"Ervoor zorgen geld dat er is, binnen te halen" Eerst bezwaren behandelen, dan pas renoveren Dave Berry naar Leiden Valkbrug nu in beide richtingen te berijden In Parkstraat en omgeving Verkrachting meisje: jaar straf geëist Pleidooi VW-directeur: Ijsbaan moet blijven" LWS dienst bij gemeente Evenwichting en stabiel mens Mr. S. Attema nieuwe kantonrechter Leiden Functie Dienst Sociaal Wetenschappelijk Onderzoek: Dave Berry tijdens een eerder bezoek aan Leiden: in het Leids Vrijetijds centrum. LEIDEN - Oude tijden herleven volgende week vrijdag in de Hans Men ken bowling aan de Boshuizerkade, als daar om acht uur Dave Berry optreedt. Berry, inmiddels al een veertiger, vierde triomfen halverwege de jaren zestig met nummers als This strange effect en Now. Dave Berry werd plotseling een superster na een opmerkelijk optreden op het festival van Knokke in 1964. Hij presenteerde zichzelf in een waas van mysterie, in het zwart gekleed en suggestieve armbewegin gen makend. Zijn act sloeg vooral in Nederland aan, maar ook in Enge land zelf werd hij een beroemdheid. Zoals zoveel sterren uit de jaren zestig probeert Dave Berry nu op de golven van nostalgie nog een graantje mee te pikken. Hij wordt vrijdag begeleid door de formatie The Cruisers, die zelf ook nog een paar hitjes had en daarom voor Berry's optreden een eigen concer tje verzorgt. Verder brengt het duo De Leidse Sleutelgaten zijn 'Palen- lied' en warmt disc-jockey Nico Bill het publiek op met muziek uit de jaren zestig. LEIDEN - De bezwaren van de bewonerscommissie complex 2 tegen het plan van woningbouw vereniging De Eendracht voor de renovatie van 124 woningen in de Parkstraat en omgeving zul len eerst worden behandeld voordat daadwerkelijk tot reno vatie wordt overgegaan. Dat zei een woordvoerder van het ministerie van volkshuisvesting gistermiddag tijdens een zitting van de afdeling rechtsspraak van de Raad van State. De woord voerder (een jurist) van het mi nisterie, die namens de minister sprak, zei ook dat er voor bewo ners geen verplichting bestaat om aan renovatie mee te werken. Het bezwaar van de bewonerscom- missif is dat de renovatie veel te duur is. De huren zouden daar door met gemiddeld tweehon derd gulden omhoog gaan. Met behulp van de technisch advi seurs. die de gemeente voor be woners heeft aangesteld, is de commissie bezig een minder in grijpend en goedkoper plan te maken. Het huidige renovatieplan is vol gens de technisch bewonersadvi seurs op geen enkele manier so ber en doelmatig. De verbete- ringskosten liggen ook boven de richtlijnen van de minister en zelfs boven de toegestane bouw kosten van vergelijkbare nieuw bouw, aldus de bewonersadvi seurs in hun rapport. Na de toezegging van het ministe rie, die door woordvoerder Ade- ma van de gemeente werd be aamd, was er voor de advocaat van de bewoners, mr.Sprenger, geen reden meer om vast te hou den aan zijn verzoek aan de Raad van State om het besluit van de minister te schorsen. Hy trok het verzoek in. Overigens op aanra den van de Staatsraad, die naar de beroepsprocedure verwees. Afgelopen woensdag zei de Leidse wethouder Tesselaar dat de of ferte van aannemer Arbouw door een onafhankelyk onderzoeks bureau is nagerekend. Hieruit zou gebleken zyn dat Arbouw de renovatie-kosten vijfduizend gulden per woning lager bere kende dan het onderzoeksbu- De vraag is volgens Tesselaar dus aan bewoners Wil men die huurverhoging van zo'n twee honderd gulden per maand niet, dan zullen er onderdelen uit het plan geschrapt moeten worden. Volgende week wordt hierover met de bewoners gesproken. DEN HAACLEIDEN - De offi cier van justitie by de Haagse rechtbank heeft gisteren tegen twee Leidenaars, verdacht van verkrachting, by verstek een jaar gevangenisstraf geëist. De twee Leidenaars, hadden op 14 september vorig jaar een 14-jang Leids meisje verkracht op het terrein van de Groenoordhallen. Diezelfde avond wisten ze ook een motor te ontvreemden. De advocaten mr. Sprenger en mr. Karstens konden, bij afwezig hcid van hun cli< nt. n, niet ver der op het gebeurde ingaan. De officier restte weinig anders dan te stellen dat de Leidenaars een bijzonder ernstig feit hadden ge pleegd. "In hoeverre het meisje zelf verstandig heeft gehandeld blyft de vraag, maar er zyn gren zen. Die zyn door de heren ruim schoots overschreden. Boven dien hebben ze zich ook op ande re gebieden dan een verkrach ting niet onbetuigd gelaten", al dus de officier van justitie. De rechtbank doet over twee we ken uitspraak. LEIDEN - De Leidse kunstijbaan aan de Vondellaan moet blijven Die hartekreet richt directeur R A. Dekker van de VW voor Rijnland aan het adres van burgemeester en wethouders, die vergevorderde plannen hebben de ijbaan om te bouwen tot sporthal. Dekker noemt de ijshal een bijzondere toeristische en recreatieve attrac tie voor het publiek. Hij wijst er er op. dat het "unieke initiatiefdat destijds ten grondslag lag aan de oprichting zich niet snel zal herhalen. "Een eventueel verdwijnen zal daarom zeer definitief zijn", aldus de VW-directeur. Het voortbestaan van de ijshal staan op de tocht als gevolg van het faillis sement van oprichter Ton Menken. De onderhandelingen v. r h< i voortbestaan tussen de gemeente en de voornaamste schuldeiser (de Westland-Utrecht Hypotheekbank) verkeren momenteel in een beslis send stadium. Cursussen Bij het Leids Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, is de inschrij ving geopend voor een aantal nieuwe cursussen die binnen kort beginnen. Het gaat om gi taar, saxofoon, tekenen en schilderen, dansexpressie, zeef drukken, jazzballet voor gevor derden en mime en clowning. Alle cursussen duren vijftien weken. Voor inlichtingen en in schrijving kan met terecht in het LVC, op werkdagen tussen half tien en vijf uur. Telefoon: 146448 en 146449. Volksschilderen Het Leidse Volkshuis (Apothe- kersdijk 33) houdt een korte cursus volksschilderen voor volwassenen, te beginnen op 8 februari. De cursus wordt op tien dinsdagmiddagen gehou den, van half twee tol half vier. Inlichtingen: 149180, Hilde Jansen. EKCA De korfbalvereniging EKCA uit Arnhem bestaat volgend jaar, op 7 november, 75 jaar. De ju bileumcommissie is op zoek naar oud-leden die geïnteres seerd zijn in de viering van dit jubileum. In Leiden en omge ving uionen diverse oud-leden van EKCA. Zij kunnen contact opnemen met George Bugter, Bergerhof 12. 6871 ZJ Renkum. tel 08373-14244. Homo-vergadering De Leidse Werkgroep Homosek sualiteit houdt maandag avond een plenaire vergade ring. Dat gebeurt in het LWH- pand aan de Caecil tast raat 18: aanvang acht uur LEIDEN - De Leidse Woning Stichting wordt voorlopig een gemeentelijke tak van dienst in afwachting van de fusie van de woningbouwverenigingen. De fusie gaat volgens wethouder T' l.iar (PvdA) van volkshuis vesting minstens één tot twee laar duren "Er zit nogal wat aan vast", aldus de wethouder "De tyd die het kost hangt ook van de woning bouwverenigingen af' LEIDEN - In de stromende regen heeft wethouder Waal (ruimtelijke or dening en verkeer) gisteren de Valkbrug (bij molen De Valk) definitief opengesteld voor verkeer in beide richtingen. Het startsein voor de ingebruikname bestond uit het trekken van het laatste stukje 'witte lijn' over het wegdek met een zogenaamde belij ningsmachine. Die officiële handeling van de wethouder leverde nogal wat problemen op omdat de straat droog moest zijn voor aanbrengen van de verfstreep. Er moesten gasbranders aan te pas komen om het wegdek droog te krijgen alvorens de wethouder, in luttele seconden, de laatste handeling van het miljoenenproject kon voltrekken. De Valkbrug is nu, door aansluiting op de Cityring en de Schiphollaan, één van de belangrijkste verkeersroutes voor zowel stad-in als stad-uit geworden. Om de verkeerstoename te kunnen verwerken is de stalen onderbouw van de brug aanzienlijk verbeterd. Begin december werd de brug ten tweede male voor verkeer afgesloten omdat het wegdek te smal bleek te zijn. Door de voetpaden op de brug bij het wegdek te trekken kon dit probleem worden verholpen. Voor voetgangers en fietsers zijn twee houten bruggetjes gebouwd aan weerszijden van de Valkbrug. LEIDEN - Mr. S.H. Attema is gis termiddag tijdens een buitenge wone terechtzitting in het Leidse kantongerecht benoemd tot kan tonrechter in Leiden. Mr. H.B.M. Morshuis merkte in zijn toespraak op dat zijn pas be noemde collega volgens hem een zeer evenwichting en stabiel mens is. Buitenissigheden vielen er niet te melden. "Behalve het feit dat je de gordijnen van je werkkamer opende door ze naar beneden te trekken". Morshuis sprak ook nog over het feit dat er zo weinig belangstel ling is voor de functie van kan tonrechter. Hij zei hierover o.a.: "Van advocaten die een benoe ming ambiëren, wordt terecht verwacht, dat zij een redelijke er varing als plaatsvervanger heb ben opgedaan. De beloning nu van deze plaatsvervangers gaat feitelijk nog uit van de gedachte, dat een plaatsvervangerschap een ere-functie is, waarbij iedere gedachte aan een redelijke com pensatie voor de verrichte in spanningen verwerpelijk is. Zo komt de beloning van een plaats vervanger voor het houden van een strafzitting gemiddeld uit op 25 dertig gulden bruto en niet meer dan tien gulden netto per uur, mede rekening houdende met de voorbereiding van de zit ting en het uitwerken van de za ken. Het zal u duidelijk zijn, dat zodoende geen enkele redelijk verband meer bestaat tussen de geleverde specialistische inspan ningen en de beloning. Alleen al hierom zal die vergoeding aan merkelijk moeten worden ver hoogd; te denken zou zijn aan een uurvergoeding, liever dan een vergoeding per zitting". Mr. S H Attema (rechts) wordt de hand gedrukt tijdens de gistermiddag gehouden receptie ter gelegenheid van zijn installatie als kantonrechter De reconstructie van het wegenbeloop rond molen De Valk, de aanleg van een parkje langs de molen en de bouw van twee houten bruggetjes, heeft in totaal zo'n negen maanden geduurd. Wethouder Waal trekt een witte lijn over het wegdek en verricht aldus de officiële heropeningshandeling van de Valkbrug. LEIDEN De Dienst Sociaal Wetenschappelijk Onderzoek zal waarschijnlijk niet de dupe worden van de bezuinigingen. "Juist omdat het geld niet meer zo rijkelijk vloeit kunnen wij nuttig werk doen. Wij weten tenslotte de subsidie-gevers te vinden. Vorig jaar is er via ons maar liefst 8,4 miljoen gulden binnengekomen; geld dat is verdeeld over zestig projecten". P.C. Noordzij is adjunct-directeur van de dienst die door sommi ge onderzoekers van de Leidse universiteit wordt genegeerd en door anderen vaak wordt bezocht, omdat de werknemers van de DSWO de weg kennen in subsidie-land. Noordzij heeft het nageplozen; er gens in de jaren zestig moet ie mand de wens hebben uitgespro ken een stichting in het leven te roepen, die ervoor zou zorgen dat een bepaald onderzoek zou kun nen worden afgemaakt. Een stichting die dus voor geld zou zorgen. Het ging om het zoge naamde verborgen talenten-pro ject, een onderzoek naar de vraag hoe het toch komt dat kinderen uit de betere stand bijna altijd meer kansen krijgen, dan kinde ren die niet tot die klasse beho- Mogen we Noordzij geloven, dan ging het om een belangwekkend, ja opzienbarend onderzoek. Hoe dan ook, er moest geld op tafel komen om door te kunnen gaan. Vanaf die tijd kreeg het idee om een dienst op te zetten, die zou proberen onderzoeken gefinan cierd te krijgen, steeds meer con touren. Uiteindelijk werd in *76 besloten de DSWO op te richten; een dienst die echter pas in '78 daaderkelijk in het leven werd geroepen, omdat er naar goed Nederlands gebruik eerst nog flink veel gediscussieerd moest worden. Inmiddels zijn er vijfen twintig mensen in dienst; vier worden er door de universiteit betaald, de anderen ontvangen hun salaris van de DSWO, waar mee meteen duidelijk is gewor den dat het hier een instituut be treft met een grote mate van zelf standigheid. De werkwijze van de DSWO is in al die jaren eigenlijk hetzelfde gebleven. De werknemers hel pen onderzoekers met het opstel len van hun programma en pro beren geld te vinden om het on derzoek gefinanacierd te krijgen. Desgewenst, dat moet er wel bij worden gezegd, want als een we tenschapper liever op eigen houtje subsidie probeert te krij gen, dan moet hij dat vooral niet laten. Contacten Noordzij vertelt dat de DSWO ook contacten legt tussen verschil lende onderzoekers. "Bijvoor beeld als wij het verzoek van ie mand krijgen voor een bepaald onderzoek, want dat komt ook voor: dat een instantie ons om een onderzoek vraagt. Wij zoe ken dan de mensen. Wij doen overigens meer dan begeleiden en geld zoeken. Moet een weten schapper een enquete uitvoeren, dan kan hij dat werk aan ons uit besteden. Wij hebben mensen in dienst die zijn gespecialiseerd in die werkzaamheden". Zoals in de aanhef van dit verhaal al werd gesteld: er zijn mensen die liever geen gebruik maken van de dienst. Volgens Noordzij vinden zij dat de DSWO te zelf standig werkt. "En bovendien verkeren ze in de veronderstel ling dat wij bepalen waar het geld naar toegaat. Onzin, wij hel pen wetenschappers die bij ons komen zo goed mogelijk. Men sen die wel gebruik maken van onze diensten oordelen achteraf meestal positief'. De DSWO vervult vooral een be middelende rol, dat betekent dat er niet zo snel zal worden gezegd dat een bepaald onderzoek niet deugt. Alleen als een sub sidieaanvraag volgens Noordzij en de zijnen niet zo goed is uitge werkt en de wetenschapper toch van mening blijft dat hij zijn P. C. Noordzij (DSWO): "Wij kunnen in deze tijd belangrijk werk doen". (Foto Holvast). voorbereidende werk wel goed heeft gedaan, verbindt Noordzij de naam van de dienst liever niet aan het onderzoek. Dat er steeds minder geld valt te vergeven begint Noordzij naar eigen zeggen langzamerhand te merken. Hij is niet bang dat ook de DSWO zal moeten inkrimpen. "Wij kunnen in deze tijd belang rijk werk doen. Zorgen dat het geld, dat er nog is, binnenge haald wordt. Ik denk dat ook het dagelijks bestuur van de Leidse universiteit het belang van onze dienst wel inziet, want waarom hebben zij anders het plan gelan ceerd om voor de hele universi teit een soortgelijke dienst in het leven te roepen. Dus een instan tie waar alle wetenschappers, van taalkundigen tot biologen. terecht kunnen met hun subsi diewensen!" Via een omweg komen we te pra ten over de reorganisatieplannen van de faculteit sociale weten schappen, de faculteit waarvoor de DSWO werkt. Noordzij zegt dat het opvallend is dat sociale wetenschappers zich eigenlijk zo weinig interesseren voor eikaars werk. "Ik denk", vervolgt hij, "dat daar wel verandering in zal komen als de reorganisatie-plan nen worden uitgevoerd, want die houden toch o.a. in dat de vak groepen worden teruggebracht van 21 naar veertien. Dat zal toch haast wel betekenen dat weten schappers meer zullen moeten samenwerken. Dat is een positief gevolg, vervelend blijft het na tuurlijk dat er mensen ontslagen zullen worden".

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3