'Titel is me ontstolen' 'Alleen coaches met een Nederlandse naam kwamen klagen' Tibor Kopacs: vanuit niets naar top-tien Beleid Wiebe Brouwer ontlokt protesten Yep Kramer woedend na EK schaatsen Toch drie baanrecords MAANDAG 31 JANUARI 1983 Ondanks primitieve voorbereiding DEN HAAG (GPD) - Tibor Ko pacs komt uit een land dat amper 300 schaatsers telt en waar geen kunstijsbaan is, maar de 20-jarige Roemeen schaatste zich in Den Haag wel bij de beste tien van Eu ropa. Vanuit het niets is hij uit het onderontwikkelde schaatsland Roemenië naar voren gekomen, al trok zijn winnende 5000 meter tijdens de Dynamo-Cup, eerder dit seizoen in Oost-Berlijn, al de aandacht. Voor een beginneling in het in ternationale topschaatsen legde Kopacs een gave tech niek aan de dag, hoewel hij zich op een erg primitieve manier heeft voorbereid. Na een trip door West-Europa keerde hij noodgedwongen terug naar zijn woonplaats Miercurea Ciuc, 260 km ten •noorden van Boekarest. Er was eenvoudig geen geld om langer buiten Roemenie te blijven. De zachte winter dwarsboomde echter zijn training. Alleens 's nachts vroor het en daarom kon hij slechts laat op de avond en 's morgens tussen vijf en zeven uur wat trainen. "Gek Zijn leermeester is Dan Laza- rescu, die zijn baan als bouw kundig ingenieur er aan heeft gegeven om Kopacs terzijde te kunnen staan. Lazarescu: „Ik ben helemaal gek van schaatsen. Zelf heb ik ook al tijd gereden. Ik heb zelf een Roemeense methode be dacht voor de trainingssche ma's. Wat de Noren en Neder landers deden heb ik altijd gevolgd en ook van Diana Holum, de trainster van Eric Heiden, leerde ik veel. Nie mand heeft me verder gehol pen". Vanaf zijn elfde jaar schaatst Tibor Kopacs. Hij kwam met deze sport in aanraking via de vrouw van Dan Lazarescu, die eveneens schaatste en van wie hij een neef is. Laza rescu weer: „Tot 1980 was mijn vrouw trainster van Ko pacs, daarna heb ik het over genomen. Ons grootste pro bleem is dat we geen kunst ijsbaan bezitten. We zijn wel eens naar Warschau en Boe dapest geweest, waar wel kunstijs is. Voor de rest zijn we afhankelijk van de vorst. Tussen half december en eind februari zijn we meestal zeker van ijs, alleen dit jaar zat het tegen". Stephan Tijdens hun verblijf in Neder land ontfermde Peter Ste phan, de gewezen manager van Feyenoord, zich over de kleine Roemeense afvaardi ging. Stephan treedt sinds enige tijd op als begeleider van Roemeense sportmensen in West-Europa en was het af gelopen weekeinde voor het eerst aanwezig bij een schaatswedstrijd. DEN HAAG (GPD) - Het barre weer op en rond de Haagse Uithof kon niemand worden verweten, maar de grillige staat van de ijsvloer zat wel iedereen dwars. De beschuldi gende vinger ging veelvuldig in de richting van scheidsrechter Wiebe Brouwer, die zijn debuut maakte bij een internationaal kampioenstoernooi. Hij ontkende dat het protes ten had geregend toen zaterdag het geplande dweilschema niet bleek te voldoen omdat de baan sneller verslechterde dan was voorzien. .Alleen coaches met een Nederlandse naam kwamen bij me klagen", aldus Brouwer, die het niet nodig had gevonden in te grijpen. „Of ik daar achteraf spijt van heb? Ach nee, als je eenmaal een beslissing hebt genomen moet je daar later niet over gaan zeuren". Rolf Sibrandy, reservelid van de kernploeg, is altijd wel in voor een grap. Verkleed als politieagent onderhoudt de Amsterdammer hoofd- scheidsrechter Brouwer over zijn "baanbeleid" dat zoveel protesten ont lokte. Hteerenveen zes dagen voor het nationaal kampioenschap is de sprin- tersploeg van Gauke Nijholt uit Davos op de vlucht geslagen voor de miserabele weersomstandigheden. Door de invallende dooi, gepaard gaande met hevige sneeuw- en regenbuien, achtte Nijholt een langer verblijf in Davos zinloos. Het was de tweede keer deze maand dat de wedstrijden op de natuu- rijsbaan van Davos wegens slecht weer moesten worden afgelast. Twee weken geleden bleven zowel de allrounders als de sprinters passief langs de kant. Met de onverwachte thuisreis kwam een einde aan een trainingsstage van bijna een maand. In die periode nam de sprintselectie deel aan de wedstrijden van het vier-banentoernee en in Davos. Overigens was de Nederlandse coach Henk Boer er van op de hoogte dat Yep Kramer, net als Gustafson een rit eerder, op een geschraapte en langzamere baan moest rijden. Daartegen heeft hij in elk geval niet geageerd. „Het is voor Yep Kramer natuurlijk jammer dat het verkeerd uitpak te, maar de tegenslagen hielden elkaar wel in evenwicht. Op een gedweilde baan was Yep volgens mij Europees kampioen gewor den." Henk Boer riep het niet hoog van de toren, maar kon er toch maar op wijzen dat zijn trainingsaan- pak in Davos, die ook in zijn ei gen gelederen onzekerheid had gekweekt, de juiste was geweest. Zwaar loopwerk, bergopwaarts, kreeg er de voorkeur waarna de rijders het vorige weekeinde spierpijn voelden in de laatste wedstrijd voor het EK. Toen schitterden de Noren, met Falk- Larssen voorop, maar in Den Haag verloren ze de slag vooral op de 1500 meter. Falk-Larssen besloot het toernooi als een re creant en liet zich op de 10.000 meter zonder tegenspartelen op een ronde zette door Kramer, ter wijl hij in gedachten al bij het WK verkeerde, over veertien da gen in Oslo. DEN HAAG (GPD) - Wat er gedu rende de tweedaagse worsteling van de Europese schaatstop met de barre elementen ook allemaal misging, voor Nederland kreeg het EK van de ongelijke kansen een ongekende ontknoping. Het abnormale verloop op de Haagse Uithof, dat mede in de hand werd gewerkt door een zeer dis cutabele ijsbehandeling, leverde Hilbert van der Duim na een mis lukte eerste dag toch nog de hoofdprijs op in de schaatstom- bola, waaruit de boven zichzelf uitgegroeide Yep Kramer de tweede plaats plukte. „Maar het kampioenschap ii me ontsto len", brieste Kramer, die de Eu ropese titel binnen bereik zag toen hij aantrad voor de tien kilo meter. De messen van de ijsmachine had den toen echter hun desastreuze werk al verricht en op de stroeve baan kon Kramer het eenvoudig niet bolwerken. Daar konden ook de aanmoedigingen van Hil bert van der Duim, die aan de rand van het ijs zijn enige over gebleven concurrent opjutte, niets aan veranderen. Yep Kramer schaarde zich daar mee in de rij van de gedupeer den, die uit praktisch het volledi ge deelnemersveld bestond. Ie dereen had achteraf wel een ge gronde reden om over pech te klagen en er heeft maar weinig aan gescheeld of het hele toer nooi was gisteren, voor de 1500 meter, ten gronde gegaan. Een hagelbui en natte sneeuw, die, aangewakkerd door een wind- Van Helden: geen wonder op ,wonderschaats, DEN HAAG - Ruim een jaar geleden introduceerde Franz Krienbül, die Zwitserland ja renlang vertegenwoordigde bij toernooien, speciale schaatsen. De buizen van de revolutionaire glij-ijzers zijn verwisselbaar en kunnen worden aangepast aan de ijs- conditie. Tijdens de Europese titelstrijd bleek, dat de nieuwe schaats zeker niet volop in de belang stelling staat. Hans van Hel den, uitkomend voor Frank rijk, was de enige die Krien- bühl-schaatsen gebruikte. Het baatte hem niet. Vorig jaar mocht de inmiddels 34-jarige Franse Nederlander nog vier afstanden rijden en eindigde hij als vijftiende. In Den Haag was zijn toernooi na de 1500 meter afgelopen. Van Helden kwam op zijn "wonderschaatsen" niet ver der dan de zeventiende plaats. kracht van negen meter per se conde, het ijs ruineerden en de 16.000 toeschouwers (zaterdag waren er 2000 minder) teister den, bracht de organisatie bijna tot wanhoop. Na een wachttijd van een uur en drie kwartier, die de omzet van alcoholische dranken stevig op schroefde, kon het toernooi als nog worden hervat, terwijl scheidsrechter Wiebe Brouwer reeds had geopperd in het uiter ste geval naar de maandag te zul len uitwijken. Omdat de bui net op tijd wegtrok kon die beslis sing achterwege blijven, maar het was kenmerkend voor de bi zarre en chaotische omstandig heden waaronder het EK plaats vond. Voor de steeds luidruchti ger geworden massa op de tribu ne kwam alles nog keurig op zijn pootjes terecht door de Neder landse triomfjacht in de storm, want met alle vier Oranje-man nen bij de beste acht (Schalij vijf de en debutant Vunderink acht ste) mocht die er zijn. De concurrenttie, uit Scandinavië en de Sovjet-Unie was eenvou dig weggeblazen. Niet alleen door het al met al toch sterke op treden van de Nederlanders, maar ook door de wind, het vuile ijs en de omstreden verzorging van de baan. Een van de klagers was Botsjkarjov, die niet over de vereiste acrobatiek beschikte om op de 500 meter overeind te blij ven. Voor de rijders was die sprint een verschrikking en het publiek beloonde iedereen, die in de bochten krampachtig op de been was gebleven, met een da verend applaus. Wie in de bin nenbaan moest finishen was ex tra in het nadeel, want in de krappe curve was het bijna on mogelijk in balans te blijven. Een ritzege was dan ook voor niemand weggelegd die door het lot in die startpositie was ge bracht. Toch bleef Botsjkarjov heel dicht in de buurt van titelverdediger Gustafson, zijn directe oppo nent, tot een val zijn hoog aange slagen kansen verpulverden. „Dat kwam niet door de wind, maar het vuile ijs was de schuld. Mijn schaatsen waren al bot toen ik bij de start stond. Ik voelde in die tweede bocht totaal geen houvast meer", legde Botsjkar jov naderhand uit. Het vuil be stond uit door de zeewind aange voerde zandkorreltjes, die zich in het ijs hadden vastgezet en niet meer te verwijderen vielen. Op de 5000 en i500 meter bewees de beste Sovjet-rijder zijn klasse met tweede plaatsen, maar op de tien kilometer speelden botte ij zers hem opnieuw parten. Zijn valpartij heeft ook gevolgen voor het volgende EK, waar de Rus sen wederom met slechts drie man mogen uitkomen. Hilbert van der Duim heeft reden tot lachen, nu hij de Europese titel op zak heeft. Hij wordt geflankeerd door twee zuur kijkende schaatsers: de Noor Nyland en links Yep Kramer ("de eerste prijs is me ontstolen"), die tweede werd. Aan vallen wist ook Yep Kramer niet te ontkomen, al was dat te wijten aan zijn tegenstander Ju- nell die hem in de eerste bocht van de openingsrit mee onderuit nam. Alleen mocht hij, als laatste van het veld. nog eens aantreden en die missie volbracht de Fries zonder kleerscheuren in een res pectabele tijd. „Misschien", bepeinsde Kramer achteraf, „is dat juist wel mijn geluk geweest. Ik wist in eerste instantie niet hoe groot de pro blemen in de tweede bocht wa ren. Toen ik opnieuw mocht rij den was ik gewaarschuwd. Hij bofte een in redelijke staat ver kerende ijsvloer aan te treffen op de 5000 meter, waarvoor zijn komst naar de start rijkelijk laat was. „Ik kon eenvoudig niet vlugger, want ik had alle tijd no dig om mijn schaatsen te slijpen. De warming-up is en daardoor bij ingeschoten", was zijn verkla ring. Het scheen hem tijdens zijn race niet te deren en na twee af standen stond Kramer zowaar eerste in het tussenklassement, een plaats die hij op de 1500 me ter succesvol met hand en tand verdedigde. Daarna volgde ook voor hem de el lende. Het ijs was na twee ritten geschraapt omdat de lucht dreigend uitzag en de kans be stond dat natte sneeuw zich op het ovaal zou vastzetten. „Had den ze nu maar gedweild, want het bleef tenslotte droog", mop perde Kramer, die zijn vo sprong op Van der Duim (elf conden) niet kon vasthouden en in hetzelfde schuitje zat als Gus tafson. De Zweed mocht vier se conden op Van der Duim verspe len, maar het was ook voi wereldrecordhouder onbegon nen werk geweest op het zware ijs. Alles speelde Van der Duim dus in de kaart, want de Noorse favoriet Falk-Larssen had zich door een zeer angstvallige sprint al op een zijspoor gezet en de andere Noor, Nyland werd door een hagelbui en windkracht negen gestuit in zijn wilskrachtige poging via de slotafstand de buit binnen te ha len. Maar ook Van der Duim ken de zijn tegenslagen. Meteen op de 500 meter kreeg hij zijn portie. Bij de start viel hij bijna voor- „Ik prikte met mijn schaats dwars door het ijs heen. op de kruising tikte ik tegen Bengtsson even aan en in de tweede bocht was ik heel voorzichtig", was zijn relaas. Hij mocht zijn rit zelfs overrij den, omdat de Zweed hem. hoe minimaal ook, had gehinderd, maar durfde dat risico niet te ne- De sprint, gewonnen door Frits Schalij, leverde Van der Duim dus niet de verwachte winst op en het zag er na de vijf kilometer nog somberder voor hem uit. Zijn dertiende plaats riep vragen op over zijn vorm, maar de slech te conditie van het ijs bleek na derhand de enige oorzaak Van der Duim: „Het dweilschema had aangepast moeten worden toen bleek dat het ijs zo snel ver slechterde. Het leek allemaal nergens op". Brouwers, de ver antwoordelijke arbiter, bleef doof voor Nederlandse protes ten, maar Van der Duim wan hoopte nog niet toen na de eerste dag de schade werd opgemaakt. Van der Duim: „Ik dacht, het is zo vreemd gelopen, morgen kun nen er wel weer gekke dingen ge beuren en zit het mij mee. Je moet het in zulke gevallen maar nemen zoals het is en ik ben in elk geval blij dat we onder onge veer gelijke omstandigheden de 1500 meter reden, zodat er niets het dubbele Nederlandse EK- succes. „Ik ben verslagen door de wind, die tegen het einde van mijn rit nog veel sterker werd", concludeerde de jonge Noor. „Dit weer was in het voordeel van de Nederlanders, die er aan gewend zijn, maar op Bislet zien we wel weer." Frits Schalij liet op de 1500 meter, zijn specialiteit, een te groot gat vallen om op het erepodium te komen. „In de laatste ronde was het alsof ik tegen een muur op reed. Toch ben ik niet ontevre den over mezelf. Die 500 meter was een hele vreemde gewaar wording toen ik met beide schaatsen op het ijs de bocht moest zien te houden. Ik wilde heel voorzichtig overstappen, maar door de wind en mijn botte schaatsen ging het bijna nog fout", aldus Schaly die over de aanpak in Davos opmerkte ..Als ik het daar over zou moeten doen pakte ik het toch anders aan. Ik ben er een beetje mijn ritme kwijtgeraakt". Ondanks een volledig uit de toon vallende sprinttijd, klom Rob Vunderink bijna onopgemerkt in het turbulente strijdgewoel naar een keurige achtste positie in de eindrangschikking. In het erbar melijke weer voelde de Zwolle naar zich in zijn element en voor hem lag wel een gedweilde baan gereed op de tien kilometer. Hy reed op die afstand naar zijn hoogste klassering (vijfde), maar valt wel uit de boot voor het WK. omdat Nederland slechts dnc man mag inschrijven. De vierde rijder in het EK zou afvallen Met de eerste en tweede plaats van Van der Duim en Kramer kwam de Oranje-afvaardiging beter dan ooit op een EK uit de bus. Een eerste en derde positie (Schenk en Bols in 1972) spanden tot dus ver de kroon, het was tevens de laatste keer dat de Europese titel in Nederlands bezit kwam Als ploegresultaat is 1973 nog steeds een gedenkwaardig jaar Toen eindigden de vijf Nederlanders pal na elkaar achter de Zweed Claeson, die dat jaar zowel Euro pees- als wereldkampioen werd. 'Groot toernooi trekt dus ook in het westen' DEN HAAG - Het toernooi om het Europese schaatskampioen schap voor all rounders heefi het afgelopen weekeinde in Den Haag 30.000 bezoekers getrok ken Zaterdag bekeken 14.000 mensen de verrichtingen van de beste schaatsers in Europa en gisteren passeerden 16.000 toe schouwers de loketten IJsbaan-directeur Hans Künz was tevreden over de opkomst. "Wij hebben aangetoond, dat een groot toernooi ook in het westen van het land veel mensen trekt Vorig jaar werd kritiek uitgeoe fend, omdat het EK in Den Haag zou plaatsvinden. Dit weekeinde is gebleken, dat een dergelyk evenement niet persé in Heeren veen of Assen moet worden ge houden", verklaarde Künz na af loop. op die overwinning van mij valt af te dingen". Het behalen van zijn beide wereld titels ging ook via overwinninn- gen op de 1500 meter en gisteren zette hij die traditie voort Zijn kampioenschappen vallen of staan er mee, hoewel van vallen in de letterlijk zin geen sprake Ondubbelzinnig zette Van der Duim alle twijfels, die ook bij hemzelf leefden, overboord met een schitterende 10.000 meter, waarin hij als in zijn beste vorm een indrukwekkende versnelling in het tweede gedeelte tentoon spreidde. Vyflien minuten blank was onder deze omstandigheden een topper, waar alleen Karlstad, die voor het klassement geen ge vaar vormde, onder kon blyven. Voor de ovengen. Nyland, Gus tafson en Kramer, was het tegen werkende ijs een onoverbrugba re handicap. Van der Duim „Voor de rit van Gustafson en Kramer had ook gedweild moeten worden, maar in zijn totaliteit heb ik niet meer geluk gehad. En hoe ik kam pioen ben geworden telt later ook niet meer. Het emge wat telt is de titel". DEN HAAG - Ondanks de slechte weersomstandighe den werden het afgelopen weekeinde in Den Haag drie baanrecords scherper ge steld. Twee daarvan kwamen op naam van Noren. Björn Nyland verbeterde het record op de 5000 meter en bracht het op 7 18.08 Het oude re cord stond op naam van ge westelijk rijder Co Hofstede, die op 8 november 1981 was gekomen tot 7.23,98. Nylands landgenoot Geir Karl stad bevestigde gisteren zyn stayerskwalitciten door de tien kilometer te de baanrecordtijd 14.55,90. Dat stond op van Piet Kleine, die in 15.09,68 had gen den De nieuwe Europese kampioen Hilbert van der Duim gaf zijn overwinning extra glans door de 1500 meter af te leggen in 2.00,60. Schalij werd daarmee als baanrecordhouder ont troond. Vorig jaar liet hij 2.00,84 noteren. 1980

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9