnef waarin de sponsors hun ultima tum stellen maandagavond in «•en verg.jii' r.r 't - De sponsors hebben uit de woor den van Kraay begrepen dat de huidige trainer niet op een nieu we verbintenis behoeft te reke nen als trainer noch als coach of manager. De sponsors vinden dat Kraay in welke functie dan ook bij Feyenoord dient te blij ven.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9