c „ik zou ook uit woonwagenschap willen treden" [Le/cfee agenda Gemeente wil gesprek met staatssecretaris over prijs cultureel centrum 3 Voorschoten bereidt grootscheepse bezuinigingsoperatie voor UW-project gastouders Leiderdorp gaat door Voorzitter Tesselaar over Leiderdorpse wens: Vrees voor onveilige situatie op fietspad Warmond-Merenwijk Nachtelijke controle op alcohol in Leiderdorp Opleidingen onderwijzers in regio nu één stichting Burgerlijke stand Stad en rand MAANDAG 31 JANUARI 1983 VOORSCHOTEN - Voorschoten moet een grootscheepse bezui nigingsoperatie op poten zetten die ruimte schept in de begro ting van 1983 en die er tevens voor moet zorgen dat de ge meente de desastreuze financië le tegenvallers kan opvangen die haar boven het hoofd han gen. Dit schrijft het college van burge meester en wethouders aan de raadsleden. Deze laatsten moe ten dinsdagavond in de commis sie algemene zaken aangeven hoe de bezuinigingsoperatie er uit moet gaan zien. Dat de opera tie noodzakelijk is leidt volgens het college geen twijfel. Drei gend schrijven burgmeester en wethouders dat wanneer de ge meente niet bezuinigt het gat in de begroting in 1986 zal zijn op gelopen tot ruim twee miljoen gulden. Maar ook dit jaar is de financiële situatie niet rooskleu rig. Voorschoten heeft weliswaar kans gezien de begroting sluitend te krijgen en zelfs is het haar gelukt financiële tegenvallers op te van gen die Den Haag in december aankondigde. Ze heeft echter geen kans gezien een zodanige ruimte te scheppen op de begro ting te scheppen om het beleid te kunnen bekostigen dat volgens haar noodzakelijk is. Onder dit noodzakelijke beleid valt de ver bouwing van het cultureel cen trum en de reconstructie van de busroute Vlietwijk. Goed idee Hoe Voorschoten de financiële mi sère het hoofd moet bieden weet het college vooralsnog niet. Het lijkt haar een goed idee om een medewerker van de afdeling fi nanciën te belasten met de bezui nigingsoperatie. Deze zou reeds in februari moeten beginnen en in augustus het onderzoek moe ten afronden. De gemeente-se cretaris en de directeuren van de verschillende gemeentelijke diensten zouden als "stuur en be geleidingsgroep" kunnen optre den. Dit team ambtenaren moet een aantal mogelijkheden tot bezui nigen onderzoeken. Het college denkt hierbij onder meer aan pri vatisering. Dit is het door parti culieren laten verrichten van ta ken die nu nog door de gemeente worden gedaan. Hierbij moet wel in de gaten worden gehouden dat geen taken worden afgesto ten waardoor de huidige verzor gingsstaat in gevaar wordt ge bracht. zo schrijft het college. Een andere mogelijkheid tot bezui nigen is toepassing van het pro fijtbeginsel. Hierbij moet wor den bekeken of de gemeente ex tra geld in haar kas kan krijgen door de belastingen te verhogen. Hierdoor mag echter geen al te grote lastenverzwaring voor de burgers optreden, vinden B en W. In 1983 kan deze maatregel geen effect sorteren. Dit omdat de gemeente speciale koninklij ke goedkeuring moet aanvragen wanneer ze de belasting extra wil verhogen. De kans is klein dat deze koninklijke goedkeuring op tijd binnen zal zijn. Profijtbeginsel Daarentegen kan wel worden be keken of de prijzen van de ge meentelijke tarieven omhoog kunnen. Dit zal eerder kunnen naarmate de voordelen meer aan de individuele gebruiker toeko men. zo meent het college. In de gaten zal moeten worden gehou den welke inkomensklasssen profiteren van de voorziening. Een volgende mogelijkheid tot be zuinigen is het bezuinigen op de post personeelskosten. Er kan worden gekeken naar vacatures tops, loonkostenstops, het lang zaam opvullen van vacatures of het vertraagd bevorderen van mensen. Gedwongen ontslagen moeten daarentegen zoveel mo gelijk worden voorkomen. Tot slot zal het team moeten bekij ken op welke beleidsposten kan worden bezuinigd. Ze zal hiertoe per gemeentelijke dienst bekij ken welke posten het minst be langrijk zijn, en die vervolgens schrappen. LEIDERDORP Het gastouder project in Leiderdorp wordt voortgezet. Het eerste jaar heeft volgens de Unie Van Vrijwilli gers, die het project organiseert, aangetoond dat er behoefte is aan een dergelijke kinderop vang. Het aantal mensen dat via het gas touderproject een oppas vond of dat kinderen vond om op te pas sen is niet erg groot. Slechts ne gen mensen vonden een oppas voor hun kind, terwijl vijf men sen ëén of meer kinderen vonden om op te passen. De resultaten zijn niet erg groot, al dus de UW, maar er zijn toch een drietal redenen om door te gaan. De reacties op het gastou derproject waren zeer positief, een aantal mensen heeft een op pas gevonden en ëén jaar is erg kort om volledige bekendheid te krijgen, aldus de UW. Het spreekuur, waar men zich in kan schrijven voor het vinden van een oppas, blijft ongewij zigd. Iedere woensdagavond (be halve tijdens de schoolvakanties) kan men van half acht tot half ne gen terecht in het Speelbankje aan de Van Diepeningenlaan. Voor meer informatie kan men bellen met Egberdien Keesen- berg-Borger, tel. 892209. LEIDERDORP Als de Leidse wethouder Tesselaar het in Leiderdorp of Zoeterwoude voor het zeggen had zou hij zeker overwegen uit het regionaal woonwagenschap te treden. Tesselaar is voorzitter van het regionaal woonwagenschap. Zijn standpunt kan dus op z'n minst opmerkelijk worden genoemd. De Leidse wethouder Tesselaar: "Ik merk dat er bijvoorbeeld in Oegst- geest, Katwijk en Noordwijk na twee jaar nog steeds wordt gesproken over dezelfde plekken, terwijl er in wezen niets is gebeurd. Als ze evenlang zouden doen over het bouwen van een woning dan is dat erg zielig voor de woningzoekenden". VOORSCHOTEN - De gemeente Voorschoten wil binnen enkele dagen een brief schrijven aan de Staatssecretaris van Onderwijs waarin ze vraagt of ze hem spoedig onder vier ogen mag uitleggen dat de gemeente nooit en te nim mer 3,6 miljoen gulden kan betalen voor de aankoop van een vleugel van het cultureel centrum. De uitleg: "Dat is een heel redelijk standpunt. Leiderdorp en Zoe terwoude zijn de meest produk- tieve gemeenten. In het verleden hebben ze meebetaald aan de voorzieningen voor het Leidse kamp, terwijl ze al een eigen kampje hadden. Uittreden is dein een logisch gevolg". Leiderdorp en in mindere mate Zoeterwoude overwegen al ge ruime tijd uit het regionaal woonwagenschap te treden. De direkte aanleiding is de opknap beurt van de gas- en elektrici teitsleidingen in het overvolle woonwagenkamp aan het Trek- vlietplein in Leiden. De kosten van die opknapbeurt bedragen 850.000 gulden en moeten door alle deelnemende gemeenten worden opgebracht. De opknap beurt is bovendien alleen nodig omdat er veel te veel wagens staan op het Leidse kamp. En dat is weer het gevolg van het niet aanleggen van kleine kampjes in de regio. Kortom, Leiderdorp en Zoeterwoude worden de dupe van de laksheid van andere ge meenten. De gemeente Leiderdorp vindt dat het nu ver genoeg is gegaan. In eerste instantie heeft men gepro beerd de opknapbeurt van de gas- en elektriciteitsleidingen te gen te houden. Een beroepspro cedure bij de provincie werd echter verloren. Leiderdorps hoop is nu gericht op de Kroon. Daar is men in beroep gegaan te gen de afwijzende beslising van de provincie. Intussen onder zoekt Leiderdorp of men uit de gemeenschappelijke regeling kan treden en hoeveel dat kost. Geen zin De Leidse wethouder Tesselaar is vol begrip over de houding van Leiderdorp. "Ik heb ook wel eens overwogen of Leiden uit kan treden, maar het heeft geen zin". Leiden zou dan namelijk al leen op moeten draaien voor de kosten van het kamp aan het Trekvlietplein. Tesselaar kan alleen maar machte loos toekijken hoe gemeenten nalaten een kampje te maken. Twee jaar lang heeft hij de woon wagenkwestie niet in zijn porte feuille gehad. "Ik merk dat er bij voorbeeld in Oegstgeest, Kat wijk en Noordwijk na twee jaar nog steeds wordt gesproken over dezelfde plekken, terwijl er in wezen nog niets is gebeurd. Als ze evenlang zouden doen over De gemeente wil deze vleugel ko pen om op die plaats een openba re basisschool te bouwen. Wethouder Marselis deelde dit des gevraagd mee naar aanleiding van vragen van WD-fractievoor- zitter H. Willemsen. Deze vroeg aan het college van burgemees ter en wethouders of dit reeds een onderhoud had gehad met de staatsecretaris van onderwijs. Het college beloofde tijdens de be grotingsbehandeling vorig jaar om vóór 1 januari 1983 een brief te schrijven aan het ministerie en tevens een gesprek te arrangeren met de staatsscretaris. Willem sen hecht veel belang aan dit ge sprek omdat volgens hem vlug een einde moet worden gemaakt aan de onzekere situatie die is ontstaan bij onderwijzend perso neel, ouders en potentieliéle leer lingen Wethouder Marselis onderkent dat er een onzekere situatie is ont staan. Hij meent echter dat het niet mogelijk was om op kortere termijn contact op te nemen. Dit omdat het volgens hem moeilijk is de argumenten op een rijtje te zetten. Ook op dit moment is de gemeente daar nog mee bezig. Op de vraag van Willemsen of de gemeente van plan is om nog an dere stappen te ondernemen om det rijk onder druk te zetten heeft hij nog geen antwoord: "Dat kan ik niet overzien. Eerst willen we praten met de staatsse cretaris dan kunnen we bekijken of we zouden kunnen gaan pra ten met een commissie van de Tweede Kamer. Meer kan de ge meente niet doen. Wèl kunnen de politieke partijen hun geest- verwaenten in de Tweede Kamer benaderen", voert hij aan. De WD-fractie heeft dit inmiddels gedaan. het bouwen van een woning dan is dat erg zielig voor de woning zoekenden", zegt hij. De provincie kan gemeenten dwin gen een kamp aan te leggen. Tes selaar ziet daar niets is. Volgens hem gaat zo'n procedure jaren duren. "Je kunt wel een aanwij zing geven, maar dat betekent dat je als provincie een plan moet ontwikkelen en een be stemmingsplan moet wijzigen. En dat met een tegenwerkend gemeentebestuur' Bovendien is het volgens Tesselaar maar de vraag of dat zinvol is. Een kortgelegen gehouden on derzoek onder de woonwagenbe woners toonde namelijk aan dat de meesten in Leiden willen blij ven. "Een fundamentele wijzi ging", noemt Tesselaar het Het is erg twijfelachtig of het be leid door dat onderzoek ook zal worden gewijzigd. "Stel dat dat gebeurt dan zijn de kleine ge meenten die geen kamp hebben die periode goed doorgekomen", zegt hij met een cynische onder toon. Zaakje Een ander probleem waar gemeen ten nogal eens over vallen is het feit dat diverse woonwagenbe woners hun rekeningen voor gas en elektra niet betalen. Veel woonwagens hebben nog geen eigen meter en daar is het ener gieverbruik dan ook niet te con troleren. Sommige woonwagen bewoners hebben zelf een gaslei ding gelegd naar een woonwa gen van bijvoorbeeld familie. Een gevaarlijke situatie, maar de leidingen worden niet wegge haald. "De gemeente kan het he le zaakje wel weghalen, maar dan ligt het er morgen weer", aldus Tesselaar. De opknapbeurt van de gas- en elektriciteitsleidingen behelst ook het plaatsen van meters in elke woonwagen. "Dan zal bij niet betalen ook worden afgeslo ten", aldus Tesselaar. Hij maakt zich overigens niet zo druk over de klachten van de ge meenten. In Leiderdorp werd ge zegd dat Leiden maar moest af sluiten. In Sassenheim lieten raadsleden zich vorige week in dergelijke bewoordingen uit. Tesselaar: "Ik ben tot tranen toe geroerd als de gemeente Sassen heim enig verbaal geweld aan wendt. Dan heb ik eigenlijk maar één opmerking: Laat de gemeen te Sassenheim doen wat wij vol gens hen nalaten". En wat klagerig: "Het is wel zo dat als er iets mis is dan krijgt Lei den altijd de schuld". MAANDAG Leiden - Gebouw Rapenburg 100/102, werkgroep TV-issue van de Leidse Stu denten Ekkiesia vertoont per video do cumentaire over alcoholisme, 20 uur. Anthonius Clubhuis - Lange Mare, B. de Rijk (PvdA) spreekt over de werking van de Eerste en Tweede Kamer, 14 uur. Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19. ma t/m vr van 10-12 uur, tel. 122000. Vereniging Ouders van Drugsverslaaf den - Lange Mare 45. 20 uur, teL 130547. Buurtwinkel - Haarlemmerstraat 73b, spreekuur Comité Gasprijsverhoging NEE. di van 10-11 uur. Architektenwinkel - Oude Vest 163, kosteloos advies, 17-18 uur. Pieterskerkchoorsteeg 15 - club en buurthuis Inde VrooUjcke Arke en de Werklozen Belangen Vereniging, re- creatiesoos voor mensen in de WW WWV. RW of WAO, di 14-16.30 uur, inl. 123271. Zoeterwoude - raadhuis, commissie openbare werken, 19.30 uur. Leiderdorp - gemeentehuis, commissie openbare werken, 20 uur. Wassenaar - raadhuis, commissie onder wijs, 20 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: vt 28 jan tot 4 febr door: Apotheek Lei den Zuid-West, Brahmslaan 20, teL 763134; Apotheek Boehmer, Florijn Winkelhof, Leiderdorp, tel. 894400. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; teL ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruis- gebouw, Berkenkade 7, teL 410131, spreekuur ma t/m do van 13-14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Ljjtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. LEIDERDORP - Het korps rijks politie van Leiderdorp heeft bij een alcoholcontrole in de nacht van vrijdag op zaterdag 200 per sonenauto's aangehouden. Te gen zeven automobilisten moest proces-verbaal worden opge maakt omdat zij met te veel op, •tóch achter het stuur hadden plaatsgenomen. Twee automobilisten kwamen er iets beter, met "slechts" een rij verbod vanaf. Het betrof hier een zogenaamde rij dende controle, wat wil zeggen dat vanuit vier patrouilleauto's, op wisselende plaatsen werd ge controleerd. OEGSTGEEST - De Christe lijke Pedagogische Academie is vanmiddag opgegaan in de stichting Christelijk Oplei- dingsonderwijs Rijn-Delf land. Samen met een pedagogische academie en een opleidings school voor kleuterleidsters in Den Haag vormt de Oegst- geestse academie de stich ting. Vanmiddag om drie uur werd bij een Haagse notaris de stichtingsacte onderte kend. De stichting is opgericht om de opleiding voor onderwijs gevenden op de komende ba sisschool af te stemmen. De drie opleidingen komen nu onder één bestuur. Op het gebied van het onder wijs werkten de drie acade mies overigens al jaren sa- WARMOND - Eind april kan wor den begonnen met de aanleg van een fietspad van Warmond naar de Merenwijk. De Warmondse gemeenteraad heeft 300.000 gul den beschikbaar gesteld voor de bouw van het fietspad dat moet gaan lopen vanaf de kruising He- renweg/Padoxlaan langs de spoorbaan naar de Merenwijk. De raadsleden toonden zich ver heugd dat op zo'n korte termijn wordt begonnen met de aanleg van het fietspad dat een lengte krijgt van een halve kilometer en vooral belangrijk zal zijn voor het werk- woonverkeer. Raadslid Vreeken vreesde echter wel dat er een gevaarlijke situa tie zal ontstaan bij de kruising Herenweg/Padoxlaan wanneer straks fietsers tussen de auto's door moeten i het begin van het fietspad te kunnen bereiken. Hij stelde voor te wachten met het openstellen van het fietspad tot dat de noodzakelijke verkeers maatregelen zijn genomen bij het kruispunt. Deze maatregelen staan echter niet bovenaan het prioriteitenlijstje en volgens de burgemeester bestaat de kans dat de maatregelen pas volgend jaar worden genomen. Raadslid Vreeken reageerde hier op met: "Laten we hopen dat dat niet met doden betaald moet worden". De burgemeester noemde dit "overdreven drama tisch, zo ernstig is het niet. Maar wanneer de raad vindt dat snel maatregelen moeten worden ge nomen, moet ze dat in februari zeggen". WASSENAAR - Het uitblijven van de winter is voor sommige mensen nu al reden om de tuin een 'voorjaarsbeurt' te geven. Zoals deze mevrouw op de Wassenaarse camping Duinrell, die afgelopen zaterdag druk bezig was met het wieden van de tuin. Volgens een woordvoerster van de camping verkeren meer mensen in een "voorjaarsstem ming". Een waarschuwing is echter op zijn plaats, aldus de woordvoerster. Want als de tuin eenmaal gedaan is en er komt dan vorst, dan vriezen de meeste jonge planten en struiken kapot. ZOETERWOUDE - Geboren: Nikkie Manon Elfers, Marius Jacob Jonathan van Prooijen. Gehuwd: M.A.M. Bruines met I.C.J. Sle- we, E. Rademaker met A.J.M. Zandber gen, E. Westdyk met H.B. van der Laan, A.J. Blijleven met M.A.M. de Jong. Overleden: H.B.A.M. van Marwijk (1953), J.L.J.M. van Marwijk (1947), B.C. Oostdam-Zwetsloot (1900), H.C. van der Ven-Hoogervorst (1920), A.M. van der Poel-Stolwijk (1928). WASSENAAR - De met ontslag bedreigde brandweerlieden in Wassenaar mogen net als alle andere burgers uiting geven aan hun gevoelens, mits ze maar niet praten over vertrouwelijke stukken. Dit antwoordt burge meester Staab op vragen van de CDA-fractie over de zwijgplicht die de brandweerlieden is opge legd. Eerder liet Staab in een interview met deze krant al weten dat de brandweerlieden geen zwijg plicht hebben. Ze moeten alleen geen gegevens die vertrouwe lijk zijn naar buiten brengen. OPGERICHT 1 MAART 1860 LEIDSCH £L DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave Uitgeversmaatschappij leidsch Dagblad B V Post uitsluitend sturen naar Postbus 54. 2300 AB LEIDEN LEIDEN Telefoon 071-144941 Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19.30 uur), zaterdag van Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten. Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 tn.v. Damiate Holding BV Kwartaalabonnement 61,25 Per post 83.60 Maandabonnement 20,59 (machtiging per incassogiro) Directie: G. Koopman Adj.dirN Qüakernaat Commentaren; R. D Paauw, W F. J. Wirtzen A. A. van Brussel Rubriekchels J. Kroon (stad) B.W.T. Jungman (plv) H I J. Veldhuizen (regio) H. v.d. Post (plv) W F J Wirtz (bin./buit./ec J Ruygrok-Hoogeveen Aangesloten b«j de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a In: Bonn. Brussel, Londen, Parijs, Washington, Cairo, Rome. Madrid. Mexico I 071-144941. tst. 219

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2