Remise Andersson Feyenoord biedt te weinig spektakel" Dramatisch verlies van Joop de Wilde 'limbo' Van der Duim-Bengtsson Topscorer Peter Houtman: R00DENBURG R00DENBURG - V I. O S. Röhrl weer winnaar in Monte Carlo de beste Afdeling zoekt arbiters LUGDUNUM SDW ZATERDAG 29 JANUARI 1983 ROTTERDAM - Meer dan iets anders spreekt uit het verloop van zijn voetbalcarrière de grilligheid van het transferbeleid dat Feyenoord door de jaren heen heeft gevoerd. Tot twee keer toe mocht 'eigen kweek' Peter Houtman in het verleden vertrekken uit de Kuip, omdat hij te licht bevonden was. Pas nu hij voor de derde maal is teruggehaald (voor meer geld, dan waarvoor hij was wegge daan....) worden zijn kwaliteiten herkend bij de gerenommeerde eredivisionist, waar hij zich dit seizoen manifesteert als de abso lute topscorer van een ploeg die onverwacht snel de weg terug heeft gevonden. Ligt dat aan Peter Houtman zelf, of aan de club? Was hij destijds een 'miskend talent', is hij inmiddels gerijpt, of is Feyenoord zoveel veranderd? Houtman houdt het op een combinatie van dat alles. "Natuurlijk heb ik er in de tus- senliggende jaren wel het één en ander bijgeleerd, want toen ik de eerste keer wegging was ik erg jong en nu ben ik 25, maar dat het nu wel lukt heeft ook te ma ken met de hele situatie die ik aantrof'. Wat dat laatste betreft vindt hij het "héél frappant" dat hij nóg een keer werd teruggevraagd op het moment dat in Rotterdam Zuid een nieuw begin werd ingeluid. Het blijft merkwaardig voor een speler, die het nooit had kunnen maken. Waar het voorheen altijd werd toegeschreven aan zijn ei gen falen dat hij niet door kon breken op de nog altijd heilige voetbalgrond van Nederland, daar groeit dit seizoen dan ook het besef dat er destijds weieens andere oorzaken meegespeeld kunnen hebben. Vooral nu het in alle opzichten zoveel beter gaat. Met Houtman en met het team. Sa men met Jurie Koolhof voert hij de nationale ranglijst van doel puntenmakers aan en Feyenoord als ploeg is al veel verder dan een jaar geleden voor mogelijk was door Paul de Tombe gehouden. „Winnen we zondag van PSV, dan denk ik dat we nog erg lang mee blijven doen", blikt Houtman vooruit. „Dan zou de uitwedstrijd bij Ajax aan het eind van de competitie wel eens beslissend kunnen worden. Voorlopig gaat het hier in elk ge val al stukken beter, al zijn we er nog lang niet". Rijp Hij zegt het niet met zoveel woor den, maar laat tussen de regels door wel blijken dat de stelling dat Houtman niet eerder rijp was voor Feyenoord, evengoed om gedraaid zou kunnen worden. Feyenoord was in die opvatting gewoon nog niet rijp voor Hout man. De spits zelf voert de argu menten aan die tot de verlate re habilitatie moeten leiden. De eer ste keer dat hij vertrok (in de Boskov-tijd) telt hij daarbij niet mee: „Want toen ik met Verlan gen meeging naar Groningen was ik erg jong en zag ik alleen de kans om me waar te maken". Nee, het gaat hem om de zes maanden die hij onder Jezek diende. „Daarin was ik inder daad niet erg succesvol, dus heette ik onmiddellijk niet ge slaagd te zijn". Maar was dat wel zo?, vraagt hij zich af. Voor de buitenwereld misschien wel, beseft hij, „want ik had in die periode maar vijf goals gescoord en daar kijken de mensen naar bij een spits. Maar dat het er toen niet uitkwam had ook veel met de situatie in het elftal van toen te maken. We voetbalden met steeds andere vleugelspelers en zelf had ik in die tijd ook een heel andere op dracht Ik moest veel verdedi gingswerk doen, waardoor ik maar weinig kracht overhield voor de explosie voorin. Ik heb dus nooit echt de kans gekregen om me waar te maken als spits". Scherp Wat dat betreft heeft hij het dit sei zoen duidelijk beter getroffen. Kraay schuift veel minder, zodat hij als puntspeler echt 'op scherp' kan blijven lopen. Hij heeft het nodig, want een mee- voetballer is hij niet en al zijn zijn treffers niet alleen zaligmakend, het is natuurlijk belangrijk dat hij scoort. „Want het gaat tenslot te om je rendement en ik ben ge kocht om goals te maken". Tot zover voldoet hij, ook voor zichzelf. Niettemin voelt hij zich af en toe toch niet geheel bevre digd. „Puur als liefhebber van het spel, zou ik ook wel eens er gens anders willen staan", be kent hij. „Op een plek waar ik niet zo afhankelijk ben van ande ren, waar ik meer zelf zou kun nen voetballen. Dat kan niet als je steeds scherp staat, maar ik zou het af en toe wel willen". Op de spaarzame momenten dat hij die wil ook naar de praktijk vertaalt, blijkt echter onmiddel lijk dat hij te beperkt is. Hij weet het en kent er ook de verklaring voor. „Dat komt omdat er de laatste jaren altijd tegenstanders in mijn rug hebben gestaan, waardoor ik nooit aan meevoet- ballen ben toegekomen. Dan ga je het gevoel ervoor missen". De feeling voor doelpunten-maken heeft hij in elk geval nooit verlo ren sinds hij ooit in het C-team van Feyenoord werd omgeturnd van rechtsback tot aanvalsleider. En dat is maar goed ook, want „spits zijn is tegelijkertijd het dankbaarste en ondankbaarste werk in een elftal", weet ook Houtman. „Scoor je, dan is alles goed, ook als je verder waarde loos speelt Speel je wel goed. maar scoor je niet, dan barst de kritiek los. Ze blijven toch altijd Bij EK-driebanden DUINKERKEN (ANP) - De 41ste Europese titelstrijd drieban den lijkt voor Joop de Wilde een dramatische wending in petto te hebben. Na twee winstpartijen op de eerste dag leed de 46-jarige debutant gistermiddag in Duinkerken In de der de ronde zijn eerste nederlaag. De Fransman Egidio Vierat was taktisch veel slimmer en hield De Wilde vrijwel de gehe le partij in de tang: 60 om 46 in 58 beurten. Door zijn overwin ning werd Vierat als eerste speler In poule C zeker van een plaats in de finalegroep. De Wilde daarentegen staat, om daarvoor eveneens in aanmerking te komen, voor de lood zware opdracht de Belg Dielis in de afsluitende voorronde te verslaan. kijken naar de goals die achter je naam staan". Het is voor de buitenwereld dus belangrijker dan voor hemzelf, dat hij zo hoog op de topscorers- lijst staat. „Het verhoogt natuur lijk mijn marktwaarde", rede neert hij zakelijk, „maar scoren bij 4-0 levert me toch maar half zoveel plezier op als bij 0-1. Het mooiste zijn uiteraard de goals die echt winnend zijn. Daarmee pak je de punten, daarmee pak je de poen, daarmee pak je de hoge klassering". Uitdaging Die hoge positie heeft Feyenoord sneller bereikt dan werd ver wacht na het rampseizoen '81- '82. „Dat is ook de uitdaging ge weest", zegt Houtman, die zijn vrije tijd vult met een 'gedegen opleiding' bij het containerbe- drijf dat zijn transfer financieel mogelijk maakte. „Ik wilde graag meehelpen om Feyenoord weer omhoog te brengen, want plezier heeft het me nooit gedaan dat het zo slecht ging met de club waar ik vanaf mijn veertiende had gespeeld. Leedvermaak heb ik nooit gekend, al probeerden sommige mensen me dat wel aan te praten. Die zeiden ook: waar begin je aan, toen Feyenoord bij me aanklopte. Maar ik vond het een uitdaging. Het was een grote gok, maar die is tot nu toe goed uitgepakt". n je rug hebt, verleer jet het Hij brengt er één beperking bij aan. „We hebben tot nu toe te weinig spektakel gebracht. Bij Groningen was dat er altijd, daardoor zyn de mensen ook te ruggekomen in het stadion. Drie, vierduizend zaten er toen ik kwam; 12.000 toen ik wegging. En dat moet je grote doel ook zijn, vind ik. Daarom moet je voor spektakel zorgen. Maar dat heb ik hier nog te weinig gezien, terwijl we er toch het elftal voor hebben. We hebben wel een paar leuke wedstrijden gespeeld, maar daar staan ook een paar verschikkelijk dooie potten te genover. Die zou ik niet hoeven te zien, als ik toeschouwer was. We moeten dus stabieler worden. Dat is heel belangrijk". Anders word je te licht bevonden, en hoe dat voelt weet Houtman als geen ander. Voor De Wilde werden de kansbe rekeningen danig vertroebeld. Zijn rooskleurige opening werd praktisch volledig teniet gedaan door het verrassende verlies van Dielis tegen Vierat De biljartma tador uit Pau vond het juiste evenwicht tussen aanval en ver dediging en bracht de Belgische wereldkampioen van twee jaar geleden een van de pijnlijkste nederlagen uit diens carrière toe: 60 om 42 in 54 beurten. Door dat resultaat werd De Wilde in een hachelijke positie gemanoeu vreerd. Immers, de kans was lang niet denkbeeldig dat in zijn groep drie spelers met twee ver- Üespunten gelijk zouden eindi gen, waarna het moyenne de doorslag zou moeten brengen. En in dat geval zou de achter stand. die de nationale kampioen opliep door de 23 poedels in de slotfase van zijn openingspartij tegen de Portugees Theriaga, dubbel en dwars meetellen. Zover liet Vierat het gistermiddag evenwel niet komen. Hij stelde zijn finaleplaats veilig door De Wilde met taktisch subtiele wa pens te verslaan. Vooral in de eerste partijhelft kwam het ge brek aan internationale ervaring de Delflenaar duur te staan. In ADVERTENTIE LEIDSE VOETBALVERENIGING ZONDAG AS 14.30 UUR DE BELANGRIJKE COMPETIDEWEDSmiJO leidse onderwijsinstellingen DE THUISSCHOOL VOOR U. Voorsprong slinkt WIJK AAN ZEE (ANP) - Met nog één ronde te spelen is de voorsprong van Ulf Anders son in de grootmeestergroep van bet Hoogoventoernooi geslonken tot een half punt. De donderdag 32 jaar geworden Zweed koos tegen de onderaanstaande Brit Speel man het zekere voor het onzekere en stelde zich na zestien zetten tevreden met remise. Door een overwinning op Olafsson bezet de Hongaar Ribli nu alleen de twee de plaats. Medeachtervolger John Nunn viel terug door verlies tegen Viktor Kortsjnoi. De kans, dat Ribli lijstaanvoerder Andersson nog zal achterhalen mag gering wor den geacht. De Zweed krijgt dan met wit de dit toernooi uiterst stroef spelende Hans Ree tegen- MONTE CARLO (DPA) - De Westduitser Walter Röhrl heeft gisteren de Rally van Monte Carlo gewonnen. Het betekende Röhrls derde zege in de "Monte" in vier jaar (1980, '82 en '83). De met een fabrieks-Lancia rij dende wereldkampioen be hield met bijrijder Christian Geistdörfer in de laatste etap pe van de 51ste rally van Monte Carlo zijn voorsprong op merkgenoot Markku Alen. De derde plaats in het (voor lopige) eindklassement was voor de Zweden Blomqvist en Cederberg, die de favorie te Audi Quattro weer niet naar de belangrijkste rallyze ge konden voeren. De Nederlandse deelnemers, Andre Jetten en Han Brink man, zijn als 29e geëindigd. De Mitsubishi van het twee tal werd tijdens twee proeven in de laatste nacht getroffen door een lekke band. over zich, Ribli moet met zwart optornen tegen de ondernemen de Seirawan. Intussen wordt het schaakpubliek in Sporthal de Moriaan vergast op de ene spectaculaire partij na de andere. Donderdag kon men zelfs het unicum beleven dat geen van de zeven duels in remi se eindigde. In de voorlaatste ronde waren er wel twee vlotte puntendelingen, maar met name Hulak-Van der Wiel was aller minst saai. In een Nimzo-Indiër kwam de Leidenaar uitstekend uit de opening. Met 14. f4 en 16. Th4 toonde Van der Wiel voluit op de aanval te willen spelen. Een stukoffer op de achttiende zet was echter wel heel voorba rig. Hulak schrok er zichtbaar van. liet zich afbluften en vlucht te vervolgens als een haas in her haling van zetten. Ook de remise tussen Hort en Sei rawan kwam op deze wijze tot stand. Daar waren heel wat schermutselingen aan vooraf ge gaan. De Amerikaan staat er om bekend dat hij het messcherpe werk niet schuwt. In een Engelse opstelling ging Seirawan al op de zesde zet over tot h5, gevolgd door 7. h4. Hort, die aanvankelijk nog wat grapjes maakte met het publiek, moest zijn gezicht nu wel in een serieuze plooi brengen en spendeerde zeer veel bedenk tijd in een overigens afdoende verdediging tegen de stormen, die Seirawan ontketende. Merk waardig was dat beide partijen pas op de twintigste zet rocheer- den. Hort kort en Seirawan lang. Vlak voor de tijdcontrole ging de orkaan liggen toen Seirawan het bij zetherhaling liet. Ribli kreeg al vrij vroeg tegen Olafsson in een Bogo-Indische partij druk op d5. De IJslander, die weer veel tijd gebruikte, zag zich opgescheept met twee han gende pionnen. De Hongaar pro fiteerde daar koelbloedig van, won een pionnetje en later weer één. Olafsson haalde nog de tijd controle, maar niet meer dan dat. Na enig denken besloot de IJs lander, die nu driemaal achter een verloor, zijn tegenstander maar te feliciteren. Grootmeesters: Nurin (Eng) Kortsjnoi (Zwi)0—1; Hort (Tsj) Seirawan (VSt) V4—V4; Ribli (Hon) - Olafsson (IJsl) 1-0; Hulak (Joe) Van der Wiel (Ned) V4-14; Speelman (Eng) - Andersson (Zwe) '/4-V4; Ree De stand L 1. Andersson 8V2 punt; 2. Ribli 8; 3. Browne 7V4; 4. Nunn en Hort 7; 6. Seira wan 6'4; 7. Hulak en Kortsjnoi 6; 9. Olafsson 5; 10. Ree en Scheeren 5; 12. Van der Wiel 4V4; 13. Kuligowski en Speelman 4. Meesters: Böhm (Ned) - Sowray (GBr) V4-V4; Kuijf (Ned) - Van Wijgerden (Ned) Vt-V4; Franco (Par) - Votruba (Tsj) 1-0; 0-1. De stand: 1. Ligterink 6 punten; 2. Van Wijgerden 5; 3. Van der Sterren, Kuijf en Bóhm 4«/4; 6. Votruba 4; 7. Franco 3V4; 8. Nij- boer 3; 9. Trois en Sowray 2V4. Het regende gisteren flink op de Uithof. Zozeer, dat de training moest 1oorden afgelast. De Noren Nyland (l), Falk Larssen kropen onder de paraplu van Hilbert van der Duim. DEN HAAG - Hilbert van der Duim komt vandaag op de 500 meter van het toernooi om het Europees schaatskampioen schap in Den Haag uit tegen de Zweed Claes Bengtsson. In over leg met coach Henk Boer heeft Van der Duim besloten zowel op de sprint als op de 5000 meter in de tweede groep te starten. Naar mate de middag vordert ver wacht de wereldkampioen beter weer. Ook een andere favoriet voor het kampioenschap, de Noor Rolf Falk-Larssen, gaf er op de langere afstand de voor keur aan te starten in de tweede groep. Op de vijf kilometer rijdt (WDl). 11 Werner Jager <Oo«> - Mario D. loting, vrijdagavond In Don Haag. had het volgende resultaat: ha Savolainen (Fin) 500 t 1. Jan Junell (Zwe) - Yep Kramer (Ned); 2. Tomas Gustafson (Zwe) Di- mitri Botsjkarev (Sow); 3. Hans Mag- nusson (Zwe) - Victor Sjasjerin (Sov). 4. Hans van Helden (Fra) - Björn Ny- son - Kramer, 3 Schalij - Hoffmann, land (Noo); 5. Andreas Dietel (OD1) - Junell - Karlstad. 5 Sjasjerin - Tveter. Rolf Falk-Larssen (Noo), 6 Frits Schalij 6. Botsjkarev - Nyland, 7 Kalk-Larssen (Ned) - Geir Karlstad (Noo); 7 Andre - Bengtsson, 8 Van der Duim - Niity- Hoffmann (WDl) - Oyvind Tveter la. 9 Vundennk - De March, 10. Stein- (Noo), 8. Claes Bengtsson (Zwe) - Hil- berger - Dietel. 11 Jager - Scharf, 12. bert van der Duim (Ned), 9. Pertti Niity- Savolainen - Vernier, 13. Kopacz - ZIJL/LGB-AZC- MICROUFE zwembad De Zijl Adv. aangeboden door MERCASOL M.L. STATION PERQUIN die fase haaide de besnorde Fransman zijn opponent volledig uit zijn ritme door het accent overdreven op de defensie te leg gen. De Wilde raakte door die psychologische oorlogsvoering geïrriteerd, trachtte de zaak te forceren en liep zich daarbij stuk. Z(jn ongecompliceerde aanvallende strijdwijze had ave rechts effect Vierat kreeg uitge lezen mogelijkheden in de schoot geworpen om het duel te beslechten. De Fransman hapte gretig toe en halverwege leunde hij zeer tevreden op zijn stoel achterover: 32-13 (33 beurten). Juist op het kritieke moment, dat De Wilde niet alleen de aanslui ting maar ook het zelfvertrou wen hervond, sloeg Vierat gena deloos toe. Met senes van vyf en zeven liet hij zijn tegenstander opnieuw zijn hielen zien en deze keer definitief. Ontredderd bleef de nationale kampioen het ant woord schuldig. Tot een tweede krachtproef bleek hij in de slotfa se niet meer in staat. Met Vierat zyn nog twee spelers ze ker van deelneming aan de ftna- lepoule. In groep A plaatsten de 20-jarige Zweed Blomdahl en ti telhouder Ceulemans zich. In de B-groep strijden Bitaiis, Siebert en Scherz om de twee toegangs bewijzen. Waarbij het opmerke lijk is, dat de Oostenrijkse vete raan de boot dreigt te gaan mis- NEW YORK (Rtr.) - Jimmy Con nors. de Wimbledon - en open Amerikaans kampioen, is door het Amerikaanse blad World Tennis Magazine uitgeroepen tot de beste tennisser van 1982. De Amerikaan werd uitverkoren op grond van zijn zeven overwin ningen in grote toernooien. De Tsjechoslo waak Ivan Lendl, die in 1982 106 wedstrijd*m won. in vijfli. n toi.rnooicn jn-vierde en slechts negen wedstrijden ver loor. werd als tweede geplaatst McEnroe derde. Afgelast DEN HAAG (ANP) - De afdclin gen Arnhem, Noord-Holland en Rotterdam van de KNVB heb ben alle wedstrijden voor van daag afgelast. LEIDEN - De afdeling Leiden on derzoekt momenteel de moge lijkheden om 'personen die daar voor in de gelegenheid zyri over dag te laten sporten In diverse steden in Nederland is een der gelijke aktiviteit reeds gestart Omdat de KNVB 'het als taak ziet om dergelijke personen de kans te bieden om overdag een opleiding te volgen', wil de com missie opleiding medio februari b(j voldoende belangstelling een cursus scheidsrechter beginnen. Het is een goede zaak Bk aktit ven do mogelijkheid te bieden overdag te sporten, maar de aan wezigheid van fwflnlnmi 1 rd ka der is noodzaak", aldus admini strateur Cor van Steijn. Aanmel den bij het bondsburcau in Lei derdorp. Powerliften LEIDEN - De powerlifters van LKV de Spartaan werken van daag een belangrijk duel af Als de Leidse ploeg de uitwedstrijd bu Luctor m Zevenaar wint, dan plaatsen zy zich in de Anale van de B-competitie Op de schouder van Jan de Graaf. Sjaak van de Wijngaard, Johan Hoekstra. Sam Holswilder en Len Zwaan rust de taak daarvoor te zorgen. ADVERTENTIE BEKIJK T EENS GROEN-WITH A.S. ZONDAG 14.00 UUR DeTegelhandel

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 13