Maximum-snelheid niet naar 120 Ion D Uitkeringstrekkers waarschuwen Kamer Rustige actie bewaarders C "Als je principieel bent, moet je nee durven zeggen Ook Haaglanden moet eigen bijdrage innen Abortuswet moet gewijzigd Met ontslag bedreigde isoleerder: Meerderheid Kamer is tegen Forse straf geëist voor beeldenroof Emancipatieraad in advies aan regering: VRIJDAG 28 JANUARI 1983 "Vandalisme kost meer dan een miljoen per dag" ALMELO (GPD) - Volgens de Almelose politierechter mr. H. Drewes, heeft een politi cus een schatting gemaakt van de schade van kleine diefstallen en vandalisme in ons land: 1,2 miljoen gulden per dag. Doordat dit allemaal moet worden opgebracht, gaan ook de uitkeringen om laag, zo hield hij twee ver dachten uit Almelo gisteren voor. „Dat kost u en ook mij geld", aldus mr. Drewes. Verdachten hadden 13 juli een vertrekstaat van de Neder landse Spoorwegen in Alme lo gestolen, „omdat die zo leuk op je kamer staat". Ze werdén na een eis van f 300 of zes dagen beboet met f 200 of vier dagen. Binnenland BORSSELE (GPD) - Als je princi pieel bent, moet je nee durven zeggen, vindt Leen van Wens- veen. De 33-jarige isoleerder uit Borssele is tegen kernenergie en weigert daarom te werken in de kerncentrale in zijn woonplaats. Zijh werkgever, het isolatiebe drijf Hertel BV in Rotterdam, vat het op als werkweigering. Een ontslagaanvraag is nu bij het ge westelijk arbeidsbureau in Goes in behandeling. Op het ogenblik werkt hij nog voor het Rotterdamse bedrijf bij De Schelde in Vlissingen. Hij voor ziet daar marinefregatten van een isolerende laag glaswol. Dat werk is gauw voorbij. Daarom keek het Rotterdamse bedrijf uit naar nieuw werk voor zijn Zeeuwse werknemers en vond dat bij de kerncentrale. Van Wensveen: „Ik denk niet datje in de centrale aan een te grote dosis straling wordt blootge steld. Ik denk dat Borssele voor een kerncentrale zelfs veilig mag heten. Misschien is het wericen daar wel gezonder dan wat ik op de werf met glaswol doe. Maar ik ben tegen kernenergie omdat het 99 afvalprobleem niet is opgelost en omdat allerlei gekken er atoom bommen van kunnen maken. door Pieter v.d. Vliet Toen ik bij Hertel solliciteerde, is me niet verteld dat ik misschien wel eens in een kerncentrale zou moeten werken voor het bedrijf. Ik geef toe dat ik er ook niet naar heb gevraagd. Dat soort dingen zou bij sollicitaties heel duidelijk moeten zijn. Er zou ook ruimte moeten zijn voor gewetensbe zwaren tegen bepaald werk". Van Wensveen heeft kort geleden niet ver van de kerncentrale een huis gekocht, waar hij woont met zijn vrouw en twee kinderen. „Waarom niet? Als het mis is met de centrale zit je in Vlissingen ook niet veilig. Maar omdat ik weet dat het mis kan gaan met de centrale wil ik er zelfs het gras niet knippen". Hij is de enig overgebleven weige raar van een tiental mensen van Hertel dat ook niet in de kern centrale wilde werken, maar dat zwichtte voor de dreiging met ontslag. „Ik heb met m'n vrouw afgesproken dat ik doorga, al heb ik me in het begin niet gereali seerd dat het zo'n affaire zou worden. Want het is spontaan be gonnen". Nu heeft hy een open brief aan VARA's ombudsman geschreven en wil hij tot in de hoogste instanties zijn ontslag aanvechten. „Begryp goed dat het geen hetze tegen Hertel is. Evenmin heeft het iets te maken met de brede maatschappelijke discussie over de energie of zit de groep 'Stop Borssele' er achter. Ik heb zelfs nog nooit gedemonstreerd tegen een kerncentrale. Ik heb alleen maar naar eer en geweten gehan deld". „Nee, bezwaar tegen het werken op een marinefregat heb ik niet Ik ben geen pacifist Als je paci fist bent, moet je maar niet op een marinewerf gaan werken Ook een politieman weet dat hij als ME'er tegen demonstranten bij kerncentrales kan worden in gezet Een tegenstander van kernenergie bij de ME kan nog. vind ik. Dat is toch wel even wat anders dan werken in een kern centrale zelf'. Van Wensveen denkt niet dat hy gemakkelijk onder het ontslag wegens werkweigering uitkomt De nieuwe Arbeidsomstandighe denwet, noch de Kernenergiewet geven hem op het eerste gezicht mogelijkheden. De FNV vindt dat werknemers het recht moeten hebben om werk te weigeren op grond van gewe tensbezwaren. De vakbond dringt in een discussienota aan op erkenning van het recht Van Wensveen: „Ik heb daar toe vallig ook van gehoord. Het is mooi dat er eindelijk eens aan wordt gewerkt". DEN HAAG (GPD) - Een meerderheid van de Tweede Kamer wijst een verhoging van de maximum-snelheid op snelwegen tot 120 km af. WD-staatssecretaris Scherpenhuizen (verkeer) trok gisteravond zijn plan om op een aantal snelwegen een proef te nemen met 120 km, uiteindelijk in. CDA, PvdA, D'66 en de kleine linkse partijen verklaarden zich tegen een dergelijke proef. Alleen de WD was ervöör. Er zal nu worden onderzocht hoe het komt dat 60 procent van de weggebruikers de nu geldende maximum-snelheid van 100 km overschrijdt. Staatssecretaris Scherpenhuizen had op dit gege ven zijn plan gebaseerd om de snelheid tot 120 km te verhogen. "Ik heb onder ogen te zien dat de grens van 100 km massaal wordt genegeerd", zei hy. Hij wilde met de resultaten van de proef bij de Kamer terugkomen als zou blij ken dat de 120 km niet eveneens zou worden overschreden en de verkeersveiligheid er niet min der door zou worden. Volgens de staatssecretaris zal op andere weggedeelten het maxi mum overigens verlaagd kunnen worden tot 80 km per uur. Ver der wordt het per 1 april moge lijk binnen de bebouwde kom 30 km per uur voor te schrijven. De staatssecretaris kondigde zijn maatregelen gisteren aan bij de voortzetting van het begrotings debat over Verkeer en Water staat. V erkeers veiligheid de voorgestelde 120 km uit. Van Vlijmen voerde daarvoor aan dat verhoging van de rijsnelheid strijdig is met de verkeersveilig heid, en bovendien meer lawaai en een hoger energieverbruik tot gevolg heeft. Ook de dames Lambers-Hacquebard (D'66) en Ubels-Van Veen (EVP) verzetten zich tegen het plan. De'PvdA'er Castricum vroeg de staatssecre taris hoe een verhoging van de maximum-snelheid te rijmen valt met de verkeersveiligheid. DEN BOSCH (ANP) - De officier van justitie bij dc rechtbank in Den Bosch, mr E. Smits van Oyen, heeft gisteren tegen twee jongelui uit Rosmalen en Den Bosch ieder een gevangenisstraf van vijftien maanden met aftrek geéist wegens het stelen van beelden uit kerken. Het duo vergaarde, aldus de offi cier, vanaf 1981 voor een geta xeerde waarde van 1,5 mihoen gulden aan beelden uit allerlei kerken in Nederland en Belgie Alle beelden werden keung ge restaureerd aangetroffen in een garagebox in Den Bosch Een madonnabeeld, omgeven door drie engelen, onder het stof en gruis in de voor afbraak bestem de St. Pieterskerk in Den Bosch was het eerste in een serie kerk diefstallen. Voor het transport werd een rolstoel en een hengel aangeschaft. De zaak kwam aan het rollen toen dit jaar een van de verdachten met zijn auto linksaf sloeg waar dat niet mocht By aanhouding vond de politie enkele beelden in de kofferruimte. De beide advocaten wezen de rechtbank erop dat de beelden in een betere conditie by de eigena ren waren terugbezorgd dan toen ze waren ontvreemd. Als de rechtbank niet tot onmiddellyke invrijheidstelling zou overgaan, zou volgens een van dc verdedi gers een alternatieve straf als res tauratie van beelden in de St. Jan, waarvoor komend halfjaar de mogelijkheid bestaat, eerder op zyn plaats zijn. Uitspraak 10 februari. Het CDA sprak zich bij monde van Tarieven het kamerlid Van Vlijmen tegen AMSTELVEEN (GPD) - Het Alge meen Ziekenfonds Haaglanden in Den Haag zal met ingang van 1 februari ook de eigen bijdrage van f 2,50 per medicijn van al zijn verzekerden moeten innen. Aan staande maandag zal de Zieken fondsraad staatssecretaris Van der Reijden (volksgezondheid) adviseren het fonds daartoe te bevelen. Haaglanden besloot vorige week de eigen bijdrage voorlopig te gaan betalen uit de aanvullende verzekering, waarbij het leeuwe- deel van zijn verzekerden is aan gesloten. Dit gebeurde naar aan leiding van het besluit andere Haagse ziekenfonds Azivo, de ei gen bijdrage niet te innen. Azivo werd door de raad tot de orde ge roepen. Haaglanden maakte onlangs per paginagrote advertentie bekend dat het de eigen bijdrage zijn verzekerden zelf zal beta Azivo schoot dit optreden Haaglanden in het verkeerde keelgat. Vooral omdat Haaglan den in de advertentie ook een le denwervingsbon had opgeno men, spreekt Azivo van oneerlij ke concurrentie. De Zieken fondsraad werd om advies ge vraagd. Inmiddels wil de Ziekenfondsraad een einde maken aan de „troebe len" in Den Haag, waar beide fondsen elkaar £d jarenlang dwars hebben gezeten. Ook de overkoepelende organisatie, de Vereniging Nederlandse Zieken fondsen, heeft nog eens nadruk kelijk afstand genomen van de gedragingen van beide fondsen. In Amstelveen worden nu ver dergaande „krachtige maatrege len" tegen Azivo en Haaglanden beraamd. Uit het verloop van het debat is het duidelijk geworden dat een meerderheid van de Kamer het plan van minister Smit-Kroes om de openbaar-vervoerstarie- ven drastisch te verhogen,in be ginsel zal aanvaarden. Opmerke lijk in dit verband is dat de PvdA de voorgenomen maatregel gis teren minder kritisch bejegende dan afgelopen dinsdag. Castri cum erkende gisteren met zoveel woorden de noodzaak het subsi diebeleid om te buigen om te voorkomen dat er over een paar jaar op grote schaal ontslagen zullen vallen en het verzorgings niveau wordt afgebroken. Het CDA stemt, evenals de WD, met het tarievenplan in en stelt zich ook op het standpunt dat NS mogelijkheden moet zoeken om het nu ontstane tekort van 75 miljoen gulden te overbruggen. Het CDA wil dat tegelijkertijd de autokosten worden verhoogd. Voor het goederenvervoer per spoor zal NS plannen op tafel moeten leggen om het aantal goederentreinen te halveren, zo kondigde de staatssecretaris aan. NS moet in die sector 30 miljoen gulden bezuinigen. Tijdens een vergadering van de kamercommissie voor sociale zaken geven bijstandsvrouwen op de publieke tribune duidelijk te kennen wat hun wens is: 400 gulden per maand erbij. (foto ANP) DEN HAAG (GPD) - De democra tie loopt groot gevaar bij verdere bezuinigingen op de sociale uit keringen. Die waarschuwing klonk gisteren in alle toonaarden tijdens een hoorzitting van de Tweede Kamer over de sociale zekerheid. Nu al heerst een grim mige sfeer onder mensen met een uitkering. Verdere kortingen zullen harder verzet oproepen, zo werd voorspeld. Vrouwen met bijstandsuitkerin gen, wao'ers, gehandicapten, werklozen en alleenstaanden met een uitkering liepen bij de vaste kamercommissie voor so ciale zaken te hoop tegen het ka binetsbeleid. Hun soms zeer emotionele protesten werden overigens voornamelijk door de oppositie aangehoord. De rege- ringsfracties CDA en WD wa ren opmerkelijk zuinig vertegen woordigd. „Een overheid die mensen tot ar moede dwingt, kweekt mensen die niets te verliezen hebben en zich tegen de overheid zullen op richten", waarschuwde een werkloze. Hij wees vooral op de dreigende ontkoppeling van lo nen en uitkeringen. „Dat zou het sein zijn voor de teloorgang van de democratie. Een gewaar schuwd mens telt voor twee". „Er wordt gewacht op een sein om de barricades op te gaan", zei de leider van een delegatie WA- O'ers. Ondubbelzinnig liet hy blijken dat de onrust niet lang meer in de hand valt te houden. Ook de bijstandsvrouwen waar schuwden tegen voortgaan op de bezuinigingsweg. „Dan kan de democratie ten grave worden ge dragen", zei een van hen. Zij hield de kamerleden voor dat het kweken van armoede een voe dingsbodem is voor racistische en fascistische tendenzen in de samenleving. Tijdens de hoorzitting voerden de bijstandsvrouwen de boventoon. Ze eisten vierhonderd gulden meer uitkering, omdat met de huidige bedragen (1302 gulden voor een moeder met kinderen) niet valt rond te komen zonder forse schulden te maken. De vrouwen wezen op de emotio nele druk die afhankelijkheid van de bijstand met zich mee brengt. Kamerleden hebben daar geen flauw benul van, zeiden zy. Politieke debatten over de zoge naamde echte minima noemden zij „hobbyistisch gebabbel van mensen met dikke salarissen" en de jaarlijkse extra uitkering „een pestfooi die in een zo diep gat valt, dat de echo lang op zich laat wachten". Een noodkreet kwam tenslotte ook van de welzijnswerkers by socia le diensten. Hun werk is de laat ste jaren verdubbeld, zonder dat de personeelsbezetting noe menswaardig groeide. Boven dien raken de welzijnswerkers met hun geweten in de knoop. „Ik kan het niet meer verkopen dat de uitkeringen voldoende zyn voor het levensonderhoud, want dat zyn ze niet", zei een van hen. Vrouwen meer kans op wao DEN HAAG (ANP) - De plaats die vrouwen innemen op de arbeidsmarkt maakt dat vrouwen ziek kunnen wor den en tenslotte in de wao be landen. Die stelling hebben de "Vrouwen in de wao", een landelyke overleggroep, naar voren gebracht tydens een gesprek met de Tweede Ka- De wao-vrouwen wyzen erop dat het werk dat vrouwen doen vaak laag geschoold is, slecht wordt betaald en nogal eens lichamelijk hoge eisen stelt, bijvoorbeeld by schoonmaaksters en ver pleegsters. Ook veroorzaakt de minder heidspositie waarin vrouwen in een aantal beroepen verke ren vaak spanningen die sommigen niet meer aankun nen, aldus de vrouwen in de wao. Zij hebben van de vrou wen in de Tweede Kamer verder aandacht gevraagd voor de dubbele of soms zelf driedubbele taak die op vrou wen rust. In de meeste geval len wordt nog altyd van hen gevraagd dat zy naast hun werk het huishouden doen. DEN HAAG (GPD/ANP) - De emencipatieraad wil at de abor tuswet wordt gewyzigd. Dit heeft Annemarie G re wel, plaats vervangend voorzitter van de emancipatieraad. gisteren in Den haag gezegd bij het uitbrengen van een advies over de abortus wet. De Emancipatieraad acht zich het belangrijkste en doorslaggeven de adviesorgaan dat de regering waar het de afbreking van zwan gerschap betreft. Uitgangspunt voor de raad is, dat abortus uit het Wetboek van Strafrecht wordt gehaald Abor tus moet naar het oordeel van de raad wel strafbaar blijven, als er sprake is van onbevoegd hande len of van levensvatbaarheid van het kind. Verder zal de vrouw de beslissing moeten nemen, vindt de raad. De beslissingsbevoegdheid eist m de wet bij de arts en de vrouw. Ook in de verplichte bmdtl I mijn uit den boze. De emancipatieraad hield een maatschappelijke peiling voor het uitbrengen van zijn advies aan de regering. Daaruit heeft hy opgemaakt, dat de regelingen voor het afbreken van zwanger schap zullen worden ontdoken De regeringspartijen CDA en VVD voelen niets «W het opnieuw veranderen van de Abortuswet nog, voordat de wet definitief in werking treedt Zy reageren hier mee op het advies van de Eman cipatieraad. WD-woordvoerder Dick Dees vindt dat de wet nu maar moet worden ingevoerd. Veranderin gen op het laatste moment wees hij af. Ook mevrouw Dien Corne- ÜMB (CDA) is tegen het open breken van de abortuswet Stockholm Wenen Casa Blanca Iistanbul Las Palmas Beiroet Tel-Aviv Tunis onbew. 8 bew. 12 zwaar bew. 13 zwaar bew. 14 half bew. 8 zwaar bew. 15 motregen 11 mist 18 onbew. 7 onbew. 20 licht bew. zwaar bew. 12 geheel bew. 13 DEN HAAG - Er is een nieuw noodoproepsysteem waarmee bejaarden, alleenstaanden en gehandicapten met een simpele druk op de knop even tuele moeilijkheden kenbaar kunnen maken aan een service-centrale. Het systeem werd gisteren gepresenteerd door de Stichting Alarmsystemen Bejaarden, Alleenstaanden en Gehandicapten. Mevrouw Wassenaar toont de armbandzender met alarmknop. Bij die zender hoort een spreekJ luistereenheid en een huiscentrale (op de muur achter haar). Het "Kom- malfoon-systeem" werkt tot nu toe uitsluitend in Den Haag. Installatie- kosten: 365 gulden, met een maandelijkse huur van 75 gulden. DEN HAAG (ANP) De bewaarders van strafinrichtingen in Amsterdam, Rotterdam en Avereest heben gisteren stiptheidsacties gevoerd tegen de door staatssecretaris Kor- te-Van Hemel (justitie) aangekondigde be zuinigingen. De acties in de verschillende inrichtingen zyn ordelijk verlopen, meldt woordvoerder Van Keulen van de Abva/Kabo. Hij denkt dat ze ker 2000 bewaarders hebben deelgenomen aan de acties, die er vooral op gericht waren het werk in de huizen van bewaring precies volgens model te doen, zonder dat de gedeti neerden daardoor gedupeerd zouden wor den. Alleen in Rotterdam hebben de gevangenen hinder ondervonden van de nieuwe werk wijze van hun bewaarders: zij moesten op hun eten wachten, langer in hun cel zitten en ze konden geen arbeid verrichten. Volgens Van Keulen hebben de gevangenen daar geen problemen over gemaakt, omdat zy achter de acties staan. De gedetineerden in de Bylmerbiyes hebben eerder positieve dan negatieve ervaringen opgedaan met de model-werkwyze van hun bewaarders. De gedetineerde stond daar centraal en kreeg alle aandacht, waardoor de bewaarder geen tyd meer over had voor an dere taken zoals het verzorgen van interne overplaatsingen, transporten naar andere in richtingen, rechtbank, advocaten, reclasse ring. De directie van een van de Bylmer-torens heeft gisteren twee bewoners (totaalweige raars) overgebracht naar een isolecrruimte, omdat zy ordeverstorend bezig zouden zyn geweest. Volgens de Bond van Wetsovertre ders (BWO) streefden de twee alleen maar vreedzame doeleinden na, maar heeft de di rectie ze gebombardeerd tot stakingsleiders De directeuren van de huizen van bewaring hebben volgens Van Keulen de acties van hun personeel niet tegengewerkt De vereni ging van directie ambtenaren van peniten tiaire inrichtingen heeft gisteren een brief gestuurd aan de staatssecretaris waarin zy "hun ernstige zorgen uitspreken over de diep ingry pende gevolgen van de bezuini gingen Vandaag worden in de huizen van bewaring in Schevrningen en Veenhuizen protestacties gehouden. De actie in de Scheveningse ge vangenis zal een landclyk karakter krygen. Volgens woordvoerder Dc Geus van dc CFO komen er k« r 100 bewaarders naar Sche- veningen om in een protestbyccnkomst een petitie op la stellen, die volgende week aan geboden wordt aan de Tweede kamer In Den Bosch wordt vandaag by de Algemene Reclassenngs Vereniging een byeenkomst gehouden Dc BWO zeg op verzoek van dc gedetineerden in de Bylmcrbqcs vanavond laat een de monstratie by de gevangenis te organiseren. De nacht van vrycD^j op zaterdag is uitgeroe pen tot de nacht van dc gedetineerden

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7