Plan aannemers voor leerlingenbouwplaats Steeds Afscheid van Leidse politie Onderscheiding voor adjudant A. Cramer Gevangenisstraf in hoger beroep geëist wegens mishandeling Bestemd voor cursisten streekschool Tweeëneenhalf jaar wachttijd voor niertransplantaties Sen mei fcoiomb jladbtee/d DINSDAG 1 FEBRUARI 1983 Leiden LEIDEN - Adjudant A.G. Cra mer van de Leidse politie is gistermiddag koninklijk on derscheiden met de eremedail le in goud van de orde van Oranje-Nassau. De zestigjarige Cramer nam afscheid van het politiekorps. Geboren en getogen Leidenaar Cramer kwam in 1947 bij de Leidse politie. In 1966 werd hij bevorderd tot brigadier en in 1976 tot adjudant. Hij was werkzaam bij de afdeling ver keer en bij de algemene sur veillancedienst. De laatste ja ren was hij nauw betrokken bij de automatisering van het poli tiewerk: hij was chef van het bureau automatische gege vensverwerking van de sur veillancedienst. Verder was Cramer jarenlang ac tief in het Leidsch Politie Mu ziek Gezelschap, zowel op mu zikaal als op bestuurlijk ter rein. Vele jaren lang, van 1957 tot 1980, was hij ook bestuurs lid van de Leidse afdeling van de Nederlandse Politiebond. Op zijn 'conduitestaat' prijkt on der meer een voorval uit janua ri 1959. Op weg met zijn fiets naar huis zag Cramer nabij de Haagwegbrug een twaalfjarig meisje half onder het ijs liggen. Hij redde haar van de verdrin kingsdood. Adjudant A.G. Cramer krijt van politie-commissaris H.W. van Voorden de onderscheiding opgespeld. DEN HAAG LEIDEN - Dc procu reur-generaal by het Haagse ge rechtshof heeft gisteren tegen de 20-jarige Leidenaar E B. een ge vangenisstraf van vier weken geeist, waarvan twee weken voorwaardelijk. Daarmee beves tigde hij het vonnis van de poli tierechter, waartegen B. juist be roep aantekende. Samen met zijn vriend R H. had verdachte op een zomerse avond in juni twee Leidenaars met een fietsketting mishandeld. In dron ken staat verkerend gaven ze eerst in dc Laat dc Kanterstraat een oude man ervan langs. Ver volgens trokken ze in de Van 't Hoffstraat een student van zijn LEIDEN - Aannemers uit Leiden en de regio zijn met het plan gekomen om een leerlingenbouwbe drijf op te richten. Dit zou zo'n veertig tot vijf tig leerlingen van de Streekschool voor be roepsbegeleidend onder wijs een leerovereen komst kunnen bieden. Dit plan, dat nader is uitgewerkt door de structuurgroep van het Regionaal Economisch Overleg Rijn- en Bollenstreek in nauwe samenwerking met het Geweste lijk Arbeids Bureau in Leiden, is aangemeld voor subsidiëring in het kader van het provinciale werkgelegenheidsplan 1983. De voorbereidende werkzaamhe den zullen in augustus 1983 moe ten zijn afgerond. In september, bij het begin van het nieuwe cur susjaar aan de Streekschool, zou het leerlingenbedrijf dan de eer ste leerovereenkomsten kunnen aangaan. Voor leerlingen van de Streek school aan het Lammenschans- park wordt het steeds moeilijker om een leerovereenkomst met Grote orders IB B-Kond or LEIDEN - Het Leidse bouwbe drijf IBB-Kondor heeft een grote order binnengehaald: de bouw van een nieuw kantoorcomplex voor de Stichting Kantoorgebou wen Ziekenhuiswezen in Utrecht. De uitvoeringstijd van dit project is vijftien maanden;' de aanneemsom bedraagt onge veer 6,5 miljoen. Al eerder had IBB-Kondor een order van de ge meente Leiden ontvangen voor de (inmiddels begonnen) bouw van 86 woningen aan de Dia mantlaan (bouwtijd veertien maanden, aanneemsom 5,2 mil joen). een bouwbedrijf af te sluiten, hoewel die vereist is voor het af leggen van examens. Volgens de aannemers komt zo de opleiding van geschoolde vaklieden in ge- Jeugdloon Voorwaarde voor het afleggen van een examen is dat de leerlingen in het leerlingenwezen naast hun theorie-opleiding van één dag, gedurende de overige vier dagen werkzaam zijn in een prak tijkleersituatie. Zij dienen daar toe tegen betaling van het mini mum jeugdloon een leeroveren- komst met een bouwbedrijf aan te gaan. Een groeiend aantal slaagt daar door de malaise in bouw niet meer in. Het is de bedoeling dat het leerlin genbouwbedrijf waarbij de leer lingen ook tegen datzelfde loon in dienst zijn, kan optreden als een zelfstandig bouwaanne- mingsbedrijf. Daarbij moet in de gaten worden gehouden dat re guliere bedrijven geen concur rentie wordt aangedaan. Voorts moeten er voldoende waarbor gen zijn dat het scholingsaspect aanwezig is, en het leerlingenbe drijf geen pool wordt van goed kope, tijdelijke arbeidskrachten. Zo zou het bedrijf zelfstandige kleinschalige projecten kunnen aannemen in de verbouw en re novatiesfeer. Opdrachtgever kan zowel een gemeente als particu lier zijn. Ook kan een bouwpro ject in handen zijn van eer bouwbedrijf, terwijl het leerlin gen bedrijf een deel van de werk zaamheden op zich neemt als deraannemer of geprefabriceer de onderdelen levert zoals kozij nen, ramen en deuren, die in gen werkplaats worden vervaar digd. Bij een exploitatie-opzet, waarbij is uitgegaan van een bedrag van bijna 1,4 miljoen (beheer en per soneelskosten), ontstaat een jaar lijks tekort van 380.000 gulden. De opbrengst produktief werk wordt geschat op 980.000 gulden. Volgens de structuurgroep zou dit tekort ten dele te financieren zijn uit subsidies van het minis terie van sociale zaken en werk gelegenheid en van het ministe rie van volkshuisvesting. Zij maakt daarbij wel de kantteke ning dat deze subsidies op lange re termijn omgeven zijn met on zekerheden. De komende tijd zal worden beke ken hoe de financiering door bij voorbeeld het inschakelen van WAO'ers in de personele staf; het aannemen van leerlingen in deel tijd contracten; of door een aan vulling van het tekort door het georganiseerd bouwbedrijf los te krijgen, op andere wijze kan wor den geregeld. i de Wassenaarseweg Open dag Gorlaeuslaboratorum LEIDEN In de Gorlaeuslaboratoria aan de Wassenaarseweg wordt vol gende week woensdag een open middag gehouden. In het Gorlaeus heeft het merendeel van onderzoek en onderwijs in scheikunde en far macie plaats en zijn ook de vakgroep dierenfysiologie en de subfacul teit van de universiteit gehuisvest. Behalve het wetenschappelijk personeel zal ook bijvoorbeeld het perso neel dat de verfijnde onderzoeksapparatuur maakt inzage geven in hun werk. Een greep uit onderwerpen van demonstraties: ontzouting, laser straling, isolatie van geneeskrachtige stoffen uit de natuur en Licht op geneesmiddel. Ook de biochemie, ondergebracht in een eigen laboratorium aan de Was senaarseweg, is door middel van videofilms vertegenwoordigd. Belang stellenden voor dc open middag, die om twee uur begint, kunnen zich tot en met volgende week maandag telefonisch aanmelden onder het r 148333 (tst. 3665/3133). fiets, sloegen hem een bloedneus en takelden hem met de fietsket ting toe En alsof dat niet genoeg was bracht H. hem ook nog een messteek toe. Deze is daarvoor inmiddels veroordeeld tot zes maanden tuchthuis. Voor het gerechtshof stelde B. gis teren nadrukkelijk dat niet hy met de fietsketting had geslagen. Zijn raadsman bracht naar voren dat de politierechter buiten zijn boekje was gegaan. Deze zou ver dachte over de messteek hebben onderhouden, terwijl hy daar part noch deel aan zou hebben gehad. Raadsman pleitte voor een geld boete in plaats van een COlstnf Tc meer omdat zyn client weer op het goede pad is en hij door eerdere ervaringen doodsbe nauwd is geworden voor de ge vangeniscel. Maandag 14 februari volgt uit spraak in deze zaak. Man ketent zich aan deur GAK vast LEIDEN - Een 55-jarige man uit Haarlem heeft zich gistermorgen om zeven uur vastgeketend aan de deur van het GAK aan de Lek straat. De man was tot deze daad gekomen omdat hij. volgens ei gen zeggen, recht had op zes we ken ziekengeld. Dit geld had hy nog steeds met ontvangen. Voor dat hij ziek werd, had de Haar lemmer gewerkt in de Bunny club in Leiden. De politie heeft na enig heen en weer gepraat de kettingen door geknipt, zodat het personeel weer naar binnen kon. De man is toen weggegaan met de medede ling dat er van zyn kant nog meer acties zyn te verwachten. Bij inbraak 15.000 gulden gestolen LEIDEN - In een flatwoning op de eerste verdieping aan het Van Banchemhof is gisteren op klaar lichte dag ingebroken. De wo ning is doorzocht en uit een geld kistje is een bedrag van 15.000 gulden meegenomen. De dader is binnengekomen door de bal kondeur te forceren. In dezelfde buurt is tussen half vier en half acht in nog een flatwo ning ingebroken. Ditmaal aan de Van 's-Gravesandestraat De da der kwam op dezelfde manier binnen. Slecht een beursje met vijftien gulden is meegenomen. Ook hier was dc woning hele maal doorzocht LEIDEN - De wachttijd voor nier- patiënten die op een transplanta tie wachten, is in het afgelopen jaar met een half jaar gegroeid tot ruim tweeëneenhalf jaar. Vo rig jaar kwamen er 315 mensen bij op de wachtlijst, waarmee de ze is gegroeid tot 647 patiënten. Dat heeft de Stichting Euro transplant in Leiden vandaag be kend gemaakt. In 1982 kregen 257 Nederlanders een nieuwe nier. Dat zyn er vijf meer dan in het jaar daarvoor. De meeste transplantatienieren (233) kwamen van pas overleden donoren, maar het aantal patiën ten dat een orgaan van een fami lielid kreeg, steeg van tien in 1981 tot 24 in het afgelopen jaar. Dat is het gevolg van betere mo gelijkheden om dit soort trans plantaties te doen slagen. Naast de gebruikelijke familietrans plantaties, bijvoorbeeld van broer naar broer, worden tegen woordig ook meer ouder-kind- transplantaties toegepast. Het aantal in Nederland beschik baar gekomen nieren steeg het vorig jaar met 12 naar 328. Dat werd onder meer mogelijk door een betere coördinatie bij de melding van mogelijke orgaan donoren. De Stichting Euro transplant bemiddelt bij de orga nisatie van niertransplantaties in Nederland, Duitsland, Oosten rijk en België. Sociaal raadsman De sociaal raadsman R. Paulides houdt met ingang van deze week voortaan ook spreekuur in Zuid-West: wekelijks op donderdagochtend van half elf tot half twaalf in het gezond heidscentrum aan het Bevrij dingsplein. Filmochtend Op de maandelijkse filmochtend voor vrouwen in het Volkshuis (Apothekersdijk 33) wordt morgen de film "Chili heet u welkom" vertoond. De film, uit 1982, gaat in op de politieke si tuatie in Chili, maar de nadruk ligt op het leven van alledag. De filmochtend begint om half tien; na afloop kan er worden nagepraat over de film, waar voor enkele in Leiden en om geving woonachtige Chileense vrouwen zijn uitgenodigd. Tekenfilms De wekelijkse kinderfilmmiddag in het K&O-gebouw is morgen geheel gewijd aan tekenfilms. Bekende stripfiguren als Su permuis, de Grote Boze Wolf, Dinky en anderen maken hun opwachtig. Aanvang half drie. Kinderfilm In buurthuis Op Eigen Wieken, Valkenpad 2, wordt morgen middag voor kinderen de film "Op jacht in Holland" ge draaid. De film, die in het Ne derlands wordt gesproken, be gint om twee uur. Vrije School De Vrije School Leiden Noord houdt vanavond, morgen avond en volgende week woensdag informatiebijeen komsten over de pedagogie van Rudolf Steiner. Vanavond in de Regenboog, Watermolen 1 (Merenwyk), morgen in Ta- berna, Julianalaan 1 (Oegst- geest) en 9 februari in de Mu- zenhof, Cor Gordijnstraat 4 (Leiderdorp). Aanvang steeds om kwart over acht. Er zijn zo wel leerkrachten van de kleu terschool als de lagere school aanwezig. Hengelsport (1) Hengelsportvereniging Zuid- West hield een wedstrijd in de Ringvaart. Uitslag: 1 H. Moe- nen 11.800 gram-50 stuks, 2 W. Moenen 9300-36, 3 A. Ruis 6380-24, 4 J. Boef 6200-21, 5 P. Hartevelt 4880-21, 6 I. Mazurel 4850-24, 7 D. Molenaar 4800-19, 8 R. de Bezemer 3950-19, 9 H. v.d. Laan 3250-15. Hengelsport (2) De Gulden Voorn viste zijn twee de wedstrijd van dit jaar in de Heimanswetering te Woubrug- ge. Uitslag: 1 T. v.d. Meer 3640 gram-70 stuks, 2 B. Velthuyzen 3590-52, 3 M. Hoogkamer 3050- 40, 4 L. Gerritse 2430-35, 5 H. Schouten 2360-26,6 G. Harland 2250-31, 7 H. van Alphen 1890- 28, 8 F. Smit 1680-23, 9 G. Kleijn 1670-28, 10 W. Lardee 1600-15. Huisvrouwen De afdeling Leiden/Oegstgeest van de Nederlandse Vereni ging van Huisvrouwen ontwik kelt de komende maand de volgende activiteiten: donder dag 3 februari lezing over Groenland in Wienerwald, 20.30 uur; woensdag 9 februari van 10 tot 12 uur spreekuur van het Instituut voor Huis- houdtechnisch advies, in Wie nerwald; donderdag 17 februa ri dagexcursie naar Bergeyck en Den Bosch; woensdag 23 fe bruari begint de cursus "ka merplanten"; donderdag 24 fe bruari houdt J. v.d. Bel een le zing over draaiorgels in het Verenigingsgebouw In 't Want, Noordeinde 2a, 10 uur; vrijdag 25 februari is er een excursie naar het Johan de Witthuis in Den Haag. Voor meer informa tie: tel. 121777 en 215903. Architectuur Wegens de grote belangstelling organiseert K&O met ingang van 8 februari een tweede cur- - sus binnenhuisarchitectuur. De cursus omvat twaalf lessen van tweeëneenhalf uur, die op dinsdagavond van kwart voor acht tot kwart over tien in het K&O-gebouw, Oude Vest 45, worden gegeven. De leiding is in handen van binnenhuisar- chitecte Ine Kiers. Informatie: K&O, tel. 141141. Redactie: Bart Jungmann Jaap Visser Studentensex (1) Een avondje met Xaviera Hollan der. "Ja, dat kan gepeperd worden, laten we het maar zeg gen, zoals het is". De man die bij studentensociëteit Minerva de telefoon op neemt, is er niet één die er doekjes om windt. De bovenzaal van het corpsbas tion aan de Breestraat zit op het heerlijk avondje propvol. Stoelen en gangpaden zijn vol ledig bezet en er hangt een wat opgewonden sfeer. Alsof de biologieleraar had aangekon digd het deze les eens te willen hebben over voortplanting. In werkelijkheid organiseert vor mingscentrum Doctrina een forum over sex. The Happy Hooker is er in haar hoedanig heid van ongeëvenaard penis kenner, Ariane Amsberg en Kirsten Jensen vertegenwoor digen de wetenschappelijke sex. Mevrouw Hollander mag begin nen en elk woord wordt al di rect op de schaal van dubbel zinnigheid gewogen. Voor zover verstaanbaar althans, want haar inleiding 'Sex zon der aanraken' gaat grotendeels verloren in luide en leuke opmerkingen. Ze laat zich niet van haar stuk brengen en alles de revue passeren. "Behalve pedofilie, want jullie zijn zelf nog kinderen". Terug bij haar uitgangspunt be sluit mevrouw Hollander een onderscheid te maken tussen seksueel en sensueel. Met an dere woorden: wat is een leu kere sexpartner, Simone Sig- noret en Brigitte Bardot. The Happy Hooker kiest voor de eerste, waarop het hanigste deel van de zaal meesmuilend reageert. Dan is Kirsten Jensen aan de beurt en dat is natuurlijk veel minder leuk. Bovendien m haar Deens accent moeilyk verstaanbaar, velen houden het voor gezien. Aan Ariane Amsberg dan de eer de avond te redden. Een slim en humo ristisch betoog dat het toekom stig kader van de samenleving binnen de kortste keren stü heeft. De vrouw is nog altyd de onderliggende party denkt Amsberg. Ze presenteert sex als een soort ganzebord "met orgasme als doel en gelijktijdig orgasme als premie". Applaus. Xaviera Hollander frechts op de rug gezien) spreekt. Kirsten Jensen en het massaal toegestroomde Miverva-volk luisteren. «Kolo Holvast» Studentensex (2) Na de pauze wordt 'de gelukkige hoer' Hollander nog eens her innerd aan haar thema. Wat weet zy nu als hardnekkig ge notszoekster, als vrouw van betaalde liefde van sensuali teit? "Pas op, hè", waarschuwt ze de anonieme vragensteller. "Ik ben geen neukmachine. Ik ben een doorleefde vrouw ge worden". Mevrouw Amsberg besluit op haar beurt nog eens tegen alle normen over sex te schoppen. "Daar kan ik me waanzinnig kwaad om maken", zegt ze en dat had ze die avond al vaker gezegd. De sex, zoals ons die in de film en literatuur wordt voorgeschoteld, maakt onvry. "Mensen denken dan dat het zo moet en dat is heel erg", stelt ze vol afschuw vast 'Ja. een kittig mensje", weet een omstander dan heel zeker. Alle verwachtingen voor een dubbelzinnig avondje worden uiteindelijk nog enigszins in gelost als de grootte van het mannelyk geslachtsdeel ter sprake komt "Lekker groot", zo ziet Hooker Hollander hem het liefst. Ariane Amsberg be sluit daar andermaal ver schrikkelijk kwaad om te wor den: "Met een grote mond is een taartje net zo lekker als met een kleine mond". En zo is het maar net. B J Tijdsbeeld Iedereen mag dan de mond vol hebben over dé crisis, in de vi- deo-industrie lyken ze er wei nig last van te hebben. Er wordt driftig opnameappara tuur verkocht en in het spoor van alle Betamaxen en VHS-en komen ook videotheken als paddestoelen de grond uit schieten. Op Leidse bodem zyn er nu al een vijftal gesigna leerd. De nieuwste loot aan de video-stam is videotheek 'Haarlemmerstraat'. In de slag om de video-bezitter wordt niet alleen met de prij zen maar ook met de openings tyden gestunt Zo is de Haar lemmer-videotheek de enige zaak in de 'Kilometer koopple- zier' die elke avond tot negen uur en bovendien op zondag middag open is. Raar dat dat zomaar kan. Heb ben videotheken mets te ma ken met de winkelsluitings wet? Nee. "Ik denk dat het be grip winkel hier niet op van toepassing is", formuleert ge meente-ambtenaar Piet de Raat het voorzichtig. "Althans als er niets verkocht en alleen maar verhuurd wordt. Zolang hij langs dat randje loopt, is er weinig aan te doen. Maar dit is in eerste instantie een zaak van de politie". Het wel-verhuren-niet-verkopen- verhaal wordt bevestigd door politie-zegsman Dick Grave- land. "Net als de horeca, de verkoop via automaten en de grenswisselkantoren valt de verhuur buiten de sluitings tijd". Maar, voegt hij er aan toe. "We houden het wel in de ga ten". Daar hebben ze by de desbetref fende videotheek nog weinig van gemerkt. "Er rydt wel eens een politieauto langs en er zul len vast wel eens wat 'stillen' in de zaak komen" De stunt m. t de openingstijden werkt OWi gens wel. "Ondanks dat we net open zyn, was het zondag toch al hartstikke druk" Overigens sluit Graveland met uit dat de overheid alsnog in- grypt. Stel byvoorbeeld dat vi deotheken een dag-en-nacht- service beginnen, "dan zou de wet alsnog ook kunnen wor den toegepast op de videothe ken". denkt hy. De winkelslui tingswet is er tenslotte ook om ongezonde concurrentie te ver- myden en de arbeidstyden een beetje binnen de perken te houden Voor strikte openingsuren hoe ven de videotheken en de vi deoconsumenten voorlopig in elk geval met bang te zyn "Dit is een vorm van dienstverle ning en een wyziging van de wet in die richting zit er zeker met in", wordt door het minis terie van economische zaken gemeld. Wel benieuwd welke videotheek de opening* tyden scherper gaat stellen. Op naar een rond- 24 i BJ

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3