Bomaanslag kost zeker 30 levens Miljoen Ghanezen tussen wal en schip Eritrea: vergeten strijd gaat door Palestijnen ook bij gesprekken SPD-manwaarschuwt tegen nazi-misdaden GM en Chrysler laten personeel terugkomen Geweld laait op in Libanon Kernwapenvrije zóne door VS afgewezen Na plotselinge deportatie Reagan en Mubarak willen: Poolse ondergrondse roept op tot verzet Langste oorlog van Afrika ZATl RDAG 29 JANUARI 1983 Buitenland PAGINA 9 Bij herdenking Hitler-tijdperk BONN - In zijn vermoedelijk laatste officiële optreden als een van de belangrijkste Duitse politici, heeft de 76-ja- rige SPD-fractievoorzitter Herbert Wehner zijn landge noten ervoor gewaarschuwd „de misdadige jaren van het nazi-rijk niet op een onver schillige manier te vergeten of ze zelfs te verdringen". De „grote, oude man" van de sociaal-democratie, zoals Wehner in de Bondsrepu bliek heet, zei op een herden kingsbijeenkomst naar aan leiding van het feit dat het morgen, 30 januari, precies vijftig jaar geleden is dat Adolf Hitier tot rijkskanselier werd benoemd: „Juist deze herdenking dwingt Duitsers vergelijkingen met het verle den te maken om zo nodig ge lijksoortige ontwikkelingen te erkennen en ze tegen te gaan, ze in de kiem te smo ren. Als wij dat doen, kan Bonn zelfs niet in de nabij heid van Weimar komen. Wij moeten ons met ons verleden bezighouden: ouders, leraren en ook politici moeten ertoe bijdragen dat uit een bedruk kende en belastende histori sche ervaring een voortdu rende consequentie wordt getrokken. Zoiets mag nooit meer gebeuren". BB van smaad vrijgesproken DRAGUIGAN - De voormalige Franse filmactrice Brigitte Bardot is vrijgesproken van de beschuldiging van beledi ging, tegen haar ingebracht door een vrouw die zij "loe der" had genoemd omdat zij een kat zou hebben gedood. De eiseres, bloemiste Odette Gi- raud, had gezegd dat het haar zoon was geweest die de kat met de handgreep van een hamer had doodgeslagen omdat het dier opgewonden was geraakt bij de aanblik van een grote hond. De rechtbank was van mening dat Brigitte Bardot oprecht in haar verontwaardiging en walging was geweest en in het algemeen belang had ge handeld. DETROIT (TJPD - De Amerikaanse autofabrieken General Mo tors (GM) en Chrysler hebben laten weten dat zij een deel van hun personeel dat in de loop van vorig jaar naar huis is gestuurd zullen laten terugkomen omdat zij verwachten dat de autover koop zal aantrekken. GM, de grootste autofabriek in de VS, wil binnen drie maanden 21.400 van de 168.000 personeelsleden die op het ogenblik ge dwongen thuis zitten weer laten werken en Chrysler roept onge veer 1500 man terug. In de auto-industrie verwacht men dat ook Ford weer meer mensen zal laten werken teneinde de voorraden aan te vullen nu het ernaar uitziet dat er weer meer auto's zullen worden verkocht. Bij Volkswagen of America ziet het er slechter uit. De Amerikaan se VW zal volgende week 2750 man van de vestiging in Westmo reland niet nodig hebben. Deze week hoefden 1650 man niet op het werk te verschijnen. In het algemeen ziet het er voor de Amerikaanse auto-industrie wat beter uit. Tot nu toe dit jaar heeft de autoproduktie 411.299 stuks bedragen, ruim 46 procent meer dan in dezelfde periode van vorig jaar. BEIROET (UPI) - Zeker 30 guerrillastrijders zijn omgekomen toen gisteren in het oosten van Libanon een autobom ontplofte waardoor een gebouw van drie verdiepingen werd vernield. Het gebouw werd gebruikt door de Palestijnse bevrijdingsorganisatie (PLO). De ontploffing had plaats in de buurt van Shtaura, een stad 50 kilometer ten oosten van Bei roet in het westelijk deel van de Bekaa-vallei. Volgens radio- Beiroet gaat het zoeken naar slachtoffers nog door. Het „front voor de bevrijding van Libanon van buitenlanders" heeft zich in telefoontjes met persbureaus voor de aanslag verantwoordelijk gesteld. Staking bij waterleiding duurt voort LONDEN - De 29.000 stakende werknemers bij de Britse water leidingbedrijven hebben giste ren met overgrote meerderheid het jongste loonaanbod dat hen is gedaan, verworpen. De sta king, die Engeland voor steeds grotere problemen stelt, zal zon dagnacht de tweede week in gaan. De bonden legden maandag een hen door de werkgevers gedaan 'laatste' bod van 7,3 procent sala risverhoging over een periode van 16 maanden naast zich neer. Naar gisteren is komen vast te staan, wordt dit bondsbeleid door de werknemers in overwel digende meerderheid gesteund. De stakers willen dat onverkort wordt vastgehouden aan de loon eis van 15 procent op jaarbasis, waarmee het arbeidsconflict werd ingegaan. Regering in India gewijzigd NEW DELHI - Alle 54 ministers en staatssecretarissen in het ka binet van India zijn gisteren op last van premier Indira Gandhi afgetreden, waardoor de weg is gebaand voor een ingrijpende reorganisatie van de regering in het zog van een massale motie van wantrouwen van 70 miljoen kiezers tegen haar partij. De naar schatting 150 kilogram zware bom was verborgen in een auto, die in een parkeergarage onder het gebouw was gestald. De ontploffing veroorzaakte een reeks andere explosies in het kel dergewelf, dat tevens dienst deed als munitiedepot. Het Falangistische radiostation „de stem van Libanon", dat uit gesproken tegenstander is van de aanwezigheid van Palestijnen in Libanon, meldde dat de bene denverdieping van het gebouw vol lag met munitie en wapens. Door het ontploffen van de auto bom brak brand uit in de bene denverdieping, waarna zich een grote tweede explosie voordeed die het hele gebouw in een ruïne veranderde. Meer geweld Ook op ander plaatsen in Libanon laaide het geweld op. In een ge bouw in West-Beiroet deed zich een lichte bomontploffing voor, terwijl in de bergen ten oosten van de hoofdstad weer is gevoch ten. Volgens de radio van de Fa- langisten, die nauwe banden hebben met de Israëlische troe pen die nog in Libanon staan, hebben gewapende Islamitische druzen een Israëlische patrouille bestookt bij Sofar, 18 km van Beiroet aan de snelweg Beiroet- Damascus. De Israëliërs, onder wie geen gewonden zouden zijn gevallen, namen vijf van de aan vallers gevangen, aldus het ra diostation. In de loop van de middag kwamen in het door christenen bewoonde dorp Beit Meri vier granaten neer die afgevuurd waren vanuit dorpen in de buurt waar Druzen wonen. Bij het uitgaan van de bioscopen in het winkelcentrum Hamra van Beiroet is gisteravond een zware bom ontploft. Volgens ooggetui gen zijn minstens vijf mensen ge wond geraakt. BERLIJN Kusjes, kaas en kaasmeisjes voor Carstens president van de Westduitse Bondsrepubliek. Karl Carstens bezocht gisteren de grootste Duitse Agrarische Tentoonstelling Grünen Woche en bracht allereerst een bezoek aan de Nederlandse stands. De Nederlanders kunnen best wat steun gebruiken, want de export van landbouwprodukten is minder snel gestegen dan was verwacht. WASHINGTON (AP) - De Ver- enigde Staten hebben een Rus sisch voorstel om te komen tot een kernwapenvrije zóne in Mid den-Europa van de hand gewe zen met het argument, dat een dergelijk idee "niet realistisch is" en "geen bijdrage vormt aan de veiligheid en stabiliteit in Eu ropa". Woordvoerder Hughes van het mi nisterie van buitenlandse zaken liet weten, dat "zo'n voorstel al leen maar de aandacht afleidt van de ernstige pogingen die we in Genève en Wenen aan het on dernemen zijn om tot een drasti sche beperking te komen van de conventionele en nucleaire be wapening in Europa". Donderdag stelde de Sovjet-Unie voor in Midden-Europa een 500 kilometer brede zone te creëren, waar geen tactische kernwapens zouden mogen worden opge steld. De voorgestelde zóne om vat grote delen van West- en Oost-Duitsland en Tsjechoslowa- kye. De woordvoerder zei, dat zijn rege ring van mening is, dat het instel len van kernwapenvrije zónes in andere gebieden, zoals Latijns- Amerika, wel een bijdrage kan leveren aan vrede en veiligheid. Washington vindt, dat kernwa penvrije zones pas dan zin heb ben, wanner de "bestaande vei ligheidssituatie in het betrokken gebied dat toelaat". Billy Fury overleden LONDEN (AP) - De Britse popzanger Billy Fury is giste ren in Londen aan de gevol gen van een hartaanval overleden. Fury, die meer dan 20 jaar geleden zijn grootste successen boekte, werd 42 jaar oud. Ronnie Wycherley verscheen op 19-jarige leeftijd onder de naam Billy Fury voor het eerst in de Britse hitparade met het nummer "Halfway to Paradise". CAIRO (UPI) - Egypte en de Ver enigde Staten zijn het eens over de noodzaak Jordanië en de Pa lestijnen bij vredesbesprekingen in het Midden-Oosten te betrek ken, als de terugtrekking van buitenlandse troepen uit Liba non eenmaal is voltooid. Dit heeft de Egyptische minister van buitenlandse zaken, Kamal Has san Ali, gisteren verklaard in een interview met de Egyptische te levisie dat in Washington was op genomen. Hassan Ali, die president Mubarak momenteel vergezelt op zijn reis in de Verenigde Staten, verklaar de dat er ook overeenstemming is over het belang van het bewa ren van de onafhankelijkheid en soevereiniteit van Libanon en van de "factor tijd". Ingaand op Mubaraks bespreking met de Amerikaanse president, Ronald Reagan, zei Hassan Ali: "Ze wa ren het eens over de noodzaak van samenwerking tussen Jorda nië en de Palestijnen opdat zij een gezamenlijke delegatie kun nen vormen om deel te nemen aan vredesonderhandelingen met Israël, Egypte en de VS". Ali had het niet over de identiteit van "de Palestijnen", maar be doelde naar wordt aangenomen inwoners van de bezette westelij ke Jordaanoever en de Gaza- strook. De pers in Egypte heeft gemeld dat de Palestijnse bevrij dingsorganisatie bereid is deel te nemen aan de gezamenlijke af vaardiging met Jordanië, voor opgesteld dat de Palestijnse le den duidelijk PLO-vertegen- woordigers zijn. De VS verbie den deelneming van de PLO zo lang deze organisatie Israëls recht op een bestaan niet erkent. "De presidenten meenden ook dat de factor tijd zeer belangrijk is omdat elke dag nieuwe joodse nederzettingen worden gebouwd (in de bezette gebieden) en het demografische karakter van het land verandert", aldus Ali. GENÈVE (AP/DPA) - Het Ghane- se Rode Kruis heeft de liga van Rode-Kruisverenigingen in Ge nève dringend om hulp ge vraagd. Een woordvoerder van de liga zei dat het aantal vluchte lingen sinds maandag is opgelo pen van 2.500 tot 18.000. Deze mensen zijn voorlopig onderge bracht in een kamp bij de hoofd stad Accra. Ze zijn „verwaar loosd, ziek en hongerig". Behal ve voedsel heeft het Ghanese Ro de Kruis ook gevraagd om 40.000 dekens, 1.000 tenten en 10.000 emmers, alsmede blikvoedsel. De Ghanese leider luitenant Jerry Rawlings heeft zyn volk gisteren opgeroepen zich niet te verzetten tegen de komst van ongeveer een miljoen Ghanezen. Rawlings riep de stamhoofden in zijn land op land beschikbaar te stellen aan de Ghanezen die uit Nigeria worden gegooid. "Dat gebaar zal hen in staat stellen hun bijdrage te leveren aan de ontwikkeling van het land," al dus Rawlings die 13 maanden ge leden door een staatsgreep aan de macht kwam. De miljoen Ghanezen in Nigeria zijn de zwaarst getroffen groep van de twee miljoen in dat land verblijvende illegale buitenlan ders. Zij kregen ruim een week geleden opdracht het land voor 31 januari te verlaten. Het plotselinge deportatiebevel heeft hen extra kwetsbaar ge maakt voor afpersing en bero ving en voor de sluimerende ge voelens van vreemdelingenhaat in Nigeria, dat als gevolg van de instortende oliemarkt een ernsti ge economische crisis door maakt. Terwijl staatsburgers van acht an dere Afrikaanse landen door de grensposten worden doorgela ten, worden Ghanezen tegenge houden omdat Ghana de grenzen met zijn buurlanden nog niet heeft heropend. De grenzen wer den op 21 september gesloten om een eind te maken aan de uit gebreide smokkelpraktijken. Ghana heeft Togo ervan beschul digd huurlingen naar Ghana te sturen om de regering van Raw lings omver te werpen. Togo ont kent die beschuldiging. WARSCHAU (AP) - De ondergrondse leiders van de verboden onafhan kelijke vakbond Solidariteit hebben de arbeiders opgeroepen zich voor te bereiden op een landelijke, algemene staking. Een datum voor die staking werd niet genoemd. Verder vroegen zij de arbeiders voort te gaan met het boycotten van de nieuwe staatsvakbonden Gisteren werd een 8 pagina's tellend pamflet van het "tijdelijk coördine rend comité" van Solidariteit overhandigd aan westerse journalisten. In het pamflet werd aan internationale organisaties zoals het Rode Kruis en Amnesty International gevraagd waarnemers te sturen voor het proces tegen zeven leiders van Solidariteit die beschuldigd zyn van opruiing Door de bevolking op te roepen zich voor te bereiden op een algemene staking en nog geen datum vast te stellen, lijkt Solidariteit te willen peilen hoeveel steun er voor een dergelijke actie zou zijn. Verder werden de arbeiders in het pamflet opgeroepen de officiële staats vakbonden te boycotten, protestacties te organiseren, overwerk te wei geren en zich te verzetten tegen "foutieve economische beslissingen" van de autoriteiten. In eerder pamfletten heeft Solidariteit toegegeven dat de staking waartoe voor 10 november was opgeroepen was mislukt. Eind november be sloot Solidariteit de voorgenomen acties voor de maand december te schrappen, omdat nog maar weinig mensen bereid bleken te zijn de straat op te gaan uit angst voor gewelddadig optreden van de politic "Het moment komt waarop het stakingswapen weer een realistische vorm van strijd wordt. Op dat moment zal het besluit om geweld te gebruiken tegen stakende arbeiders een groot gevaar opleveren voor de overlevingskansen van de dictatuur," aldus het pamflet. In de Ethiopische kustprovin cie Eritrea woedt sinds het begin van de jaren '60 een oorlog. De plaatselijke bevol king strijdt tegen de over heersing door de regering in de hoofdstad Addis Abeba. De Entrese onafhankelijk heidsstrijd kent echter al een lange historie. In 1890 ver schijnt voor het eerst de naam Eritrea op de politieke landkaart als Italië een gelijk namige kolonie aan de Rode Zee vestigt. Ethiopië spreekt van een Italiaanse uitholling van haar rijk. De Eritreérs daarentegen noemen de Ita liaanse aanwezigheid een vervanging van 3000 jaar Ethiopische overheersing. Na de Tweede Wereldoorlog komt de kolonie onder Brits mandaat, en in 1952 spreken de Verenigde Naties zich uit voor een federatie van Eritrea met Ethiopië. Door politiek steekspel van de toenmalige keizer Haile Selassie wordt de federatie geëlimineerd. Eritrea is als veertiende pro vincie bij Ethiopië ingelijfd. Vanaf deze tijd voeren de be woners een gewapende strijd. Eerst georganiseerd door de Entrean Liberation Front (ELF). Rond 1970 staat deze beweging haar leidende positie af aan het Eritrean People Liberation Front (EPLF). Het EPLF moet het rooien zon der ruggesteun van een grote mogendheid. De strategische ligging maakt Ethiopië be langrijk voor de supermach ten. De Verenigde Staten zijn een trouwe bondgenoot van keizer Selassie. In 1978 ligt de Eritrese eind overwinning binnen handbe reik. Alleen de hoofdstad As mara en de havenplaats Mas- sawa zijn nog Ethiopisch be zit. Het marxistische regime van de opvolger van Haile Se lassie, Mengistu, zoekt en vindt steun bij de Sowjet- Unie. Een enorme luchtbrug bevoorraadt de Ethiopische militairen. Russische en Cu baanse adviseurs vijzelen de strategische kennis op. Het EPLF wordt teruggeslagen tot de noordelijke woeste ge bieden Sahel en Barka. De leidende bevolkingsgroep van Ethiopië, de Amharic, heeft de handen vol aan af scheidingsbewegingen. In de provincie naast Eritrea, Ti- gray, woedt een jarenlange strijd, gevoerd door het Ti- gray People Liberation Front. In West-Ethiopiè ont wikkelt het Oromo Libera tion Front zich tot een ge ducht voorstander van auto nomie. In het zuidwesten ten slotte, in de Ogaden, vecht het West Somali Liberation Front. door Arnold Karskens Over een spoedige ning maken de Eritreérs zich geen illusie. Maar, niemand zit bij de pakken neer. Het bevryde gebied kent een op merkelijk hoge organisatie graad. Compleet uitgeruste garages zijn in vol bedrijf on der het bladerdek van bo men. De verspreid liggende mensenconcentraties be schikken allemaal over gene ratoren voor de elektriciteit. Pompen zuigen het water op uit de grond. Groentetuinen leveren een groot deel van het dagelijks voedsel. „In ei gen behoefte voorzien is de zekere weg naar de overwin ning", hoor ik overal tijdens de rondreis in een op Ethio pië buitgemaakte jeep. Als opmerkelijk staaltje wijst men op de wekelijkse uitgave van het nieuwsbulletin in een oplage van 7000 stuks. Stu dieboeken verschijnen in de eigen taal en zijn gedrukt op nieuwe offset-machines. De medische zorg kent een uit zonderlijk hoog peiL Dit be aamt een Noorse specialist in Eritrea, vier maanden daar voor nog werkzaam in Liba non. „Eigenlijk zit ik op de verkeerde plaats. Als anaes- thesist kan ik hier weinig kennis overdragen De opera tiezusters halen Europees ni- Over de mobilisatie en het en thousiasme maakt niemand zich ongerust in Eritrea Al leen de buitenwereld wil het niet zien. „In de media wor den we doodgezwegen", zegt een sombere Germain van het inforatiedepartement. „Het is de langste oorlog van Afrika, maar ook de onbe kendste. Tot 1978 kregen we hulp van het Oostblok. Toen echter de marxist Mengistu in Addis Abeba de macht greep, vertrok de steun. Wij bleven zonder iets achter. Het Westen neemt een twee slachtige houding aan. Het protesteert enerzijds tegen de Russische en Cubaanse aan wezigheid. Anderzijds geeft men veel financiële steun aan Ethiopië. Het Westen wacht op de tijd dat Mengistu en Rusland zijn uitgerangeerd. Dan is het stuivertje wisse len. Het grote Ethiopië biedt meer perspectief dan Eritrea. Een kleine onafhankelijke staat aan de strategische Ro de Zee betekent politieke on zekerheid voor de super machten". De Ethiopische legerleiding ronselt soldaten voor Eritrea in vergelegen provincies. De krijgsgevangene Tadese Zeru komt uit het zuiden, uit de Ogaden-woestijn. De 19-jari- ge infanterist herstelt van een buikwond, opgelopen bij een aanval op het front. „In dienst werd mij verteld over de noodzaak van de strijd. De leiding zei dat het EPLF fa natieke Arabieren waren. Toen mijn kameraden me ge wond achterlieten, zag ik de dood voor ogen. De guerril la's hebben mijn leven ge red". Het moreel van de Ehtiopische troepen is laag, volgens Tade se Zeru. „De rantsoenen zijn zeer sober. Soms komt er da gen geen voedsel. Met veel soldaten kon ik door de ver schillende talen niet spreken. Eenmaal genezen, blijf ik hier. Ik ben bang voor de vol gende kogel". Het verhaal van Tadese Zeru over de onvrede binnen de Ethiopische strijdkrachten wordt bevestigd. Begin ja nuari heeft de Soedanese re gering duizend gedeserteer de Ethiopische soldaten als vluchteling erkend. De bevrijdingsbeweging EPLF controleert een derde van het 119 000 vierkante kilometer tellende Eritrea. Vragend naar de eindzege, antwoor den de guernlleros: „Onze strijd vindt niet alleen plaats aan het front, ook daarach ter". Opmerkelijke overwi ningen zyn er geboekt. Aan scholing wordt hoge priori teit gegeven. De verloren uurtjes besteedt men aan les sen lezen, schrijven en reke nen, vaak primitief gehouden in de schaduw van een boom. Elke strijder spreekt een handjevol Engels. Eritrea kent zowel moslims als christenen. Het vredige sa- menlevmgsbestaan van bei de religies bewijst het brede draagvlak van het EPLF. „Bu de oude bevrijdingsbewe ging ELF was het altijd raak", memoreert een onder wijzer. „Bereiding van vlees kent strikte regels. Een mos lim zal geen vlees eten als een christen het heeft bereid en vice versa. Veel voedsel had den we met in die Ujd. des te meer onenigheid Vroeger, als groepen christenen en moslims tegelijk een loslo pende geit zagen, zette ieder een het op een rennen, met het mes in de hand". Tactisch optreden van het EPLF verminderde de span ning tussen beide partijen In plaats van vrijdag of zondag werd. als compromis, woens dag de vrije dag. Gemengde huwelijken komen nu gere geld voor. „De kracht van een volk zit in de eendracht, de samenwerking tussen men sen en religiesdoceert de onderwijzer.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9