Vrouwen zullen worden ontzien De Engel zegeviert in rommelig duel C J Mogelijke fusie Warmond en TOP Roemenen FC Toma verslaat Katwijkers Fransman voorop bij kunstrijden Minister over ontslagen: IvanLendl winnaar in Detroit Piket op weg naar schaaktitel stap terug Overdevest naar WK Redskins: Super Bowl Loting FA-Cup "Straks meer buitenland op televisie" D'66 wil Terlouw in Gelderland FNV kraakt plannen voor werkgelegenheid "Meer invloed aandeelhouder" Finale Europa Cup niet in Sliedrecht DINSDAG 1 FEBRUARI 1983 De voormalige wereldkampioe nen Emilia Eberle (vrije oefe ning) en Dumitrita Turner (sprong) alsmede Rodica Dunca zullen, wegens gebrek aan motivatie, niet meer in internationale wedstrijden worden opgesteld. De 17-jari- ge Melitta Ruhn, die in 1979 deel uitmaakte van de Roe meense ploeg die in Fort Worth wereldkampioen werd, is wegens gezond heidsproblemen met de wed strijdsport gestopt. Atanasia Albu, die twee jaar ge leden het naar de Verenigde Staten gevluchte trainers- echtpaar Bela en Marta Karo- ly opvolgde, wil rond Euro pees jeugdkampioene Ecata- rina Szabo een nieuwe ploeg gaan opbouwen. Sport SASSENHE1M/WARMOND - De ledenvergaderingen van de korfbalverenigingen TOP en Warmond zullen spoedig moeten beslissen of de ge sprekken tussen de beide be sturen om te komen tot sa menwerking worden voortge zet. Op bestuursniveau wordt er al enige tijd gepraat over het opgaan van het rond de tachtig leden tellende War mond in de bijna vier maal zo grote eersteklasser uit Sas- senheim. de afdelingscompetitie waarin het eigen standaard team thans uitkomt. Als enige voorwaarde wordt gesteld, dat de jeugd uit de gemeente Warmond op het huidige ter rein op het sportpark Over- bosch zal kunnen blijven korfballen. Het bestuur van TOP is hiermee accoord ge gaan. Na de uitslagen van gisteravond heeft het zaalvoetbalteam van Glasbergen zich verder in de pro blemen gewerkt in de inter-re- gionale competitie. Tegenstan der De Engel ging met een 7-4 overwinning richting Lisse. FC Toma blijft in de race voor het kampioenschap door Van der Plas met 3-1 te verslaan. In de hoofdklasse had koploper Vonk geen moeite met Van Duuren: 11-2. scheidsrechter niet al te best ge leide wedstrijd ging Glasbergen wederom tenonder tegen De En gel. De Rijnsburgse doelman Cees de Best werd tweemaal voor straf naar de kant gestuurd en beide keren verzilverde Theo Godyla de toegekende straf schop. Frans van der Laan, Peter en Arie Schalk zorgden er voor dat de ploeg van coach Van der Zwet zelfs met 4-0 voorkwam. Anne Ouwersloot haalde met twee treffers de spanning weer even terug: 4-2. Maar Rene Grif fioen (2) en Frans Godyla kegel den alle Rijnsburgse hoop om ver. De wedstrijd was beslist. DORTMUND (ANP) - Op de eer ste dag van de strijd om de Euro pese kampioenschappen kunst rijden in Dortmund heeft de Fransman Jean-Christophe Si- mond na de verplichte figuren de leiding bij de heren. De Franse kampioen herhaalde daarmee zijn prestatie van vorig jaar, toen hij zich eveneens op het eerste onderdeel de beste toonde. Titelverdediger Norbert Schramm (West-Duitsland) reik te niet verder dan de vierde plaats. De Tsjechoslowaak Josef Sabovcik werd tweede, Schramms landgenoot Heiko Fi scher derde. De uitslag is: 1. Jean-Christophe Simond (Fra) 0.6 punten, 2. Jozel Sabovcik (Tsj) 1.2, 3. Heiko Fischer (Wdl) 1.8, 4. Norbert Schramm (Wdl) 2.4, 5. Gregorz Filipowski (Pol) 3.0, 6. Wladimir Kotin (Sow) 3.6, 7. Rudi Cerne (Wdl) 4.2, 8. Fer- nand Fedronic (Fra) 4.8. Marcel van der Blom scoorde nog wel tweemaal maar de rest was een strijd tussen het team van Glasbergen en scheidsrech ter Maat, die coach Nico Glasber gen de zaal uitstuurde. Vonk Van Duuren 11-2. In deze wedstrijd liet koploper Vonk er geen twijfel over be staan wie er de sterkste was. In een kort tijdbestek voerden Cees de Roode (3) en Hans Braat de score naar 4-0 op. Alleen Fred van Haarlem kon voor Van Duu ren invaller Frans Stouten een keer passeren (4-1). In de tweede helft scoorde Vonk er weer lustig op los. Sjaak Matters (2), Harm de Vos (2), Hans Braat, Ger Nagtegeller en Bennie Heemskerk brachten de uitslag zelfs naar dubbele cijfers. Voor Van Duuren vond ook nu Fred van Haarlem slechts éénmaal het net (11-2). Overige uitslagen: De Rozet - FV Snoeki 2-0 Rotterd. Stud. - FC Grovo4-4 Neptunus Ceverbo0-6 Stand inter-regionale competitie: Ceverbo16-27 (77-45) FC Toma15-23(61-30) Van der Plas16-21 (79-58) De Rozet 16-21 (58-44) FV Snoeki15-17 (55-51) Silva Boys14-13 (78-72) De Tegelhandel14-13(42-44) De Engel15-13 (53-62) FC Grovo15-11(39-64) Rotterdamse St15- 7 (53-6! DEN HAAG (GPD) - Minister Rietkerk (binnenlandse zaken) wil vrouwen ontzien als het eventueel komt tot gedwongen ontslagen van ambtenaren. Hij zei dit gisteren in de Tweede Kamer tijdens een debat over het emancipatiebeleid. Daar kondigde hij ook maatregelen aan om belemmeringen voor deeltijdwerk bij de politie weg te nemen. de afdelingscompetitie, waarin het eigen standaard team thans uitkomt. Als enige voorwaarde wordt gesteld, dat de jeugd uit de gemeente Warmond op het huidige ter rein op het sportpark Over- bosch zal kunnen blijven korfballen. Het bestuur van TOP is hiermee accoord ge gaan. Naast een eenmalige uitbrei ding van het aantal senioren en junioren, hoopt TOP ook in de toekomst verzekerd te zijn van een grotere aanvul ling vanuit de jeugd, waar door een verbetering van de kwaliteit aan de top kan ont staan. DETROIT (ANP) - De Tsje- choslowaakse tennisser Ivan Lendl is in Detroit opnieuw 125.000 dollar (ruim een kwart miljoen) rijker gewor den. Lendl won de finale van het WCT-wintercircuit door in vier sets de Argentijn Guil- lermo Vilas te verslaan: 7-5,6- 2, 2-6, 6-4. Vilas kreeg voor zijn tweede plaats een bedrag van 40.000 dollar. De Amerikaanse Andrea Jae ger heeft de finale van het in ternationale dames tennis toernooi van Marco Island (Florida) gewonnen. Zij ver sloeg in de finale in twee sets (6-1, 6-3) de Tsjechoslowaak- se Hana Mandükova. Liesbeth Koot en Chiel Bol- sius hebben in Warmond de tennistitels voor leraren op overdekte banen veroverd. Liesbeth Koot verspeelde in de finale slechts drie games aan Ingrid de Jonge, Bolsius had drie sets nodig in de eindstrijd van de heren tegen Alex Reijnders. BOEKAREST (ANP) - Het Roemeense damesturnen, dat met het optreden van Na- dia Comaneci een hoogte punt beleefde, zal opnieuw een stap terug moeten doen. De kwalificatie voor de Olympische Spelen die in ok tober bij de wereldkampioen schappen in Boedapest moet worden afgedwongen, zal nog wel niet zoveel proble men opleveren maar het ver overen van medailles zal zwaarder worden. De bewindsman noemde het lo gisch dat vrouwen worden ont zien bij ontslagen, omdat ze in het aanstellingsbeleid voorrang genieten om de achterstand van vrouwen op de arbeidsmarkt weg te werken. Een brede meer derheid van de Kamer had dit in een motie vastgelegd, onder meer met het oog op de door het kabinet voorgenomen inkrim ping van het ambtelijk apparaat. Volgens Rietkerk zullen daarbij echter voorlopig geen gedwon gen ontslagen vallen. Hij noem de de motie voorbarig, maar was het met de inhoud wel eens. Binnen enkele maanden zal Riet kerk maatregelen nemen die deeltijdbanen bij de politie ge makkelijker maken. Algemeen klonk vanuit de Tweede Kamer kritiek op het geringe aantal vrouwen bij de politie. De rege ringsfracties CDA en VDD leg den in een motie vast, dat vooral meer vrouwen in middelbare en hoge functies terecht moeten ko men. Rietkerk zei de politiekorp sen geregeld aan te sporen meer vrouwen in dienst te nemen, maar wees tegelijkertijd op de autonomie van de korpsen. Onderscheid verboden Staatssecretaris Kappeijne van de Coppello (die op sociale zaken het emancipatiebeleid van het kabinet coördineert) zegde op aandrang van de Kamer een scherpere controle toe op de na leving van de wet die het maken van onderscheid tussen mannen en vrouwen verbiedt bij perso- neelswerving. De klachtencom missie die op dat gebied bestaat zal ruimere bevoegdheden krij gen, beloofde zij. Vóór de zomer komen nadere plannen. De fracties signaleerden vooral een nog altijd voortgaande discrimi natie in personeelsadvertenties, hoewel dat wettelijk verboden is. Een door D'66 ingediende en door alle fracties gesteunde mo tie vroeg om richtlenen van de staatssecretaris om dat voortaan te voorkomen. Ook dat zegde mevrouw Kappeijne toe. Over de mogelijkheid van meer voorzieningen voor kinderop vang, van belang voor vrouwen om te kunnen werken, was de bewindsvrouwe aanzienlijk som berder. Er wordt onderzoek naar gedaan, maar volgens mevrouw Kappeijne is het wachten op ideeën om met hetzelfde geld meer aan opvang te kunnen doen. Vooral de progressieve partijen legden in het debat na druk op kinderopvang. "Geslachts-neutraal" Schutte (GPV) hekelde het recente besluit van de staatssecretaris om te zoeken naar „ges lachts- neutrale" beroepsnamen. De emancipatieraad heeft van haar een opdracht hiervoor gekregen. Volgens Schutte dient de rege ring zich niet met het taalgebruik te bemoeien. Het zou de weg openen naar politieke manipula tie door middel van de taal, waar schuwde hij. Kappeijne verwierp dat argument met een verwijzing naar de Statenbijbel, een uitgave van de Staten Generaal die lange tijd maatgevend was voor de Ne derlandse taal. Minister De Koning (sociale zaken) bestreed verwijten van de oppo sitie, dat het bezuinigingsbeleid van het kabinet de emancipatie van vrouwen dwarsboomt. Maar ook daarvoor is economisch her stel nodig, zei hij. Volgens De Koning blijft de emancipatie doelstelling daarbij recht over eind. Het initiatief tot de verkennen de gesprekken om te komen tot een samengaan is geno men door Warmond, dat het korfbal in deze gemeente hier door nieuw leven in wil bla zen. Tevens wil het bestuur van de club de jeugd de kans te geven hoger te spelen dan WOERDEN (ANP) - De Koninklij ke Nederlandse Wielrenunie heeft gisteren een maximale af vaardiging naar de wereldkam pioenschappen veldrijden op 19 en 20 februari in het Engelse Birmingham samengesteld. In alle drie categorieën starten vier Nederlanders. Het zijn: Profs: Hennie Stamsnijder, Rei- nier Groenendaal, Adri van der Poel en Kees van de Wereld. Re serve is Wil Brouwers. Amateurs: Herman Snoeyink, Pe ter Harings, Henk Baars en Huub Kools. Reserve is Frank van Bakel. Junioren: Martin Hendriks, Jo Gessel, Martin Overdevest en Ralf Vosholt. Reserve is Jac ques Fitter. ROTTERDAM (ANP) Minister De Koning van sociale zaken en werkgelegenheid heeft vandaag een voorzichtig pleidooi gehou den voor een versterking van de positie van de aandeelhouders in de onderneming. Zo'n verster king mag echter geen afbreuk doen aan de positie van de werk nemers, meent De Koning. Hij maakte zijn opmerkingen in Rotterdam tijdens zijn openings toespraak op het symposium „macht en vermogen". De twee daagse studiebijeenkomst over bedrijfsinformatie en de macht en onmacht van belanghebben den die daarvan afhangt, wordt georganiseerd door de Stichting Bedrijfskunde in Delft. De Koning ziet de onderneming als een samenwerkingsverband tus sen de ondernemingsleiding, werknemers en kapitaalver schaffers, waarbij de laatste groep bij grote ter beurze geno- LEIDEN - Marcel Piket heeft zich dit weekeinde gunstige papieren voor de jeugdschaaktitel van de Leidse schaakbond verschaft. In de ronden vier tot en met zes slaagde de Leiderdorper erin de concurrentie van zich af te hou den, met als gevolg dat hij het klassement nu met 5% punt uit 6 partijen aanvoert. Piket hoefde daartoe niet eens het onderste uit de kan te halen. Im mers Nico Kuijf, zijn op papier gevaarlijkste rivaal, draaide zich zelf ongewild de nek om door op zaterdag naar de verkeerde speelzaal af te reizen. Kuijf leef de met de gedachte dat er, even als op vrijdagavond, in "De Schelft" te Noordwijkerhout zou worden gespeeld. Hij werd ech ter in het Valkenburgse Trefpunt verwacht. Gevolg was dat de Boskoper dusdanig te laat arri veerde dat hij in de vijfde ronde een reglementaire nul tegen Roel Piket opliep. Kuijf tekende nog PASADENA (ANP) - De Was hington Redskins hebben in Pa sadena de Super Bowl, de inzet van de nationale titelstrijd in het American football, veroverd. Voor 103.667 toeschouwers won nen de Redskins met 27-17 van de Miami Dolphins. In 1973 stonden de Redskins, de kampioenen van de National conference, en de Dolphins, de titelhouders van de American conference, ook in de finale te genover elkaar. De Dolphins ze gevierden destijds met 14-7. teerde ondernemingen met veel anonieme aandeelhouders op dit ogenblik de zwakste positie in neemt. Daarom is er volgens de minister aanleiding voor de vraag of een versterking van de positie van de aandeelhouders in overweging zou moeten worden genomen. Zo'n versterking - zonder afbreuk te doen aan de positie van de werknemers zou ook in het be lang van de werknemers zijn. Im mers, dan zouden aandeelhou ders een meer effectieve controle dan nu op het beleid van de on dernemingsleiding kunnen uit oefenen. Het voor vele onderne mingen in deze tijd noodzakelij ke beroep op de kapitaalmarkt zou daardoor wellicht enigszins vergemakkelijkt kunnen wor den, wat in het belang is van de continuïteit van de onderneming en van de werkgelegenheid bij de onderneming, zo legde De Ko ning uit protest aan tegen zijn nederlaag, door te claimen dat hij van niets wist en ook niet kon weten, maar dat lijkt weinig kans van slagen te hebben. Volledig kansloos is Kuijf overi gens nog niet. De kloof met Mar cel Piket bedraagt precies één punt, terwijl Kuijf het in de ze- .DEN HAAG (ANP) - De fmale van het toernooi om de Europese vol leybalbeker voor bekerwinnaars voor heren zal niet in Sliedrecht worden gehouden. De eindstrijd was voorzien voor 18 t/m 20 fe bruari met deelneming van Voorburg (Ned), Rode Ster (Tsj), Odessa (Sow) en Vasas (Hon). Vasa kon zich niet verenigen met het verschuiven van de data naar 18 t/m 20 februari omdat in dat weekeinde de internationals van Vasas voor een stage naar het verre oosten vertrekken. De Hongaarse ploeg trok zich daar op terug. Om dat voor Sliedrecht Sport, de vereniging die voor de organisatie van het toernooi zou zorgen, de komst van de drie Oosteuropese ploegen essentieel was gaf de club na overleg met de Nederlandse Volleybal Bond (Nevobo) de organisatie terug aan de Europese bond. Na het terugtrekken van Vasas heeft de Europese bond het Ita liaanse Pallovole Nelsen, dat in Ter versterking van de positie van de aandeelhouders denkt de mi nister aan een recht op tussen tijdse financieel-economische in formatie over belangrijke be leidsvoornemens van de onder nemingsleiding, zoals investe- rings- en desinvesteringsplan nen. Met behulp van deze infor matie zou een aandeelhouders- commissie, mits voorzien van de nodige deskundigheid, hierop tijdig invloed kunnen uitoefe nen, meende hij. AMSTERDAM (ANP) - De postale recherche heeft vorige week drie Amsterdamse postbe- stellers aangehouden die wor den verdacht van verduistering van postpakketten met gouden en zilveren sieraden. Dit heeft een woordvoerder van de rijks politie meegedeeld. De verdach ten zijn 22, 23 en 21 jaar oud. Zij hielden zich al "enige tijd" be zig met de verduisteringen, al dus de woordvoerder. vende en tevens laatste ronde met wit tegen Piket op mag ne men. Wint Kuijf, dan maakt hij op grond van zijn weerstands- punten kans om zijn rivaal op de ranglijst voorbij te stevenen. De lachende derde zou in dat geval echter Jürgen Henseler kunnen zijn. de tweede ronde was uitgescha keld, verzocht de plaats van de Hongaarse ploeg in te nemen. Het is onwaarschijnlijk dat de Europese volleybalbond de fma le op korte termijn elders kan on derbrengen. LONDEN (ANP) - Gisteren is in Londen de loting verricht voor de vijfde ronde (achtste finales) van het toernooi om de Engelse voetbalbeker, die op zaterdag 19 februari wordt gespeeld. De loting had het volgende resul taat: Everton - Tottenham Hotspur, Crystal Palace - Burnley, Derby Manchester United, Middles- borough - winnaar Arsenal/ Leeds, Aston Villa - winnaar Watford/Fulham, winnaar Co ventry/Norwich Ipswich Town, Cambridge - Sheffield Wednesday, Liverpool - Brigh ton. DEN HAAG (ANP) - Minister Brinkman (welzijn, volksgezond heid en cultuur) is van plan op korte termijn de toegang van buitenlandse televisieprogram ma's tot de Nederlandse kabelte levisienetten te verruimen, in de lijn van het regeerakkoord. In een gisteren aan de Tweede Ka mer gestuurde brief schrijft de bewindsman dat uitvoering van dit plan, wijziging van de 'be staande regelgeving vergt. Daar bij moet ook het probleem van de eventueel speciaal op Neder land gerichte reclame-uitzendin gen aandacht krijgen. Het zal straks waarschijnlijk ook mogelijk zijn om het door de Franse ambassade gratis aange boden televisieprogramma via de Nederlandse kabel te ver spreiden. Dat programma wordt gedistribueerd via de communi catiesatelliet OTS-2. DEN HAAG (GPD) - D'66 maakt zich sterk om voorma lig minister dr. J. Terlouw de Gelderse commissaris van de koningin mr. M. Geertsema (WD) te laten opvolgen, die later dit jaar met pensioen gaat. De VVD zou compensa tie kunnen worden geboden door bezetting van het com missariaat in Utrecht, dat in CD A-handen is en in 1985 vrijkomt. De WD heeft inmiddels al la ten weten onverkort vast te houden aan de Gelderse post, terwijl ook het CDA tegen het aanwijzen van een demo craat als commissaris van de koningin is. De partij is te klein geworden na de jongste verkiezingen om in aanmer king te komen voor een der gelijk zware post, vinden CDA en WD. Ondanks het verlies van D'66 meent de party toch de ex- minister naar voren te kun nen schuiven vanwege de kwaliteiten en de ervaring van Terlouw. UTRECHT (GPD/ANP) De FNV vindt dat het werkgelegenheidsbeleid van het kabinet-Lubbers te kort schiet. De plannen geven te weinig uitzicht op teruggang van de werkloosheid. Verder wordt de lastenver lichting voor het bedrijfsleven niet voldoende gericht op nieuwe inves teringen. De bond wijst de plannen van het kabinet voor invoering van een wettelijk minimum-uurloon van de hand. Het CNV stelt zich voorlopig „voorzichtig positief' op tegenover de werkgelegenheidsnotitie die minister De Koning (sociale zaken) vrij dag hecfl verstuurd aan werkgevers- en werknemersorganisaties. De christelijke werknemersbond wil eerst de definitieve plannen van het kabinet afwachten. Mislukking van het overleg tussen bonden en werk gevers over het gebruik van de prijscompensatie voor werkgelegen- heidsafspraken zou volgens het CNV rampzalig zijn. Als de werkgevers de werkgelegenheid op cao-niveau willen versterken is het CNV bereid bij te dragen aan de lastenverlichting door loonmati ging en inlevering van de prijscompensatie. Het Verbond van Nederlandse Ondernemingen, de grootste werkgevers organisatie, is blij met de aandacht die minister De Koning besteedt aan de lastenverlichting voor het bedrijfsleven. Dat zegt het VNO in een voorlopige reactie op de notitie van De Koning. De werkgeverscentrale vindt verder dat de minister terecht aandacht geeft aan manieren om belemmeringen voor de jeugd weg te nemen om toe te treden tot de arbeidsmarkt. WITHAREN Overijssel (ANP) - Een koe van de familie Hulsman in het Overijsselse Witharen zorgde onlangs voor een niet-alledaagse gebeurtenis door te bevallen van vier kalveren. Minister De Koning over bedrijfsvoering:

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 10