Rust gelast bij ziekenfondsen explosie Boersma beboet wegens belediging Bijstandsmoeder eist gratis schoolzwemmen Beperkt gebruik van CS-gas geadviseerd Lubbers: homofilie doet niet ter zake Kort geding over f 2,50 Koningin Beatrix ligt goed bij Nederlanders Ook Bemmel wil geen kernafval DINSDAG 1 FEBRUARI 1983 Binnenland UTRECHT (GPD) - Gratis schoolzwemmen voor haar twee kinderen en in tweede in stantie ook terugbetaling door de gemeente Harmeien van het zwemgeld dat haar vader in haar plaats aan de gemeente heeft betaald. Deze eisen stel de de Harmelense mevrouw T. M. van der Schaaf gisteren in een kort geding tegen de ge meente Harmeien voor presi dent mr. V. J. A. van Dijk van de Utrechtse rechtbank. In november vorig jaar schreef de vrouw, die van een bij standsuitkering moet leven, in een brief aan het hoofd van de lagere school van haar kinde ren, dat ze zich wegens haar fi nanciële omstandigheden ge noodzaakt zag te stoppen met betaling van het zwemgeld: f 1,55 per kind per keer. Zij be riep zich daarbij op de Lager Onderwijswet uit artikelen 2 en 12, waarin staat dat vrijstel- ling van een vak als lichamelij ke oefening, waaronder in veel gevallen ook schoolzwemmen geldt, alleen mogelijk is op doktersadvies. Het vak zou met andere woorden verplicht zijn en dus kosteloos. "Bestuursterreur" Haar raadsman, mr. B. Tomlow uit Utrecht, sprak in dit ver band van „bestuursterreur" en „slinkse methoden" van de ge meente Harmeien. Hij wees in ziin pleitnotities ook op de Universele Verklaring van de rechten van de mens. die zegt dat ieder recht heeft op koste loos lager- en begin-onderwijs, waarbij het lager onderwijs verplicht is. Een tweede punt bij dit kort ge ding betrof de betaling van het zwemgeld door de vader van de vrouw. Hij had onder pro test betaald, toen nog geen zwemgeld was overgemaakt en een van zijn kleinkinderen vlak voor het begin van een zwemles was weggestuurd. Hij wilde de kinderen dergelijke teleurstellingen voortaan be sparen. De vrouw beschouwde deze goedbedoelde daad ech ter als betuttelend en onrecht matig, evenals de inning van het geld door de gemeente Harmeien terwijl deze op de hoogte was van haar protesten. Vervangend onderwijs Raadsman mr. G. Olgers die na mens de gemeente Harmeien optrad, vond enige nuancering op zijn plaats. Hij wees op de „zware verantwoordelijkheid" die de vrouw op zich had geno men door geen zwemgeld meer te betalen. Niet betalen bete kent: niet zwemmen, maar ver vangend onderwijs, zei hij na mens zijn cliënt. Volgens mr. Olgers kan een gemeente het zich bovendien niet veroorlo ven om uitzonderingen voor betaling van dergelijke lessen te maken. Zou de gemeente Harmeien dit wel doen, dan zou ze volgens de raadsman als exploiteur van het zwembad, binnen de kortste keren met een financieel tekort kampen. Olgers was verder van mening dat deze zaak geen spoedei send belang meer had omdat de vader van de vrouw het ver eiste bedrag immers al had be taald. De zaak kan volgens hem nadien nog wel als bo dem-procedure bij de civiele rechter worden voorgelegd. De rechtbank doet volgende week 9 februari uitspraak. DEN HAAG (ANP) - Een werk groep van ambtenaren van de ministeries van binnenlandse za ken en justitie adviseert in een rapport het zogenoemde CS- traangas slechts in een zeer be perkt aantal situaties te gebrui ken. Ten eerste tegen iemand die 'levensbedreigend geweld' ge bruikt en ten tweede ter ver spreiding van samenscholingen die 'een ernstige en onmiddellij ke bedreiging voor de veiligheid van personen en/of goederen vormen'. Het rapport van de werkgroep is gisteren door de ministers Riet kerk (binnenlandse zaken) en Premier bespreekt Hof-sollicitatie DEN HAAG (ANP) - Premier Lubbers heeft gistermiddag met een afvaardiging van de Neder landse Vereniging tot Integratie van Homosexualiteit en de Jhr. mr. J.A. Schorerstichting ge sproken over de weigering om een homosexueel aan te stellen in een functie aan het Hof. Het initiatief tot dat gesprek is uitge gaan van de premier, die daarin volgens Willemien Ruygrok, stafmedewerkster van het COC, zijn staatssecretaris voor emanci patiezaken, mevrouw Kappeijne van de Copello, niet heeft ge kend. Jos van Rooy, bestuurslid van het COC, en mevrouw Ruygrok, ver klaarden na afloop van het ge- Claus even thuis DEN HAAG (ANP) - Prins Claus is in de loop van gistermiddag vanuit het ziekenhuis in Breda naar paleis Huis ten Bosch in Den Haag gereisd om daar de verjaardag van kóningin Beatrix te vieren. De Rijksvoorlichtings dienst heeft dit desgevraagd meegedeeld. Verwacht wordt dat de prins dezer dagen weer naar het rooms-katholieke St. Lau- rensziekenhuis, waar hij twee weken geleden werd opgeno men, terugkeert. WEERRAPPORTEN sprek dat de premier tot de slot som is gekomen dat: - voor geen enkele functie homo sexualiteit een ter zake doend ge geven is, het abnormaal is bij sollicitaties over sexuele geaardheid te spre ken, - homosexualiteit geen veilig heidsrisico oplevert, er anno 1983 nog menig homose- xuele man of vrouw is die zijn of haar homosexualiteit verheime lijkt en dat dit wordt ingegeven door de maatschappelijke taboes rond homosexualiteit. Afgesproken is dat een delegatie van het COC over enige tijd - ge hoopt wordt over ongeveer drie weken - wederom met de pre mier en staatssecretaris Kappeij ne zal spreken over concrete voorstellen van het COC om ho mosexualiteit maatschappelijk te integreren. Die voorstellen, waaraan reeds wordt gewerkt, zullen worden uitgesplitst per departement. De delegatie die de premier gister middag heeft bezocht, toonde zich verrast over de openheid van Lubbers, die ervan over tuigd bleek dat de overheid het niet moet laten bij anti-discrimi natiewetgeving, maar zelf een ac tieve rol zal moeten spelen bij het integratiebeleid. De premie moet nog een tweede serie van aanvullende kamervra gen over de gebeurtenissen rond de sollicitatieprocedure van de "hofhomo" beantwoorden. Spijkeractie door boze minderjarigen GRONINGEN (ANP) - Leden van de Belangenvereniging Minderjarigen (BM) in Gro ningen hebben gisteravond het pand van de stichting Jeugd en Gezin aan de Ubbo Emmiussingel dichtgespij kerd. (zie foto). De jongeren wilden met deze symbolische daad protesteren tegen de plannen van de regering om te bezuinigen op het gebied van de jeugdhulpverlening. De BM is het niet eens met de voorgestelde bezuinigingen op het personeel in de jeugd hulpverlening. Daardoor zouden meer jongeren door minder werkers moeten wor den begeleid waardoor de "met name in het Noorden consequent doorgevoerde kleinschaligheid ernstig in gevaar kan komen". Aan de actie werd deelgenomen door vijftien leden van de BM. De borden waarmee de voordeur en de ramen wer den dichtgespijkerd zouden tot van vandaag blijven han gen omdat er dan in de Twee de Kamer over de jeugdhulp- verlenging zou worden ge sproken. DEN HAAG/AMSTELVEEN (GPD) Staatssecretaris Van der Reijden (volksgezond heid) wil rust in de ruziënde Haagse ziekenfondswereld. Daarom heeft hij het zieken fonds Haaglanden gisteravond verboden de eigen bijdrage op medicijnen voor zijn verzekerden uit het aanvullingsfonds te betalen. Hij deed dat op advies van de Zieken fondsraad en krachtens de Ziekenfondswet. De situatie in Den Haag is echter nog niet geheel duidelijk. Het Haagse ziekenfonds Azivo be sloot gisteravond een kort ge ding tegen de Staat der Neder landen aan te spannen. Dit ge ding zal vrijdag dienen voor de president van de Haagse recht bank. Azivo bestrijdt, dat de overheid de bevoegdheid zou hebben een ombuigingsmaatre gel te nemen door een eigen bij drage aan ziekenfondsverzeker den op te leggen. De Ziekenfondsraad kwam bijeen om uit te spreken dat Haaglan den onjuist handelt en dat door zijn optreden „onhoudbare con currentieverhoudingen" in de re gio ontstaan. De overige zieken fondsen in dit gebied, waaronder de ziekenfondsen in Leiden en Alphen, Azivo en het Regionaal Ziekenfonds Delft, hebben zich zeer gestoord aan deze ontwikke ling. Azivo heeft daarover vorige week geklaagd bij Van der Reij den, die prompt aan de zieken fondsraad een spoedadvies vroeg. De Ziekenfondsraad heeft de be windsman vervolgens geadvi seerd een maatregel te nemen op basis van artikel 43 van de Zie kenfondswet, waarin sprake is van concurrentie als deze. Het verbod zou voor drie maanden moeten gelden als een soort „af koelingsperiode". Hiermee krij gen de ziekenfondsen in ons land de tijd het eens te worden over de voorzieningen die uit aanvul lingsfondsen mogen worden be taald. moeten worden gebracht om „kostendekkend" te werken. Uit het onderzoek was ook gebleken dat de minister van economische zaken zo'n premieverhoging niet zou goedkeuren. Blauwe kaart Een andere verwikkeling kwam in de vergadering op tafel toen bleek dat Azivo de zogenaamde blauwe kaarten nog niet aan zijn verzekerden heeft gestuurd. Op deze kaarten kan men een stem pel krijgen telkens als een rijks daalder bijdrage is betaald. Het fonds wilde de kaarten niet ver zenden voordat de Ziekenfonds raad zijn beslissing had geno men, omdat er anders een „onge lijke behandeling" zou bestaan. Van de Ziekenfondsraad heeft Azi vo onlangs de "aanwijzing" ge kregen dat het de bijdrage moet innen. Dit bevel kwam nadat het fonds had besloten de maatregel niet op te volgen. "Deloyaal" -• GORSSEL (ANP) - In een zie kenhuis in Zutphen zijn gister avond twee bejaarde inwoon sters van Gorssel overleden aan verwondingen die ze eerder op de avond opliepen door een au to-ongeval in hun woonplaats. De slachtoffers zijn de 78-jarige mevrouw J.W. Roetcrdink en de 84-jarige mevrouw A.H. Aalde- rink. De bestuurster reed door nog niet opgehelderde oorzaak tegen een boom, aldus de poli tie. Haaglanden had per advertentie bekend laten maken dat het de eigen bijdrage voorlopig zelf zou betalen. Daarmee had het fonds een „ledenwervend" element in het geding gebracht. Dit vond de Ziekenfondsraad „deloyaal". Een minderheid meende dat het zelf betalen niet moest worden verboden, maar dan moest Haag landen zijn premie voor de aan vullende verzekering verhogen. Daarmee zou het concurrentie-ele- ment zijn weggenomen, zo meenden de vertegenwoordigers van de FNV en de Vakcentrale MHP. De accountantsdienst van de Ziekenfondsraad had bere kend dat de premie bij Haaglan den van één gulden op f 3,30 zou HILVERSUM (GPD) - Van de to tale Nederlandse bevolking (bo ven 18 jaar) staat 70 procent posi tief tot zeer positief tegenover het koningshuis, 26 procent neu traal en 4 procent negatief. Deze positieve houding vinden we, uitgesplitst naar partijvoorkeur, bij 54 procent van de PvdA-aan- hang, bij 78 procent van de WD en bij 88 procent van de CDA- aanhang. Van klein links staat 40 procent positief en 20 procent negatief ten opzichte van het ko ningshuis. Dit blijkt uit een on derzoek van het bureau Into- mart, in opdracht van Veronica's Info-Radio. Vijfentwintig procent van de be volking is door de komst van Beatrix als koningin positiever over het koningshuis gaan den ken: bij 72 procent is die houding niet veranderd en bij drie pro cent is die negatiever geworden. De belangrijkste redenen voor een positievere houding zijn het optreden van Beatrix in het bui tenland, haar optreden in het al gemeen en haar grotere betrok kenheid. Op de vraag of men vindt dat het koningshuis zich publiekelijk moet kunnen uitspreken over al lerlei politieke en maatschappe lijke onderwerpen, antwoordde 57 procent met ja. Vijfendertig procent vindt dat Beatrix meer kennis van zaken heetl dan Juliana. Dat ook de bezuinigingen een rol spelen, bleek bij de volgende vraag: „In deze tijd van bezuini gingen moet het koningshuis minder pracht en praal ten toon spreiden". Tweeënzeventig pro cent van de bevolking is het met deze stelling eens. Bij klein rechts is ook 64 procent deze me ning toegedaan. Korthals Altes (justitie) voor ad vies gezonden aan het Openbaar Ministerie, de commissarissen van de koningin, de burgemees ters en de algemeen inspecteur van het korps rijkspolitie. Hun is gevraagd vóór 1 mei het advies te geven. Bij de wetenschappelyke organisatie TNO bestaat het ver moeden dat CS-gas schadelijk kan zijn voor de gezondheid. Behalve de twee genoemde situa ties stelt de werkgroep dat ge bruik van het CS-gas slechts in beginsel is geoorloofd in op dracht van de algemeen com mandant, na vooraf verkregen toestemming van het bevoegd gezag. Ook wordt in het rapport een scheiding aangebracht tus sen gebruik van het CS-gas in de open lucht en gesloten ruimten. Over de hoeveelheid in die speci fieke situaties te gebruiken gas heeft de werkgroep een aantal berekeningen in het rapport op genomen Over de verspreiding van het gas schrijft de werkgroep, dat dit niet op een andere manier mag gebeuren dan door schieten of werpen van de CS-granaten. En dat mag dan nog alleen maar met een goedgekeurd merk en type De werkgroep heeft zich ook bezig gehouden met waarborgen voor een verantwoord en terughou dend gebruiken het CS-gas in de praktijk. Hierbij wordt onder meer gezegd dat het bestaande de DEN HAAG (GPD) - De gemeente Bemmel in Gelderland is één van de plaatsen die mogelijk ruimte moet bieden voor de opslag van laag- en middel-radioactief afval. Ondanks bezwaren van het ge meentebestuur heeft minister Winsemius (milieubeheer) Bem mel gisteren aangewezen als eventueel alternatief voor de in eerste instantie aangewezen lo catie Velsen. Alle kandidaten voor de opslag plaats zijn nu bekend. Behalve de Gelderse gemeente staan de alle in Noord-Holland gdflgn plaatsen Zijpe, Den Helder, Enk huizen en Heemskerk op het lijstje van Winsemius. Tot giste ren kwam daarop ook de ge meente Neenjnen voor, dat in de buurt ligt van Zaltbommel. Bur gemeester Wijnperle heeft minis ter Winsemius echter kunnen overtuigen van de vele bezwaren die aan een toewijzing kleven Bemmels burgemeester jhr. mr E. M. van Nispen tot Pannerden slaagde daar niet in. ADVERTENTIE De nieuwe Arbowet is er. Een stuk"gereedschap"om veiliger, gezonder en prettiger te werken Hoe? Vraag de Arbo-folder aan. Stuur 'n briefkaart aan Arbowet. Postbus 51. 2500 RR Den Haag De Arbowet. Goed gereedschap om mee te werken van Sociale Zaken en Werkgelegenheid xfe s *2" f Amsterdam De BUt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg regen regen motregen geheel bew. licht bew. licht bew. on bew. onbew. motregen onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. Mallorca Malta München Nice Oslo Split6 Stockholm Wenen Zurich Casa Blanca Istanbul Las Palmas licht bew Beiroet onbew. Tel-Aviv onbew. Tunis licht bew. DEN HAAG - Ex-minister Jaap Boersma is door de Haagse poli tierechter D. Riesig gisteren ver oordeeld tot een boete van 250 gulden wegens belediging van de heer J. Bartels. Boersma had in een vraaggesprek met het weekblad Vrij Nederland in de cember 1981 onthullingen ge daan over de slechte gang van za ken en bijna-frauduleuze hande lingen van de bestuursleden van het inmiddels failliete Ogem- bouwconcern. Volgens de rechter heeft Boersma zich in dat vraaggesprek in onno dig kwetsende woorden uitgela ten over Bartels, die net als Boersma lid van de Raad van Be stuur van Ogem is geweest. De rechter viel over de woorden „geldwolf en absolute nul", die Boersma had gebruikt toen hij het over Bartels had. Volgens Riesig heeft hij Bartels daarmee in zijn goede naam aan getast. Het is populair gezegd 'schelden' in het openbaar en dat mag niet volgens de wet. De be schuldiging van 'smaad', dat zwaarder weegt in het strafrecht, werd door de rechter niet bewe zen geacht. De officier van justitie mr. J. M. C. Couzijn had 750 gulden boete gëeist. Riesig zei met het bepalen van de uiteindelijke strafmaat re kening te hebben gehouden met het feit dat Boersma nooit eerder met justitie in aanraking was ge weest. Veel last Na afloop van de zitting kon Boers ma nog niet zeggen of hij in ho ger beroep zal gaan. Erg waar schijnlijk is het niet. Boersma wil voorkomen dat de affaire nog langer uitgebreid in de publici teit komt. Hij heeft persoonlijk veel last gehad van de nasleep van het interview. Hij sprak met het weekblad nadat hij zijn ontslag had gekregen bij Ogem. Zijn onthullingen werden hem in brede ondernemerskring kwalijk genomen omdat 'men de vuile was binnen behoort te hou den'. Zijn commissariaat bij ABN raakte hij als direct gevolg ervan kwijt. Sollicitaties, onder meer naar de functie van direc teur van de staatsuitgeverij, strandden op politieke tegen stand. Deze maand pas vond hij weer werk: als directeur van de stadsreiniging in Amsterdam. De rechtszaak vertoonde een op merkelijk aspect. Officier van justitie mr. Couzijn zei tijdens de zitting dat ze liever niet tot ver volging van Boersma was over gegaan. Volgens haar is er sprake van een ruzie tussen twee heren, een „gentlemen's disagreement" waarvoor tussenkomst van een rechter niet nodig zou hoeven te zijn. Dat zij Boersma toch dag vaardde kwam omdat zij wilde voorkomen dat ze later daartoe alsnog gedwongen zou worden door het Gerechtshof, als klager Bartels zich daartoe gewend zou hebben. Voor de raadsman van Boersma, mr. J.G. Kemper, was die uitlating reden de officier te verwijten dat zij zich als 'loop jongen' liet gebruiken. Dief Toch heeft mevrouw Couzijn ook niet gedaan wat klager Bartels aanvankelijk wilde. Die diende een aanklacht in wegens smaad op grond van andere passages in het interview dan die welke nu uiteindelijk tegen Boersma ge bruikt zijn. Bartels verscheen niet op de zitting maandag maar hij had eerder zijn strafklacht toegelicht met: „De klacht die ik heb ingediend gaat met name over de passages waarin ik als een dief wordt afge schilderd. Ergens suggereert Boersma dat ik balansen zou hebben vervalst. Dat is dus niet zo. Verder zegt hij dat ik gerom meld heb met declaraties. Ook dat is een valselijkc beschuldi ging. Ik vind het niet aardig dat hy mij een nul noemt maar ik kan onmogelijk aantonen dat dat niet zo is. Dat is een heel per soonlijke beoordeling". Mevrouw Couzy n heeft echter juist die kwalificaties als „geldwolf, en absolute nul" aangegrepen voor vervolging en de passages over het te hoog waarderen van voorraden en debiteuren, waar door Ogem op papier winstge vend leek maar in werkelijkheid verliezen noteerde, laten verval len. Dat motiveerde zij door te zeggen dat een officier van justi tie alleen die zaken zal vervolgen die juridisch bewijstechnisch makkelijk liggen. Verwonderd Met andere woorden: de bewerin gen van Boersma dat onder ver antwoordelijkheid van Bartels de balansen van Ogem een beeld gaven dat de waarheid geweld aandeed en de aandeelhouders misleidden en de bewering dat Bartels zich persoonlijk via de- clararies verrijkte, zou de officier van justitie moeilijk kunnen weerleggen. Boersma zei na afloop van de zit ting verwonderd dat hy nu ver oordeeld is op grond van uitlatin gen die Bartels /elf niet eens erg vond. „Bovendien blykt dat je nu voortaan in interviews uitent voorzichtig moet zyn met je woorden. Geldwolf mag niet Wolf alleen wel misschien?" Curieus was het dat de rechter tij dens het verhoor van Boersma alkrid rueuwe kwalificaties aan het iir- an Bartel el toeliet die misschien voor Bartels zelf wel weer aanleiding zyn tot een strafklacht Boersma spak by herhaling woorden uit als „laf, incompetent infaam", als hy het over het functioneren van Bar tels bij Ogem had Blote borsten ab-Normaal DINXPERLOO (GPD) - Bur- gemeester L. van As van de Gelderse gemeente Dinxpcr- loo is verbolgen over het feit dat afgelopen vrydagavond in de Europa sporthal in die plaats half ontblote vrouwen in de boksnng verschenen. De dames waren naar de Achterhoek gehaald door het management van de pop groep Normaal als lokkertje voor een optreden van deze groep in de hal. Van As vindt dat manager Froeling zich niet aan de vooraf gemaakte afspraken heeft gehouden. Voor het Normaal-optreden was wel een vergunning verstrekt, maar niet voor de vier dames die met ontblote borsten met elkaar cn met dc in de Ach terhoek alom bekende Nor maal-fan Hcndnk Haver kamp in de clinch gingen. Woede dus by de burgervader maar niet by dc Rykspolitie groep Dinxperloo. Een poli tiewoordvoerder: "Het ia waar dat manager Froeling zich niet aan dc afspraak hield maar wy tillen helemaal niet zwaar aan dit vergryp.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7