„Je weet dan ook van dingen waar anderen niets van weten Comités: cafés niet langer open Tekenen als - zwaar - examenvak Fietsersbond timmert aan de weg Lagere celstraf voor oplichter bedrijven L. van Strien onderscheiden AJbraakpolitiek voorkomen CDA: samenwerking nodig voor vestiging van meubelboulevard Geen auto'smaar een reiger.. MAANDAG 31 JANUARI 1983 LEIDEN - Wat moet een school doen wanneer de wet zegt dat expressieve en creatieve vaardighe den van de leerlingen ontwikkeld dienen te worden? Tekenen als eindexamenvak aanbie den? Tekenlerares Andrea Meyer van de Agnes Scholengemeen schap zegt hierop onmiddellijk "ja". Zij staat achter de stelling door haar collega, mevrouw De Kruyf, zo fraai samengevat: "Tekenen levert, indien des kundig begeleid, een wezenlij ke bijdrage aan de ontwikke ling van de persoonlijkheid van de leerling, van zijn relatie tot zijn medemens en van be wustwording van zijn cultu- reel-maatschappelijke omge ving". Het is nog maar enkele jaren ge leden dat tekenen als vak geen enkele betekenis had. Cijfers werden wel gegeven maar tel den absoluut niet mee voor de overgang. Nu zeggen leerlin gen dat tekenen door zijn uit gebreide examenvorm een zwaar vak is. "Je kunt er niet de kantjes vanaf lopen - maar je weet dan ook wel iets af van dingen waarvan andere men sen niets weten", of: "Je durft dan tenminste een museum of galerie binnen te stappen en na te denken over wat daar te zien is". De kandidaten die op een athe neum of gymnasium (vwo) ex amen doen in tekenen, han denarbeid of textiele werkvor men zijn al enkele weken bezig aan hun examenopgaven. Voor deze leerlingen (het zijn er on geveer 700 over heel Neder land) is het landelijk Centraal Examen al op 16 december be gonnen. Op de 'Agnes' hebben 17 leerlin gen het vak tekenen gekozen. Zij allen doen mee aan het langste examen dat er bestaat. Bovendien heeft geen enkel ander vak of schooltype naast een centraal schriftelijk ook een centraal praktisch exa- Dit praktische examen is inge voerd, omdat bij het schrifte lijk examen alleen maar theo retische kennis kan worden ge vraagd en niet te zien is of een leerling het ook "in zijn vin gers" heeft op beeldende wijze door Saskia Stoelinga de opgaven vorm te geven, dus kan tekenen. Dat betekent ove rigens niet dat er geen schrifte lijk examen zal zijn: in mei worden de leerlingen stevig aan de tand gevoeld over kunstgeschiedenis en kunstbe schouwing. Meyer: "Dit tekenexamen van het vwo, dat overigens nog in een experimentele fase ver keert, verschilt qua lengte en duur duidelijk van dat voor het havo en mavo. Er is sprake is van een uitbreiding en verdie ping". Voorkeur Op 24 juni 1977 gaf de Onderwijs raad het groene licht voor het experiment met die voorwaar de dat de expressievakken in geen geval 'vluchtvakken' mochten worden. Met andere woorden: het niveau van het eindexamenprogramma, met inbegrip van de kennis, het in zicht en de vaardigheden daar voor vereist, moet gelijkwaar dig zijn aan dat van de traditio nele vakken. De kandidaten van de Agnes Scholengemeenschap hebben 1 - voordat zij besloten examen te doen in tekenen - duidelijk te horen gekregen, dat de be treffende lesuren niet alleen in het teken van gezellige ont spanning zouden staan. Lerares Meyer krijgt ook niet de indruk dat haar leerlingen het vak zomaar hebben gekozen. "De meesten hebben uit een zeer sterke voorkeur dit vak tot eindexamenvak gebombar deerd, ook al waren ze in staat Tekenlerares Andrea Meyer (Agnes Scholengemeenschap): "Zonder dat je e kom je er niet". om met goed gevolg een ander vak te doen. Zelfs is het geen vak voor typische A-kandida- ten, zoals vaak wordt veron dersteld. Ik heb evenveel typi sche B-mensen", zegt ze met enige trots. Daarnaast is het ook niet zo dat voor al haar leerlingen de toe komstplannen vast omlijnd zijn. Niet iedereen is van plan in hoger beroepsonderwijs of wetenschappelijk onderwijs verder te gaan in tekenen. Meyer: "Er is een aantal men sen die naar de kunstacademie willen. Maar er zijn ook men sen die een taal of wiskunde willen studeren. Zo is er een jongen die bioloog wil worden en tekenen heeft gekozen om dat hij weet dat deze vaardig heid hem in zijn beroep goed van pas komt". Werkstukken Op die zestiende december heb ben de eindexamenkandidaten een keuze moeten maken uit vier onderwerpen. Rond één van die onderwerpen moeten enige werkstukken worden ge maakt; daarvoor zijn 28 lesu ren beschikbaar. Na die lesu ren, die binnen de normale schooluren vallen, worden de werkstukken beoordeeld door de eigen leraar en door een an dere leraar, die is aangewezen door het ministerie van onder wijs. De onderwerpen voor dit exa menjaar zijn: God van de mo derne wereld: vallen en op staan; kleur bekennen en het vierde gaat over een uitspraak die een schilder heeft gedaan over zijn eigen werk. Meyer: "Voor het examen zal de leer ling met behulp van dat onder werp moeten zoeken naar een gegeven of zelfbedacht thema. Dit moet zo gekozen zyn datje er een bepaalde mening of vi sie aan kunt ontlenen". Aan deze visie moeten de kandi daten in het tekenwerk vorm kunnen geven en ze moeten ook méér dan een mogelijk heid kunnen vinden om dat te doen. "Ja, dat is vrij moeilijk", zegt Meyer. "De 'ontwikke lingsgang' van de beeldende kunst kan mm of meer uit een boekje worden geleerd. Kunst beschouwing is iets dat je op een heel ander manier leert In de eerste plaats door goed te kijken. En elke politieagent die een getuigenverklaring moet afnemen, zal je kunnen vertel len dat waarnemen nogal wat moeilijkheden oplevert". Beoordeling Ook worden de vaardigheden beoordeeld. Veelvuldig is er de afgelopen jaren binnen het ex periment gesproken over de vraag, of het mogelijk is de prestaties op tekengebied even goed te meten als die voor bij voorbeeld wiskunde. Andrea Meyer en haar tekencollega's zijn op dat punt heel pertinent: "De expressievakken zijn even goed toetsbaar als alle andere". Meyer "Om de tekeningen ook goed te maken zul je over vaar digheden moeten beschikken. In de vierde en vijfde klas pro beer ik alle basistechnieken met de leerlingen door te ne men. Ook het materiaal en 'ge reedschap' komen aan de or de". Lerares De Kruyf schrijft daar over in het contactblad van de Agnes Scholengemeenschap: "De lijnvoering van een lijn in de tekening kan onbeheerst zijn, krabbelig.- uitschietend, hard, ongenuanceerd, gebro ken, krampachtig, afwisse lend, strak, trefzeker, vloeiend of hoekig. Iemand die tekenin gen heeft leren lezen kan uit al le genoemde verschijnselen waarin de lijn zichtbaar is ge maakt, constateren of er spra ke is van beheersing en orde ning of niet". Daarnaast is er een creatief uit gangspunt: voor de leerling een uitdaging om op eigen wij ze meer en anders vorm te ge ven aan de opgedane kennis. Andrea Meyer weet het zeker: "Zonder dat je niet een beetje van dit vak gaat houden, kom je er niet". Fietsers in Leiden - hier op het kruispunt Gangetje-Breestraat. LEIDEN - De Echte Nederland se Fietsersbond (ENFB) houdt de hele maand februari een tentoonstelling over zijn activi teiten in de centrale biblio theek aan de Nieuwstraat. De ENFB stelt zich tot doel de algemene voorzieningen, met name voor fietsers te verbete ren; hierbij worden de belan gen van de voetgangers en het openbaar vervoer zeker niet uit het oog verloren. Aan de hand van recent fotoma teriaal met toelichtende tek- sten, affiches en folders, laat de bond zien wat ze voor een stad allemaal kan doen. De biblio theek heeft voor een uitgebrei de leestafel met boeken over diverse especten van hal fiet sen gezorgd. LEIDEN - Het gerechtshof heeft vanmorgen de oud-Leidenaar R.v.O veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf waar van twee maanden voorwaarde lijk De procureur-generaal had twee weken eerder een celstraf van acht maanden, waarvan drie maanden voorwaardelijk en een proeftijd van twee jaar geéist, overeenkomstig het vonnis van de rechtbank. Van O., die nu in Baarn woont, stond in hoger beroep terecht voor fles^entrekkeij, oplichting en bankbreuk. Slachtoffers wa ren voor het merendeel Leidse bedrijven waar Van O. spullen kocht, maar ze of niet of maar ten dele betaalde. Bovendien moest Van O die in Leiden en Zoeter- woude directeur van een advies groep was, zich verantwoorden, omdat hij tachtigduizend gulden aan geïnde premies niet aan een verzekeringsmaatschappij in Utrecht afdroeg en hem toever trouwd geld niet juist beheerde. last, meer gedronken dus meer lawaai en meer publiek dat zich minder sociaal gedraagt. Vol gens de briefschrijvers is het voorstel van Goekoop ook in strijd met het bestemmingsplan D'Oude Morsch. Er ziin teveel cafés, zoals ook door de gemeen teraad is vastgesteld. Daarom kan, aldus de buurtcomités, niet gedacht worden aan latere slui tingstijden. Verder wordt er op gewezen dat beide buurten aan elkaar gren zen en de overlast dus samen ge deeld wordt. "In feite gaat het om één buurt rond de Nieuwe Beestenmarkt. Tien nachtcafés in deze buurt is een grof schan daal". Ook zetten de buurtcomités vraag tekens bij het criterium 'ontoe laatbare overlast'. Zij vinden dat de politie daarbij te weinig reke ning houdt met de overlast die vertrekkende café-gangers ge ven. Zij menen ten slotte dat de Pieterswijk ten onrechte wordt beschermd en dat de andere bin nenstadswij ken "kunnen bar sten". LEIDEN - De penningmeester van het majorette-, tamboer-, pijper en trompetterkorps "FBL", L. van Strien, kreeg zaterdagavond van burgemeester Goekoop een eremedaille in zilver verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau opgesneld. Van Strien is 37 jaar lid van "FBL", waarvan 27 jaar be stuurslid. Van het begin af aan heeft hij zich ingespannen voor de vereniging. Zo kan hij de op richter van het majorettekorps worden genoemd. Daarnaast blies Van Strien een aardige par tij op de trompet en bariton-fluit. Na het lintje van de burgemeester, kreeg hij van de vereniging een gouden harp op zijn kostuum ge prikt en werd hij uitgeroepen tot erelid, waarna de muziek in alle hevigheid losbarstte. Tenslotte was het ook nog de dag van de jaarlijke uitvoering. De bijna vijftigjarige Van Strien ermee opgehouden omdat jonge ren ook een kans moeten krijgen. "Van meet af aan heb ik gezegd als vijftig ben, schei ik ermee uit". Zijn voornaamste wens is dat de Leidse muziekverenigin gen niet worden getroffen door bezuinigingen. Voor de rest be loofde hij de leden bij elke uitvoe ring zijn opluistering te maken. LEIDEN - Twee buurtcomités in de binnenstad hebben zich in een brief aan de gemeenteraad gekeerd tegen de plannen van burgemeester Goekoop met de sluitingstijden van/ cafés. Goe koop heeft het plan om bij wijze van proef vijftien cafés één uur langer in het weekeinde open te stellen. Buurtvereniging D'Oude Morsch (rond de Steenstraat) en buurtcomité Noordvest (bij Lammermarkt en Nieuwe Mare) denken dat de burgemeester hiermee "kiest voor zijn eigen hobby, het café". Beide buurtvertegenwoordigers spreken de vrees uit dat verrui ming van de sluitingstijd naar drie uur onaanvaardbaar meer overlast betekent. "Wij accepte ren als binnenstadsbewoner wel degelijk binnenstads horeca-ge- luiden. Maar er zijn grenzen. Het wonen in de binnenstad - ook voor gezinnen met kinderen - moet niet onmogelijk worden ge maakt". Eén uur langer open betekent vol gens hen: één uur langer over- LEIDEN - Waar eens door city-deskundigen een snelweg was gedacht, daar heerst nu weer de reiger: de Trekvliet op een zachte winterdag. Rustig wachten tot het middagmaal tje langszwemt. LEIDEN - De Leidse CDA-frac- tie vindt dat Leiden en de buur gemeenten voor de vestiging van een meubelboulevard een ge meenschappelijk beleid moeten voeren en dat het gemeentebe stuur van Leiden daartoe het ini tiatief moet nemen. De gemeenteraadsleden Bleijie en Walenkamp stellen dit in schrif telijke vragen aan het college van B en W. Aanleiding is het feit dat in de afgelopen periode bekend is geworden dat zowel Leider dorp, Leiden als Zoeterwoude plannen koestert voor een meu belboulevard. Het CDA spreekt van "onderlinge touwtrekkerij tussen gemeen ten" die alleen maar tot een on derlinge afbraakpolitiek kan lei den ten aanzien van grondprij zen en diverse infrastructurele voorzieningen (de aanleg van we gen, parkeerterreinen e.d.) en de onderlinge verhoudingen zal schaden. De raadsleden willen weten of het waar is dat de initiatiefnemers tot de Leiderdorpse meubelbou levard jaren geleden hun plan nen in Leiden hebben'willen rea liseren, maar toen zijn gestuit op onwil van de kant van deze ge meente. "Waarom werd toen te gengehouden wat nu gepoogd wordt uit Leiderdorp weg te lok ken?" Als dat waar is, dan is vol gens het CDA "de geloofwaar digheid van het beleid zoek en dreigen de goede betrekkingen met de buurgemeente(n) ernstig te worden geschaad". De CD A'ers vragen of het gemeen tebestuur van Leiden, nu het een meubelboulevard naar de bin nenstad wil halen, bereid is ook de daarbij noodzakelijke par keervoorzieningen te treffen. Als er bijvoorbeeld een meubelbou levard van ongeveer tienduizend vierkante meter aan de Lange- gracht zou moeten komen deze plek is in een ambtelijk rapport genoemd - hoeveel parkeer plaatsen denkt het college dan te laten aanleggen en waar, zo will- len de CDA-raadsleden weten. LEIDEN - Net voor sluitingstijd werd vrijdagmiddag door een onbekende man een bontmantel uit een etalage aan de Donker- steeg meegenomen. De bontjas heeft een waarde van driedui zend gulden. Het winkelperso neel dat nog een poging heeft on dernomen de man te achtervol gen was na enkele stappen het Glunderend incasseert L. van Strien, de penningmeester van FBL, de spoor al bijster. gelukwensen van burgemeester Goekoop.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3