LEIDSCH DAGBLAD China is boos Nederland MR Zeeuwen wachten in spanning storm af Lpe ScheldeLichaamsonderzoek gevangenen mag Paspoort duurder Rechter: afbouwen van eros- flat mag Beperkte banden met "radicale groepen Staatssecretaris Korte-Van Hemel: DINSDAG 1 FEBRUARI 1983 OPGERICHT 1 MAART 1860 Directeur: G. Koopman WrxJ.-hoofdredacteur R. D Paauw No. 37000 HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Poetbus 54 2300 A8 LeOen 'Voor tt nrs w coto«on DEN HAAG - Een nieuw pas poort of verlenging van het oude kost met ingang van vandaag tenminste vijf gul den duurder. Het rijk heeft de leges ver hoogd van 3Jvtot 40 gulden. Provincie en gemeente kun nen zelf vaststellen hoeveel leges ze heffen op reisdocu menten. Wel is er een richtliin van de regering waarin staat dat de verhoging niet meer dan 4 procent mag bedragen. Dat het rijk daar zelf flink boven uit gaat (15 procent) wordt beargumenteerd met het feit dat de rijksleges sinds 1 ja nuari 1982 niet meer waren verhoogd. (Van een onzer verslaggevers) HILLEGOM Doorgaan van de Babylon-transactie zou de dood steek kunnen betekenen voor de beleggingsmaatschappij Bakker van Voorst BV in Hillegom. Ook het privé-bezit van zakenman J.H. Bakker staat op het spel. Al leen het bloembollenbedrijf en de bouwbedrijven blijven buiten schot. Dat is de uitkomst van een onderzoek naar de transacties tussen Bakker en de Westland Utrecht Hypotheekbank, de be leggingsmaatschappij MAB er verzekeringsmaatschappij Cen traal Beheer. Zoals bekend ondertekende Bak ker half december het contract dat hem formeel eigenaar maak te van het Haagse kantoren- en winkelcomplex Babyion. Kort na de koop, waarin ook de MAB zat opgesloten, werd Bakker in overspannen tnoctand opwr» men in de psychiatrische inrich ting Vogelenzang te Benne- broek. Inventarisatie van de transactie heeft uitgewezen dat met de overeenkomst een bedrag van 186 miljoen is gemoeid. Dat be drag kan niet door Bakker en Bakker van Voorst worden opge bracht. In overleg met de familie zal de aangewezen bewindvoer ster, mr. A.M.A. Verscheure, trachten de koop ongedaan te maken. Daarbij baseert mr. Ver scheure zich op een psychia trisch rapport, waaruit zou blij ken waarom Bakker bij het teke nen van de contracten niet in re delijkheid handelde. Bakker wordt in Vogelenzang be handeld voor maniforme psy chose, een geestesgesteldheid waarbij de patiënt fantasie en werkelijkheid door elkaar haalt. vl^ 18 PAGINA'S ROTTERDAM (ANP) - Vier be drijven aan de Keileweg in Rot terdam, die in een kort geding een verbod hadden geëist van het eroscentrum, hebben dit ver loren. De bedrijven hadden te gen het centrum bezwaar aange tekend, omdat het eveneens aan de Keileweg komt. Zij waren bang voor overlast. De bedrijven hoopten via het geding de ge meente zover te krijgen, dat voor het eroscentrum geen voltooi ingsverklaring zou worden afge geven. Volgens de president van de rechtbank, mr. F.J.M. Nivard, kan zo'n verklaring alleen wor den geweigerd, als het desbetref fende gebouw technisch niet in orde zou zijn. Het eroscentrum is dat echter wel. De advocaat van de vier bedrijven, mr. H.J. Smit, is het totaal niet eens met de uitspraak. Hij is er van overtuigd dat er nog volop is doorgewerkt in het gebouw, on danks het feit dat de Raad van State enkele weken geleden de bouwvergunning heeft ge schorst. Hij wil de raad vragen te gebieden om alle verbouwingen af te breken, die na de schorsing van de vergunning nog zijn ver richt. Mr. Smit vreest dat met man en macht in het gebouw is doorgewerkt, zodat het eroscen trum binnenkort in gebruik kan worden genomen. Vanwege contract tussen Martinair en Taiwanese luchtvaartmaatschappij Boete voor Boersma wegens belediging Middenstand aan grens loonmatiging DEN HAAG (ANP) - In kleine winkelbedrijven lijkt verdere vermindering van personeel en dus loonmatiging niet mogelijk. Dat concluderen onderzoekers van het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf uit een onderzoek over de eerste negen maanden van 1982. Zij constateren dat de afneming van het gemiddelde aantal perso neelsleden lang niet altijd ge paard ging met een evenredige afname van het bruto-loon. Per werknemer steeg het loonbedrag daardoor in niet geringe mate. DEN HAAG (GPD) - De Chinese Volksrepubliek neemt geen genoegen met het contract dat Martinair vorige week heeft gesloten met de Taiwanese luchtvaartmaat schappij China Airlines. Dat heeft de Chinese zaakgelas tigde in Den Haag, Guo Jie, gisteren volgens een be trouwbare diplomatieke bron aan de Nederlandse rege ring laten weten. Als Nederland in deze zaak een andere opstelling kiest, dan zou China erover willen praten om de omstreden onderzeeboot levering aan Taiwan eventueel te vergeten. Volgens de eer dergenoemde gezaghebbende bron kan over zo'n nieuwe start worden gesproken. Bouterse zuivert Surinaamse leger Ierland: Haugheys dagen lijken geteld PAGINA 13 Het ministerie van buitenlandse zaken bevestigde gisteren desge vraagd het bezoek van Guo Jie aan het departement, waar hij werd ontvangen door de hoogste ambtenaar, secretaris-generaal I. Verkade. Zeer kwalijk Chinese diplomaten tonium worden gehaald, dat weer gebruikt kan worden voor de aanmaak van kernwapens. Tegen normale handel tussen Nederland en Taiwan heeft Chi na overigens geen enkel be zwaar, aldus onze zegsman. Bonden: ultimatum aan "De Schelde" PAGINA 15 het d'e Nederlandse rep D'66 publiceert manifest: er kwalijk dat zii het be- r SAPPORO - E.T., het z "ijs- en sneeuwuitvoering Daarvoor zorgde een deelnemer Japanse Sapporo. Behalve E.T. i bouwd Vrijheidsbeeld. populaire filmwezentje, i Duinafslag op Walcheren Kok (EW) vangt bot bij Lubbers DEN HAAG (ANP) - De Neder landse regering is niet ten win nen voor het pleidooi om de Westeuropese landen gezamen lijk een procent van het bru to nationaal produkt te reserve ren voor industriële impulsen. Dat bleek vanmorgen tijdens een gesprek tussen een delegatie van het Europees Verbond van Vak verenigingen (EW) en de minis ters Lubbers, Ruding, Van Aar- denne en De Koning. Namens de EW-delegatie ver klaarde FNV-voorzitter Wim Kok dat het kabinet het plan vooral niet ziet zitten uit angst haar eerste doelstelling terug dringen van het financieringste kort - niet te zullen halen. Kok stelde daar tegenover, dat een tijdelijke verhoging van dat te kort aanvaardbaar is, mits alle Europese landen samen aan de investeringsimpuls meedoen. Sneeuwbuien storm, tot windkracht 9. 2 februari 1983 Zon op: 08.19 uur, onder: 17.28 uur. Maan op: 23.35 uur, onder: 10.46 uur. Waterstanden Katwijk: hoogwater 06.23 en 18.27 uur, laagwater 02.11 en 14.42 uur. VLISSINGEN (ANP) - In Zeeland werd vanochtend re kening gehouden met het instellen van een beperkte dijkbewaking. Dit in verband met de voorspelling dat de wind in de loop van de dag van zuid-west naar noord west zal draaien en mogelijk nog zal aanwakkeren. Volgens G. Koelmans van Provin ciale Waterstaat in Zeeland zal vooral de kust van Walcheren het zwaar te verduren krijgen. Met name het onversterkte stuk tus sen Westkapelle en Domburg. Het water zal daar naar verwach ting ruim een meter boven het verwachte hoogwaterpeil uitko- Gisteren toen de storm zuid-west was kwam het zeewater niet ho ger dan was verwacht. Ondanks deze deels aflandige wind heeft zich op sommige plaatsen op Walcheren toch duinafslag voor gedaan. Alle loodsdiensten in Vlissingen zijn sinds gistermid dag gestaakt. Op de rede van Vlissingen liggen 30 tot 35 sche pen te wachten op beter weer. Volgens het KNMI is dat ook mor gen niet te verwachten. De noordwesterstorm zal vermoede lijk pas na woensdag in kracht afnemen. De storm zal boven dien worden vergezeld door sneeuw- en hagelbuien. De storm heeft de afgelopen nacht weinig schade aangericht aan het duingebied bij Katwijk, Noord- wijk en Wassenaar, zo maakte het hoogheemraadschap van Rijnland vanochtend bekend. "De schade van eerdere stormen was wel pittig. Die is nog niet hersteld zodat moeilijk te schat ten is hoeveel het herstel gaat kosten", aldus een woordvoerder van Rijnland. "Roekeloze Amerikanen' MOSKOU (Reuter) - Roekelo ze Amerikaanse officieren die op onbetrouwbare tech nologie terugvallen zouden de wereld op de rand van de afgrond kunnen brengen, maar dat zal worden voor komen door het koele pro fessionalisme van de Rus sen, aldus de strekking van een nieuwe film in Moskou. "Incident in kwadraat 36-80" gaat over Amerikaanse be dreiging in de vorm van een krankzinnige, met zijn hand op zijn vuurwapen comman derende kapitein van een onberekenbare kernonder zeeboot. De boot loopt een lek in zijn reactor op, doorstaat een brand en krijgt daarna een computerstoring die leidt tot het afschieten van twee raketten op nabijgelegen Russische oorlogsschepen. De Russen reageren op de ke ten van gebeurtenissen met zelfbeheersing, hofTelijkheid en menselijkheid. Lijken alle top-functies in de Amerikaanse marine en luchtmacht te worden be kleed door cowboytypes met honkbalpet en zonnebril; de Russen zijn kalme, nuchtere mannen die zich verant woordelijk weten voor vrouw en kind thuis. ring zeer kwalijk dat zij het be staan van de overeenkomst tus sen Martinair en China Airlines uit de pers moesten vernemen. Zij vinden dat in dit soort geval len eerst de centrale regering in Peking moet worden geraad pleegd omdat hier de nationale soevereiniteit in het geding is. Nederland op zijn beurt staat op het standpunt dat er in dit geval sprake is van een overeenkomst tussen particuliere organisaties, die geen enkele erkenning van Taiwan inhoudt. Zoals bekend beschouwt Nederland Taiwan als een provincie van de Chinese Volksrepubliek. Het contract dat Martinair heeft ge sloten, houdt in dat deze maat schappij van 1 april af één keer per week een passagiersvlucht en een vrachtvlucht kan gaan uitvoeren op Taipeh, de hoofd stad van Taiwan. In ruil daarvoor heeft de Rijksluchtvaartdienst aan China Airlines toestemming gegeven evenveel keren op Schiphol te landen. Een woord voerder van Buitenlandse Zaken bevestigde dat vooral dit laatste een doorn in het oog van de Chi- Verrijkt uranium China is overigens evenmin tevre den over de opstelling van Ne derland in de kwestie van de ura niumverrijking door Urenco ten behoeve van Taiwan. Het kabi net besloot destijds hierover geen standpunt in te nemen, om dat Taiwan (nog) geen formeel verzoek had gedaan om Urenco uranium te laten verrijken. Chi na beschouwt verrijkt uranium als "zeer gevoelig materiaal" dat buiten de normale handel valt. Verrijkt uranium dient als brandstof voor kernenergiecen trales. Uit het kernafval kan plu- 77 DEN HAAG (GPD/ANP) - De politieke partij Demo craten '66 is een partij voor 'realistische hervor mers'. De partij heeft een 'natuurlijk bondgenoot schap' met radicale bewe gingen, zoals de vredes- en milieubeweging, het fe minisme en de krakers. Dit staat in het het manifest „Een nieuw hoofdstuk, de plaats van D'66 in 1983" afkomstig van het hoofdbestuur van de partij. Het hoofdbestuur wil met het ma nifest een discussie onder de par tijleden losmaken over de toe komst van D'66 na de rampzalig verlopen Tweede-Kamerverkie zingen van september 1982. Het stuk is geschreven door oud-ka- merlid Aad Nuis. Op de algeme ne ledenvergadering, die in mei wordt gehouden, moeten de le den beslissen over de inhoud van het manifest. Aan het bondgenootschap met ra dicale bewegingen worden wel grenzen gesteld Hun acties mo gen niet in strijd komen met de grondregels van de democrati sche rechtsstaat. Dergelijke uit wassen wyst D'66 af. evenals po litieke stromingen die in wezen ondemocratisch zijn. In het manifest wordt gekozen voor democratisering van de sa menleving. waarbg het accent wordt gelegd op vrijheid, gelijk waardigheid en solidariteit. Met nadruk wordt aangedrongen op het terugdringen van de woeke ring van de specialisatie op aller lei beleidsterreinen en het touw trekken van belangengroepen. Ook moet er worden gekapt in het oerwoud van overheidsre gels. In het hoofdstuk over eco nomie wordt onder meer gepleit voor een onderzoek naar een mo gelijk basisinkomen voor ieder- VLISSINGEN (ANP) - De directie van de Koninklijke Maatschap- DEN HAAG (ANP) pij de Schelde in Vlissingen heeft vanmiddag in een brief aan de vakbonden in Zeeland de uitdrukkelijke verwachting uit gesproken dat de salarisbeta ling over februari van het 4.300 man tellende personeel van de KMS normaal zal plaatsvinden. De bonden hebben zekerheid geëist na uitspraken van alge- "en directeur ir B. Propper .u de Schelde, dat de salaris- Z]J vindt visitatie een onontbeer Behalve he fouilleren in gevangenissen het ook mogelijk blijven gedeti neerden aan het lichaam te on derzoeken (visitatie). Dat vind staatssecretaris Korte-Van He mei (justitie), die de huishoude lijke reglementen van de strafin richtingen in die zin heeft aange past. betaling zeker zo nomie) lijk middel om het binnensmok kelen van drugs en andere om streden goederen in de strafin richtingen tegen te gaan. De wij zigingen in de reglementen zijn vandaag van kracht geworden De directies van de inrichtingen kunnen zelf beslissen of eei derzoek aan lichaam en/of kle ding achterwege moet bleven Dit heeft het ministerie van justi tie bekendgemaakt. Het standpunt van de staatssecre taris volgt op een uitspraak van de beroepscommissie van de Centrale Raad van advies in ok tober vorig jaar. De commissie deed toen de uitspraak dat het stelselmatig visiteren van een ge detineerde. vóór en na het be zoek, zich niet verdraagt met een bepaald artikel in het huishoude lijk reglement van de strafinrich tingen. Dat artikel gaf aan dat iedere gede tineerde vóór en na het bezoek kan worden gefouilleerd. De be roepscommissie legde de term fouilleren zo uit dat een visitatie hiertoe niet kon worden gere kend. Daarom heeft de staatsse cretaris de tekst van het regle ment op dit punt nu gewijzigd. Staatssecretaris Korte-Van Hemel 5 I i LEIDSCH DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 1