Scholencomplex Stevenshof voor drie richtingen Steeds Politie pakt verkrachter Bouw begint nog dit jaar GRATIS KAARTJES 'Wethouder voorbarig met inhouden salaris bij staking onderwijs' Stuntelige autodief Polen-avond in Leiden; Leiden bezoekt Torun Sen niet fcoJonib bladbteeld wijn van de maand KLERKS LEIDEN - De bouwplannen voor een katholieke, protestants-christelijke en openbare school in de Stevenshof zijn klaar. De gemeente streeft ernaar in september de eerste paal voor dit scholencomplex de grond in te slaan. Nog geen jaar later, volgend jaar juli, (begin schooljaar 84/85) moeten dan de eerste leerlingen van de Stevenshof in deze woonwijk naar hun 'eigen' school kunnen. De Leidse architecten Verbeek en Van Reijzen ontvouwden gister avond de plannen voor de raads leden van de commissie onder wijs, samenlevingsopbouw en emancipatie. De eerste indruk was veelbelovend. Wethouder Peters noemde het "een gebouw met mogelijkheden" en het CDA-raadslid Kranenburg sprak van een uitstekend ontwerp. De drie scholen van verschillende signatuur komen tegen elkaar aan te liggen. Ze worden in eer ste instantie alle drie evengroot en zullen in de eerste fase elk over zeven lokalen kunnen be schikken. Blijkt na verloop van tijd dat er uitbreiding nodig is of dat de ene school meer leerlin gen krijgt dan de ander, dan kun nen er op de ontmoetingspunten (daar waar de ene school met de ander is verbonden) via eenvou dige ingrepen lokalen worden bijgebouwd of uitgewisseld zon der dat één school daar nadelige gevolgen van ondervindt. Ook ADVERTENTIE VOOR DE WOON IDEAAL BEURS Voor gratis toegangsbewijzen ga jeeerst even bij Fer van Duuren langs aan de Hooi gracht. Enne... he.t verplicht u tot niets. Nou ja, u moet natuurlijk wél even in de stand van Fer komen kijken. Want daar liggen prima aanbiedingen. j&g: WONINGINRICHTING Velan03^S,e, ■ERvanDuuren wijt/egg*"1"1* Hooigracht 18,Leiden,Tel. 071-131493. Verwijt raadsleden: zijn er mogelijkheden tot samen gaan. Het rijk heeft toestemming gege ven voor de bouw van 36 lokalen. De prognose van de gemeente komt uit op 47 lokalen. Zolang alle bewoners nog niet bekend zijn en de ouders van de toekom stige leerlingen nog niet zijn ge peild blijft de bouw van een tweede scholencomplex in de Stevenshof nog onzeker. Omdat ook nog niet zeker is voor wat voor een soort onderwijs (Je- naplan, Montessori of combina ties daarvan) de ouders opteren is er binnen de school ook van alles mogelijk. Via makkelijk verschuifbare tussenwanden kunnen lokalen of de gemeen schapsruimten worden vergroot of verkleind. Als men vasthoudt aan de huidige opzet heeft elke school naast de zeven lokalen de beschikking over een gemeenschapsruimte, een patio en 800 vierkante meter schoolplein. Ook is er voldoende rekening gehouden met groen voorzieningen. Rondom de schoolpleinen komen school tuintjes te liggen. De bouwkun dige kosten van de school wor den geraamd op vier miljoen. De gemeente denkt hiermee binnen de rijksnorm te blijven. Alle raadsleden waren enthousiast over het bouwplan. Zy drongen er alleen op aan dat op heel korte termijn met de toekomstige be woners wordt gesproken, zodat hun wensen en ideeën ten aan zien van het onderwijs in de Ste venshof kunnen worden ge hoord èn gehonoreerd. LEIDEN Het raadslid Boot (PvdA) heeft wethouder Peters gisteravond in de raadscommis sie onderwijs, samenlevingsop bouw en emancipatie, ervan be ticht roomser te willen zijn dan de paus. Zij meende dat hij te voorbarig is geweest met het inhouden van geld bij leerkrachten die op 14 december gevolg hebben gege ven aan de stakingsoproep vai» de vakbonden. "Het ministerie heeft via een circulaire op 17 ja nuari laten weten dat er over de periode 15 t/m 19 november (de stakingsweek) moet worden in gehouden. Er wordt met geen woord gerept over 14 december waarom gaat de wethouder, die zich zelfs solidair heeft verklaard met de stakers, dan toch inhou den", vroeg A. Boot zich af. Peters verklaarde dat de circulaire van het ministerie geen rechts grond is om 14 december maar te vergeten. "In deze brief worden wij er gewoon nog eens aan her innerd dat we binnen drie weken opgave moeten doen van hoeveel leerkrachten er in de week van 15 t/m 19 november in Leiden hebben gestaakt". De la Mar (PSP) schaarde zich aan de zijde van Boot door de wet houder er nogmaals op te wijzen dat 14 december niet wordt ge noemd. Hij suggereerde dat het ministerie deze datum zelf wei eens vergeten kon zijn en stelde voor de zesduizend gulden die is ingehouden voorlopig op een aparte rekening te zetten totdat er over deze zaak enige ophelde ring is. Wethouder Peters beloofde te gaan infomeren, maar twijfelde voor alsnog niet aan de wettelijke ver plichting om de stakers over 14 december niet uit te betalen. LEIDEN - Een 17-jarige jongen uit Voorburg is vannacht om half een op het Kort Rapenburg door de politie aangehouden. Hij reed in een auto die kort daarvoor ge stolen was op de Haarlemmer weg. De jongen werd aangehou den omdat hij - aldus de politie stuntelig reed. Volgens de ei genaar van de auto was er na de diefstal vijftien kilometer mee gereden. LEIDEN - Een 25-jange automo biliste uit Noordwijk is gister avond in het Academisch Zie kenhuis terecht gekomen, omdat zij tijdens het rijden een cassette bandje trachtte te verwisselen. Als gevolg daarvan verloor zy op de Wassenaarseweg de macht over het stuur en botste frontaal tegen een boom. De auto werd totaal vernield. De vrouw werd licht gewond. ADVERTENTIE GEEN WOON IDEAAL BEURS ZONDER FER VAN DUUREN En hij staat er met een enorme kollektie tapijt en gordijnen. Om u alvast even nieuwsgierig te maken naar de geweldige aanbiedingen die Fer in zijn stand heeft, bijv.: PADERNA 1/1Q pracht Berber... van 199,- voor JAi?," alleen tijdens de Woon-Ideaal-Beurs. Bent u benieuwd naar de rest? Ga dan snel even een GRATIS toegangsbewijs halen bij Fer aan de Hooigracht. WONINGINRICHTING Delan0S^'e. -ERvanDuuren ,apljtiegfr«'nl£'den Hooigracht 18,Leiden, Tel. 071 -131493. Van onderen bij het complex zonder dak beginnend, krijg men een indruk hoe één basisschool (kleuter- en lagere school) in de Stevenshof eruit gaat zien. Twee klusters van drie lokalen met in het het midden de centrale hal en nog één lokaal dat grenst aan de patio. Elke school heeft een eigen ingang via het schoolplein. De twee getekende punten op het dak zijn lichtkoepels, die zorgen voor het daglicht in de centrale hal of gemeenschaps ruimte. Aan de rechterzijde - gekoppeld aan het opengewerkte schoolgebouw - heeft men zicht op het gymnastiek lokaal. Het is de bedoeling dat alle drie de scholen daarvan gebruik maken. LEIDEN - In het PSP-pand aan de Rijnstraat wordt dinsdag 1 fe bruari een Polen-avond gehou den. Er komt een Poolse journa list aan het woord die twee vi deobanden zal vertonen. Op de banden staan beelden van het Poolse theaterleven en van poli tieke affiches van vóór en na het verbod van de vakbond Solidar- nosc. De journalist, die binnenkort naar zyn land terugkeert en met het oog daarop anoniem wil blijven, zal bij de beelden een nadere uit leg geven. Daarna is er gelegen heid voor discussie, onder meer over het nut van voedseltrans- porten naar Polen De openbare bijeenkomst vindt plaats in de Rijnstraat nummer acht en be gint 's avonds om acht uur Toruri In de Poolse universiteitsstad To- rurt beginnen op 1 februari festi viteiten rond het 750-jarig be staan van die stad. Op uitnodi ging van het gemeentebestuur van Torurt brengen burgemees ter Goekoop, loco-burgemeester Waal en gemeentesecretaris Lod der een driedaags bezoek aan de stad. waarmee Leiden al enige tijd officieus contacten onder houdt. Ook gingen er transpor ten met voedsel en medicamen ten vanuit Leiden naar Torurt. Jongen (19) betrapt bij inbraak in clubhuis LEIDEN - De Leidse politie heeft een 19-jarige jongen aangehou den die heeft bekend, eerder de ze maand, een 76-jarige vrouw in haar bejaardenwoning aan de Aaltje Noorderwierlaan te heb ben verkracht. De jongeman kon deze week worden gearresteerd na een inbraak in het clubhuis 'De Tamboerijn' aan de Valerius- straat in Zuid-West. woning van de bejaarde vrouw binnengedrongen door het force ren van een ruitje in de keuken deur. De vrouw die al enige tijd gestommel had gehoord trachtte de man aanvankelijk te verdry- ven door hem met een lantaarn op het hoofd te slaan. De man reageerde daarop door de vrouw hard beet te pakken. Toen zy met gillen de aandacht probeerde te trekken belette de jongeman dat door een hand voor haar mond de houden. Vervolgens werd de vrouw, onder het uiten van drei gementen, verkracht. Een vluch tige speurtocht door de woning leverde de jongeman nog enkele tientjes en wat sieraden op waar na hij de woning weer via de keu kendeur verliet. Een intensief buurtonderzoek had de Leidse politie al heel wat nut tige informatie over de dader op geleverd. Men kwam de jonge man echter onverwacht op het spoor na een inbraak deze week in het clubhuis De Tamboeryn Redactie: Bart Jungmann Jaap Visser Parkeerrobot De micro-processor is nu ook al doorgedrongen tot de parkeer automaat. Of liever gezegd: de micro-processor is nu ook al doorgedrongen tot de Leidse parkeerautomaat. Want in an dere plaatsen hebben ze hem al wat langer, de Multopark 5000. Maastricht, Waalwijk, maar bij voorbeeld ook al in Noordwijk - voor de zomerdrukte. Op het plein voor het vroegere hotel Palace om precies te zijn. Ad judant Van der Plas van de po litie aldaar is er best over te spreken. "Al moeten de men sen er eerst wel even aan wen- Dat is ook Wim Issendonck, voorlichter van de gemeente, ter ore gekomen. "Maar er staat een duidelijke ge bruiksaanwijzing op. Dus het zal wel lukken". De Multopark 5000 komt in de plaats van de parkeerautomaten waar strip jes uitkomen, zoals voor de Steenstraat en by de Garen- markt. Het werkt ook eigenlijk net zo. Met dat verschil dat er voortaan geen stripjes meer uitkomen. Vanmorgen om half elf werd de eerste Multopark- automaat geplaatst voor het VW-kantoor op het Stations plein. Alles werkt elektronisch en de parkeerautomaat heeft een cij fermatig geheugen. Tot en met 99 zit alles vast in zyn hoofd en daarom kan er ook met 99 au to's van gebruik worden ge maakt. Alle parkeervakken zijn genummerd en wie dus bijvoorbeeld zijn vierwieler in vak 68 heeft gedraaid, drukt datzelfde nummer en de ge wenste parkeertijd in op de parkeerautomaat. "Eigenlijk heel eenvoudig", vindt ook Wim Issendonck. De parkeerrobot is er vooral om het werk van de toch al zo on derbezette parkeerpolitie te verlichten. Met twee man en een walkie talkie is het zo ge beurd, volgens Issendonck. De één zoekt de auto op en de an der ontdekt via een computer of die auto soms over tijd is. Of deze revolutie in parkeerkrin- gen een vervolg krijgt, hangt een beetje van het intelligen tiepeil van de Leidenaar af. Daar wordt nog wel eens aan getwijfeld, maar Issendonck denkt dat het best zal gaan. "Een kwestie van leren. Je moet het even door hebben. We zullen het in elk geval eerst De parkeerautom aat wordt in gebruik genomen op het Stationsplein voor het VW-kantoor. Even oefenen. (foto Holvast eens aankijken op de parkeer plaatsen by het station". Behalve slim moet de station- parkeerder ook een beetje snel kunnen handelen. Slaat hy een fout nummer aan, dan moet dat binnen vijftien seconden gecorrigeerd zijn. Wie niet slim is, moet dus in dit geval niet sterk maar wel snel zijn. B.J. Poortenrammers (5) Zijlpoort-eigenaar Melkert laat vanuit Brussel weten dat zyn brief nog even op zich laat wachten. Oorspronkelijk zou hij snel de gemeente schrifte lijk zijn exacte plannen met de poort laten weten. "Maar mijn advocaat ligt nu in het zieken huis en die moet eerst maar eens beter worden. Vindt u dat ook niet?" Ondertussen staat de Zijlpoort er nog altijd half klaar bij. Het wachten is nog op de deuren en een groot raam aan de zij kant. Dank zij ingrijpen van de fietsersbond ENFB kan er, zo als bekend sinds een maand of twee wel weer onderdoor wor den gefietst. Met behulp van twee paaltjes zorgt de gemeen te er voor dat het ook bij twee- wielers blijft en er geen auto's door kunnen. Melkert was en is daar des dui vels over. Dat dat zomaar kan met 'zijn' Zijlpoort Z'n plan nen zijn er in elk geval niet door veranderd. Als iedereen weer uit het ziekenhuis is, wil hy de Zijlpoort daadwerkelijk ter beschikking van de univer siteit stellen. De gemeente wacht de zaken nog maar even af. De poort blijft voorlopig open. Volgens ambtenaar Hans Meijer van di rectie stadsvernieuwing wordt overwogen om te snijden in de subsidie die Melkert voor de opknapklus van de Zijlpoort kreeg. Er zit nog een gat in de zijgevel (waar het raam moet komen) en als de Monumen tencommissie het er mee eens is, wordt het 'vullen' van dat gat afgetrokken van de ge meentelijke bijdrage. Eén ding is inmiddels wel zeker, volgens Meijer. Het bouwbe drijf Fontein verdwijnt van het terreintje naast de Zijlpoort Waarschynlyk binnen een maand. De opslagplaats vloekt nogal met het uitzicht op de poort en daar aan te leggen groen moet het allemaal wat mooier maken. De parkeer plaats die Melkert daar zelf voor de 'heren professoren' had gedacht, komt er in elk ge val niet. "Misschien kan daar dan dat fietspad komen", op pert Melkert nu zelf. Maar die moet nu eerst maar eens al zijn mooie beloften voor de Zijlpoort zelf waar ma ken. Boekaniers (4) B J i Hooidonk heeft znn zin gekregen en "ik had ook niets anders verwacht", voegt hij daar zelfbewust aan toe. Rechtbank-president Wynholt heeft de vryetyds archivaris grotendeels gelijk gegeven in zijn conflict met L H. Los, di recteur van boekhandel/uitge ver De Kier. Van Hooidonk had de zaak in kort geding by de Haagse rechtbank aangekaart nadat Los in Steeds zyn boekje 'Die goeie Leienaar' over de hekel had gehaald. De Kler-directeur Los zou collega's hebben ge waarschuwd voor Van Hooi donk en noemde zijn boekje "rotzooi". Zo'n kwalificatie noemt rechter Wynholt op zijn beurt "nodeloos grievend". Los moet nu in een advertentie in het Leidsch Dagblad dat woord terugnemen. Wynholt danst overigens niet helemaal naar de pypen van Van Hooi donk. Geëist was dat Los zich voortaan van elk commentaar moet onthouden "Een eis van zo'n onbeperkte strekking kan niet worden toegewezen", vindt de Haagse rechter. Want dan komt de vryheid van me ningsuiting in het geding. Na deze winst kan Van Hooi donk misschien ook nog mr. Sprey, de raadsman van uitge ver Los, voor het gerecht sle pen. Die vond immers in zyn pleidooi ook dat er duidelyk sprake was van knoeiwerk. Nodeloos grievend? B.J. aan de Valeriusstraat In de nacht van maandag op dinsdag werd de politie door een omwo nende gewaarschuwd dat in het clubhuis werd ingebroken. Een maal ter plaatse zagen agenten een jongeman op de vlucht slaan. Hy kon na een korte achtervol ging in de Bernhard Zweers- straat worden aangehouden. Eenmaal overgebracht naar het bu reau bleek het postuur van de jongeman opvallend overeen te komen met het nauwkeurige sig nalement dat de bejaarde vrouw van haar verkrachter had gege ven. Bovendien had de jonge man een aantal wondjes in het gelaat waarvoor hij geen deugde lijke verklaring had. Na verhoor bekende hij de inbraak aan de Aaltje Noorderwierlaan en de verkrachting van de bejaarde De jongeman bleek ook nog een andere insluiping, vorige maand in een woning aan dezelfde straat, op zijn geweten te heb- ,ben. Voorts bekende hij in de cember te hebben ingebroken in een woning en in een school, bei de aan het Noordeinde, en in een sigarenwinkel aan de Haarlem merstraat Hy ging daar by steeds op dezelfde, opvallend luidruch tige, manier te werk door een ruit, aan de straatzijde van een pand, in te slaan. In alle gevallen heeft de jongeman slechts een gering bedrag aan geld of goede ren buit kunnen maken. Na de inbraak in de school aan het Noordeinde is de jongeman al door de politie aangehouden maar na verhoor heengezonden. De 19 jarige jongen, woonachtig in Leiden, wordt door de Leidse po litie omschreven als een bijzon dere, wat vreemde, jongeman. Het onderzoek is nog niet afge sloten zodat niet uitgesloten wordt geacht dat hij nog meer op zyn geweten heeft. De jongeman is vandaag voorgeleid aan de of ficier van justitie in Den Haag. ADVERTENTIE C0TES DU RHONE VILLAGES 1980 Appellation controiée De rode Rhóne-Villages 1900 heeft een warme kleur, een aangenaam bouquet en een elegante zuivere smaak Deze klasse-wijn nu tx| Klerks voor een uitzonderlijk lage pnja Per fles 6,45 en b*t een doosje 6 flessen 5,95 per fles

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3