Val kabinet in België afgewend Opkomst Hitier herdacht El Salvador: 249 doden in één week Compromis bereikt over Voeren Kabelbaan vernield in Singapore: zeven doden Bush in Bonn aangekomen Sharon dreigt falangisten Romeinse cipier door terroristen gedood "VS wisten vooraf van bloedbad" MAANDAG 31 JANUARI 1983 Buitenland Ongeveer tweehonderd, veelal gemaskerde jongeren trokken gisteren naar Mainz voor de herdenkingsbijeenkomst van de nazistische jongeren beweging. Uit angst voor demonstraties van tegenstanders, was hun ter rein afgezet. BONN (GPD) - Tienduizenden mensen hebben in de Bondsrepubliek deelgenomen aan bijeenkomsten en demonstraties ter herinnering aan het feit dat het zondag 50 jaar was geleden dat Adolf Hitier tot rijks kanselier werd benoemd. Bij de officiële herden king in het gebouw van de vroegere Rijksdag in Ber lijn zei bondskanselier Helmut Kohl dat de geschie denis van het nationaal socialisme tot op de dag van vandaag de „geschiedenis van zijn onderschatting" blijft en dat „de republiek elke dag weer opnieuw bevochten moet worden omdat de politieke cultuur van de vrijheid niet zomaar aanwezig is". Voor de Duitse sociaal-democratie voerde SPD-voor- zitter Willy Brandt het woord in de vroegere Rijks dag. Hij zei dat de Bondsrepubliek misschien nog wel het échte bewijs moet leveren dat zy een stabie le parlementaire democratie is. In Mainz werd de Hitler-herdenking aangegrepen voor een feest: rond 200 neo-nazistische jongeren vierden Hitiers machtsovername met hakenkruizen, de Hitler groet en andere fascistische uitingen. De bijeenkomst was georganiseerd door de neo-nazisti- sche groep van de voormalige legerluitenant Mi chael Kuhnen, in 1979 veroordeeld tot vier jaar ge vangenisstraf voor het verspreiden van „illegale propaganda". De politie had een cordon om het schoolterrein gelegd om te voorkomen dat tegende- monstranten een eind aan de bijeenkomst zouden maken. De voorzitter van de joodse gemeente in West-Berlijn, Heinz Galinski, waarschuwde voor de radio tegen onderschatting van dit soort activiteiten. Volgens hem heeft extreemrechts niet alleen aan kracht, maar ook aan „brutaliteit en agressiviteit" gewon nen. Galinski vond ook dat de Westduitse justitie te lichte straffen uitdeelde aan ex-nazi's, die voor hun misdrijven door Duitse rechters werden veroor deeld. Zeker tienduizend mensen liepen in Frankfurt mee in de demonstratie tegen het vijftig jaar geleden gevestigde Hitler-regime. BRUSSEL - Na drie dagen koortsachtig onderhandelen is het Belgische kabinet-Martens erin geslaagd een dreigende val te voorkomen. De omstreden benoeming van de Waalse activist José Happart tot burgemeester van de officieel Vlaamse gemeente Voeren in Belgisch Limburg, wordt uitgesteld tot 1 januari 1985. In de tussentijd kan Happart dan aan de wettelijke eis gaan voldoen dat gezagsdragers in tweetalige gemeenten ook Nederlands moeten kunnen spreken. Het kabinet-Martens hoopt de pro blemen in Voeren beter admini stratief onder controle te krijgen door de gemeente over te heve len van de provincie Limburg naar de provincie Brabant. De Nederlandstalige Voerenaars zelf spraken gisteravond van een „schandelijke koehandel" die er uitsluitend op was gericht om het kabinet-Martens van een moeilijk probleem te verlossen. De regering heeft bij het zoeken van de oplossing zwaar laten we gen dat België in deze moeilijke economische tijd met de val van een kabinet niet gediend is. De zaak-Happart ontstond na de laatste gemeenteraadverkiezin gen toen deze activist door de Waalse meerderheid in Voeren tot hun burgemeesterskandidaat werd verkozen. Probleem is dat Happart in de Vlaams-Waalse strijd die al zo lang in de Voerstreek woedt, bij de Vlamingen een zeer slechte naam heeft gekregen, waardoor zijn benoeming ook zeer omstre den is. Daarbij komt dat Happart Goed nieuws De nieuwsmedia, in het bijzon der de televisieomroepen, zouden een dagelijkse ru briek met "goed nieuws" moeten beginnen. Die suggestie heeft de woord voerder van het Witte Huis, Larry Speakes gedaan in een toespraak tot de Amerikaan se vereniging van overheids- voorlichters. Zich richtend tot de pers, zei Speakes: "Laten wij verslag doen van wat goed is in ons geweldige land. Laten wij kij ken naar de helden. Laten wij iets nieuws bieden voor de reporter die verslag doet van doem en duisternis. Laten wij de televisieverslaggever bevrijden die bericht over het slechte economische Strauss Premier Frans-Josef Strauss van de Westduitse deelstaat Beieren heeft gezegd dat hij na de verkiezingen op 6 maart liever niet toetreedt tot de Westduitse regering. Maar de voorzitter van de rechtse Christelijk-Sociale Unie (CSU) die nauwe ban den heeft met de Christen- Democratische Unie (CDU) van bondskanselier Helmut Kohl hield de mogelijkheid open dat hij minister van bui tenlandse zaken en vice-kan- selier wordt. Al enige tijd cir culeren in de bondsrepubliek geruchten dat Strauss deze positie ambieert. Transsekueel Pina Bonanno, 38 jaar geleden als Giuseppe Bonanno in Trapani op Sicilië geboren en sinds een aantal jaren voor zitster van de "Italiaanse bond van transeksuelen", is met de zegen van de Rooms- Katholieke kerk getrouwd met een spoorwegbeambte uit Milaan. Het huwelijk werd in een kapel aan de voet van de Etna inge zegend door pastoor Luigi Ciotti, die Pina Bonanno's strijd tegen de achterstelling van transseksuelen sinds ja ren steunt. Kippen los In de straten van drie steden in Bretagne zijn zaterdag door boze boeren dertigduizend kippen losgelaten. Ze maak ten de nog slapende inwo ners wakker, werden door auto's overreden en baarden Uiteraard veel opzien. De die ren waren losgelaten uit pro test tegen de dalende eierprij- geen Nederlands spreekt en dat zou volgens de wet wel moeten. De Waalse christen-democratische minister van binnenlandse zaken door Ferry Mingelen Nothomb besloot afgelopen vrij dag na maandenlang getraineer de benoeming van Happart door te drukken. De Waalse liberalen steunden hem hierbij. No- thomb's voornemen stuitte ech ter op heftige weerstand bij de Vlaamse christen-democraten van premier Martens die door de Vlaamse nationalisten in de Volksunie worden geprest om een harde houding tegenover de benoeming van deze wat zij noe men „Waalse terrorist" in te ne- De Vlaamse liberalen stellen zich afstandelijker op. Zij hebben met hun Waalse collega's als eer ste zorg het kabinet-Martens overeind te houden in deze eco nomisch zo moeilijke tijden. De liberale ministers De Clerk (Vlaams) en Gol (Waals) bena drukten zondag in een gezamen lijke verklaring dat het econo misch herstel van België „abso luut prioriteit moet hebben". „Wij weigeren het avontuur", al dus de beide liberale voorman- Om te voorkomen dat de voortdu rende Vlaams-Waalse tegenstel lingen de regering in de nabije toekomst opnieuw in gevaar brengen, heeft het kabinet-Mar tens gisteren ook afgesproken voorstellen voor een andere in richting van de Belgische staat voor twee jaar de ijskast in te doen. In de tussentijd zullen de ze voorstellen, onder meer ge richt op een economische twee deling van het land, door een speciaal studiecentrum onder de loep worden genomen. De Walen in Voeren toonden zich tevreden over de gevonden op lossing. Hun Vlaamse tegenstan ders beschouwen de overbren ging van Voeren van de Vlaamse provincie Limburg naar de tweetalige provincie Brabant echter als verraad aan de Vlaam se zaak. De gemeente Voeren, die geiso- leerd in Waals gebied tegen Ne derlands Limburgs aan ligt, ont stond in 1976 uit de fusie van zes kleine plaatsjes. De problemen in deze streek ontstonden echter al in 1963, toen Voeren ingevolge de nieuwe taalgrens van de Waal se provincie Luik naar de Vlaam se provincie Limburg werd over geheveld. Sindsdien hebben ac ties van enerzijds de Walen in de bewegingen 'Action Fourronnai- se' en 'Retour a Liège' (Terug naar Luik) en anderzijds de Vla mingen in het 'Taal Aktie Komi- te', gesteund door ultra-rechtse groepen zoals de Vlaamse Mili tanten Orde uit Antwerpen, de streek voortdurend onrustig ge maakt. Happart speelde in de Waalse ac ties een hoofdrol, werd menig maal aangeklaagd wegens zijn aandeel in vechtpartijen en ande re Vlaams-Waalse botsingen, maar werd steeds vrijgesproken. Alhoewel premier Martens hoopt dat de twee jaar uitstel en een speciale ambtenaar van binnen landse zaken die de ontwikkelin gen in Voeren onder controle moet houden, de scherpe kantjes van de benoeming-Happart zul len afslijpen, lijken de Vlaamse Voerenaren niet van plan deze, wat zij steevast 'de terrorist Hap part' noemen, als burgemeester te aanvaarden. Paus in juni naar Polen VATICAANSTAD (DPA) - Paus Johannes Paulus II zal op 18 juni voor de tweede maal een bezoek brengen aan zijn geboorteland Polen. Dit staat in een herdelijke brief van de Poolse bisschoppen, die gisteren in Rome werd gepu bliceerd. "Met grote vreugde maken we een begin met de periode van voor bereiding op de tweede pelgri mage van de heilige vader, die op 18 juni in zijn vaderland zal aan komen", zo stond in de herderlij ke brief die in de kerken van Po len werd voorgelezen. Een helicopter werpt licht op de cabine van de kabelbaan, terwijl een soldaat naar beneden wordt gelaten om te helpen bij de redding van de SINGAPORE (Reuter/AFP) - In de haven van Singapore zijn zaterdag ten minste zeven mensen om het leven gekomen, toen een olieboorplat form een kabelbaan raakte. De verongelukte mensen, allen buitenlanders, zaten in twee gondels die in zee stortten na de botsing. Vijf gondels bleven 70 meter boven zee hangen aan de beschadigde kabelbaan. Met behulp van legerhelikop- ters slaagden reddingsploegen er uiteindelijk in de 13 inzittenden te redden ondanks de sterke wind en de duisternis. Sommigen van de geredde personen hadden meer dan 10 uur vastgezeten in de gondels. De enige overlevende uit de twee gondels die in zee vielen, was een drie jaar oude Maleisische jongen die nog uit het water kon worden gered. Hij werd naar een ziekenhuis gebracht met ernstige hoofdwonden. Zijn toestand was op dat moment kritiek. De Singaporese politie staakte gisteren de zoekacties naar meer doden. De politie zei te geloven dat de ingeschakelde kikvorsmannen van de marine alle lijken hadden gevonden. Een woordvoerder voegde er ech ter aan toe dat er geen lijsten waren van het precieze aantal passagiers aan boord van de gondels. De slachtoffers zijn twee Amerikanen, drie Australiërs en twee Malei- siërs. Onder de geredde inzittenden van de vijf gondels bevond zich een Nederlander, twee Nieuwzeelanders, een Amerikaan en een Canadees. De Singaporese regering heeft een onderzoek gelast naar de toedracht van het ongeluk. Volgens de politie raakte het in Panama geregistreer de boorplatform "Eniwetok" verstrikt in de kabels van de kabelbaan toen het de haven van Singapore werd binnengesleept. Dat gebeurde kort voor de sluitingstijd van de kabelbaan. De kabels braken niet als gevolg van de klap, maar dat deden wel de klemmen waarmee de twee gondels die in zee stortten aan de kabelbaan vastzaten. De andere vijf gondels raakten geblokkeerd. De kabelbaan loopt van het grootste eiland van Singapore naar het klei ne, meest door toeristen bezochte eiland Sentosa. De negen jaar oude baan wordt gemeenschappelijk beheerd door het havenbestuur en een particuliere onderneming. De Singaporese autoriteiten besloten pas na een zes uur durende verga dering, waarin alle risico's werden bekeken, met behulp van helikop ters de inzittenden van de vijf gondels te redden. Dit was behalve door de duisternis en de sterke wind een hachelijke operatie omdat de wind die werd veroorzaakt door de hefschroef van de toestellen de gondels heen en weer deed zwaaien aan de kabels met het gevaar dat ze alsnog naar beneden zouden storten. SAN SALVADOR (AFP) - Tussen 21 en 27 januari hebben in El Sal vador 249 mensen de dood ge vonden als gevolg van het poli tieke geweld. Dit heeft de hulp bisschop van San Salvador giste ren gezegd in zijn preek. Mgr. Gregorio Rosa Chaves, die ook het bezoek van de paus op 6 maart ter sprake bracht, zei dat diens komst een eind zal maken aan de vijandigheid van sommi ge groepen in het land, vooral omdat "zijn boodschap de leu gens .en schijnheiligheid onder kent die in El Salvador heersen". De hulpbisschop van de Salva- doriaanse hoofdstad zei nog dat "Johannes Paulus II naar El Sal vador komt om elke vorm van geweld en elke manipulatie met menselijke wezens te veroorde len". Begin maart maakt het hoofd van de rooms-katholieke wereldkerk een reis door Centraal-Amerika. De Amerikaanse regering heeft vrijdag gezegd, dat de linkse guerrillabeweging in El Salvador voor haar huidige offensief tegen het regeringsleger van nieuwe wapens is voorzien door de Sow- jet-Unie en Cuba. Woordvoerder John Hughes van het ministerie van buitenlandse zaken verklaarde dat het offen sief kennelijk moet samenvallen met de vorige week door de rege- ring-Reagan gegeven verklaring, dat de Salvadoraanse regering vooruitgang boekt op het gebied van de mensenrechten. Een der gelijke verklaring is door het congres verplicht gesteld voor het verstrekken van hulp aan El Salvador. De guerrillastrijders hebben in ze ven van de 14 Salvadoraanse pro vincies aanvallen uitgevoerd. "Hier ontvangen inlichtingen ge ven aan, dat de guerrillastrijders vooruitlopend op deze verhoog de activiteit in de afgelopen maanden in snel tempo opnieuw bevoorraad zijn", aldus Hughes. Hij zei dat de wapens uit Cuba en de Sowjet-Unie via Nicaragua in El Salvador zijn gekomen. Morgen beginnen langs de grens met Nicaragua gezamenlijke Amerikaans-Hondurese militaire oefeningen, die zes dagen zullen duren. De Hondurese president Robert Suazo Cordova zal in de loop van de week een bezoek aan het gebied brengen "om onze troepen een boodschap van hoop en erkentelijkheid te brengen", aldus zaterdag een officiële be kendmaking in Tegucigalpa. De linkse Sandinistische regering in Nicaragua heeft de oefeningen veroordeeld als een "provoca tie". Ongeveer 900 leden van de Ameri kaanse landmacht, marine en luchtmacht zullen aan de oefe ningen met ongeveer 5000 Hon durese soldaten in de oostelijke provincie Garcias A Dios deelne men. De oefenende militairen zullen de Nicaraguaanse grens tot op 10 kilometer naderen.. BONN (Reuter) De Amerikaanse vice-president, George Bush, is vanmorgen begonnen aan be sprekingen met de Westduitse leiders. Het is het begin van zijn reis langs zeven Europese lan den, die moet bijdragen tot een grotere eenheid van het Westen op het gebied van de wapenbe- heersingsproblematiek. Bij zijn aankomst in West-Duits- land zei Bush gisteravond dat de Verenigde Staten "open blyven staan voor de dialoog" met de Sowjet-Unie en blijven streven naar "werkelijke wapenbeper king". Vanochtend had Bush een werk- ontbijt met de Westduitse minis ter van buitenlandse zaken, Hans-Dietrich Genscher. Daarna stond een onderhoud met kanse lier Helmuth Kohl op het pro gramma. JERUZALEM - Minister van de fensie Sharon heeft tijdens zijn gesprekken de vorige week met christelijke leiders in Libanon gedreigd de samenwerking met de christelijke falangisten te beëindigen. Sharon bracht giste ren verslag uit van zijn bespre kingen aan het Israëlische kabi net. Hij maakte gewag van een zeer moeilijk gesprek met de fa- langistenleider Pierre Gemayel, door Jaap van Wesel vader van de president van Liba- Sharon zei dat hij Pierre Gemayel had duidelijk gemaakt dat zijn zoon geen president van Liba non kan zijn als hij weigert met Israël te praten,en als beslissin gen ten aanzien van Libanon in Damascus en Riad genomen worden. Als de christenen de Li banese regering er niet toe kun nen brengen met Israël samen te werken, dan overweegt Israël eenzijdig zijn troepen terug te trekken uit Libanon tot aan de zogenaamde veiligheidszone van 45 kilometer ten noorden van de Israëlische grens, zo heeft Sha- ron zijn gesprekspartners mede gedeeld. Het is de vraag of Sharons dreige ment een echt dreigement is, of dat het een inleiding is tot een Israëlische terugtocht zonder ge zichtsverlies. Zowel christenen als moslims roepen al maanden dat Israël zich uit Libanon moet terugtrekken, zodat dit „dreige ment" nauwelijks een echt drei gement is. Intussen blijft het Israëlische leger lijden onder guerrilla-acties. Gis teren sneuvelde een Israëlische soldaat in de buitenwijken van Oost-Beiroet en werden er 4 ge wond bij een graanaat aanslag. Volgens het Israëlische leger communiqué vluchtten de da ders naar West-Beiroet. Militaire zegslieden beschuldigen de mul tinationale vredesmacht, en de Amerikaanse mariniers in het bijzonder, dat zij niet in staat of bereid zijn de „terreuracties" te gen het Israëlische leger te ver hinderen. De Israëli's zeggen dat ze plaats hebben vanaf gebied dat door de Amerikaanse mariniers gecon troleerd wordt. De beschuldigin gen over de inefficiëntie van zo wel de multinationale vredes macht als Unifil sluiten wonder wel aan bij de Israëlische politie ke eisen, dat noch Unifil noch de multinationale vredesmacht in geschakeld dienen te worden bij de beveiliging van Zuid-Liba- non. Dat wü Israël in eigen hand houden, met inschakeling van Haddad. De Israëlisch-Libanees-Ameri- kaanse onderhandelingen wor den vandaag in Chalde, bij Bei roet voortgezet, zonder enige kans om een stap verder te ko men. Libanese regeringsbron nen hebben laten weten dat zy op nieuwe voorstellen van de Amerikaanse bemiddelaar Ha- bib wachten. ROME (UPI/DPA) - Linkse terro risten hebben een gevangenisbe waarster van de Rebibbia-gevan- genis in Rome ontvoerd en na dien vermoord, zo heeft de poli tie zaterdag meegedeeld. Het lijk van de 57-jarige Germania Stefanini werd vrijdagnacht ge vonden in de oostelijke buiten wijk van Rome, na anonieme te lefoontjes naar Romeinse kran ten. Degenen die zich verant woordelijk gesteld hebben voor de daad noemden zich "bewa pende proletarische macht". In een vuilnisbak bij het kantoor van het Romeinse blad "II Mes- sagero" werden op aanwijzing van de terroristen een foto en een pamflet aangetroffen, waarop de tekst stond "We zullen alle ge vangenissen afbreken". Volgens de politie is de gevangenisbe waarster aan een "proces" onder worpen, alvorens zij "ter dood werd veroodeeld" en doodge schoten. De foto toont de gevan genisbewaarster, die ongehuwd was, zittend in een stoel met de handen gebonden. De "bewapende proletarische macht stelde zich eerder verant- wpordelijk voor een soortgelijkje actie tegen een arts van de Re- bibbia-gevangenis op 3 decem ber. De arts, dr. Galfos, werd in haar privé-kliniek overvallen, "verhoord" en vervolgens in het gezicht geschoten. De arts over leefde echter de zware 1 dingen. i vuilnisbak werd aange- 'Mengele in Zuid-Amerika' NEW YORK (Reuter) - Nazi-ja ger Simon Wiesenthal heeft gezegd dat hij weet waar dr. Josef Mengele zit. Mengele was nazi-kampbeul in het concentratiekamp Auschwitz en hij wordt ervan beschul digd verantwoordelijk te zijn voor de dood van 400.000 jo den. Mengele zit volgens Wie senthal in een pacifistische christelijke gemeenschap in Zuid-Amerika. Wiesenthal heeft dit gezegd in een vraag gesprek met het Amerikaan se weekblad "Newsweek" in zijn editie van vandaag. Volgens Wiesenthal zou Men gele zich ophouden in een doopsgezind dorp aan de grens van Bolivia en Para guay. WASHINGTON (AFP/UPI) - Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft het bericht tegengesproken dat Amerikaan se inlichtingenfunctionarissen al tijdens het bloedbad in twee Pa lestijnse vluchtelingenkampen in Beiroet op de hoogte zouden zijn geweest van het gebeurde maar dit niet hebben doorgege ven aan de Israëlische regering. Volgens de woordvoerder van het ministerie hoorde men pas kort na de massaslachting van het gebeurde. Het bericht was gepubliceerd door het Britse zondagsblad "The Sunday Times". Volgens deze krant wist de Amerikaanse in lichtingendienst tenminste 24 uur voor de moordpartij was af gelopen dat er in de Palestijnse kampen een bloedbad werd aan gericht. De massa-executies die in drie dagen tijd door christen- falangisten werden uitgevoerd, kostten aan honderden Palestij- nen het leven. De "Sunday Times" meldt dat zijn informatie afkomstig is van een medewerker van de Amerikaan se commissie voor buitenlandse zaken. Deze vertelde de krant dat Amerikaanse medewerkers van de inlichtingendienst al op de tweede dag op de hoogte waren van het bloedbad. Deze informa tie werd toen doorgegeven aan de commissie van buitenlandse zaken maar bleef daar steken. De Amerikaanse functionaris zei niet te weten waarom de infor matie over het bloedbad was doodgezwegen. De Sunday Ti mes vermoedt dat de Amerika nen hun informatiebronnen heb ben willen beschermen.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 6