Van eiland naar eiland zwemmen De Avondspits van Frits Een brievenbus vol met zaken die er naar uw mening niet in thuis horen? U bent niet de enige. Zeker vier miljoen Nederlanders zouden zich er liever nog vandaag dan morgen van verschoond zien. Weg met de postreclame, vinden zij. Sjak Jansen keek eens wat verder dan de deurmat lang is. ZATERDAG 29 JANUARI 1983 door Sjak Jansen Met postreclame is het net als met pech. Je vraagt er niet om en toch krijg je het; soms met stapels tegelijk en vaak nog agressief ook. Hele papierlawines worden dagelijks over de Neder landse brievenbussen uit gestort. Ongeveer de helft van de Nederlanders zal dit een zorg zijn. Op hen heeft brievenbusreclame geen storend effect. Bron van er gernis is het wèl voor onge veer dertig procent van de bevolking: ruim vier mil joen mensen, zo bleek uit een onderzoek van enkele jaren geleden. Verontrust vragen zij zich af hoe men aan hun adres gekomen is; waarom ze dingen in de bus krijgen, die ze niet willen; en of het niet zonde van al dat papier is. Het Nederlands Genootschap voor Reclame neemt deze grie ven serieus. Sterker: het voelt zich „ethisch verplicht" deze mensen tegemoet te komen. Daartoe voert het thans in de dag- en weekbladen een recla mecampagne onder het motto „met brievenbusreclame kunt U drie dingen doen...": bekij ken, ongelezen weggooien of ermee naar de Sectie Direct Marketing van het genoot schap stappen. Een kaartje naar antwoordnummer 666 Amsterdam is al voldoende. Het genootschap zorgt dan dat men uit de adressenbestanden van de door hem erkende re clamebureaus wordt ge schrapt. Acties „Men zal dan binnen afzienbare tijd veel minder reclame in de brievenbus aantreffen", ver klaart directeur J. Bouten van de Sectie Direct Marketing. „Maar we kunnen niet garan deren dat men van alle brie venbusreclame verschoond blijft." Postreclame manifesteert zich zo hardnekkig, dat elke actie erte gen gedoemd lijkt te misluk ken. 'Baas in eigen brievenbus' heette de laatste actie, die zo wel door de huisvrouwenver eniging Noord-Holland als de Stichting Bescherming Priva cy Geadresseerden (BPG) Welgeteld één minuut voor zes rent hij binnen, gooit wat cassettes neer, holt vlug nog even weg om zijn platenkoffer te halen en pas als het nieuws is opgesomd en de reclame de ether in- schalt zit Frits Spits (34) op z'n stek. Zes avonden per week gaat dat zo in de Hilversumse studio. Nederlands popu lairste radiopresentator heeft zelf niets van dat ge haast en gejacht. Want, zo heeft hij in acht jaar radio werk geleerd, een minuut is veel. Ook die avond redt hy het net. Een paar minuten over zes schalt zijn opgewekte stem met de nadenker van die dag door de radio, direct gevolgd door de tune van de Avond- spits. Een uur lang wordt het meest beluisterde radiopro gramma door de meest popu laire disc-jockey op een op het oog nonchalante manier gepre senteerd. Collega's lopen in en uit - Spits heeft voor iedereen z'n babbel klaar, zoekt intus sen plaatjes uit, draait aan knoppen en stopt de bandjes op de juiste plaats. Om de paar werd gevoerd. Maar beide in stanties hebben de strijd allang opgegeven. De stichting B.P.G, die zich tot taak had gesteld een bres te slaan in de lawine van reclame folders, heeft zichzelf - een il lusie armer - maar opgeheven. door Miep Hoenson minuten is hij aan het woord. In rap tempo werkt hij zijn vas te punten af. Vermoeid Direct na de afsluiting, klokslag zeven uur in de avond, maakt de opgewektheid plaats voor een loodzware vermoeidheid. Zo gemakkelijk als het lijkt gaat het presenteren van de Avondspits hem na al die jaren toch niet af: "Het is altijd in tensief. Zestig procent van het programma is concentratie, en daarvan word je juist zo moe. Er kan altijd iets misgaan. Al staat er maar een plaat op het verkeerde toerental of op de verkeerde kant. Je drukt een verkeerd knopje in. Of, zoals vanavond, je denkt iemand aan de telefoon te hebben voor de hitsong en je hoort niets. Op zo'n moment zit je razendsnel te denken wat er mis kan zijn, wat je moet doen. Een plaatje, een grapje, en rustig blijven. Je moet denken: hoe heeft de luisteraar er het minste last van?" Voor de microfoon blijft hij rus tig en vriendelijk - inwendig zit hij te vloeken en aan de technicus vraagt hij kortaf "hoe dat nou kon". Er zat een plugje los. Kan gebeuren, Frits 'Baas in eigen brievenbus' had tot doel alle ongewenste po streclame terug te sturen door er een sticker op te plakken met de indringende tekst: poststuk geweigerd, retour af zender. Het resultaat viel ech ter bitter tegen; niet zozeer Spits is de laatste die zal bewe ren dat een 'live' radiopro gramma, dat ook nog aan de disc-jockeytafel wordt ge maakt, vlekkeloos kan verlo pen. Deels verzoekt hij de go den, want Spits repeteert zijn teksten nooit. "Ik schrijf wel wat punten op waar ik het eventueel over zal hebben, maar het moet allemaal wel spontaan overkomen. En ja, dan zit je af en toe je tong af te bijten omdat er iets uitkomt dat je niet of anders had moe ten zeggen". Vermoord Die avond kondigt hy een plaatje aan, "ondersteund door een or kest waar minister Brinkman gelukkig met aan kan komen". Zulk soort opmerkingen be treurt hij achteraf nooit. "Het is toch te gek dat de cultuur van een land wordt vermoord? Vind ik tenminste". Hij heeft ook de strijd tegen de video cultuur aangekondigd. "Ik ben zo bang", zegt hij er later over, "dat de hele dag wordt dicht getimmerd door de media. Ra dio laat tenminste nog ruimte over, het hoeft niet naar een kastje te staren, je bent ge woon bezig". Voor het ene dagelijkse uurtje Extra J (Foto Roland de Bruin) vanwege de geringe respons, als wel door de massaliteit van postreclame. Wat de strijd tegen postreclame zo moeizaam maakt is het feit dat iedereen elk adressenbe stand in handen kan krijgen, Avondspits op Hilversum 3 - van maandag tot en met zater dag, zondag is rustdag - is Frits Spits praktisch hele da gen in de weer. Zo spontaan als de opmerkingen er uitkomen, zo secuur worden de spelletjes, de platen en de montages ver vaardigd. De Avondspits heeft vaste punten, de hitsong, de steunplaat, de top 3, de lime rick, de hitsong Hij houdt er dankbaar aan vast ("het pro gramma is het water, daarin liggen eilandjes waar ik naar toe kan zwemmen") en gelooft dat het succes van de Avond spits voor een groot gedeelte te danken is aan die vastigheid. "Het moet bij de radio net zo zijn als bij de krant. De stnps vind je daar toch ook altijd op een vaste plek? Die hele hori zontale programmering bij de radio is jammerlijk mislukt. De belangen van de omroepen gaan daar ook lijnrecht tegen in. Maar ik ben ervan over tuigd dat de luisteraar het lief ste vaste programma's op vaste uren heeft" Niet eten Frits Spits heeft een uur dat aan zonder daartoe aan regels ge bonden te zijn. De handel in adressenbestanden tiert dan ook welig; er wordt grof voor betaald. En ook wordt er niet zelden misbruik van gemaakt. Daarbij gaat het niet om de zoge naamde onschuldigde adres senbestanden, waarin louter naam, adres en woonplaats voorkomen. Veeleer betreft het hier de meer uitgebalan ceerde lijsten, waarop ook tal van privé-gegevens staan ver meld. Misbruik Verbetering belooft evenwel de in aantocht zijnde wet op de persoonsregistratie, waaraan maar liefst tien jaar is gesleu teld. Volgens die wet dient men voortaan over bepaalde vergunningen te beschikken, wil men toegang tot persoons registraties kunnen krijgen. Ook wordt men dan geregi streerd om zonodig ter verant woording te kunnen worden geroepen. Directeur Bouten van de Sectie Direct Marketing is hier enigs zins over verwonderd „want het is juist de overheid zelf, die het grootste misbruik van de persoonsregistraties maakt. Het bedrijfsleven niet. Dat is niet geïnteresseerd in intieme gegevens." Bouten wil niet verhullen dat het bedrijfsleven wel belang stelt in uiterst nauwkeurige om schrijvingen van personen. Daaruit worden echter vaak to taal verkeerde conclusies ge trokken. Zo heeft een links weekblad wel eens een groot aantal eigenaars van lelijke eenden aangeschreven, omdat deze mensen werden veron dersteld geïnteresseerd te zijn in dat blad. Op zich is daar na tuurlijk niks op tegen, maar het geeft aan hoe de link wordt gelegd. Of die associatie juist is, kan de burger niet nagaan. Ook de BVD kan op deze manier vankelijk door alle omroepen achteloos terzijde werd ge schoven. Om zes uur 's avonds zou er toch geen hond naar de radio luisteren. Joost den Draaijer was de eerste disc-joc- key die, gezegend met een fijne neus, beslag legde op dat uur tje. 'Joost mag niet eten' werd een begrip. Aan Spits de twij felachtige eer het programma over te nemen. Het duurde even, maar toen had ook Spits de slag te pakken. "Je moet een sfeer creeren, een band kweken met je luiste raars, en daar heb je tijd voor nodig. Maar ik geloof dat het nu wel gelukt is, ja. Ik concen treer me op de mensen van wie ik denk dat ik een goede band met ze heb. Dat voel je en dat zie je. Ik hoef ook niet de meest spitsvondige disc-jockey te zijn. Als ik een kandidaat aan de telefoon heb zoek ik niet naar slimme opmerkingen. Laat de mensen zelf maar ver tellen". "Als je ziet wat voor respons je krijgt, hoeveel honderden brie ven er binnenkomenals ie mand een brief schryft, bete kent het dus dat hij er echt heel soepel aan tamelijk intie me gegevens komen, en wel licht ook de verkeerde conclu sies trekken. Niets is immers wettelijk geregeld. Het enige houvast biedt tot nog toe de co de van het Nederlands Genoot schap voor Reclame, die be paalt dat mensen uit adressen bestanden moeten worden ge schrapt, wanneer zij daarom verzoeken. Prullenmand Ook heeft de geadresseerde vol gens het genootschap recht op inzage in het adressenbestand en kennisneming van de her komst van het adres. Maar de praktijk leert dat slechts een enkeling zijn rechten zo ver zoekt Een ander facet is dat van de mi lieuvervuiling. Van brieven busreclame gaat bijna vijfen dertig procent ongelezen de prullenmand in. En aangezien dat niet om een paar honderd folders gaat maar om aantallen van 700.000 stuks, zijn dat geen paar bomen die voor niets wor den gekapt maar hele bossen. Bouten vindt echter dat dit argu ment weinig hout snijdt. „Pa pier is een zuiver agrarisch produkt en vijfenveertig pro cent wordt hergebruikt Daar bij komt dat in Scandinavië en Canada meer bossen worden aangeplant dan er worden ge kapt" Van (zijdelings) belang is voorts de rol van de PTT. Volgens Bouten is dit staatsbedrijf met z'n 35.000 postbestellers in be langrijke mate afhankelijk van postreclame. „Valt dit weg. dan komt de PTT ernstig in moelijkheden en wordt het particuliere postverkeer waar schijnlijk onbetaalbaar." Bouten benadrukt dat postrecla me evenzogoed positieve kan ten heeft Volgens hem moet postreclame worden gezien als voor is gaan zitten, er moeite voor heeft gedaan Dat vind ik verbazingwekkend". Nu er gezaaid is en er geoogst kan worden wil elke omroep dat NOS-uurtjc graag hebben. Spits zegt omzichtig dat er "door verschillende omroepen wel aan getrokken wordt ge loof ik. Misschien dat de NOS het te zijner tijd wel moet afge ven ook, want als straks de VPRO B omroep wordt moet er toch weer zendtijd byko- men. En ik weet dat er omroe pen zijn die vinden dat dit on eigenlijke zendtyd is van de NOS. Maar dat is onzin. Het is de taak van de NOS om de na tionale hitparade te presente ren, en dat is dus het uitgangs punt van het programma Ik draai platen uit de hitparade, ik meld de meest recente ver koopcijfers van de BUMA. el ke dag weer, en dat is echt uniek". Geluksvogel Daarnaast heeft Spits de presen tatie van de nationale hitpara de (op zondagavond) in han den. Werk in overvloed en op vervelende uren, maar dat een vorm van winkelen, alleen per post „De keus blijft ook hier altijd aan de consument. Winkelen per post is alleen veel gemakkelijker. Daarom krijgen we ook veel reacties van mensen die graag mèèr brievenbusreclame willen ont vangen. Ook dat maken we dan in orde." Utopie Ideaal zou - ook naar Boutens mening een informatiebank zijn, waar men bepaalde inte resses voor postreclame ken baar kan maken zodat een fa brikant van afwasmachines exact te weten kan komen wie in zijn produkt geïnteresseerd is. Een gerichte vorm van re clame dus, die enorme verspil lingen bespaart. .Maar een vol strekte utopie", meent Bouten. „In Engeland hebben ze gepro beerd alle postreclame in tien categorieën onder te verdelen. Maar ze zyn er met uitgeko men. Het werd een chaos. En dat had ik kunnen voorspellen. Interesses veranderen immers. Die zyn niet te catalogiseren." In Engeland is de situatie echter niet zoals m ons land. waar ie dereen met geld een adressen bestand kan kopen en achter' iemands gegevens kan komen en daarmee kan doen en laten wat hij wil. „Laat het duidelijk zyn". zegt Bouten, „dat het be drijfsleven er altijd naar streeft zoveel mogelijk kenmerken te weten te komen, zonder dat ie mands privacy wordt aange tast Wij weten waar de grens ligt en wy kijken wel uit om die te overschrijd» n Bewijs daarvoor zyn volgens hem de bestandstoezichthou ders die werkzaam z.jn in tal van bedryven met lijvige adressenbestanden, zoals post orderbedrijven en banken. Zy moeten waken voor misbruik van adressenbestanden. Bou ten: „Ethisch gezien een hele goede zaak natuurlijk." deert hem niet. "Het besef dat je niet alleen bent steunt jc. Bovendien ben ik een ontzet tende geluksvogel om in deze tyd een baan te hebben die ik echt leuk vind En ik vind de Avondspits nog altijd leuk. echt waar Als ik het niet meer met plezier zou doen merk je dat direct, cn dan moet ik er wel mee ophouden. Maar het geeft nog altyd zoveel voldoe ning om een goede verstand houding te hebben met je luis teraars. al die brieven, dat geeft je de energie om door te gaan". Het geeft Fnts Spits ook de moed om zyn frustraties ten opzichte van het Hilversumse. dat volgens hem "constant slaapt", van zich af te zetten Zyn standpunt er loopt in Ne derland genoeg talent rond. maar er is nog altyd veel te weinig doorstroming in Hilver sum. "Zelf ben ik met m'n 34 jaar natuurlijk nog met te oud. maar ze geven jonge mensen gewoon de kans niet Tom. de producer van myn program ma, heeft de top 100 gepresen teerd toen ik met vakantie was. Hij deed dat echt perfect Maar er komt nog geen telefoontje van de Hilversumse program mamakers. Daar kan ik echt niet by. Terwijl de man achter de microfoon mede de luister dichtheid bepaalt Kijk maar naar de cijfers De ene dag kan de luisterdichtheid stukken hoger of lager liggen dan de andere dag. Dat ligt aan de muziek die er wordt ge draaid. maar dat ligt ook aan de presentator". Macht Zelf heeft Frits Spits geluk ge had: hy mocht in 1973 een keertje proefdraaien. By hem stond de telefoon daarna wel roodgloeiend. We zyn nog geen tien jaar verder, cn voor do tweede maal worden zijn per soon en zyn programma door de lezers van de Hitkrant als nummer 1 op dc populariteits poll gezet Fnts Spits trekt by het aansnyden van dit onder werp automatisch een onver schillig gezicht Maar natuur- lyk ben ik er best trots op. Het is heel wat. al heeft het iets engs. omdat je nooit hoger kunt komen Wat ik er verve lend aan vind is dat sommige mensen meteen denken dat je macht hebt, cn die moet ge bruiken ook Dat jc jc persoon lijkc smaak op muziekgebied moet opdnngi n aan jc luiste raars, juist omdat je er elke dag bont Terwijl ik vind dat jc j<- eigen smaak niet tot norm mag verheffen. Ik draai gewoon pla ten, ik heb een hekel aan macht". Sinds het abrupte vertrek van Joost den Draaijer wordt "het meest verwaarloosde uurtje" op Hilversum 3 alweer enkele jaren opgevuld door Frits Spits, die met zijn Avondspits vol steunplaten, hit-tests en limericks geen kwaad kan doen bij zijn jonge luisteraars. Voor de tweede maal kozen de lezers van de Hitkrant hem als populairste disc-jockey. Miep Hoenson sprak met hem. Frits Spits: "Je eigen smaak niet tot

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 23