Pernix belandt in gevarenzone 5D T Zijl nog steeds wisselvallig Leiden simpel langs Rotterdam Trotters: na lange tijd weer eens winst Krappe zege op LZ'86, redelijk herstel tegen AZC Eerste uitzege Vivax LSRG verslaat KMD MAANDAG 31 JANUARI 1983 ROTTERDAM - Elmex Leiden heeft met het laag geklas seerde Onro Rotterdam Zuid ggen enkele moeite gehad. Ging de Leidse formatie vorige week nog verrassend on deruit tegen de andere degradatie-kandidaat Black Vel vet, nu werd het een simpele 91-103 zege. In de eerste fase van de wedstrijd konden de Rotterdammers de zaak nog wel bijsloffen (20-26 na tien minuten), maar toen scha kelde Leiden even door naar een hogere versnelling en werd een gat geslagen. Emill Hagens schoot met scherp en Wilson Washington vond geen tegen stander van kaliber tegenover zich en maakte daar dankbaar gebruik van. Vooral door zijn in breng liep Leiden weg en assis tent coach Kropf (Kinsbergen was voor zaken in Amerika) was zo zeker van zijn zaak dat hij al in de eerste helft zijn bankspelers binnen de lijnen bracht. Ook met Oosterhuis en Schaftenaar in het veld bleef Leiden heer en mees ter. De Rotterdammers konden alleen wat terug doen via de Amerikanen Brust, Visser en Virgil. De laatste had weinig ont zag voor de Leidse zone-verde diging en scoorde aan de lopen de band. Andere schutters als Marco de Waard en Raymond Botse hadden echter een off day, zodat zelfs de tweede garni tuur van Leiden een beslissende 34-52 op het scorebord liet ver schijnen. In de tweede helft liet Leiden zien weinig van de vorige week gele den nederlaag te hebben opge stoken, want weer nam de ploeg het te gemakkelijk op. Er werd slap verdedigd en RZ kon iets in lopen tot 44-58, maar toen Lei den weer aanzette bleek de zwakte van de Rotterdammers en moest er amechtig afgehaakt worden. Washington begon zich weer met scoren bezig te houden en ook Hagens liet zien te kun nen schieten (7 uit 7). Toen ook Richel en Wiel de basket gingen vinden was de lol er voor de Rot terdammers snel af. Coach Kropf bracht Oosterhuis en Schaftenaar weer in het veld en dat was voor coach Charis Side- ris het sein om te proberen met een press alsnog de grote omme keer te forceren. Hij had daar mee in zoverre succes dat de on ervaren Oosterhuis vijf maal de bal verloor, maar veel effect sor teerde het allemaal niet, want zijn eigen spelers bleken net zo goed te kunnen stuntelen. Op de Amerikanen na bleef zijn team poedelen en het was aan het slechte verdedigen van Leiden te danken dat de Rotterdammers nog op 91 punten eindigden. Aanvallend kende Leiden geen problemen en bleef het vrolijk doorrennen. De honderd punten grens werd simpel doorbroken, maar dat is in een wedstrijd te gen zón zwakke tegenstander geen unicum. Of Leiden echt over de inzinking van vorige week heen is zal moeten blijken in wedstrijden waarin de ploeg een volwaardiger opponent dan dit tamme RZ tegenover zich vindt. Scores Leiden: Oosterhuis 5, Van der Bergh 9, Wiley 12, Hagens 14, Schaftenaar 3, Kragtwijk 8, Was hington 32, richel en Wiel 10 pun- LEIDEN - Hoewel Pernix slechts met het kleinste verschil van VEO verloor, 14-13, deed de tweede nederlaag op rij de debutant in de overgangsklasse wel in de geva renzone belanden. Dichtbij puntenverlies was ook Fides Pacta, maar in de slotfase werden alsnog een 11-12 zege uit het vuur gesleept. De eersteklassers blijven in de degradatiezorgden, ondanks overwinningen van TOP en De Danaïden en een gelijkspel van Zuiderkwartier. Kommer en kwel is het ook in de tweedeklasse waar louter nederlagen te noteren vielen. Fiks won de derdeklasse derby tegen KNS met groot verschil. In de allerlaatste minuut kwam Pernix nog wel sterk terug. De nederlaag kondigde zich echter al vlak na de hervatting aan, toen VEO in hoog tempo een 7-5 rust stand wegwerkte. Een ongrijpba re Yvonne Habermehl, op de Oranje-bank tijdens de laatste in terland tegen België, bracht De- nise Smits en vakgenote Janne- ke Mulder in grote wanhoop door in totaal maar liefst zesmaal te scoren. Een 7-11 stand halverwege de tweede helft was het resultaat van de tussensprint. Een kopie overigens van het eerste half uur, toen Pernix pas na een 1-4 ach terstand in de wedstrijd kwam. Maakte de Engel-formatie die eerste achterstand nog ruim schoots goed, via 2-5 werd het 7- LEIDEN - De Spaarbank Trot ters behaalden weer eens eens zege. BC Voorne werd met 83-73 verslagen. De da mes vam MSV versloegen DAS met 79-59. De Elmex Leiden dames verloren van koploper Cheetah: 36-62. Leiderdorp had weinig moei te met AMVJ (100-52) en ook Lisse won simpel van DSS met 84-70. MSV verloor van lijstaanvoerder Green Eagles: 88-80. Luba moest het tegen BVO afleggen met 85-61. Spaarbank Trotters-BC Voor ne 83—73. Eindelijk weer eens een overwinning voor de Leidse ploeg. Hard werkend werd er in de eerste helft een kleine voorsprong opgebouwd: 37-32. De ver dediging zat goed in elkaar en in de aanval werd er ge controleerd gespeeld. In de tweede helft liep de ploeg van coach Michiel van der Meer door naar 43-34, maar toen kwam de klad er in. Me- de door vreemde beslissin gen van de scheidsrechters (34 persoonlijke fouten, waar onder 4 technische in de tweede helft) draaide BC Voorne de rollen om: 53-55. De Trotters knokten echter terug Bouman en Lamping) en via 71-61 werden de twee broodnodige punten binnen gesleept. MSV—DAS 79-59. Tot 27-25 kon DAS bijblijven, maar toen ging de conditie een woordje meespreken en was het 40-29 met de rust. Zoals zo vaak verslapte MSV na de pauze en kwam DAS met 46—48 aan de leiding. Vooral door een sterk spelende Re- nate Sluis (29 punten) en met snelle breaks liet MSV zich de zege echter niet ontglip pen. Elmex Leiden-Cheetah 36-62. De eerste tien minu ten bleef Leiden door goed verdedigen de koploper bij: 9-14. Daarna vergat de ploeg te scoren en was het toch 13-38 met rust. Dit euvel zet te zich door in de tweede helft en pas in de laatste mi nuten werd Leiden via Lepe laar en Meyer weer produc tief. Leiderdorp-AMVJ 100-52. Een zeer goed spelend Lei derdorp had verrassend wei nig moeite met AMVJ. Al in de eerste helft werden de Rotterdammers stuk gelo pen: 48-20. Ook na rust had Leiderdorp met een uitblin kende Willem van der Zwan geen probleem met het ont redderde AMVJ. Green Eagles-MSV 88-80. Bijna had MSV de koploper verslagen. Drie minuten voor het einde was de strijd nog open: 76-74. MSV kwam net iets te kort om door te kun nen zetten. Topscorer werd Peter Goosen met 17 punten. Lisse—DSS 84—70. Tot de pau ze gaven de ploegen elkaar geen duimbreede toe: 42-41. In de tweede helft plaatste de na dit seizoen vertrekkende coach Hans van der Meyden zijn team in een zone-verde diging met een 84-70 eindze ge als resultaat. BVO-Luba 85-61. Luba speel de een goede eerste helft die vooral door de inbreng van Geert van Zandwijk (20 pun ten) in een 44—38 ruststand uitmondde. Na de pauze brak het gebrek aan lengte Luba op en moest het BVO laten gaan. 5, na de pauze lukte het niet Al slonk het verschil door doeltref fende acties van Janneke Mulder en Peter Kuipers tot 9-11. Haber mehl bleek niet te stoppen. De Voorburgse ster zorgde voor 9-13 en nadat Pernix nogmaals tot op twee punten was teruggekomen ook voor 11-14. Toen kon Daan Vreeken zijn trainingsjack wel weer aantrekken, Pernix-coach Jasper Engel, tot vorig jaar zelf op de bank bij VEO, erkende de nederlaag. Die dankzij een pro- duktieve laatste minuut nog wel tot 14-13 beperkt bleef. Voor de Leidse treffers zorgden Peter Kuipers (4), Kees Horten- sius (3), Janneke Mulder (2). De- nise Smits (2), Jenny van der La ken en Janko Breedveld. Invaller Dick Onderwater had slechts twee schoten nodig om Fides Pacta drie minuten voor tijd aan een 11-12 zege te helpen. Een zwaar bevochten zege dus op een zich hevig verzettend DOS. dat op tactische wijze de koploper uit het spel haalde. Vooral het tweede Leidse aanvals- vak kwam voor rust niet in haar spel door het langdurige balbezit van DOS. Nico Pikaar zorgde er pas in de twintigste minuut voor de eerste goal. Het betekende wel de ommekeer in de strijd, want na vakwisseling, en rust (7- 5), kwam Fides Pacta langszij. Om na een treffer van Bea Schra- LEIDEN - Ondanks de 'verkeersdrukte' in het afgelopen weekeinde, liep het door George Geurtsen bestuurde AZC geen averij op. Sterker nog, de Alphense ploeg stelde nadrukkelijk zijn kandidatuur voor het kam pioenschap van Nederland door zaterdag rivaal HZC/de Robben met 9-8 terug te wijzen en gisteren de Zijl/LGB de baas te blijven: 7-11. Weliswaar wacht de Alphense for matie nog een zware nacompeti- tie, maar de binnengesleepte punten blijven geldig. Als op weg naar dat verlengstuk van het seizoen geen misstappen worden begaan, start AZC/Microlife met een voorsprong van vier punten. De rol van de Zijl/LGB bij die play-offs zal ondergeschikt zijn. Toegegeven, de Leidenaren wer den gisteren niet weggespeeld en alleen dat al is een pluspunt. Maar de wisselvallige periode heeft de kooiclub nog lang niet afgesloten. Dat bewees de zaterdagavond ge speelde derby met LZ'86 wel. Er werd door de Zijl weliswaar een 13-10 zege in annalen bijgeschre ven; zoals de cijfers dat al aange ven, kwam die zege bepaald niet overtuigend tot stand. Veel wij zer werd de Leidse trainer Rob Schouten dan ook niet van de verrichtingen van zijn volgelin gen. "Het begin tegen AZC was goed", constateerde Schouten met veel genoegen, "maar daar na hebben de jongens moeite om de goede lijn vast te houden. Ze hebben moeite om het spel te maken". Geen schande uiteraard tegen een ploeg als AZC. Door de fanatieke coaching van George Geurtsen duldt de bekerhouder momen teel geen inspraak en met een ta lentvol spelersarsenaal als werk tuig hoeft men in Alphen geen troonsaanval te vrezen. Gisteren mocht de Zijl zich dus excuse ren, maar zaterdag niet. Ploegen als LZ'86 dienen door ploeg van Schouten te worden opgerold. Dat dat niet gebeurde was ener- KATWIJK - In de tweede klasse van de waterpolocompetitie vond zater dagavond de streekderby plaats tussen Katwijk en Vivax. De Oegst- geestenaren wonnen met 4-7. DKD kon het in de derde klasse niet bolwerken tegen WVZ. De Leiderdorpers trokken met 13-7 aan het kortste eind. De dames van de Zijl/LGB speelden in Stadskanaal tegen de ploeg van die naam met 4-4 gelijk. LZ'86 was in Eindhoven duidelijk de mindere van koploper PSV. De Eindhovense dames wonnen met 11-L I De wedstrijd tussen Katwijk en Vivax heeft in Vivax een toch wel terech te winnaar gekregen. Twee parten lang was er sprake van een gelijk opgaande strijd. In de tweede periode die aanving met een 2-2 stand was het weliswaar Vivax dat een 2-3 voorsprong bemachtigde maar tot op dat moment kreeg ook Katwijk kansen voldoende om tot een treffer te komen. In de derde en vierde periode trok Vivax het initiatief wat nadrukkelijker naar zich toe. De Oegstgeestenaren die de angel uit de Katwijkse aanval haalden door Paul v.d. Putten goed uit te schakelen, liepen in de derde periode uit naar 3-5. Katwijk kon in de laatste periode nog terugkomen tot 4-5, maar in de laatste minuut benutte Vivax tweemaal een man meer situatie wat de 4-7 eindstand opleverde. Vivax behaalde zo zijn eerste uit overwinning. Doelpunten Vivax: Leo Onderwater 3, Dick v.d. Bosch 2, Marcel Rompes en Jeroen Piasmeier. Katwijk: Arthur Jonker, Paul v.d. Putten, Hans Schaap en Hans van Duyvenvoorde. DKD verloor kansloos van WVZ. De Leiderdorpers nog steeds zonder de geschorste Enno en Frank Dreef waren met 13-7 de mindere. Door deze nieuwe nederlaag zakt DKD dat toch eigenlijk tot de subtop zou moe ten behoren in de derde klasse af naar de onderste regionen van de ranglijst. De Leidse damesteams maakten een verre reis. De Zijl/LGB ging naar Stadskanaal. Tegen de rode Lantaarndraagster in de eerste klasse kwam men niet verder dan 4-4. LZ'86 werd door koploopster PSV over klast. Het incomplete Leidse team kreeg met niet minder dan 11-1 een pak slaag. De enige Leidse tegentreffer kwam van de hand van Corina Hoogenboom. DIRK KLOOS. zijds de verdienste van de Leidse zwemclub, anderzijds kwam dat door een falende defensie van de Zijl/LGB. "Dat is momenteel het zwakke punt bij ons", analyseer de Schouten. "Tegen AZC was het beter beter verzorgd, maar te gen LZ was het gewoon niks. Sommige jongen zwemmen met het hoofd in het water terug, zon der naar een tegenstander om te kijken. Daar moeten we zo lang zamerhand van af'. Om de negatieve elementen uit die afweer weg te snijden, verordon neert Schouten op trainings avonden diverse verdedigings- vormen. "Tegen LZ hebben we paar keer een zóne geprobeerd. Dat komt de snelheid van het spel niet ten goede, maar dat moet dan maar. De ploeg moet er maar aan wennen. Eerst moeten achterin orde op zaken stellen, dan gaan we weer verder kij ken". De weg naar naar de ideale speel- vorm is nog lang, zo leerde het duel met LZ'86. De manschap pen van Hans van der Moolen toonden totaal geen ontzag voor de hoger op de ranglijst gepos teerde opponent. Lang, heel lang werd de Zijl door de waakse stadgenoot 'gepijnigd'. Telkens weer legde LZ (met Jan de Graaf in de ploeg) de gaten in de defen sie van de Noord bewoners bloot. Pas in de vierde periode sloeg de thuisploeg een 'gaatje' van vier treffers, dat door de tegensparte- lende opponent tot drie werd te ruggebracht: 13-10. Scoreverloop: eerste part: 1-0 Harteveld, 1-1 Siera, 2-1 Alex van Belkum (man meer), 2-2 Mi chel van der Zeeuw, 3-2 Rob Lagrand, 3-3 Wilco van der Zeeuw tweede part 4-3 Koster, 4-4 Bergsma, 5-4 Koster (man meer) derde part 5-5 Bergsma, 6-5 Alex van Belkum, 6-6 Van der Brink, 7-6 Stan van Belkum (man meer), 8-6 Stan van Belkum (man meer), 9-6 Alex van Belkum (man meer), 9-7 Van der Brink (man meer) vierde part 10-7 Vreeburg (man meer), 11-7 Stan van Belkum, 11-8 Jan de Graaf (man meer), 12-8 Rob Lagrand, 12-9 Ruud Muusse, 13-9 Stan van Belkum. 13-10 Bergsma. Dat beloofde dus niet veel goeds voor het duel met AZC. Wellicht extra gemotiveerd door de tegen- Ruud Misdorp wordt belaagd door Stan van Belkum. De activiteiten v op. Van Belkum gaf Misdorp wel zes maal het nakijken. stander, was de Zijl in het eerste part uitermate goed op dreef. Met name dankzij de inbreng van international Stan van Bel kum moest Ruud Misdorp bin nen een mum drie treffers incas seren. Het deerde AZC niet, want nog voordat het eindsignaal van de eerste periode had geklonken, hadden de Alphenaren een 3-5 voorsprong op zak. In de tweede periode werd geroutineerd naar 3-7 doorgestoomd, waarna de ploeg van Geurtsen het duel op slot deed. Stan van Belkum deed wat-ie kon, maar in z'n eentje kon de blonde poloëer het ook niet redden. Bekwaam trok AZC de angel uit de Leidse formatie, die daarna niet tot grootse daden kon komen. Natuurlijk, er werd veel arbeid verricht waardoor de Zijl/LGB voor een afgang werd bespaard. En dat was tenslotte de bedoeling. Scoreverloop eerste periode 1-0 en 2-0 Stan van Belkum, 2-1 Noordegraaf, 3-1 Stan van Belkum, 3-2 en 3-3 Noordegraaf, 3-4 Noorde graaf (penalty), 3-5 Buunk (man meer) tweede periode 3-6 Noordegraaf, 3-7 Verboom (man meer) derde periode 3-8 Mirea (man meer). 3-9 Ver boom. 3-10 Mirca. 4-10 Alex van Belkum (man meer). vierde periode 5-10 Stan van Belkum (man meer), 5-11 Noordegraaf (man meer), 6-11 de Leidenaar leverden geen resultaat Foto: Holvast) Stan van Belkum, 7-11 Stan van Belkum (man meer) ROB ONDERWATER ROTTERDAM Het met veel blessures kampende DIOK heeft zich niet door RRC laten verrassen. Er werd met 3-10 gewonnen en echte proble men hebben de geelblauwen eigenlijk niet gehad. De in degradatie gevaar verkerende Rotterdammers stelden weinig voor ook al hadden zij aanvankelijk enig overwicht. Dit leidde zelfs tot een voorsprong van 3-0 toen Joop Buurman een penal ty voor RRC benutte in de twintigste minuut. Maar de weer naar het eerste team teruggehaalde routinier Steef Abelman wist door zijn rust gevend en stabiel spel de motivatie in zijn ploeg terug te brengen De beloning kwam van de voet van Cick Altink die vlak voor rust partijen op gelijke hoogte bracht (3-3) In de tweede helft werd het groeiende Leidse overwicht al gauw in een try uitgedrukt. In een line-out wist Enk-Jan Berendsen de door een RRC-voorwaarts verkeerd geplaatste bal te bemachtigen en vlot te sco ren (3-7). Twaalf minuten voor tijd bepaalde Altink de definitieve ondergang van RRC met een uitstekende kick op de palen op 3-10 LSRG Met grote inzet heeft het Leidse Studenten Rugby Gezelschap getracht zich uit de gevarenzone van de rangschikking te werken. De Leide- naars slaagden hierin volledig door in een stevige pot rugbv KMD uit Wateringen met 16-0 te verslaan. Reeds voor de rust nam LSRG door Hans Siemens en Ernst Delfos met 8-0 de leiding Opvallend was daar bij het uitstekende spel van debutant Rutger de Planque die zeker als prop een goede aanwinst voor het Studenten team genoemd mag wor den. Hoewel de sterke wind in de tweede speelhelft nogal eens voor rommeli ge spelsituaties zorgde, wisten Fred Gerritsen en Alexander de Moll de overwinning na uitstekend spel van hun driekwart lijn op 16-0 te stel len. ma het initiatief over te i Toch bleek de 8-11 voorsprong, die Robin Sommeling en Ronald van der Velden byeenschoten, niet voldoende. Een wissel aan Enschedese zijde betekende op nieuw gevaar voor de Leidse ver dediging, door coach Bos geneu traliseerd door na Wilma Neute boom ook Dick Onderwater in te zetten. De gelykmaker kon 'kle ver' Onderwater niet voorko men, maar wel was hij goed voor de uiteindelijke overwinning. Voor de resterende treffers zorg den Henny Piket (3). Robin Som meling (3), Jacqueline Velthuy- zen (2), Bea Schrama, Ronald van der Velden en Nico Pikaar. Een beter bewys van de gennge krachtsverschillen in I A kon TOP nauwelyks leveren. Niet koploper Tjoba, maar de Sassen - heimse staartploeg dicteerde het spel. Halverwege waren de Zeeu wen, die hun topscorer uitge schakeld zagen door Bert Staal, al op een 7-3 achterstand gezet. Deze marge bleef intact en door treffers van Hans Oudshoorn (3), Gerco Langelaan (3). Anne van der Zaag (2), Jacqueline Winter, José van der Berg en Bert Staal werd een 12-8 eindstand bereikt. Tweemaal haar gemiddelde pro- duktie overtreffend lykt De Da naïden nu eindelijk op de goede weg. Na de 17-16 zege op De Zwervers heeft de ploeg van coach Kees van Vliet bovendien weer aansluiting met de midden moot. Met twaalf goals. Pieter Koomeef (6), Hans van der Leek (5) en Mo nique Slingerland, had het eerste aan vals vak een groot aandeel in de eindscore, maaar het werd an derzijds in de verdediging even gemakkelijk gepasseerd. In de slotfase na 14-14 kwam de Leidse ploeg los. Op de treffers van Monique Slingerland, Pieter Koorneef en Annemane van Dyk, die de stand naar 17-14 til den, had De Zwervers geen ade quaat antwoord meer. De overige goals waren van Erik Peters (3) en Cees Chnstiaansc. Het bezoek aan Blauw Wit '51 le verde Zuiderkwartier na dne nederlagen op nj weer MMHtl punt op, broodnodig in de strijd om lyfsbehoud. Voor rust (5-4) was het Dick Derk- sen, die viermaal scorend. Zuiderkwartier in de strijd hield Het tweede aanvalsvak, dat Dirk Jan de Kreek en Wil de Wit een week had moeten missen, kwam pas na rust tot scoren. Niettemin was het weer de eerste aanval, in de persoon van Theo van Leeu wen, die het punt veilig stelde. De overige goals waren van Dirk Jan de Kreek (2) en Dick Derk- sen (2). Het lukte Ons Eiland in de wed strijd tegen DVS '69 niet de neer waartse spiraal te doorbreken. De invallers Jan van Kalkeren en Nan Deegenaars namen na rust (4-2) nog de helft van de score voor hun rekening en dat was te kenend voor de onmacht, die de ploeg van coach Co do BMH Ifl aanvallend opzicht ten toon spreidde DVS'69 speelde even min groots, maar scoorde twee maal meer: 8-6. Een grote inzet kon Crescendo's technische onvolkomenheden slechts ten dele compenseren Bi) De Meervogels was het spel verzorgder, vooral waar het om afmaken van de kansen ging Hetgeen in de 6-9 eindstand dui delijk tot uitdrukking kwam Ed dy Spaans en John Huigsloot doelpuntten elk tweemaal De definitieve uitslag van Eureka De Algemene wordt door de pro testcommissie bepaald. Die ral moeten uitspreken of Martin fl lip po zyn langere tegenstander daadwerkelijk verdedigde, toen deze met de rug naar de korf over het hoofd scoorde. Voorlopig staat er wel een 10-9 nederlaag genoteerd voor de Leidse ploeg, waarvoor Ruud van Vliet vijf maal raak sc hoot Na tien minuten had de Oegstgccs ter derby opgehouden een wed strijd te zyn. Want daarvoor zijn twee ploegen nodig en na de vyf goals was de weerstand van KNS al gebroken. Maar ook koploper Fiks kon na de snelle opening verder nog nauwelyks impone ren. De aanmerkelijk klasseerde ploeg van coach Lo me Slegtenhorst kon na rust (7-0) zelfs nog aardig terugkrabbelen tot 11-4 Vanuit een kansloze positie, 4 6 achter, kwam Velocitas nog win nend terug. Ybo Schutte schoot de Leiderdorpers naast Valto en daarna was het Rien van Poel geest, die, vlak voordat coach Frans de Haas hem uit het veld zou halen, voor een eerste voor sprong zorgde. Leon Brouwers maakte er nog 8-6 van. In een uitstekende eerste helft leg de Fluks de basis voor de over winning op SEV De 4 6 voo sprong werd na rust bek waart verdedigd, waarby Come Schl- vis twee doorbraken zeer fraa af rondde. BRAM VAN GENT

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 15