c Huis schilderen niet aftrekbaar Rimpels in vijver van CDA en VVD? Leraar maakte van woning munitiedepot Orkestplan wekt boze reacties WD krijgt haar zin niet Bakker-concern: 175 miljoen verplichtingen ARELIDjVQjJCtr lilTGETLü- 0t12EE:;:- - ■70 Nauwelijks hinder door acties van bewaarders Huyser chef defensiestaf BAAS OVER EIGEN BEURS, MET EEN VAKANTIE- OP-MAAT VrijUit *S* \fokantie\ferblijven Minder pijn bij opeten eigen huis ZATERDAG 29 JANUARI 1983 Binnenland DEN HAAG (GPD) - De gemeentepolitie van Den Haag heeft gisterochtend in een woning een aanzienlijke hoeveelheid muni tie gevonden, die daar op een levensgevaarlijke manier lag opge slagen. Verder werden negen vuurwapens van een bijzonder zwaar kaliber aangetroffen. De bewoner van de woning, een 49- jarige leraar, is aangehouden. De politie vermoedt dat de Hagenaar zich illegaal bezig hield met het repareren van de vuurwapens en het vervaardigen en herla den van de munitie. De man oefent naast zijn leraarschap het zeer specialistische beroep van springmeester uit, wat inhoudt dat hij schoorsteenpijpen en delen van gebouwen voor de sloop opblaast. De politie kwam het gevaarlijke spul op het spoor, nadat de leraar op verzoek van een naburig korps voor een ander delict was opepakt. In beslag genomen werd onder meer: ontstekingen, kneedbommen, siervuurwerk, 10.000 patronen, de seinpistolen, een colt .45, een revolver .32 en diverse onderdelen van vuurwa pens, waaronder een loop van een .50 mitrailleur. De herkomst van het wapentuig is nog onbekend. DEN HAAG (GPD) - De plannen die minister Brinkman (welzijn, volksgezondheid en cultuur) in petto heeft voor de orkesten zijn nog sterker dan voorheen geba seerd op willekeur en overwegin gen van politieke haalbaarheid. Dat zegt de Kunstenbond FNV in een reactie op de brief van Brinkman over de herstructure ring van het orkestenbestel, die hij bij de Tweede Kamer heeft bezorgd. Volgens de Kunstenbond is er in de nieuwe plannen van Brink man nog steeds geen sprake van een totaal orkestenbeleid, laat staan van een integraal muziek beleid. De plannen van de minis ter betekenen nog steeds een groot verlies aan arbeidsplaatsen in de orkesten. Drs. M. Beinema, Tweede-Kamer lid van het CDA en lid van de vaste commissie voor welzijn en cultuur, is met de nieuwe plan nen van Brinkman minder onge lukkig dan met het voorstel van tien dagen geleden, „Ik ben blij met de extra steun voor het Frysk Orkest en het Limburgs Symfonie Orkest, maar blijf op het standpunt dat het ene orkest niet boven het andere bevoor deeld mag worden. Dus ook steun voor de bedreigde symfo nie-orkesten van Utrecht en Noord-Holland", aldus Beinema. Het WD-Tweede-Kamerlid A. J. Evenhuis, eveens lid van de com missie voor welzijn en cultuur, vindt het een vrij harde brief. „Er is nog steeds weinig ruimte ge schapen in vergelijking tot de vo rige brief van Brinkman". De thans bestaande regionale orkes ten zouden moeten worden ge handhaafd, aldus Evenhuis, die het geit* dat daarvoor nodig is, bij de omroeporkesten vandaan wil halen. De reactie van directeur G. Bronc- kers van het LSO (Limburgs Symfonie Orkest) is zeer gema tigd, aangezien op dit moment niet duidelijk is hoe de subsidie naar de samenstelling van het or kest vertaald moet worden. „Ik geloof toch dat het voortbestaan van het LSO ernstig in gevaar is. Met dat weinige geld dat er voor het LSO uitgetrokken wordt, is het nauwelijks mogelijk om een zinvolle professionele muziek- voorziening overeind te hou den." Commissaris van de Koningin in Friesland, Hans Wiegel, noemt de 1,25 miljoen steun voor „zijn" Frysk Orkest een stap in de goe de richting. „Maar het is nog slechts een eerste stap, waar we het nog niet mee kunnen red den". DEN HAAG (GPD) - Het kabinet is voorlopig niet van plan ook het schilderwerk aan de eigen woning aftrekbaar te maken voor de belastingen. Wel wordt tijdelijk tot 1 januari 1986 het zogenaamde groot-onderhoud aan de eigen woning weer aftrekbaar. Ook wordt het huurwaardeforfait verhoogd. Dat is de huur die een woning zou opbrengen en waarvoor de eigenaar van de woning extra wordt belast. De WD-Tweede-Kamerfractie heeft de laatste weken geëist dat ook het schilderwerk aftrekbaar zou worden. WD-leider Nijpels zei eerder deze week zelfs dat er maar beter helemaal geen aftrek- regeling kon komen, wanneer het schilderwerk daarbuiten zou blijven. Het kabinet is op die eisen niet in gegaan. Premier Lubbers het gis teren echter blijken zich niet tot het uiterste te zullen verzetten te gen een aftrekpost voor schilder werk. Maar hij zei eerst het over leg in de Tweede Kamer te willen afwachten. Volgens Lubbers zal een wijziging van de aftrekregeling slechts mo gelijk kunnen zijn, wanneer dat geen extra geld kost. Dat bete kent dat de WD zelf zal moeten aangeven waar dat geld vandaan moet komen. Voor een verrui ming zonder meer is geen geld, aldus Lubbers. Het kabinet betaalt de aftrekrege ling voor groot-onderhoud - die de schatkist f 150 miljoen kost - ten dele uit een verhoging van het huurwaardeforfait met 0,2 procent (van 1,3 naar 1,5 pro cent). Zweepslag Het opnieuw invoeren van de af trek voor groot-onderhoud is be doeld om „een zweepslageffect" te krijgen voor de werkgelegen heid in de bouw. Een verdere verhoging van het huurwaarde forfait zou dat effect weer teniet kunnen doen, meent het kabinet. Overigens wordt schilderwerk wel aftrekbaar voorzover het deel uitmaakt van het overige groot- onderhoud. Aftrekbaar wordt nu onderhoud dat echt nodig is om het voortbestaan van de woning niet in gevaar te brengen. Daar onder vallen werkzaamheden te gen verzakking of verrotting, aan het elektrisch circuit, de riole ring, de kozijnen en het dak. Ook warmte-isolatie - voor zover in samenhang met het onderhoud - wordt aftrekbaar. De kosten worden aftrekbaar voor zover zij meer bedragen dan 2,5 maal het verhoogde netto-huur waardeforfait met een minimum van f 2000 en een maximum van f20.000. Het groot-onderhoud moet worden uitgevoerd en be taald vóór 1 januari 1986. De op dracht mag niet voor 1 januari HILLEGOM-AMSTELVEEN (GPD) - De heer J. H. Bakker, topman van het Bakker-concern in Hillegom (bloembollenhandel, bouwbedrijven en beleggingen), is in de maand december voor een bedrag van 175 miljoen gul den verplichtingen aangegaan. Dat is het resultaat van een in ventarisatie die de afgelopen we ken is uitgevoerd door een zoge heten begeleidingsgroep die Bakker junior terzijde staat. Fi- nancieel-economische experts en juristen hebben zich in die SCHIPHOL (GPD) - Tweede- Kamerleden van PvdA, CDA en WD vinden dat niet de luchtha ven Schiphol de kosten moet be talen van het 'draaien' van de vierde landingsbaan of de bouw van een vijfde, maar het rijk. Zij verklaarden dit na een werkbezoek aan de luchthaven Schiphol. Minister Smit-Kroes stelt zich op het standpunt dat deze kosten, die nu op 225 miljoen gulden worden geschat, door de lucht haven betaald moeten worden. De ingreep is nodig om de ge luidshinder in de noordelijke Haarlemmermeer en vooral Zwanenburg te verminderen. tijd gebogen over de spectaculai re reeks aankopen, waaronder het Haagse Babylon-complex, die Bakker sr. heeft gedaan. Zoals bekend is Bakker senior sinds eind verleden jaar opgeno men in het psychiatrisch zieken huis Vogelenzang te Benne- broek. Een week geleden werd mevrouw mr. Verscheure aange wezen als provisioneel bewind voerder en dat houdt in dat zij nu voor Bakker privé optreedt als het gaat om nieuwe verplichtin gen. Wat oude overeenkomsten betreft moeten zakelijke part ners zich tot haar wenden indien men bijvoorbeeld nakoming van contracten verlangt. De werk zaamheden van de Bakker-be drijven kunnen voortgaan zon der dat de juriste daarvoor om toestemming hoeft te worden ge vraagd. Zij zal binnenkort een gesprek hebben met de advocaat van de Walcherense Aannemingsmaat schappij. Deze kondigde verle den week aan via een kort geding op 4 februari nakoming van een contract te willen afdwingen. Daarbij gaat het om een kantoor pand te Rotterdam ter waarde van 2,4 miljoen gulden. Of die procedure wordt doorgezet, is op dit moment nog een onzeker. van dit jaar zijn verstrekt. De be trokken woning moet tenminste een jaar door de aanvrager als hoofdwoning zijn bewoond. Belastingverhoging De verhoging van de loon- en in komstenbelasting per 1 april van dit jaar zal voor de laagste inko mens geen gevolgen hebben. Wie f 30.000 verdient, gaat er dit jaar 73 gulden op achteruit, bij f 60.000 is dat f293 gulden en wie f80.000 verdient levert 489 gul den in. Mensen met een belast baar inkomen van f 120.000 gaan dit jaar nog 988 gulden meer be lasting betalen. Het kabinet heeft gisteren de nieu we belastingtabellen goedge keurd. Tot deze verhoging was al in december besloten in het ka der van het inkomensbeleid voor 1983. De verhoging was mede no dig om te bereiken dat de hogere inkomens meer zouden gaan in leveren dan in de Miljoenennota was vastgesteld. De belastingverhoging levert de schatkist dit jaar nog f 475 mil joen op. Dat geld wordt verder gebruikt om de inkomenspositie van de laagste inkomens te ver beteren. Bejaardenaftrek Het kabinet heeft verder het al eer der aangekondigde wetsontwerp vastgesteld waarin de afschaf fing van de bejaarden- en ar beidsongeschiktheidsaftrek in de loon- en inkomstenbelasting wordt geregeld. In plaats daar van mogen bejaarden- en ar beidsongeschikten een vast be drag (respectievelijk f606 en f 424) als buitengewone last af trekken. ótw^j Inde sportzaal van de Scheveningse gevangenis werd gistermiddag e protestvergadering gehouden waaraan ook werd deelgenomen door per soneel van straf- en aanverwante gestichten. DEN HAAG (ANP) - De stipt heidsacties die gevangenbewaar ders donderdag en gisteren heb ben gehouden tegen de door staatssecretaris Korte-Van He mel (justitie) aangekondigde be zuinigingen op het gevangenis wezen, zijn ordelijk verlopen. De gedetineerden, die de acties on dersteunen, zijn er niet de dupe van geworden. Dit hebben woordvoerders van de gezamenlijke bonden gisteren na afloop van de acties laten weten. Gisteren zijn er acties gevoerd in de huizen van bewaring in Rot terdam, Veenhuizen, Schevenin- gen en Amsterdam en bij de Al gemene Reclasseringsvereniging in Den Bosch. Volgens woord voerder Van Keulen van de Ab- va/Kabo was de actiebereidheid bij de bewaarders groot. Op een protestbijeenkomst in de rijkswerkinrichting te Veenhui zen kondigde Van Keulen aan dat ook al weet de staatssecre- DEN HAAG (GPD) - Luitenant-ge neraal G. L. J. Huyser (51 jaar) wordt chef van de defensiestaf, de hoogste functie in de krijgs macht. Hij volgt op 1 juli gene raal C. de Jager op, die voorzitter wordt van het militair comité van de NAVO. Huyser is nu com mandant van het eerste leger korps van de landmacht. Met zijn benoeming is hij nu tevens vier- sterren-generaal geworden. Govert L. J. Huyser is ruim dertig jaar officier bij de Koninklijke Landmacht. Hij begon zijn loop baan als tweede luitenant der in fanterie en werkte bij een reeks legeronderdelen. Hij was onder meer commandant van een pant- serinfanterie-bataljon, hoofd van de afdeling plannen van de land machtstaf, commandant van een Generaal Huyser pantser-brigade, van de eerste di visie en sinds april 1981 van het eerste legerkorps. ADVERTENTIE Vakantie-Op-Maat is een uniek systeem van r== Vrij Uit Vakantieverblijven. U zit dan, be- s - houdens een korte periode in het hoog- f seizoen niet meer vast aan boekingen van volle weken. U kunt het aantal da gen dat u bij ons boekt helemaal zelf bepalen. Vanaf 5 nachten tot lang u wilt. En u hebt de keus aankomst- en vertrekdagen lijk de zaterdag, de maandag en de donderdag. U bent dus zo vrij als een vogeltje de lucht. U bepaalt zelf de kosten v vakantie. U kunt op zwcrfvakantie. En u kunt de kecrsdrukte mijden Als dat geen goed nieuws is Vrij Uit! Hoe de vork precies in de steel zit, leest in onze nieuwe zomcrprogramma's. Die liggen voor u klaar bij de volgende adressen: n bij alle ANWB-kantoren, een aantal Shell-stations, bij assurantie-tussenper- j sonen, herkenbaar aan het Vrij Uit- embleem, samenwerkend met Nationale-Ncderlanden, bij de Rabobank, de ABN-banken, de Spaarbanken en de reisbureaus van Toerkoop, Holland International, Perry Spon, Wagons-lits en Vroom Drccsmann. Of bel: A Telefoon: 02968 -1300 Diesel en lpg ook goedkoper bij Shell en zelfstandigen ROTTERDAM (ANP) - SheU zal begin volgende week in navol ging van Esso en BP de prijs van dieselolie verlagen. Vanaf dins dag gaat een liter diesel bij de meeste zelftankpompen van Shell 113,2 tot 114 cent kosten. BK-gas (honderd procent eigen dom van Shell) zal vanaf maan dag evenals Esso 1,4 cent minder voor een liter lpg rekenen. Beide maatschappijen hebben dit gis teren meegedeeld. Ook de Nederlandse Organisatie van Olie- en Kolenhandelaren (NOVOK) stelt haar leden (zelf standige oliehandelaren) voor hun lpg- en dieselprijzen aan te passen. taris de bezuinigingen te beper ken tot 40 miljoen, dus niet de 70 miljoen die in het regeerakkoord is opgenomen - de acties zich zullen verharden, ook na de be grotingsbehandeling. Dinsdag zullen de bewaarders naar Den Haag gaan en de vaste ka mercommissie voor justitie een petitie aanbieden waarin wordt gevraagd de voorgestelde bezui nigingen tegen te houden. Vol gens de bonden betekent een be zuiniging van 40 miljoen een ver lies aan arbeidsplaatsen van 750. Wordt het regeerakkoord uitge voerd, dan verliezen 1250 men sen hun baan. De acties bestonden uit het precies volgens de regels werken, waar door de bewaarders tijd te kort kwamen om al het werk te ver richten. Het gevolg was dat vrij dag vele gedetineerden uit de Bijlmerbajes die voor de recht bank moesten verschijnen, daar te laat aankwamen. In Den Haag en Rotterdam werd gezegd dat er geen hinder ondervonden is van de acties. DEN HAAG (GPD) - Per jaar zul len 16.000 eigen woningbezitters die in de bijstand terecht zijn ge komen en daarom hun eigen huis moeten „opeten", via een krediethypotheek van de ge meentelijke sociale dienst daar van minder pijn hebben. Het ka binet heeft de Tweede Kamer meegedeeld voortaan van het vermogen in een eigen huis voor een gezin de eerste f30.000 ge heel vrij te laten en van het meer dere de helft tot een maximum van f75.000. Hierin is het bedrag van f30.000 begrepen. Het ge heel vrij te laten bedrag voor al leenstaanden is f22.400 en voor hen geldt het maximale vrij te stellen bedrag van f 22 400. Dit jaar zal deze maatregel de over heid 58 miljoen gulden kosten, oplopend tot 344 miljoen in 1990. Tot nu toe geldt dat voor bij standstrekkers met een eigen huis rekening wordt gehouden met een eigen vermogen van f 15.200 en voor een alleenstaan de f7600. Voor deze bedragen behoeft geen krediethypotheek te worden verstrekt. Is de waarde van het huis na aftrek van de bestaande hypotheek ho ger dan die f 15.200 dan kan men bijstand te leen krijgen van de gemeentelijke sociale dienst in de vorm van een krediethypo theek. Krijgt de bijstandgenie- tende later weer een baan, dan zal hij die krediethypotheek moeten alflossen vermeerderd met een rente van 8 procent. De regeringsfracties CDA en WD zijn het eens met deze maatregel. De samenwerking tussen CDA en WD in het kabinet-Lub- bers lijkt na bijna 100 dagen rimpelloos te verlopen. Het „no-nonsense-kabinet" hakt de ene knoop na de andere door. Werd de WD tijdens het kabinet-Van Agt-Wiegel nogal eens door het CDA in de wie len gereden, nu is daarvan geen sprake. VVD-fractieleider Ed Nijpels geeft het kabinet een „tien voor daadkracht". En in het weekblad Vrij Nederland van deze week zegt oud-premier Van Agt dat „Ruud Lubbers en zijn ploeg héél goed, en met grote doortastendheid en lef bezig zijn Bestek '81 maal x uit te voeren". Dat kan niet meer stuk, zou je zeggen. Maar er beginnen wat rimpeltjes op het ogenschijn lijk gladde oppervlak te ko men. Niet verontrustend, maar toch. De afgelopen weken wa ren er tussen de coalitiepart ners op een aantal punten wat wrijvingen. Om de belangrijkste te noemen: CDA en WD waren het on eens over de hulp voor bij standstrekkers die hun eigen huis moeten „opeten", over de aftrekbaarheid van groot on derhoud, over de aanpak van de dubbele inkomens, over de toelating van een Frans tv-pro- gramma tot het Nederlandse kabelnet, over de houding ten opzichte van de PLO en over de maximum-snelheid op de rijkswegen. Scheidslijn Een aantal van deze kwesties is eenvoudig oplosbaar, bij ande re ligt dat moeilijker. In enkele gevallen loopt de scheidslijn door tot in het kabinet, in an dere staat de WD-kamerfrac- tie helemaal alleen. Tot be scheidenheid heeft dat bij de liberalen echter niet geleid. Vooral de aftrekbaarheid van schilderwerk en de Franse tv- zender worden door de VVD door Hans de Bruljn hoog gespeeld. In het laatste geval beschuldigt Nijpels het CDA er zelfs van zich niet aan het regeerakkoord te houden, waarin staat dat niet-commer- ciêle tv-programma's toegela ten moeten worden. Het CDA (minister Brinkman) wil wachten op de voor dit jaar toegezegde Medianota, maar daar wil de WD niets van we ten. Die eist haar gelijk nu, be ducht als zij is voor vertra- gingstaktieken vanuit het CDA. Als het CDA dit tegen houdt, verraadt dat hoe zij te gen het regeerakkoord als ge heel aankijkt, zegt men zelfs bij de WD. Wantrouwen Deze harde woorden tonen aan dat bij de WD, ondanks de daadkracht van Lubbers c.s., een forse dosis wantrouwen ten opzichte van het CDA aan wezig is. De lessen uit de perio de Van Agt-Wiegel zijn nog niet vergeten. Daarbij komt dat Nijpels er grote behoefte aan heeft zich te pro fileren. Wiegel en Van Agt gin gen véél soepeler met elkaar om dan Lubbers en Nijpels. Wiegel toonde meer compro misbereidheid dan Nijpels, die niet aarzelt keiharde eisen op tafel te leggen en voor wie af spraak ook afspraak is. De WD heeft tot nog toe zeker met te klagen. In december joeg het kabinet voor meer dan drie miljard gulden aan ïnko- mensbeperkende maatregelen door het parlement Bij het CDA is men achteraf geschrok ken van de snelheid waarmee dat gebeurde en dringt nu pas door waarmee men allemaal akkoord is gegaan, en wat er nog moet komen. De protesten uit de samenleving tegen de opeenstapeling van inkomens maatregelen zwellen aan, en ook het CDA is daarvoor niet doof. Voorjaarsnota Maar de pijn is nog niet voorbij. Het kabinet zet zich over enke le weken aan het opstellen van de Voorjaarsnota, waarin de tussentijdse balans van 's lands economie wordt opge maakt. De WD wil dat die Voorjaarsnota wordt gebruikt om nog meer van de bezuini gingen in te vullen die in het regeerakkoord zijn afgespro ken. Het CDA kiest echter een wat te rughoudender koers. De chris ten-democraten van Bert de Vries lijken het voorlopig wel letjes te vinden. De Voorjaars nota moet beperkt blijven tot een inventarisatie - daarvoor is ze eigenlijk ook bedoeld. Nieu we bezuinigingen kunnen ook by de Miljoenennota voor 1984 worden ingevuld. Bij de WD leeft de vrees dat het CDA gaat terugkrabbelen en Nijpels is daarom nu al bezig zijn positie te markeren. Hy riep maandag de Voorjaarsno ta uit tot de eerste echte krachtproef voor het kabinet, die vooral een bewijs zal moe ten leveren voor de wil tot sa menwerking tussen CDA en WD. Bezuinigingen De problemen waarvoor het ka binet in de komende twee maanden komt te staan zyn in derdaad groot. In het regeerak koord is voor de hele kabinet- penode afgesproken ten min ste zes miljard gulden te bezui nigingen op de collectieve uit gaven en nog eens zes miljard op de departementale begro tingen. Met name die laatste bezuinigin gen moeten nog voor een be langrijk deel worden ingevuld. Dat zal minder gemakkelijk gaan als de invulling van het „december-pakket". Toen ging het om inkomensmaatregelen, en daar staan de meeste be windsbeden toch wat afstande lijker tegenover. Maar nu zal geknabbeld moeten worden aan de beleidsruimte van elke individuele bewindsman of -vrouw. Traditioneel leveren zulke bezui nigingsronden in het kabinet hevige onderlinge gevechten op tussen de ministers. Elke uitgavenverhoging voor de ene minister, betekent immers dat er minder geld is voor de ande ren. De huidige fraaie eenheid kan dan onder druk komen te staan. 700.000 werklozen Elke cent die vrijkomt zal nodig zijn voor het vullen van gaten. De dalende obepnjs kan ook de aardgasopbrengst voor het rijk doen inzakken. Het aantal werklozen haalt dit jaar de 700.000 en die uitkeringen moeten ook worden betaald. En de inkomensmatiging leidt tot lagere belastinginkomsten. Het financieringstekort over 1982 mag lijken mee te vallen (9,25 procent) voor dit jaar wordt een record-tekort ver wacht. Met de nu al overeenge komen bezuinigingen is hi t probleem dus niet voorbij. Dit voorjaar wordt daarom vooral een test voor de nieuwe minis ter van flnancièn Ruding (CDA). In kabinetskringen wordt nu al opgemerkt dat de wat steile Ruding zich heel anders op stelt dan zijn gemoedelijke voorganger Van der Stee, met wie door individuele ministers altijd wel wat te ritselen vul Ruding daarentegen lykt veel minder tot compromissen be reid. Geen wonder dat de WD Ru ding nog steeds als de zevende WD-minister in het kabinet ziet Nijpels voelt zich daarom sterk genoeg om nóg een paar harde eisen op tafel te leggen. De Voorjaarsnota moet vol gens de WD ruet alleen de be zuinigingen voor 1983 bevat ten, maar ook de meerjarenaf spraken over verdere ombui gingen moeten tot in detail worden vastgelegd En om politieke problemen tc voorkomen wil de WD dat de regeringsfracties zich al op voorhand binden aan wat in de Voorjaarsnota komt te staan. Nijpels wil geen „gedonder" meer (met het CDA dus) na het verschijnen van de Voorjaars nota. omdat anders het gaten- schieten weer begint, zoals on der het kabinet-Van Agt I. Co-premier De kans dat het CDA daaraan ge hoor geeft lijkt genng. In te genstelling tot Nypels (die zich soort co-premier lykt te voe len) en zijn WD'ers voelen CDA'ers er per traditie mets voor zich de handen te laten binden door een regering, zelfs niet als zij die van harte steu- De eerste maanden mogen voor het kabinet dan wel probleem loos verlopen lyken, het (CDA- )leiderschap van premier Lub bers zal daarom de komende tijd pas echt op de proef wor den gesteld.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7