5 UT "Dit Groningen was geweldig" Ploeg van Happel buigt voor Werder C Drost kan Twente niet redden Blanker bezorgt Fortuna sombere toekomst Sparta temt Helmond Sport Van der Weyden naar Kuip Claude Papi overleden Roda-trainer Piet de Visser: HSV na 36 wedstrijden verslagen Go Ahead jaagt publiek weg Sport MAANDAG 31 JANUARI 1983 HELMOND (ANP) - Met sterk po- sitie en brutaal aanvalsspel wist Sparta zaterdagavond Hel mond Sport op eigen veld te be dwingen. De Rotterdammers wisten halverwege de tweede helft een 2-0 achterstand onge daan te maken. Een kwartier voor het einde werd de stand van 2-2 bereikt. Door het sterke positiespel van Sparta kon Helmond Sport moeilijker dan gebruikelijk op 'De Braak' de vootbalfantasieên ontplooien. Halverwege de eer ste helft profiteerde de van een blessure herstelde Harry Lubse bekwaam van een fout van Spar- ta-voorstopper Adrie Andries- Sparta liet zich echter door die te genslag niet ontmoedigen en stuurde duidelijk aan op een conditionele slijtageslag. De Rot terdammers hadden daarbij het geluk dat Johan van der Hooft drie gave acties zag afstuiten op doelman Jan Formannoy. Halverwege de tweede helft echter leek Gerrie Dijkstra de strijd de finitief te beslissen toen hij een sublieme pass van Van der Hooft benutte. In dezelfde minuut ech- Louis van Gaal: uitblinker ter scoorde Ronald Lengkeek op een pass van uitblinker Louis van Gaal voor Sparta tegen en nog geen tien minuten later kre gen de Rotterdammers loon naar werken toen Van Gaal vanaf de rand van het strafschopgebied laag inschoot. FC Utrecht-NEC 2-2 (0-2). 15. Heisper 0-1, 28. Wanders 0-2, 61. en 70. De Kruyk 1-2 en 2-2 Scheidsrechter: Blankestein Toe schouwers: 6000. Fc Groningen-Roda JC 4-0 (2-0). 9. Keukens 1-0.31. Ronald Koeman 2-0. 56. Erwin Koeman 3-0. 75. McDonald 4-0. Scheids rechter: Bosman. Toeschouwers: 13 000. Ajax-Haarlem 6-1 (3-0). 2. Kieft 1-0, 8. Olsen 2-0, 41. Van Basten 3—0, 57. Kieft 4—0, 58. Rijkaard 5—0, 77. Bakker 8-0, 79. Keur 6-1. Scheidsrechter: Mulder. Toeschou wers: 10.200. AZ'67-PEC Zwolle 0-3 (0-1). 18. Van Roon 0-1, 72. Dijkstra 0-2, 83. Van der Hengst 0-2. Scheidsrech ter: Draaisma. Toeschouwers: 4400. Helmond Sport-Sparta 2-2 (1-0). 24. Lubse 1-0, 68. Dijkstra 2-0,68. Lengkeek 2-1, 77. Van Gaal Go Ahead Eagles-NAC 0-0. Scheidsrechter: Thomas. Toeschou wers: 3500. Willem II-FC Twente 1-0 (0-0). 61. Van Mierlo 1-0. Scheidsrechter: Corver. Toeschouwers: 5000. EERSTE DIVISIE Heracles-Volendam 0-2 (0-1). 27. Holshuysen 0-1, 68. Kemper Telstar-Heerenveen 3-0 (1-0). 11., 60. en 68 Van Niekerk 1-0, 2-0 en 3-0. Scheidsrechter: Boss. Toe schouwers: 1100. Vltesse-Veendam 4-2 (1-0). 38. Van de Akker 1-0, 47. Van Loon 1-1, 51. en 61. Romeijn 2-1 en 3-1. 70. Gerdsen 4-1 82. Van der Vlag SW-FC Den Haag 1-1 (1-0). 33. Blijksloot 1-0, 78. Dekker 1-1. Scheidsrechter: De Vrieze. Toe schouwers: 1400. De Graafschap-Wageningen 1-2 (1-1). 17. Van der Klift 0-1, 42. Bijl 1—1, 63. Van der Pol 1—2. Scheids rechter: Dolstra. Toeschouwers: 1000. Elndhoven-DS'79 3-3 (0-1). 44. Evers 0-1, 51. Van Hemert 0-2, 62. Evers 0—3, 65. Moniz 1—3, 78. Van Rijsingen 2-3, 89. Van Rijsingen 3-3. Scheidsrechter: De Schepper. Toeschouwers: 2000. 3000. Extra competitie SC Cambuur-FC VW 2-0. Straf schoppen 2-4. 35. Veldmate 1-0, 75. Groote 2-0. Scheidsrechter: Ho- be. Toeschouwers: 2500. TILBURG - Ook de (verdienstelijke) rentree van Epi Drost heeft FC Twente niet kunnen behoeden voor de vierde achtereenvolgende nederlaag. Willem II won slechts met 1-0. Dat was een hard gelag voor de ploeg van trainer Kohn, die in matigheid niets onder deed voor de Tilburgers. De angst om te ver liezen beheerste beide teams volledig. Omdat Willem II noch Twente die patstelling kon doorbreken, werd het voor de vijfdui zend toeschouwers een verloren avond. Met Willem II won niet de beste, maar wel de gelukkigste ploeg. Toine van Mierlo werd na een uur spelen de matchwinner. Voor Martin Vreijsen werd dit tenslotte alle maal teveel. Uit nijd vergreep hij zich kort voor tijd aan Arthur Hooyer, hetgeen hem DromDt od een gele kaart kwam te staan. Blok kiest kwartet oudgedienden BREMEN - Werder Bremen heeft zaterdag een einde gemaakt aan de lange reeks onge slagen competitiewedstrijden van de Westduitse kampioen Hamburger SV. De ploeg van Ernst Happel was 36 wedstrijden ongeslagen. De superserie werd precies een jaar geleden, op 30 januari, ingezet. Werder Bremen zegevierde zaterdag in de noordelijke derby in een met 40.000 toeschouwers uitverkocht stadion met 3—2. Bij rust leidde Bremen al met 2-0. Door deze nederlaag slonk de voorsprong van HSV op Bayern München, dat met 5-3 won bij Fortuna Düsseldorf, tot één enkel punt. Werder nam op een belangrijk mo- met 2—1. Nadat Whitehead de be ment in de wedstrijd een voor sprong van 2—0. Vijf minuten voor rust opende Rudi Vóller de score en enkele seconden voor het rustsignaal verdubbelde Neubarth de voorsprong. Happel gaf HSV wat meer stootkracht door de Deense aanvaller Lars Bastrup in te zetten. De blonde spits scoorde direct na de pauze. De titelverdediger was in het eer ste kwartier van de tweede helft superieur, maar slaagde er niet in gelijk te maken. Bremen scoorde gemakkelijker. Bij een counter in de 66ste minuut passeerde Möhlmann doelman Stein voor de derde keer. Het tweede Ham- burgse doelpunt, van voorstop per Jacobs, deed er twee minu ten voor tyd niets meer toe. In Düsseldorf werd tussen Fortuna en Bayern München eveneens een spectaculaire wedstrijd ge speeld. Bayern kon niet beschik ken over Paul Breitner. Zonder de spelmaker werd toch met 5-3 gewonnen. De overwinning kwam tot stand in een geweldige eindsprint. Bij de stand 3-3 scoorden Dürnberger en Dremmler. ZEIST (ANP) - Ger Blok, de coach van het Nederlandse olympische elftal heeft in zijn selectie voor de oefen wedstrijd van morgenavond in Kcrkrade tegen Roda JC, vier spelers uit de amateur- stische periode overgehou den. Dat viertal bestaat uit de AFC-ers Pim van Dord en Spee, de jonge doelman van Ajax Menzo en verdediger Ronald Steenge van Gronin gen. Helemaal nieuw in de groep is Groninger Theo Keukens. De zestien spelers die Blok heeft aangewezen voor de wedstrijd van morgenavond zijn: Molenaar en Menzo (Ajax), Van Dord en Spee (AFC), Steenge, Jans en Keukens (FC Groningen), Formannoy, Van Tiggelen en Lengkeek (Sparta), Adelaar en Carbo (FC Utrecht), Koevermans en Suvrljn (Fortuna Sit- fard), Strljbosch (Helmond Sport) en Troost (Feye- noord). zoekers in de tiende minuut de tweede helft aan een voor sprong had geholpen, maakte Garth Crooks gelijk. Een kwar tier voor tijd bracht Gibson de Spurs op winst. De favoriet van de bookmakers, Li verpool, bereikten de laatste zes tien door Stoke met 2-0 terug te wijzen. Kenny Dalglish maakte de driehonderdste goal uit zijn loopbaan, de tweede treffer kwam op naam van Ian Rush. België Het topduel i de Belgische voet- FA-cup Met moeite heeft bekerhouder To tenham Hotspur zich geplaatst voor de achtste finales van het toernooi om de FA-cup. Op eigen terrein versloeg de Londense ploeg West Bromwich Albion LEIDEN - Lugdunum-voetballer Henri van der Weyden is door eredivisie-club Feyenoord benaderd voor het spelen van een proefwedstrijd. De Leidse eersteklasser ontving gisteren een brief waarin werd gevraagd medewerking aan de proefwedstrijd van de Leidenaar te verlenen. Het Lugdunum-bestuur heeft geen enkel bezwaar tegen een proefwedstrijd van de negentien jarige Van der Weyden. Wanneer en waar Van der Weyden met de Kuipclub moet aantreden is nog niet bekend. BASTIA (AFP) - Claude Papi, de oud-aanvoerder van de Franse eerste divisie club Bastia, is vrijdag aan de gevolgen van een hersenbloeding op 33-jarige leeftijd overleden. De oud-interna tional, die aan het eind van het seizoen 1982 stopte, zakte tijdens een partij tennis in elkaar en overleed in een ziekenhuis. Papi speelde in de finale van het toernooi om de UEFA-beker tegen PSV en maakte in datzelfde jaar deel uit van het Franse elftal, dat uitkwam in het toernooi om het wereldkampioen schap voetbal in Argentinië. SITTARD (ANP) - Fortuna gaat moeilijke tijden tegemoet. Na de 0—1 nederlaag gistermiddag in 'De Baandert' tegen Excelsior ziet de toekomst er niet zo rooskleurig uit voor de ploeg uit Sittard. Zeker niet als in aanmer king wordt genomen dat de twee volgende klussen (Sparta uit en PSV thuis) niet direct de gemak kelijkste zijn. Excelsior boekte een verdiende en tegelijkertijd een belangrijke overwinning. Door het verlies van Roda en Fortuna is de middenmoot van de eredivisie overbevolkt. Achteraf bleek waarom Fortuna- trainer Frans Körver er vrede mee zou hebben gehad als de voor de zieke Jan Keizer ingeval len arbiter Gerard Geurds de wedstrijd had afgelast. Hij besef te maar al te goed dat zijn tech nisch minder begaafde formatie op de glibberige mat in het na deel zou zijn tegen de lichtvoeti ge Rotterdammers. Vooral het middenveld van Fortuna liet het volledig afweten. Hoewel de Limburgers een vel- doverwicht hadden, faalde het elftal in de afwerking. Talloze voorzetten van Tiny Ruys en Theo van Well werden onbenut gelaten. Excelsior daarentegen was voor het Fortuna-doel veel gevaarlijker. De beste kans was voor voorstopper Graeme Rutjes die in zowel de defensie als in de aanval een hoofdrol voor zich op eiste. Pech had Fortuna-linker- spits Ruys echter toen bij een kopbal het leer via de onderkant van de lat terugsprong in het veld. Slim Na de hervatting stuurde Frans Körver Huub Smeets ten koste van Rolf Augustin het veld in om zodoende meer rendement te ha len uit de voorzetten, die wijzi ging leek effect te sorteren. Ex celsior, uitgekookt en slim spe lend, paste zich echter beter aan de omstandigheden aan. Twintig minuten na rust scoorde Ton Blanker de naar later bleek win nende treffer. Het was opnieuw Rutjes die aan de basis van het doelpunt lag. Ridderhof zag in eerste instantie zijn schot ge keerd door doelman Nico Han sen. De bal kwam echter voor de voeten van Blanker: 0-1. Fortu na bleek niet meer in staat om de gelijkmaker af te dwingen. Wel schoot Chris Dekker 10 minuten voor tijd tegen de kruising. GRONINGEN (GPD) - Het was de omgekeerde wereld in het Groninger Oosterparkstadion. In het begin van het seizoen werd FC Groningen op de Kaalheide door Roda JC nog met 5-1 afgedroogd, maar nu namen de noordelijken op ondubbelzinnige wijze revanche. De Limburgers werd deze keer met 4-0 de oren gewassen en daarmee kwamen ze er zelfs nog genadig af, want met wat meer trefzekerheid hadden de Groningers in de buurt van de dubbele cijfers kunnen komen. Het volledig van slag geraakte Ro da (vorige week gingen de Kerk radenaars al met 5-0 by PEC ten onder) verloor tegen Groningen de slag op het middenveld. Als gevolg van enkele blessures (Ma- rijnissen moest aan de kant blij ven, terwijl Calderwood niet vol uit kon gaan), moest Roda-trai ner Piet de Visser enige noodver banden in het middenrif aan brengen. Het trio Van de Ven- Ehlen-Van Geel kreeg de on dankbare taak om het sterkste onderdeel van de Groninger ploeg, de momenteel als een lier draaiende middenlinie, het leven zuur te maken. Het drietal bleek bij lange na niet opgewassen te gen de gebroeders Koeman en vooral niet tegen het immer zwoegende rasdravertje Keu kens. Inventief Het was aan enkele fraaie reddin gen van Roda-keeper Smits en onfortuinlijke momenten in de Groninger afwerking te danken, dat de 12.500 toeschouwers slechts vier doelpunten kregen te zien. Voortdurend zorgden Keukens en de gebroéders Koe man voor de inventieve openin gen terwijl ook de regelniatig op schuivende centrumverdedigers Hiddink en Waalderbos de Roda- defensie handenvol werk bezorg den. Roda JC werd bijna de volle negentig minuten op eigen helft vastgepind. Bij balbezit werden de Limburgers bijkans tureluurs van de fel jagende Groningers, die op energieke wijze het laai end enthousiaste publiek op de soppige grasmat een wervelende partij voorschotelden. Pas nadat Erwin Koeman in de 56ste minuut 3-0 had gescoord kwamen de Roda-aanvallers voor het eerst oog in oog met Groningen-doelman Tukker. Boere passeerde hem met een kopbal, maar op de doellijn red de Hiddink op het nippertje. Voor die tijd had alleen Eriksen Peter Eastoe (links) en Gary Owen maken namens West Bromwich Albion jacht op de Argentijn Osvaldo Ardiles van Tottenham Hotspur. De Spurs behaalden een zwaarbevochten 2—1 overwinning, zodat de Londena- ren overgaan naar de volgende ronde van het toernooi om de FA-Cup. balcompetitie tussen Anderlecht en Standard Luik is onbeslist geëindigd: 1-1. Standard Luik, dat thuis speelde, leek kansloos toen zeven minu ten na de rust, bij een stand van 0-0, Poell naar de kleedkamers werd gestuurd voor een dubbele boeking. Nog geen minuut later opende Erwin Vandenbergh de score voor Anderlecht. Standard kwam echter toch terug. Taha- mata benutte een strafschop na een overtreding van De Groote. Club Brugge, derde op de ranglijst, kon niet van de halve misstap van de beide topploegen profite ren. De formatie van Georg Kess- ler verloor in een uitwedstrijd van Lokeren: 0—2. Van der Gijp schoot in de eerste minuut van de tweede helft een strafschop in. Nog geen minuut later maak te Van Cauter er 2-0 van. Ant werp kwam door winst met 2-0 bij Cercle Brugge op gelijke hoogte met Club Brugge op de derde plaats. Petursson (ex- Feyenoord) en Fazekas maakten de doelpunten. eens met een afstandschot zijn geluk beproefd. Daarmee zijn al le wapenfeiten van de Limbur gers (behalve een gele kaart voor Boere, die samen met Groninger Mulder op de bon ging bij de moeiteloos leidende Bosman) ook wel opgesomd. De Groninger doelpunten kwamen op naam van Keukens, Erwin en Ronald Koeman en McDonald. Verder misten Jans (driemaal), McDonald (viermaal), Keukens (tweemaal), Broeken (tweemaal), Erwin (tweemaal en Ronald Koe mand (eenmaal) de vereiste slagvaardigheid in een aantal perspectiefrijke situaties. Zelfs Roda-trainer Piet de Visser was na afloop enthousiast over het spel van de noordelijken, want hij zei: „Je mag als trainer misschien niet genieten van het spel van de tegenstander, maar dit Groningen was geweldig. Zelfs met Marijnissen erbij was er geen weerstand tegen dit Gro ningen mogelijk geweest". Roda-doelman Jos Smits duikt vergeefs naar de inzet van Groningen-spits Rob McDonald (uiterst links), maar zijn vrije verdediger Leo Ehlen (4) komt hem op de lijn te hulp. DEVENTER (ANP) - Go Ahead Eagles heeft in de thuiswedstrijd tegen mede-degradatiekanddaat NAC het publiek niet kunnen overtuigen van de wil om in de resterende competitieduels het eredivisieschap voor Deventer te behouden. Reeds een kwartier voor het einde van het uiterst povere duel verlieten de eerste Go Ahead Eagles-suporters diep teleurgesteld de Adelaarshorst. In de tweede helft kregen beide ploegen één kans om te scoren. In de 54ste minuut maakte Go Ahead Eagles' laatste man Woudsma een kapitale fout, Koos Waslander kreeg een vrije kans. Hy schoot tegen doelman Van Engelen op. Twintig minu ten later tikte Henk ten Cate de bal precies op maat naar Fühler, die rakelings naast kopte. Verder dan deze twee acties kwamen de degradatiekandidaten niet. Ze vielen alleen nog in negatieve zin op. Nameljk met de gele kaarten van Voskamp en Schrijver (bei den Go Ahead Eagles) en Was lander (NAC).

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 10