actief in I vrije tijd I "Met elkaar eten is voor de kinderen een hoogtepunt" Burgemeester geen voorstander gemeentelijke ongehoorzaamheid AU In Festival Hutspotten Gunstige ervaringen met continu-rooster op scholen in Leiden Vijftienjarige jongen bij inbraak betrapt Leiderdorpse automobiliste raakt gewond Ruzie via de ether: ruiten ingegooid ■hJ Nog meer schuifelen in Donkersteeg LEIDEN - Als je tussen de middag bij de Lucas van Ley denschool aan de Aalmarkt even door de ramen kijkt, zie je etende of spelende kinderen door elkaar krioelen. Dat is een normaal verschijnsel. Niemand gaat daar naar huis. De leerkrachten kunnen het zonder een middag dutje stellen en de leerlingen vinden overblijven heel leuk. "Thuis kan ik niet tafeltennissen". Al vijfjaar lang werkt deze openba re lagere school met een continu- rooster. "Tot ieders tevredenheid mag je wel zeggen", meent schoolhoofd Van Oosten. Naast de Lucas van Leydenschool heb ben in Leiden ook de PestaJozzi- school en de Eerste Leidse Schoolvereniging een dergelijk rooster. Slechts tweehonderd van de 8695 lagere scholen in ons land werken op deze manier. Actie Als het landelijk actiecomité "Tyd voor school" het voor het zeggen had werden dit er veel meer. Want niet alleen voor werkende ouders is een continu-rooster een uitkomst, maar ook voor moe ders en vaders die een groot deel van de dag kwijt zijn met het ha len en brengen van hun kinde ren. Van half negen tot kwart voor drie hebben zij nu hun handen vrij. De jongsten (klassen 1 en 2) staan, iets vroeger, om kwart over twee al aan het hek. Van Oosten: "Omdat wij de pauze be perken tot drie kwartier: 15 mi nuten eten en een half uur spelen - kunnen we al zo vroeg eindigen. Vooral in de zomermaanden is dat ideaal. De kinderen kunnen dan nog lekker naar het zwem bad of buiten gaan spelen". Van Oosten begrijpt niet waarom tot nu toe niet meer scholen zijn gevolgd. Hij wijt dit aan de op traditie ingestelde mentaliteit van veel ouders en leerkrachten. "Ze denken dat kinderen, die niet naar huis gaan, iets te kort komen". Wettelijk staat ook niets het conti nu-rooster in de weg, zolang je maar aan het minimum aantal onderwijsuren komt. Voor het kleuteronderwijs en de klassen 1 en 2 zijn dat 880 onderwijsuren per jaar en voor de overige klas sen 1000. door Saskia Stoelinga De Lucas van Leydenschool is in 1977 met de invoering van dit rooster begonnen omdat steeds meer kinderen gebruik gingen maken van de mogelijkheid om over te blijven. Negentig procent van de ouders wilden aan dit ex periment meedoen. Na drie maanden bleek er nog maar drie procent afwijzend tegenover te staan. Van Oosten: "Nu horen we nooit meer iets. De kinderen nemen brood mee, krijgen hier melk en wij houden toezicht. In die mid dagpauze wordt er van alles ge daan: buiten spelen, schaken, dammen, tafeltennissen, lezen en ruzie maken. Het komt ook wel eens voor dat een leerling he lemaal geen zin heeft om te spe len of te praten. Dat kan. Wij heb ben daarvoor een rustig hoekje gecreëerd waar ze zich kunnen terugtrekken". Niet verplicht Overigens is niemand verplicht op school over te blijven; echter geen enkel kind maakt de gang naar huis. Twee jaar geleden is ook de kleuterschool "De Boter bloem", waarmee de Lucas van Leyden een basisschool gaat vor men, begonnen met een continu- rooster. Ook daar wordt niemand tussen de middag opgehaald. Pas dit schooljaar is de Oppenheim lagere school met dit rooster gaan draaien. "Op aandrang van de ouders zijn we ermee begon nen", zegt schoolhoofd Wielink. "Ik heb zo de indruk dat wij leer krachten er meer aan moeten wennen dan de kinderen. Je hebt nu geen minuut meer de handen vrij. Zo was je een lange pauze gewend, waarin je dingen klaar zette en opzocht. Dat moet je nu vöör of na school doen". De man met ervaring, Van Oosten, kent deze aanloopproblemen. Eerlijk moet hij beamen dat de voordelen voor de leerlingen en hun ouders groter zijn. "Natuur lijk zijn wij ook eerder vrij, maar we gaan nooit meteen weg. Eerst drinken we nog een kopje thee en praten wat. Ja, voor mijn ge voel heb je daar nu meer tijd voor, omdat je dan toch nog op een redelijk tijdstip thuis bent". Een practisch effect is dat de leer lingen maar tweemaal per dag door het verkeer hoeven te lave ren. Daarnaast is de saamhorig heid in de klas vergroot. Van Oosten: "Vooral de eerste tijd was dat heel goed merkbaar. Een ander aspect is dat ook wij, leer krachten, de leerlingen beter le ren kennen. Door de ongedwon gen sfeer die er in de pauze is, vertellen ze meer". Wielink: "Ja, dat merk ik ook. Het met elkaar eten is een echt so ciaal gebeuren en eigenlijk een hoogtepunt voor de kinderen. Zelfs een leerling die tegenover de school woont, en de eerste da gen gewoon naar huis ging, peinst daar nu niet meer over". De vraag die vaak wordt gesteld - want de Lucas van Leyden school wordt nogal eens bezocht door onderwijs(des)kundigen die ook plannen hebben in die richting - is, of de kinderen niet vlugger moe worden. Van Oos ten moet daar ontkennend op antwoorden. "Omdat deze argu menten vaak worden aange voerd, letten we daar heel goed op. Natuurlijk zijn er weieens kinderen moe, maar dat kwam ook voor in de tijd dat we nog niet met dit rooster werkten". DONDERDAG 27 JANUARI 1983 LEIDEN - Een 15-jarige jongen is gisteravond aangehouden op verdenking van inbraak in een supermarkt aan het Bevrijdings plein. Samen met een andere jongen werd hij betrapt bij een poging de supermarkt binnen te dringen. Nadat het alarm was overgegaan kon de politie de vluchtwagen van de inbrekers achtervolgen. Aan de Haarlem mertrekvaart vonden de agenten de 15-jarige Leidenaar achter het stuur van de auto. Zijn mede plichtige had de benen genomen. LEIDEN - Een 19-jarige automo biliste uit Leiderdorp is gister ochtend gewond geraakt bij een botsing op de kruising Willem de Zijgerlaan en Kooilaan. De vrouw verleende geen voorrang aan een auto die over de Willem de Zwijgerlaan naderde. De Lei derdorpse moest worden overge bracht naar het Diaconessenhuis met een hersenschudding en dubbele bekkenfractuur. Haar auto werd totaal vernield. LEIDEN - Een hooglopende ruzie via 27-MC-bakkies heeft gister avond geleid tot het ingooien van de ruiten van een woning aan de Genestetstraat. De 24-jarige be woner had even. tevoren via de ether ruzie gemaakt met een meisje uit de Vestestraat. Tijdens de ruzie verklaarde het meisje de ruiten te komen ingooien. Toen dat even later ook echt gebeurde werden een salontafel en bijzet tafeltje beschadigd en een sier- bloempot vernield. Bingo In clubhuis Matilo aan de Zaan- straat wordt vrijdagavond bin godansant gehouden. Aanvang acht uur. Showband Con Fuo- co speelt dezelfde avond bingo in de zaal van de firma Stok- kermans aan de Roosevelt- straat; aanvang eveneens acht uur. Meidenband De meidenband X mal Deutsch- land treedt zaterdagavond op in het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66. In het LVC wordt een vrouwen- maand gehouden. De groep is afkomstig uit Hamburg en de muziek wordt door de organi satoren omschreven als "net geen punk of avantgarde, meer iets er tussenin". De zaal gaat om negen uur open. Walk-in Het show- en amusementsgezel schap De Randstadspelers houdt zaterdagmiddag in het Anthonius Clubhuis aan de Lange Mare weer een zg. walk in. Het winkelend publiek kan voor de derde maal gratis ko men kijken naar de muzikale voorstelling van het gezel schap. De aanvang is twee uur; het programma duurt onge veer twee uur. Coopertest Atletiekvereniging De Bataven organiseert zaterdagmiddag een zg. coopertest op de kunst- stofbaan in het Leidse Hout. De "Kenneth Coopertest" is een loop van twaalf minuten. Aan de hand van de afstand die zij daarin hebben afgelegd, kunnen deelnemers nagaan hoe het, gelet op hun leeftijd, met hun conditie is gesteld. De starttijd is van twee tot drie uur; inschrijving is van één uur af mogelijk in de kantine van de atletiekbaan aan de Antho- nie Duycklaan. Telefonische ihlichtingen: 01717-6689. Bejaardengym Het dienstencentrum Binnen stad heeft een gymclubje opge zet voor ouderen. Met ingang van 2 februari worden er elke woensdagmiddag van twee tot drie uur lessen gegeven in het zaaltje van Nieuw-Groenhoven aan het Looiersplein. De lessen staan onder leiding van me vrouw Kranenburg, een be voegd docente voor het geven van gymnastiek aan ouderen. Belangstellenden kunnen zich opgeven bij het dienstencen trum Binnenstad, tel. 143503 of bij Ria Mhanni, tel. 142453. Youth voor Christ Youth for Christ organiseert za terdag een speciale middag en avond in samenwerking met de hervormde jeugdraad Kooi- Pniël. Jongeren zijn van twee tot vijf uur welkom in het bij zaaltje van de Hooglandse kerk (tussen de bibliotheek en de Hooglandsekerkgracht) om te praten over het Evangelie. Ook zijn er medewerkers van Tear Craft aanwezig om spullen uit de Derde Wereld te verkopen, 's Avonds is er een optreden van Karin Tienkamp, aanvang acht uur. CDA De CDA-fractie bespreekt mor genavond in het openbaar ac tuele gemeentepolitiek door middel van een gedachtenwis- seling tussen fractieleden, CDA-leden- en sympathisan ten in het Vergulde Haantje aan de Vrouwensteeg. Aan vang acht uur. Ter sprake komt onder meer de voorgeno men bouw van een school op de Garenmarkt. Natuurwandeling De afdeling Leiden van het Insi- tuut voor Natuurbescher mingseducatie houdt een na tuurwandeling in het Panbos. Dat gaat zaterdag gebeuren. Het startpunt ligt bij de ingang van het Panbos aan de Wasse- naarseweg in katwijk, vlakbij het vliegveld Valkenburg. De wandeling begint om twee uur en duurt ongeveer anderhalf uur. Natuurgidsen begeleiden de deelnemers. LEIDEN In het drukste wandel gebied van Leiden, de Donker steeg, is het voor voetgangers de zer dagen nog meer schuifelen ge blazen dan anders al het geval is. Want deze verbinding tussen Haarlemmerstraat en Hoog straat ligt opengebroken. Er ko men een nieuw hoofdriool en nieuwe gas- en elektriciteitslei dingen. Het publiek moet het doen met een loopstrook. Overigens worden de gaten in de straat op zaterdagen afgedicht, opdat het winkelen in de Donkersteeg zo min mogelijk belemmerd wordt. De duur van het werk wordt ge raamd op vier werkweken. IJs en weder dienende is de herbestra ting van de steeg eind volgende maand voltooid. Maar desnoods wel: tegendraads bestuur LEIDEN - Burgemeester Goe- koop is niet van plan tot gemeen telijke ongehoorzaamheid jegens de rijksoverheid over te gaan en heeft ook nooit gezegd dat hij dat wel zou willen. Een antwoord van deze strekking heeft de bur gemeester gestuurd op een be zorgde brief die de fractieleider van het CDA, Walenkamp hem eerder deze maand had geschre ven. Walenkamp had uit de nieuwjaars rede van de burgemeester begre pen dat hij bereid zou zijn ge meentelijke ongehoorzaamheid toe te passen en dat zelfs al had aangekondigd. Walenkamp op perde in zijn brief overigens al de mogelijkheid dat hij de woorden van Goekoop had misverstaan. "Wat dit laatste betreft, moet ik u gelijk geven", schrijft de burge meester in zijn brief. Voorgetrokken Goekoop zegt slechts te hebben ge wezen op vormen van gemeente lijke ongehoorzaamheid die in de grote steden worden toegepast: het gemeentebestuur van Am sterdam dat zijn begroting niet wil aanpassen, acties tegen de verhoging van de gasprijs en de openbaar-vervoertarieven. Als waarschuwing voegde de burge meester daaraan toe: "Indien de grote steden hun zin zouden krij gen, zullen andere gemeenten daaraan niet voorbij gaan". Vol gens Goekoop zijn de grote ste den de afgelopen jaren op een aantal gebieden voorgetrokken. De huidige protesten mogen niet opnieuw tot een uitzonderingosi- tie voor deze steden leiden, aldus de burgemeester van Leiden. Over het begrip 'ongehoorzaam heid' merkt de burgemeester op dat dat met alleen een bewuste overtreding door gemeenten van wettelijke voorschriften hoeft te zijn. Dergelijke ongehoorzaam heid is "onaanvaardbaar". Maar ook kan er volgens Goekoop een ruimere betekenis aan de term ongehoorzaamheid worden toe gekend. Gemeenten zouden bij voorbeeld systematisch verzet kunnen plegen door alle wettelij ke beroepsmogelijkheden te be nutten. "Daarmede kan de be sluitvorming van de hogere over heid in ernstige mate op de tocht komen te staan". Een andere mo gelijkheid: precies te werk gaan volgens wetsvoorschriften. Ook dergelijke stiptheidsacties zou den de besluitvorming frustre- Loyaal In principe horen overheden el kaar loyaal tegemoet te treden, vindt Goekoop. Maar er zijn grenzen aan die loyaliteit. Zijn die grenzen overschreden, dan zou hij bovenomschreven acties - aangeduid met termen als "contrair-bestuur of tegendraads bestuur' - als "allerlaatste mid del" gerechtvaardigd achten. Een gedachtengang waarmee het college van B en W instemt. De vraag is wanneer de grenzen van loyaliteit zijn overschreden. Goe koop noemt als voorbeelden de mogelijkheid dat andere overhe den het besturen van de gemeen te niet langer aan de raad overla ten of dat hogere overheden bin dende aanwijzingen geven aan gemeenten, waartoe zij niet be voegd zijn. Burgemeester Goekoop: "Grote steden zijn voorgetrokken". LEIDEN - In de Stadsgehoorzaal wordt op zaterdag vijf februari het All In Festival gehouden. Carna valsvereniging De Hutspotten organiseert dit fes tijn. Wie niet voor aap wil lopen of zich niet wil verkleden als gorilla hoeft niet thuis te blijven, want: "U kunt er in het nette pak of zotte pak heen". Aan het All In Festival wordt medewerking verleend door Vader Abraham, het dans- en showorkest The Sonny Boys, het duo Muusse-Chaufour, de boerenblaaskapellen De Dwarsdrijvers en De Polderploeg, Het Leids Ma- joren Peloton en De Hutspotten Trappisten. Ook zullen er carnavalsverenigingen uit de omgeving hun opwachting maken. De zaal gaat open om 20.00 uur, het feest begint een uur later. Bejaarden Voorafgaande aan het All In Festival vindt 's middags het bejaarden carnaval plaats, eveneens georgani seerd door de Hutspotten. De deuren van de Stads gehoorzaal gaan open om 13.00 uur, het feest begint een half uur later. Medewerkenden zijn: Het trio van Henny Langeveld, de Boerenblaaskapel De Bierkouwers, parodist Rini van der Lee, Leids Mjgoren Peloton, de Hutspotten Trappisten en de Kinderprins, Prinses en Kinder- raad van Elf. Vader Abraham: 5 februari in de Stadsgehoorzaal.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 4