BenWijnstekers: I 'Hier zijn geen woorden voor" sms asïsÜ Sterk verjongd Ajax nog lief voor Haarlem Keihard werken is basis van ieder succes NEC: winstpunt of verliespunt? MAANDAG 31 JANUARI 1983 91*, |ïï7UT| iwürai ntrj 'csls; si:* iiiii iiii m mmt' :mw ts'jgp» ssm.ssh «ibiisbii *jm '«t-SBMh IJ l I BSH{.S8!". «iibi IIII mm -ai'8 ,rii «liiihM ittta<.fttrr>ME MiÜliBf J0 «IBMkt. Jjjjjgi»jHirdr""' ii «Risr .is r .uaaita:.g Amsterdammers zelfs met drie invallers veel te sterk AMSTERDAM - Ajax zal de weken rond carnaval gebruiken om zich wegens het aflopen van negen spelerscontracten, te oriënteren op het nieuwe seizoen. Voor die tijd verwacht de club antwoord van de jonge Deen Michael Laudrup op de voorstellen die Ajax hem heeft gedaan. Trainer De Mos benut dezelfde periode om Johan Cruijff weer fit te krijgen. In de derde minuut van zijn eredivisie-debuut scoort jeugdspeler Bakker het zesde doelpunt voor Ajax. Feyenoord op de bank en op het veld in de fout ROTTERDAM - Met het weggeven van een punt heeft Feyenoord gisteren nadrukkelijk aangetoond dat het nog lang niet zover is als de ranglijst- cijfers doen vermoeden. Net als in het recente verleden maken de Rotter dammers onder druk nog altijd verbijsterende fouten en dan niet alleen op het veld, maar ook op de bank. Gisteren was de oude meester rust gegund voor de wedstrijd tegen Haarlem, volgende week zal hy vrijwel zeker ook niet gebruikt worden tegen NAC en met het vrije carnavalsweekeinde m het vooruitzicht betekent het dat Cruijff pas op 20 februari weer moet voetballen. In de wedstrijd tegen Haarlem, vo rig seizoen zijn eerste op de weg terug, kon Cruijff gemakkelijk gemist worden, Schoenaker (ge blesseerd) trouwens ook. Het uit noodzaak sterk verjongde elftal van de landskampioenen speel de zoals het wilde, omdat Haar lem door niet al te sterke mo menten van bij na-international Edward Metgod een zeer snelle achterstand opliep en daardoor niet toekwam aan de noodzake lijk aanpassingen aan Ajax vier mansvoorhoede. Haarlem ging steeds slechter voet ballen en werd alleen maar niet volledig onder de voet gelopen omdat De Mos op de stand 5—0 zijn vleugels Olsen en Vanen burg verving door respectieve lijk de zeventien-jarige Edwin Bakker (vorig seizoen nog een b- junior) en Van 't Schip. Het wervelende Ajax, dat het werk al had afgemaakt, werd een chao tisch Ajax dat Haarlem de bla mage van een pijnlijke nederlaag bespaarde. "Ik wil", zei De Mos. "dit elftal wel eens zien wanneer er onder druk moet worden ge speeld. Daarvan was dit keer geen sprake. "Haarlem kreeg gewoonweg geen kans de tegenstander ook maar enigszins in moeilijkheden te brengen. Ajax was na de vijf doelpunten, die Groningen m Amsterdam had gemaakt en na een week waarin toch het een en ander tegen de spelers is gezegd, optimaal gemotiveerd. Het nieuwe centrale-verdediger duo Mölby/Ophof speelde fout loos, het spelen met twee cen trumspitsen (Kieft en Van Bas ten) was door de passiviteit van Van Basten een minder geslaagd experiment Kieft echter bereik te in een snel handelende ploeg weer zijn niveau van vong sei- Na vroege doelpunten van Kieft en Olsen leek Haarlem toch enige greep op de wedstrijd te krygen, al gebeurde het veel minder in drukwekkend dan Groningen een week eerder deed. Kort voor rust werd het Haarlemse verweer echter definitief gebroken door een splytende pass van Mólby naar Olsen De kleinste Deen liet Van Basten het derde doelpunt maken In het eerste kwartier van de twee de helft zorgden Kieft en Rij kaard voor 5-0 en toen was het kwaliteitsverschil in eerlijke cij fers uitgedrukt. Bakker maakte het zesde doelpunt terwijl hy aan de derde minuut van zijn er«iivi- siedebuut bezig was en Keur scoorde tien minuten voor tyd tegen toen Schryvers voor het eerst m de wedstrijd met een moeilijke situatie werd gecon fronteerd. Even afgezien van de ronduit ama teuristische wijze waarop PSV werd toegestaan in de slotfase van de rommelige topper alsnog naar 2-2 te reiken, moet worden vastgesteld dat het nooit zover had hoeven komen als er vanuit de dug-out eerder was ingegre pen. De om meer dan één reden voor de hand liggende wissel bleef in de tweede helft echter uit en onder de groeiende druk zag het knoeiende Feyenoord de riante 2-0 voorsprong in de laat ste dertien minuten geheel ver dwijnen. "En niet eens door de verdienste van PSV, maar door onze eigen stommiteiten", steunde Ben Wijnstekers achteraf. "Hier heb ik geen woordenvoor, datje een partij zó weg kunt geven, terwijl er daarvoor geen vuiltje aan de lucht was..". Met die door teleurstelling ingege ven opmerkingen deed Wijnste kers niet alleen de tegenstander tekort, hij schetste daarmee ook alleen het gevolg en ging voorbij aan de oorzaak. Natuurlijk, de te- gengoals kwamen rechtstreeks tot stand door de individuele blunders van het duo Stafleu/ Troost en van André Hoekstra, maar aan de basis van die 'stom miteiten' stonden de hervonden activiteit van PSV en de passivi teit van Ab Fafié. Voetballers gewond na bomexplosie in kleedkamer BUENOS AIRES - Twee spe lers van de Argentijnse voet balclub Velez Sarsfield zijn gewond geraakt bij de ont ploffing van vier bommen in een kleedkamer. De bom men, die in de rust explo deerden, verwondden de spe lers Alonso en Cabrera. Velez Sarsfield weigerde daarop aan de tweede helft van het duel tegen Estudiantes te be ginnen. Na een formeel verzoek daartoe van de aanvoerder van Velez, Pedro Larraquy, staakte scheidsrechter Claudio Bus- ca de wedstrijd. In de eerste helft van het in Buenos Aires gespeelde duel was niet ge scoord. Estudiantes is lijst aanvoerder in de hoogste af deling van de Argentijnse voetbalcompetitie. De weekend-coach van Feyenoord verzuimde in te grijpen op het moment dat dé partner de dee moedige houding van zich afleg de en brutaal het eigen spel ging spelen. Gullit liep in die fase zwaar trekkebenend rond en Hoekstra leek uitgespeeld, maar dat waren nog niet eens de be langrijkste aanwijzingen dat een wissel op zijn plaats zou zijn ge weest. Van groter gewicht was dat de eigen tactiek niet langer werkte en dus aanpassing be hoefde. Het aanvankelijk geïnti mideerde PSV immers weigerde zich na de pauze nog langer aan te passen en bracht de partner één-op-één spelend op zijn beurt in verwarring, met Willy van der Kerkhof als sleutelfiguur. Door in die periode wél volgens opdracht te voetballen, droeg de Eindhovense middenvelder er in niet geringe mate toe bij dat Feyenoord onder steeds groter druk kwam te staan. In de twee de helft liep Van der Kerkhof wél voortdurend weg van Jeliazkov, die als tweede centrumspits naast Houtman fungeerde, wat leidde tot een numeriek midden- veld-overwicht. Dat had opgehe ven kunnen worden als een cen trum-aanvaller zich had laten zakken, als laatste man Nielsen was ingeschoven of als er een aanvaller was opgeofferd voor een verdedigende middenvelder. Niets van dat alles gebeurde ech ter. De spitsen bleven staan, ge legenheids-laatste man Nielsen (Van Hanegem had op het laatste moment moeten afhaken met een rugblessure) schoof niet op en in de persoon van Wim van Til liep zich wel een verdedigende middenvelder warm, maar de wissel bleef uit. Gevolg was dat Feyenoord tenslotte de posities niet meer kon dekken en over bluft werd. De counter-kansen die zich volop voordeden werden verkwanseld, in de opbouw ("we kwamen er heel slecht uit, met domme ballen", mopperde Wijn stekers) en in de afwerking (Houtman en Gullit), en onder de groeiende druk volgden bijna als vanzelf de individuele fouten die nog tot de 2-2 leidden. Een kater van jewelste natuurlijk voor Feyenoord, vooral omdat het aanvankelijk allemaal zo ge makkelijk was gegaan. P§V wist zich in de beginfase geen raad met de speelwijze van de Rotter dammers en doolde deemoedig rond door de kletsnatte Kuip. De manier waarop Willy van der Kerkhof in dat wedstrijdpart liep te zwemmen, was illustratief voor de onmacht van zijn ploeg. Van der Kerkhof durfde eigen lijk niet weg bij Jeliazkov, "die toen wel heel erg diep speelde", deed dat volgens opdracht af en toe toch en verwarde niet alleen zichzelf maar ook zijn collega's met die twijfelachtigheid. Feyenoord profiteerde er alert van. Door Valke, die met hulp een graspol de toch al te laat rea gerende Doesburg versloeg en Hoekstra die een snelle aanval van dichtbij afrondde. De Rotter dammers hadden voor de pauze zelfs nog verder uit kunnen lo pen nu ze zoveel vrijheid kregen, maar ook nu dat niet gebeurde (Jeliazkov raakte de paal), leek er weinig aan de hand. Kenmer kend was dat het enige geel voor rust werd voorgehouden aan Thoresen, die Troost met een charge van een doorbraak moest afhouden. Het was even kenmerkend dat de enige gele kaart in de tweede helft naar Michel Valke ging na een opzichtige charge op Wild schut. Zijn derde bekeuring zal de nooit eerder geschorste mid denvelder vermoedelijk op drie, vier wedstrijden komen te staan. Het toonde aan dat de angst om de voorsprong te verspelen snel binnensloop bij de Rotterdam- Jan Poortvliet lift de bal mers. Terecht, want het door trainer Libregts nog eens op de taken gewezen PSV, had de rol len inmiddels brutaal omge draaid, terwijl Feyenoord bleef volharden in de eigen speelwijze. Die leverde nog wel de beste counterkansen op ("en als je die niet benut, win je natuurlijk nooit", kon Fafié stellen), maar brak de ploeg tenslotte toch. Troost en Stafleu boden Thoresen de kans naar 2-1 te snellen, Hoek stra met zijn te korte terugspeel bal en Hiele schonken Poortvliet de gelegenheid het gelijkspel veilig te stellen voor bijna 34.000 verbijsterde kijkers^ De 2-2 hield bij PSV de hoop levend dat het bovenin nog mee kan blijven doen. "Want dit hebben we na rust toch zelf afgedwongen", al dus Libregts. Het gelijkspel leer de Feyenoord dat het nog lang niet zover is als de hoge positie doet vermoeden. "Dit was zeer on-professioneel", morde Fafié. Maar dat was een uitspraak waarmee hij dit keer in eerste in stantie zichzelf veroordeelde. PAUL DE TOMBE UTRECHT - NEC vierde gisteren in de Galgenwaard de 2-2 tegen FC Utrecht als een winstpunt. In feite was het gelijke spel een ver liespunt van de Nijmeegse de gradatiekandidaat. NEC was ze ker winnaar geworden als de ploeg op techniek was blijven spelen, zoals in de eerste helft toen het klasseverschil met een voorsprong van 2-0 maar zwak was uitgedrukt Na de pauze ver loor de Nijmeegse formatie de beheersing. Het spel werd, tij dens het Utrechtse wanhoopsof fensief, meer op benen dan op de bal gencht. Niet zo slim, wel be grijpelijk. Tenslotte staat NEC niet zo vaak voor in een uitwed strijd tegen een ploeg uit de bo venste helft van de ranglijst. NEC, dat aanvankelijk als een kampioenskandidaat combi neerde, ging lopen schoppen. trekken en duwen. Volgens trai ner Van der Meent kwam dat door provocaties van de Utrecht se kant. "Schellekens, onze doel man, werd door Carbo in het ge zicht gespuwd. Advocaat trok Janssen aan zijn haar. Niet één keer, maar voortdurend. Myn ploeg is te jong en onervaren om daar boven te staan en gewoon door te voetballen" Het was echter frappant dat juist de Nijmeegse routiniers (Visser. Wynberg en Janssen) terecht van de nauwgezet en consequent lei dende scheidsrechter Blanke- stein de gele kaart kregen. De jonge arbiter bestrafte de Utrechters Van Tamelen en Ad vocaat ook met geel. De overtredingen van NEC leidden bij de spelhervattingen tot lange Utrechtse trappen naar het straf schopgebied voor Schellekens. Daar ontstonden chaotische si tuaties. Utrecht kon op die ma nier de vele tekortkomingen in het normale veldspel verbloe- BMB De thuisclub had over fortuin niet te klagen De Kruyk kreeg twee keer dicht voor doel een schiet kans. Hy schoot beide keren raak en voorkwam hiermee een fluitconcert by het einde van de wedstryd, zoals by het begin van de rust. De Kruyk. een matig begaafde spe ler maar een onverzettelyke op portunist, was weer eens veel waard voor FC Utrecht. Als voor stopper was hy nergens, als spits steeds op de juiste plaats Op slag van tyd miste De Kruyk nog een derde mogelykhcid by een neerdwarrelende bal Hy bezat te weinig techmek om daar iet* goeds mee te doen PEC Zwolle straft hoogmoed van AZ167 af ALKMAAR - AZ'67 heeft zater dagavond vijf kwartier met zijn hoofd in de wolken gelopen. PEC anderhalf uur met de voe ten stevig op de grond. Dat ver schil in mentaliteit was de stevi ge basis voor de Zwolse overwin ning van 3-0. "Ik heb", vertelde PEC-trainer Cor Brom na afloop, "vaak sport mensen gezien die helemaal leeg het einde van een wedstrijd be reikten. Meestal atleten, zelden voetballers. Dit elftal echter wil wel zijn energie totaal gebruiken en bewijst dat keihard werken de basis van ieder succes is". Waar AZ aan de 6-0 tegen Twente hoogmoed en zelfs voldaanheid had overgehouden, putte de Zwolse groep, zonder de gebles seerde Van Kooten, uit de 5-0 overwinning op Roda JC alleen maar meer wil en een grote por tie zelfvertrouwen. "Van de week merkte ik het al", constateerde Hans Eijkenbroek. wat bitter, "de spelers leefden nog met de wedstrijd van En schede, niet met die van PEC. Zy dachten aan de vorige gewonnen wedstryd, niet aan wat moest ko men. Ze droomden al weer van Europees voetbal, daardoor speelden ze zaterdagavond on volwassen en onevenwichtig" "Ik moet", zei Brom, "mijn groep de komende week weer confron teren met het gegeven dat alleen de volgende wedstryd belangrijk is. En natuurlijk met het feit dat er een stuk of tien ploegen in de eredivisie zijn, die niet meer kun nen dan wij, wanneer we de be reidheid blyven tonen om een fout van een ploeggenoot te her stellen". PEC Zwolle maakte in Alkmaar meer fouten dan AZ. Zeker na het eerste half uur. toen de macht om de Alkmaarders al op eigen helft aan te pakken en aan vallend te spelen wegebde om dat de bal. ondanks alle goede bedoelingen, gewoon niet in de ploeg gehouden kon worden Sommige acties van Kamstra. IJ zerman, Hendnksen en Scheve behoefden dnngend verbetering, de correctoren echter stonden klaar en droegen vaak dezelfde namen als de mistasters, of heet ten Raven (foutloze doelman). Drost (overal aanwezige libero), Visscher of Van der Hengst (met stuk te krijgen middenvelders). De Zwolse verdediging bleef koel, toen de druk na rust groeide, en maakte Talan, Gaasbeek. Tol en Tiktak onzichtbaar. Die achter hoede onderstreepte bovendien het ontbreken van iedere vorm van intelligentie in de statische Alkmaarse aanval Net als de Zwollenaren greep ook AZ verdedigend van tijd tot tyd mis. Jonker. Arntz en Hoven kamp byvoorbeeld. In die geval len was er niemand om te corri geren Daardoor scoorden Van Roon (I8e minuut). Dykstra(72e) en Van der Hengst (B3c) Brom "Fouten maken hoort by voet bal. net als de wil om te proberen de missers van je maat op te van gen. Die was vroeger by PEC al aanwezig, maar om tc winnen heb Je wat geluk nodig De jon gens geloven nu. lykt my. dat je dat geluk kunt afdwingen door er wcrkclyk alles aan te doen".

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 11