c „Een hinderlijke, koortsbrengende steenpuist eindelijk opengebroken' De Nederlandse pers ten tijde van Hitiers machtsovername ZATERDAG 29 JANUARI 1983 Extra Wie nagaat wat de Neder-, landse kranten in 1933 hadden te melden over het aan de macht komen van Hitler in Duitsland vindt weinig bevestiging de ooit eens door ge schiedschrijver prof. Lou de Jong geuite beschuldi ging dat de Nederlandse pers te weinig heeft ge waarschuwd voor de ge varen van het nazisme. Vrijwel alle vooraanstaan de kranten drukken op meer of minder nadrukke lijke wijze hun bezorgd heid uit over de ontwikke lingen in het buurland. De komst van Hitler - die op 30 januari 1933 vrij verrassend door de oude rijkspresident Von Hindenburg tot rijks kanselier wordt benoemd - wordt allerminst met gejuich begroet. Het liberale Alge meen Handelsblad merkt op dat Duitsland voor een expe riment van hoogst bedenke lijke afmetingen staat, de on gebonden conservatieve Te legraaf waarschuwt voor het gevaar dat als Hitier erin slaagt zijn tegenstanders op straat te zetten, hij in Duits land een regime zal invoeren dat als de ene druppel water op de andere op het Italiaan se fascisme zal lijken. In de linkse pers wordt Hitier een stemmig afgebroken, maar in de meeste christelijke bladen daarentegen is de toon (nog) mild. De Nederlander (christelijk-his- torisch) gebruikt de term on aangenaam, De Standaard (anti-revolutionair) verwacht niet onmiddellijk grote ver anderingen in Duitsland maar de Maasbode (katho liek), die de nazi's een jaar eerder nog onverdragelijke arrogantie, bloeddorst en kinderlijkheid verwijt, schrijft dat de benoeming van Hitler is te begroeten om dat daarmee een hinderlijke, koortsbrengende steenpuist aan het lichaam der Duitse republiek nu eindelijk en ten lange leste is opengebroken. Gedoeld wordt op het feit dat men Hitier er eindelijk toe heeft kunnen brengen ge deelde regeringsverantwoor delijkheid te dragen. Overigens, de kranten zijn dui delijk overrompeld door het aan de macht komen van Hit- Ier. De commentaren en spe culaties in de januarimaand van '33 wijzen er niet op dat men de nationaal-socialisti- sche voorman de regerings- troon ziet bestijgen. Gegokt wordt op een versteviging van de positie van de op dat moment regerende generaal Von Schleicher die in het door massale werkloosheid en bloedige politieke twisten geteisterde Duitsland orde moet zien te scheppen. Verzwakt Het Algemeen Handelsblad schetst op 5 januari een rede lijk sterke positie van het ka- binet-Schleicher en schrijft over Hitier: "De positie van Adolf Hitler en zijn beweging door Bert Paauw is op het ogenblik ten zeerste verzwakt. Niet alleen heeft zijn partij de laatste tijd bij alle verkiezingen zware ver liezen geleden en heeft de roep van onoverwinnelijkheid daarmee een geweldige knauw gekregen, maar wat misschien nog erger is: de kassen van de beweging zijn leeg en men heeft het zelfs aangedurfd dit openlijk te demonstreren door weken lang SA-mannen in volle uni form over heel Duitsland op straat met bedelbussen neer te zetten en de ogenblikkelijke armoede overluid te laten verkondigen. Een noodmaat regel die Hitler stellig veel sympathieën gekost heeft". Van Hitiers kanselierschap is op het ogenblik minder dan ooit sprake, meldt Het Han delsblad. De Standaard ziet op 10 januari in Von Schleicher "goddank" een nieuwe volksheld voor het ontredderde Duitse volk en De Nederlander om schrijft Von Schleicher op 27 januari als een sterk man van wie men terecht grote ver wachtingen koestert. Een dag later stuurt president Von Hindenburg Von Schlei cher de laan uit en mag diens voorganger en aartsrivaal Von Papen het weer probe ren. Von Papen, die in juni'32 met hulp van leger en politie een autoritaire staat wilde vormen maar zich gedwars boomd zag door Von Schlei cher, heeft het inmiddels op een akkoordje gegooid met Hitier. Het kabinet Hitler- Von Papen is snel een feit. Allerwegen wordt gedacht dat Von Papen en de ook tot het kabinet toegetreden groot-industrieel Hugenberg Hitier naar hun pijpen zullen laten dansen. Maar daarnaast klinkt toch ook ernstige on gerustheid door of Hitier wel is in te tomen. Staatsman? De Telegraaf op 30 januari: 'Ts deze volksredenaar en orga nisator ook een staatsman? Hitier zelf is ten volle van zijn zending overtuigd en hij meent geroepen te zijn het Duitse rijk te redden uit de el lende die de oorlog het heeft gebracht. Er zijn echter velen die aan Hitiers politiek genie twijfelen. Indien hij de toe stand zo sterk had kunnen vereenvoudigen dat hij het Duitse rijk kon regeren, zoals hij dat zijn partij doet, wel licht zou men dan grote maar ook gevaarlijke dingen zien gebeuren. Het is echter niet te verwachten dat Hitier ooit in Duitsland zulk een onbeperk te machtspositie zal verwer ven. Hij zal steeds bondgeno ten moeten zoeken en moeten onderhandelen maar daarin is hij niet sterk. Telkens als hij met de staatslieden der oude partijen aan één tafel zit lijdt hij nederlagen. Hij weet dat ook zelf. Het gevaar lijke in de tegenwoordige si tuatie is dat Hitier nog geens zins zijn dictatoriale plannen heeft laten varen en dat hij ongetwijfeld zal beproeven ze te verwezenlijken". Het Leidsch Dagblad op 31 ja nuari: "Reeds wordt van de meest diverse zijden de vraag gesteld of een combinatie Hit- ler-Hugenberg - beide figuren die dromen van een alleen heerschappij, tenminste van een alleen de toon aangeven - van lange duur zal kunnen zijn. Men verwacht voorzet ting der machinaties achter de schermen om elkaar een beentje te lichten. Wie echter er in zal slagen de ander te wippen... Voor Hitler is de po sitie ook daarom gevaarlijk omdat ontzaglijke hoop en vertrouwen op hem is geves tigd, meer dan iemand feite lijk thans kan vervullen. Ook dat kan hem parten gaan spelen. Niets is wufter dan de volksgunst". Afwachten De Nederlander op 4 februari: "Voorlopig blijft het nu af wachten met dit kabinet. Het is zijn leven begonnen met veel gejubel om zijn wieg, maar we zijn er niet zeker van dat dit gejubel zal blij ven. Hitier zal zeker ook wel dingen moeten doen die ver van populair zijn bij zijn geestverwanten of anders in botsing met zijn coalitiegeno ten komen". Aan de positie van communis ten en sociaal-democraten wordt ook de nodige aan dacht gewijd. Het Algemeen Handelsblad van 31 januari: "En de marxisten. Voorlopig zijn ze in hoge mate nerveus. In hun blad Vorwarts schrij ven ze dat Hindenburg met zijn besluit de verschrikke lijkste verantwoording draagt die ooit een hoofd van staat op zich genomen heeft. En dat zijn plicht is ervoor te zorgen dat deze regering on middellijk verdwijnt als ze geen meerderheid in de Rijks dag krijgt. Geschiedt dit niet dan zal het arbeidende volk zijn laatste en hevigste kracht inzetten. Wat dit betekent is duidelijk genoeg. Zo zien de zaken eruit. Het Duitse volk is geduldig en wie ernstige bot singen voorspelt ziet zich bin nen Duitslands grenzen al te vaak door de loop der gebeur tenissen gelogenstraft. Maar ditmaal met een Hitier, een Von Papen, een Hugenberg en een Göring aan de spits is er toch alle reden om aan vre de op Duitse aarde en onder de Duitse mensen een welbe hagen niet al te vaak te gelo ven". Schuimbekken In de confessionele bladen klinkt een ondertoon van leedvermaak door over de positie waarin 'de rooien' zijn geraakt. De Maasbode van 31 januari: "In het centrum is men geneigd de kat uit de boom te kijken en niet direct met de linkergroepen der be volking in de strafste opposi tie te gaan. Heel de linkse helft echter, al die miljoenen die zo zwaar onder de elegan te vuist van Von Papen te lij den gehad hebben, al die werklozen, alle socialisten, enz. enz. voelen zich door de benoeming van het nieuwe kabinet in een spanning ge bracht die hen van woede doet schuimbekken. De moge lijkheid is niet uitgesloten, dat deze vertwijfeling baan brekend zal werken naar ver eniging van soci's en commu nisten en dat is een gevaar. Maar tragisch hoeft men de zaak niet te nemen, want het is eerst bij de overweldiging van Pruisen, en nu weer klaar geworden, dat de werk loosheid de arbeiders hun slagzwaard uit de handen ge slagen heeft. Van een algeme ne staking is geen sprake en daarmee is hun zaak uit. Blij ven nog wat platonische beto gingen en wat wilde artike len in de dagbladen over". De Standaard op 2 februari: "De communisten zullen in elk geval genoeg spektakel maken nu denkelijk voor heel Pruisen verbod van hun de monstraties wordt afgekon digd, Hun rode omes - de so ci's - gedragen zich heel wat voorzichtiger. Zij missen de energie en het enthousiasme om nu reeds de strijd tot het uiterste te beginnen. De kans op succes (waar een commu nist niet naar vraagt), van gewapend verzet is natuur lijk gelijk nul. En een algeme ne werkstaking, als er zoveel werklozen zijn en honderd duizenden Stahlhelmers en Hitlerianen georganiseerd gereed staan om nooddienst te verrichten, haalt ook niets uit. Aan een staatsgreep hoeft links ook niet te denken want de tegenwoordige regering kan op de Rijksweer ten volle rekenen". Feller Maar in de februarimaand wor den de commentaren in veel bladen steeds feller anti-Hit- Ier. De onverzoenlijke rege ringsproclamatie, de door Hitier aan Von Hindenburg ontfutselde machtiging voor nieuwe Rijksdagverkiezin gen op 5 maait, de toenemen de kneveling van communis ten en sociaal-democraten en de perscensuur, het zijn za ken waar ondanks de muite rij op De Zeven Provinciën veel aandacht voor is. Het Algemeen Handelsblad gaat tekeer. Op 3 februari: "De regeringsproclamatie is Hitier temidden van zijn nazi-kliek. Reeds enkele roeken na zijn machtsovername werden - in tegensel- ling tot de geschiedschrijving van prof. Lou de Jong - de Nederlandse kranten al wakker "De tijden van gezond verstand zijn voorbij, die van de brutale macht hebben hun intocht gedaan", schreef het Algemeen Handelsblad reeds op 3 februari 1933. een stuk demagogie van het zuiverste Hitleriaanse water. Ze is, alles tezamen genomen, één enkele grote teleurstelling voor allen in en buiten Duits land die nog een schijntje hoop hadden dat dit kabinet in plaats van hatelijke kri tiek tot positieve daden zou komen die de verschillende groepen der bevolking nader tot elkaar zouden brengen. Meer dan ooit is de politiek de straat op geraakt. In alle de len van Duitsland zijn revol ver en dolk weer in ere her steld. Nationalisten staan ge reed om beproefde politie ambtenaren het heft uit han den te nemen. En als enig te gengif verkondigt men de be lofte: over 4 jaren zal alles an ders zijn. De tijden van ge zond verstand schijnen voor bij, die van de brutale macht hebben hun intocht gedaan. Wie zoveel wind zaait zou wel eens storm kunnen oogsten". In de daarop volgende dagen beticht het Handelsblad de regerirg Hitier-Von Papen van g-.-ove willekeur. Gespro ken wordt van het hellend vl?x naar de afgrond. Onheil De Nederlander waarschuwt op 18 februari: "In Duitsland be gint het er op te lijken dat de radicalen van rechts die van links gaan terroriseren. Wij verwonderden ons reeds dat het nog zo lang betrekkelijk kalm bleef maar de donkere lucht zat toch van weerlichten van naderend onheil vol. De huidige regering is wel heel gauw met het verbieden van haar niet welgevallige bla den en zij werkt uit de rege- ringsbureaux ook tal van verdachte elementen weg. Men hoeft nog geen marxist te zijn om tegenwoordig wegge werkt te worden". Het Leidsch Dagblad, eveneens op 18 februari: "Langzaam maar zeker toont de regering- Hitier zijn ware gedaante. Druk is men aan het politiek zuiveren, d wz. sociaal de mocraten of centrum-mannen die op verantwoordelijke po sities zijn gesteld te ontslaan en te vervangen door eigen partijmensen Het is een bij zonder veeg teken ten aan zien de Duitse politiek. Be gint men immers deze weg te betreden, dan ontkomt men niet aan willekeur en vervalt men van kwaad tot erger. Daarnevens wordt de opposi tiepers al rigoureuzer gemuil korfd. De minste aanval op de regering wordt bijkans beantwoord met een verschij ningsverbod voor zoveel da gen En dat met de verkiezin gen van 5 maart in het ge zicht. De bedoeling ts duide lijk". Als eind februari het Rijksdag gebouw in brand wordt ge stoken - met de Nederlandse communist Van der Lubbe in de dubieuze hoofdrol - klinkt in de verslagen met alleen verontwaardiging door maar wordt ook gewezen in welk een voordelige positie dit Hit- Ier en zijn nationaal socialis ten brengt met het oog op de verkiezingen. Verbod De Telegraaf bijvoorbeeld schrijft op 28 februari onder de kop 'Een buitenkans voor Hitler": "Adolf Hitler en de nationaaLsocialisten hebben met grote tegenwoordigheid van geest onmiddellijk begre pen welke politieke voordelen zij uit het gebeurde kunnen trekken. Een verbod van de communistische partij hing sedert lang in de lucht. Juist gistermiddag had het kabinet beraadslaagd over scherpe maatregelen tegen landver raders onder wie men in de eerste plaats communisten moet verstaan. Toen dan ook gisteravond het bericht van de brand bekend werd begaf Hitier samen met zijn vrien den zich onmiddellijk naar het toneel van de daad. Daar ter plaatse trof men de beslis singen die nog in de loop van de nacht werden uitgevoerd Men ging over tot arrestaties op grote schaal. Het gebouw van Vorwórts werd bezet en het blad van de socialisten zelf werd verboden voor het nog verschenen was". In De Standaard, in die dagen vergeleken bij de andere bla den opmerkelijk mild over het Hitler-regime. maakt men zich voornamelijk druk over het linkse gevaar. Op 1 maart: "En inmiddels handhaven wij de heren communisten in allerlei openbare functies Braaf als we zijn en ver draagzaam. Tot schade en schande leren dat Joris Goed- bloed de pin op de neus kreeg". Maar ook bij De Standaard be gint het na de verkiezingen - die Hitier geen absolute meerderheid brengen - te da gen. Het onbeschaamd plaat sen van hakenkruisvlaggen op openbare gebouwen en de agressie jegens joden en hun winkels doet de commenta tor de verzuchting slaken. "Zo iets kan toch niet besten digd worden." Noodkreet Samenvattend mag worden ge steld dat de Nederlandse kranten over het algemeen - hetzij in voorzichtige termen, hetzij in harde bewoordingen - de machtsgreep van Hitler wel degeUjk van waarschu wende geluiden hebben voorzien. En al vindt een na- tionaal-socialistische uitnodi ging aan Nederlandse journa listen in de zomer van '33 ge hoor bij 21 bladen - waaron der 18 katholieke, maar geen enkel landelijk blad boos heid maar ook verbazing overheersen in verslagen en commentaren. Illustratief is in dat verband de 'noodkreet' op 4 maart in De Nederlander: "Is de massa door al de doorgestane ellen de zo stompzinnig geworden dat zij alleen maar zeggen kan: die andere heren deden het zo slecht, ieder die ze ver drijft zal het allicht beter doen". Volftnót week ta EXTRA Waf- e ca het HlUer-

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 17