Planten en zaaien kan al in februari Snelle reparatie aan de wasautomaat - r «rv Boormachine zuigt zelf het stof af Veiligheidsinformatie voor de doe-het-zelver RENAULT Leiden; Elam B.V„ Haarlemmerweg 2-4, Tel. 071-121210/143163/213341. Filiaal: Leidseweg 422, Voorschoten, Tel. 071-763854. Katwijk; Auto Bierman Katwijk, Valkenburgseweg 2, Tel. 01718-71704. Noordwijk; Roskam, Quarles van Uffordstr. 33-37, Tel 01719-12472 VRIJDAG 28 JANUARI 1983 Varia TAGINA II Een handigheidje aan de nieuwe reeks wasautomaten die AEG heeft gelanceerd, is een aan de voorkant van de machine aangebrachte elek tronische schakeleenheid (de 'hersens' die het apparaat au tomatisch bedienen). Als er een kleine, aan huis uit te voeren reparatie moet wor den verricht, hoeft de machi ne dus niet van zijn plaats ge haald te worden; de hele unit kan uit de machine worden genomen en doorgemeten. Het voordeel ervan is dat een controle of eventuele kleine reparatie minder tijd vergt... en dus voor de eigenaar min der geld kost. Februari is de maand waarin er zich al zomerse dagen voor doen. Dan kunt u best al een uurtje in de zon buiten zitten, met in uw rug de muur waarte gen de kamperfoelie opklimt, die midden januari al blaadjes maakte. Trouwens, de mini- roosjes bloeiden toen nog en de bollen staken hun groene sprieten boven de grond uit. Die kamperfoelie kan nu al een tikkeltje worden gesnoeid. Om het andere jaar dient deze rui ge klimmer immers een beetje te worden uitgedund. Bij de blauwe regen kunnen de vorig jaar verschenen ranken ook worden weggenomen. De cle matissoorten die pas deze zo mer gaan bloeien kunnen nu best een stuk ingenomen wor den (clematis jackmanii o.a.), maar de voorjaarsbloeiers als clematis montana, daar mag u niet aankomen omdat u er an ders de bloemen uitknipt. Do de takken kunnen altijd ver wijderd worden, wat ook geldt voor de klimrozen. Daar halen we zelfs de zeer donkerbruine takken weg, zodat er plaats is voor de ontwikkeling van nieu we, groene scheuten. Die oude takken zijn steenhard, zodat u daar het best een boomzaagje (ijzerzaagje kan ook) voor kunt gebruiken. Langs een hekwerk geleide heesters kunt u het best eerst losmaken, alvorens u met het snoeien begint. Een verder gaande snoei van de leirozen dan het wegnemen van oude takken, waaraan toch weinig bloemen zullen ver schijnen, kunt u beter nog everi laten wachten tot begin volgende maand. Ook de struik- en andere rozen worden pas volgende maand gesnoeid. Wie dat eens en voor al goed wil leren doet er goed aan deel te nemen aan de snoeidemon- straties die door de Nederland se Rozenvereniging op 5 maart a.s. worden georganiseerd te Amsterdam, Heerde, Boskoop, Tegelen, Bussum en Winscho ten (Inlichtingen: Mevr. H. A. M. Chevalier, Hoef ten Halve 3 te Helvoirt, tel. 04118-1267). Als het deze maand niet vriest kunt u naar hartelust bomen en struiken planten. Misschien wilt u wel een haag om uw tuin aanbrengen. Vooral rond moes- en fruittuin is dat aan te bevelen, daar er vogels in gaan broeden die u behulpzaam zijn bij het in toom houden van in- sekten die het op uw gewassen hebben voorzien. Bedekking Zorg vooral voor een ruim plant- gat, zodat u de wortels er niet in hoeft te proppen. Bescha digde wortels moet u met een scherp mes afsnijden. Werk wat oude koemest door de los gewerkte grond op de bodem van het plantgat en door de aarde waarmee u het gat weer vult. Als het niet vriest of gaat vriezen doet u er wel goed aan de be dekking van de plekken waar -5^ %V*c4- -T'- T* Het is nu ook de tijd voor het verbeteren van paden en verzakte opritten. u bollen hebt geplant weg te halen. Blijven de bollen te lang toegedekt bij hoge temperatu ren dan gaan de neuzen te veel 'rekken', wat vooral bij hyacin ten niet zulke fraaie bloemen geeft. Tegen het einde van deze maand kunt u dat winterdek er van lieverlee afhalen. Houd het wel bij de hand voor als Thialf toch opeens toeslaat met lage temperaturen, zonder sneeuw. Wilt u in mei bloeiende viooltjes als 'sunny gold', dan dient u ze begin februari al te zaaien. Deze zgn F1-hybriden groeien lekker snel; het zaad is met goedkoop. Het is nu ook de tijd om een (nieuwe) regenton aan te schaf fen. Vogelnestkastjes, die u zelf hebt gemaakt tijdens de lange winteravonden, moeten nu ook worden opgehangen. Moes- en fruittuin Zet u maar schrap, want het drukke seizoen breekt al weer aan. Natuurlijk hebt u uw teelt plan (wisselteelten!) al uitge werkt, zodat u precies weet wat waar moet komen. Vrucht bomen kunt u nu planten als het niet vriest Moet er gespit worden of houdt u het op de alternatieve methode en werkt u alleen de bovengrond los met de spitnek? Rabarherplanten die zo'n zeven jaar achtereen op dezelfde plek hebben ge staan kunt u verplanten of scheuren. Ook met de kruiden kunt u dat doen. want u hebt toch een kruidenhoek of -rand? De artisjok ontdoet u begin maart van zijn winter dek, tenzij er nog strenge vorst op komst is. En... u kunt al naar hartelust gaan zaaien. Vlinderbloemigen als tuinbo nen, erwten en peulen in bak jes om ze later uit te poten in de volle grond. Raapstelen kunnen nu wel in de volle grond op een beschut plekje, evenals worteltjes, waarvan u het zaad moet voorwcktn In de kas of koude bak kunt u ra dijs en tuinkers zaaien, evenals bloemkool voor de zgn. vryste- teelt. Kies als spinazie aan de orde is een ras als 'Subito' dat 'wolfresistent' is, d.w.z. in de bak met zo gauw zal gaan schimmelen. Bij het werken met een boorma chine wordt stof of gruis ge produceerd. Dat hoeft niet al tijd zo'n groot probleem te zijn, maar lastig is het vaak wèl. De zogeheten grof-verspanende (stationaire) machines zoals bijvoorbeeld een vlakbank, zijn met een stofafzuiging uit gerust. Een dergelijke voorziening is sinds kort ook op de gewone boormachine verkrijgbaar. AEG komt met een 1000 Watt klopboormachine met een dunne, flexibele slang die via een koppelstuk op een stofzui ger kan worden aangesloten. Het direct achter de boorkop optredende stof wordt daar door meteen afgevoerd. Dit be rekent dat bij een boorkar- weitje in de muur het meren deel van het boorgruis meteen verdwijnt, zodat meubels en vloerbedekking schoon blij ven, maar ook dat de machine zelf veel minder te lijden heeft van de inwerking van het (slij tage veroorzakende) vuil. Door het slangetje, na voltooiing van het boorkarwei, ook nog even in het boorgat te duwen kan men dit ook helemaal vrij van gruis maken, waardoor het inbrengen van een plug wordt vergemakkelijkt. Behalve voor de boormachine (het nieuwe type SB 2E-1001) lanceert AEG dit stofafzuigingssysteem ook voor twee andere nieuwe ge reedschappen: de vlakschuur- machine VS 130 en de decou- peerzaag STSE 250. Ook bij het werken met zulke machines is „ontstoffing" een voordeel; bij het decoupeerza- gen blijft de zaaglijn beter zichtbaar, en bij het machinaal schuren wordt, als het fyne schuursel meteen wordt afge voerd. Doe-het-zelvers gaan vaak om met machines en aan het ge bruik daarvan zijn nu eenmaal bepaalde risico's verbonden. Dat leidt nogal eens tot onge lukken, overigens niet alleen bij dhz-werk... ook in de vak wereld komen dagelijks onge vallen voor. Het Veiligheidsinstituut in Am sterdam stelt al jaren allerlei voorlichtingsmateriaal samen, zoals de bekende folder 'Doe- het-zelver, doe het veilig', waarop we al eens eerder ge wezen hebben. Er is nu een nieuwe reeks brochures, onder de titel 'Kijk op veilig', even eens een speciale consumen tenvoorlichting. We hebben de delen 5 (over elektrische hand- cirkelzaagmachines), 5a (elek trische handslijpmachines) en 8 (grasmaaiers) eens bekeken. Er staan feiten en tips in die ie dereen die met zulke machines werkt by wijze van spreken uit het hoofd zou moeten leren. Die brochures zijn gratis ver krijgbaar; schriftelijk te bestel len bij het Veiligheidsinstituut. Antwoordnummer 1316, 1000 SL Amsterdam... op de enve lop of briefkaart hoeft dus geen postzegel. Verder wyzen we nog op de fol der Tips voor veilig werken met houtbewerkingsmachi nes', uitgegeven door de Ar beidsinspectie. Dit instituut bemoeit zich in feite hoofdza- heeft ook goede in formatie voor de doe-het-zel ver... zoals de zojuist genoem de folder. By de districtskantoren van de Arbeidsinspectie kunt u eens gaan kijken wat er allemaal aan voorlichting voor de doe- het-zelver beschikbaar is. Die kantoren zyn gevestigd in Am sterdam. Arnhem, Breda, De venter. Groningen. Haarlem. Maastricht. Rotterdam. Utrecht en Zoe term eer, de adressen vindt u in het tele foonboek.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 11