Nieuw van Karwei en Kreatief Thuis Ideurmaken Huisdrukkerij tj e Leder zelf repareren Isoleren op lastige plaatsen Extra MAANDAG 31 JANUARI 1983 Petrolie- kachel is weer terug De petroliekachel, met hoe veel plezier zullen onze moeders en grootmoeders dat ding het huis hebben uitgedaan. Altijd stank en vettigheid. En wat zien we nu? De petroliekachel is weer terug. Er is natuurlijk heel wat aan gesleuteld. Die vernieuwde petroliekachel wordt nu op de markt ge bracht als een "energiebe sparende" bijverwarming. Geen kachel voor de stren ge winter maar een warmte bron in voor- en najaar. De zibro-kamin (van Japanse makelij) verbruikt 0,24 aan energie per uur. De kleinste uitvoering, die 600,- kost, is in staat een ruimte van 30 vierkante me ter te verwarmen. Deze ka chel gebruikt net zoveel zuurstof als vier personen, een kleine ruimte zal dus geventileerd moeten wor den. Bij een vraag over de afvoergassen (die ontstaan bij verbranding) kwam de importeur met een uitvoe rig TNO-rapport waaruit bleek dat de turbo-verbran der geen gassen achterlaat. De ontsteking van de ka chel is elektrisch. Inlichting Van Vught bv, He- scheweg 68, 5342 CJ Oss, tel. 04120-37355. Hamerplug De hamerplug is de laatste ontwikkeling op het gebied van pluggen. Zoals de naam zegt kan deze met een ha mer worden ingeslagen. In het geboorde gat wordt eerst de plug geduwd, daar na gaat de schroef erin een flinke tik met de hamer en het karwei is geklaard. De slagschroefnagel kan met een schroevendraaier weer worden gemonteerd. De ha merplug is geschikt voor doorsteekmontage. Supral^ De ervaren schilder maakt zijn kleuren zelf. Die komen niet kant en klaar uit de fabriek. Voor de doe-het-zelver bestaat de mogelijkheid in de verfwinkel zijn kleurtje op maat te laten maken. Dat kan hij of zij met het nieuwe systeem van Supralux nu ook helemaal zelf doen. Thuis in alle rust en zonder pottekijkers. Supralux brengt namelijk in 11 kleuren mengpasta in een doseerspuit (met in inhoud van 5 en 20 ml) op de markt Samen met vier basiskleuren kunnen daaruit 353 verschil lende kleuren worden gemaakt. Die kleuren kunt u op de "waaieren" uitzoeken en als u zich aan de gebruiksaanwij zing houdt kon er volgens de fabrikant niets mis gaan. De vier kleuren basisverf zijn verkrijgbaar in hoogglans, zij deglans en latex (waterbasis). irofiilcx Voor 220,- Haalt u een hele drukkerij in huis. Bestaat niet? Toch wel met de Go-Go printer kunt ongeveer 300 afdruk ken maken van een eigen ontwerp. De printer is een hand zaam apparaat waarmee iedereen kan omgaan. De wer king komt in het kort hierop neer: óp een blanco brief kaart maakt u een ontwerp (plakken, tekenen of wrijflet- ters). De printer zorgt dat uw ontwerp op een master komt waarna de drukinkt wordt aangebracht. Met een master kunt u 300 goede afdrukken maken. De Go-Go printer wordt geleverd met printmaster, 7 kleuren inkt, flitser, voorbeelden en blanco kaarten. U kunt dus meteen aan de slag. Inlichting over verkoopadressen: b.v. handelsonder neming Harold Bakker tel. 010-124872. Hete as, water en allerlei an der afval dat de stofzuiger zou ruïneren kan moeite loos worden "verwerkt" met de ash-vac uit Zweden. Deze alles-zuiger heeft een capaciteit van 15 liter. Toen de ash-vac werd getoond bleven er nog wel wat vra gen en de belangrijkste: Hoe wéïkt ie nou eigenlijk? Toen kwam de aap uit de mouw, hij moet worden ge bruikt in combinatie met de stofzuiger. De ash-vac zelf kost 229,- Inlichtingen Roume Standard Haarden, Postbus 446, 5000 Kranten in open haard Met al die kranten en folders die ongewenst in uw brie venbus vallen kunt u als u een open haard hebt, toch nog heel wat sfeervolle uur tjes beleven. U moet er wel iets voor over hebben. Op de eerste plaats ongeveer 99,- om een handig bri- quetpersje aan te schaffen. Dit soort persjes was al wat eerder in de handel maar deze uitvoering is zo handig omdat het persje gewoon op een grote teil kan worden gezet. In die teil heeft u het afvalpapier alvast geweekt, zodat na het in de vorm scheppen en persen mooie stevige briquetten ontstaan. Het is even werk maar een heel elegante manier om van al dat ongewenste papier af te komen. Inlichtingen: Handelmii. Klomp BV, Paterslaan 7, 5801 AS Venray, tel. 04780- 82962. Mobiele mini-golfbaan Het is nu niet direct een cadeauprijsje 875,- maar clubs en verenigingen die veel spelavonden organiseren of horeca bedrijven die hun gasten ook iets willen bieden als het slecht weer is, zouden er best eens aan kunnen denken: een mobiele mini-golfbaan. Deze baan, verpakt in twee houten koffers, kan zowel binnen als buiten worden uitge legd. De moeilijkheidsgraad van de baan is met enkele simpele ingrepen te veranderen, zodat u echt een hele middag bezig kunt blijven. Inlichtingen: ESPE Nederland, Handelsweg 6-8, 3881 LS Putten, tel. 03418-56514. Graspers De de grasvanger van de elek trische grasmaaimachine van Qualcast is tegenwoor dig uitgerust met graspers. Hierdoor kan twee keer zo wel gras in een keer worden opgevangen als met de ge wone grasvanger. Alle nieu we grasmaaiers zijn uitge rust met een dergelijk gras- pers. Als u op uw oude ma chine een graspers wilt heb ben is die los bij te kopen. De op de foto afgebeelde machine kost inclusief gras- vanger 429,-. Inlichting Qualcast Grasmaai- machines Antwoordnum mer 120, 2280 VS Rijswijk. Tel. 070-906838. De beurzen Karwei en Krea tief, die onlangs in Utrecht zijn gehouden, zorgen elk jaar weer voor een schat aan nieuwigheden en vernieu wingen op doe-het-zelf ge bied. Het is niet altijd spec taculair en soms moet je een gevorderd doe-het-zelver zijn om het nut van bepaal de snufjes te kunnen door gronden. Op deze pagina een greep uit wat op de no viteitenshow, waar fabri kanten en importeurs alleen maar hun "echt nieuw" mo gen presenteren, te zien Op z'n "Japans" Zestig jaar geleden is in Japan een nieuwe borduurtechniek ontwikkeld die bunka shishu heet. Bij deze nieuwe tech niek maakt men gebruik van een holle naald, waarmee een gebreid garen in voorbedruk te stof wordt geprikt. Mede door het elastisch vermogen hecht dit garen zich automa tisch vast aan de achterkant van het doek. De naald wordt als een pen gehanteerd en het garen zorgt voor een diepte werking in het motief. Het grote voordeel van bunka shishu is dat iedereen de techniek binnen een paar da- Manou-effect in de badkamer De badkamer wordt steeds meer onderdeel van het ge hele huis. De stijl van de slaapkamer kan ook die van de badkamer zijn. Grosfil- lex haakt met een serie bad- kameraccessoires in op de manou-trend. Het is een vrij prijzige serie maar wel heel mooi uitgevoerd. In het pakket van 13 accessoires (apart verkrijgbaar in een blisterverpakking) zitten bijvoorbeeld een fraaie achtkantige spiegel en nostalgische lampjes. Het materiaal is kunststof met een manou-effect zoals of de foto is te zien. De serie die aurelie heeft is leverbaar in twee kleuren wit en bruin. De totale serie kost 700,- maar u kunt het lang zaam opbouwen omdat een nieuwe serie niet zo snel van de mark zal verdwijnen. InÜchting Grosfillex BV Post bus 473, 8000 AL Zwolle, tel. 05200-18111. Vlekken- tovenaar Hij is er al een tijdje maar op de beurs kwamen we hem weer tegen de vlekkento- venaar van Citin Leider dorp. De meest voorkomen de vlekken zijn nu onderge bracht in het vlekken a-b-c zodat u met een blik kunt naslaan welke tovenaar u moet oproepen. Bij de dro gist en in veel doe-het-zelf zaken kunt u zo'n vlekken a-b-c ophalen. Mocht u het niet kunnen vinden dan is een telefoontje naar Citin 071-899274 voldoende. De vlekkentovenaar in een ver pakking van ongeveer 50 ml kost 3,95. AK Tilburg tel. 04255-21 Platte slang Die platte slangen van de brandweer hebben we alle maal weieens gezien. Het voordeel van een platte slang is dat deze gemakke lijk is op te bergen. Veel van deze platte slangen zijn ge maakt van textiel maar Boersma plastics in Leeu warden (tel. 058-126845) Ar- chimedesweg 16, ontwik kelde een platte kunststof slang. Deze rubberachtige, knikvrije slang kunt u heel klein oprollen. Op een has pel kost een slang van 20 meter 68,-; per meter is de prijs 2,-. Kleine reparaties aan lederen meubels zijn best zelf uit te voeren. Kleine's Chemische fabrieken in Leiden (tel. 071- 123289) brengt daarvoor een reparatie- en onderhoudspak- ket op de markt onder de naam Looiers. In een kleine verpakking is dat hetzelfde pakket dat ook aan de vakhan- del wordt geleverd. Verder bevat het pakket o.m. viltstif ten om kleurbeschadigingen te herstellen. Onder de naam Looiers is ook beits, verf, olie en crème voor leder te koop. Binnenkort komt ook een onderhouds- en reparatieset voor hout op de markt. Opbergen Ordelijk opbergen kan uren schelen daarom zijn er in de loop der tijd al heel wat klei ne en grote opbergsyste men op de markt versche nen. De hobby-select 16 is een opbergdoos, die je als een attaché-koffer mee kunt nemen. Leeg is de hobby- select nog niet te koop, u kunt kiezen uit een vulling met ijzerwaren, autoshop- toebehoren of naaifournitu- ren 29,-). Te koop in wa renhuizen en doe-het-zelf zaken. Inlichting Henk Smeels Agencies Postbus 159, 3830 AD Leusden, tel. 033- 943116. Twee keer de dakgoot rechts de buitenkant; links de dak goot van binnenuit gezien. Kunststof jasje voor dakgoot gen onder de knie kan heb ben. In pakketvorm zijn meer dan 500 motieven te krijgen. Het basis pakket kost 12,-. Inlichting over verkoopa dressen Hayashi Trading Agency Haarlem tel. 023- 333866. Het huis isoleren is een kar wei dat huiseigenaren en energiebewuste huurders nogal eens zelf ter hand wil len nemen. Dat lijkt in eer ste instantie gemakkelijker dan het in werkelijkheid is. Goed isoleren wil zeggen niets vergeten, ook de kruipruimte onder het huis en de vliering niet. En dat zijn nu juist de lastige plek jes. Daaraan heeft Schulpen Schuim Leiden (tel. 071- 312121) gedacht bij de ont wikkeling van een nieuwe serie isolatiematerialen. De iso-snel is een tegel van 50 x50 cm met een zijkantpro fiel. Daardoor kunnen de te gels zonder ondersteuning een lengte van 150 cm over bruggen. Het materiaal is brandvertragend ps-hard- schuim. Wanneer u een ruimte meteen naadloos en netjes wilt af werken is daar de iso-fix combiplaat heel geschikt voor. Dit is een plaat van ps- hardschuim afgewerkt met een harde laag. Deze laag is al mooi afgewerkt. Wilt u het nog netter hebben dan is granollen of behangen geen enkel probleem. Om de vloer te isoleren is er ten slotte iso-perfect, een mate riaal dat onbrandbaar is en bestand tegen grote druk. Om u een indruk van de prijs te geven de iso-fix kost 18,- per vierkante meter. Niet direct een karweitje voor de doe-het-zelver maar toch leuk om te weten dat het kan, is het bekleden van de houten dakgoot met kunst stofplaten. Deze platen zijn verkrijgbaar in verschillen de lengten en uitgevoerd in de vorm van schrootjes. De- Alleszager Een superzaag, dat wil zeggen een zaag waarmee alles kan worden gezaagd is best 29,- waard. Deze super- zaag wordt op de markt ge bracht door Interlad bv uit Venlo. De tanden van de zaag zijn voorzien van wolf- raam-carbide. Het geheel is inklapbaar en kan in drie standen worden gebruikt door een verstellingsme chanisme. Ondanks dat de fabrikant zegt dat hiermee alles gezaagd kan worden toch even voorzichtig zijn want bij de demonstratie ging toch een glazen asbak aan flinters. ze vorm van dakgootbekle ding is uitgedacht door Dago uit Bergen op Zoom (tel. 01640-51450). De fabri kant, die er al een tijdje proeven mee doet, zegt in de voorlichtingsfolder dat het hout van de dakgoot goed blijft ademen omdat het PVC ervoor wordt ge zet. Het zink in de dakgoot blijft helemaal vrij. Mocht dat dus door ouderdom gaan lekken dan kan het water er elke 20 cm aan de onderkant van de dakgoot uit. Prijs per strekkende meter is 80,- en op de plaat sing door Dago krijgt u 10 jaar garantie.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 18