Pokeraar Haughey delft langzaam het onderspit Wijkdominees ongeschikt voor gevangenis Achtergrond Afluisterschandaal in Ierland DINSDAG 1 FEBRUARI 1983 Varia PAGINA 13 Omdat ik al wel aan zag komen dat de „Hitler-Welle", die al enkele jaren aan de gang was, tegen 30 januari 1983 tot een zondvloed zou aanzwellen, besloot ik nu eindelijk ,Mein Kampf' eens te gaan lezen. Ik ben tenslotte twee jaar voor de machtsovername van Hitler gebo ren, en meende langzamerhand de leeftijd des onderscheids bereikt te hebben die blijkens het verbod van het boek vereist is voor wie er ken nis van wil nemen. Er was toen juist enige beroering ontstaan over een hernieuwde uit gave van de Nederlandse verta ling, ,Mijn Kamp", die in België bij de Standaard Boekhandels ver kocht werd. Weliswaar las ik, dat de voorraad alweer uitverkocht was en dat niet overwogen werd er nog meer bij te drukken, maar Bel gië is België, en het bleek dan ook dat de verkoop in de boekhandels weliswaar was stopgezet, maar dat bona fide Nederlanders zoals ik nog wel een exemplaar voor de somma van 595 Belgische francs (722 francs met de verzendkosten mee) toegestuurd konden krijgen. Vijfendertig gulden voor zo'n be roemd boek leek me eerder aan de billijke dan aan de prijzig kant, je zou bijna denken dat de uitgave door enig Belgisch ministerie ge subsidieerd is. Want wat kreeg ik na geruime tijd (blijkbaar was het wachten toch op een nieuwe druk geweest) toege stuurd? Een turf van een boek! Zo noemde je zo'n boek in de tijd van zijn ontstaan, de jonge volwasse nen van tegenwoordig hebben nog nooit een turf in handen gehad, al leen „turven" van boeken als zij „De Kapellekensbaan" of ,J4oble House" gelezen hebben. Dat was de eerste verrassing voor iemand als ik, die wel eens een turf maar nooit ,jitein Kampf' in handen had ge had. ,Mijn Kamp" telt 852 bladzij den! Inmiddels bleek een van mijn vrienden al jarenlang de eerste druk van de Nederlandse vertaling in zijn bezit te hebben waarvan de titelpagina de volgende medede ling behelst: Adolf Hitler. MIJN KAMP. Verta ling van Steven Barends. Twee dee- len in één band. Onverkorte uitga ve. le-3e duizendtal. Eerste deel EEN AFREKENING. Tweede deel DE NATI0NAAL-S0C1ALISTI- SCHE BEWEGING. Alle rechten voorbehouden. Geautoriseerde uit gave met toestemming der Uitgeve rij Frans Eher Nachf. GmbH. Muenchen-Berlijn, Duitschland. DE AMSTERDAMSCHE KEUR- KAMER. AMSTERDAM". Van de eerste druk werden dus 3000 exemplaren gedrukt, - voor een debuut niet slecht, in die tijd. Uit welk jaar de vertaling stamt wordt niet vermeld, wel staat in het nawoord ,Jtu, in November 1826", zodat dit de maand was waarin Hitier de laatste hand aan zijn boek legde. De geciteerde titelpagi na ontbreekt in de nieuwe druk, waarvan de titelpagina alleen ver meldt: Adolf Hitler, MIJN KAMP. Onverkorte uitgave. Eerste druk: Uitgeverij Ridderhof-Ridderkerk. Depotnr. Verantw. uitg. Europa- boek -d-1982-3604-01". Voor het overige is deze nieuwe druk een fotokopie van de eerste druk, hij telt dus ook 852 bladzij den, alleen is die nieuwe paper back anderhalf keer zo dik door het slechtere papier dat werd gebruikt, en bovendien is de eerste druk in het donkerblauw gebonden, ziet er „sjiek" uit met voorop alleen een in goud uitgevoerd hakenkruis, gevat in een krans die door een adelaar wordt getorst, met als curieuze bij zonderheid (het moet een foutje van de uitgever zijngeweestdat het hakenkruis niet op de ,JSpitzen" staat, maar een achtste slag ge draaid is. De Amsterdamse Keur- kamer moest het toen blijkbaar nog leren... De tweede verrassing was voor mij de opzet van ,Mijn Kamp". Het eerste deel schreef Hitier gedurende de acht maanden dat hij zijn ves tingstraf van vijfjaar moest uitzit ten. Het telde 451 bladzijden, waar van grote gedeelten waren her schreven door pater Bernhard Stempfle die een antisemitisch blaadje uitgaf (schrijft Alan Bul lock in ,JHtler"). Het boek moest 12 Mark opbrengen en was voor die hoge prijs geen succes, maar toch begon Hitler in Berchtesgaden met een aan het tweede deel, dat hij (voor een groot deel?) aan Rudolf Hess en zijn 18-jarige nichtje Geli dicteerde (Churchill dicteerde zijn boeken ook aan zijn secretarissen, dus daar mogen we niet hp,t onze van denken...). Maar wat stelde Hitler in 1925 voor? Tijdens een samenkomst op 22 november 1925 van de Noord- duitse districtsleiders, waar 25 man aanwezig waren, was Hitier vertegenwoordigd door ene Gott fried Feder, die maar ternauwer nood werd toegelaten nadat Josef Goebbels om zijn verwijdering had gevraagd. Toen Feder uit naam van Hitier protesteerde tegen het voorstel de vroegere Duitse vorsten huizen van hun rechten vervallen te verklaren, sprong Goebbels op en riep: „Onder deze omstandigheden eis ik dat de kleine burger Adolf Hitler uit de Nationaal Socialisti sche Partij wordt gestoten!" Hitlers positie was toen dus nog niet onaantastbaar, maar toch is .Mijn Kamp", althans deze eerste Nederlands uitgave, opgezet als een bijbel Liefst 16 dichtbedrukte bladzijden zijn gewijd aan het per sonen- en zakenregister, zodat de gelovigemaar bij Theater: het verval van het - 334 of bij Zelfver trouwen, de suggestieve kracht van het - 505 hoeft te kijken om te weten wat Hitler van die dingen vond. door Ton van Brussel Na een politieke carrière waarin de schandalen zich in snel tempo opvolgden, ziet de toekomst er voor de Ierse oppositieleider, ex-premier Charles Haughey, sinds kort somber uit. Onlangs werd bekend dat onder zijn twee maanden geleden ten val gebrachte regering poli tici en journalisten werden afgeluisterd. Die onthulling in een Ierse krant werd de inleiding van het grootste schandaal dat de republiek Ierland de af gelopen jaren voor haar kiezen kreeg. Het "Watergate" van Ierland, zo als het afluisterschandaal al snel na openbaarmaking werd gedoopt, biedt het bekende maar immer boeiende verhaal van vriendjespolitiek, smeergeld, lastercampagnes en een al te grote bemoeie nis van politici met het politie-apparaat. Haughey, de door duistere onroerend-goed transacties veelvuldig miljonair geworden ras-pokeraar, in op spraak geraakt door vermeende wapenleverenaties aan de IRA, het verboden Noordierse republikeinse le ger, weigerde eind vorige week nog af te treden. "Uit stel van executie", zo wordt in en rond het Ierse parle ment geoordeeld, "Ome Charley zal de dans ditmaal niet ontspringen". In hoofdstedelijke pubs is het het gesprek van de dag en wordt de ene weddenschap na de andere afgeslo ten. Zal 'Liffeygate", zoals het complex van afluister praktijken, omkoperij en corruptie inmiddels in de wandeling wordt genoemd, de definitieve afrekening betekenen van premier Fitzgerald met zijn aartsrivaal Charles Haughey, oppositieleider, maar drie maan den geleden nog minister-president van Ierland? Ex-premier Charles Haughey: schandaal op schandaal.. Veertien dagen nadat de rege ring Fitzgerald de conclusies van een onderzoek naar ver meende afluistercampagnes openbaarde, ziet het er naar uit dat Haugheys dagen als mach tigste man van Ierland zijn ge teld. Wat begon als een onbete kenend incident heeft nu de contouren gekregen van één van de grootste schandalen die Ierland heeft gekend. Peter Murtagh, een jonge ver slaggever van The Irish Times, kwam vorig jaar oktober bij toeval op het spoor van de plot selinge overplaatsing van Tho mas Tully, hoofd van politie in het plaatsje Boyle, niet ver ten noorden van Dublin. Tully had tot twee keer toe een plaatselij ke pub op overschrijding van de sluitingstijd betrapt, pro- ces-verbaal opgemaakt, maar vervolgens gemerkt dat de zaak door justitie niet in beh- handeling werd genomen. Hij luchtte zijn hart bij de betrok ken autoriteiten, ontdekte dat het ministerie van justitie bij de zaak betrokken was en kreeg als antwoord een onvrij willige overplaatsing. Officiële lezing: er was geen sprake van verlaat cafébezoek, het ging in beide gevallen om een politie ke bijeenkomst. Tully liet het er niet bij zitten en stelde in een afscheidsstuk de zijns inziens onaanvaardbare inmenging van politici in het politieapparaat aan de orde. Weliswaar is het in Ierland wettelijk gebruik dat de minis ter van justitie zijn goedkeu ring hecht aan alle benoemin gen in rangen hoger dan die van inspecteur, maar deze in terventie ging hem te ver. Bij toeval kreeg de journalist Pe ter Murtagh lucht van de pro blemen, hij las het afscheids stuk van Tully en publiceerde er over in zijn krant. Politiek Dublin negeerde het verhaal, maar Murtagh kreeg, geheel in de traditie van Watergate, ver scheidene telefoontjes van een bron die anoniem wilde blij ven, maar hem op het spoor zette van veel verdergaande politieke bemoeienis met het politiecorps. Journalisten en politici zouden zijn afgeluisterd, geluidsappa ratuur van de binnenlandse veiligheidsdienst misbruikt en dat alles omdat de macht van de toen zittende premier Haug hey tanende was en diens posi tie verstevigd moest worden. Ierland kent twee grote politieke partijen, die afwisselend aan de regering zijn. Fianna Fail, geleid door Charles Haughey en Fianna Gail met Garret Fitz gerald. Charles Hailghey, groot geworden in het onroerend goed en bezitter van onder meer een eiland voor de kust van Ierland, ontfutselde in '79 zijn toenmalige partijleider Jack Lynch op handige wijze de premierzetel en trok de macht naar zich toe. Haughey vond zijn steun vooral op het platteland, bij de grondbezit tende boeren. Hoewel Ierland onder zijn bewind diep in de economische crisis raakte en de verworven rechten van de rijken (geen belasting op grondbezit bijvoorbeeld) on aangetast bleven, behield hij voldoende steun van partij en kiezers. De stedelijke aanhang van Fian na Fail echter, kon de periode Lynch nauwelijks vergeten en wilde niets liever dan dat de "onbetrouwbare pokeraar" Haughey het veld ruimde. In die dissidente kring maakte men zich grote zorgen over de snelle coalitiewisseling in Ier land. Dan eens een half jaar Haughey als premier, dan weer zes maanden Fitzgerald. Een kat- en muisspel dat typerend is voor de Ierse politiek, die niet wordt gemaakt door grote verschillen van inzicht, maar beheerst wordt door persoon lijke tegenstellingen. In een poging die tendens een halt toe te roepen, stak een aantal partijgenoten van Haug hey de koppen bij elkaar en probeerde stemmen te winnen om hem als partijleider en pre mier te wippen. Voor Haughey was dat het moment waarop hij zich door het aftappen van telefoons op de hoogte Üet brengen van wat er in dissiden te kring leefde. Het irriteerde hem mateloos, dat veel interne informatie over zijn vaak min der prettige handelwijze, naar de krant lekte en dan vooral naar Bruce Arnold, een in vloedrijk journalist van The Iri^h Idependent. Onder de vlag van "nationaal be lang" werd diens telefoon afge tapt. Wat later gebeurde het zelfde met het toestel van weekbladjournaliste Geraldine Kennedy. Een gesprek tussen de minister van justitie, een Haughey-getrouwe en een dis sidente mmister werd met op nameapparatuur van de poli tie op de band opgenomen om bij het wegwerken van de laat ste te kunnen worden ge bruikt. Bij dat alles zijn er de beschuldi gingen dat Haughey gunsten van politiek belangrijke men sen kocht en anderen, die hem minder gezind waren via slink se methoden uitschakelde. Het onderzoek dat de nu zittende regering na pubbcaties in de kranten gelastte en inmiddels ten dele is afgerond, is niet zonder gevolgen gebleven. Een politiefunctionaris, een veilig heidsadviseur en twee parle mentsleden, die in Haugheys eind vorig jaar gevallen rege ring zitting hadden, hebben het veld moeten ruimen. Centrale vraag is of Charles Haughey wel of niet van alles op de hoogte was en in het laat ste geval, of er voldoende be- wijstlast kan worden aange dragen. Haugheys partij heeft hem de afgelopen week op nieuw het voordeel van de twijfel gegund, al ging dat niet van harte en vlogen vertegen woordigers van de verschillen de stromingen elkaar letterlijk in de haren. Gehoopt wordt nog steeds dat de zaak met een sisser kan aflopen, als bewezen wordt dat de nu zittende rege ring zich van dezelfde praktij ken bedient. Dat laatste be weerde onder andere een van de twee afgetreden ministers. In Dublin ging gisteren het ge rucht dat de regering hem we gens laster voor de rechter zal dagen. Premier Garret Fitzgerald heeft het door zijn vijanden aange legde mijnenveld tot nu toe met grote behoedzaamheid be treden en laat officieel onder zoek zoveel mogelijk aan onaf hankelijke deskundigen over. Hij voelt niets voor een bena dering zoals de kiezers die van Haughey kennen, van een pre mier die officiële kanalen ge bruikt om persoonlijke conflic ten in zijn voordeel te beslech ten. De beerput is nog lang niet leeg. nieuwe onthullingen zullen volgen, zo weten verscheidene zegslieden in Dublin. Enige le ring is in elk geval al uit de kwestie getrokken. Op het mi nisterie van justie wordt gestu deerd op voorstellen die meer afstand moeten scheppen tus sen politiek en politie, omdat Liffeygate wel heeft aange toond dat de arm van een rege ring soms langer is dan menig een voor wenselyk houdt Het bestuur van de hervorm de provinciale kerkvergade ring van Groningen vraagt het hervormde synodebestuur in een brief om steun voor de geestelijke verzorging van ge vangenen. Op overheid en po litieke partijen moet aan drang worden uitgeoefend om de voorgenomen bezuini gingen op dit terrein 'tot nor male proporties' terug te brengen. De brief uit Gronin gen wijst ook op het gevaar, dat bij teruggang in de geestelijke verzorging vrij willigers uit sectarische groe pen zich op dit werk gaan storten. Bij deze brief is een schrijven van de gevangenispredikant W. Hoekert gevoegd. Volgens hem hebben wijkpredikan- ten doorgaans geen weet van het leven binnen gevangenis sen. Zij kunnen een sterke te ruggang in het aantal geeste lijke verzorgers onmogelijk opvangen. Voor gespreks groepen, kerkdiensten, vor mingsactiviteiten en thema dagen van het justitie-pasto- raat bestaat binnen de gevan genissen veel belangstelling. Ongeveer 70 procent van de langgestraften bezoekt regel matig de kerkdiensten. Suriname In een brief aan het Comité van Christelijke Kerken in Suriname zegt de Nederland se Raad van Kerken, dat het niet mogelijk is om vanuit Nederland te beoordelen, hoe kerken in Nederland die van Suriname het best kunnen helpen. Maar houdt u ervan overtuigd, dat wij openstaan voor iedere suggestie van uw kant en dat wij zullen doen wat in ons vermogen ligt". "Wij beseffen", zo schrijft de Raad van Kerken, "dat op u een zware verantwoordelijk heid rust om nu, in gehoor zaamheid aan het evangelie van Jezus Christus, mee lei ding te geven aan de gedach ten en gevoelens van de Suri naamse bevolking". "Wij ho pen en bidden, dat Suriname niet door nieuw geweld zal worden getroffen". De Raad van Kerken vraagt zich ver bijsterd af, hoe in dit land een situatie heeft kunnen ont staan die in zo schril contrast staat met wat werd gehoopt en verwacht. Israel De Katholieke Raad voor Is rael - in 1951 opgericht om rooms-katholieken bewust te maken van de joodse oor sprong van het christendom wijst de houding van het Vaticaan tegenover Israel on dubbelzinnig af. Op een pers conferentie in Den Bosch ver klaarden leden van deze raad, dat het niet aangaat, PLO-leider Arafat te ontvan gen - wat de paus heeft ge daan - en tegelijk de staat Is rael niet te erkennen. De Rooms-Katholieke Kerk moet uitgaen van het bestaan en het bestaansrecht van Is rael, meent de raad. Staat en jodendom mogen niet los van elkaar worden gezien, omdat vrijwel alle joden zich by Is rael betrokken voelen. De Katholieke Raad voor Israel pleit zowel voor erkenning van de staat Israel als voor een afzonderlijke Palestijnse staat naast Israel. In mei 1981 gaf de Nederlandse Raad van Kerken een verkla ring uit over het anti-semitis- me. De katholieke raad vindt het uitermate teleurstellend, dat kardinaal Willebrands de ze varklaring niet heeft wil len verspreiden. Volgens de kardinaal zou de verklaring niet bijdragen tot beter be grip. "Het anti-semitisme is niet los te zien van het christendom en de christelijke theologie, en moet juist ook door chris tenen worden bestreden", is de mening van de Katholieke Raad voor Israel. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Renkum A. Boertje Wezep, te Lopik C. van der Valk Sir- jansland, te Workum W. Koerselman Suameer; aange nomen naar Kampen H. van Vreeswijk Vriezenveen; be dankt voor Tholen M. Goud- riaan Ouderkerk aan de IJs- sel, voor Renkum G. Vijze laar Rijswijk (ZH). Gereformeerde Kerken: aange nomen naar Leek B. van Oe- veren Rijnsburg, naar Hoog kerk F. L. Bakker Waterin gen, naar Katwijk aan den Rijn J. van Breevoort Geeste ren; bedankt voor Gorredyk G. Kuiper Roodeschool. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: aangenomen naar Leek-Roden H. J. Siegers Uithuizen. Christelijke Gereformeerde Kerken: aangenomen naar Sliedrecht A. K. Wallet Ou derkerk aan de Amstel. Gereformeerde Gemeenten: beroepen te Woerden D. Hak kenberg Lisse; bedankt voor Almelo-Wierden J. van Ecke- veld Zeist. Ds. R. Oort te Alphen aan den Rijn-Oudshoorn zal op 27 fe bruari intrede doen in de her vormde gemeente te Gronin gen. Hij wordt daar predikant van de vrijzinnige groepe ring. Begroting. De Gereformeer de Zendingsbond in de Her vormde Kerk meldde, dat de inkomsten omhoog moeten om het werk onverminderd te kunnen voortzetten. In de jaren 70 stegen de inkomsten sneller dan de uitgaven, en dat is nu andersom. Nu de rente zakt, zullen ook de ba ten daaruit aanmerkelijk ver minderen. De begroting van de bond ver meldt dit jaar een eindbedrag van t 6.745000. Daarvan wordt 42 procent besteed aan het werk in Kenia. De sterk ste kostenstijging doet zich voor bij het werk in Latyns- Amerika en het eigen bureau. Hereniging. Het hervormde synodebestuur (moderamen) heeft het hoofdbestuur van de Confessionele Vereniging in de Hervormde Kerk laten weten, niet te kunnen ingaan op het voorstel tot het hou den van een enquête onder de kerkeraden over het sa mengaan van hervormden en gereformeerden ('Samen op weg'). Bespreking van 'Sa men op weg' in de classicale (regionale) vergaderingen houdt altijd in, dat de menin gen van de kerkeraden wor den gepeild. De twee synodes blijven bij hun streven om in 1986 te verklaren, dat hun kerken zich 'in staat van hereniging' bevinden. Verdwenen De afdeling 'internationale zaken' van de Raad van Ker ken in Nederland vraagt de president van Guatemala (Midden-Amerika) om vrijla ting van twee medewerkers van het nationale christelijke comité voor hulp en ontwik keling. Ze zijn na een inval in de kantoren van het comité verdwenen. "Wij zijn ons bewust van de ge spannen situatie in uw land", schrijft de afdeling 'in ternationale zaken', "maar dat is nog geen excuus voor de manier waarop veilig heidstroepen zich gedragen tegenover burgers, in het bij zonder tegenover de Indiaan se bevolking". Midden-Amerika. Vertegen woordigers van het Vaticaan en de Wereldraad van Kerken (Genève) hebben met elkaar de situatie van de kerken in Midden Amerika besproken. Afgesproken is, elkaar beter op de hoogte te houden, voor al van de kerkelijke activitei ten in dat gebied. De gemeenschappelijke werk groep zal in april volgend jaar bijeenkomen om de resulta ten te bespreken van de zes de algemene vergadênng van de Wereldraad die de komen de zomer in Vancouver (Ca nada) wordt gehouden. Krottenbewoners. Twintig miljoen krottenwijkbewo ners in Brazilië verwachten van de bisschoppen, dat die niet alleen met mooie woor den maar ook in de praktyk een voorkeur tonen voor de armen. Zij willen in ieder bis dom een eigen, zelfgekozen geestelijk leider, die zich de hele dag met hun problemen bezighoudt Ook vragen zy in hun brief aan de bisschoppen om advocaten die hen by- staan in hun strijd tegen on derdrukking. De krottenwykbewoners wij zen erop, dat ze byna alle maal afkomstig zyn van het platteland, waar ze vaak met geweld van hun grond zyn gezet Zy verlangen dan ook van de bisschoppen, dat de arme plattelandsgemeen- chappen op eenzelfde manier worden geholpen. Richtlijnen. De Westduitse bisschoppen hebben ter gele genheid van de herdenking van Hitiers machtsovername richtlijnen gepubliceerd om het respect voor de mensely- ke waardigheid en het recht op leven van elk individu te waarborgen De rechtsorde mag met worden uitgehold, voor welke goedklinkende doeleinden ook. zeggen de bisschoppen. Ieder heeft de plicht alle waarden te be schermen die recht en vrede in een samenleving garande-

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 13