Leger Suriname blijft aan macht lijf Waddenvereniging gaat vervuilend werk te Afgeschoten lichtkogel zorgt voor opschudding Weer doorkruist berging veerboot Lekker Dier wil verbod op dwangvoeding ganzen Beschermers verstoren ganzenjacht Ambassadeur Herrenberg: FNV: "opeten" onvoldoende geregeld Beatrix 45 Autodiefstal opgelost dankzij hulp publiek MAANDAG 31 JANUARI 1983 UTRECHT (ANP) - De stichting Lekker Dier heeft een dringend beroep gedaan op het Europees Parlement om toch vooral de ontwerp-resolutie te steunen van het Engelse parlementslid Ca- born, waarin het dwangmatig voederen van ganzen om een gro te lever te krijgen en het huisvesten van vele ganzen in een kist ontoelaatbaar wordt geacht. Ganzenlever-paté wordt be schouwd als delicatesse. De stichting vindt de manier van voederen je reinste dierenmis handeling. De ganzenlevers worden vooral in Frankrijk gepro duceerd. Jaarlijks zouden daar twee miljoen ganzen worden vol gepropt met gekookte mais. Dit gebeurt met behulp van een trechter die in de slokdarm wordt geplaatst. Na verloop van drie weken heeft de lever van de gans een zodani ge omvang gekregen, dat er weinig ruimte meer overblijft voor de beide luchtzakken. Net voordat ze de verstikkingsdood ster ven worden ze ritueel geslacht zonder verdoving, aldus Lekker Dier. Binnenland NIJMEGEN (ANP) - Enkele tien tallen Nederlandse en Westduit- se vogelliefhebbers hebben afge lopen zaterdag in de tegen de Duitse grens gelegen Ooypolder bij Nijmegen enige uren de jacht cp rietganzen verstoord. Zij de den dit door met auto's constant langs de verschillende jachthut ten te rijden. De volgens bleven mede daarom uit de buurt van het jachtterrein. Speciaal toezicht van de Duitse po litie in de aangrenzende deel staat Noordrijn-Westfalen voor kwam bovendien dat de ganzen door drijvers van Duitse grond gebied, waar de jacht verboden is, naar de verderop gelegen Ooy polder konden worden gedre- natuurbeschermers en ganzenja- gers in de Ooypolder. De polder is een rustgebied voor meer dan vijftigduizend wilde ganzen. Op Duits grondgebied is de jacht op de vogels sinds 1975 verboden, maar aan de Nederlandse kant van het overwinteringsgebied van de ganzen mag tussen 1 sep tember en 31 januari wel worden gejaagd. Volgens vogelliefhebbers gebrui ken de Nederlandse jagers vaak drijvers om de ganzen vanaf Duits grondgebied richting Ooy polder te jagen. "Daar worden ze wekelijks vanuit comfortabele jachthutten neergeschoten". Eerder deze maand kwam het bij het polderdorpje Leuth tot een incident tussen Nederlandse ja gers en twee Westduitse foto journalisten, die de jacht op gan zen fotografeerden. De fotogra fen kregen klappen en hun foto rolletjes werden afgenomen. De twee hebben inmiddels een aan klacht ingediend bij de rijkspoli tie. Ook zaterdag hebben jagers gepro beerd de actievoerende vogellief hebbers bang te maken, onder meer door het lossen van een "waarschuwingsschot" en door met een auto op hen in te rijden. AMMERSTOL (GPD) - Een licht kogel die in de scheepvaart wordt gebruikt heeft afgelopen zaterdag in de omgeving van het Zuidhollandse Schoonhoven voor de nodige opschudding ge zorgd. Alarmerende telefoontjes van mensen, die een lichtgevend voorwerp uit de hemel omlaag hadden zien vallen, brachten het totale politieapparaat in bewe ging. AMSTERDAM (GPD/ANP) - Volgens de Surinaamse ambassadeur in Nederland, Henk Herrenberg, zal het leger in zijn land de belangrijkste machtsfactor blijven en zal er van een terugkeer naar de parlementaire democratie geen sprake zijn. Hij zei dit op een persconferentie in Paramaribo kort voor zijn terugkeer naar Nederland, waar hij zaterdag arriveerde. Herrenberg heeft als informateur aan legerleider Desi Bouterse geadviseerd een regering te vor men "die niet alleen intern de eenheid onder het volk hecht maakt, maar die ook in staat zal moeten zijn alle vijandelijke aan vallen maar in het bijzonder die van buitenaf middels huurlin gen, af te slaan", zei hij. "Die re gering zal hiertoe pas in staat zijn als dit gebeurt onder een sys teem van collectieve en voortdu rende revolutionaire waakzaam heid". Herrenberg zag in het Su rinaamse leger "de voorhoede van het revolutionaire en demo cratische proces". Volgens hem zal de politie dit proces moeten ondersteunen en zal de bevol king met hen samen het révolu- tionair democratisch proces uit eindelijk moeten realiseren "an ders zullen wij een eventueel avontuur met huurlingen niet overleven". Na de executies van vijftien land genoten door het militair gezag in de nacht van 8 op 9 december vorig jaar vertrok Herrenberg via Miami en enige Zuidamerikaan- se landen naar Suriname om de legerleiding te consulteren. Op 18 januari werd hij op verzoek van legerleider Bouterse infor mateur, met de opdracht de vor ming van een regering voor te bereiden „die bereid is het land te besturen volgens de door de legerleiding vastgestelde be leidslijnen". Achterdeur Herrenberg wenste zaterdag bij zijn aankomst op Schiphol geen persconferentie te geven en ver trok via een achterdeur naar een geheim adres. Volgens de Suri naamse ambassade omdat hij eerst overleg wilde voeren met de staf van zijn ambassade en het consulaat te Amsterdam. Hij ont kende van Bouterse „geheime instructies" te hebben ontvan gen om met de Nederlandse re gering te gaan praten over de condities voor de hervatting van de Nederlandse ontwikkelings hulp, zoals zaterdag was gesug gereerd door het Franse persbu reau AFP. Volgens dit persbu reau wacht Bouterse de reactie van Nederland af op zijn voor stellen "voor het beëindigen van alle vijandschap van de zijde van de Nederlandse regering" voor- Minister dreigt WD: Aftrekbaarheid groot onderhoud van de baan dat hij in Suriname een nieuwe regering aankondigt Tegen de verwachting in was het zaterdagochtend rustig op Schiphol. Surinaamse organisa ties in Nederland, die zich fel te gen het bewind van Bouterse verzetten en Herrenberg als een van zijn belangrijkste steunpila ren beschouwen, hadden de monstraties aangekondigd. Van daar dat de terugkeer van Her renberg was omgeven met uitge breide veiligheidsmaatregelen. Slechts een paar demonstreren de Surinamers waren Schiphol gegaan, onder wi< R. Jankie, voorzitter van de stichting Democratie en Mensen rechten in Suriname. Het Landelijk Overleg Surinamers in Nederland (LOSON) heeft gis teren de Surinaamse ambassade in Nederland beschuldigd van het opzetten van papieren orga nisaties die moeten bewijzen dat ook Bouterse steun heeft in Ne derland. Het LOSON doelt hier mee op de vorige week opgerich te Liga van Surinaamse Patriot ten, die pro-Bouterse is. Gisteren deelde het Surinaamse nieuws agentschap mee dat Bouterse vanochtend om half twaalf een kabinetsformateur zal aanwij- DEN HAAG (GPD) - Minister Ru- ding (Financiën) heeft gedreigd het wetsontwerp over de aftrek baarheid van groot onderhoud aan de eigen woning te zullen in trekken, als de Tweede-Kamer fractie van de WD blijft volhar den in de eis dat ook het schil derwerk aftrekbaar moet zijn. Dat zegt de bewindsman in een afgelopen zaterdag gepubliceerd interview met NRC-Handels- blad. Volgens Ruding zal de toevoeging van het schilderwerk aan het vo rige week ingediende wetsont werp de schatkist honderden miljoenen guldens kosten. WD-leider Nijpels zei vorige week WEERRAPPORTEN dat zijn fractie het hele wetsont werp zal wegstemmen, als het schilderwerk niet ook aftrekbaar wordt. Zonder de steun van de WD zal het wetsontwerp het niet halen in de Tweede Kamer. Ruding wil het zover niet laten ko men. De enige mogelijkheid om aftrekbaarheid van het schilder werk te Financieren is een ver dere verhoging van het huur waardeforfait, het bedrag dat een huiseigenaar bij zijn inkomen moet optellen. In het wetsont werp wordt het huurwaardefor fait al verhoogd van 1,3 procent naar 1,5 procent. „Het huurwaardeforfait verhogen tot boven 2 procent en daarmee de mensen benadelen die hun huis goed hebben onderhouden, vind ik niet te verdedigen. Dan zeg ik: einde oefening, einde van dit voorstel. Dan nemen we het zelf wel terug". Mocht dit gebeu ren, dan zal de hele aftrekbaar heid van het groot onderhoud dus niet doorgaan. Aandeelhouders moeten Avebe fors bijspringen GRONINGEN (ANP) - De le den-aandeelhouders van het aardappelmeelconcern Ave be moeten van 1985 tot 1997 vijf procent van hun aardap pelopbrengst afstaan aan het bedrijf. In de jaren 1985 en 1986 moeten de aandeelhou ders bovendien per aandeel vijfhonderd gulden bijstor ten. Dit staat in een rapport van de structuurcommissie van Ave be over de toekomst van het bedrijf. De offers die de Ave- be-boeren moeten brengen zijn noodzakelijk om het be drijf weer Financieel gezond te krijgen. Volgens de commissie moet het eigen vermogen worden vergroot tot 300 miljoen gul den ofwel dertig procent van de omzet. Aberdeen Barcelona Berlijn sne< Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen SCHIERMONNIKOOG (ANP) - De nieuwe reddingboot "Nine Anne" van Schiermonnikoog is afgelopen zaterdag tijdens een proefvaart drie mijl uit de kust van het eiland omgeslagen. Een helikopter van de marine heeft de in totaal zes opvarenden van de kiel van de omgeslagen reddingboot gehaald. Volgens een woordvoerder van de reddingmaatschappij Knzhrm op Schiermonnikoog is de oorzaak van het omslaan nog niet bekend. (Foto ANP) AMSTERDAM (ANP) - "Nog geen veertig jaar na Auschwitz klinken weer dezelfde kreten van fascisme en antisemitisme, aangevuld met haat tegen buitenlanders, die net als toen de schuld krijgen van de economische moeilijkheden". Dat zei gisteren Eva Furth, secretaresse van het Nederlands Auschwitz Comité bij de jaarlijkse Auschwitz- herdenking op de Oosterbegraafplaats in Amsterdam. Vele honderden mensen legden bloemen bij het herden kingsmonument. "Minder milieu-bedreigde banen scheppen" Na vele uren zoeken vond de poltie gistermiddag op een speelplaats van een school in Ammsterstol een koker met afvuurinrichting van het ..onbekende voorwerp". Rond halfnegcn zaterdagavond kwamen bij de politie tientallen meldingen binnen van mensen die een "geheimzinnige vuurbal" hadden gezien Gesuggereerd werd dat het mogelijk een brok stuk van de Russische Kosmos zou kunnen zijn. Uit voorzorg werden grote delen van de Knm- penerwaard met geigertellers op eventuele radioactiviteit onder zocht. De luchtzuiveringsinstal- latie van het regionale drinkwa terbedrijf werd direct buiten werking gesteld. Met een helikopter, voorzien van grote schijnwerpers, werd de streek afgezocht. Meer dan twin tig man rijkspolitie, ook die van Schiphol en van de verkeers- groep in Driebergen, namen aan het speurwerk deel. Het onder zoek troek vele belangstellen den. Toen de politie zaterdagavond rond halfelf een kleine parachute ontdekte waaraan een kettinkje met een verkoolde dop was be vestigd, werd het vermoeden steeds sterker dat de lichtbal door een fors stuk vuurwerk ver oorzaakt zou moeten zijn. Direct nadat het nieuws over de ge heimzinnige lichtbal via het ra dio- en televisienieuws wereld kundig was gemaakt, meenden ook mensen in andere delen van het land een projectiel aan de he mel te hebben gezien. Uit Rotter dam meldde zich een vrouw die licht en knallen had waargeno men en uit Breda en het gebied van Eindhoven tot Venlo kwa men enkele meldingen van licht verschijnselen binnen. Opmer kelijk was dat de tijdstippen van waarneming nagenoeg samen vielen, op alle plaatsen om streeks halfnegcn zaterdag avond. Het KNMI en de weerkundigen van de Rijksluchtvaartdienst op Schiphol hebben zaterdagavond geen waarnemingen gedaan die op een meteorologische oorzaak kunnen wyzen. Evenmin is op de luchtverkeersradar van Euro control bü Maastricht, die een flink deel van Noordwest-Euro pa bestrijkt, iets gezien dat kon wyzen op voorwerpen die uit de ruimte kwamen. AMSTERDAM (ANP) - De lande lijke Vereniging tot Behoud van de Waddenzee wil in het Wad dengebied werkgelegenheid gaan scheppen die minder mi lieu-bedreigend is dan de ar beidsplaatsen die de regering daar tot stand wil brengen. Op die manier zal er voor de rege ring minder aanleiding en ruimte zijn om activiteiten te onderne men die het milieu aantasten, al dus de vereniging. Dit werd zaterdag besloten op een extra algemene ledenvergade ring van de vereniging in de Am sterdamse RAI. De vergadering, die door naar schatting zeshon derd mensen werd bijgewoond, was belegd door een aantal leden die zich ernstig zorgen maken over het huidige regeringsbeleid ten opzichte van het Waddenge bied. Zij vinden dat de activiteiten van de vereniging tot nu toe niet de gewenste resultaten hebben op geleverd. Zo zijn er plannen om het Lauwersmeer als militair oe fenterrein in te richten, om bui tendijkse gebieden aan de Friese kust in te polderen, en wil West- Duitsland een nieuwe industrie- Politie legt beslag op springstof ROTTERDAM (ANP) - De Rotter damse politie heeft de afgelopen week in een kantoor bij een expeditiebedrijf in de haven 46 kilo springstof in beslag geno men. Het gaat om de zeer hoog waardige sprinstof C4, die onder meer bij het Amerikaanse leger in gebruik is. De springstof was verborgen in vier plastic em mers, waarin volgens het etiket structuurverf had moeten zitten. De springstof is afkomstig van een Amerikaanse wapenhandelaar, die het materiaal in Rotterdam had opgeslagen voor doorver koop. Het kantoor op het terrein van het expeditiebedrijf is verhuurd aan een andere Amerikaan die in op dracht zou werken van de wa penhandelaar. In het kader van het onderzoek naar de spring stoffen verblijft de Rotterdamse commissaris Blaauw momenteel in de Verenigde Staten. haven m de Dollard. Bovendien heeft de NAM toestemming ge kregen voor de aanleg van een olie-gasleiding door het Wadden gebied. Volgens de vereniging rechtvaar digt de regering al deze, voor de Waddenzee bedreigende activi teiten met het argument van werkgelegenheid. Om daar een passend antwoord op te geven is het volgens de vereniging nodig het fonds "Werken aan de Wad den" uit te breiden tot een actie ve, professioneel werkende orga nisatie. Het moet een ontwikke- lingsinstituut worden die uit ei gen kring of via derden Finan cieel moet worden gesteund. De ledenvergadering besloot ver der al het mogelijke te doen om het regeringsbesluit over de aan leg van de pijpleiding terug te draaien. Er zal o.m. een "strate gisch voorlichtmgs- en publici- teitsbeleid" worden ontwikkeld. DEN HAAG (ANP) - De Bouw- en Houtbond FNV vindt het voor stel van staatssecretaris De Graaf (sociale zaken en werkgelegen heid) om de bijstandstrekker met een eigen huis tegemoet te komen "correct maar onvoldoen de en in feite een halve maatre gel". De Graaf heeft vorige week in een brief aan de Tweede Kamer voor gesteld het eigen kapitaal in het huis tot 30.000 gulden niet meer aan te spreken. Deze tegemoet koming (het bedrag is nu 15.200 gulden) houdt in dat de sociale diensten dit bedrag buiten be schouwing zullen laten. De Bouw- en Houtbond vindt ech ter dat deze grens eigenlijk tot maximaal 100.000 gulden moet worden opgetrokken, want in de huidige regeling krijgen de be trokkenen toch nog met de zaak van de krediethypotheek te ma ken". Om de kosten van 58 miljoen gul den die de maatregel met zich meebrengt te Financieren wil De Graaf de wwv-uitkeringsgerech- tigden ook premie en belasting te laten betalen over het werkge versaandeel in de ziekenfonds verzekering. UTRECHT (ANP) - Dankzij de medewerking van het publiek heeft de Utrechtse politie afgelopen zaterdag na een wilde achtervolgmgsnt drie Amsterdammers aangehouden Zij hadden een 49-jange inwoner van Zijderveld een Mercedes van 80.000 gulden afhandig gemaakt, en de man mishandeld, gebonden en opgesloten. Naar aanleiding van een advertentie waann de auto te koop werd aange boden, had een van de Amsterdammers de eigenaar gevraagd mee te gaan op een proefrit naar Utrecht Daar werd de eigenaar met geweld de sleutels en papieren afhandig gemaakt. De man hep daarbij een hersenschudding, een gebroken neus en een wond aan zijn mond op Vervolgens werd hij zo gekneveld dat hij zichzelf bij de minste bewe ging zou wurgen. In de stad werden ze door de politie voor een controle aangehouden, waarop ze er vandoor gingen en met snelheden van tussen de 100 en 130 kilometer per uur door de stad reden. Op het politiebureau kwam op een gegeven moment een telefoontje bin nen van een Utrechter die het gebeuren via de politieradio had gevolgd Hij meldde dat de Mercedes was neergezet op een parkeerterrein bij een groot winkelcentrum. Zelf stapte de man op de Fiets, zodat hij even later bij een wijkbureau van de politie kon melden dat twee van de dne mannen vrijwel voor het bureau hepen Ze werden gearresteerd en de derde man kon dankzij een aanwijzing van een winkelende vrouw niet ver van het winkelcentrum worden aange houden. LONDEN (GPD) - De IJmuidense Firma Wijsmuller heeft dit week einde alle voorbereidingen die nodig zijn om de voor de kust bij het Britse Felixstowe gekapseis de veerboot European Gateway overeind te trekken, voltooid. Vandaag zal een poging worden gedaan het schip, dat met de stuurboordzijde in acht meter diep water ligt, te bergen. Het weer zal dan wel moeten verbete ren. Aanvankelijke plannen om de European Gateway al zondag overeind te trekken, werden uit gesteld vanwege de bijzonder harde wind. De vrachtveerboot European Gate way van de rederij Townsend Thoresen kwam op 19 december vorig jaar in aanvaring met een tweede veerboot. Het schip werd daarbij aan stuurboordzijde mid scheeps geraakt, en kapseisde. Op z'n kant kwam de European Gateway in het water te rusten, slechts enkele kilometers buiten de kust. door Henk Dam De firma Wijsmuller aanvaardde enkele dagen later de opdracht. het schip te bergen op basis van een zogenaamde 'no cure, no pay' overeenkomst. Daarmee nam het bedrijf een vrij groot ri sico: als de berging niet lukt, krijgt Wijsmul li r. (Ut inmiddels al 4 miljoen gulden aan kosten heeft gemaakt, geen cent uitbe taald De specialisten van Wijsmuller hebben de afgelopen weken acht bevestigingspunten op de boven het water uitstekende bakboord zijde van de European Gateway vastgemaakt Aan die bevesti gingspunten zijn kabels verbon den. die lopen naar heren op Wijsmuller's zware-ladingschip Super Servant III, dat vlak by de onlurtuinlyke veerboot voor an ker ligt Die kabels zullen vandaag, als het weer dat toelaat, op de Super Servant III naar binnen worden gi'dr.i.ud Als alles loopt zoals verwacht, dan zal de European Gateway langzaam terugkante len naar een positie waarin het schip recht ligt Vervolgens zal het water uit de scheepsromp worden gepompt en zullen de gaten aan de stuur boordkant provisonsch worden gedicht Het schip is dan klaar voor vervoer naar een reparatie- werf.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7